UDES NA RASKRSNICI

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#1 UDES NA RASKRSNICI

Post by ABH017 »

Danas mi se desio udes.
Ne bi to bilo ništa strašno (udes sa manjom materijalnom štetom), da mi policija nije napisala kaznu 300KM + 2 kaznena boda + 30 dana vozačka. Najgora stvar je što sam ubijeđen da nisam skrivio udes.
Kretao sam se ulicom Mladih muslimana (tranzit) iz pravca hotela Alem i na raskrsnici sa Ljubljanskom ulicom sam htio skrenuti ulijevo prema zgradi OHR i mostu Vrbanja. Na semaforu me dočekalo crveno svjetlo, mene i tri auta ispred mene. Kad se upalilo zeleno ovi ispred mene su otišli ravno u pravcu čaršije. Kako iz suprotnog pravca nije bilo auta dao sam žmigavac i krenuo ulijevo. Kad sam već krenuo primjetio sam nadolazeće auto iz pravca čaršije. Bio sam ubijeđen da ću najnormalnije proći raskrsnicu, međutim auto se u roku sekunde stvorio na desetak metara od mene, bez usporavanja. Tek tad djevojka stišće kočnicu i naravno udara moj zadnji desni kraj.
Poslije toga zovem policiju, jer vozim auto od firme. Ubrzo se pojavljuju dvojica policajaca u crnim uniformama, a tek poslije pola sata dolaze saobraćajci (kad su ova dvojica otišla). Fotografisali su mjesto udesa, uzeli nam izjave i mene oderali. Kažu da sam joj oduzeo prvenstvo prolaza i da je ovo minimalna kazna. Nisu nam radili ni alkotest, nisu mjerili njene tragove kočenja, niti bilo šta drugo.
Prije dvije godine sam imao udes u 8 sati ujutro pa su nam radili alkotest i mjerili tragove kočenja. Tad nisam bio kažnjen, jer nisam bio kriv. Zbog toga mi je ovaj uviđaj sumnjiv.
Molim ako iko dobro poznaje saobraćajne propise da mi pojasni u čemu se sastoji moja krivica. Šta bi se desilo da mi se auto ugasio na sred raskrsnice? Da li bih poginuo i bio kriv?
Sumnjiva su mi i ona dva policajca u crnim uniformama. Da li su to neki njeni? (Bile su dvije lijepe djevojke 20-25 godina u štiklama 10-12 cm).
Last edited by ABH017 on 18/05/2010 00:56, edited 1 time in total.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#2 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by illuminated »

kratko i jasno, kriv si.

nema nikakvih olaksavajucih okolnosti.
djevojke jesu malo nespretno reagovale, jer mozda nemaju toliko iskustva, ali ih to ne pravi krivim.

krivica je u odizmanju prvenstva prolaza, kako je navedeno...
mislim, dobro si proso sa 300KM, mogle su cure poginuti ni krive ni duzne, jer ona krivina nije bas nesto pregledna....
Last edited by illuminated on 18/05/2010 00:56, edited 2 times in total.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#3 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by vnm »

ABH017 wrote:Kažu da sam joj oduzeo prvenstvo prolaza i da je ovo minimalna kazna.
nista ti nisu slagali.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#4 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by Cholina_Lokica »

rekose ti vec sve...
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#5 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by ABH017 »

illuminated
onda bih na svakoj raskrsnici trebao stati, izaći iz vozila i vidjeti da li neko slučajno ide brzo iz drugog smjera. Napominjem da je cura vozila prebrzo. Mogao sam i ja poginuti "ni kriv ni dužan". Kako ćeš oduzeti prvenstvo prolaza nekome ko još nije na raskrsnici?
Last edited by ABH017 on 18/05/2010 01:06, edited 1 time in total.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#6 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by Cholina_Lokica »

to sto si ti pogresno procjenio daljinu i brzinu, ili ti misli odlutale pa je nisi ni vidio uopce, nije ti niko kriv osim tebe samog :wink:
saim_adka
Posts: 847
Joined: 21/06/2005 08:25

