Ubiranje naplata?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
Abu FEED el-Castro

Ubiranje naplata?

Post by Abu FEED el-Castro » 13/05/2007 23:58

Sad neko napravi neki sajt. Naravno neizostavan dio su reklame. Reklame se placaju, odnosno dolazi do priliva sredstava. :D
-Eh sad nagradno pitanje: kako primiti uplatu? Odnosno da li čovjek moze kao fizičko lice primati na svoj lični račun ili sad zbog eventualnih par reklama (a tamam i da ih je par hiljada u ovakvoj drzavi :-? ) mora osnivati nekakve firme, udruzenja i ostale peripetije koje kostaju mnogo novaca, mnogo vremena i najvise zivaca??? :?
-Kako to fercera? I da li postoji bitna razlika u tome izmedju privatnika i javnih/drzavnih institucija/preduzeca koje bi se htjele reklamirati na tom sajtu? Koje su tu prepreke i kako se mogu zaobici, ili u najmanju ruku dok čovjek ne vidi da li bi od tog sajta bilo ista...
-Da li je paypal sa svojim ulaskom sta olaksao to pitanje (pa makar u smislu da pare idu vani nekom ko ti ih moze vratiti buduci da ni paypal jos nije u cielosti funkcionalan)?
-Jel ima razlike u domenama .ba i npr. .com .yu ili bilo koja druga u smislu da li drzava ima monopol nad .ba kod placanja nekakvih poreza i drugih belaja?

E ljudi molim vas odgovorite mi, a odgovor ce zasigurno biti koristan i drugima. Ili u najmanju ruku dajte kakav kontakt ili likn gdje se odgovori na ova pitanja mogu dobiti.
MLogo vam hvala unaprijed :)

_BosanaC

Post by _BosanaC » 14/05/2007 00:01

Fakat ne kontam, na kakvu naplatu mislis? :-?

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 14/05/2007 00:07

Pa evo recimo otvorio ja nekakvu tamo stranicu. Ti hoces da stavis svoj logo da se vrti goram, ili pak ja zelim tebe da pozovem da se reklamiras kod mene - kako ces mi to platit? Tj. kako ces mi to platiti na najjednostavniji ali moguci nacin? eto..

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 14/05/2007 00:25

Dakle, pitanje je za prebacivanje novčanih sredstava sa pravnog na fizičko lice, ali u domenu cyber prostora. Iko, ili sad svi na forumu ma(h)muraju, pa moram čekat do sutra...
:zzzz:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 14/05/2007 00:36

Abu FEED el-Castro wrote:Dakle, pitanje je za prebacivanje novčanih sredstava sa pravnog na fizičko lice, ali u domenu cyber prostora. Iko, ili sad svi na forumu ma(h)muraju, pa moram čekat do sutra...
:zzzz:

Kesom :D

Bez zeze :D Sumnjam da to iko, osim bas 'velikih', naplacuje ziralno. A s obzirom da firme koje zele da se reklamiraju i onako znaju kako da operu puno veci iznos od onoga koji ce platiti tebi, to je najprihvatljivija opcija i za jednog i za drugog.

Dog_Father

Post by Dog_Father » 14/05/2007 00:45

Kes mozes naplatiti samo od cevabdzija i frizera (i slicnih). Nijedna ozbiljna firma (ili bilo koje pravno lice) ti nece isplatiti kesh. Sve se radi preko racuna, a kesh je tesko opravdati.

Opet, postoji rjesenje. Mozes prijaviti nvo pa tako imas pravo na racun u banci kao pravno lice. Eventualno mozes naplatiti preko "prijateljskih" firmi.
Last edited by Dog_Father on 14/05/2007 00:47, edited 1 time in total.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 14/05/2007 00:46

Ma daaaj, kud cu sa tolikim kesama :-) :?
:D :D :D

Jel fakat moze? To onda znači nije neka zavrzlama.. A sad drugi dio, ove javne, sta recimo hoce bhtelecom da se reklamira, oni su pegle, katica vazda "viče" kako je on u krvi legalac i to, kako im onda uzeti pare :-) :D a sto je valjda poenta danas :D

Simply_Red

Post by Simply_Red » 14/05/2007 00:46

danas ti je najcesci nacin uzajamnoj reklamiranja, tj ti reklamiras nekoga na svojoj stranici, a on tebe na svojoj. ako ti neko namjerava platit neki mali iznos, onda se to moze preko paypala i necega drugog automatski, ako je malo veci iznos moras potpisati fizicki ugovor

Dog_Father

Post by Dog_Father » 14/05/2007 00:48

I telekom ti definitivno nece isplatiti kes.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 14/05/2007 00:50

Dog_Father wrote:Kes mozes naplatiti samo od cevabdzija i frizera (i slicnih). Nijedna ozbiljna firma (ili bilo koje pravno lice) ti nece isplatiti kesh. Sve se radi preko racuna, a kesh je tesko opravdati.

