ubijanje divljih životinja

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#176 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

spahoonfire wrote:
Altsa wrote:Nikada mi nece biti jasno da neko moze uzeti pusku i upucati npr. jelena, srnu, medvjeda i onda ga preparirati i staviti u svoju jazbinu...koji to mora biti bolestan um da ucini takav zlocin..
S obzirom da su i ljudi životinje, u pitanju je čisto životinjski poriv, koji naravno neko kontroliše, a neko ne pa čini takve stvari. To je kao neka vrsta greške/zakržljalosti mozga, npr. kao kada ljudi jedu nepotrebne količine hrane pa se ugoje, a u pitanju je evolucijska zaostavština/zakržljalost velike potrebe za hranom i lova od naših predaka (kao mnoge druge tipa organa - repne kosti, očnjaci itd. ), samo što je ovdje u pitanju mozak čiji neki dijelovi nisu u potpunosti evoluirali, pa je ostao u tom stanju i dešavaju se greške da neki ljudi bez ikakvog razloga i logike, iako nisu u opasnosti ubijaju životinje, ili u primjeru hrane, jedu prekomjerne količine iako su već zadovoljili glad i potrebnu količinu, ali se uključuju zakržljale evolucijske osobine predaka, mozak vara i nepotrebno nastavljaju dalje bez ikakve logike i smisla da jedu i time štete sebi.

Detaljnije o ovome se može naći ovdje, jako zanimljiva stvar:
In the context of human evolution, human vestigiality involves those characters (such as organs or behaviors) occurring in the human species that are considered vestigial—in other words having lost all or most of their original function through evolution. Although structures usually called "vestigial" often appear functionless, a vestigial structure may retain lesser functions or develop minor new ones.

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_vestigiality
Izvrsna analiza/pojašnjenje ponašanja :thumbup:
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#177 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

julisiz es grant wrote:
Altsa wrote:Nikada mi nece biti jasno da neko moze uzeti pusku i upucati npr. jelena, srnu, medvjeda i onda ga preparirati i staviti u svoju jazbinu...koji to mora biti bolestan um da ucini takav zlocin..
Onaj ko može pucati u srnu ili lane (ili u bilo koju drugu životinju koja ga ne napada), ne bi imao nikakvih problema da puca i u čovjeka, to se mogu zakleti, 100%!
Normalno, dobar dio njih su bolesni umovi. Nije se jednom desio slučaj da (krivo)lovci ubiju šumara/lovočuvara...
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#178 Re: ubijanje divljih životinja

Post by sokkia »

swanfilter wrote:Da, da ... I meni ova njihova izjava o navodnom neznanju povukla zivac pravo. Ja, laik, od malih nogu poznajem razliku između risa i divlje macke, koja je i vise nego ocita. Pokusavaju djecijim pricama spasiti sto se spasiti da. Kada seljak ima pristup tehnologiji pa sam sebe pred sud postavi ...
lako je pznati šta je ris a šta divlja macka na slici ili u kavezu u zoo vrtu.
al' haj pošteno reci jesil ikad u šumi sreo jedno ili drugo i znao šta je šta. macku sam vrlo rijetko sretao u šumi (svega par puta) a risa nikad jer u suštini i ne nastanjuje naše šume,doduše bude izuzetaka da poneki primjerak "zaluta".
risa u principu ima gdje ima muflona.
možeš misliti i ti i bilo ko drugi šta god želiš, ali kladim se u šta god ko želi da ovi smotanci nisu prvo znali da se radi o risu a drugo da nisu imali pojma da je zašticena životinja.
swanfilter
Posts: 7910
Joined: 06/06/2008 18:52

#179 Re: ubijanje divljih životinja

Post by swanfilter »

sokkia wrote:
swanfilter wrote:Da, da ... I meni ova njihova izjava o navodnom neznanju povukla zivac pravo. Ja, laik, od malih nogu poznajem razliku između risa i divlje macke, koja je i vise nego ocita. Pokusavaju djecijim pricama spasiti sto se spasiti da. Kada seljak ima pristup tehnologiji pa sam sebe pred sud postavi ...
lako je pznati šta je ris a šta divlja macka na slici ili u kavezu u zoo vrtu.
al' haj pošteno reci jesil ikad u šumi sreo jedno ili drugo i znao šta je šta. macku sam vrlo rijetko sretao u šumi (svega par puta) a risa nikad jer u suštini i ne nastanjuje naše šume,doduše bude izuzetaka da poneki primjerak "zaluta".
risa u principu ima gdje ima muflona.
možeš misliti i ti i bilo ko drugi šta god želiš, ali kladim se u šta god ko želi da ovi smotanci nisu prvo znali da se radi o risu a drugo da nisu imali pojma da je zašticena životinja.
Razlika između ove dvije zivotinje je i vise nego ocita. Bez obzira gledao je u sumi ili izlogu butika. Ne bih rekao da su pogrijesili između vuka i sakala, geparda i risa, ... Ali, ovi razlozi o nepoznavanju, a lovci kao .. Laz obicna ..
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#180 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hadzi Lojo »

Zalosno, ali sta reci za nazovi lovce, sve go idiot do idiota!
Zelim im blizak susret sa kakvom meckom i to kada budu kakili ili kenjali negdje u planini!
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#181 Re: ubijanje divljih životinja

Post by sokkia »

[quote]Razlika između ove dvije zivotinje je i vise nego ocita. Bez obzira gledao je u sumi ili izlogu butika. Ne bih rekao da su pogrijesili između vuka i sakala, geparda i risa, ... Ali, ovi razlozi o nepoznavanju, a lovci kao .. Laz obicna ..
[/quote]
jakako, al u djecijim slikovnicama. :-)
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#182 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Max Bunker »

Ovo je jedan kapitalac i lov na risa moze ali samo ako masno platim dozvolu. U protivnom sam protiv.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#183 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

Max Bunker wrote:Ovo je jedan kapitalac i lov na risa moze ali samo ako masno platim dozvolu. U protivnom sam protiv.

