Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
hare20
Posts: 2
Joined: 13/05/2021 16:33

#1 Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by hare20 »

Pozdrav!! Prije dva dana sam imao manji udes na Ilidži gdje me je žena zakačila za zadnji kraj automobila. Policiju smo zvali, popunili Euro obrazac gdje je ona priznala krivicu. Ja sam fotografisao sve, i moju i njenu štetu, sve uglove. I ona i ja smo u istom osiguranju.

Zvao sam to osiguranje i uputili su me na neki odjel za Štete gdje mi trebaju uraditi procjenu. Može li mi neko reći zašto u osiguranju procjenjuju štetu na automobilu? Mogu li tražiti procjenu u ovlaštenom servisu pošto tu i planiram popravljati?

Ovo mi je prvi udes i ne znam kako se ove stvari rješavaju. Čisto ne bih da mi neki laik iz osiguranja kaže da je popravka 2000KM a to završi puno više i onda ja moram dodavati novac.

Generalno bio bih zahvalan ako me možete posavjetovati kako dalje, da ne nasjednem na neke trikove iz osiguranja kad je situacija tako čista. Hvala!!
avijon
Posts: 1525
Joined: 20/08/2012 22:10

#2 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by avijon »

hare20 wrote: 13/05/2021 16:43 Pozdrav!! Prije dva dana sam imao manji udes na Ilidži gdje me je žena zakačila za zadnji kraj automobila. Policiju smo zvali, popunili Euro obrazac gdje je ona priznala krivicu. Ja sam fotografisao sve, i moju i njenu štetu, sve uglove. I ona i ja smo u istom osiguranju.

Zvao sam to osiguranje i uputili su me na neki odjel za Štete gdje mi trebaju uraditi procjenu. Može li mi neko reći zašto u osiguranju procjenjuju štetu na automobilu? Mogu li tražiti procjenu u ovlaštenom servisu pošto tu i planiram popravljati?

Ovo mi je prvi udes i ne znam kako se ove stvari rješavaju. Čisto ne bih da mi neki laik iz osiguranja kaže da je popravka 2000KM a to završi puno više i onda ja moram dodavati novac.

Generalno bio bih zahvalan ako me možete posavjetovati kako dalje, da ne nasjednem na neke trikove iz osiguranja kad je situacija tako čista. Hvala!!
Angazuj advokata ili firmu koja se bavi time, sacuvat ces i vrijeme i zivce.
Restitucija, mondo consulting eto dvije npr.
I mozes defektazu raditi gdje hoces.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#3 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by tovarish »

Ja sam 2x imao udes kao oštećena strana i sve uredno naplaćeno. Čak sam dobio i više nego što me popravak koštao, a nikakve koverte nisam davao niti sam se posebno sikirao. Jedino što je procedura trajala nešto duže, pa sam 2. put čitavo ljeto bio bez auta, a dobio sam savjet da auto ne popravljam sve dok pare ne legnu.
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 401
Joined: 14/10/2020 22:44

#4 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by Ajs_Nigrutin »

tovarish wrote: 13/05/2021 17:18 Ja sam 2x imao udes kao oštećena strana i sve uredno naplaćeno. Čak sam dobio i više nego što me popravak koštao, a nikakve koverte nisam davao niti sam se posebno sikirao. Jedino što je procedura trajala nešto duže, pa sam 2. put čitavo ljeto bio bez auta, a dobio sam savjet da auto ne popravljam sve dok pare ne legnu.
Možeš li malo objasniti proces, od udesa do popravljenog vozila?
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#5 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by tovarish »

Ajs_Nigrutin wrote: 13/05/2021 17:50
tovarish wrote: 13/05/2021 17:18 Ja sam 2x imao udes kao oštećena strana i sve uredno naplaćeno. Čak sam dobio i više nego što me popravak koštao, a nikakve koverte nisam davao niti sam se posebno sikirao. Jedino što je procedura trajala nešto duže, pa sam 2. put čitavo ljeto bio bez auta, a dobio sam savjet da auto ne popravljam sve dok pare ne legnu.
Možeš li malo objasniti proces, od udesa do popravljenog vozila?
Mogu.

