UDBA

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#126 Re: UDBA

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Image
Image
Image

Image
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#127 Re: UDBA

Post by Nekako s proljeća »


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#128 Re: UDBA

Post by Gojeni H »

duga devetka wrote:
Sarajmen wrote:Како сам ловио усташке крвнике Љуба Милоша и Анту Врбана

Image

Izvor i više : http://www.politika.rs/scc/clanak/33119 ... ntu-Vrbana
Da baš, Ante Vrban osuđen na Papuku :-)
Zatukli su ga bez suda jer nije htio surađivati. Njihova zadnja poruka u otvorenom slogu poslana je 10.7.48 a glasila je: 'Idite i pizdu materinu... Mi smo vas zajebali... Stop - Svi ste u našem zatvoru... Stop - Ha... Ha... Ha...!. Opet ćemo uspostaviti vezu preko "Tete Ane". Ona će vam se javiti...! Idite u pizdu materinu!'. Ovu doslovnu poruku su primili Geco Altman i vezista Franjo Konja u ranim noćnim satima 10.7.1948. Ti hrvatski rodoljubi su se časno držali na sudu u Zagrebu i svojim ponašanjem i izjavama pokazali komunistima da će Hrvatska država opet doći.
Ne bih da moderatorima vjere hvalim, ali ni da ih kudim ... samo cu reci da licno preferiram da se ovakvi likovi, isto kao i prekodrinski barbari cesce zadrzavaju na forumu. Dobro dodje za mentalno zdravlje ... skontas da ima totalno shebanih ljudi. :D
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#129 Re: UDBA

Post by pirpa »

Last edited by pirpa on 04/08/2016 22:30, edited 1 time in total.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#130 Re: UDBA

Post by asurbanipal »

Perkoviću i Mustaču doživotni zatvor



http://balkans.aljazeera.net/vijesti/pe ... tni-zatvor
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#131 Re: UDBA

Post by Toto »

asurbanipal wrote:
Perkoviću i Mustaču doživotni zatvor
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/pe ... tni-zatvor
Nece ti ga Vucic smjet u EU jos bar za 15 godina, dok ne pomru po Srbiji oni od kojih mu se jos tresu gace.
slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#132 Re: UDBA

Post by slavonskilola »

Ovo je pobjeda pravde ali preko pravosuđa druge države jer institucije u RH u tom smislu nisu atonomne.
Koliko kontam u Bosni je isto tako.
PM72
Posts: 17782
Joined: 30/04/2012 16:54

#133 Re: UDBA

Post by PM72 »

Muhamed Abdagić, poznati sandžački intelektualac i disident, učesnik NOP-a, govori o specifičnostima ovog zločina i počiniocima: Samo u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici, nakon rata, četnički „partizani“ su streljali preko 500 najuglednijih Muslimana – trgovaca.
ne treba se puno primati na ovakve laži.Pa nije bila njujorška berza da pobiju 500 "najuglediniji" trgovaca i nikom ništa.Da su pobili tih 500 najugledinijih trgovaca i Sandžaka ne bi bilo.Možda su koknuli kojeg ali 500 je budalaština.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#134 Re: UDBA

Post by dragan.s »

slavonskilola wrote:Ovo je pobjeda pravde ali preko pravosuđa druge države jer institucije u RH u tom smislu nisu atonomne.
Koliko kontam u Bosni je isto tako.
Koliko sam ja ispratio suđenje na njemu nije isplivalo ništa što se već ranije nije znalo.
Jedino to da je Đureković bio agent BND-a davno prije nego je otišao iz SFRJ. Što je samo po sebi otvorilo neka nova pitanja koja nisu dalje razmatrana. Veći dio tog dijela suđenja nije bio javan pa se i ne zna šta su sve agenti BND-a na suđenju rekli.
Njemački sud je očito riješio da primjeni sistem "komandne odgovornosti" u stilu "Vi ste bili glavni u UDBA-i kada se ubistvo desilo i mora da ste vi krivi". Nema konkretnih dokaza njihove krivice. Ne tvrdim da oni nisu krivi (naprosto to ne znam), ali nisu iznijeti konkretni dokazi da su oni naredili i planirali ubistvo. Sada ide žalbeni postupak pa ćemo vidjeti da li će prvostepena presuda ostati na snazi.
Što se tiče sudstva u zemljama ex-YU situacija nigdje nije sjajna, a teme vezane za događaje u bivšoj državi nisu većini baš ni interesantne. Sem djelomično u Hrvatskoj gdje se to koristi u predizbornoj kampanji.
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#135 Re: UDBA

