Ucenje njemackog jezika

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
5korpus
Posts: 1185
Joined: 24/07/2015 14:45

#326 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by 5korpus »

Dajte ljudi linkova sa njemackim filmovima i nasim titlom
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#327 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by nelle_tz »

armminn wrote:Kako se najbolje samostalno pripremiti za polaganje njemavkog imam a2 hocu b1 sva pomoc dobrodosla?? :)
Kakva su pitanja bila na sprechen?
Vidim da se prvo predstave, onda vas mogu nesto pitati
2.zadatak je da se postavljaju pitanja o jednoj temi, a 2.zadatak je da se dogovore termini . Ovo sam nasao na youtube-u
Posto bih polagao za a2 OSD, je li tako i kod vas bilo? Mozete mi odgovoriti i privatno u poruci
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#328 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by pirmin »

Nothing wrote:Jel znate neku dobru njemacku seriju,ili bilo sta gdje se prica njemacki jezik :D
Odes na YT, upises bilo koju tebi poznatu (ili nepoznatu) seriju i dodas *deutsch.

npr.

https://www.youtube.com/results?search_ ... ld+deutsch
User avatar
Saian
Posts: 15346
Joined: 08/04/2004 21:50

#329 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Saian »

pirmin wrote:
Nothing wrote:Jel znate neku dobru njemacku seriju,ili bilo sta gdje se prica njemacki jezik :D
Odes na YT, upises bilo koju tebi poznatu (ili nepoznatu) seriju i dodas *deutsch.

npr.

https://www.youtube.com/results?search_ ... ld+deutsch
pa nemoj seinfeld-a za ucenje jezika,

GZSZ majka, beton, alfa i omega :D
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#330 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Klitemnestraaa »

Saian wrote:
pirmin wrote:
Nothing wrote:Jel znate neku dobru njemacku seriju,ili bilo sta gdje se prica njemacki jezik :D
Odes na YT, upises bilo koju tebi poznatu (ili nepoznatu) seriju i dodas *deutsch.

npr.

https://www.youtube.com/results?search_ ... ld+deutsch
pa nemoj seinfeld-a za ucenje jezika,

GZSZ majka, beton, alfa i omega :D
Ako si na A2, B1 preporucujem ti onda Gummibärenbande, ja ih gledam i razumljivi su sasvim. Imas isto one na yt kanalu nekom sa engl i njem titlovima, ne mogu se sad sjetiti tacno, ide uvod das ist die Geschichte von Anna und Sascha die sich eine Wohnung in Berlin teilen (ako sam dobro, ovo sam iz glave), pa probaj tako naci, ima i za A2 i B1. Ima na istom kanalu onaj Niko meni se cini sto dodje i radi kao novinar u Bonnu, to je za B1 i bez titlova je, ali jako razumljivo. Ja sam obje pregledala, malo gramatiku na netu vjezbala i polozila A2 na onDaF-u, sta hoce reci jako su korisne i prilagodjene serije.
Ako si na B2 i vise onda gledaj sta te zanima, sve ti je manje-vise razumljivo, a oni sve sinhronizuju pa ne bi trebao /la imati problema s pronalaskom.
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#331 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by [Emma] »

Meni je super ovaj crtani jer ima titlove https://www.youtube.com/watch?v=dQI4WmVMndo :D
User avatar
perfekcionista1
Posts: 1823
Joined: 10/06/2014 12:51

#332 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by perfekcionista1 »

[Emma] wrote:Meni je super ovaj crtani jer ima titlove https://www.youtube.com/watch?v=dQI4WmVMndo :D
A i da nema titlove super je priznaj :-D
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#333 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by [Emma] »

Pa nije baš, ne bih ništa razumjela. mada i ovako slabo razumijem :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Xray
Posts: 147
Joined: 15/10/2015 15:18

#334 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Xray »

Imate interaktivne kurseve preko kojih mozete lakse nauciti njemacki, ovaj prvi memrise vise sluzi samo da zapamtite odredene rijeci, znaci bez gramatike, odlicno za prosirivanje vokabulara Dok dualingo, ima sve... rijeci, gramaiku, vremena i popuno je besplatan....

http://www.memrise.com/courses/english/german-2/

https://www.duolingo.com/

A ova fina djevojka ispod je napravila kanal na youtube-u kako da lakse upijete njemacki.