Slučaj 1.

Na semaforu kod Remize me udario vozač iza. Priznao je krivicu policiji koja je napravila zapisnik i uručila mi ga, te me uputila u njegovo osiguranje (vgt) da provjene štetu. Tamo su me fino dočekali i konkretno procijenili štetu. Malo zguljene boje na plastici su procijenili na oko 150 KM. Kasnije na moju adresu dolazi procjena koju prihvatam. E malo su otegli isplatu, ali je došlo na kraju.

Zanimljivost je što je vgt procjenitelj muž prijateljice moje žene, koju ću upoznati 2 godine kasnije. A tad kad sam ga ponovo upoznao saznao sam i da je u srednju školu išao sa curom sa kojom sam se šemio upravo u to vrijeme kad je bio udes.

Slučaj 2. je bio teži i nešto komplikovaniji.

Jako me udario nazad i raznio mi gepek, a njegovo auto je bilo za otpad. Odmah zovem policiju i oni prave zapisnik koji će uručiti mom osiguranju nakon što prođe procedure. Obećavaju da će to trajati 7 dana, ali kad sam tražio da pročitam zapisnik prije potpisivanja, dotični policajac se naljutio i reče da ću zbog toga zapisnik čekati maximalnih 15 dana, a čekao sam 17. Tražio sam da ga pročitam jer su policajci znali ovog što me zvekno.

U međuvremenu je moje osiguranje poslikalo štetu i uputilo me lokalnom procjenitelju jer njegovo osiguranje (zovko) nije imalo kod nas svoje ljude. Svu tu dokumentaciju šaljem njegovom osiguranju i oni mi nakon 3 sedmice šalju ponudu koju prihvatam i opet nakon toga neke 2-3 sedmice kasnije, pare su legle.

Ima i primjer moje žene koji je noviji i put je drugačiji.

Njoj je na parkingu kamiondžija razbio zadnju šajbu i pozvao policiju koja je napravila zapisnik i poslala ga njenom osiguranju. Ona kasnije odlazi kod njih i daje potrebne podatke i kompletnu dokumentaciju ženino osiguranje šalje u brčko gas kod kojeg je bio osiguran kamiondžija. Pare su opet bile i više nego dovoljne i isplaćene relativno brzo.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#6 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by emko1234 »

hare20 wrote: 13/05/2021 16:43 Pozdrav!! Prije dva dana sam imao manji udes na Ilidži gdje me je žena zakačila za zadnji kraj automobila. Policiju smo zvali, popunili Euro obrazac gdje je ona priznala krivicu. Ja sam fotografisao sve, i moju i njenu štetu, sve uglove. I ona i ja smo u istom osiguranju.

Zvao sam to osiguranje i uputili su me na neki odjel za Štete gdje mi trebaju uraditi procjenu. Može li mi neko reći zašto u osiguranju procjenjuju štetu na automobilu? Mogu li tražiti procjenu u ovlaštenom servisu pošto tu i planiram popravljati?

Ovo mi je prvi udes i ne znam kako se ove stvari rješavaju. Čisto ne bih da mi neki laik iz osiguranja kaže da je popravka 2000KM a to završi puno više i onda ja moram dodavati novac.