#7 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by saim_adka »

.
Last edited by saim_adka on 22/01/2017 18:07, edited 1 time in total.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#8 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by vnm »

da ti kazem, radio sam jedan posao gdje sam se dosta nagledao slika udesa.

ako je isla prebrzo i pocela kociti na 10 metara od tebe, skoro je pa nemoguce da sve zavrsi manjom materijalnom stetom.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#9 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by ABH017 »

vnm wrote:da ti kazem, radio sam jedan posao gdje sam se dosta nagledao slika udesa.

ako je isla prebrzo i pocela kociti na 10 metara od tebe, skoro je pa nemoguce da sve zavrsi manjom materijalnom stetom.
Meni je uništen blatobran, karambolka, guma rascijepljena 20cm, felga. Njoj prednji blatobran, hauba, maska desni far i žmigavac. Okrenula me za 90 stepeni. Trag kočenja je cca 10tak metara. Čuo sam da postoji i obostrana krivica, a ima likova koji imaju po 2 promila alkohola u krvi pa prođu sa istom kaznom kao i ja.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#10 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by vnm »

bez slika mi je tesko procijeniti, ali ne zvuci kao manja steta.

ono sto tebi ne ide u korist je trag kocenja, jer ispada da si joj izletio tako da je uspjela tek na 10m od tebe da reaguje...i je isla oko 60km/h opet si ti tu donji.

sve u svemu ako si se mislio zaliti nisi trebao potpisivati nista, pa se nadam da i nisi potpisao. :)

obostrana krivica kao pojam postoji, ali to ti nece smanjiti kaznu. to je obicno pojam kojim barataju osiguranja pri isplacivanju stete. recimo da je ona bila pijana smanjili bi joj isplacenu stetu iako si ti prema policijskom zapisniku kriv.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#11 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by ABH017 »

vnm wrote:bez slika mi je tesko procijeniti, ali ne zvuci kao manja steta.

ono sto tebi ne ide u korist je trag kocenja, jer ispada da si joj izletio tako da je uspjela tek na 10m od tebe da reaguje...i je isla oko 60km/h opet si ti tu donji.

sve u svemu ako si se mislio zaliti nisi trebao potpisivati nista, pa se nadam da i nisi potpisao. :)
pa udarila me u zadnji dio, tako da joj nisam baš izletio.
A potpisao sam nešto, ali mislim da ću ipak da se žalim. Zašto nisu mjerili trag kočenja, zašto nisu radili alkotest???
U svakom slučaju hvala svima za odgovore.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#12 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by vnm »

imas osnove da se zalis, u smislu da ima tu mutnih sitnica, medjutim moras shvatiti da kod oduzimanja prvenstva obicno nema istrage, jer je onaj koji je oduzeo prvenstvo uvijek donji.

mozda se sjecas da je nedavno poginuo covjek u kadettu (mislim u hrasnici), jer ga je udario tip koji je vozio dobro preko ogranicenja. ovaj se ukljucivao i oduzeo mu prvenstvo.
pricao sam o tome sa vjestacima i pravnicima, slozili su se da je zakonski tu kriv ovaj sto se ukljucivao...
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#13 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by ABH017 »

Ma jasno je meni vnm šta tu zakon kaže, ali se moralno i realno ne osjećam krivim. U udesu koji mi se desio prije 2 godine lik se uključivao sa sporednog puta na glavni, ja nisam prekoračio brzinu, a sve se dogodilo u 8 ujutro pa su nam radili alkotest i mjerili tragove kočenja. Udes je bio jasan kao dan, lik me sastavio direkt, pa su opet sve uradili po propisu. Ovaj udes se desio u 2 popodne, mnogo je nejasniji i ništa od toga.
TurboDiesel
Posts: 9
Joined: 04/11/2004 10:06
Location: Sarajevo

#14 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by TurboDiesel »

danas sam prošao tuda i vidio uviđaj
ako se ne varam, tvoja je nova škoda Fabia šabačkih tablica a drugo auto je bilo Golf 2, metalik plavi.

