Ubistvo u Maglaju (prije 30 godina)

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1 Ubistvo u Maglaju (prije 30 godina)

Post by julisiz es grant »

Pozdrav za sve Maglajlije na forumu!
Htio bih upitati da li se stariji među vama (ili njihovi rođaci, prijatelji...) sjećaju tragedije koja se desila ranih osamdesetih, kada je izvjesna Seada Šehić, radnica u granapu (tada u petom mjesecu trudnoće) na radnom mjestu zbog glupog nesporazuma nožem ubila 15-godišnjeg dječaka Sabahudina Murtezanovića zvanog Dino Bumbar? Navodno je na Dininoj dženazi bio maltene cijeli Maglaj.
Zna li neko nešto detaljnije o ovom slučaju?
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#2 Re: Ubistvo u Maglaju (prije 30 godina)

Post by udrch »

Kusur nožem - SEADA ŠEHIĆ

Za trudnice se često kaže da su namćoraste, odnosno da su u stanju da potpuno promene svoj karakter. Seada Šehić je početkom osamdesetih ušla udvadeset prvu godinu života i peti mesec trudnoće. Tek što se zaposlila kaokasirka u maglajskom dragstoru, a već su mušterije počele da pričaju kako je
„mlada nešto nervozna”. Izgleda da mlada Seada nije lako nosila svojematerinsko breme. Petnaestogodišnji učenik Sabahudin Murtezanović, na žalost,to nije znao ili tačnije to nije morao da zna.

Sabahudin zvani Dino Bumbar, bio je odličan đak i još bolji košarkaš. U maglajski dragstor svratio je jedne nedelje, pre utakmice, da kupi čokoladu. Tom prilikom dao je Seadi osamnaest dinara, ali je zafalilo još pedeset para.
Dino je izvadio novac iz džepa i pružio ruku, ali je pedesetoparac pao na pod. I tako tri-četiri puta. Onda je mladoj kasirki dao dinar. Zatražio je kusur od pedeset para i dobacio: „Dokle će se u ovoj prodavnici krasti?”

Tim rečima kao da je ošinuo Seadu Šehić korbačem po licu. Porumenela je, opsovala ga sočno, zgrabila nož sa tezge za sečenje suhomesnatih proizvodai bacila ga na Sabahudina. Dečak je samo uspeo da se okrene kada mu se oštrica duga tridesetak santimetara zarila u leđa. Na sahrani nastradalog Dina Bumbara bio je ceo Maglaj, sem Seade Šehić. Ona je u seoskoj kući svoje matere plakala i proklinjala dan kada sezaposlila u dragstoru


ja ovdje našao ovo..
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#3 Re: Ubistvo u Maglaju (prije 30 godina)

Post by julisiz es grant »

Znam za ovo, ovo mi je i bio jedini izvor o ovom slučaju. Nego me je baš zanimalo sjeća li se iko toga, jer onako sav slučaj djeluje bizarno. Malac mislio da ga potkradaju zato što je ovoj ispadala para iz ruke...ona zavitlala nož tako jako i precizno da ga je ubila na mjestu...kao meksički bacač noževa.
Još se nadam da će se neko javiti čiji se roditelji ili drugi stariji sjećaju ovoga, da nam malo pobliže ispričaju okolnosti, kao i epilog slučaja. Ipak se ovakve tragedije dugo pamte u malim mjestima i decenijama prepričavaju.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: Ubistvo u Maglaju (prije 30 godina)

Post by sinuhe »

Da, moze biti da to nije cijela prica. Najbolje pitati Seadu :D
Lounge Act
Posts: 2210
Joined: 24/02/2011 18:21
Location: :)

#5 Re: Ubistvo u Maglaju (prije 30 godina)

Post by Lounge Act »

meni se cini da je on nju zaje*avao, cuj novac pao na pod tri-cetiri puta :-)
a ona je njeg htjela da prepadne, ali nije bila svjesna kako dobro gadja

nego na ovom linku sto udchr nadje gledam ubice osudjene na smrt, streljane za ubistvo za jednu, dvije u nekim slucajevima i vise osoba doduse, a u danasnje vrijeme moze pola bosne pobiti i opet bi za koju godinu izasao vani
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#6 Re: Ubistvo u Maglaju (prije 30 godina)

