UGOVOR O DJELU

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

*mima*

#1 UGOVOR O DJELU

Post by *mima* »

Zna li neko .............. ugovor o djelu.....koliko to kosta firmu..koliko radnik dobije?
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#2 Re: UGOVOR O DJELU

Post by rumenige_brajtner »

mima wrote:Zna li neko .............. ugovor o djelu.....koliko to kosta firmu..koliko radnik dobije?
dobije onoliko koliko je naznaceno u tom ugovoru... :-)
♥ Julianna ♥
Posts: 8314
Joined: 19/06/2008 16:43
Location: U koži krokodila

#3 Re: UGOVOR O DJELU

Post by ♥ Julianna ♥ »

Koliko se posao pogodi. Ovo nisu ugovori o radu, samo povremeni ili jednokratni angažmani. Šta te zanima konkretno?
*mima*

#4 Re: UGOVOR O DJELU

Post by *mima* »

Julianna wrote:Koliko se posao pogodi. Ovo nisu ugovori o radu, samo povremeni ili jednokratni angažmani. Šta te zanima konkretno?


Nismo nikad imali radnika da radi na takav nacin.......treba nam radnik na 1 do 2 mjeseca i ne znamo kako da ga isplatimo........zadruge su pranje novaca...to svi znaju...Jedino ugovor o djelu.....npr.....ako hocemo da isplatimo radniku 500 m....koje su jos nase obaveze?
User avatar
black
Posts: 17150
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#5 Re: UGOVOR O DJELU

Post by black »

evo ti i primjerak jednog ugovora o djelu

Sveučilište u ....., Prirodoslovno-matematički fakultet (u daljnjem tekstu: naručitelj) kojeg zastupa dekanica prof.dr.sc......., s jedne strane i__________________________________________MBG____________________, u zvanju _______________________(u daljnjem tekstu: izvođač) s druge strane, sklapaju dana_________slijedeći



U G O V O R O D J E L U


čl. 1.

Naručitelj u okviru svog studijskog programa i izvedbenog plana za akademsku godinu 2008/09 povjerava izvođenje nastave izvođaču kao vanjskom suradniku iz nastavnog predmeta __________________________________________________na studiju _____________________

čl. 2.

Izvođač se obvezuje izvesti ______ sati predavanja - vježbi - seminara u zimskom- ljetnom semestru.

Izvođač se obvezuje voditi mjesečnu evidenciju o stvarno održanoj nastavi koju po isteku mjeseca dostavlja naručitelju.

čl. 3.

Naručitelj se obvezuje osigurati izvođaču sve potrebne uvjete za izvršenje djelatnosti vezane uz nastavni predmet iz čl. 1.

čl. 4.

Naručitelj se obvezuje da će za obavljenu djelatnost obračunavati i isplaćivati mjesečnu naknadu izvođaču sukladno Odluci o visini bruto satnica vanjskih suradnika za akad. god. 2008/09, na žiro račun izvođača ___________________________________________________________________.

kod ______________________________________ banke.

Isplata naknade vršit će se prema izvještaju o obavljenoj djelatnosti ovjerenog od neposrednog rukovoditelja, po dobivenoj doznaci za vanjsku suradnju.

Poreze i doprinose na naknadu iz ovog članka obračunava i za izvođača isplaćuje naručitelj.

čl. 5.


Naručitelj ima pravo i dužnost obavljati nadzor nad izvršenjem posla iz članka 1.i 2. ovog Ugovora. Ako naručitelj utvrdi da se izvođač ne drži uvjeta Ugovora, može upozoriti izvođača i odrediti primjeren rok za usklađivanje svog rada s preuzetim obvezama. Ako do isteka roka izvođač ne postupi po zahtjevu naručitelja, naručitelj može ugovor raskinuti i tražiti naknadu štete.

čl. 6.


Za sve eventualne sporove iz ovog ugovora stranke su suglasne da je nadležan Općinski sud u ......

čl. 7.


Ovaj ugovor sastavljen je u tri istovjetna primjerka, od kojih dva primjerka zadržava naručitelj a jedan izvođač.



Ugovor stupa na snagu na dan obostranog potpisivanja.



Broj: ________/________



Naručitelj:______________________________ Izvođač:_______________________


ADRESA (MJESTO I ULICA)


TELEFON (obvezno upisati)


UČLANJEN U II.STUP MIROVINSKOG OSIGURANJA
DA NE



Radni staž _____________ godina
User avatar
bavka
Posts: 858
Joined: 31/03/2008 12:44
Location: somewhere...I belong!

