ucenje slovenskog jezika

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Amy_
Posts: 35
Joined: 17/10/2009 20:35

#1 ucenje slovenskog jezika

Post by Amy_ »

Zanima me da li iko zna je li igdje u zenici ili srajevu postoji neki kurs slovenskog jezika cija je diploma priznata u sloveniji. Radi se o tome da se iduce godine prebacujem na fakultet u Ljubljani a uslov je da znam jezik, a veoma mi je kompikovano da sad tamo idem polagat, pa ako iko poznaje da je to moguce obaviti u bosni, bilo gdje, molila bih da mi pomogne sa informacijama. Unaprijed zahvalana.
DS9
Posts: 187
Joined: 11/02/2008 12:06

#2 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by DS9 »

Najbolje ti je da nazoves SKD Cankar i da se raspitas, a evo ti link na web sa informacijama o tecaju http://www.skdcankar.ba/index.php?section=kurs&lang=sl
Amy_
Posts: 35
Joined: 17/10/2009 20:35

#3 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by Amy_ »

Vec sam stupila u kontak s njim,a li njihova diploma nije priznata tamo, mogla bih ici na tecaj ali diploma nije validna :(((
puremoods
Posts: 32
Joined: 21/11/2009 17:27

#4 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by puremoods »

Koliko ja znam, jedina potvrda o slov. jeziku koju slovenci priznaju, jeste potvrda o polozenom slovenackom jeziku "na visoki ravni" na ljubljanski filozofski fakulteti i nista vise. Odes tamo, uplatis ispit (koji je jaaako tezak, imas usmeni i pismeni deo, slusanje...), ocekuju da slovenacki govoris bolje od maternjeg,( i bolje od samih slovenaca), teme za usmeni su jezive nebuloze, i nakon toga cekas neko vreme na rezultate. Srecno!
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#5 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by A1fa »

Ocekuj sve moguce vrste sikaniranja, jest da je ovo stereotipno razmisljanje, ali slovenci drze jako mnogo do svog jezika, pogotovo kad su ,,juznjaci'' u pitanju. Nece ti biti ni malo lako, bez obzira sto mozda i sada 90% stvari razumijes. Najbolje bi bilo sto se kursa tice da se informises u slovenackoj ambasadi, ako se gospoda udostoji da ti odgovori na jedno takvo pitanje. :roll:

Ah da, i na B/H/S jeziku se taj jezik koliko mi se cini jos uvijek zove slovenacki :D
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8512
Joined: 11/02/2009 15:21

#6 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by Ajatolah_ »

A1fa wrote:Ah da, i na B/H/S jeziku se taj jezik koliko mi se cini jos uvijek zove slovenacki :D
Na hrvatskom je slovenski, a srpskom slovenački. Za bosanski nisam siguran je li oboje pravilno ili samo slovenski.
User avatar
scorpion7
Posts: 583
Joined: 25/05/2007 13:56
Location: JUG JUG JUG

#7 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by scorpion7 »

pri janezih bos zivela :D:D:D... jaz sem se samo nahajal v blizini josk in scegetavcka in bilo je vse vredu... :D :D elem jezik im je smjesan do jaja, imaju tu neku dvojinu, da te Bog sacuva i sakloni... a kurs u Sa ili Ze ne znam da ima....doduse ne znam nikoga ko zna slovenacki da natuca :D :D :D
JBL
Posts: 1179
Joined: 17/08/2004 00:06

#8 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by JBL »

Amy_ wrote:Zanima me da li iko zna je li igdje u zenici ili srajevu postoji neki kurs slovenskog jezika cija je diploma priznata u sloveniji. Radi se o tome da se iduce godine prebacujem na fakultet u Ljubljani a uslov je da znam jezik, a veoma mi je kompikovano da sad tamo idem polagat, pa ako iko poznaje da je to moguce obaviti u bosni, bilo gdje, molila bih da mi pomogne sa informacijama. Unaprijed zahvalana.
Postoji nizja, srednja i visoka "raven" tj. nivo. Za ovaj zadnji je pozeljno barem pocetnicko pozvanje jezika. Grupni tecaj (cca 50h) je ovdje oko 500EUR, individualne instrukcije su oko 25EUR/h. Postoji i drustvo BH studenata.
Amy_
Posts: 35
Joined: 17/10/2009 20:35

