Udes

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#1 Udes

Post by nepass1 »

Vec sam pisao, imao sam udes 31.01.
Na licu mjesta je utvrdjeno da ja nisam kriv. Policajski izvjestaj je gotov i treba da stigne u moje osiguranje. Jucer sam bio u stanici da se raspitam i kaze mi sluzbenik da ovaj sto me je udario nije priznao krivicu. Tako da slucaj ide na sud.
Odvukao sam auto u servis, procjena stete 30,5kKM
Totalka
Dok sam ja davao izjavu, mislim da je lik od nekog nasavjetovan da ne prizna krivicu. Pola sata je bio u pol autu i davao izjavu.
Kazu na sud se ceka 1 do 6 mjeseci i dalje mi nisu nista htjeli reci.
Znaci policija je ustanovila da ja ne snosim ni 1% krivice.
Je li jos bio ko u slicnoj situaciji? Da li odmah da idem sa advokatom ili da cekam sud da konacno presudi?

Lik je smotao preko mosta cobanije kroz zabranu i izletio na raskrsnici, ja vozio od drvenije prema skenderiji. Pokupio me, raznio mi auto. Nit u jednom trenutku nije upitao je li sve uredu, vozio je firmin auto od pomozi.ba. nije ds ocekujem ili da moraju ali ni pomozi.ba nije nikad kontaktirao da vidi je li sve uredu ili sta znam vec. 15min prije toga sam ostavio dijete. Moglo mi je i djete biti u autu. Pored toga trenutno sam bez auta, snalazim se nekako za prevoz djeteta koje je imalo komplikovanu operaciju na srcu (moralo biti izmjesteno van BiH) sa 9 mjeseci starosti
Djetetu je od strane ljekara zabranjen vrtic zbog mogucnosti infekcije (djete ne smije ni usi probusiti, nikad za zivota, da ne bi doslo do komplikacije)
Bio bih zahvalan kad bi neko podjelio svoje iskustvo ako je vec dolazio do suda.
Ni sam ne znam sta raditi? Kupiti nekog clia za 3k pa da imam sta vozati ili da cekam sve ovo sto se moze i do ljeta razvuci.
Huja mi sto te na pravdi boga debil i sistem dovedu u situaciju da se svaki dan moras snalaziti za prevoze
Odmah uzeti advokata i tuziti lika za sve moguce za sta se moze tuziti ili cekati da sistem nekad to zavrsi?
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#2 Re: Udes

Post by dr_Evil »

Sve ce na dobra insana, uvijek bilo i ostalo. Nemam sta pridodati, samo se nadam da ces uspjeti sve rijesiti. Kad nema drzave sve prolazi.
lavic
Posts: 3088
Joined: 14/04/2011 15:03

#3 Re: Udes

Post by lavic »

Kad ti je vec takva situacija, mozes se u osiguranju raspitat sta je procedura u takvim slucajevima ako ti sve to izgleda "onako bez veze ili komplikovano" onda savjet advokata je dobro dosao, das 100 KM za tu uslugu i znas na cemu si.

Mada meni to i nema previse smisla da ide na sud ako je policija u zapisniku navela da je on prekrsio pravila.

Ako odes na sud onda mu natovari sve,,,,,, nek ti obracunaju i koristenje taxi vozila za svaki dan bez auta a imas potrebu pa nek se jebe i on i osiguranje mu.
Last edited by lavic on 13/02/2024 09:22, edited 1 time in total.
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#4 Re: Udes

Post by citroen xm »

Ja bih baš zbog tog bezobrazluka odmah kontaktirao advokata i da nakiti sve što može. Interesuje me šta ta bijeda misli da će postići nepriznavanjem kada je sve skroz očigledno?

A tebi savjetujem da do okončanja postupka i naplate štete kupiš neki autić 3-4000 vrijednosti. Svi drugi vidovi snalaženja će te više koštati, a auto ćeš na kraju prodati za iste pare.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#5 Re: Udes

Post by Ateista »

Imao sam iskustvo sa sudom, slicno kao kod tebe lik koji je kriv za nesrecu nije htio da prihvati krivicu i trazio je sudsko odlucivanje, iako su policajci na licu mjesta jasno rekli da je on kriv. Ima tome dosta godina i manja je puno steta, ali koliko se sjecam meni je njegovo osiguranje isplatilo stetu prije nego sto sam uopste dosao na sud, tako da bi i ti se trebao prvo raspitati kod svog osiguranja kako to ide i vidjeti sta oni kazu. Kada su situacije potpuno jasne, ne vjerujem da se mora cekati sud, ali vjerujem da zavisi od osiguranja. Ne znam sta on hoce sa tim da postigne ako je bio u zabrani. U mom slucaju je ovaj kad je doslo do suda valjda skontao da nema dileme o krivici pa je samo probao da se izvuce da zadrzi vozacku, ali koliko se sjecam ni to mu nije proslo. Ako je totalka u pitanju i veca vrijednost, vjerujem da ce ti advokat svakako trebati da izvuces neki koliko toliko realan iznos, prijatelj je imao totalku i nudili su mu premale iznose za koje nije mogao da kupi isti auto, sa advokatom je na kraju izvukao vise nego sto su mu nudili. Vrlo lako moguce da ce se malo oduziti i na tvom mjestu bih razmisljao o nekom privremenom jeftinijem autu ako si u mogucnosti.