#6 Re: UGOVOR O DJELU

Post by bavka »

mimsi,mislim da je minimum 3 mjeseca taj prvi ugovor.
Mala sirena
Posts: 64
Joined: 14/03/2008 21:10

#7 Re: UGOVOR O DJELU

Post by Mala sirena »

ugovor o djelu mozes zakljuciti za posao koji se obavi za dan, kao i posao koji se obavlja duzi vremenski period, ali samo povremeno (npr.firmi povremeno trebaju usluge prevodioca). koliko ja znam poslodavac / narucilac placa 30% poreza na naknadu koju isplacuje izvrsiocu posla po ugovoru od djelu
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#8 Re: UGOVOR O DJELU

Post by semmy »

Mala sirena wrote:ugovor o djelu mozes zakljuciti za posao koji se obavi za dan, kao i posao koji se obavlja duzi vremenski period, ali samo povremeno (npr.firmi povremeno trebaju usluge prevodioca). koliko ja znam poslodavac / narucilac placa 30% poreza na naknadu koju isplacuje izvrsiocu posla po ugovoru od djelu

i jos 0,5 % za šume + 0,5 % za nesrece od neto isplate
*mima*

#9 Re: UGOVOR O DJELU

Post by *mima* »

Hvala narode........ovo 30% bas puno........Ali ...hebiga....drzavi nikad nije dosta....
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#10 Re: UGOVOR O DJELU

Post by gaius »

bolje 30% nego doprinosi i porez na platu na određeno.. u suštini možete ići na ugovor o djelu ako nije riječ o poslovima koji se obavljaju kao poslovi redovnog radnog mjesta..

treba imati na umu i da je to lice obveznik poreza na ukupan prihod građana (ako prelazi limit) a od 1.1.09. obveznik poreza na dohodak.. ali tada se tih 30% ukida.. ali pretpostavljam da će kačiti to doprinosima na neki način..
*mima*

#11 Re: UGOVOR O DJELU

Post by *mima* »

gaius wrote:bolje 30% nego doprinosi i porez na platu na određeno.. u suštini možete ići na ugovor o djelu ako nije riječ o poslovima koji se obavljaju kao poslovi redovnog radnog mjesta..

treba imati na umu i da je to lice obveznik poreza na ukupan prihod građana (ako prelazi limit) a od 1.1.09. obveznik poreza na dohodak.. ali tada se tih 30% ukida.. ali pretpostavljam da će kačiti to doprinosima na neki način..

A koji je limit?
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#12 Re: UGOVOR O DJELU

Post by gaius »

zavisi od kantona do kantona.. čini mi se preko 25k za Sarajevski..
bubi_s
Posts: 60
Joined: 30/10/2008 08:22

#13 Re: UGOVOR O DJELU

Post by bubi_s »

ugovor o djelu se moze praviti za par sati kao i za par mjeseci...
placa se 30% poreza na dodatna primanja i po 0,5%za vodu i 0,5% za sume (za nesto:)....

ukoliko je firma u RS i ako se radi po njihovim propisima onda se placa 10% na ime poreza i 10,5% na ime doprinosa na licna primanja ukoliko lice niej nigdje u stalnom radnom odnosu i ako mu se ne uplacuju doprinosi nigdje....
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#14 Re: UGOVOR O DJELU

Post by gaius »

novost za ugovor o djelu po novim propisima..

bruto iznos - priznati troškovi (20%) - doprinos za zdravstvo (4%) = osnovica za porez na dohodak x 10% = porez na dohodak

naručilac plaća na bruto iznos još i 6% doprinosa za PIO te ove posebne poreze..
ePegasus
Posts: 113
Joined: 14/01/2009 20:26

#15 Re: UGOVOR O DJELU

Post by ePegasus »

...
Last edited by ePegasus on 16/06/2010 13:29, edited 1 time in total.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#16 Re: UGOVOR O DJELU

Post by beautyfool »

ePegasus wrote:+
posebnka naknada 0,5%
vodna naknada 0,5%
Nemojte zaboraviti da je ugovor o djelu (zaključuje se na djelo - može trajat mjesec, godinu..), različit od ugovora o privremenim i povremin poslovima (zaključuje se do 60 dana). Ugovor o djelu je definisan zakonom o obligacionim odnosima a ugovor o privremenim i povremenim poslovima zakonom o radu.