pošto tuda prođem 700 puta dnevno jer živim tu, mogu ti samo reći da si 800 % kriv
bio si nepažljiv i to je to, dešava se jbg
iz pozicije kad skrećeš lijevo vidiš sigurno nekih 70-ak metara ceste prema čaršiji i svako iznenađenje je nemoguće. Ja kad idem iz pravca čaršije i prolazim ravno, vrlo često kočim zbog onih koji rade isto kao i ti. Fol je što oni ne pogledaju dovoljno jer im auta ispred njih ipak malo blokiraju pogled. To se i tebi desilo vjerovatno.
Šteta limarije ali bitno je da niko nije povrijeđen.
pozdrav
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#15 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by ABH017 »

Hvala svima, ali ste rekli uglavnom sve ono što sam znao i sam. Zanimalo me je ima li ikakva mogućnost da se imalo izvadim jer su cure fakat brzo vozile (sigurno brže od 60), te po meni snose dio krivice.
Zaboravio sam reći i da su mi se pred policijom izvinjavale.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#16 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by Max Bunker »

Ovako mozemo samo nagadjati jesi li ili nisi kriv.
Mozes otici na sud i dokazati svoju nevinost pod dva uslova:

1) da nadjes svjedoke, koji ce reci da nisi oduzeo prave prvenstva, tj. da u trenutku skretanja djevojka u svome vozilu nije bila ni blizu raskrsnice

2) da se njena brzina utvrdi na osnovu tragova kocenja ( al' kako policajci to nisu uradili, onda pisi propalo ).


Policajci su ovdje napravili i gresku jer su morali uraditi alkotest i izmjeriti tragove kocenja.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#17 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by Max Bunker »

ABH017 wrote:Hvala svima, ali ste rekli uglavnom sve ono što sam znao i sam. Zanimalo me je ima li ikakva mogućnost da se imalo izvadim jer su cure fakat brzo vozile (sigurno brže od 60), te po meni snose dio krivice.
Zaboravio sam reći i da su mi se pred policijom izvinjavale.
Pazi, to kojom su one brzinom vozile prije sudara nije toliko vazno ( to je ta objektivna krivica ). Mogle su da voze i 150 km/h.
Vazan je trenutak tvog skretanja ( na kojoj su se udaljenosti one nalazile i dali si im zaista mogao oduzeti pravo prvenstva ).
Moglo je da se desi da su one bile 5 metara od raskrsnice i da su vozile 50km/h a da si ti bio umoran, dekocentrisan itd. da ih nisi vidio i da ste se sudarili. Oduzeo si im pravo prvenstva i kriv si.
Moglo se dogoditi i da su one bile 30 m od tebe, da im zaista nisi oduzeo pravo prvenstva al da si ti recimo skretao brzinom od 15 km/h a da su se one raskrsnici priblizavale i u nju usle brzinom od 100 km/h. Tada su one krive jer im nisi oduzeo pravo prvenstva.
Znaci, za tvoju krivicu ili nevinost :D je jako vazan sami trenutak skretanja. A to opet mi svi mozemo nagadjati kako je izgledalo, dok svjedoci ne dodji i opisu situaciju.

( posmatrajuci ovako "naslijepo" na osnovu male materijalne stete i reakcije policije, rekao bih da si ti kriv i da ih nisi vidio )
User avatar
dottore
Posts: 1349
Joined: 06/02/2008 18:18
Location: Canton SA

#18 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by dottore »

Zakljucak:
svim zenama za volanom oduzeti vozacku ;-)

evo samo malo pratite po gradu kad zensko vozi; kako vozi, srlja, ne gleda nista, pravi kardinalne greske...