Post by Indigont »

danas je 23. august, dan sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma, Klix ga nije obiljezio na portalu

https://www.facebook.com/individualisti ... 5807406155
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#136 Re: UDBA

Post by _BataZiv_0809 »

Indigont wrote:danas je 23. august, dan sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma, Klix ga nije obiljezio na portalu

https://www.facebook.com/individualisti ... 5807406155
Istorijski revizionizam :-)
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#137 Re: UDBA

Post by Indigont »

revizionizam? ako su činjenice revizionizam onda je naša historija koja se uči laž. A ovo su činjenice.

doduše i Juga je skrivala neke zločine i ustaša i partizana zbog bratstva i jedinstva. U Sloveniji su npr. tek nakon rata otkopane jame u kojima su zakopani pobijeni Hrvati
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#138 Re: UDBA

Post by _BataZiv_0809 »

Indigont wrote:revizionizam? ako su činjenice revizionizam onda je naša historija koja se uči laž. A ovo su činjenice.

doduše i Juga je skrivala neke zločine i ustaša i partizana zbog bratstva i jedinstva. U Sloveniji su npr. tek nakon rata otkopane jame u kojima su zakopani pobijeni Hrvati
Neke se stvari ipak ne mogu strpati u isti kos.

Za sve ostalo tu je:

Image
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#139 Re: UDBA

Post by dragan.s »

Indigont wrote:revizionizam? ako su činjenice revizionizam onda je naša historija koja se uči laž. A ovo su činjenice.

doduše i Juga je skrivala neke zločine i ustaša i partizana zbog bratstva i jedinstva. U Sloveniji su npr. tek nakon rata otkopane jame u kojima su zakopani pobijeni Hrvati
Sa ove FB objave:
Europski dan sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma obilježava se danas, 23. augusta (Black Ribbon Day). Kod nas u medijima ni spomena o tome. Hitlerove zločine većinom znamo, dok su komunistički sovjetski kod nas nešto manje poznati, ali ništa manje okrutni. Oni uključuju:
- masakr Poljaka u Katynskoj šumi (oko 22.000 poljskih državljana)
- Crveni Teror (procjenjuje se da je u čistkama ubijeno oko 250.000 ljudi, Cheka i Lenjin)
- deportacije Estonaca, Tatara i raznih drugih naroda koje su rezultirale ogromnim brojem smrti zbog gladi
- 1.850 Estonaca je poginulo u Staljinovim "scorched earth" kampanjama gdje su paljena naselja, gotovo sve zrtve su civilne
- Sovjeti su nakon "oslobađanja" Poljske pljačkali i silovali po Poljskoj uzrokujući dugotrajnu mržnju prema režimu
- slanje miliona ljudi u Gulage na prisilan rad
- 121 dokumentiran slučaj silovanja u Jugoslaviji počinjen od strane sovjetskih vojnika
- Holodomor (ljudski uzrokovana glad u Ukrajini izmedju 1932-1933 koja je pobila između 2,5 i 7,5 miliona Ukrajinaca, bila je dio još veće katastrofe Sovjetske Gladi uzrokovane lošim ekonomskim politikama, tj. kolektivizacijom poljoprivrede)
Ako je Dan sjećanja na žrtve nacizma i komunizma odakle ovdje samo zločini "crvenih". Zar ne bio red staviti makar nešto od zlodjela nacista?
I odakle pobogu na ovoj listi "121 dokumentiran slučaj silovanja u Jugoslaviji počinjen od strane sovjetskih vojnika" odmah pored pominjanja miliona u Gulagu?
Dječija posla.
Inače, istine radi, treba reći kako se ovaj dan stvarno i naziva. To je "Dan sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma" - https://en.wikipedia.org/wiki/European_ ... and_Nazism i ustanovljen je u aprilu 2009.-e. 23-ći avgust je izabran jer je tog dana 1939-te potpisan pakt Molotov-Ribentrop.
Naziv "black ribbon day" se koristi u Kanadi i Americi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#140 Re: UDBA

Post by _BataZiv_0809 »

Koje licemjerstvo.

Pa sporazum sa Nacistima su prvo napravili Britanci "kupovinom mira za nase doba" :-)
User avatar
Indigont
Posts: 453
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#141 Re: UDBA

Post by Indigont »

zločini Hitlera su prilično poznati svakome, ali zločini komunjara poput Staljina se kod nas nekako zanemaruju pa je vjerovatno zato
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#142 Re: UDBA

Post by KatarinaKosaca »

_BataZiv_0809 wrote:Koje licemjerstvo.

