Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#426 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

okanomalo wrote: 27/11/2020 23:56
akcija007 wrote: 27/11/2020 23:48 Ucesnik sam lancanog udesa. Ja ispred sebe nisam nikoga udario ovaj iza mene je udario u mene po inerciji jer je njega udario isto. Dosla policija. Zapisnik. Ok
Sutradan se javljam u bolnicu jer me glava boli i ustanove mi trzajnu povredu vrata .
Prijavio sam stetu na autu. Moje osiguranje doslo da slika i salje u osiguranje ovog prvog auta . Ok. Sta su oni poslali njima ja ne znam. Dobijam nakon mjesec dana prijedlog za odstetu 510 KM i nista ne pise koje dijelove moram da popravim.
Zadnju karambolku moram farbati. To znam i ja a sta je ispod nje da li je nesto osteceno nista ne znam. I uz taj prijedlog sam dobio sporazum o vansudskoj nagodbi da potposem ako hocu ovih 510 KM.
A niko mi ne govori o nematerijalnoj steti za trzajnu povredu vrata . Jeli taj proces ide odvojeno od auta ?
Bojim se ako prihavtim ovih 510 KM i potpisem sporazum o vansudskoj nagodbi da necu nista dobiti stete za povredu vrata ?
da li ces dobiti nesto za povredu zavisi od medicinske dokumentacije koju prilozis. taj zahtjev nema veze sa stetom na vozilu.
Odbijes taj njihov prijedlog uz objasnjenje da nije kompletan i ne spominje nadoknadu za nematerijalnu stetu.
noviclan
Posts: 10806
Joined: 31/10/2013 06:48

#427 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by noviclan »

zrakomlat wrote: 24/11/2020 17:35 Image
:lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#428 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by vjeshalica »

benjamin1992 wrote: 24/11/2020 12:22 Drug moj, drot da ima mozga, ne bi bio drot. Žalosno je samo što u ovakvim situacijama, ljudi zavise od njihovog zapisnika i onog što u njemu piše, a što često pod stresom nakon saobraćajne nezgode i potpišu bez gledanja.
Da imas imalo mozga u glavi vidio bi da je covjek dobio prekrsajnu orijavu, a kad se pokrene postupak putem prijave ide se na sud i tu se nista ne potpisuje kao na prekrsajnom nalogu i u postupku ce se utvrditi ko je kriv i na koji nacin
A nazor znaci hoces da budes pametan....
Dakle covjek pise da je dobio PREKRŠAJNU PRIJAVU a ne PREKRŠAJNI NALOG
benjamin1992
Posts: 179
Joined: 05/08/2011 14:58

#429 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by benjamin1992 »

vjeshalica wrote: 28/11/2020 09:35
benjamin1992 wrote: 24/11/2020 12:22 Drug moj, drot da ima mozga, ne bi bio drot. Žalosno je samo što u ovakvim situacijama, ljudi zavise od njihovog zapisnika i onog što u njemu piše, a što često pod stresom nakon saobraćajne nezgode i potpišu bez gledanja.
Da imas imalo mozga u glavi vidio bi da je covjek dobio prekrsajnu orijavu, a kad se pokrene postupak putem prijave ide se na sud i tu se nista ne potpisuje kao na prekrsajnom nalogu i u postupku ce se utvrditi ko je kriv i na koji nacin
A nazor znaci hoces da budes pametan....
Dakle covjek pise da je dobio PREKRŠAJNU PRIJAVU a ne PREKRŠAJNI NALOG
Ko ti je drot, babo ili muž? :kiss:

