Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#1 Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Prije desetak dana imao sam udes, čovjek je se zapucao u moju lijevu stranu te mi nanio oštečenja na lijevim vratima (auto sa dvoja vrata), na stubu. Vrata se moraju druga ubaciti. Onda sjediste mi je sa bočne strane otišlo takodjer. Brava lijevih vrata, zaptivna guma na vratima i na pragu. Prije dva dana došao lik iz osiguranja da obavi uviđaj na autu. Par stvari slikao i to je to. Ja mu govorio za sjediste, za zaptivne gume, čovjek ne reaguje na to. Lik koji je skrivio udes je reg. svoje auto u ASA osiguranja.

Image

Koja su vaša iskustva sto se tice ovog osiguranja (ako ste imali) ili drugih? Koliko vremena ste cekali na naplatu stete?
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by drndalo »

Iz druge teme s slicnim nazivom:
Nadjoh statistiku agencije za nadzor osiguranja, tabela ocito pokriva prvih 10 mjeseci 2014 god. Radi se o % isplate (likvidacije) prijavljenih steta iz nezivotnih osiguranja.

Image
Slikaj ti sve stvari koje su jos otisle i spremi ih za slanje... Koje je tvoje osiguranje ? Nedavno je bio oglas da su neka osiguranja (ne sva) potpisala ugovor o medjusobnoj saradnji kod isplate steta. Ideja je da ako si osiguranik jedne od njih, a stetnik iz drugog osiguranja iz sporazuma, sve mozes zavrsiti sa svojim osiguranjem, a oni ce se medjusobno prebijati...

Ne sjecam se napamet svih firmi, ali ASA, UNIQA, BSO, Euroherz su bili sigurno u oglasu, barem jos 2 dodatna koja se ne mogu sjetiti takodjer.

U svakom slucaju, nista ne potpisuj "na prvu" bez konsultacija i provjera. I kod servisiranja auta se mogu pojaviti neophodni dodatni radovi koji se nisu mogli odmah vidjeti, i to nije problem obicno, samo servis takve stvari mora dokumentovati, javiti osiguranju, i osiguranje odobriti prije radova.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#3 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Imam ja to sve slikano na dan udesa. Moje osiguranje je Dunav Osiguranje. Naravno da ne potpisujem nista na prvu. Ja mislim da Dunav i Asa nisu potpisale taj sporazum, jer mi ovaj u mom osiguranju nista ne spominje o tome i kaže da ne zna on o tome nista.

Prije par godine sam imao udes takodjer, ja sam bio u Brcko Gas Osiguranju a ovaj sto je skrivio udes u Sarajevo Osiguranju. Na pocetku je sve ok bilo, medjutim kad je trebalo da se naplate pare, tu su mi postavili uvjet ako zelim da sto prije naplatim odštetu da moram registrovati auto kod njih. Registracija mi je svakako bila pri kraju. Međutim, tada nisam imao "ovaj mozak" kao sto ga sad imam, bio sam "djetinjast" i platio sam punu registraciju, bez bonusa ili cega.Fakticki 1/3 sam im ponovo vratio.
Sada sam pricao sa prijateljem, koji je pravnik te mi je rekao u koliko bi bilo problema sto se tice naplate, tu je on.

Kako vidim po tabeli ASA je 1 sto se tice isplate za prijavljene stete.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#4 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

Uradis prijavu i procjenu stete u ASA Osiguranju.
Kad odvezes majsttoru da rastavi i popise sta je osteceno zovi ih da ti uradi nadopunu zapisnika u kojem ce biti uneseno sve ono sto se nije vidjelo prilikom prve procjene.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#5 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Nabucco »

Ma najbolje ti je odi u ovlašteni, i nek oni nađiđaju dobar račun, dobices bar 40% tog iznosa, a ja mislim da ce to biti i vise nego dovoljno za popravak. Znaju iz osiguranja da seru, i da nece da uzmu predracun iz ovlaštenog u razmatranje ako je auto starije od 10 godina, ali im tada odma na licu mjesta nazovi advokata i reci da ih tuži ( nazoves jarana prije i kažeš mu da glumi avokata :lol: ) i traži da ragovaraš sa nekim ko je na vecoj poziciji od tog sto sa njim pricas.
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#6 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by drndalo »

Ja mislim da Dunav i Asa nisu potpisale taj sporazum, jer mi ovaj u mom osiguranju nista ne spominje o tome i kaže da ne zna on o tome nista.
ASA jeste, DUNAV ocito (jos) nije...

