Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

artur morgan
Posts: 2872
Joined: 30/04/2020 19:47

#526 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by artur morgan »

Morat ces biti uporan. Ti imas pravo na odstetu u visini cijene nove karambolke.
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#527 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

artur morgan wrote: 29/04/2024 19:55 Morat ces biti uporan. Ti imas pravo na odstetu u visini cijene nove karambolke.
Nisam siguran kako to ide ali misllim da si u pravu. Kad i sudski vjestak procjenjuje stetu onda se ne gleda cijena najjeftinije karambolke na otpadu. Ima katalog dijelova i cijene. Bas me interesuje koliko ce osiguranje procjeniti.
Mogli bi kakvu kladionicu otvorit i pogadjat.
noviclan
Posts: 11175
Joined: 31/10/2013 06:48

#528 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by noviclan »

artur morgan wrote: 29/04/2024 19:55 Morat ces biti uporan. Ti imas pravo na odstetu u visini cijene nove karambolke.
Kakko ima pravo kada se vidi da je radjena karambolka
User avatar
canvra888
Posts: 4522
Joined: 09/07/2021 15:03

#529 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by canvra888 »

preludezalude wrote: 29/04/2024 19:14 Danas osiguranje slikalo stetu i covjek prokomentarisao da nebi se slomila tako da nije kitovano. Nigdje veze. Nije pukao samo kit vec je karambolka pukla. Naravno, odmah od pocetka pocinje umanjivanje stete. Rekoh, nemam pojma, samo znam da nije bila slomljena i nije bila nigdje ispucala i ostecena prije udesa.
Kad je otisao onda sam malo bolje pogledao i stvarno se vidi da je kitovano nekad. Znaci nekad popravljana. Ali to ne znaci da nista ne vrijedi. Karambolka je bila popravljena i potpuno ispravna. Da je bila i potpuno nova, ona bi sad bila ostecena i puknuta. Pukotine se ne popravljaju.
Koje ti je osiguranje? Meni u mom slučaju agent za procjenu štete iz mog osiguranja bio maksimalno susretljiv kada je fotografisao i sastavljao izvještaj...
artur morgan
Posts: 2872
Joined: 30/04/2020 19:47

#530 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by artur morgan »

noviclan wrote: 29/04/2024 20:28
artur morgan wrote: 29/04/2024 19:55 Morat ces biti uporan. Ti imas pravo na odstetu u visini cijene nove karambolke.
Kakko ima pravo kada se vidi da je radjena karambolka
Ovo je tzv. obicna materijalna steta. Obicna steta predstavlja umanjenje necije imovine. Pod umanjenjem imovine u ovom slucaju podrazumjeva se izdatak koji ce biti potreban za otklanjanje nastale stete. U slucajevima kad postoje udubljenja na limu ili ostecenja laka tada se procijeni vrijednost limarskih radova ali u slucaju ovakvih vecih ostecenja kad je probijena ostecena polomljena karambolka, tad se utvrdjuje u sudskom postupku od strane vjestaka vrijednost nove karambolke i ta vrijednost predstavlja visinu stete. Takva je praksa.

Vrijednost karambolke prije stetnog dogadjaja nije umanjenje njegove imovine vec je umanjenje imovine ovo gore sto sam napisao, cijena koju treba platiti da bi otklonio stetu, popravio auto. U sudskim postupcima osiguranja su pokusavala odbiti amortizaciju pri obracunu stete jer su tvrdili da se osiguranik neosnovano obogatio novim dijelom ( u odnosu na polovni koji je bio prije stete ) ali za sada u tome nisu na svu srecu uspjeli iz ovih razloga
noviclan
Posts: 11175
Joined: 31/10/2013 06:48

#531 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by noviclan »

Sve to stoji ali evo ti si imao neki sudar i dobro naplatio za tu karambolku i zakitoval je i prodao meni vozilo i ja imao sada sudar nisam znao da je kitovana a pogotovo da si uzeo cifru za novu a nisi zamijenio novom nego si od te cifre potrosio 20% a ostatak otisao na more, i sada da meni neko isplati kao novu ne udaranu karambolku pa nisu i vjestaci sa kruske padali...
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#532 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