Pa sporazum sa Nacistima su prvo napravili Biritanci "kupovinom mira za nase doba" :-)
Ima lu ijedna tema na ovom pdf da je nisi upropastio svojom ideoloskom dogmom? Pusti ljude da pisu o povijesti dosadnjakovicu...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#143 Re: UDBA

Post by _BataZiv_0809 »

KatarinaKosaca wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Koje licemjerstvo.

Pa sporazum sa Nacistima su prvo napravili Biritanci "kupovinom mira za nase doba" :-)
Ima lu ijedna tema na ovom pdf da je nisi upropastio svojom ideoloskom dogmom? Pusti ljude da pisu o povijesti dosadnjakovicu...
Sta sam slagao?
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#144 Re: UDBA

Post by Tercius »

Gojeni H wrote: Zasto je blesavo raspravljati o sluzbi bilo koje drzave? U ovom slucaju raspravljamo o svim uspjesima i neuspjesima.
SDB je imala i jedne i druge. Moj je argument da operativno i nisu bili tako uspjesni, nakon kasnih 60-ih ... desilo se previse atentata i diverzija a da sluzba nije imala veze o tome sta se sprema.
Sluzbu je vise interesovao "unutrasnji neprijatelj", kada je postojao i kada nije. Drzavu su im ipak unistili unutrasnji kadrovi iz reda partije koje nisu znali ili htjeli na vrijeme otkriti, a nekadasnji visokopozicionirani kadrovi SDB-a zajednicke drzave su savrseno uklopili u sluzbe drzava nastalih raspadom SFRJ.

Ne znam na osnovu cega tvrdis da nisu bili operativno uspjesni, a pogotovo u kasnim 60 tim kada su najjaci bili ? Pogledas emisiju o Kavaji koji je svoj zivot podredio da rokne Tita, bice ti jasno da su svaki atentat na Tita bili korak ispred mislim ako imalo znas kako te operativne stvari ferceraju onda moras reci kapa dole ,Bugojanska grupa pustena da udje u Yugu da se narodu pokaze spremnost vojske i milicije procitas knjigu 20-ti covjek i bude ti jasno a to i sami Hrvati sto im dizu spomenike danas priznaju.Kad god je prica o ovim stvarima ja Jevrejima kapu skidam i Mossadu itd,medjutim kada je UDBA ganjala ustase po Njemackoj motala ih u tepihe i svercala preko granice Mossadovci su jos bili u pelenama.Ne znam cemu tolika averzija.A danasnja situacija ti je samo primjer kako se i trebalo baviti tim unutrasnjim faktorima i kad treba i kad ne treba.Ovu priliku bih iskoristio da pozdravim svog komsiju Ramiza kapetana u penziji koji sada broji 80 i kusur godina koji je cijeli rat proveo na Grbavici i o tom periodu nikad ne prica i koji i dan danas radi fiskulturu u 6 ujutru na Vilsu a sa 20 godina je hvatao cetnike po Vucijoj luci.

User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#145 Re: UDBA

Post by Gojeni H »

Tercius wrote:
Gojeni H wrote: Zasto je blesavo raspravljati o sluzbi bilo koje drzave? U ovom slucaju raspravljamo o svim uspjesima i neuspjesima.
SDB je imala i jedne i druge. Moj je argument da operativno i nisu bili tako uspjesni, nakon kasnih 60-ih ... desilo se previse atentata i diverzija a da sluzba nije imala veze o tome sta se sprema.
Sluzbu je vise interesovao "unutrasnji neprijatelj", kada je postojao i kada nije. Drzavu su im ipak unistili unutrasnji kadrovi iz reda partije koje nisu znali ili htjeli na vrijeme otkriti, a nekadasnji visokopozicionirani kadrovi SDB-a zajednicke drzave su savrseno uklopili u sluzbe drzava nastalih raspadom SFRJ.

Ne znam na osnovu cega tvrdis da nisu bili operativno uspjesni, a pogotovo u kasnim 60 tim kada su najjaci bili ? Pogledas emisiju o Kavaji koji je svoj zivot podredio da rokne Tita, bice ti jasno da su svaki atentat na Tita bili korak ispred mislim ako imalo znas kako te operativne stvari ferceraju onda moras reci kapa dole ,Bugojanska grupa pustena da udje u Yugu da se narodu pokaze spremnost vojske i milicije procitas knjigu 20-ti covjek i bude ti jasno a to i sami Hrvati sto im dizu spomenike danas priznaju.Kad god je prica o ovim stvarima ja Jevrejima kapu skidam i Mossadu itd,medjutim kada je UDBA ganjala ustase po Njemackoj motala ih u tepihe i svercala preko granice Mossadovci su jos bili u pelenama.Ne znam cemu tolika averzija.A danasnja situacija ti je samo primjer kako se i trebalo baviti tim unutrasnjim faktorima i kad treba i kad ne treba.Ovu priliku bih iskoristio da pozdravim svog komsiju Ramiza kapetana u penziji koji sada broji 80 i kusur godina koji je cijeli rat proveo na Grbavici i o tom periodu nikad ne prica i koji i dan danas radi fiskulturu u 6 ujutru na Vilsu a sa 20 godina je hvatao cetnike po Vucijoj luci.