Image

Prema onome sto ja znam, trude se da budu prvi na listi, i da im to bude marketinski pristup. Tako da ce vjerovatno biti brzi od prosjeka, ali ipak otvori 4-vere oci, i PITAJ ih sta treba da uradis da i njima i tebi SVE bude sto brze i bezbolnije...
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#7 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by mahalas505 »

Ima li problema sa osiguravajucim kucama kad dodjes sa pristupom, ne interesuju me pare, hocu da mi se auto koliko toliko vrati u prvobitno stanje i to u ovlastenom. Znaci da se sva komunikacija oko stete i placanja odvija na relaciji ovlasteni servis - osiguranje, a ja da uopste ne vidim pare?
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#8 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by drndalo »

Sa novi(ji)m autom nema, oprobano... Za starije ne znam... U svakom slucaju treba pokusati, pa vidjeti "kako disu"...

U takvom slucaju sve 3 strane, i ti, i osiguranje i servis potpisete ugovor o cesiji, gdje ti ovlascujes osiguranje da direkt plati servisu...
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#9 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by holowey »

mahalas505 wrote:Ima li problema sa osiguravajucim kucama kad dodjes sa pristupom, ne interesuju me pare, hocu da mi se auto koliko toliko vrati u prvobitno stanje i to u ovlastenom. Znaci da se sva komunikacija oko stete i placanja odvija na relaciji ovlasteni servis - osiguranje, a ja da uopste ne vidim pare?
triglav (kasko) je pristao meni u dva navrata praviti cesiju sa asa pva (iako je skoda nisu pristali na pss) jer sa njima imaju neki ugovor pa izadje jeftinije nego kad od tog istog servisa fizicko lice trazi predracun... prvi put auto bilo staro godinu i nesto, drugi put staro skoro tri godine... ali jesu me ispeglali sa hodanjem i papirologijom osiguranje-servis...

sarajevo osiguranje (auto odgovornost) takodjer pristalo na cesiju i poslali me u unis velesici

vgt (auto odgovornost) nije pristao na cesiju iako sam insistirao da ne zelim da vidim ikakve pare ali nakon 6 dopisa tamo-vamo pristao na isplatu po predracunu iz triaba (minus pdv)... sa vgt sam imao jos jedan slucaj kad su zbog sitne ogrebotine (auto odgovornost) bez rijeci iz prve ponude isplatili vise nego sam ocekivao

asa osiguranje (auto odgovornost) isto bez ikakvih problema vec u prvoj ponudi isplatili vise nego sam ocekivao pa mi nije bilo u interesu da ganjam cesijski ugovor
User avatar
drndalo
Posts: 22806
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#10 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by drndalo »

Uh, *ebem ti, pa ti ko da si Pobesneo Max-ubica auta...? :cry:
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#11 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by holowey »

drndalo wrote:Uh, *ebem ti, pa ti ko da si Pobesneo Max-ubica auta...? :cry:
dva auta
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#12 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by mahalas505 »

Znaci osiguranju nije uvijek u cilju da se to direktno rjesavanja sa ovlastenim servisom? Pa i treba da propadaju, cccc....
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#13 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