canvra888 wrote: 29/04/2024 21:00
preludezalude wrote: 29/04/2024 19:14 Danas osiguranje slikalo stetu i covjek prokomentarisao da nebi se slomila tako da nije kitovano. Nigdje veze. Nije pukao samo kit vec je karambolka pukla. Naravno, odmah od pocetka pocinje umanjivanje stete. Rekoh, nemam pojma, samo znam da nije bila slomljena i nije bila nigdje ispucala i ostecena prije udesa.
Kad je otisao onda sam malo bolje pogledao i stvarno se vidi da je kitovano nekad. Znaci nekad popravljana. Ali to ne znaci da nista ne vrijedi. Karambolka je bila popravljena i potpuno ispravna. Da je bila i potpuno nova, ona bi sad bila ostecena i puknuta. Pukotine se ne popravljaju.
Koje ti je osiguranje? Meni u mom slučaju agent za procjenu štete iz mog osiguranja bio maksimalno susretljiv kada je fotografisao i sastavljao izvještaj...
Ma ovo mi nesto bilo najvise licilo kao da ce ici ispod pulta. Ja pitao kad cu moci dobiti zapisnik o procjeni...sta je za zamjenu, sta je za popravku, sta su radovi.... Dobio sam odgovor da on slika i poslat ce slike u centralu a centrala ce me kontaktirati sa ponudom. Inace osiguranje je Asa Central.
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#533 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

noviclan wrote: 29/04/2024 21:44 Sve to stoji ali evo ti si imao neki sudar i dobro naplatio za tu karambolku i zakitoval je i prodao meni vozilo i ja imao sada sudar nisam znao da je kitovana a pogotovo da si uzeo cifru za novu a nisi zamijenio novom nego si od te cifre potrosio 20% a ostatak otisao na more, i sada da meni neko isplati kao novu ne udaranu karambolku pa nisu i vjestaci sa kruske padali...
Vjestak osiguranja ce sigurno se tako postaviti kaki ti kazes. Medjutim, sudski vjestak tako ne radi, a sudski vjestak je "stariji". Ma to je vjecno natezanje sa osiguranjima. Idu na to da ti ponude minimalno jer nemas vremena ni para da bi isao preko suda.
noviclan
Posts: 11175
Joined: 31/10/2013 06:48

#534 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by noviclan »

Ma nista kada ti ponude cifru posalji im da razmotre ponovno predmet, ako ne budes zadovoljan jbg advokat i neka ganja procenat
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#535 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

noviclan wrote: 29/04/2024 21:55 Ma nista kada ti ponude cifru posalji im da razmotre ponovno predmet, ako ne budes zadovoljan jbg advokat i neka ganja procenat
Ma ja nisam navalio da mora biti nova karambolka, moze i polovna ali ispravna. Vidjet cu od ponude sta ce biti. Ja necu cekati njihovu ponudu jer se to moze rastegnuti u nedogled. Samo moram imati procjenu. Ako ne mognem ubrzo od njih dobiti papir o procjeni morat cu onda neovisnog procjenitelja angazirat. Mozda cak i u Mercedes servis odvesti, samo sto oni skidaju karambolku da vide sta je iza. A skidanje ovakve karambolke....mozda se prepolovi.
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#536 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Nevjerovatna stvar se desila. Jutros sam dobio ponudu ...telefonski. U subotu nezgoda, u ponedjeljak slikano, u utorak ponuda. To je bilo ekspresno brzo sto je za pohvalu. Samo problem je sto je ponuda takva da tim parama ne mogu popraviti auto ni sa polovnim dijelovima. Nude 800KM.
noviclan
Posts: 11175
Joined: 31/10/2013 06:48

#537 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by noviclan »

Cuuj telefonski kakav papanluk, samo pismeno samo pisani trag jebli majku lopovsku
User avatar
kabal1337
Posts: 8311
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#538 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by kabal1337 »

preludezalude wrote: 30/04/2024 10:47 Nevjerovatna stvar se desila. Jutros sam dobio ponudu ...telefonski. U subotu nezgoda, u ponedjeljak slikano, u utorak ponuda. To je bilo ekspresno brzo sto je za pohvalu. Samo problem je sto je ponuda takva da tim parama ne mogu popraviti auto ni sa polovnim dijelovima. Nude 800KM.
ma odmah advokat, ne gubi vrijeme
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#539 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

kabal1337 wrote: 30/04/2024 12:03
preludezalude wrote: 30/04/2024 10:47 Nevjerovatna stvar se desila. Jutros sam dobio ponudu ...telefonski. U subotu nezgoda, u ponedjeljak slikano, u utorak ponuda. To je bilo ekspresno brzo sto je za pohvalu. Samo problem je sto je ponuda takva da tim parama ne mogu popraviti auto ni sa polovnim dijelovima. Nude 800KM.
ma odmah advokat, ne gubi vrijeme
To mi makar nije problem, porodica puna advokata. Advokat je vec kontaktiran i trenutno cekam. Cekam njihov slijedeci korak iako sam 90% siguran sta ce uraditi. Imam dvije opcije, a koju cu izabrati ovisi od njihovog slijedeceg postupanja.
artur morgan
Posts: 2872
Joined: 30/04/2020 19:47