Da, upravu si, međutim poenta je da ne prihvata odgovornost za prekršaj. Ne znam, nisam imao posla sa tim nikada, pa ne znam da li se šta potpisuje ili se samo daju izjave. Totalno irelevantno za samu suštinu njegovog pitanja.
Last edited by benjamin1992 on 28/11/2020 14:56, edited 1 time in total.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#430 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by holowey »

emotivac wrote: 24/11/2020 12:07
holowey wrote: 24/11/2020 11:54
emotivac wrote: 24/11/2020 11:49 Pozdrav svima,

imao sam lacani udes prije nekih 20-ak dana i bio sam drugi u koloni, naime vozač ispred mene se naglo zaustavio i uspio sam i ja stati iza njega bez udara medjutim, auto iza mene nije i udarilo me je u zadnji kraj te nabilo naprijed na prvo vozilo.. Dobio sam poziv na sud kao da sam ja prvookrivljeni i ovaj iza mene, kao da smo izazvali udes, pokrenut prekršajni postupak, Terete me za član 237, stav 2 i 3 točke 13. Supruga je bila samnom te su nam konstantovane lakše tjelesne ozljede, hitna nas je odma odvukla u bolnicu. Učesnici iz prvog i zadnjeg vozila nisu povrijeđeni.

Da li je neko imao sličnog iskustva u lančanom udesu ? Šta mi je činiti ? Na autu je pričinjena veoma velika materijalna šteta sa zadnje strane, sa prednje strane dosta manje.

Hvala unaprijed :)
bio sam u identicnoj situaciji...stanem na semaforu, krenemo mic po mic i nakon treceg stajanja TRES...koza bez kocenja udarila u moje auto i nabila me na auto ispred... drotovi kazu krivica koze za udar u moje auto, ja kriv za udar u auto ispred... kazu kriv sto nisam drzao odstojanje :-) treba pretpostaviti kojom silom ce me neko udariti pa tako drzati odstojanje :-) takav zakon, kazu...
I kako se poslije sve završilo, jesi li bio na sudu ? Koja ti je kazna izrečena, da li si uspio naplatiti odštetu makar za zadnji dio auta ?
Nigdje veze da ja 2 budem kriv što me je nabilo auto iza na prednje....
koza pobjegla, zena sa pjesackog prelaza prepoznala o kome se radi i dala mi podatke...drotovi je nasli i na njenom vozilu tragove udara, meni njeno osiguranje opravilo auto...prednji kraj iz svog dzepa, srecom covjek u kojeg sam nabijen nije me teretio pa nisam nikakvu kaznu placao
User avatar
okanomalo
Posts: 911
Joined: 09/01/2015 16:10

#431 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by okanomalo »

preludezalude wrote: 28/11/2020 01:59
okanomalo wrote: 27/11/2020 23:56
akcija007 wrote: 27/11/2020 23:48 Ucesnik sam lancanog udesa. Ja ispred sebe nisam nikoga udario ovaj iza mene je udario u mene po inerciji jer je njega udario isto. Dosla policija. Zapisnik. Ok
Sutradan se javljam u bolnicu jer me glava boli i ustanove mi trzajnu povredu vrata .
Prijavio sam stetu na autu. Moje osiguranje doslo da slika i salje u osiguranje ovog prvog auta . Ok. Sta su oni poslali njima ja ne znam. Dobijam nakon mjesec dana prijedlog za odstetu 510 KM i nista ne pise koje dijelove moram da popravim.
Zadnju karambolku moram farbati. To znam i ja a sta je ispod nje da li je nesto osteceno nista ne znam. I uz taj prijedlog sam dobio sporazum o vansudskoj nagodbi da potposem ako hocu ovih 510 KM.
A niko mi ne govori o nematerijalnoj steti za trzajnu povredu vrata . Jeli taj proces ide odvojeno od auta ?
Bojim se ako prihavtim ovih 510 KM i potpisem sporazum o vansudskoj nagodbi da necu nista dobiti stete za povredu vrata ?
da li ces dobiti nesto za povredu zavisi od medicinske dokumentacije koju prilozis. taj zahtjev nema veze sa stetom na vozilu.
Odbijes taj njihov prijedlog uz objasnjenje da nije kompletan i ne spominje nadoknadu za nematerijalnu stetu.
zasto bi odbio? to je ponuda za stetu na vozilu. ako ce raditi vozilo u ovlastenom servisu donijet ce racun o opravci ako ce raditi u vlastitioj reziji nek vidi moze li mu ponudjeni iznos pokriti troskove i ako moze nek potpise.drugi je vid nematerijalna steta za koju podnosi zahtjev po zavrsenom lijecenju.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16990
Joined: 31/03/2019 14:56

