Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Locked
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#26 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by Matzan »

DuckZz wrote:Postavlja se nekoliko pitanja.

- Da li je napad bio ranije planiran, tj. da li su dva momka bila tačna meta napada. Ili je napadač ipak bio samo narkoman, luđak koji je planirao ubiti u tom objektu koga je stigao.

- Ukoliko napadač ne poznaje osobe, onda se postavlja pitanje "Da li su vojnici bili u uniformama", ako da, onda možemo govoriti o vojsci kao meta napada, ako ne, onda se vojska uošte nije ni trebala spominjati u medijima, bezveze suvišna diskusija.

- Koji je motiv napadača. Ako je bio sitni narkoman, usto još i udaren u glavu, onda nije terorizam, barem po meni. Neki govore da je osoba vehabija, ako jeste onda se može povezati kladionica i vojnici, onda možemo govoriti o terorizmu jer se uzrok i posljedice poklapaju, da je u prostoriji bilo 100 vojnika, sve bi ih ubio, nije bitno u broju već u motivu.

to je to
"Oni su ubijeni na poslu, u uniformi. Vojnik u uniformi je na poslu 24 sata, a to što su ubijeni van vojnog objekta je druga stvar", rekao je Suljagić.
http://www.klix.ba/vijesti/bih/zvizdic- ... /151119003
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#27 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by Ripicipi »

-H-E-L-L- wrote:Samo me brine ako se utvrdi da je u pitanju vjerski ekstremizam da se ne prijedje tek tako preko toga da se ne "talasa".Jos nam samo fali da onda to postane normala da ludjaci ulecu u kafice i kladionice i rafalaju kad im se digne kako bi odvratili ostale "grijesnike" od harama.Poznajuci vlast nasu kakva jest sasvim je moguce.
Poznavajuci nas mentalitet, vec je pocelo sa "ne talasanjem".
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#28 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by insomnia78 »

-H-E-L-L- wrote:Samo me brine ako se utvrdi da je u pitanju vjerski ekstremizam da se ne prijedje tek tako preko toga da se ne "talasa".Jos nam samo fali da onda to postane normala da ludjaci ulecu u kafice i kladionice i rafalaju kad im se digne kako bi odvratili ostale "grijesnike" od harama.Poznajuci vlast nasu kakva jest sasvim je moguce.
Meni se cini da je ovdje meta bila vojska a ne kladionica kao takva
U protivnom bi streso rafal i po ostalima
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#29 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by Ajatolah_ »

tututuuuu wrote:
DuckZz wrote:- Koji je motiv napadača. Ako je bio sitni narkoman, usto još i udaren u glavu, onda nije terorizam, barem po meni. Neki govore da je osoba vehabija, ako jeste onda se može povezati kladionica i vojnici, onda možemo govoriti o terorizmu jer se uzrok i posljedice poklapaju, da je u prostoriji bilo 100 vojnika, sve bi ih ubio, nije bitno u broju već u motivu.

to je to
A kako to? Znaci moras biti potpuno psihicki zdrava osoba za ubijati potpuno neduzne ljude da bi se okvalificirao kao terorist? Mislim da je to kontradiktorno.
Nije kontradiktorno. Terorizam je akt s ciljem, kao što ime govori, širenja terora - iliti straha.
Neko ko je, šta ja znam, pijan, depresivan, lud, i iz nikome poznatih razloga se raznese, nije to uradio s namjerom iz prve rečenice, tako da to nije terorizam. S druge strane, ako mu je cilj svjesno bio da neko sljedeći put dvaput razmisli hoće li ući u nevjernički objekat kao što je kladionica (a usput se zaradi dženet, je l'), da se sutradan bojiš recimo izaći vani na proslavu Nove godine jer ne znaš hoće li se naći ovakva budala, e onda je to terorizam.
_drunken_santa_
Posts: 345
Joined: 15/11/2015 12:08

#30 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by _drunken_santa_ »

-H-E-L-L- wrote:Samo me brine ako se utvrdi da je u pitanju vjerski ekstremizam da se ne prijedje tek tako preko toga da se ne "talasa".Jos nam samo fali da onda to postane normala da ludjaci ulecu u kafice i kladionice i rafalaju kad im se digne kako bi odvratili ostale "grijesnike" od harama.Poznajuci vlast nasu kakva jest sasvim je moguce.
sjajno razmisljanje. kod nas je dovojno reci neka budala pucala i odjednom ko da je to normala.
emmir1
Posts: 4497
Joined: 07/06/2013 15:28

#31 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by emmir1 »

Najgore od svega što mi i dalje zabijamo glavu u pijesak, nemamo mi problem sa vehabijama i teroristima.