#540 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by artur morgan »

Postupanje ce ici najvjerovatnije ovako.

Osiguranje ce uplatit taj iznos koji su ti ponudili na tvoj racun ako si dao svoj broj racuna, bez obzira na to sto smatras iznos preniskim i sto se ne slazes sa ponudom. Uplatit ce taj iznos koji je za njih nesporan.

Nakon toga ce ti dostaviti postom svoju odluku, u kojoj ce biti naveden taj iznos, na koju ces moci prigovoriti u ostavljenom roku iz te odluke ( 8 ili 15 dana od dana prijema, ne sjecam se tacno )

Nakon prigovora, ako se ukljuci advokat, dobra je vjerovatnoca da nesto malo povise iznos za jos par stotina, a manja je sansa da ce ponuditi recimo dupli iznos.

Ako ne uplate odmah prije odluke na koju ces prigovorit, uplatit ce nakon odluke po tvom prigovoru.

Nakon toga ti ostaje eventualno tuzba na sud i parnica sa njima za razliku iznosa stete po tvojoj procjeni.

Za sud dobro procijeni sa svojim advokatom kolika je sansa za uspjeh. Nemoj se zaletiti u postupak zbog troskova postupka. Troskovi tvog advokata, troskovi dvije sudske takse plus troskovi vjestacenja, a i troskovi suprotne strane ali samo ako izgubis spor.

Skoro sva osiguranja imaju advokate koji ih zastupaju na sudu i ako ne bi uspio dobiti spor dokazati razliku koju potrazujes tuzbom a kljucan je tu vjestak a tesko mozes odredit vjestaka kojeg ti zelis u sudskom postupku :wink: onda bi bio duzan naknaditi troskove postupka suprotne strane odnosno troskove advokata od osiguranja, a u tvome predmetu oni bi bili od 1.000 KM do 1.500 KM.

Bori se za sebe, ali budi i oprezan zato ti ovo i pisem :)
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#541 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Upravo ovo sto si naveo u pocetku i ja mislim da ce biti. Ali ima lijeka i za to. Ja mogu cekati. Ako stvarno vidim bezobrazluk otici cu u inat u ovlasteni servis i sve tamo zavrsiti i onda im priloziti racun.
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#542 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Mali update mog slucaja...
Danas opet telefonski poziv i nova ponuda ... 1200 KM.
Samo sam rekao da posalju napismeno ponudu.
noviclan
Posts: 11175
Joined: 31/10/2013 06:48

#543 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by noviclan »

preludezalude wrote: 06/05/2024 17:00 Mali update mog slucaja...
Danas opet telefonski poziv i nova ponuda ... 1200 KM.
Samo sam rekao da posalju napismeno ponudu.
Hahah jooj ciganije ma hajde bar neka posalji mail, kad im je posta skupa
User avatar
nivla
Posts: 4303
Joined: 12/01/2008 23:44

#544 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by nivla »

sto je jos gore nek izvlaci maksimum jer je nastala steta, a ovo ce ga u najgorem slucaju kitovano kao sto je bilo izaci 400-500km, al puna podrska da izvuce max sto moze
User avatar
kabal1337
Posts: 8311
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#545 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by kabal1337 »

noviclan wrote: 06/05/2024 19:17
preludezalude wrote: 06/05/2024 17:00 Mali update mog slucaja...
Danas opet telefonski poziv i nova ponuda ... 1200 KM.
Samo sam rekao da posalju napismeno ponudu.
Hahah jooj ciganije ma hajde bar neka posalji mail, kad im je posta skupa
pisani trag, ovako rekla kaxala
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5713
Joined: 04/08/2020 19:22

