Ucenje njemackog jezika

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
fortaleza
Posts: 5593
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#226 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by fortaleza »

Duolingo je dobar, samo je problem što se mora prevoditi na engleski jezik pa kad ispustim član "the" u prijevodu ispadne da nisam preveo dobro, al u biti to znam pa moraš posebno paziti. Učiš i engleski ovako, mada bih ja radije da ide na naški prijevod lakše bi bilo. :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#227 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Bodkin »

fortaleza wrote:Duolingo je dobar, samo je problem što se mora prevoditi na engleski jezik pa kad ispustim član "the" u prijevodu ispadne da nisam preveo dobro, al u biti to znam pa moraš posebno paziti. Učiš i engleski ovako, mada bih ja radije da ide na naški prijevod lakše bi bilo. :D
tacno. 100 puta mi se desilo da ne stavim the ili da zamijenim ein ili der i on ne priznaje :)
cici17
Posts: 89
Joined: 01/05/2014 20:33
Location: every-fucking-where

#228 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by cici17 »

A koja je app najbolja za mob, i naravno, da je besplatna? :D
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#229 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Zatamnjena stakla »

cici17 wrote:A koja je app najbolja za mob, i naravno, da je besplatna? :D
Ich verstehe dich nicht? Bist du aus Bosnien oder ?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#230 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Bodkin »

Zatamnjena stakla wrote:
cici17 wrote:A koja je app najbolja za mob, i naravno, da je besplatna? :D
Ich verstehe dich nicht? Bist du aus Bosnien oder ?
:lol: :thumbup:
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#231 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Zatamnjena stakla »

Etwas :mrgreen:

Image
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#232 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Googlerica »

Saian und Bodkin, danke fur deine Geste der Unterstutzung :-D

reufik i minka,danke fur deine Erklarung

Kal EL , es war ein Witz :kiss: ich habe keine Ahnung uber deutsche dialects :)
Googlerica
Posts: 1971
Joined: 28/12/2013 02:03
Location: Hangar One

#233 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Googlerica »

forum@sh wrote: Doduše češće koristim Staat, mada je moglo ići i Heimatland komotno.. Vielen Dank!
Da li se moze koristiti Heimat umjesto Heimatland ? Danke :)
cici17
Posts: 89
Joined: 01/05/2014 20:33
Location: every-fucking-where

#234 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by cici17 »

Zatamnjena stakla wrote:
cici17 wrote:A koja je app najbolja za mob, i naravno, da je besplatna? :D
Ich verstehe dich nicht? Bist du aus Bosnien oder ?
Huh... yeah, ich bin aus Bosnien aber müsse deutsch für meine Schule lernen. Ich kann Italien und russian sprechen, aber deutsch..... Hilfe mir :)
I koja je najbolja app?
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#235 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Brkooo »

Zatamnjena stakla wrote:Hotelfachmann bzw. Rezeptionist aber ich habe auch gelernt wie ein Profi-Kellner sein soll. Hab' viel erfahrung in der Gastronomie.

Jetzt werde ich meine Ausbildung in diesem Gebiet vervollstaendigen. Das dauert 3 Jahre und dann, wer weiß ^^

Ich hab' gehort dass viele Call Center Angestellte suchen. Weiß nicht woher du kommst?
Hast du schon dein Glück versucht mit dem KreuzSchiff zu reisen/arbeiten... ?
User avatar
Billy Doe
Posts: 761
Joined: 15/10/2010 11:08

#236 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Billy Doe »

Ima li neko od vas (ili mozda poznaje nekog) za instrukcije iz njemackog? Priprema je za polaganje A2 Goethe :)
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#237 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by ćiribiribela »

Ja danas isla ponovo polagati, umirem od nervoze, valja docekati cetvrtak. :roll:
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#238 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by thea »

ovaj deutsch.info
za pocetnika je super
User avatar
BAN___KAI
Posts: 780
Joined: 27/09/2012 15:36

#239 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by BAN___KAI »

Moguce je da cu ici za nekoliko mjeseci u Njemacku i moram znati kako se sporazumjeti.

Ja znam razumjeti njemacki, mogu gledati njemacke kanale i možda razumim 70% onog što kažu, ostalo povežem, ako je akcent njemaca malo drugaciji, ja ih nikako necu moci razumjeti :-D

Šta predlažete, da naucim ostatak tih rijeci pa da onda budem mogao razumjeti 100% onog što govore, ili da odmah pocnem uciti kako se prica jer to ne znam nikako.

Koristio sam program Pimsleur i naucio sam veoma lagano osnovne njemacke pozdrave, cak mi i kazu da dobro izgovaram i pricam.

Evo link za one koji žele da probaju ovaj lagani program,stvarno je extra https://www.youtube.com/watch?v=-zR05Zwlz9Y


Ima li bolji program od toga Pimsleura, neki što analizira tvoj glas i odredi da li si dobro odgovorio.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#240 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Bodkin »

ćiribiribela wrote:Ja danas isla ponovo polagati, umirem od nervoze, valja docekati cetvrtak. :roll:
ich druecke dir die Daumen :thumbup:
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#241 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by topcam »

Bodkin wrote:genau! Aber das ist normal, glaube ich. Wenn mich jemand anruft und dumme Fragen fragt, würde ich auch genervt sein
Izmedju ostalog, moze i "Fragen stellt".