Pdv je problem po AO-u.
Po kasku nema problema....
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#14 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Će mo da vidimo. Uradio sam ja odma predracun sto se tice toga.
Medjutim, ovaj lik iz osiguranja mi kaze da sacekam, da vidim ponudu, pa da im onda posaljem predracun.
tempuser wrote:Uradis prijavu i procjenu stete u ASA Osiguranju.
Kad odvezes majsttoru da rastavi i popise sta je osteceno zovi ih da ti uradi nadopunu zapisnika u kojem ce biti uneseno sve ono sto se nije vidjelo prilikom prve procjene.
Nisma znao da to moze?! Isao sam ja odma majstoru, posto mi se posle udesa culo neko lupkanje na lijevoj strani. Pregledao i utvrdio da je od udesa, barem on tako kaze, poluosovina stradala. Tako on meni barem kaže.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#15 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

Normalno je da se poslije prve procjene i zapisnika uradi nadopuna kad mehanicar/limar rastavi auto i kad se vide skrivena ostecenja.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#16 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Aethaercyn »

Danas aBd-a radim auto kod svog majstora. Rekao sam mu da nakon što rastavi auto sve slika. Da imam dokaze. Najgore je sto čitam na drugim forumima da je moguće da oni ponude da auto radim kod njih, u njihovom servisu. To ne želim nikako posto sit sam svakakvih jalijaša. Jednom sam tako nakon udesa dao auto i NIKAD VIŠE. Čisto ti našminkaju auto, par dana sve je ok nakon toga kao da ništa nije rađeno. Nakon 3 mjeseca farba na autu je počela sama da spada.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#17 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by mahalas505 »

Aethaercyn wrote:Danas aBd-a radim auto kod svog majstora. Rekao sam mu da nakon što rastavi auto sve slika. Da imam dokaze. Najgore je sto čitam na drugim forumima da je moguće da oni ponude da auto radim kod njih, u njihovom servisu. To ne želim nikako posto sit sam svakakvih jalijaša. Jednom sam tako nakon udesa dao auto i NIKAD VIŠE. Čisto ti našminkaju auto, par dana sve je ok nakon toga kao da ništa nije rađeno. Nakon 3 mjeseca farba na autu je počela sama da spada.
Zasto ne bi trazio da ti popravi ovlasteni servis? Moze osiguranje da izabere bilo koji ovlasteni u tvojoj okolini.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#18 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by 530i »

S obzirom da auto ima desetak godina i ne moraš u ovlašteni. Iako nisam siguran na koji način oni gledaju to što ćeš raditi bez dogovora sa njima. Barem gledaj da ti taj majstor izda i fiskalni račun i radni nalog, pored fotodokumentacije. A što se tiče njihovog servisa u tom slučaju - mislim da dobro rezonuješ, oni plaćaju to i jedino im je mjerilo da popravka ispadne što jeftinija.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#19 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by mahalas505 »

530i wrote:S obzirom da auto ima desetak godina i ne moraš u ovlašteni. Iako nisam siguran na koji način oni gledaju to što ćeš raditi bez dogovora sa njima. Barem gledaj da ti taj majstor izda i fiskalni račun i radni nalog, pored fotodokumentacije. A što se tiče njihovog servisa u tom slučaju - mislim da dobro rezonuješ, oni plaćaju to i jedino im je mjerilo da popravka ispadne što jeftinija.
Ne kontam ovo gore naglaseno nikako, kakve veze imaju godine starosti sa ovlastenim servisom? Zato nam je sve i naopako u drzavi. Ako nisam kriv za nesrecu hocu da mi se auto popravi kako treba sa orginalnim djelovima. Nema potreba da nesto muljam sa predracunima, a da vamo pravim na desetom mjestu.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#20 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Nabucco »

@Mahalas505

Nisu ni ovi u osigranju glupi, ko još vozi auto star 10-15 godina na servis u ovlašteni ? Ko to još vozi divcu golfa u ASU ? :D . Znaju da ih narod levati i uzma pare u džep. A i ako se uspiješ dogovoriti da ti oni srede auto u ovlaštenom u vecini slucajeva ces tu ti platiti PDV, sto za cifru od 1000-1500KM nije mala cifra.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#21 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