Ti mislis da je Bugojanska grupa namjerno pustena? Serija aludira da je plan bio takav, ali valjda je vrijedilo svih onih zrtava?
Ja ni ovako ni onako nisam u potpunosti uvjeren.

Kad sam govorio o neuspjesima, .... progooglaj atentate na ambasadore, konzule, predstavnike velikih firmi. Da, i na ove slucajeve sam mislio, ali ako ti je sluzbi osnovni zadatak da obavjestajno-sigurnosno pokrije zemlju, a onda se dese Arkan i sverc oruzja, Focatrans, i sl. operacije, onda mozes zakljuciti:

- da je nadzor na sluzbom bio izuzetno los,
- da je sistem rukovodjenja bio katastrofalan.

Kako drugacije objasniti da republicki SDB postane stranacka sluzba u rukama jednog covjeka.
To je skoro i cudan fenomen. U demokratskim drustvima je to skoro nemoguce, a i sovjetski cak iako toalitaran je uvijek imao nekakvog "komesara" koji je odgovarao nekom "visem".
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#146 Re: UDBA

Post by Tercius »

Napadi na ambasade diplomatske i konzularne predstavnike i jeste najdalje gdje su odredjeni faktori u to vrijeme mogli dobaciti jbg.Ameri ni dan danas se od toga ne mogu zastiti, i da bas joj je to primarni zadatak po mom nekom rezonu da na prvom mjestu operativno pokrije svoju zemlju i zastiti je od vanjskog-unutrasnjeg neprijatelja pa cak i ako to podrazumjeva da se neko likvdira na stranom tlu.To si ti sve upravu, i sve se otelo kontroli sa pocetkom 80-tih i mislim da tu treba podvuci jasnu crtu, uvijek je bila neka vrsta borbe izmedju republickih uprava koje su bile jal pro H jal pro S a koje su pocetkom 80-tih postale i jasnije i otvorenije i ima jako dobar film sto Srbi napravise na tu tematiku a da me ubijes ne znam kako se zove proguglacu malo.A sto se tice Bugojanske grupe,meni je lako povjerovati i nalazim dosta logike u tome da su ih zaista pustili da udju preko granice, jer sta je Boze moj 15-tak izgubljenih ljudi naspram nacionalnog ponosa Jugoslavije sa svim svojim narodima i narodnostima sto krv prolise u borbi protiv okupatora, pregledao sam masu dokumentaraca i tih svjedocenja i zaista UDBA je imala oci i usi svuda a pogotovo po tim imigrantskim zajednicama.
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#147 Re: UDBA

Post by TDK-90 »

Tercius wrote:To si ti sve upravu, i sve se otelo kontroli sa pocetkom 80-tih i mislim da tu treba podvuci jasnu crtu, uvijek je bila neka vrsta borbe izmedju republickih uprava koje su bile jal pro H jal pro S a koje su pocetkom 80-tih postale i jasnije i otvorenije i ima jako dobar film sto Srbi napravise na tu tematiku a da me ubijes ne znam kako se zove proguglacu malo.
Balkanska pravila igrani film o SDB Jugoslavije :D
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#148 Re: UDBA

Post by Tercius »

Hvala stari to je taj.Ide vcrs na repeat.
Paul F.
Posts: 3424
Joined: 05/02/2011 03:40
Location: Gdje vlast odluči
Contact:

#149 Re: UDBA

Post by Paul F. »

User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#150 Re: UDBA

Post by Ommadawn »

_BataZiv_0809 wrote:
Indigont wrote:danas je 23. august, dan sjećanja na žrtve staljinizma i nacizma, Klix ga nije obiljezio na portalu

https://www.facebook.com/individualisti ... 5807406155
Istorijski revizionizam :-)
E jebiga sad Bato, pa ne mozes neke cinjenice poreci zarad svojih ideoloskih uvjerenja. I veci komunisti i mnogo veci Jugosloveni su proveli godisnje odmore tucajuci kamenje na The Naked Island. A gdje je tek ostalo?
Post Reply