Generalno bio bih zahvalan ako me možete posavjetovati kako dalje, da ne nasjednem na neke trikove iz osiguranja kad je situacija tako čista. Hvala!!
Procjenu uvijek i isključivo radi osiguranje. Ali to nije procjena štete u parama. To je procjena štete u obimu oštećenja. Procjenitelj uslika auto i napravi zapisnik koji ti uruči i po kojem ti praviš auto. Ako si već dobio zapisnik, na njemu piše šta je za popravku a šta za zamjenu. Tu nema cijena. Onda ti s tim odeš u servis, ako napraviš auto po zapisniku i doneseš račun osiguranju, svako osiguranje će ti platiit do marke taj račun.
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#7 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by mayab »

Procjenu uvijek radi osiguranje koje ti imaš, oni onda šalju zapisnik "suparničkom" osiguranju , predračun za popravku radiš u nekom servisu, pa i to predaš, ovi te onda nekada kontaktiraju oko "ponude"....
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#8 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by jelleMania »

tovarish wrote: 13/05/2021 17:18 Ja sam 2x imao udes kao oštećena strana i sve uredno naplaćeno. Čak sam dobio i više nego što me popravak koštao, a nikakve koverte nisam davao niti sam se posebno sikirao. Jedino što je procedura trajala nešto duže, pa sam 2. put čitavo ljeto bio bez auta, a dobio sam savjet da auto ne popravljam sve dok pare ne legnu.
Sto si prvi put bio bez auta ako je steta kako kazes bila manja :D

A auto slobodno mozes popraviti ... Mene je u krov udarilo proslo ljeto , poslikano uredno i napravljen euro obrazac na preporuku policije ... s tim da sam otisao uzeo i do njih zapisnik ... nakon 5 dana sam otisao popraviti stetu jer nisam mogao takvo auto da vozim , a sto bi ja sad cekao njih 3-4 mj i da mi registracija djaba propada ...

Nakon sto nisam bio zadovoljan njihovom prvobitnom ponudom otisao sam uraditi procjenu u ovlasteni i angazovat advokata ... kasnije sve bilo uredno s tim da se oduzilo bilo na pola god. od udesa ...

Uglavnom mozes slobodno popraviti auto
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#9 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by nikeze »

Ako je manja šteta bolje je dogovoriti se na licu mjesta.
Vozač koji je kriv mora platiti novcanu kaznu nekoliko stoja, a zbog udesa će plaćati punu cijenu osiguranja bez popusta nekoliko godina, a i to je nekoliko stotina km.
Znači do pet stoja, ako si kriv plati na ruke bez policije, jer će ti se svakako obiti od leđa. Ljudski je dogovoriti se i na kraju je možda i jeftinije ako je mala šteta. I policiji je tako lakše. Imao sam iskustvo.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#10 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by jelleMania »

nikeze wrote: 14/05/2021 08:24 Ako je manja šteta bolje je dogovoriti se na licu mjesta.
Vozač koji je kriv mora platiti novcanu kaznu nekoliko stoja, a zbog udesa će plaćati punu cijenu osiguranja bez popusta nekoliko godina, a i to je nekoliko stotina km.
Znači do pet stoja, ako si kriv plati na ruke bez policije, jer će ti se svakako obiti od leđa. Ljudski je dogovoriti se i na kraju je možda i jeftinije ako je mala šteta. I policiji je tako lakše. Imao sam iskustvo.
Jes jes ...samo sto vecina nece da se dogovara tako , kad moze izvuci vise od osiguranja ...a kazna nije nekoliko stoja ...ustvari zavisi od preksaja ... a ako ispuni euro obrazac i prizna krivicu onda nemam nikakve kazne ...tako da ostaje samo popust od osiguranja :P :D
User avatar
hopi
Posts: 5627
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#11 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by hopi »

Pa zar mora nova tema, za doslovno istu stvar i temu koja je par redova ispod, da si je pročitao malo prelistao sigurno bi našao odgovore.
Nećeš ostati kratak ne brini, možeš predati predračun iz ovl. Servisa, ali ako je manja šteta i starije auto ja ne bi.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#12 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by tovarish »

jelleMania wrote: 14/05/2021 07:36
tovarish wrote: 13/05/2021 17:18 Ja sam 2x imao udes kao oštećena strana i sve uredno naplaćeno. Čak sam dobio i više nego što me popravak koštao, a nikakve koverte nisam davao niti sam se posebno sikirao. Jedino što je procedura trajala nešto duže, pa sam 2. put čitavo ljeto bio bez auta, a dobio sam savjet da auto ne popravljam sve dok pare ne legnu.
Sto si prvi put bio bez auta ako je steta kako kazes bila manja :D