Savjet : za ugovore o privremenim i povremenim poslovima angažujte studente, tako da studenski servis radi obračun, uplate doprinosa, nosi specifikacije poreskoj, vaše je samo da uplatite fakturu studenskom :lol:
Kako funkcionise to sa studentima i koliko najduze se mogu angazovati na privremenim poslovima? :? jeli ih mogu angazovati bilo koje registrovane firme ili ima to nesto odredjeno tipa doo i sl.
MrSini
Posts: 183
Joined: 26/09/2004 23:19

#17 Re: UGOVOR O DJELU

Post by MrSini »

Bio ja u poeznoj jer sam specifican slucaj:

Radim za jedan Švicarski portal i primam neku sitnu naknadu svaki mjesec. Pitam ja u poreznoj koje su moje obaveze i kažu dođi za 7 dana dok se oni konsultuju sa šefovima. Dođem ja poslije 7 dana i kaže meni poreznik: Oni su se konsultovali i nisu sigurni da trebam uopšte plaćati bilo kakav porez ali da ja ipak platim sve jer je tako najsigurnije da ne izbjegnem obavezu plaćanja poreza. :D
ePegasus
Posts: 113
Joined: 14/01/2009 20:26

#18 Re: UGOVOR O DJELU

Post by ePegasus »

..
Last edited by ePegasus on 16/06/2010 13:30, edited 1 time in total.
Gatekeeper
Posts: 235
Joined: 17/12/2003 00:00

#19 Re: UGOVOR O DJELU

Post by Gatekeeper »

a mene zanima ovo: kada se sastavlja ugovor o djelu, da li se stavlja BRUTO ili NETO iznos plate ili može oboje? i ako je stavljena bruto plata - da li mora obavezno biti naznaceno da je bruto?
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#20 Re: UGOVOR O DJELU

Post by gaius »

ne možete nikako stavljati da je plata.. ako vam dođe inspekcija zaračunaće vam sve doprinose kao da je riječ o ugovoru o radu..

ovo za prihode izvana.. moraš odmah prilikom uplate platiti porez na dohodak
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#21 Re: UGOVOR O DJELU

Post by Pera Trta »

Nije to plata, pa se tako ni ne naznačuje. Obično se napiše otprilike ovako: Za poslove navedene pod članom....naručioc će isplatiti izvršiocu nadoknadu u iznosu od.....
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#22 Re: UGOVOR O DJELU

Post by Alfons Kauders »

gaius wrote:ne možete nikako stavljati da je plata.. ako vam dođe inspekcija zaračunaće vam sve doprinose kao da je riječ o ugovoru o radu..

ovo za prihode izvana.. moraš odmah prilikom uplate platiti porez na dohodak
halo ba kolega, sta plasis ljude? :D

ja sam u zadnjih 10 godina komponovao vise djela klasicne muzike od telemana... :D

a doprinos danisa tanovic beha kinematografiji je, spram mog, :D u najmanju ruku zanemariv... :D

krhajte ljudi ugovore o autorskom djelu, do besvijesti... :D komotno se prolazi sa manje od 15%... :D tako mi stana u novogradnji i malo starijeg auta... :D
akcija007
Posts: 2846
Joined: 17/05/2008 23:50

#23 Re: UGOVOR O DJELU

Post by akcija007 »

Trebam poceti raditi na ugovor o djelu po 4h. Na birou sam dal i dalje sam na birou ?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#24 Re: UGOVOR O DJELU

Post by Pera Trta »

akcija007 wrote:Trebam poceti raditi na ugovor o djelu po 4h. Na birou sam dal i dalje sam na birou ?
Jesi, jer ugovor o djelu nije radni odnos, već posao koji odrađuješ za izvršioca, za koji ti on isplaćuje novac, ali nemaš ostala prava koja imaš kada si stalno zaposlen (zdravstveno, penziono i svi doprinosi, godišnji odmor,bolovanje i ostalo).
User avatar
Haris.ba
Posts: 24790
Joined: 08/09/2005 20:08

#25 Re: UGOVOR O DJELU

Post by Haris.ba »

Koji je smisao da se plaćaju doprinosi na ugovor o djelu kada se već plaća po radnom odnosu?
(Onaj fazon da se spriječi da neko preko zaključivanja ugovora o djelu izbjegava plaćanje doprinosa preko radnog odnosa nema smisla. Jer onda ispada da se "kažnjavaju" oni koji su već u radnom odnosu.)

Ima li "povrata" plaćenih sredstava za zdravstveno i penziono preko ugovora o djelu kada ista osoba već plaća te doprinose po radnom odnosu. Il to država po onome: Ko jamio, jamio.

I je li iko ovjerio knjižicu na osnovu uplaćenih doprinosa za zdravstveno preko ugovora o djelu? :-) :D

Ovdje sam pronašao neka objašnjenja, ali ništa puno povezano sa mojim interesima. Ali možda nekome pomogne.
http://www.pufbih.ba/faq/index.php?kategorija=1
Post Reply