Sretno svima :)
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#335 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by [Emma] »

Meni se memrise ne sviđa jer sve one lekcije za A1 već znam, mislim vokabular i te jednostavne fraze, sad ne znam možda je do mene pa ne znam prebacit memrise na A2 ili oni i nude u biti samo A1?
Duolingo mi se već sviđa i nije mi zamoran, čak je meni i zabavno. :thumbup:

Katja je okej, ali nekad previše zakomplikuje (ko je s njom deklinaciju pridjeva skontao svaka mu čast :D ), po meni je ovo puno bolji kanal https://www.youtube.com/user/ThisAndThat4All
Znači cura tako super objašnjava da sam u jednom danu skontala i possesivepronomen i sve moguće deklinacije pridjeva, samo nažalost kanal je neaktivan već 3 godine. :(

Ja sam probala skinuti i Michela, Rosettu i slične audio kurseve, ali meni se spava nakon 5 minuta od njih, kad ništa nemam gledati, pa malo zatvorim oči dok slušam i gotovo. :mrgreen: Pokušat ću od sutra novu metodu, skinula sam Schritte knjige po kojim se uči na kursevima, pa ću probati njih prelaziti sama, samo da mi je doći više u fazu da mogu čitati neke tekstove i gledat serije/filmove a da bar nešto razumijem, a ne svaku desetu riječ.
User avatar
Xray
Posts: 147
Joined: 15/10/2015 15:18

#336 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Xray »

[Emma] wrote:Meni se memrise ne sviđa jer sve one lekcije za A1 već znam, mislim vokabular i te jednostavne fraze, sad ne znam možda je do mene pa ne znam prebacit memrise na A2 ili oni i nude u biti samo A1?
Duolingo mi se već sviđa i nije mi zamoran, čak je meni i zabavno. :thumbup:

Katja je okej, ali nekad previše zakomplikuje (ko je s njom deklinaciju pridjeva skontao svaka mu čast :D ), po meni je ovo puno bolji kanal https://www.youtube.com/user/ThisAndThat4All
Znači cura tako super objašnjava da sam u jednom danu skontala i possesivepronomen i sve moguće deklinacije pridjeva, samo nažalost kanal je neaktivan već 3 godine. :(

Ja sam probala skinuti i Michela, Rosettu i slične audio kurseve, ali meni se spava nakon 5 minuta od njih, kad ništa nemam gledati, pa malo zatvorim oči dok slušam i gotovo. :mrgreen: Pokušat ću od sutra novu metodu, skinula sam Schritte knjige po kojim se uči na kursevima, pa ću probati njih prelaziti sama, samo da mi je doći više u fazu da mogu čitati neke tekstove i gledat serije/filmove a da bar nešto razumijem, a ne svaku desetu riječ.
Ne znam jesi li cula za ovu stranicu http://www.germanpod101.com/index.php
Jesi li razmisljala da upises kurs na a1/a2, pa poslije sama nastavis...
[Emma]
Posts: 350
Joined: 25/07/2012 01:25

#337 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by [Emma] »

Xray wrote: Ne znam jesi li cula za ovu stranicu http://www.germanpod101.com/index.php
Jesi li razmisljala da upises kurs na a1/a2, pa poslije sama nastavis...
Razmišljala sam da uradim obrnuto, da sama pređem A1 ili A2, pa onda upišem kurs, iz razloga što sam u školi učila njemački i poprilično mi je ok išlo, ali onda 5 godina na faksu nisam imala dodira s njim, pa sad sve pročitam poznato mi je, ali vidi se da trebam malo raditi dok to sve sjedne opet na svoje mjesto. U poliglotu su mi rekli da od početka maja opet kreću novi upisi, pa vidjet ću koliko ću za ovih 20ak dana preći sama, sad kad sam radila izašlo mi je A2.1.

Nisam čula, baš ću pogledati, hvala ti :thumbup:
HusooBoss
Posts: 30
Joined: 07/02/2016 18:41

#338 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by HusooBoss »

Pozdrav,da li mogu pomoci gledanje filmova/serija (npr Cobra 11) da se uci jezik.?

hvala unarpijed
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#339 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by vjesticanametli »

:mrgreen: nisu ti 9ni bas za ucenje....neko je gore napisao gzsz ili unter uns nadite..... pricaju tecno bice vam lakse
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#340 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 28/11/2016 11:15, edited 1 time in total.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#341 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by pirmin »

Pitam se je li Amri ostalo ista od njemackog kojeg smo ucili preko skajpa. Stvarno sam se trudio.