Sretno u svakom slucaju.
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#6 Re: Udes

Post by nepass1 »

lavic wrote: 13/02/2024 09:21 Kad ti je vec takva situacija, mozes se u osiguranju raspitat sta je procedura u takvim slucajevima ako ti sve to izgleda "onako bez veze ili komplikovano" onda savjet advokata je dobro dosao, das 100 KM za tu uslugu i znas na cemu si.

Mada meni to i nema previse smisla da ide na sud ako je policija u zapisniku navela da je on prekrsio pravila.
Pa nema ni meni, kaze policija ne mozemo ga osuditi. Nece da prihvati prekrsajni nalog. Kaze policajac mozes sad ubiti covjeka i mi svi da to vidimo i mozes tvrditi da nisi kriv, ides na sud.
Kao sve je nama jasno da je isao kroz zabranu, da je kriv i sve je tu jasno ali nece da prihvati krivicu i zato ide sud.
A osiguranje, jebe se njima ili frajer nema pojma ni o cemu
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#7 Re: Udes

Post by darius_maximus »

Savjetovao mu neko jer vjerovatno nema šta posebno izgubiti.
Ako prizna, odmah osiguranje isplaćuje, ako ne prizna, može se desiti da je policija napravila neku grešku da se mogu na tehnikaliju izvući.
Daje im više vremena da se saberu i vide šta se može učiniti da se izvuku ili plate što manje.
Nažalost, tako je kako je, ali se nadam da će sve proći što prije.

Definitivno advokata pitati o daljnjim koracima i šta ti sve možeš izvući iz ovoga (dodatni troškovi, itd.).
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#8 Re: Udes

Post by dr_Evil »

darius_maximus wrote: 13/02/2024 09:30 Savjetovao mu neko jer vjerovatno nema šta posebno izgubiti.
Ako prizna, odmah osiguranje isplaćuje, ako ne prizna, može se desiti da je policija napravila neku grešku da se mogu na tehnikaliju izvući.
Daje im više vremena da se saberu i vide šta se može učiniti da se izvuku ili plate što manje.
Nažalost, tako je kako je, ali se nadam da će sve proći što prije.

Definitivno advokata pitati o daljnjim koracima i šta ti sve možeš izvući iz ovoga (dodatni troškovi, itd.).
To svakako, posto je takva situacija da je druga strana prgava onda treba i kolega forumas da bude. Bolovi u vratu, struji iz kicme u vrat, traziti odstetu

Ali jebi ga, vecina nas nece takvo sta uraditi, ja prvi.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#9 Re: Udes

Post by ranger »

nekako logicki gledano policijski zapisnik ce reci ko je kriv, i dobit ce ga i njegovo osiguranje. dakle osigurani slucaj se desio zapisnik ce reci cijom krivicom i za osiguranje bi to trebalo bit dovoljno.
potpis njegov je samo prihvata li krivicu u smislu dalje kazne za zabranu itd...
ali kod nas nista nije logicno, stoga preporucujem neke od ovih agencija za naplatu posto je velika suma ili advokata (svi se oni uglavnom namire iz stete) jer def.bolje znaju cake i procedure
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#10 Re: Udes

Post by nepass1 »

citroen xm wrote: 13/02/2024 09:21 Ja bih baš zbog tog bezobrazluka odmah kontaktirao advokata i da nakiti sve što može. Interesuje me šta ta bijeda misli da će postići nepriznavanjem kada je sve skroz očigledno?