I onako jadna država sa slabom ekonomijom, jedva preživljavamo, agresori i dušmani sa obe strane.

I samo nam je još ovo trebalo.

Ne udarimo li nemilosrdno i ne uzvratimo li, bojim se za sudbinu ove BiH
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#32 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by Klavikula »

insomnia78 wrote:
-H-E-L-L- wrote:Samo me brine ako se utvrdi da je u pitanju vjerski ekstremizam da se ne prijedje tek tako preko toga da se ne "talasa".Jos nam samo fali da onda to postane normala da ludjaci ulecu u kafice i kladionice i rafalaju kad im se digne kako bi odvratili ostale "grijesnike" od harama.Poznajuci vlast nasu kakva jest sasvim je moguce.
Meni se cini da je ovdje meta bila vojska a ne kladionica kao takva
U protivnom bi streso rafal i po ostalima
vrlo vjerovatno.
i nije pucao na autobus, vec na vojnika, koji je igrom slucaja bio blizu autobusa.

kao sto rekoh, Zvizdiceva poruka je vrlo jasna.
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#33 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by calculator »

_drunken_santa_ wrote:
calculator wrote:
-H-E-L-L- wrote:Treba jos sacekati potvrdu o motivima napada.Ne bi me cudilo da je kakav narkoman kojem su otkrili "vjeru" oni sejtani salafisticki a moguce je da je u pitanju kakav klosar.

Za laičko rješavanje ovakvog pitanja potrebno je više informacija o kretanju ubice i poziciji ubijenih vojnika. Meni se ispočetka sve činilo razbojništvom sa smrtnom posljedicom, mislio sam da je ubica Omeragić, pomućenog uma i u panici, zapucao na vojnike misleći od njih da su policajci. Još uvijek ne odbacujem svoju teoriju, unatoč eksplozivnom samoubistvu, možda počinjenom u očaju... Iako samoubistvo, i to eksplozivno, rajlovačko ubistvo vojnika stavlja u u teroristički stereotip.
a zasto je zapucao na autobus?
Pa ne znam, možda sve u panici :-) Jer, terorizam je prekrupna definicija u odnosu na večerašnji događaj, premda naša javnost, očito je, bar sudeći po komentarima sa ovog foruma i iz novinarskih izvještaja, prosto vapi za još jednim terorizmom. Da je počinilac ubistva vojnika zagriženi IS-ilovac, da je indoktriniran i ideologiziran, već bi se znalo za njega. Ako je rajlovačko ubistvo i pucanje teroristički čin, onda je najvjerovatnije počinilac laik, ili je poremećenog mentalnog stanja, u trendu pariških događaja, pomislio sličnu akciju....
_drunken_santa_
Posts: 345
Joined: 15/11/2015 12:08

#35 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by _drunken_santa_ »

Ajatolah_ wrote:
tututuuuu wrote:
DuckZz wrote:- Koji je motiv napadača. Ako je bio sitni narkoman, usto još i udaren u glavu, onda nije terorizam, barem po meni. Neki govore da je osoba vehabija, ako jeste onda se može povezati kladionica i vojnici, onda možemo govoriti o terorizmu jer se uzrok i posljedice poklapaju, da je u prostoriji bilo 100 vojnika, sve bi ih ubio, nije bitno u broju već u motivu.