#9 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by Amy_ »

Joj ljudi sad ste me fkt isprepadali, ja sam cula da ja trebam polagati za srednji raven, jer je to dovoljno za tamosnji studij, i da ipak nije toliko tesko. A sad slusajuci vas pomalo mjenjam misljenje, i sto je najgore kako da ga ja naucim tako dobro kada ga ucim sam kod kuce a u ljubljanu cu u ici u aprilu da ga polazem, jer moram poslati certifikat o polozenom jeziku do kraja avgusta. Ma kako god, nadam se da cu uspjeti nekako. Sama ucim iz nekih ibicnih knjizica i preko tv-a. Thx na svim savjetima :)
puremoods
Posts: 32
Joined: 21/11/2009 17:27

#10 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by puremoods »

Amy_ wrote: Sama ucim iz nekih ibicnih knjizica i preko tv-a.
Nazalost, vecina "tujaca" ti tako uci slovenacki, nema druge. a i kad dodjes u sloveniju, neces imati mnogo komunikacije sa domacima za ucenje, pa se ne uzdaj u to. plati nekoliko privatnih casova radi konverzacije i to je to. uz citanje prosiruj fond reci.
Amy_
Posts: 35
Joined: 17/10/2009 20:35

#11 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by Amy_ »

Pa pretpostavljala sam da je tako, vec sam bila u Sloveniji na ljetnoj skoli 10 dana, i onako jezik mi se ne cini tezak, vecinom sve razumijem, kada gledam tv, sve je ok, ali malo mi je problem kada ja treba da sastavim recenicu, tu pravim greske, vjerovatno je do gramatike, pa bi voljela ako neko ima savjet da li postoje neke knjige koje bih mogla nabaviti ili ovdje ili cak tamo, jer tamo imama decka pa ni to nije problem, koje bi mi pomogle da savladam to sto prije, jer u aprilu namjeravam polagati. Unaprijed zahvalana :)
puremoods
Posts: 32
Joined: 21/11/2009 17:27

#12 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by puremoods »

Odmah da ti kazem da su se one knjige skolskog tipa ,kao npr. slovenscina za tujce pokazale nedovoljne, pa ti ja preporucujem da citas njihove casopise sto je vise moguce, takodje imas i njihove sajtove na netu i sl. sto vise slusaj slovenacki tv program i citaj naglas. Najvaznija je gramatika i fond reci, a ako ti se omakne neki akcenat , boze moj, pa strankinja si , to nije strasno, to se koriguje vremenom i praksom. komisija je u moje vreme, kada sam ja to polagala, bila jako, mogu slobodno da kazem, netrpeljiva i sovinisticki nastrojena prema ljudima koji su polagali, a medju tim ljudima je bilo i starijih ljudi lekara iz bivsih Yu republika. Znam da sam te naplasila, ali bolje je ovako, pa da se spremis posteno. i mene su pred ispit naplasili zato sam na visoki ravni polozila ispit sa ocenom 4. (od 1 do 5).
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#13 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by homar »

Otiđi do društva "Cankar", daće ti dosta informacija, pa i literaturu za učenje slovenščine. Če imaš fanta v Sloveniji, lahko se pogovarjaš z njim na slovenščini in kaj hočeš drugega. Srečno.
Amy_
Posts: 35
Joined: 17/10/2009 20:35

#14 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by Amy_ »

Hvala mnogo, vec sam nesto pisala cankaru ali mi nije palo na pamet da od njih trazim neku literaturu. Pokusat cu i to. Hvala u svakom slučaju. Lp
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#15 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by StLouis »