A tebi savjetujem da do okončanja postupka i naplate štete kupiš neki autić 3-4000 vrijednosti. Svi drugi vidovi snalaženja će te više koštati, a auto ćeš na kraju prodati za iste pare.
Vjeruj da isto razmisljam da natovarim sve sto moze i firmi mu pisem i ostavim bez posla ako mogu toliko mi je huja.
On kaze pred policijom nisam ja kriv. Kaze policajac sve je jasno isao si kroz zabranu. On kaze ja prosao kroz zeleno. Kaze policajac nemas nikako semafora o kakvom zelenom pricas.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#11 Re: Udes

Post by vjeshalica »

Ne znam sta dobiva sa tim sto nije priznao krivicu? Kad materijalni dokazi jasno upucuju na to da je kriv u smislu nepostivanja propisa koji su doveli do udesa. Obicna seljacka fela nista drugo. Uzmi advokata, nekog dobrog,da ti ne proda spor i da se ne pogadja sa govnima, i razguli ga. Kupi neko jeftinije auto da imas sta vozati dok se ne skrpis i to je to.
ReymondReddington
Posts: 676
Joined: 07/01/2018 22:25

#12 Re: Udes

Post by ReymondReddington »

Meni djeluje da lik pokusava na sudu da dokaze da si i ti kriv pa da sud presudi 50:50.

Policija je tu morala napraviti zapisnik i navela je da je on kriv. On to nije htio potpisati pa sad sud mora pozvati te policajce eventualno neki sudski vjestak da utvrde tacnu krivicu.

Mozda je dobra ideja da uzmes advokata pa da ga tuzis za jos vise. Jer ja ne vidim sta on gubi sto ide na sud? Ako ga sud proglasi krivim platit ce sudske troskove. Mozda vozacku da mu uzmu na mjesec dva. Cisto sumnjam da ce on placati stetu na autu. Tu ima osiguranje.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#13 Re: Udes

Post by darius_maximus »

ranger wrote: 13/02/2024 09:32 nekako logicki gledano policijski zapisnik ce reci ko je kriv, i dobit ce ga i njegovo osiguranje. dakle osigurani slucaj se desio zapisnik ce reci cijom krivicom i za osiguranje bi to trebalo bit dovoljno.
potpis njegov je samo prihvata li krivicu u smislu dalje kazne za zabranu itd...
ali kod nas nista nije logicno, stoga preporucujem neke od ovih agencija za naplatu posto je velika suma ili advokata (svi se oni uglavnom namire iz stete) jer def.bolje znaju cake i procedure
Treba imati na umu da je ovo službeni automobil i da vjerovatno i to utiče na isplatu (čeka se ishod suđenja, itd.).
Iskreno, ne treba gatati u ovom slučaju, nego pravac advokat, neka pregleda sve činjenice i onda odlučiti o daljnjim koracima.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#14 Re: Udes

Post by vjeshalica »

nepass1 wrote: 13/02/2024 09:32
citroen xm wrote: 13/02/2024 09:21 Ja bih baš zbog tog bezobrazluka odmah kontaktirao advokata i da nakiti sve što može. Interesuje me šta ta bijeda misli da će postići nepriznavanjem kada je sve skroz očigledno?

A tebi savjetujem da do okončanja postupka i naplate štete kupiš neki autić 3-4000 vrijednosti. Svi drugi vidovi snalaženja će te više koštati, a auto ćeš na kraju prodati za iste pare.
Vjeruj da isto razmisljam da natovarim sve sto moze i firmi mu pisem i ostavim bez posla ako mogu toliko mi je huja.
On kaze pred policijom nisam ja kriv. Kaze policajac sve je jasno isao si kroz zabranu. On kaze ja prosao kroz zeleno. Kaze policajac nemas nikako semafora o kakvom zelenom pricas.
Pa vidis da je kretenoid obicni, to su seljacke lazi. On misli lazima promijeniti cinjenicno stanje da postoji zabrana ulaska u ulicu. To je cista stvar dobar advokat ce ga razguliti.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#15 Re: Udes

Post by vjeshalica »

ReymondReddington wrote: 13/02/2024 09:33 Meni djeluje da lik pokusava na sudu da dokaze da si i ti kriv pa da sud presudi 50:50.

Policija je tu morala napraviti zapisnik i navela je da je on kriv. On to nije htio potpisati pa sad sud mora pozvati te policajce eventualno neki sudski vjestak da utvrde tacnu krivicu.

Mozda je dobra ideja da uzmes advokata pa da ga tuzis za jos vise. Jer ja ne vidim sta on gubi sto ide na sud? Ako ga sud proglasi krivim platit ce sudske troskove. Mozda vozacku da mu uzmu na mjesec dva. Cisto sumnjam da ce on placati stetu na autu. Tu ima osiguranje.
Seljacka logika. Ne moze dokazati 50:50 krivicu niti ima teorije da bude obostrana, kad se on nalazio na putu na kojem nije smio ni da bude.
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#16 Re: Udes

Post by madesa »

Advokat prvo i javite se prvo u pomozi.ba . Vidio sam tu nesrecu jer sam vodio i ja dijete u vrtic pored udesa i bas je izgledalo uzasno. Posto je vozilo od firme ja bi se njima prvo obratio.
Kupi neko auto samo da imas za prevoza i koje mozes i odmah poslije i prodati
Sretno i kao sto kazu nek je ziva glava
Last edited by madesa on 13/02/2024 09:45, edited 2 times in total.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#17 Re: Udes

Post by Ironmen »

Ma druze velika je steta u pitanju ja bi na tvom mjesto angozovao advokata vec sada.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#18 Re: Udes

Post by vjeshalica »

lavic wrote: 13/02/2024 09:21

Mada meni to i nema previse smisla da ide na sud ako je policija u zapisniku navela da je on prekrsio pravila.