#432 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by vjeshalica »

benjamin1992 wrote: 28/11/2020 13:53
vjeshalica wrote: 28/11/2020 09:35
benjamin1992 wrote: 24/11/2020 12:22 Drug moj, drot da ima mozga, ne bi bio drot. Žalosno je samo što u ovakvim situacijama, ljudi zavise od njihovog zapisnika i onog što u njemu piše, a što često pod stresom nakon saobraćajne nezgode i potpišu bez gledanja.
Da imas imalo mozga u glavi vidio bi da je covjek dobio prekrsajnu orijavu, a kad se pokrene postupak putem prijave ide se na sud i tu se nista ne potpisuje kao na prekrsajnom nalogu i u postupku ce se utvrditi ko je kriv i na koji nacin
A nazor znaci hoces da budes pametan....
Dakle covjek pise da je dobio PREKRŠAJNU PRIJAVU a ne PREKRŠAJNI NALOG
Ko ti je drot, babo ili muž? :kiss:

Da, upravu si, međutim poenta je da ne prihvata odgovornost za prekršaj. Ne znam, nisam imao posla sa tim nikada, pa ne znam da li se šta potpisuje ili se samo daju izjave. Totalno irelevantno za samu suštinu njegovog pitanja.
Haha cuj drot...jedino u diskusiji si ti drot jer se vidi da nisi narocito inteligentan niti pricas price koje imaju veze sa zivotom pogtovo kad nemas nikakvo iskustvo...par postova tumacenja dajes covjeku potpuno besmislena i nepovezana
Covjek ce ici na sud i tamo ce se utvrditi sta je bilo, izjavu je svoju dao za zapisnik sa lica mjesta kako se to sve dogodilo, i vjerovatno potpisao, ako covjek ne laze, nema potrebu da ne potpise svoju izjavu. Uglavnom oni sto lazu i petljaju naknadno mijenjaju izjave i orave gluposti.
Dakle, lik ne laze, stao je da ne lupi auto ispred, ali ga je auto koje je islo iza njega zakucalo u auto ispred.....mogao se odbiti u bilo koju stranu prilikom udara jer se to ne moze predvidjeti
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#433 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

okanomalo wrote: 28/11/2020 15:27
preludezalude wrote: 28/11/2020 01:59
okanomalo wrote: 27/11/2020 23:56

da li ces dobiti nesto za povredu zavisi od medicinske dokumentacije koju prilozis. taj zahtjev nema veze sa stetom na vozilu.
Odbijes taj njihov prijedlog uz objasnjenje da nije kompletan i ne spominje nadoknadu za nematerijalnu stetu.
zasto bi odbio? to je ponuda za stetu na vozilu. ako ce raditi vozilo u ovlastenom servisu donijet ce racun o opravci ako ce raditi u vlastitioj reziji nek vidi moze li mu ponudjeni iznos pokriti troskove i ako moze nek potpise.drugi je vid nematerijalna steta za koju podnosi zahtjev po zavrsenom lijecenju.
Ako je podnio zahtjev za naknadu materijalne i nematerijalne stete onda treba odbiti. A treba i procitati tu njihovu ponudu ali sa razumjevanjem. Obicno u takvim ponudama pise da je iznos za materijalnu i nematerijalnu stetu. Kad to prihvati i potpise onda je gotovo sa tim slucajem.
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#434 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by akcija007 »

okanomalo wrote: 28/11/2020 15:27
preludezalude wrote: 28/11/2020 01:59
okanomalo wrote: 27/11/2020 23:56

