Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#501 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

nivla wrote: 27/04/2024 12:11 predracun je dzaba, procjena nije
nekad je bila 50 sad je 200
Ja sam trazio predracun za odredjene dijelove i rad i tako su mi rekli. Nisam trazio procjenu. Mozda je doslo do zabune u komunikaciji jer on i jeste spominjao pregled iako nisam to trazio.
User avatar
nivla
Posts: 4299
Joined: 12/01/2008 23:44

#502 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by nivla »

ne mora ovlasteni dat procjenu, a ako je cls imas i van sarajeva servisa pa pitaj
Last edited by nivla on 27/04/2024 12:24, edited 1 time in total.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7359
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#503 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Rockefeller »

preludezalude wrote: 27/04/2024 12:13
Rockefeller wrote: 27/04/2024 12:09 E cuj predracun 200 maraka, jarane.
Do vrijednosti dijelova 2000KM je 100KM
Od 2000KM do neke cifre ja 200KM. Od te neke trece cifre je 3% vrijednosti dijelova.
Meni nema logike ali je tako.
Hoce li ti i to osiguranje pokrit ili to moras iz svog dzepa platit?
izvrsni direktor
Posts: 9537
Joined: 20/12/2018 16:11

#504 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by izvrsni direktor »

Rockefeller wrote: 27/04/2024 12:09 E cuj predracun 200 maraka, jarane.
Isto ko u TUI kad odes da vidis ponudume za putovanje, oni ti naplate sto su ti sastavili ponudu. htio ili ne htio putovati moras platit :-D
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19810
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#505 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by teskeredzic_22 »

Ono što frapira je da možeš ostati oštećen ni kriv ni dužan.

Udari me žena dok sam vozio službeno auto , ona 100 posto kriva ja 100 posto prav. Manja šteta , službeno auto , moram zvati policiju.

Policija potvrdi sve zapisnikom.

Napravimo predračun.

Njeno osiguranje kaže - nećemo da platimo predračun , previsok je , nudimo pola iznosa.
Njeno osiguranje kaže - nemamo majstore da vam mi o našem trošku dovedemo auto u prvobitno stanje .

Sad smo na sudu.
Sud će utvrditi istintost ali koliko samo ti procesi traju i koji zakon zapravo pruža tu bahatost osiguranjima u situaciji nedvosmislenosti krivice i štete ?

Jasna je sva moja oštećenost. Ni kriv ni dužan imam problem pa makar i čekajući.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7359
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#506 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Rockefeller »

izvrsni direktor wrote: 27/04/2024 12:25
Rockefeller wrote: 27/04/2024 12:09 E cuj predracun 200 maraka, jarane.
Isto ko u TUI kad odes da vidis ponudume za putovanje, oni ti naplate sto su ti sastavili ponudu. htio ili ne htio putovati moras platit :-D
Eh zato Check 24 ali vjerujes, nikada preko TUI-a nisam putovao.
husoboss
Posts: 443
Joined: 19/07/2012 22:22

#507 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by husoboss »

Ili nova po VINu, ili otpad ali onda pazi i godište i vrstu opreme i sl. jer zna biti odstupanja u izvedbi nekih plastika, lajsni i sl.
izvrsni direktor
Posts: 9537
Joined: 20/12/2018 16:11

#508 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by izvrsni direktor »

Rockefeller wrote: 27/04/2024 12:32
izvrsni direktor wrote: 27/04/2024 12:25
Rockefeller wrote: 27/04/2024 12:09 E cuj predracun 200 maraka, jarane.
Isto ko u TUI kad odes da vidis ponudume za putovanje, oni ti naplate sto su ti sastavili ponudu. htio ili ne htio putovati moras platit :-D
Eh zato Check 24 ali vjerujes, nikada preko TUI-a nisam putovao.
Preko check24 sam cesto tui dobijao kao najbolja opcija, sto se tice termina leta i hotela.
Spaniju su oni pokrili.
Ugodno je s njima putovati, novi avioni i gateovi su im dobro pozicionirani, nisu na krajevima aerodroma.
preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#509 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Rockefeller wrote: 27/04/2024 12:22
preludezalude wrote: 27/04/2024 12:13
Rockefeller wrote: 27/04/2024 12:09 E cuj predracun 200 maraka, jarane.
Do vrijednosti dijelova 2000KM je 100KM
Od 2000KM do neke cifre ja 200KM. Od te neke trece cifre je 3% vrijednosti dijelova.
Meni nema logike ali je tako.
Hoce li ti i to osiguranje pokrit ili to moras iz svog dzepa platit?
Pojma nemam
preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#510 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