Ja sam kao dijete isao u skolu u Ljubljanu, cetiri pune godine :-D i danas ga govorim kako-tako, razumjem odlicno, ali polako blijedi pamcenje... :roll:

Sto bi jedan moj prijatelj rakao; odes u Cazin ili Kladusu i naucis ga za dvadeset dana :D tamo je svaka cetvrta osoba u Sloveniji :-)

Sretno!!
uvijek_ista
Posts: 79
Joined: 31/10/2009 21:31

#16 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by uvijek_ista »

ja sam jezik, knjizevni, a koji ustvari od tebe i traze naucila preko tv-a i citanjem knjiga na slovenackom jeziku, mislim da imas u cankarjevom drustvu biblioteku, pa pokusaj. rezultat svega toga je da sam nakon dva mjeseca skolovanja u slovenackoj skoli bila najbolja u slovenscini. zato pokusaj sa mojom taktikom i vjerovatno uspijes. problemi ce nastati u konverzaciji kad dodjes tamo jer postoji toliko puno dijalekata ko da je Rusija, tako da se npr. Mariborcani i Ljubljancani haman ne razumiju medjusobno.sretno! ako nesto trebas, slobodno pisi, gramatika nije teks ali ubi ona dvojina
Amy_
Posts: 35
Joined: 17/10/2009 20:35

#17 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by Amy_ »

Znaci da ja nastavim sa svojim tv, bar mi to nije tesko a daje dobre rezultate, ajd super. A jesi li morala polagati taj ispit, koliko je tezak. I zanima me ako slucajno imas nekog materijala koji je dobar za taj ispit, nesto sto bi mi pomoglo da se bolje spremim. Thx
7th_Heaven
Posts: 351
Joined: 19/11/2002 00:00

#18 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by 7th_Heaven »

Ja studiram u Ljubljani...Jezik mozes polagati i poslije prve godine, bar su tako mogli oni koji su se upisali u prvu godinu na Ljubljanskoj Univerzi. Uglavnom ga moras poloziti prije diplome. I uopste nije tako tezak, ja znam samo jednog covjeka koji je pao na tom ispitu. Vjerujem da bi pomoglo da sredis nesto na faksu, da objasnis da nemas u svom gradu kurseva i da bi ti jako pomoglo da ti daju rok od godine dana da polozis jezik. Susretljivi su samo im moras podvaliti pricu.

Ja kad sam dosla nisam znala jezik, isla sam na casove kod jedne gospodje iz Tz medjutim to je bilo vise onako teoretski, ispunjavanje nekih kvizova elem nista...Nisam znala pricat, razumjela sam jedno polovinu sigurno, oni istu poprilicno dobro razumiju nas. Kasnije je sve teklo u najboljem redu. Jezik nije toliko tezak, najbolje ces ga nauciti kad dodjes ovdje. Godina dana, da solidno govoris ,sasvim je dovoljna. Ako si talent mozda izgubis i ćefurski naglasak. :D Ja ga nisam.

Meni se Ljubljana sad svidja i sasvim mi je udobno ovdje. Druzim se 99% s nasim ljudima. Jebiga.
Amy_
Posts: 35
Joined: 17/10/2009 20:35

#19 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by Amy_ »

Znam da jezik treba polagati nakon prve godine studija, da je to uslov za upis na drugu godinu. Medjutim ja se tamo prebacujem na trecu godinu odmah tako da predpostavljam da moram imati polozen jezik, jer ipak je to zavrsna godina. Pa ne znam da li je moguce da im podvalim bilo kakvu pricu. Ako mislis da imam sanse rado bih pokusala, i naravno kome da se obratim za to, predpostavljam univerzi. Hvala. Pozz
7th_Heaven
Posts: 351
Joined: 19/11/2002 00:00

#20 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by 7th_Heaven »