Ima proceduralno. Vjerovatno su mu ponudili nalog da prihvati odgovornost za ucinjeni prekrsaj, on je odbio, i tu se onda ide zahtjevom za pokretanje pp prema Sudu i tamo se vodi proces. S tom razlikom da kao sto vec znamo, sud mu moze vecu kaznu odrediti od one sto mu je policija htjela nalogom napisati. Mozda jeste posavjetovan, ali veoma glupo. Ako je u zapisniku koji se prilaze kao dokaz,uzeta izjava, a jeste, odakle se kretao, onda je dokazano da je dosao iz ulice u kojoj nije smio da bude.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#19 Re: Udes

Post by DaysleepeR »

Imaš li prijatelja u medijima?
Trebaš se obratiti u pomozi.ba, reci im da cijela situacija nikako ne bi lijepo izgledala u medijima.
Ako žele da pomognu svom uposleniku neka to urade nakon što prizna krivicu i nakon što ti dobiješ svoju odštetu.
Službeno je auto, izvrši pritisak na firmu čije je auto i koja je potpisnik polise osiguranja.
User avatar
konektovan
Posts: 40657
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#20 Re: Udes

Post by konektovan »

Bice i sa pomozi.ba k'o i sa batkom,...ima tamo svega i svacega. Meni je nevjerovatno da se niko nije udostojio da kontaktira naseg forumasa,.... :-)
zigson
Posts: 3038
Joined: 04/04/2015 22:17

#21 Re: Udes

Post by zigson »

Advokat nek ti bude prioritet koliko danas, uzimaju uglavnom 10% od naplate ali vrijede svake marke.

Obavezno i povrede ganjaj, pravac doktoru, ako ima mogucnost odradi i fizikalnu terapiju.

I broj 3, pitaj advokata sta sve maksimalno mozes natovariti liku jer je kriv 110% i ganjaj bez milosti.
Last edited by zigson on 13/02/2024 09:47, edited 1 time in total.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17268
Joined: 31/03/2019 14:56

#22 Re: Udes

Post by vjeshalica »

Njemu treba solidan advokat i da ih pokarinđa na Sudu pa nek seljacic pjeva loline na livadi.
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#23 Re: Udes

Post by madesa »

DaysleepeR wrote: 13/02/2024 09:46 Imaš li prijatelja u medijima?
Trebaš se obratiti u pomozi.ba, reci im da cijela situacija nikako ne bi lijepo izgledala u medijima.
Ako žele da pomognu svom uposleniku neka to urade nakon što prizna krivicu i nakon što ti dobiješ svoju odštetu.
Službeno je auto, izvrši pritisak na firmu čije je auto i koja je potpisnik polise osiguranja.
I ovo stoji za medije. Pokusaj obrati se klixu. Ona crna hronika ce ti sigurno tvoj tekst objaviti
A tog seljacica sto ti nije ni prisao da vidi kako si, vidi sa advokatom kako ga mozes oderati
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#24 Re: Udes

Post by muha_sa »

DaysleepeR wrote: 13/02/2024 09:46 Imaš li prijatelja u medijima?
Trebaš se obratiti u pomozi.ba, reci im da cijela situacija nikako ne bi lijepo izgledala u medijima.
Ako žele da pomognu svom uposleniku neka to urade nakon što prizna krivicu i nakon što ti dobiješ svoju odštetu.
Službeno je auto, izvrši pritisak na firmu čije je auto i koja je potpisnik polise osiguranja.
Ne treba mu prijatelj-samo nek se javi na recepciju Avaza i ovi ce jedva docekat da objave.
Tako sam ja davno al nema veze sa udesom
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#25 Re: Udes

Post by madesa »

konektovan wrote: 13/02/2024 09:47 Bice i sa pomozi.ba k'o i sa batkom,...ima tamo svega i svacega. Meni je nevjerovatno da se niko nije udostojio da kontaktira naseg forumasa,.... :-)
Ja samo cekam da pukne pomozi.ba, mora biti kriminala i tamo :D
Post Reply