da li ces dobiti nesto za povredu zavisi od medicinske dokumentacije koju prilozis. taj zahtjev nema veze sa stetom na vozilu.
Odbijes taj njihov prijedlog uz objasnjenje da nije kompletan i ne spominje nadoknadu za nematerijalnu stetu.
zasto bi odbio? to je ponuda za stetu na vozilu. ako ce raditi vozilo u ovlastenom servisu donijet ce racun o opravci ako ce raditi u vlastitioj reziji nek vidi moze li mu ponudjeni iznos pokriti troskove i ako moze nek potpise.drugi je vid nematerijalna steta za koju podnosi zahtjev po zavrsenom lijecenju.
Bio sam u ovlastenom servisu. Ne izdaju vise predracune kao prije. Moram platiti 10% predracuna ovlastenom servisu da bi mi uradio predracun. Ako cu raditi kod njega onda ne placam tih 10%.
Moja steta na autu je samo farbanje zadnje karambolke. Kod privatnika ce me doci 150-200 KM ali i ne moram raditi. Svi i ovlasteni i privatnik i ja se pitamo ima li nekog kvara/udubljenja i sl... ispod karambolke kada se ista skine. Na karambolci nema udubljenja.
STARx
Posts: 2094
Joined: 24/11/2020 19:21

#435 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by STARx »

akcija007 wrote: 28/11/2020 18:49

Bio sam u ovlastenom servisu. Ne izdaju vise predracune kao prije. Moram platiti 10% predracuna ovlastenom servisu da bi mi uradio predracun. Ako cu raditi kod njega onda ne placam tih 10%.
Moja steta na autu je samo farbanje zadnje karambolke. Kod privatnika ce me doci 150-200 KM ali i ne moram raditi. Svi i ovlasteni i privatnik i ja se pitamo ima li nekog kvara/udubljenja i sl... ispod karambolke kada se ista skine. Na karambolci nema udubljenja.
Ne razumijem.. Predracun je 50km..
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#436 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by 530i »

akcija007 wrote: 28/11/2020 18:49
Bio sam u ovlastenom servisu. Ne izdaju vise predracune kao prije. Moram platiti 10% predracuna ovlastenom servisu da bi mi uradio predracun. Ako cu raditi kod njega onda ne placam tih 10%.
Moja steta na autu je samo farbanje zadnje karambolke. Kod privatnika ce me doci 150-200 KM ali i ne moram raditi. Svi i ovlasteni i privatnik i ja se pitamo ima li nekog kvara/udubljenja i sl... ispod karambolke kada se ista skine. Na karambolci nema udubljenja.
Karambolka se skine i pogleda se to direktno.
User avatar
okanomalo
Posts: 911
Joined: 09/01/2015 16:10

#437 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by okanomalo »

akcija007 wrote: 28/11/2020 18:49
okanomalo wrote: 28/11/2020 15:27
preludezalude wrote: 28/11/2020 01:59
Odbijes taj njihov prijedlog uz objasnjenje da nije kompletan i ne spominje nadoknadu za nematerijalnu stetu.
zasto bi odbio? to je ponuda za stetu na vozilu. ako ce raditi vozilo u ovlastenom servisu donijet ce racun o opravci ako ce raditi u vlastitioj reziji nek vidi moze li mu ponudjeni iznos pokriti troskove i ako moze nek potpise.drugi je vid nematerijalna steta za koju podnosi zahtjev po zavrsenom lijecenju.
Bio sam u ovlastenom servisu. Ne izdaju vise predracune kao prije. Moram platiti 10% predracuna ovlastenom servisu da bi mi uradio predracun. Ako cu raditi kod njega onda ne placam tih 10%.
Moja steta na autu je samo farbanje zadnje karambolke. Kod privatnika ce me doci 150-200 KM ali i ne moram raditi. Svi i ovlasteni i privatnik i ja se pitamo ima li nekog kvara/udubljenja i sl... ispod karambolke kada se ista skine. Na karambolci nema udubljenja.
neces znati ima li nesto dog karambolku majstor ne skine. ako nesto nadje zove osiguranje na dopunu stete.oni dolaze i daju novu procjenu.na svoju ruku ne smijes raditi jer ti nece priznati.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#438 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

