Ubistvo Blaža Kraljevića

Post Reply
AR15
Posts: 48
Joined: 03/07/2013 18:46
Location: Sarajevo

#1 HOS

Post by AR15 »

http://www.youtube.com/watch?v=BADxar_nkPU

Pogledajte ovaj intervju,šta kažete na ovo?
Meni se čini kao srpska propaganda sa malo elemenata istine :-)
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#2 Re: HOS

Post by Gojeni H »

Sakib Balic je sad rahmetlija. Preminuo nakon samospaljivanja ispred hrvatske ambasade.
Balic je trazio da mu se obezbijedi naknada sa sudjelovanje ratu u HR kao pripadniku HOS-a.
Mlad covjek usao u rat, samotnjak koji je zivio samo s majkom koja je kasnije umrla, a onda mu i nasa komisija smanjila procenat invalidnosti.

Propaganda je skoro citav prilog.
U S. Brodu je bio ZNG odnosno HV a ne HVO. Nema nikakve veze izmedju 13. SS Handzar Divizije i Handzar Divizije pri hrvatskoj vojsci.

Handzar diviziju :-) sam sreo u oktobru ili novembru 92 nakon povratka sa terena u Gradachcu. Jedinica koja je bila stacionirana u toj zgradi nije brojala vise od 50 ljudi.
Tek su bili dosli, a ucestvovali su u zavrsnim borbama u B. Brodu prije toga.
Za Zap. Hercegovinu ne znam nista i ne mogu komentarisati.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#3 Re: HOS

Post by dustaban »

Prica o HOS-u je stvarno interesantna i poucna.
Ali ne o HOS-u kao HOS-u, tj. ustasama, vec o bosnjackoj, blago receno, naivi da neprijatelje svojih neprijatelja automatski proglasava prijateljima.
Da Blaza Kraljevica nije ubio HVO ne bi bio toliko slavljen medju bosnjacima, a slave ga haman vise nego svoje heroje.

Jos kad cujem onu idiotsku pricu - "HOS nije bio za podjelu BiH..."
:-) :-) :-)

Budalama nema pomoci.
User avatar
Ricken
Posts: 6028
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#4 Re: HOS

Post by Ricken »

dustaban wrote:Prica o HOS-u je stvarno interesantna i poucna.
Ali ne o HOS-u kao HOS-u, tj. ustasama, vec o bosnjackoj, blago receno, naivi da neprijatelje svojih neprijatelja automatski proglasava prijateljima.
Da Blaza Kraljevica nije ubio HVO ne bi bio toliko slavljen medju bosnjacima, a slave ga haman vise nego svoje heroje.

Jos kad cujem onu idiotsku pricu - "HOS nije bio za podjelu BiH..."
:-) :-) :-)

Budalama nema pomoci.
Postoje tv snimci koji svjedoče o izjavama Blaža, a kad ih pogledaš shavtićeš da pišeš gluposti.
Paul F.
Posts: 3424
Joined: 05/02/2011 03:40
Location: Gdje vlast odluči
Contact:

#5 Re: HOS

Post by Paul F. »

Cilj HSPa bio je oslobađanje cijele BiH a potom referendumsko odlučivanje o ujedinjenju sa Hrvatskom. Mislim da je to fer.
HOS se je stavio pod komandu Armije BiH.
Osim toga i sama činjenica da ga je Tuđman odlučio likvidirati i događaji koji slijede govore dovoljno.
ob433
Posts: 115
Joined: 14/12/2013 09:52

#6 Re: HOS

Post by ob433 »

Sarajmen wrote:Sarajevski HOS je bio sastavni dio Prvog korpusa A RBiH , bili su to hrabri bojovnici-borci .
gdje su se borili i sa koliko ljudi ?
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#7 Re: HOS

Post by Martinez_ »

U svakom slučaju najdosledniji sledbenici ustaške ideologije
ob433
Posts: 115
Joined: 14/12/2013 09:52

#8 Re: HOS

Post by ob433 »