teskeredzic_22 wrote: 27/04/2024 12:28 Ono što frapira je da možeš ostati oštećen ni kriv ni dužan.

Udari me žena dok sam vozio službeno auto , ona 100 posto kriva ja 100 posto prav. Manja šteta , službeno auto , moram zvati policiju.

Policija potvrdi sve zapisnikom.

Napravimo predračun.

Njeno osiguranje kaže - nećemo da platimo predračun , previsok je , nudimo pola iznosa.
Njeno osiguranje kaže - nemamo majstore da vam mi o našem trošku dovedemo auto u prvobitno stanje .

Sad smo na sudu.
Sud će utvrditi istintost ali koliko samo ti procesi traju i koji zakon zapravo pruža tu bahatost osiguranjima u situaciji nedvosmislenosti krivice i štete ?

Jasna je sva moja oštećenost. Ni kriv ni dužan imam problem pa makar i čekajući.
Oni ce na kraju morati platiti.
preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#511 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

husoboss wrote: 27/04/2024 12:40 Ili nova po VINu, ili otpad ali onda pazi i godište i vrstu opreme i sl. jer zna biti odstupanja u izvedbi nekih plastika, lajsni i sl.
Svjestan sam ja da ce osiguranje sigurno zavlaciti i pokusati da plate sto manje. Ali nisam ja kriv sto dio toliko kosta. Posto se ovaj slucaj dogodio tek juce, sacekat cu malo. Procjenitelj iz osiguranja ce to slikati u ponedjeljak ili utorak pa cu vidjeti kako ce se situacija razvijati. Ako vidim da se bezobrazno postave onda odem u servis sve napravim i racun od servisa prilozim u osiguranje. U tom slucaju moraju platiti sve. Cak i ona prica da izbijaju pdv je lopovluk s njihove strane. Moraju sve platiti.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7359
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#512 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Rockefeller »

izvrsni direktor wrote: 27/04/2024 12:48
Rockefeller wrote: 27/04/2024 12:32
izvrsni direktor wrote: 27/04/2024 12:25

Isto ko u TUI kad odes da vidis ponudume za putovanje, oni ti naplate sto su ti sastavili ponudu. htio ili ne htio putovati moras platit :-D
Eh zato Check 24 ali vjerujes, nikada preko TUI-a nisam putovao.
Preko check24 sam cesto tui dobijao kao najbolja opcija, sto se tice termina leta i hotela.
Spaniju su oni pokrili.
Ugodno je s njima putovati, novi avioni i gateovi su im dobro pozicionirani, nisu na krajevima aerodroma.
:thumbup:

To je to, ne treba vise nista, sve na jednom mjestu. Od osiguranja pa do ugovora za telefon :D
User avatar
canvra888
Posts: 4480
Joined: 09/07/2021 15:03

#513 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by canvra888 »

Nekad je predračun iz ovlaštenog skroz nebitan dokument, a koji se zna masno platiti prije vremena. U biti, većina osiguranja ga i ne prihvati niti benda.

Po meni, po predračun ići samo ako se planira stopostotno na sud ići. Čak i na sudu se angažuju vještaci koji utvrde iznos za isplatu, kako sam ja svog advokata razumio, ali eto, može poslužiti kao neka vodilja.