A auto slobodno mozes popraviti ... Mene je u krov udarilo proslo ljeto , poslikano uredno i napravljen euro obrazac na preporuku policije ... s tim da sam otisao uzeo i do njih zapisnik ... nakon 5 dana sam otisao popraviti stetu jer nisam mogao takvo auto da vozim , a sto bi ja sad cekao njih 3-4 mj i da mi registracija djaba propada ...

Nakon sto nisam bio zadovoljan njihovom prvobitnom ponudom otisao sam uraditi procjenu u ovlasteni i angazovat advokata ... kasnije sve bilo uredno s tim da se oduzilo bilo na pola god. od udesa ...

Uglavnom mozes slobodno popraviti auto
Možda se nisam dobro izjasnio, ali samo drugi put sam bio bez auta.

Eto meni su dali savjet da ništa ne diram i ja poslušao, dok je žena odmah popravila svoju šajbu.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#13 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by tovarish »

nikeze wrote: 14/05/2021 08:24 Ako je manja šteta bolje je dogovoriti se na licu mjesta.
Vozač koji je kriv mora platiti novcanu kaznu nekoliko stoja, a zbog udesa će plaćati punu cijenu osiguranja bez popusta nekoliko godina, a i to je nekoliko stotina km.
Znači do pet stoja, ako si kriv plati na ruke bez policije, jer će ti se svakako obiti od leđa. Ljudski je dogovoriti se i na kraju je možda i jeftinije ako je mala šteta. I policiji je tako lakše. Imao sam iskustvo.
Ja sam prvi put pokušao da se dogovorim, ali krivac nije htio. Drugi put nisam jer je šteta bila velika i teška za procijeniti, a dobro je da sam tako uradio. Ja sam mislio da je šteta oko 700, a bila je 1600, dol mi je osiguranje dalo 2400.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#14 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by jelleMania »

tovarish wrote: 14/05/2021 10:16
jelleMania wrote: 14/05/2021 07:36
tovarish wrote: 13/05/2021 17:18 Ja sam 2x imao udes kao oštećena strana i sve uredno naplaćeno. Čak sam dobio i više nego što me popravak koštao, a nikakve koverte nisam davao niti sam se posebno sikirao. Jedino što je procedura trajala nešto duže, pa sam 2. put čitavo ljeto bio bez auta, a dobio sam savjet da auto ne popravljam sve dok pare ne legnu.
Sto si prvi put bio bez auta ako je steta kako kazes bila manja :D

A auto slobodno mozes popraviti ... Mene je u krov udarilo proslo ljeto , poslikano uredno i napravljen euro obrazac na preporuku policije ... s tim da sam otisao uzeo i do njih zapisnik ... nakon 5 dana sam otisao popraviti stetu jer nisam mogao takvo auto da vozim , a sto bi ja sad cekao njih 3-4 mj i da mi registracija djaba propada ...

Nakon sto nisam bio zadovoljan njihovom prvobitnom ponudom otisao sam uraditi procjenu u ovlasteni i angazovat advokata ... kasnije sve bilo uredno s tim da se oduzilo bilo na pola god. od udesa ...

Uglavnom mozes slobodno popraviti auto
Možda se nisam dobro izjasnio, ali samo drugi put sam bio bez auta.