to je to
A kako to? Znaci moras biti potpuno psihicki zdrava osoba za ubijati potpuno neduzne ljude da bi se okvalificirao kao terorist? Mislim da je to kontradiktorno.
Nije kontradiktorno. Terorizam je akt s ciljem, kao što ime govori, širenja terora - iliti straha.
Neko ko je, šta ja znam, pijan, depresivan, lud, i iz nikome poznatih razloga se raznese, nije to uradio s namjerom iz prve rečenice, tako da to nije terorizam. S druge strane, ako mu je cilj svjesno bio da neko sljedeći put dvaput razmisli hoće li ući u nevjernički objekat kao što je kladionica (a usput se zaradi dženet, je l'), da se sutradan bojiš recimo izaći vani na proslavu Nove godine jer ne znaš hoće li se naći ovakva budala, e onda je to terorizam.
to sto je neko lud, pijan, depresivan, sizofren... uopste ne iskljucuje mogucnost da istovremeno ima i ideoloski cilj. posebno ako je samo pijun u toj ideologiji i posebno ako je i sama ideologija "neobicna".
User avatar
bvcx
Posts: 628
Joined: 20/09/2014 01:56

#36 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by bvcx »

It_is_a_Leclerc wrote:Država koja nije u stanju 5 sati otkriti je li čovjek koji se ubio eksplozivom onaj kojeg traže niti može niti ima snage da se bori sa prijetnjom terorirzma.
U Francuskoj su za 5 sati znali 80 % informacija, sve ih saopćili u medijima, a već sutra imali racije.
Lupetaš po običaju.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#37 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by It_is_a_Leclerc »

Pričajte vi štagod hoćete.

Mi smo podigli stepen sigurnosti "na najviši" nivo još u subotu popodne. Znači, svi sigurnosno interesantni likovi su stavljeni pod pojačani nadzor. I opet se desi ovo.

I iako je ovo (najvjerovatnije) jedan od mnogobrojnih islamističkih terorističkih napada u BiH, i dalje imamo policijske agencije koje se sudaraju, i koje, kao vrhunac, zabrinutim građanima npr. Sokolja, mogu ponuditi samo informaciju da se neko ubio, ali ne znaju ko je, tako da je ubica možda još uvijek na slobodi.

Ali - "mirno spavajte", "nema panike", "pozivamo građane da se suzdrže od dezinformacija".

Kad ikad je trebalo rasčistiti sa stokom selefističkom... Sad je kasno. Sad samo dozrijevaju plodovi sjemena zla.
Last edited by It_is_a_Leclerc on 19/11/2015 01:55, edited 1 time in total.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#38 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by Klavikula »

Ajatolah_ wrote:
tututuuuu wrote:
DuckZz wrote:- Koji je motiv napadača. Ako je bio sitni narkoman, usto još i udaren u glavu, onda nije terorizam, barem po meni. Neki govore da je osoba vehabija, ako jeste onda se može povezati kladionica i vojnici, onda možemo govoriti o terorizmu jer se uzrok i posljedice poklapaju, da je u prostoriji bilo 100 vojnika, sve bi ih ubio, nije bitno u broju već u motivu.

to je to
A kako to? Znaci moras biti potpuno psihicki zdrava osoba za ubijati potpuno neduzne ljude da bi se okvalificirao kao terorist? Mislim da je to kontradiktorno.
Nije kontradiktorno. Terorizam je akt s ciljem, kao što ime govori, širenja terora - iliti straha.
Neko ko je, šta ja znam, pijan, depresivan, lud, i iz nikome poznatih razloga se raznese, nije to uradio s namjerom iz prve rečenice, tako da to nije terorizam. S druge strane, ako mu je cilj svjesno bio da neko sljedeći put dvaput razmisli hoće li ući u nevjernički objekat kao što je kladionica (a usput se zaradi dženet, je l'), da se sutradan bojiš recimo izaći vani na proslavu Nove godine jer ne znaš hoće li se naći ovakva budala, e onda je to terorizam.
politicki motiv.
ako se neko raznese iz svog cejfa on siri strah, al nije politicki motivisan. odnosno, jeste zlocin, al ne i terorizam. ako pak postoji politicki motiv onda jeste.
sad, napad na vojsku je napad na instituciju drzave.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#39 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by jao_situacije »

-H-E-L-L- wrote:Samo me brine ako se utvrdi da je u pitanju vjerski ekstremizam da se ne prijedje tek tako preko toga da se ne "talasa".Jos nam samo fali da onda to postane normala da ludjaci ulecu u kafice i kladionice i rafalaju kad im se digne kako bi odvratili ostale "grijesnike" od harama.Poznajuci vlast nasu kakva jest sasvim je moguce.
čuj da postane normalno
pa već je normalno otkad se sa kalašima ulijeće u objekte po sarajevu.
User avatar
Biene
Posts: 250
Joined: 31/07/2014 12:37