@mahala u tom slucaju amortizacija pojede sve.
Nema u ovlastenom stavke starost dijelova smanjena cijena.
Nije bas izvodljivo za 307 koji po tablicama vrijedi 5000 KM isplatiti stetu od 2500 KM bez obzira koliko je to recimo tebi kao ostecenom fer i korektno.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

mahalas505 wrote:
530i wrote:S obzirom da auto ima desetak godina i ne moraš u ovlašteni. Iako nisam siguran na koji način oni gledaju to što ćeš raditi bez dogovora sa njima. Barem gledaj da ti taj majstor izda i fiskalni račun i radni nalog, pored fotodokumentacije. A što se tiče njihovog servisa u tom slučaju - mislim da dobro rezonuješ, oni plaćaju to i jedino im je mjerilo da popravka ispadne što jeftinija.
Ne kontam ovo gore naglaseno nikako, kakve veze imaju godine starosti sa ovlastenim servisom? Zato nam je sve i naopako u drzavi. Ako nisam kriv za nesrecu hocu da mi se auto popravi kako treba sa orginalnim djelovima. Nema potreba da nesto muljam sa predracunima, a da vamo pravim na desetom mjestu.
OK moze se tako posmatrati ali... Uzmimo hipoteticki, imas auto 10 god star i neko te udari u vrata. Kolika je trzisna vrijednost tih vrata bila prije ostecenja? Koliko vrijede polovna vrata stara 10 god na autu?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#23 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by 530i »

Na to sam i mislio...zbog amortizacije upitna je vrijednost, tj. procjena koštanja.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#24 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

530i wrote:Na to sam i mislio...zbog amortizacije upitna je vrijednost, tj. procjena koštanja.
Ne samo amortizacija i isplativnost popravka u ondnosu na vrijednost auta nego i sam pojam sta znaci "vratiti u prvobitno stanje". Ako ti neko osteti 10 god stara vrata popravak auta novim vratima u ovl. servisu nije bas vracanje u prvobitno stanje, ali popravak 10 god starim vratima jeste!
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#25 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by nellismo »

Aethaercyn wrote:Prije desetak dana imao sam udes, čovjek je se zapucao u moju lijevu stranu te mi nanio oštečenja na lijevim vratima (auto sa dvoja vrata), na stubu. Vrata se moraju druga ubaciti. Onda sjediste mi je sa bočne strane otišlo takodjer. Brava lijevih vrata, zaptivna guma na vratima i na pragu. Prije dva dana došao lik iz osiguranja da obavi uviđaj na autu. Par stvari slikao i to je to. Ja mu govorio za sjediste, za zaptivne gume, čovjek ne reaguje na to. Lik koji je skrivio udes je reg. svoje auto u ASA osiguranja.

Image

Koja su vaša iskustva sto se tice ovog osiguranja (ako ste imali) ili drugih? Koliko vremena ste cekali na naplatu stete?
ja imao udes u novembru, policija napravila zapisnik, 100% kriv lik koji me udario.
odvukao auto u ovlasteni servis, oni procjenili stetu na 3.9k covjek iz mog osiguranja dosao i slikao sve. ovi iz servisa mu dali spisak ostecenja i cijene dijelova. onda odvukao auto kod obicnog majstora. on mi popravio auto za 1,4k
osiguranje mi ponudilo da isplati 3,2k. ja otisao advokatu on izvukao dodatnih 500km tako da sam naplatio 3,7k
cekao 2 mjeseca na pare. bez advokata bi trajalo mozda 3 sedmice krace.
kasnije sam skontao da ovaj iz mog osiguranja nije poslao stetu dijelova koji su ispod 50km (zmigavac sa strane itd..) tu su me zakinuli za nekih 80km
jedva ga natjerao da pise nove felge. kaze moze se to izravnati. ne znam sto je liku iz mog osiguranja stalo da ne popise te dijelove kad drugo osiguranje placa?!
Post Reply