Eto meni su dali savjet da ništa ne diram i ja poslušao, dok je žena odmah popravila svoju šajbu.
A koji su ti razlog dali da ne popravljas ...ne kontam ... procjena stete se svakako vrsi na osnovu slika i zapisnika ... sve naknadno sto uocis poslije toga se ne pika svakako ... sta ti kontas da ce oni doci tebi da gledaju auto i da na osnovu toga ce te isplatiti ...taj ko ti je to reko te je samo zajebao da si bio bez auta i da ti reg. beze propadala
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#15 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by 530i »

hare20 wrote: 13/05/2021 16:43 Zvao sam to osiguranje i uputili su me na neki odjel za Štete gdje mi trebaju uraditi procjenu. Može li mi neko reći zašto u osiguranju procjenjuju štetu na automobilu? Mogu li tražiti procjenu u ovlaštenom servisu pošto tu i planiram popravljati?
To ti sve treba objasniti i uraditi osoba (ili agent kako oni sebe vole da zovu) kod koje registruješ auto. Ako neće ili ne želi...mijenjaj osiguranje.
PS
Da nije možda Sarajevo osiguranje?
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#16 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by artur morgan »

Pošto je pitanje na šta paziti u cijelom procesu, odgovor je da treba paziti da se visina štete procijeni onoliko koliko jeste. Ni više, ni manje, nego koliko jeste.

Zbog toga, trebao bi napraviti radi sebe procjenu štetu na vozilu u ovl. servisu, i sa tom procjenom možeš provjeriti procjenu koju uradi osiguranje. U suprotnom, ne možeš znati da li je osiguranje objektivno procijenilo štetu. Ukoliko bi smatrao da je osiguranje nisko procijenilo štetu, a što se može desiti, možeš na osnovu procjene servisa uložiti prigovor na procjenu osiguranja, a ako te odbiju sa prigovorom, ukoliko je razlika u procjenama značajna konsultovat se i angažovati advokata i podnijeti sudu tužbu za naknadu štete.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#17 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by tovarish »

jelleMania wrote: 14/05/2021 10:28
tovarish wrote: 14/05/2021 10:16
jelleMania wrote: 14/05/2021 07:36

Sto si prvi put bio bez auta ako je steta kako kazes bila manja :D

A auto slobodno mozes popraviti ... Mene je u krov udarilo proslo ljeto , poslikano uredno i napravljen euro obrazac na preporuku policije ... s tim da sam otisao uzeo i do njih zapisnik ... nakon 5 dana sam otisao popraviti stetu jer nisam mogao takvo auto da vozim , a sto bi ja sad cekao njih 3-4 mj i da mi registracija djaba propada ...

Nakon sto nisam bio zadovoljan njihovom prvobitnom ponudom otisao sam uraditi procjenu u ovlasteni i angazovat advokata ... kasnije sve bilo uredno s tim da se oduzilo bilo na pola god. od udesa ...

Uglavnom mozes slobodno popraviti auto
Možda se nisam dobro izjasnio, ali samo drugi put sam bio bez auta.

Eto meni su dali savjet da ništa ne diram i ja poslušao, dok je žena odmah popravila svoju šajbu.
A koji su ti razlog dali da ne popravljas ...ne kontam ... procjena stete se svakako vrsi na osnovu slika i zapisnika ... sve naknadno sto uocis poslije toga se ne pika svakako ... sta ti kontas da ce oni doci tebi da gledaju auto i da na osnovu toga ce te isplatiti ...taj ko ti je to reko te je samo zajebao da si bio bez auta i da ti reg. beze propadala
Ako bi se osiguranje žalilo, a ja popravim auto, oni bi mogli reći da nije ni bilo štete. To mi je rekao moj agent iz osiguranja.
Nije mi to imalo logike, ali nisam htio rizikovati s obzirom da u to vrijeme nisam imao pozitivno mišljenje o osiguranjima.
jelleMania
Posts: 858
Joined: 29/09/2020 09:18

#18 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by jelleMania »

Nidje veze realno ...na sta ce se osiguranje zalit ...slike imaju ...policijski zapisnik ima plus slike i od njih ... Taj te " agent " dobro zajebao ...realno
hare20
Posts: 2
Joined: 13/05/2021 16:33

#19 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by hare20 »

artur morgan wrote: 14/05/2021 12:37 Pošto je pitanje na šta paziti u cijelom procesu, odgovor je da treba paziti da se visina štete procijeni onoliko koliko jeste. Ni više, ni manje, nego koliko jeste.