akcija007 wrote: 27/11/2020 23:48 Ucesnik sam lancanog udesa. Ja ispred sebe nisam nikoga udario ovaj iza mene je udario u mene po inerciji jer je njega udario isto. Dosla policija. Zapisnik. Ok
Sutradan se javljam u bolnicu jer me glava boli i ustanove mi trzajnu povredu vrata .
Prijavio sam stetu na autu. Moje osiguranje doslo da slika i salje u osiguranje ovog prvog auta . Ok. Sta su oni poslali njima ja ne znam. Dobijam nakon mjesec dana prijedlog za odstetu 510 KM i nista ne pise koje dijelove moram da popravim.
Zadnju karambolku moram farbati. To znam i ja a sta je ispod nje da li je nesto osteceno nista ne znam. I uz taj prijedlog sam dobio sporazum o vansudskoj nagodbi da potposem ako hocu ovih 510 KM.
A niko mi ne govori o nematerijalnoj steti za trzajnu povredu vrata . Jeli taj proces ide odvojeno od auta ?
Bojim se ako prihavtim ovih 510 KM i potpisem sporazum o vansudskoj nagodbi da necu nista dobiti stete za povredu vrata ?
Imao sličnu situaciju, samo što nisu bila 3 nego 2 auta (auto koji sam ja vozio i auto koji je udario "sazad").
Ja sam angažovao advokata i proces naplate odštete za tjelesne povrede po njegovoj polici AO je bio odvojen od naplate štete za vozilo. Auto je BTW bio službeni. Sad to postoje finese, da su osguranja valjda prestala isplaćivati odštete za ligamentarne povrede (istegnuća itd), a isplaćuju ta fragmentarne (valjda sam dobro zapamtio). Kod mene je bila fragmentarna povreda, izletio 2. pršljen.
Da bi podnio odšteti zahtjev moraš priložiti kompletnu dokumentaciju, od ozljednog lista, preko svih nalaza u procesu rehabilitacije, računa za lijekove itd do konačnog mišljenja ljekara. Pošto se radilo o sl. autu i 3-4 mj bolovanja, ja sam čak vadio neki potvrdu u ispekciji rada, išao na ljekarsku komisiju za bolovanje, pa ljekarsku komisiju osiguranja. Uglavnom završni nalaz je bio trajno smanjenje opšte životne i radne spsobnosti u % na osnovu čega je utvrđena i visina odštetnog zahtjeva. Cijeli proces od udesa do naplate je trajao od januara do augusta, s tim da sam negdje u junu dobio konačni nalaz.
U svakom slučaju konsultuj nekog advokata.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#439 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

akcija007 wrote: 28/11/2020 18:49 Bio sam u ovlastenom servisu. Ne izdaju vise predracune kao prije. Moram platiti 10% predracuna ovlastenom servisu da bi mi uradio predracun. Ako cu raditi kod njega onda ne placam tih 10%.
Moja steta na autu je samo farbanje zadnje karambolke. Kod privatnika ce me doci 150-200 KM ali i ne moram raditi. Svi i ovlasteni i privatnik i ja se pitamo ima li nekog kvara/udubljenja i sl... ispod karambolke kada se ista skine. Na karambolci nema udubljenja.
Izdavanje predračuna tj. defektaža je usluga koja se u ovl. servisima uvijek plaćala ukoliko auto ne popravljaš kod njih.
Dok ne skineš branik nećeš znati imaš li skrivenih oštećenja, čak i karambolka može biti oštećena, popucali nosači itd...
Imaš dvije opcije, da se kockaš, prihvatiš 510 KM i daš privatniku da pravi, pa šta bude ispod - bude, ili da platiš defektažu u ovl. i ako bude veća od ponude da odbiješ ponudu, tražiš dopunu zapisnika i praviš odštetni zahtjev prema predračunu. Na kraju krajeva ti se i s privatnikom možeš dogovoriti da ti uradi gratis defektažu, a da auto radiš kod njega.
tare_13
Posts: 1
Joined: 13/05/2021 02:53