Ok odlično, eh sad nastupa moje pitanje, da li je njima problem kad im ja posaljem račun koji je zapravo račun fizičkog lica?
Logikom, nekakvom, valjda njih boli briga, posebno sto se radi o netu, jer uostalom sta da sam ja u norveskoj ili kanadi, ne moram ja sad biti registrovan kod nas kao firma da bi mi oni uplatili - jel ispravno kontam :?
Zato ja i navedoh kao primjer a i kao podpitanje paypal..

Dog_Father

Post by Dog_Father » 14/05/2007 00:54

Da bi naplatio nesto ziralno, moras biti pravni subjekat. Ima nekih fora da te isplate kao honorarnog saradnika, ali tu su sredstva ogranicena zakonom.

Ako si vec pravni subjekat, da bi dobio lovu, ili moras njima ispostaviti racun, ili moras potpisati ugovor s njima. Oni moraju pravdati svaku isplatu.

Ne znam bas detalje. Mozda je bolje da sacekas nekog ko je konkretno upoznat sa detaljima.

Edit: Sto se tice racuna, nadam se da shvatas da racun mora biti ovjeren od strane subjekta koji ga izdaje.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 14/05/2007 00:56

Dog_Father wrote:I telekom ti definitivno nece isplatiti kes.

Naravno. No da li to znači da moram imati sad nekakve pečate i palce palce? :D
Ili je sva finta zapravo kapitalističke prirode - ako oni vide sebe u toj reklami nece ni oni ni bilo ko drugi puno peglat??

Sa tim zakonskim propisima i papirologijama se slabo druzim tako da sam uglavnom duduk u tim pitanjima :-)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 14/05/2007 01:02

Dog_Father wrote:Da bi naplatio nesto ziralno, moras biti pravni subjekat. Ima nekih fora da te isplate kao honorarnog saradnika, ali tu su sredstva ogranicena zakonom.

Ako si vec pravni subjekat, da bi dobio lovu, ili moras njima ispostaviti racun, ili moras potpisati ugovor s njima. Oni moraju pravdati svaku isplatu.

Ne znam bas detalje. Mozda je bolje da sacekas nekog ko je konkretno upoznat sa detaljima.

Edit: Sto se tice racuna, nadam se da shvatas da racun mora biti ovjeren od strane subjekta koji ga izdaje.

Hmm, to je onda belaj. No sto reče, čekaćemo do sutra, jos koju pametnu i obavjestenu glavu da pomogne. Valjda ima tu kakvih karafeka da se drzava zaobidje... :run:

Alfons Kauders

Re: Ubiranje naplata?

Post by Alfons Kauders » 14/05/2007 01:04

Abu FEED el-Castro wrote:Sad neko napravi neki sajt. Naravno neizostavan dio su reklame. Reklame se placaju, odnosno dolazi do priliva sredstava. :D
-Eh sad nagradno pitanje: kako primiti uplatu? Odnosno da li čovjek moze kao fizičko lice primati na svoj lični račun ili sad zbog eventualnih par reklama (a tamam i da ih je par hiljada u ovakvoj drzavi :-? ) mora osnivati nekakve firme, udruzenja i ostale peripetije koje kostaju mnogo novaca, mnogo vremena i najvise zivaca??? :?

jok, ne mora firma, more i ugovor o djelu, samo izgleda ozbiljnije ako imas firmu brate...:D 2k pologa i cca 1,5k troskova, pa bujrum, doo abu feed... :D a naravno, more i na crno, ko i 90% be he "weba" ako se nase grozote tako mogu nazvati :D

-Kako to fercera? I da li postoji bitna razlika u tome izmedju privatnika i javnih/drzavnih institucija/preduzeca koje bi se htjele reklamirati na tom sajtu? Koje su tu prepreke i kako se mogu zaobici, ili u najmanju ruku dok čovjek ne vidi da li bi od tog sajta bilo ista...

razlika nema, isti kurac, racun na racun i cao... prodajes uslugu i zakon ne pravi razliku po osnovu vlasnistva pravnog subjekta s kojim poslujes... (njihov statut je druga stvar)...bitno je da oni imaju papir za racunovodstvo i da je sve rega... prepreke ? naci nekog u bih ko je voljan placati reklamu na nekakvom tamo internetu za koji vise od pola stanovnistva nije ni culo...

-Da li je paypal sa svojim ulaskom sta olaksao to pitanje (pa makar u smislu da pare idu vani nekom ko ti ih moze vratiti buduci da ni paypal jos nije u cielosti funkcionalan)?

jok, paypal se samo koristi za prenos sredstava, a besmisleno ga je koristiti u domacem prometu... nema nikakve veze s fakturama i ostalim pickama materinim...