Zbog toga, trebao bi napraviti radi sebe procjenu štetu na vozilu u ovl. servisu, i sa tom procjenom možeš provjeriti procjenu koju uradi osiguranje. U suprotnom, ne možeš znati da li je osiguranje objektivno procijenilo štetu. Ukoliko bi smatrao da je osiguranje nisko procijenilo štetu, a što se može desiti, možeš na osnovu procjene servisa uložiti prigovor na procjenu osiguranja, a ako te odbiju sa prigovorom, ukoliko je razlika u procjenama značajna konsultovat se i angažovati advokata i podnijeti sudu tužbu za naknadu štete.
Odličan savjet, hvala mnogo! Da li to znači da kada moje osiguranje uradi svoj zapisnik (uslika štetu, primi prijavu, itd...) i ovlašteni servis uradi pregled i dostavi predračun, ja već onda mogu da odvezem auto na ovlašteni servis da rade na njemu? Ne treba da čekam “ponudu” od osiguranja? Ili ipak moram da sacekam da se dogovorimo pa onda da se radi na autu.. u tom slučaju šta ako u servisu pronađu još nešto?

A ako ne treba da čekam osiguranje sa njihovom ponudom, zanima me je li mogu da odbiju račun popravki (iz ovlaštenog servisa) u bilo kojim uslovima, tj da dadnu manje novca. Naprimjer da se limarija mogla uraditi umjesto zamijene dijelova, da je šteta “prevelika”npr do 10.000KM ili nešto slično. Nije mi jasan taj dio između “prijavljujem štetu osiguranju” i “popravljam auto u servisu”. Usput riječ je o 5 godina starom tj mladom autu sa ispod 40.000 na satu dakle nije neko 15 godina staro vozilo, tako da mislim da je razumljivo tražiti tzv prvobitno stanje.
artur morgan
Posts: 2797
Joined: 30/04/2020 19:47

#20 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by artur morgan »

hare20 wrote: 14/05/2021 18:48
artur morgan wrote: 14/05/2021 12:37 Pošto je pitanje na šta paziti u cijelom procesu, odgovor je da treba paziti da se visina štete procijeni onoliko koliko jeste. Ni više, ni manje, nego koliko jeste.

Zbog toga, trebao bi napraviti radi sebe procjenu štetu na vozilu u ovl. servisu, i sa tom procjenom možeš provjeriti procjenu koju uradi osiguranje. U suprotnom, ne možeš znati da li je osiguranje objektivno procijenilo štetu. Ukoliko bi smatrao da je osiguranje nisko procijenilo štetu, a što se može desiti, možeš na osnovu procjene servisa uložiti prigovor na procjenu osiguranja, a ako te odbiju sa prigovorom, ukoliko je razlika u procjenama značajna konsultovat se i angažovati advokata i podnijeti sudu tužbu za naknadu štete.
Odličan savjet, hvala mnogo! Da li to znači da kada moje osiguranje uradi svoj zapisnik (uslika štetu, primi prijavu, itd...) i ovlašteni servis uradi pregled i dostavi predračun, ja već onda mogu da odvezem auto na ovlašteni servis da rade na njemu? Ne treba da čekam “ponudu” od osiguranja? Ili ipak moram da sacekam da se dogovorimo pa onda da se radi na autu.. u tom slučaju šta ako u servisu pronađu još nešto?