Jezik moras poloziti prije nego diplomiras. Zavisi od faxa do faxa na nekima vise kompliciraju, na nekima manje. Jedna prijateljica je recimo na NTFu i sad je apsolvent a jezik jos nije polozila. Trebas se raspitati u svojem referatu na faxu. Mozda da im napises pismeno molbu, objasnis lijepo da bi ti puno pomoglo da malo boravis u Sloveniji prije nego polozis ispit. Napisi i da si u Sarajevu, il gdje vec zivis, isla na kurs blabla.
Oni svako toliko imaju te t.i komisije za studijske zadeve gdje se razmatraju molbe studenata. Nazovi referat i pitaj kome i kada mozes uloziti molbu u vezi ponavljanja ispita za jezik odn upisa s naknadnim polaganjem ispita. Nemas sta izgubiti. Sretno!
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#21 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by mostarac »

Slovenščina nije bauk, ali kad zivis gore pa imas kontakt s ljudima. Kao i svaki drugi jezik tesko ga je nauciti ako nemas konverzaciju. Za razliku od naseg imaju osim jednine i mnozine i dvojinu i imaju 4 glagolska oblika vise i recenice imaju malo drugaciji raspored rijeci, ali kad jednom ocepis brzo udjes u stos. Samo nemoj naci nekog Bosnju gore koji jezik nije imao potrebe dobro savladati, a vjeruj da je takvih juznjaka dosta. Ima nase raje koja odlicno govore slovenski jezik.
Sve u svemu ako si bas ono kandidat da naucis da govoris dobro nece ti trebat vise od pola godine ako se budes trudila. Ipak je to slavenski jezik, a i nakon njega ces i Slovake prilicno dobro razumjet :D
Pred ki, ker, kot, da, che, vejica skace :D
Amy_
Posts: 35
Joined: 17/10/2009 20:35

#22 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by Amy_ »

Hvala puno na malo rijeci podrske, potrebno je to vjeruj :-D
Imam gore vec momka bosanca koji veoma dobro govori slovenski jezik, on mi malo pomaze, ali opet sam vise prespustena sama sebi, ali mislim da ja to mogu, kao sto kazu sve se moze kad se hoce :)
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#23 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by sammo »

Cao!
Do nove godine cu bit u Sarajevu. Mogu ti pomoci oko slovenskog jezika, ako zelis. Slovenac sam, pa mozemo preskociti dilemu koliko dobar mi je slovenski. Non stop sam na liniji SLO-BIH i ako ne budem kasnije tu, mozemo preko msn ili skype nastaviti.
Pozz...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#24 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by Chmoljo »

sammo wrote:Cao!
Do nove godine cu bit u Sarajevu. Mogu ti pomoci oko slovenskog jezika, ako zelis. Slovenac sam, pa mozemo preskociti dilemu koliko dobar mi je slovenski. Non stop sam na liniji SLO-BIH i ako ne budem kasnije tu, mozemo preko msn ili skype nastaviti.
Pozz...
brzo si došao :oops:
homaja
Posts: 1
Joined: 12/11/2009 15:20

#25 Re: ucenje slovenskog jezika

Post by homaja »

hey amy, pročitala sam tvoj post prije nekih mjesec dana, i baš sam pomislila kako smo u istoj situaciji... tad nisam bila sigurna hoću li aplicirati za stipendiju u Sloveniji, ali sad jesam, pa sam se bacila na učenje jezika.... jedna obavijest samo za tebe, jedna moja prijateljica u Ljubljani je zvala rektorat Biotehničkog fakulteta u Ljubljani, gdje su joj rekli da nije potrebno znanje jezika za upis, sad ne znam važi li to za sve fakultete.....
ali eto ja bih htjela da ipak naučim da mogu predočiti neki dokaz o znanju, i zapravo mi je problem što ne postoji test u SA da se polaže, pa sam ja sad nekako u situaciji da učim sama kod kuće sa neta.... ako hoćeš, ja bih rado da se nekako povežemo i zajedno malo učimo, meni je rok još ranije nego tebi, do sredine marta....ugl eto ako si za javi!!!
i da, moram priznati da sam zainteresovana i za ponudu ovog slovenca koji je stalno na relaciji BiH-SLO, ako je voljan.....
Post Reply