a ti si kriv sto joj oduzeo pravo prvenstva i nisi imao srece sto si naletio na zensko, inace garantujem da bi vecina normalnih vozaca usporila, ako su bili toliko udaljeni...zato hajmo potpisati peticiju da se zenama oduzimaju vozacke :thumbup: :mrgreen:
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#19 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by Gray »

saim_adka wrote:oduzeto pravo prvenstva - kriv si
ako dokazes da te je ona svojim prednjim dijelom odvalila u zadnji dio tvog auta uz prekoracenje brzine, imas sanse da dokazes da je ona kriva zbog neprilagodjene brzine i udarca u zadnji dio - jer pravo prvenstva se moze iskljuciti.

znaci, ti pogledas lijevo-desno, krenes da skreces i auto iz tvog desnog pravca brzinom od 120km/h odvali tvoj zadnji dio (a ogranicenje na tom potezu 40km/h) - logicno je da ce da su to druge okolnosti.

Pošto znam da na tom potezu je ograničenje 40km/h i ako je ona vozila 50-55km/h i kocila 10m i zveknula te u zadnji dio - onda nemas sanse, ama bas nikakve - sva ti prica pada u vodu. Na osnovu udara i duzine kocenja moze se odrediti njena brzina voznje.

Ograničenje je tu 60, odnosno nema nikakvog znaka koji bi ograničenje smanjio ispod zakonskog.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#20 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by madner »

Postoje dvije opcije, ili su doticne vozile circa 144 km/h, ili si im uzeo pravo prvenstva.

Tj, kriv si. Ako su izmjerili tragove kocenja moze se utvrditi koliko su brzo vozile.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#21 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by sabanss »

madner wrote:Postoje dvije opcije, ili su doticne vozile circa 144 km/h, ili si im uzeo pravo prvenstva.

Tj, kriv si. Ako su izmjerili tragove kocenja moze se utvrditi koliko su brzo vozile.
Ne bi on nista pisao po forumu da je ta brzina bila... Gledali bi ga u crnoj hronici.
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#22 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by madner »

sabanss wrote:
madner wrote:Postoje dvije opcije, ili su doticne vozile circa 144 km/h, ili si im uzeo pravo prvenstva.

Tj, kriv si. Ako su izmjerili tragove kocenja moze se utvrditi koliko su brzo vozile.
Ne bi on nista pisao po forumu da je ta brzina bila... Gledali bi ga u crnoj hronici.
Karikiram, znam raskrsnicu i nije moguce da ih nije vidio ako su vozile normalnom brzinom. Moze biti da je pokusao uzeti prvenstvno i ocekivao da ce zakociti, ali slabi refleksi :D
User avatar
bogoljub
Posts: 2930
Joined: 14/03/2008 19:20
Location: Do you have a room tonight?

#23 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by bogoljub »

Ljudi moji,
Pa moguće je da je ovaj čovjek oduzeo prvenstvo ovim djevojkama. Medjutim,
zaista postavlja se pitanje;
Ko su zapravo ti policajci u crnom?
Zašto nisu izmjerili tragove kočenja i uzeli alko test?

Treće pitanje je zar je dopustivo policajcima da iznose ovakve presude na licu mjesta kada je u pitanju saobračajni udes sa većom materijalnom štetom a sa nepoznatim uzrocima udesa?

Bez tragova koćenja, alko testa,mislim da nije u redu da se izriće bilo kakva kazna bilo kome, zato što je situacija nejasna!
User avatar
saso mange
Posts: 162
Joined: 16/05/2010 23:56

#24 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by saso mange »

mozda su procjenili da cure nisu mogle voziti brze od 60-80 km/h zbog stete ili tragova kocenja golim okom. da su isle 150km/h trag bi vidljivo bio duzi, nije u pitanju par centimetara
User avatar
Better Man
Posts: 16686
Joined: 01/10/2006 20:10

#25 Re: UDES NA RASKRSNICI

Post by Better Man »

Majstore, oduzeo si im prvenstvo prolaza i kriv si milon posto. Mani se tragova kočenja. Izletio si im iznenada i naravno šta će drugo nego kočiti, ali nisu uspjele, jer su bile suviše blizu kad si im izletio i oduzeo prvenstvo prolaza.
Post Reply