A ako ne treba da čekam osiguranje sa njihovom ponudom, zanima me je li mogu da odbiju račun popravki (iz ovlaštenog servisa) u bilo kojim uslovima, tj da dadnu manje novca. Naprimjer da se limarija mogla uraditi umjesto zamijene dijelova, da je šteta “prevelika”npr do 10.000KM ili nešto slično. Nije mi jasan taj dio između “prijavljujem štetu osiguranju” i “popravljam auto u servisu”. Usput riječ je o 5 godina starom tj mladom autu sa ispod 40.000 na satu dakle nije neko 15 godina staro vozilo, tako da mislim da je razumljivo tražiti tzv prvobitno stanje.
Ne trebas cekati ponudu. Duzan si prvo prijaviti stetu na vozilu osiguranju, nakon sto osiguranje sacini zapisnik o ostecenjima i uslika vozilo, i nakon sto im predas svu trazenu dokumentaciju, taj euro obrazac ili zapisnik od policije ako je radjen, ti mozes popraviti vozilo prije nego ti dostave ponudu. Treba da odma prijavis osiguranju stetu na vozilu. Naravno ne mozes popraviti auto pa im onda voziti da slikaju popravljeno auto i da prave zapisnik, to kontas i sam zbog cega :-D

S tim da sve sto im predas kopiraj za sebe.

Osiguranje procjenjuje stetu i nije pri procjeni u obavezi da ti prihvati predracun ili racun od servisa u cijelosti ako smatraju da on sadrzi nesto sto nije posljedica nezgode ili nesto sto oni nisu naveli u zapisniku. Zato pazi na zapisnik sta se unosi i prije toga neka ti u servisu naprave spisak ostecenja, da mozes eventualno traziti da se sve korektno navede u zapisniku osiguranje.

Mogu odbiti npr. popravku nekog kvara koji nije posljedica udesa i tu nema sta. Znaju odbiti PDV kod predracuna, po meni neosnovano jer ces ga morati platiti. Znaju odbiti amortizaciju dijelova i to je sigurno neosnovano. Ukoliko dodje do razlika u procjeni, pises prigovor a dobro bi bilo da to radi advokat jer je tad ozbiljnije, a nakon toga ako te odbiju mozes ih tuziti, ako ti se to isplati ovisno kolika je razlika.

I jedna jos vazna napomena. Onog momenta kada prihvatis ponudu osiguranja, u sporazumu ce pisati da se odrices svih naknadnih potrazivanja od osiguranja i da si u cijelosti namiren. Iako ta klauzula ne pije vode na sudu vec neko vrijeme, moj ti je savjet ako ne prihvatis ponudu osiguranja ne potpisuj ponudu. Tada potrazujes sve putem suda a to znaci da ne radis na sledeci nacin, da prihvatis ponudu od osiguranja da ti plate i da ih onda tuzis za razliku. Zbog te klauzule da ne bi sta komplicirala.

Ako bude mala razlika u procjeni, tada to nije za suda. Uglavnom ako bude sporna razlika u procjenama oko 500 KM ili vise, tad imas interes sudskim putem rjesavati.

I mislim da si trebao traziti strucnu pomoc advokata ako je ozbiljnija steta na vozilu. Forum je ok i moze biti od pomoci i koristi, i ja dosta toga pitam i trazim. Znam vrlo dobro sta pisem tebi tako da se mozes pouzdat u to ali jedan savjet ozbiljne stvari se pitaju na ozbiljnim mjestima a to ipak nije forum. Sretno ti.
User avatar
tovarish
Posts: 3501
Joined: 26/05/2008 23:57

#21 Re: Udes i osiguranje - na šta paziti u cijelom procesu?

Post by tovarish »

jelleMania wrote: 14/05/2021 18:29 Nidje veze realno ...na sta ce se osiguranje zalit ...slike imaju ...policijski zapisnik ima plus slike i od njih ... Taj te " agent " dobro zajebao ...realno
Zato sam i promijenio osiguranje i prešao drugima.
Post Reply