:D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7318
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#342 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Rockefeller »

Ako gledate njemačke kanale, uključite opciju da vam ispod bude titlovano sve na njemačkom.
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#343 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by dosada_ziva »

gdje upisati kurs OSD u Sarajevu ?
User avatar
Chischo
Posts: 883
Joined: 06/06/2004 22:20
Location: Sarajevo

#344 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by Chischo »

Malo iz mog iskustva.

Ucenje stranog jezika je velika muka, uglavnom dozivotna. Nauciti jezik da mozes prezivjeti, otici kod doktora, u prodavnicu, obavljati neki jednostavan posao je relativno lako. Sve zavisi od toga kakve su vase ambicije i koji je taj nivo, na kojem cete reci da ste naucili jezik. Reci "ja sam naucio njemacki jezik" je isto kao da kazes "ja sam naucio fudbal" ili "ja sam naucio kosarku", uvijek moze bolje, uvijek se moze usavrsiti. Nekom je dovoljno da zna reci "Dobar dan!" a neko ce se hvatati za glavu od muke zato sto ne moze da shvati njemacku knjizevnost.

Ja sam u Njemackoj vec skoro dvije godine, imam C1 Goethe certifikat, radim u IT struci gdje je komunikacija prilicno slozena i mogu bez vecih problema komunicirati, svakodnevno pricam na njemackom, i kuci svaki dan citam i ucim, ali za sebe kazem da jos uvijek ne znam njemacki.

Problemi nastaju kad prekoracis granicu "sluzbenosti", kad izadjes sa rajom (Njemcima) u kafanu, pa se malo zapije. Pa krene glupa prica, supljiranje... Pa kad pricas sa djevojkom (Njemica) koja ti se svidja, pa joj treba malo slagati, srociti kakvu ilirsku misao, ispasti smijesan i luckast, ali ne glup i primitivan... Posvadjati se kvalitetno sa vozacem autobusa koji "nesto glumi", reci mu da "ne jede govna"... Objasniti zaludjenom komsiji, ljubitelju dizela, zasto ti mislis da su benzinci ipak bolji i da su "dizeli za seljake"... Reci komsinici da te miris iz njene kuhinje podsjeca na sarmu koju je pravila tvoja baka, pa joj objasniti recept... Odbraniti stav da ipak treba ubaciti koje zrno bibera u smjesu za filovanje i sode na vrh noza... Zatrazti loptu od klinaca koji igraju basket, ono mangupski "da jednu osutas", pogoditi i reci im da su levati, a ne uvrijediti ih... Procitati knjigu koju ti je kolegica preporucila, pa reci da ti se ne svidja, a pokazati u raspravi da si knjigu procitao, objasniti joj ko je Ivo Andric i o cemu je pisao... i zadiviti je... Prevesti kolegi ljubitelju repa Marcelov stih "Ej, secas se kako sam se kao mali bojao oluje kad cujem one stare topole da huje, strahujem, ti kazes, burazer tu je, ne brini a meni se cini, na nas srusice se.." a prenijeti mu atmosferu i feeling iz stihova... pa napisati pismo osiguravajucoj kuci, zaliti se, pa sloziti im u inat redoslijed rijeci u recenici, ono pravo hardcore po njemacki, da je nijedan auslender ne moze skontati na prvu, a da si siguran da je ispravna..

Poliranje naglaska i akcenta je posebna prica, nesto sto uglavnom ostane neostvareno.

Proces je frustrirajuci, ali svaki dan uciti, slusati, citati, traziti nove nacine za ucenje, ulaziti u sve vrste konverzacije, sramotiti se i blamirati je jedini put za uspjeh.

I mislim da je jedna godina intenzivnog, ali bas intenzivnog ucenja, u BiH dovoljna da se postane konkurentan na Njemackom trzistu rada.
CrayOn
Posts: 132
Joined: 21/04/2013 21:17

#345 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by CrayOn »

Trebo bi ti knjigu kakvu napisat, imaš ti tu neku iskru.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#346 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by ja71 »

@hišo
Ulratko, učenje jezika je neodvojivo od učenja kulture i mentaliteta.