#546 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by -Chesterfield- »

preludezalude wrote: 30/04/2024 10:47 Nevjerovatna stvar se desila. Jutros sam dobio ponudu ...telefonski. U subotu nezgoda, u ponedjeljak slikano, u utorak ponuda. To je bilo ekspresno brzo sto je za pohvalu. Samo problem je sto je ponuda takva da tim parama ne mogu popraviti auto ni sa polovnim dijelovima. Nude 800KM.
Tako je i kod mene išlo. Telefonski poziv... prva ponuda 600 KM. Nakon par tih usmenih ponuda ja pristao na 1500 KM i oni odmah uplatili na račun.
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#547 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

-Chesterfield- wrote: 06/05/2024 20:01
preludezalude wrote: 30/04/2024 10:47 Nevjerovatna stvar se desila. Jutros sam dobio ponudu ...telefonski. U subotu nezgoda, u ponedjeljak slikano, u utorak ponuda. To je bilo ekspresno brzo sto je za pohvalu. Samo problem je sto je ponuda takva da tim parama ne mogu popraviti auto ni sa polovnim dijelovima. Nude 800KM.
Tako je i kod mene išlo. Telefonski poziv... prva ponuda 600 KM. Nakon par tih usmenih ponuda ja pristao na 1500 KM i oni odmah uplatili na račun.
Koje osiguranje?
MMM1977
Posts: 4646
Joined: 15/07/2009 12:56

#548 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by MMM1977 »

preludezalude wrote: 06/05/2024 17:00 Mali update mog slucaja...
Danas opet telefonski poziv i nova ponuda ... 1200 KM.
Samo sam rekao da posalju napismeno ponudu.
Savjet: Kada te idući put nazovi budi hladan i reci im da ti ponude realnu cifru ili da ćeš voziti auto u ovlašteni servis i njima poslati račun a da ćeš u slučaju problema angažirati advokata. Ono što maksimalno možeš dobiti jeste iznos koliko bi to koštalo u ovlaštenom servisu minus pdv.
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#549 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

nivla wrote: 06/05/2024 19:24 sto je jos gore nek izvlaci maksimum jer je nastala steta, a ovo ce ga u najgorem slucaju kitovano kao sto je bilo izaci 400-500km, al puna podrska da izvuce max sto moze
Ne moze se karambolka popravit...pukla, rascvjetala se na sredini, rupa. Tako da se za 400-500 KM ne moze napraviti nista. Samo farbanje ce me kostati makar 300KM. Ne pada mi na pamet da to radim kod nekog u garazi. Pripremu i farbanje treba radit kod nekog boljeg majstora. Ja sam farbao obe karambolke prije 3 godine jer su me nervirale ogrebotine i tackice i tada me kostalo 600KM. Ovdje postoji jos jedna stvar. MASKA. Ona nema vidljivih ostecenja i ogrebotina, nije dotaknuta. Ali ima neki cudan hod u donjoj ivici koja se naslanja na karambolku. Sad ne mogu da se sjetim sa sigurnoscu ali mislim da maska ima pipke koji se ubodu u karambolku. Da li su pipci pukli od pritiska ili nisu, saznat cu naknadno. Ta maska je placena 150 eura polovna. Kupio je odmah nakon kupovine auta. Mnogo ljepsa je amg od obicne.Cekat cu pismeni odgovor pa cu onda pokrenut se. Do tada necu nista dirat.
preludezalude
Posts: 5720
Joined: 07/03/2012 00:09

#550 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

MMM1977 wrote: 07/05/2024 01:01
preludezalude wrote: 06/05/2024 17:00 Mali update mog slucaja...
Danas opet telefonski poziv i nova ponuda ... 1200 KM.
Samo sam rekao da posalju napismeno ponudu.
Savjet: Kada te idući put nazovi budi hladan i reci im da ti ponude realnu cifru ili da ćeš voziti auto u ovlašteni servis i njima poslati račun a da ćeš u slučaju problema angažirati advokata. Ono što maksimalno možeš dobiti jeste iznos koliko bi to koštalo u ovlaštenom servisu minus pdv.
Ovlasteni servis je bas BAS...
Kod njih je
Branik...2050KM
Maska... 1150KM
Boga pitaj koliko bi kostao rad, farbanje i ko zna sta bi jos pronasli.

Pretpostavljam da me nece vise zvati. Uplatit ce ponudjenu cifru a ako mislim da nije dovoljno da ih tuzim. Meni treba pismeni odgovor od njih a onda cu vidjeti sta dalje. Sav plan vec postoji u saradnji sa advokatom.
Post Reply