Najbolje bi bilo probati odmah sa osiguranjem tog što je skrivio vidjeti da li bi oni pristali da se auto uradi u ovlaštenom servisu odmah, bez ikakvih ponuda i to je to.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10799
Joined: 10/03/2022 22:16

#514 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by ZoomZoomKiwi »

Upravo tako, da oni cesijom direktno plate servisu, a ne tebi. To je najbolje rješenje kad hoćeš da napraviš auto kako treba, a ne da zarađuješ na sudaru.

Još jedan razlog zašto je kasko dobar, ovo sve završiš sa kaskom, a oni se ganjaju dalje sa osiguranjem od krivca.
preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#515 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

canvra888 wrote: 27/04/2024 19:20 Nekad je predračun iz ovlaštenog skroz nebitan dokument, a koji se zna masno platiti prije vremena. U biti, većina osiguranja ga i ne prihvati niti benda.

Po meni, po predračun ići samo ako se planira stopostotno na sud ići. Čak i na sudu se angažuju vještaci koji utvrde iznos za isplatu, kako sam ja svog advokata razumio, ali eto, može poslužiti kao neka vodilja.

Najbolje bi bilo probati odmah sa osiguranjem tog što je skrivio vidjeti da li bi oni pristali da se auto uradi u ovlaštenom servisu odmah, bez ikakvih ponuda i to je to.
Ma i ja mislim da predracun osiguranju ne znaci nista. To nije nikakva garancija da ce popravka toliko kostati. Racun je vec druga stvar ali samo ako se uklapa da ne prelazi totalnu stetu. Kad budem dobio zapisnik od osiguranja dat cu ga poznaniku koji je sudski vjestak i tacno ce mi reci kolika je vrijednost popravke po katalogu. To je onda podatak kojeg se mogu drzati na sudu ako dodje do njega. Inace, veceras sam dobio info da je Asa Central osiguranje prilicno lose sto se tice isplata a i prilicno sporo.
User avatar
kabal1337
Posts: 8252
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#516 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by kabal1337 »

preludezalude wrote: 28/04/2024 00:15
canvra888 wrote: 27/04/2024 19:20 Nekad je predračun iz ovlaštenog skroz nebitan dokument, a koji se zna masno platiti prije vremena. U biti, većina osiguranja ga i ne prihvati niti benda.

Po meni, po predračun ići samo ako se planira stopostotno na sud ići. Čak i na sudu se angažuju vještaci koji utvrde iznos za isplatu, kako sam ja svog advokata razumio, ali eto, može poslužiti kao neka vodilja.

Najbolje bi bilo probati odmah sa osiguranjem tog što je skrivio vidjeti da li bi oni pristali da se auto uradi u ovlaštenom servisu odmah, bez ikakvih ponuda i to je to.
Ma i ja mislim da predracun osiguranju ne znaci nista. To nije nikakva garancija da ce popravka toliko kostati. Racun je vec druga stvar ali samo ako se uklapa da ne prelazi totalnu stetu. Kad budem dobio zapisnik od osiguranja dat cu ga poznaniku koji je sudski vjestak i tacno ce mi reci kolika je vrijednost popravke po katalogu. To je onda podatak kojeg se mogu drzati na sudu ako dodje do njega. Inace, veceras sam dobio info da je Asa Central osiguranje prilicno lose sto se tice isplata a i prilicno sporo.
pa svako to osiguranje ce ponuditi na osnovu
- cijene sa otpada ~
- cijene novog zamjenskog dijela ~
- najpovoljnije opcije lakiranja

Ni na jednu ni na drugu opciju ne trebas pristati

Tu ti je vjerovatno i ostecena prednja greda, i trebao bi i to zamjeniti, nosace nove.
Parking senzori ako su zagrebani

Nema tu ti sta da trazis posteno i fer, ti si ostecen i trazi sumu po ovlastenom servisu.
Dijelove kupiti orginalne polovne, ili OEM nove posto je to auto iz cejfa a ne nesto sto prevozi pa nije ni bitna zavrsna obrada.
Uostalom to se njih ne tice.
oXavier
Posts: 227
Joined: 14/03/2022 22:12