A to je praktično skoro pa neizvodljivo ako ne živiš u tom okruženju. Na stranu što i u Njemačkoj (ako izuzmemo Švicu i Austriju) postoje regionalni naglasci ( i mentaliteti)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#347 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by pirmin »

Image
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#348 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by BJB »

[Emma] wrote:Meni je super ovaj crtani jer ima titlove https://www.youtube.com/watch?v=dQI4WmVMndo :D
Ili ovo Otkako ne gledam nista na njemackom bas sam svasta zaboravila...
Nije los ni Michel Thomas German course, ima na torrentima..
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#349 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by KB9 »

Chischo wrote:Malo iz mog iskustva.

Ucenje stranog jezika je velika muka, uglavnom dozivotna. Nauciti jezik da mozes prezivjeti, otici kod doktora, u prodavnicu, obavljati neki jednostavan posao je relativno lako. Sve zavisi od toga kakve su vase ambicije i koji je taj nivo, na kojem cete reci da ste naucili jezik. Reci "ja sam naucio njemacki jezik" je isto kao da kazes "ja sam naucio fudbal" ili "ja sam naucio kosarku", uvijek moze bolje, uvijek se moze usavrsiti. Nekom je dovoljno da zna reci "Dobar dan!" a neko ce se hvatati za glavu od muke zato sto ne moze da shvati njemacku knjizevnost.

Ja sam u Njemackoj vec skoro dvije godine, imam C1 Goethe certifikat, radim u IT struci gdje je komunikacija prilicno slozena i mogu bez vecih problema komunicirati, svakodnevno pricam na njemackom, i kuci svaki dan citam i ucim, ali za sebe kazem da jos uvijek ne znam njemacki.

Problemi nastaju kad prekoracis granicu "sluzbenosti", kad izadjes sa rajom (Njemcima) u kafanu, pa se malo zapije. Pa krene glupa prica, supljiranje... Pa kad pricas sa djevojkom (Njemica) koja ti se svidja, pa joj treba malo slagati, srociti kakvu ilirsku misao, ispasti smijesan i luckast, ali ne glup i primitivan... Posvadjati se kvalitetno sa vozacem autobusa koji "nesto glumi", reci mu da "ne jede govna"... Objasniti zaludjenom komsiji, ljubitelju dizela, zasto ti mislis da su benzinci ipak bolji i da su "dizeli za seljake"... Reci komsinici da te miris iz njene kuhinje podsjeca na sarmu koju je pravila tvoja baka, pa joj objasniti recept... Odbraniti stav da ipak treba ubaciti koje zrno bibera u smjesu za filovanje i sode na vrh noza... Zatrazti loptu od klinaca koji igraju basket, ono mangupski "da jednu osutas", pogoditi i reci im da su levati, a ne uvrijediti ih... Procitati knjigu koju ti je kolegica preporucila, pa reci da ti se ne svidja, a pokazati u raspravi da si knjigu procitao, objasniti joj ko je Ivo Andric i o cemu je pisao... i zadiviti je... Prevesti kolegi ljubitelju repa Marcelov stih "Ej, secas se kako sam se kao mali bojao oluje kad cujem one stare topole da huje, strahujem, ti kazes, burazer tu je, ne brini a meni se cini, na nas srusice se.." a prenijeti mu atmosferu i feeling iz stihova... pa napisati pismo osiguravajucoj kuci, zaliti se, pa sloziti im u inat redoslijed rijeci u recenici, ono pravo hardcore po njemacki, da je nijedan auslender ne moze skontati na prvu, a da si siguran da je ispravna..

Poliranje naglaska i akcenta je posebna prica, nesto sto uglavnom ostane neostvareno.

Proces je frustrirajuci, ali svaki dan uciti, slusati, citati, traziti nove nacine za ucenje, ulaziti u sve vrste konverzacije, sramotiti se i blamirati je jedini put za uspjeh.

I mislim da je jedna godina intenzivnog, ali bas intenzivnog ucenja, u BiH dovoljna da se postane konkurentan na Njemackom trzistu rada.
polupo si ti malo loncice oko ucenja njemackog jezika te ucenja njemacke i njemaca
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#350 Re: Ucenje njemackog jezika

Post by r_faruk »

Sta ti je ilirska misao?
Post Reply