#40 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by Biene »

Ma najbitnije je da nasa policija vrsi nekakve treninge za moguce demonstracije...cuj demonstracije
lol
User avatar
USAblues
Posts: 1461
Joined: 15/06/2008 23:07

#41 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by USAblues »

emmir1 wrote:Najgore od svega što mi i dalje zabijamo glavu u pijesak, nemamo mi problem sa vehabijama i teroristima.

I onako jadna država sa slabom ekonomijom, jedva preživljavamo, agresori i dušmani sa obe strane.

I samo nam je još ovo trebalo.

Ne udarimo li nemilosrdno i ne uzvratimo li, bojim se za sudbinu ove BiH
:thumbup: :thumbup:
_drunken_santa_
Posts: 345
Joined: 15/11/2015 12:08

#42 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by _drunken_santa_ »

calculator wrote:
_drunken_santa_ wrote:
calculator wrote:
Za laičko rješavanje ovakvog pitanja potrebno je više informacija o kretanju ubice i poziciji ubijenih vojnika. Meni se ispočetka sve činilo razbojništvom sa smrtnom posljedicom, mislio sam da je ubica Omeragić, pomućenog uma i u panici, zapucao na vojnike misleći od njih da su policajci. Još uvijek ne odbacujem svoju teoriju, unatoč eksplozivnom samoubistvu, možda počinjenom u očaju... Iako samoubistvo, i to eksplozivno, rajlovačko ubistvo vojnika stavlja u u teroristički stereotip.
a zasto je zapucao na autobus?
Pa ne znam, možda sve u panici :-) Jer, terorizam je prekrupna definicija u odnosu na večerašnji događaj, premda naša javnost, očito je, bar sudeći po komentarima sa ovog foruma i iz novinarskih izvještaja, prosto vapi za još jednim terorizmom. Da je počinilac ubistva vojnika zagriženi IS-ilovac, da je indoktriniran i ideologiziran, već bi se znalo za njega. Ako je rajlovačko ubistvo i pucanje teroristički čin, onda je najvjerovatnije počinilac laik, ili je poremećenog mentalnog stanja, u trendu pariških događaja, pomislio sličnu akciju....
zasto bi se nuzno znalo za njega?! jel neko znao za onog brejvika u norveskoj? ti se mozes sam radikalizirat ako citas propagandu naprimjer, ne trebas biti dio nikakve organizovane grupe. na taj nacin isil i funkcionise, jedan organizovani napad kao onaj u parizu ima za cilj da inivira niz drugih samoinicijativnih napada. koliko god su im ideje konzervativne, vrlo su moderni i profesionalni u sirenju propagande a da je ucinkovita znamo po velikom broju stranaca koji im se prikljucuju sirom svijeta.
-H-E-L-L-
Posts: 229
Joined: 08/10/2014 23:53

#43 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by -H-E-L-L- »

jao_situacije wrote:
-H-E-L-L- wrote:Samo me brine ako se utvrdi da je u pitanju vjerski ekstremizam da se ne prijedje tek tako preko toga da se ne "talasa".Jos nam samo fali da onda to postane normala da ludjaci ulecu u kafice i kladionice i rafalaju kad im se digne kako bi odvratili ostale "grijesnike" od harama.Poznajuci vlast nasu kakva jest sasvim je moguce.
čuj da postane normalno
pa već je normalno otkad se sa kalašima ulijeće u objekte po sarajevu.
Mislio sam na to da ulijecu "pravojvjerni" da zavode red.
User avatar
Maharadza
Posts: 16726
Joined: 30/01/2013 15:13

#44 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by Maharadza »

emmir1 wrote:Najgore od svega što mi i dalje zabijamo glavu u pijesak, nemamo mi problem sa vehabijama i teroristima.

I onako jadna država sa slabom ekonomijom, jedva preživljavamo, agresori i dušmani sa obe strane.

I samo nam je još ovo trebalo.