Post by julisiz es grant »

Lounge Act wrote:meni se cini da je on nju zaje*avao, cuj novac pao na pod tri-cetiri puta :-)
a ona je njeg htjela da prepadne, ali nije bila svjesna kako dobro gadja

nego na ovom linku sto udchr nadje gledam ubice osudjene na smrt, streljane za ubistvo za jednu, dvije u nekim slucajevima i vise osoba doduse, a u danasnje vrijeme moze pola bosne pobiti i opet bi za koju godinu izasao vani
Dosta tih kazni nije ni izvršeno, jer su ih viši sudovi ponekada i ukidali, a postojala je i institucija pomilovanja. Ipak, šanse da će neko platiti glavom od države za ubistvo "na svirep i podmukao način" bile su dosta realne.
Kornjacon47
Posts: 39
Joined: 23/08/2014 13:04

#7 Re: Ubistvo u Maglaju (prije 30 godina)

Post by Kornjacon47 »

julisiz es grant wrote:Znam za ovo, ovo mi je i bio jedini izvor o ovom slučaju. Nego me je baš zanimalo sjeća li se iko toga, jer onako sav slučaj djeluje bizarno. Malac mislio da ga potkradaju zato što je ovoj ispadala para iz ruke...ona zavitlala nož tako jako i precizno da ga je ubila na mjestu...kao meksički bacač noževa.
Još se nadam da će se neko javiti čiji se roditelji ili drugi stariji sjećaju ovoga, da nam malo pobliže ispričaju okolnosti, kao i epilog slučaja. Ipak se ovakve tragedije dugo pamte u malim mjestima i decenijama prepričavaju.
I meni je bizarno. Da odrasla žena u nastupu bijesa ubije tinejdžera kojeg nije poznavala... rijetko se događa.
Čudno mi je da piše da je na dan njegovog sprovoda bila u kući svoje majke. Zar nije trebala biti u pritvoru? Mislim, vjerojatno su je odmah otkrili. U petom mjesecu trudnoće nije bila u stanju maknuti tijelo niti počistiti mjesto zločina. Da li se prema tadašnjim zakonima trudnica nije smjela pritvoriti, nego su morali čekati da rodi? Ili su je možda pustili uz jamčevinu? Zanima me i na koliko je bila osuđena.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#8 Re: Ubistvo u Maglaju (prije 30 godina)

Post by julisiz es grant »

Kornjacon47 wrote:
julisiz es grant wrote:Znam za ovo, ovo mi je i bio jedini izvor o ovom slučaju. Nego me je baš zanimalo sjeća li se iko toga, jer onako sav slučaj djeluje bizarno. Malac mislio da ga potkradaju zato što je ovoj ispadala para iz ruke...ona zavitlala nož tako jako i precizno da ga je ubila na mjestu...kao meksički bacač noževa.
Još se nadam da će se neko javiti čiji se roditelji ili drugi stariji sjećaju ovoga, da nam malo pobliže ispričaju okolnosti, kao i epilog slučaja. Ipak se ovakve tragedije dugo pamte u malim mjestima i decenijama prepričavaju.
I meni je bizarno. Da odrasla žena u nastupu bijesa ubije tinejdžera kojeg nije poznavala... rijetko se događa.
Čudno mi je da piše da je na dan njegovog sprovoda bila u kući svoje majke. Zar nije trebala biti u pritvoru? Mislim, vjerojatno su je odmah otkrili. U petom mjesecu trudnoće nije bila u stanju maknuti tijelo niti počistiti mjesto zločina. Da li se prema tadašnjim zakonima trudnica nije smjela pritvoriti, nego su morali čekati da rodi? Ili su je možda pustili uz jamčevinu? Zanima me i na koliko je bila osuđena.
Ma i ja sam kontao, kada sam prije više od godinu dana postavio temu, javiće se neko iz Maglaja ko se sjeća da je u njihovom gradu živjela ili još živi izvjesna Seada Šehić, pa će nam reći nešto. Izgleda, Maglajlije rijetko navraćaju na forum :) (iako su zadnjih mjeseci imali mnogo važnijih problema, bilo bi ipak lijepo da neko naleti)
Post Reply