#440 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tare_13 »

———
Last edited by tare_13 on 14/05/2021 11:01, edited 1 time in total.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#441 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by black_adrian »

Ja ne bih spuštao cijenu ako imaš sve račune i ako je zaista tako kako si opisao. Ako ga zanima je li sve perfektno i ako je ozbiljan kupac neka plati pregled u servisu i uvjeri se.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#442 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by S4mpion »

Zavisi dosta od ponude na tržištu, ako se za slične pare može uzeti isti model u sličnom stanju, a koji nije udaran, onda je razumljivo da će ljudi prednost davat' vozilu koje nije udarano.

Nažalost, to je loša strana udesa, ljudi ti dobro naprave auto, ali ono više nikad neće imat' vrijednost kakvu bi imalo da nije bilo udarano. Razumljivo je da se cijena spusti za neki iznos, čisto da vozilo bude konkurentno za prodaju u odnosu na slične modele koji nisu udarani, ali ako je auto dobro i kvalitetno popravljeno, onda ne pretjeruj sa spuštanjem, jer ne sumnjam da će bit' bezobraznih pokušaja obaranja cijene.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#443 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by 530i »

Sigurno je bila niska brzina kada se sve to mijenjalo.
snake c3
Posts: 485
Joined: 05/01/2013 21:06

#444 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by snake c3 »

Iz neke dosade sam procitao cijelu temu od pocetka do kraja.

Inace prema pojedinim sa foruma ako te neko udari i napravi ti stetu npr. 2000 KM, ali tebi se neda popravljati jer te boli briga za auto, trebao bi kao javiti osiguranju da neces popravljati i da ti nisu duzni nista.
Druga stvar, ako popravis auto za 2000 i osiguranje ti uplati taj racun 2000 ti si tu debelo donji, a evo i zasto: nisi ti prizeljkivao taj belaj nego si se nasao u njemu i trpis posljedice. Peglanje, hajd u osiguranje, hajd na procjenu stete, daji izjave policiji, mjesec dana sanjas sudar, kad god vidis auto (ako je u voznom stanju) povraca ti se naravno ako volis svoj auto. Zovi osiguranje jeste li poslali, zovi drugo osiguranje jeste li primili, vozas osteceno auto mjesecima, cekas ponude, ponude mizeriju sa tvrdnjom da ti je auto starije i da se moze to za sicu popraviti, lagano sijedis ili ti opada kosa itd... Nakon svog natezanja par mjeseci izvuces neke pare poravis auto, godinu dvije kasnije prodajes i kaze ti kupac ma ovo ti je udarano i okrene se.....
ljubijankic
Posts: 1286
Joined: 20/11/2011 21:38

#445 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by ljubijankic »

Pozdrav, ja imam specifican problem. Imam auto na stranim tablicama koje bi trebao uvesti do kraja aprila, auto se ne vodi na meni. Nedavno sam imao sudar, u kojem nisam krivac i sada imam problema sa naplatom stete. Otisao sam u ovlasteni servis, gdje su pregledali auto (bio je i momak iz osiguranja tu) i napravili predracun i rekli da trebaju sa mnom i osiguranjem potpisati predugovor prije nego sto poprave auto. Ja sam sve to prenio osiguranju, poslao predracun i ocekivao da ce pristati na to, medjutim danas me zovu i traze IBAN (vjerovatno da posalju ponudu i uplate taj novac, posto im je praksa), a sve pod izgovorom da im to treba da kompletiraju dokumentaciju. Ima li neko slicno iskustvo? Sta bi trebao raditi u ovom slucaju?
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#446 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