Sarajmen wrote:
ob433 wrote:
Sarajmen wrote:Sarajevski HOS je bio sastavni dio Prvog korpusa A RBiH , bili su to hrabri bojovnici-borci .
gdje su se borili i sa koliko ljudi ?
Ja ih sretao na Baricama i Treskavici. Ne mogu reći tačan broj bojovnika , al' mogu dobiti i takav podatak.
ma znam ja sve ,samo pitam onako ,jer kako si naglasio ,bi reko čovjek da ih je stotinjak bilo ,a ono ih na Treskvavicu otišlo 15 -ak i to kao jedan vod manevarske cete HB K.Tvrtko , na Barice ,Hladivode itd isto tako u sklopu pomenute brigade...
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#9 Re: HOS

Post by ZV Keli »

Da li je istina da je HOS bio pred Trebinjem, tacnije na brdima oko istog? I da li je istina da je bilo samo pitanje momenta kada ce se osloboditi Trebinje i krenuti na ostatak istocne Hercegovine? I jos jedno pitanje. Da li je tacno da je Blaz bio u pregovorima sa Predsjednistvom i generalstabom oko ukidanju pozicije HVO kao saveznika u oslobodadjanju i postavljanju HOS-a na to mjesto ?
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#10 Re: HOS

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:13, edited 1 time in total.
AR15
Posts: 48
Joined: 03/07/2013 18:46
Location: Sarajevo

#11 Re: HOS

Post by AR15 »

Cybernetic wrote:
ZV Keli wrote:Da li je istina da je HOS bio pred Trebinjem, tacnije na brdima oko istog? I da li je istina da je bilo samo pitanje momenta kada ce se osloboditi Trebinje i krenuti na ostatak istocne Hercegovine? I jos jedno pitanje. Da li je tacno da je Blaz bio u pregovorima sa Predsjednistvom i generalstabom oko ukidanju pozicije HVO kao saveznika u oslobodadjanju i postavljanju HOS-a na to mjesto ?
Cisto sumnjam da su ustase bile pred Trebinjem. Niti su imali sredstva, niti ljudstvo za takav poduhvat. Ali su navodno upali u podrucje trebinjske opcine. Zamisli da je HOS djelovao tokom cijelog rata i ostao saveznik Armije BiH. Na jednoj strani ustaski fasisti saveznici, a na drugoj mudzahedinski klerofasisti. Koja li slavna uloga Armije BiH. :roll: Jedina pozitivna uloga HVO-a u ratu je likvidacija emigrantsko-nacistickog olosa ciji su "bojovnici" kitili svoje uniforme slovom U i kukastim krizevima, te dizali ruku u vis pozdravom "Heil Hitler". Koji dupli standardi i licemjerje.
Ako nemaš šta pametno reći,nego samo želiš vrijeđati,produži dalje..
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#12 Re: HOS

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:14, edited 1 time in total.
User avatar
camparinho
Posts: 533
Joined: 26/07/2013 19:25

#13 Re: HOS

Post by camparinho »

Pa sta ako je "Do Drine". Ovako je bolje ? HVO je fasisticka vojska isto kao i VRS, bolje je jer nisu unisteni ?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#14 Re: HOS

Post by JThomas »

Cybernetic wrote: Logor Dretelj nije osnovao HVO nego HOS. Tko zna kakve bi zlocine cinili, po uzoru na svoje idole iz Drugog svjetskog rata, da su se uspjeli "osiliti".
osnovao ga jeste HOS no HVO ga je preuzeo čim je razvalio HOS i nastavio sa bošnjacima kako su ovi počeli sa srbima. kvantitativno najveće zločine u dretelju je počinio HVO. to je obuhvaćeno optužnicom u predmetu prlić i ostali i prvostepeno su i oglašeni krivim k'o što svi znamo, tako da abolirati HVO od dretelja zato što ga je osnovao HOS nikako ne ide.
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#15 Re: HOS

Post by crysis »

ZV Keli wrote:Da li je istina da je HOS bio pred Trebinjem, tacnije na brdima oko istog? I da li je istina da je bilo samo pitanje momenta kada ce se osloboditi Trebinje i krenuti na ostatak istocne Hercegovine? I jos jedno pitanje. Da li je tacno da je Blaz bio u pregovorima sa Predsjednistvom i generalstabom oko ukidanju pozicije HVO kao saveznika u oslobodadjanju i postavljanju HOS-a na to mjesto ?