Ne udarimo li nemilosrdno i ne uzvratimo li, bojim se za sudbinu ove BiH
Sudbinu ove države neće nikada ugroziti bilo koja grupa ljudi koliko ju je već ugrozila ona "grupa" koja glasa uvijek za istu stoku na vlasti! Ovaj narod je moralno, ljudski i na svaki drugi način jednostavno pogubljen i "operisan" od bilo kojeg' interesa za opšte dobro i shvatanja crne budućnosti koja nas čeka, prije svega na ekonomskom planu pa potom i na sigurnosnome! Ali ponavljam, ovaj ekonomski je daleko gori, i ON je prije svega ostaloga otjerao samo prošle godine 70k ljudi iz BiH! A to da će i sigurnost padati ne treba da čudi uzimajući u obzir ko nas sve vodi i sa kakvim "kvalifikacijama" su pojedinci došli na položaj!
Last edited by Maharadza on 19/11/2015 02:12, edited 1 time in total.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#45 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by jao_situacije »

-H-E-L-L- wrote:
jao_situacije wrote:
-H-E-L-L- wrote:Samo me brine ako se utvrdi da je u pitanju vjerski ekstremizam da se ne prijedje tek tako preko toga da se ne "talasa".Jos nam samo fali da onda to postane normala da ludjaci ulecu u kafice i kladionice i rafalaju kad im se digne kako bi odvratili ostale "grijesnike" od harama.Poznajuci vlast nasu kakva jest sasvim je moguce.
čuj da postane normalno
pa već je normalno otkad se sa kalašima ulijeće u objekte po sarajevu.
Mislio sam na to da ulijecu "pravojvjerni" da zavode red.
dobro to još nismo imali
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#46 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by tututuuuu »

Ajatolah_ wrote:
tututuuuu wrote:
DuckZz wrote:- Koji je motiv napadača. Ako je bio sitni narkoman, usto još i udaren u glavu, onda nije terorizam, barem po meni. Neki govore da je osoba vehabija, ako jeste onda se može povezati kladionica i vojnici, onda možemo govoriti o terorizmu jer se uzrok i posljedice poklapaju, da je u prostoriji bilo 100 vojnika, sve bi ih ubio, nije bitno u broju već u motivu.

to je to
A kako to? Znaci moras biti potpuno psihicki zdrava osoba za ubijati potpuno neduzne ljude da bi se okvalificirao kao terorist? Mislim da je to kontradiktorno.
Nije kontradiktorno. Terorizam je akt s ciljem, kao što ime govori, širenja terora - iliti straha.
Neko ko je, šta ja znam, pijan, depresivan, lud, i iz nikome poznatih razloga se raznese, nije to uradio s namjerom iz prve rečenice, tako da to nije terorizam. S druge strane, ako mu je cilj svjesno bio da neko sljedeći put dvaput razmisli hoće li ući u nevjernički objekat kao što je kladionica (a usput se zaradi dženet, je l'), da se sutradan bojiš recimo izaći vani na proslavu Nove godine jer ne znaš hoće li se naći ovakva budala, e onda je to terorizam.
Pa cuj, svaki akt ima svoj cilj. Pljackasi koji pljackaju banki imaju svoj cilj, ubojica ima svoj cilj (student na kraju krajeva ima svoj cilj) itd... I mislim da svi oni mogu biti teroristi, ne vjerski, al teroristi. Vjerski teroristi isto tako imaju svoj cilj, al on nije kao kod pljackasa banke...

Kako god, to uopce nije poenta. Poenta je da, da za odrediti da li je neko terorist ili ne nije uopce bitno da li je on normalan (jer je mislim da vecina njih uopce nije normalna, od tud primjer kao sto je spaljivanje zive djece) i/ili je narkoman. Terorist je zapravo svaka osoba koja siri strah, ako taj strah siri iz nekih vjerskih pobuda onda je vjerski terorizam u pitanju itd... psihicko stanje i ini eventualni opijati kako kolega forumas spominje, kojeg sam kvotao, uopce nisu relevantni. Da li je ta osoba svjesna sto radi nije bitno, bitno je ono sta ona radi. I ovi ISIL ludjaci su uvjereni da ovo rade za Boga, pa to ih bas i ne cini u pravu, niti ih cini neteroristima, zar ne.
Last edited by tututuuuu on 19/11/2015 02:19, edited 1 time in total.
-H-E-L-L-
Posts: 229
Joined: 08/10/2014 23:53