#517 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by oXavier »

Kao što je već rečeno, po meni najbolja opcija je da pokušaš dogovoriti s osiguranjem da plate račun direktno servisu, ili u krajnjoj liniji da popraviš vozilo i da im dostaviš račun, s tim da se prethodno usklade račun i zapisnik o oštećenju i da popravak ne prelazi granicu totalne štete što zavisi od starosti vozila. Predračun ti je zasad nepotreban trošak koje osiguranje neće nadoknaditi, dok servis hoće ukoliko se vozilo popravi kod njih. Predračune su krenuli naplaćivati upravo iz razloga što su ljudi masovno uzimali predračune radi osiguranja, a rijetko ko je popravljao u servisu, zbog toga i osiguranja uglavnom ignorišu predračun. Malo mi je neobično čuti to za ASA Central, dok se nisu spojili sa Centralom ASA se reklamirala kao najbrža u rješavanju šteta, i ono što sam imao saznanja je da su brzo rješavali predmete, za visine isplata ne znam ali to je svakako individualno za svaki slučaj. MOžeš i probati riješiti po nagodbi, mada u tom slučaju najviše što možeš dobiti je iznos predračuna bez pdva, a i to uveliko zavisi od predračuna i starosti vozila.
preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#518 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

kabal1337 wrote: 28/04/2024 18:39
preludezalude wrote: 28/04/2024 00:15
canvra888 wrote: 27/04/2024 19:20 Nekad je predračun iz ovlaštenog skroz nebitan dokument, a koji se zna masno platiti prije vremena. U biti, većina osiguranja ga i ne prihvati niti benda.

Po meni, po predračun ići samo ako se planira stopostotno na sud ići. Čak i na sudu se angažuju vještaci koji utvrde iznos za isplatu, kako sam ja svog advokata razumio, ali eto, može poslužiti kao neka vodilja.

Najbolje bi bilo probati odmah sa osiguranjem tog što je skrivio vidjeti da li bi oni pristali da se auto uradi u ovlaštenom servisu odmah, bez ikakvih ponuda i to je to.
Ma i ja mislim da predracun osiguranju ne znaci nista. To nije nikakva garancija da ce popravka toliko kostati. Racun je vec druga stvar ali samo ako se uklapa da ne prelazi totalnu stetu. Kad budem dobio zapisnik od osiguranja dat cu ga poznaniku koji je sudski vjestak i tacno ce mi reci kolika je vrijednost popravke po katalogu. To je onda podatak kojeg se mogu drzati na sudu ako dodje do njega. Inace, veceras sam dobio info da je Asa Central osiguranje prilicno lose sto se tice isplata a i prilicno sporo.
pa svako to osiguranje ce ponuditi na osnovu
- cijene sa otpada ~
- cijene novog zamjenskog dijela ~
- najpovoljnije opcije lakiranja

Ni na jednu ni na drugu opciju ne trebas pristati

Tu ti je vjerovatno i ostecena prednja greda, i trebao bi i to zamjeniti, nosace nove.
Parking senzori ako su zagrebani

Nema tu ti sta da trazis posteno i fer, ti si ostecen i trazi sumu po ovlastenom servisu.
Dijelove kupiti orginalne polovne, ili OEM nove posto je to auto iz cejfa a ne nesto sto prevozi pa nije ni bitna zavrsna obrada.
Uostalom to se njih ne tice.
Nema ovdje stete iza karambolke. Nije to ni bio jak udarac. Ja bio parkiran, on bio parkiran ispred mene. On sjeo u auto i dao gas a auto bilo u rikvercu. Samo me je u ruzno mjesto pritisnuo i branik je prsnuo.
A sto se tice onoga sto ce oni ponuditi...na zamjenski dio necu pristati sigurno. Na polovan dio bi i pristao ali samo ako nije krpljen i varen. Sto se tice lakiranja... samo kod dobrog majstora a to znaci ne jeftino lakiranje. Na prvi pogled iz daljeg nema tu stete ali kad se pogleda malo bolje onda se vidi da tu nema popravke vec samo zamjena. Sve ono sto je dodatno na braniku je ostalo ispravno. Imam plan kako nastupiti samo prvo moram dobiti papir od osiguranja na kojem je jasno koji su dijelovi za zamjenu a koji su dodatni radovi.
Ovako to izgleda.
Image
preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#519 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