Snage HOS-a Hercegovine pod zapovjedništvom majora Stanka Primorca "Ćaneta" su 7. augusta 1992. ušle na područje općine Trebinje, a dva dana kasnije, Blaž Kraljević je na povratku sa sastanka sa Matom Bobanom ubijen na kontrolnoj tački HVO-a u Kruševu. Ubice su pokušali baciti tijela u more kako bi sakrili zločin ali je vozilo sa tijelima otkriveno u Omišu. Za to je ubistvo Paraga iste godine podnio kaznenu prijavu protiv vodećih ljudi HVO-a. Istraga o ubistvu nije pokrenuta.


http://bs.wikipedia.org/wiki/Hrvatske_odbrambene_snage
ob433
Posts: 115
Joined: 14/12/2013 09:52

#16 Re: HOS

Post by ob433 »

ko prvo , ne postoji čin majora u HOS-u , a drugo , ćane je kelner ,a ne major... :D
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#17 Re: HOS

Post by crysis »

bio kelner, a bio je sad do razvaljivanja koalicije hsp-sdp nekakav ministar.
a za cinovanja se obrati onome ko je uredjivao ono na wikipediji a ne meni jer ja ono nisam pisao
rokan
Posts: 480
Joined: 23/11/2013 17:32

#18 Re: HOS

Post by rokan »

Nedobrovoljac wrote:Konkretno, gdje su se oni pokazali kao neki borci? Mislim na sarajevske HOS—ovce.
O njima sam čuo samo u kontekstu zločina.
kakav sarajevski hos.
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#19 Re: HOS

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:14, edited 1 time in total.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#20 Re: HOS

Post by rasuta_riza »

Blaž Kraljević je imao sentimentalan odnos prema muslimanima jer mu je i supruga bila muslimanka, ideološki je bio na pravcu Starčevića da su Hrvati i katolici i muslimani.
HOS je među srbima imao veoma zloglasnu reputaciju, lično sam HOS vidio na djelu na jajačkom ratištu i bili su zaista dobri borci, multietnička formacija, samo srba nije bilo :D

Ali,kao kako u Bosni nije bilo nekih pravila nigdje tako bi trebalo naglasiti da u srednoj bosni konkretno u lašvanskoj regiji snage HOS-a, dominantno sastavljane od Hrvata su nakon raspada te jedinici činile okosnicu nekih interventnih jedinica HVO-a, najtipičniji primjer je bila tzv. postrojba posebne namjene "Vitezovi" pod komandom Darka Kraljevića. Na dušu im se stavljaju zločini nad Bošnjacima Viteza i okoline. U martu 93 su koliko se sjećam izveli posljednji napad na položaje VRS u Podkraju kod Turbeta, bio je to klasični diverzantski upad. Ubrzo su pali u okruženje srpskih snaga i jedino im je Armija BiH iz pravca Sečeva, pomogla da se izvuku jer je napala četnike i to čeono,(HVO na dijelu Nule i Kri
ža metka nije opalio prema četnicima a ja umalo ne poginuh tada od RB-a), sve smo iz izvukli iz okruženja. Kasnije se desiše Ahmiići i žao mi bio što im pritekosmo u pomoć, a lično sam vidio 5 četničkih kamiona i jedan tenk kako idu da istim Vitezovima kožu oderu te martovske zore 93. Tokom rata izmedju Armije i HVO u lašvanskoj regiji bivši pripadnici HOS-a su bili među elitnim jedinicama HVO-a.
Last edited by rasuta_riza on 24/12/2013 23:12, edited 4 times in total.
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#21 Re: HOS

Post by rasuta_riza »

Cybernetic wrote:
JThomas wrote:
Cybernetic wrote: Logor Dretelj nije osnovao HVO nego HOS. Tko zna kakve bi zlocine cinili, po uzoru na svoje idole iz Drugog svjetskog rata, da su se uspjeli "osiliti".
osnovao ga jeste HOS no HVO ga je preuzeo čim je razvalio HOS i nastavio sa bošnjacima kako su ovi počeli sa srbima. kvantitativno najveće zločine u dretelju je počinio HVO. to je obuhvaćeno optužnicom u predmetu prlić i ostali i prvostepeno su i oglašeni krivim k'o što svi znamo, tako da abolirati HVO od dretelja zato što ga je osnovao HOS nikako ne ide.
Da ti ne mislis ozbiljno da pokusavam amnestirati HVO? Samo kazem da bi HOS pocinio isto ili gore da je imao sredstva i opstao tokom cijelog rata. Svatko zna da je HVO odgovoran za najvece zlocine u Dretelju nakon preuzimanja tog logora. Blaz Kraljevic je pod cjelovitom BiH podrazumijevao etnicki ociscenu BiH u sastavu Hrvatske do Drine u kojoj bi trebali zivjeti Hrvati i "hrvatsko cvijece". Da je Tudjman logisticki stao iza HOS-a kao sto je to bio slucaj sa HVO-om (a to se nikada ne bi desilo, zbog "medjunarodnog ugleda"), Bosnjaci bi opet lezali u Dretelju, vjerojatno zbog suprotstavljanja ideji Velike Hrvatske.