Inace svaka cast, ja sam samo u prolazu.. :thumbup:
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#242 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by ćiribiribela »

Bodkin wrote:
ich druecke dir die Daumen :thumbup:
Danke. :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#243 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Bodkin »

topcam wrote:
Bodkin wrote:genau! Aber das ist normal, glaube ich. Wenn mich jemand anruft und dumme Fragen fragt, würde ich auch genervt sein
Izmedju ostalog, moze i "Fragen stellt".

Inace svaka cast, ja sam samo u prolazu.. :thumbup:
richtig :thumbup: :D
User avatar
Brkooo
Posts: 10359
Joined: 15/12/2011 22:23
Location: Where Eagles Dare

#244 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Brkooo »

ćiribiribela wrote:Ja danas isla ponovo polagati, umirem od nervoze, valja docekati cetvrtak. :roll:
sta bude nek bude... :bih: :D


nego evo napravio sam temu da samo pricamo na njemackom ... to i jest vasa ideja :D

Komt alle!

http://www.klix.ba/forum/wie-wo-was--t127164.html-f=37
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#245 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by ćiribiribela »

Da se i ovdje poFalim da sam polozila. :sretan:
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#246 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Bodkin »

Gratuliere! :D
Deutschkenner1994
Posts: 33
Joined: 04/02/2014 18:37

#247 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Deutschkenner1994 »

Googlerica wrote:
forum@sh wrote: Doduše češće koristim Staat, mada je moglo ići i Heimatland komotno.. Vielen Dank!
Da li se moze koristiti Heimat umjesto Heimatland ? Danke :)
Možeš koristiti oba pojma, mada se Heimatland striktno veže za tvoju matičnu zemlju tj. zemlju gdje si rođena, a Heimat može se vezati i za rodnu zemlju, rodni kraj, rodni grad, rodno selo itd., Schőne Grüße ;-)
Švabo
Posts: 488
Joined: 14/09/2012 13:29
Location: Stuttgart, Njemacka

#248 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Švabo »

Deutschkenner1994 wrote:
Googlerica wrote:
forum@sh wrote: Doduše češće koristim Staat, mada je moglo ići i Heimatland komotno.. Vielen Dank!
Da li se moze koristiti Heimat umjesto Heimatland ? Danke :)
Možeš koristiti oba pojma, mada se Heimatland striktno veže za tvoju matičnu zemlju tj. zemlju gdje si rođena, a Heimat može se vezati i za rodnu zemlju, rodni kraj, rodni grad, rodno selo itd., Schőne Grüße ;-)
Kao sto je Deutkenner rekao, cesto i Svabe koji su iz drugog djela njemacke koriste rijec Heimat za svoju pokrajinu :)
ali sa ovim da se koristi explizitno za selo ili grad to jos nisam cuo... ugl. samo za cijelu pokrajinu ili drzavu
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#249 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Elokventni »

Nisam pratio tok teme pa cu mozda malo i promasiti, ali cu postaviti pitanje ovdje. Dakle imam solidno znanje iz njemackog, mogu komunicirati bez nekih poteskoca, pratim gotovo iskljucivo njemacke TV kanale itd. Ipak nikada nisam imao konkretnu edukaciju, a sada bih htio "kapitalizirati" to (relativno) znanje, vjerovatno na gete institutu. Pa me zanima sta mi je najbolje uciniti. Ja sam razmisljao da u narednom periodu preradim te neke osnove, te tako popunim tu neku (edukacijsku) prazninu, cisto da ne krecem od A1 ili A2. Koju knjigu mi preporucujete (znam za schritte, ali koji stepen konkretno kao pocetak kupiti)? Naravno onda bih nadalje upisao i casove u institutu nadograđivao to znanje?

Jos da nadodam, kurs bih volio poloziti prije svega radi sebe. Ne radi se tu o nekom iskljucivom cilju u smislu odlaska u njemacku ili austriju. Ali svakako da nije lose imati i tu opciju negdje u malom mozgu cisto zbog situacije kakva jeste u drzavi.

Zahvalan sam za svaku sugestiju, iskustvo i slicno.
Deutschkenner1994
Posts: 33
Joined: 04/02/2014 18:37

#250 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Deutschkenner1994 »

[/quote]

Da li se moze koristiti Heimat umjesto Heimatland ? Danke :)[/quote]

Možeš koristiti oba pojma, mada se Heimatland striktno veže za tvoju matičnu zemlju tj. zemlju gdje si rođena, a Heimat može se vezati i za rodnu zemlju, rodni kraj, rodni grad, rodno selo itd., Schőne Grüße ;-)[/quote]

Kao sto je Deutkenner rekao, cesto i Svabe koji su iz drugog djela njemacke koriste rijec Heimat za svoju pokrajinu :)
ali sa ovim da se koristi explizitno za selo ili grad to jos nisam cuo... ugl. samo za cijelu pokrajinu ili drzavu[/quote]

Nisam ni ja sad zapravo siguran da li se Heimat može koristiti i u kontekstu sa gradom ili selom, sa sufiksima sigurno da, bilo bi onda Heimatstadt i Heimatdorf, ja sam problemu više osjećajno prilazio...
Post Reply