ljubijankic wrote: 07/02/2023 10:22 Pozdrav, ja imam specifican problem. Imam auto na stranim tablicama koje bi trebao uvesti do kraja aprila, auto se ne vodi na meni. Nedavno sam imao sudar, u kojem nisam krivac i sada imam problema sa naplatom stete. Otisao sam u ovlasteni servis, gdje su pregledali auto (bio je i momak iz osiguranja tu) i napravili predracun i rekli da trebaju sa mnom i osiguranjem potpisati predugovor prije nego sto poprave auto. Ja sam sve to prenio osiguranju, poslao predracun i ocekivao da ce pristati na to, medjutim danas me zovu i traze IBAN (vjerovatno da posalju ponudu i uplate taj novac, posto im je praksa), a sve pod izgovorom da im to treba da kompletiraju dokumentaciju. Ima li neko slicno iskustvo? Sta bi trebao raditi u ovom slucaju?
Pa traze racun od vlasnika vozila. Ako ti nisi vlasnik onda ne mozes naplatiti.
ljubijankic
Posts: 1286
Joined: 20/11/2011 21:38

#447 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by ljubijankic »

preludezalude wrote: 07/02/2023 13:14
ljubijankic wrote: 07/02/2023 10:22 Pozdrav, ja imam specifican problem. Imam auto na stranim tablicama koje bi trebao uvesti do kraja aprila, auto se ne vodi na meni. Nedavno sam imao sudar, u kojem nisam krivac i sada imam problema sa naplatom stete. Otisao sam u ovlasteni servis, gdje su pregledali auto (bio je i momak iz osiguranja tu) i napravili predracun i rekli da trebaju sa mnom i osiguranjem potpisati predugovor prije nego sto poprave auto. Ja sam sve to prenio osiguranju, poslao predracun i ocekivao da ce pristati na to, medjutim danas me zovu i traze IBAN (vjerovatno da posalju ponudu i uplate taj novac, posto im je praksa), a sve pod izgovorom da im to treba da kompletiraju dokumentaciju. Ima li neko slicno iskustvo? Sta bi trebao raditi u ovom slucaju?
Pa traze racun od vlasnika vozila. Ako ti nisi vlasnik onda ne mozes naplatiti.
Znam ja sta traze i zasto traze, nece da uvaže procjenu ovlastenog servisa, vec ce poslati neku smijesnu ponudu i odmah uplatiti taj iznos, pa se valja kasnije s njima natezati. Naravno da im nisam dao nikakav racun niti cu davati dok ne utvrdim iznost, ali ja bi da sve to izbjegnem i da preko servisa rjese, a oni ocito bjeze od toga. Ja nemam bas puno vremena za cekanje jer istuce registracija za mjesec dana.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#448 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

To ces najprije dobiti informaciju u servisu.
oXavier
Posts: 192
Joined: 14/03/2022 22:12

#449 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by oXavier »

To je najbolje da provjeriš s osiguranjem ako si se s njima dogovorio da oni plate direktno servisu, možda je nesporazum u pitanju. Najbolje da vidiš s njima šta oni kažu sve zavisi od više stvari, koje je osiguranje u pitanju, visina štete, vrijednost vozila, godište, da li je usklađen predračun sa zapisnikom o oštećenju vozila itd. Mada ako vozilo nije na tebi ne znam imaš li kupoprodajni ugovor ili punomoć radi naplate štete.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#450 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

oXavier wrote: 07/02/2023 17:44 To je najbolje da provjeriš s osiguranjem ako si se s njima dogovorio da oni plate direktno servisu, možda je nesporazum u pitanju. Najbolje da vidiš s njima šta oni kažu sve zavisi od više stvari, koje je osiguranje u pitanju, visina štete, vrijednost vozila, godište, da li je usklađen predračun sa zapisnikom o oštećenju vozila itd. Mada ako vozilo nije na tebi ne znam imaš li kupoprodajni ugovor ili punomoć radi naplate štete.
Ako skontaju da nije vlasnik tj nema papir kojim to dokazuje...odmah ce ga odjebati.
Post Reply