-Jel ima razlike u domenama .ba i npr. .com .yu ili bilo koja druga u smislu da li drzava ima monopol nad .ba kod placanja nekakvih poreza i drugih belaja?

jok, manje vise isti kurac...

E ljudi molim vas odgovorite mi, a odgovor ce zasigurno biti koristan i drugima. Ili u najmanju ruku dajte kakav kontakt ili likn gdje se odgovori na ova pitanja mogu dobiti.
MLogo vam hvala unaprijed :)

nema ti care od neta plaho hajra kod nas ako hoces zaradit pare kroz reklamu... jedino ako imas ledja kakva pa ti se uvale neke jace firme kao sponzori... u biti, ciji si ? :D

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 14/05/2007 01:09

Dog_Father wrote:Kes mozes naplatiti samo od cevabdzija i frizera (i slicnih). Nijedna ozbiljna firma (ili bilo koje pravno lice) ti nece isplatiti kesh. Sve se radi preko racuna, a kesh je tesko opravdati.

Opet, postoji rjesenje. Mozes prijaviti nvo pa tako imas pravo na racun u banci kao pravno lice. Eventualno mozes naplatiti preko "prijateljskih" firmi.

kes na ruke ne... al isti kurac ako ti neko isplati po ugovoru o djelu... oko 41,5% izadju cini mi se sve zajebancije... il o ugovoru o autorskom djelu, 15% - 30% troskovi al ne prolazi lako, nemre za reklamu kako bi njemu trebalo... u biti dobijes pare na racun i samo ih podignes... isti kurac ko da je kes... ne mora biti pravno lice, kako bi fizicko lice moglo prijaviti racun kao pravno lice ?! nidje veze... pa to cak ni kod nas ne prolazi... preko prijateljske firme da, al opet ti valja namirit toj firmi dio troskova, jer ne mogu skinut kes tako lako s racuna...

_BosanaC

Post by _BosanaC » 14/05/2007 08:42

Alfons Kauders wrote:

kes na ruke ne... al isti kurac ako ti neko isplati po ugovoru o djelu... oko 41,5% izadju cini mi se sve zajebancije... il o ugovoru o autorskom djelu, 15% - 30% troskovi al ne prolazi lako, nemre za reklamu kako bi njemu trebalo... u biti dobijes pare na racun i samo ih podignes... isti kurac ko da je kes... ne mora biti pravno lice, kako bi fizicko lice moglo prijaviti racun kao pravno lice ?! nidje veze... pa to cak ni kod nas ne prolazi... preko prijateljske firme da, al opet ti valja namirit toj firmi dio troskova, jer ne mogu skinut kes tako lako s racuna...

Ma moze i kse, pogotovo s obzirom da oni taj kes mogu oprati preko reprezentacija, racuna za gorivo, itd. Uostalom, raspitajte se kako pravna lica generalno dolaze do vlastitog kesa i zaobilaze drzavu. Posebno sto je preskupo i za tu firmu koja se reklamira i za onu koja ce reklamirati praviti ugovor zbog nekakvih 20-30KM mjesecno. Naravno, ako uopste naleti na firmu koja je spremna to platiti, jer mahom firme nemaju ni web stranice, tako da nemaju sta ni reklamirati.

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 14/05/2007 09:34

eh da vidimo jos pametnih glava, jesul nam se probudili :?

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 14/05/2007 16:09

Jos neko? :D

A i nemojte zezat da niko nema stranica, sve dobro kotirane firme imaju nesto svoje na netu, plus hrpa informatičkih djelatnika kojima je to uza specijalnost i hljeb...

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 14/05/2007 16:28

Nije mi jasno, te cu nastavit s pitanjima, valjda ce se jos ko informisan uključiti, a nisam usamljen u ovom interesovanju...

Pretpostavimo da sam ja u njemačkoj i drzim neki portal na nasem jeziku koji je posjecen itd. eh sad hoce neka firma privatna ili drzavna da se oglasi tu, na koji nacin ce to obaviti, jel dovoljno da im ja proslijedim svoj neki račun u njemačkoj (lični), ili da im dam fizički račun nekog svog u BiH, ili da mi plate preko paypala ili sta :?

Jos jednom da ponovim: ne pitam samo kako je moguce, nego kako je moguce i ujedno i najjednostavnije. Akcenat je na tome kako primiti pare bez administrativnih peripetija, otvaranja firmi itd...

E hajde zivi bili :)

mukki

Post by mukki » 05/06/2007 21:20

otvoris tekuci racun. napravis ugovor sa licem koje reklamiras na sajtu, potpisete i ti i on ugovor, i on ti isplati pare na racun.

Post Reply