Nekako sam analizirajući stavove mnogih Bošnjaka uvidio da im ne bi bilo pretjerano mrsko da BiH u kompletu bude Hrvatska do Drine koliko im je smetalo da se BiH dijeli na Herceg-Bosnu, RS i ostatke ostataka BiH. To su moji utisci koje sam stekao čak i u poslijeratnom periodu.
rokan
Posts: 480
Joined: 23/11/2013 17:32

#22 Re: HOS

Post by rokan »

rasuta_riza wrote:
Nekako sam analizirajući stavove mnogih Bošnjaka uvidio da im ne bi bilo pretjerano mrsko da BiH u kompletu bude Hrvatska do Drine koliko im je smetalo da se BiH dijeli na Herceg-Bosnu, RS i ostatke ostataka BiH. To su moji utisci koje sam stekao čak i u poslijeratnom periodu.
nista novo, bosnjaci su na hrvate uvijek gledali kao na stariju bracu. da su tudjman i kucan aliji predlozili "jugoslaviju" u kojoj bi bila slovenija, hrvatska i bih bosnjaci bi je objerucke prihvatili. bilo je medju bosnjacima i srbofila ali ih je bar 90% croatofila.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#23 Re: HOS

Post by sinuhe »

Ma to je ona bosnjacka prica. Dok je kontrirao (Kraljevic) Tudjmanu mora da je dobar :lol:
Nebitan lik bez ikakvog uticaja.
O rijeckoj Handzar diviziji pisao sam na na izbrisanoj temi o Bosnjacima u ustasama 1991/92.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#24 Re: HOS

Post by Martinez_ »

rokan wrote:
rasuta_riza wrote:
Nekako sam analizirajući stavove mnogih Bošnjaka uvidio da im ne bi bilo pretjerano mrsko da BiH u kompletu bude Hrvatska do Drine koliko im je smetalo da se BiH dijeli na Herceg-Bosnu, RS i ostatke ostataka BiH. To su moji utisci koje sam stekao čak i u poslijeratnom periodu.
nista novo, bosnjaci su na hrvate uvijek gledali kao na stariju bracu. da su tudjman i kucan aliji predlozili "jugoslaviju" u kojoj bi bila slovenija, hrvatska i bih bosnjaci bi je objerucke prihvatili. bilo je medju bosnjacima i srbofila ali ih je bar 90% croatofila.

1990. su Bošnjaci bili ipak bliže Srbima nego Hrvatima, da nije Karadžića, Arkana i ostalih ludaka koji su krojili srpsku politiku Bošnjaci bi se izjasnili za ostanak u Jugoslaviji sa Srbima daleko pre nego novu zajednicu sa otcepljenim Slovencima i Hrvatima
rasuta_riza
Posts: 546
Joined: 18/10/2006 14:05

#25 Re: HOS

Post by rasuta_riza »

sinuhe wrote:Ma to je ona bosnjacka prica. Dok je kontrirao (Kraljevic) Tudjmanu mora da je dobar :lol:
Nebitan lik bez ikakvog uticaja.
O rijeckoj Handzar diviziji pisao sam na na izbrisanoj temi o Bosnjacima u ustasama 1991/92.
Što se tiče samog HOS-a tokom 92 među hrvatskim ali i bošnjačkim korpusom priličan broj njih je već bio dobro prekaljen u hrvatskoj 91. Jbg, nama se rat spremao a oni su ga već znali, iskustveno i jesu bili ispred i TO-a i dobrog dijela HVO-a.
Ja sam odvalio JNA, i znao sam što se vojske tiče kako i šta, ali rat je sam po sebi drugi par rukavica.
Post Reply