#47 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by -H-E-L-L- »

https://www.rt.com/news/322640-bosnia-s ... -soldiers/

Evo i na RT osvanu.Pa ovako ako naleti vijest u nekom jacem mediju kvotajte da se lakse nadje.
User avatar
jao_situacije
Posts: 17948
Joined: 29/03/2014 19:20

#48 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by jao_situacije »

nemojte naprđivati o pravnim kvalifikacijama sve je definirano i precizno nije to mahalski s vrata ha hu štaš ti
zna se šta je terorizam zna se koje elemente mora imati, te šuplje priče i vaše odokativne metode i kvalifikacije samo mogu zbuniti ljude
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#49 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by Ajatolah_ »

tututuuuu wrote:
Ajatolah_ wrote:Nije kontradiktorno. Terorizam je akt s ciljem, kao što ime govori, širenja terora - iliti straha.
Neko ko je, šta ja znam, pijan, depresivan, lud, i iz nikome poznatih razloga se raznese, nije to uradio s namjerom iz prve rečenice, tako da to nije terorizam. S druge strane, ako mu je cilj svjesno bio da neko sljedeći put dvaput razmisli hoće li ući u nevjernički objekat kao što je kladionica (a usput se zaradi dženet, je l'), da se sutradan bojiš recimo izaći vani na proslavu Nove godine jer ne znaš hoće li se naći ovakva budala, e onda je to terorizam.
Pa cuj, svaki akt ima svoj cilj. Pljackasi koji pljackaju banki imaju svoj cilj, ubojica ima svoj cilj (student na kraju krajeva ima svoj cilj) itd... I mislim da svi oni mogu biti teroristi, ne vjerski, al teroristi. Vjerski teroristi isto tako imaju svoj cilj, al on nije kao kod pljackasa banke...
Nisam stavio tačku poslije "s ciljem", nego sam produžio "s ciljem širenja straha".
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#50 Re: Ubijeni vojnici Oruzanih snaga u Sarajevu

Post by tututuuuu »

Ajatolah_ wrote:
tututuuuu wrote:
Ajatolah_ wrote:Nije kontradiktorno. Terorizam je akt s ciljem, kao što ime govori, širenja terora - iliti straha.
Neko ko je, šta ja znam, pijan, depresivan, lud, i iz nikome poznatih razloga se raznese, nije to uradio s namjerom iz prve rečenice, tako da to nije terorizam. S druge strane, ako mu je cilj svjesno bio da neko sljedeći put dvaput razmisli hoće li ući u nevjernički objekat kao što je kladionica (a usput se zaradi dženet, je l'), da se sutradan bojiš recimo izaći vani na proslavu Nove godine jer ne znaš hoće li se naći ovakva budala, e onda je to terorizam.
Pa cuj, svaki akt ima svoj cilj. Pljackasi koji pljackaju banki imaju svoj cilj, ubojica ima svoj cilj (student na kraju krajeva ima svoj cilj) itd... I mislim da svi oni mogu biti teroristi, ne vjerski, al teroristi. Vjerski teroristi isto tako imaju svoj cilj, al on nije kao kod pljackasa banke...
Nisam stavio tačku poslije "s ciljem", nego sam produžio "s ciljem širenja straha".
Nije tocno. Kao pravo, ja ti govorim da svako od nas ima svoj cilj. A drugo, terorist ne mora nuzno imati cilj da siri teror, vec to moze biti i posljedica njegovih djela, dakle, teror se javlja kao nesto sekundarno. Uostalom, ja propustam da vidim kakve sve ovo skupa ima veze s tim da terorist ne moze biti neko ko nije normalan ili koristi opijate? To je ono sto je bila poenta.

Jesu li ISIL ovi teroristi? Jesu li ISIL ovci koji pale zive ljude itd. normalni? To sto eventualno nisu normalni, da li to ne ikoji nacin umanjuje strah (teror - strah) kod drugih ljudi koje ISIL generira?
Locked