oXavier wrote: 28/04/2024 23:29 Kao što je već rečeno, po meni najbolja opcija je da pokušaš dogovoriti s osiguranjem da plate račun direktno servisu, ili u krajnjoj liniji da popraviš vozilo i da im dostaviš račun, s tim da se prethodno usklade račun i zapisnik o oštećenju i da popravak ne prelazi granicu totalne štete što zavisi od starosti vozila. Predračun ti je zasad nepotreban trošak koje osiguranje neće nadoknaditi, dok servis hoće ukoliko se vozilo popravi kod njih. Predračune su krenuli naplaćivati upravo iz razloga što su ljudi masovno uzimali predračune radi osiguranja, a rijetko ko je popravljao u servisu, zbog toga i osiguranja uglavnom ignorišu predračun. Malo mi je neobično čuti to za ASA Central, dok se nisu spojili sa Centralom ASA se reklamirala kao najbrža u rješavanju šteta, i ono što sam imao saznanja je da su brzo rješavali predmete, za visine isplata ne znam ali to je svakako individualno za svaki slučaj. MOžeš i probati riješiti po nagodbi, mada u tom slučaju najviše što možeš dobiti je iznos predračuna bez pdva, a i to uveliko zavisi od predračuna i starosti vozila.
Kako su se Asa i Central spojili postali su jako bezobrazni i stalno krse rokove. Cuo sam od advokata da im se sprema jedna lijepa prijava Agenciji zbog stalnog probijanja rokova. A kazne su bas ne male.
noviclan
Posts: 11127
Joined: 31/10/2013 06:48

#520 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by noviclan »

Image

Je li ovo kitovano ranije ili ja dobro ne vidim
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10799
Joined: 10/03/2022 22:16

#521 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by ZoomZoomKiwi »

Jebote k’o da ga je čekićem lup’o.
User avatar
holowey
Posts: 8462
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#522 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by holowey »

vjerovatno kuka udarila i probila...a ranije kitovano definitivno, mozda i u salonu...
preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#523 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Kod mene kitovano zbog udara nije bilo. Ja jesam radio karambolke prije 3 godine ali zbog silnih ogrebotina. Tada sam gledao kako branik izgleda sa unutrasnje strane i nije bilo tragova lomova i varenja. A ovaj sto me udario nije imao kuku, bio je Volvo V60. Na njegovoj karambolci nema nikakve stete a moja kao da je eksplodirala.
Jbt ... sad kontam...da je auto bilo upaljeno, da li bi jastuci poiskakali? Mozda nebi, nije bio prejak udarac.
noviclan
Posts: 11127
Joined: 31/10/2013 06:48

#524 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by noviclan »

Sve stoji nisi ti radio kitovanje, ali vidi se da je raniji vlasnik to radio
preludezalude
Posts: 5707
Joined: 07/03/2012 00:09

#525 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Danas osiguranje slikalo stetu i covjek prokomentarisao da nebi se slomila tako da nije kitovano. Nigdje veze. Nije pukao samo kit vec je karambolka pukla. Naravno, odmah od pocetka pocinje umanjivanje stete. Rekoh, nemam pojma, samo znam da nije bila slomljena i nije bila nigdje ispucala i ostecena prije udesa.
Kad je otisao onda sam malo bolje pogledao i stvarno se vidi da je kitovano nekad. Znaci nekad popravljana. Ali to ne znaci da nista ne vrijedi. Karambolka je bila popravljena i potpuno ispravna. Da je bila i potpuno nova, ona bi sad bila ostecena i puknuta. Pukotine se ne popravljaju.
Post Reply