Kritično ugrožena vrsta, mukom i velikim trudom prije 40ak godina ponovo vraćena na prostore Dinarida(nakon već jednog genocida), ima ih samo 50ak jedinki, a ono bi je ubijalo, eto uz masno plaćanje lovačke dozvole :-)

Da ne pričam da je strogo Zakonom zabranjen lov na ove divlje životinje:
spahoonfire wrote: Član 16.

Stalna zabrana lova, u skladu sa «crvenom listom», odreñuje se za sljedeće vrste zaštićene
divljači: vidra, ris, vjeverica, koka velikog tetrijeba, mali tetrijeb i njegova koka, koka šumske
jarebice, čaplje (osim sive čaplje), rode, labudovi, supovi – lešinari, orlovi, škanjci, eje, lunje,
sokolovi, nesiti, sivi ždral, jastrebovi, droplje, liske (osim crne liske), žalarke, prutke, muljače,
vivak pozvizdač, pomornici, galebovi, čigre, kirgiska saña, sove, ronci, vranci, gnjurci, pljenori,
galica, čolica i galica crvenokljuna.


Izvor: http://www.aarhus.ba/~aarhus/images/doc ... -06%29.pdf
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#184 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Max Bunker »

Hajlac wrote:
Max Bunker wrote:Ovo je jedan kapitalac i lov na risa moze ali samo ako masno platim dozvolu. U protivnom sam protiv.

Kritično ugrožena vrsta, mukom i velikim trudom prije 40ak godina ponovo vraćena na prostore Dinarida(nakon već jednog genocida), ima ih samo 50ak jedinki, a ono bi je ubijalo, eto uz masno plaćanje lovačke dozvole :-)

Da ne pričam da je strogo Zakonom zabranjen lov na ove divlje životinje:
spahoonfire wrote: Član 16.

Stalna zabrana lova, u skladu sa «crvenom listom», odreñuje se za sljedeće vrste zaštićene
divljači: vidra, ris, vjeverica, koka velikog tetrijeba, mali tetrijeb i njegova koka, koka šumske
jarebice, čaplje (osim sive čaplje), rode, labudovi, supovi – lešinari, orlovi, škanjci, eje, lunje,
sokolovi, nesiti, sivi ždral, jastrebovi, droplje, liske (osim crne liske), žalarke, prutke, muljače,
vivak pozvizdač, pomornici, galebovi, čigre, kirgiska saña, sove, ronci, vranci, gnjurci, pljenori,
galica, čolica i galica crvenokljuna.


Izvor: http://www.aarhus.ba/~aarhus/images/doc ... -06%29.pdf
Pa nije bas da su ostala samo dva. Kazu da ih ima stotinjak jos. Neka dozvola bude 20 000 KM.
User avatar
Hajlac
Posts: 3843
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#185 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

Max Bunker wrote:
Hajlac wrote:
Max Bunker wrote:Ovo je jedan kapitalac i lov na risa moze ali samo ako masno platim dozvolu. U protivnom sam protiv.

Kritično ugrožena vrsta, mukom i velikim trudom prije 40ak godina ponovo vraćena na prostore Dinarida(nakon već jednog genocida), ima ih samo 50ak jedinki, a ono bi je ubijalo, eto uz masno plaćanje lovačke dozvole :-)

Da ne pričam da je strogo Zakonom zabranjen lov na ove divlje životinje:
Pa nije bas da su ostala samo dva. Kazu da ih ima stotinjak jos. Neka dozvola bude 20 000 KM.
Hajlac wrote:
Lovačke priče :evil:


Populacija risa ponovo je dovedena pred izumiranje - procjenjuje se da u Hrvatskoj živi od 40 do 60 životinja

http://bib.irb.hr/datoteka/622851.Sindi ... ukcije.pdf
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#186 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Max Bunker »

Pa to je za Hrvatsku. Ukupno, sigurno stotinjak a par njih gore-dole, nece nesto puno znaciti. I ovako i onako ce na kraju nestati.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#187 Re: ubijanje divljih životinja

Post by kosava »

Ma ovim risolovicima ce sada oduzeti oruzije , lovacke dozvole jos kada ih opale novcanom :D I tako i treba ovo od mene ko lovca cuj risa zamjenili sa divljom mackom pa nisu divlje macke onolike :roll:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#188 Re: ubijanje divljih životinja

Post by sokkia »

kosava wrote:Ma ovim risolovicima ce sada oduzeti oruzije , lovacke dozvole jos kada ih opale novcanom :D I tako i treba ovo od mene ko lovca cuj risa zamjenili sa divljom mackom pa nisu divlje macke onolike :roll:
pitanje je dali su ikad vidjeli u prirodi i divlju macku a kamoli risa pa im i nije bilo teško zamjeniti .
ocigledno se radi o laicima :(

PS.
ne branim ove levate ali im vjerujem da niti su znali da se radi o risu niti da je zašticena vrsta, jer da jesu nebi se slikali sa njim ko narodni heroji.
jednom rijecju TRAGIKOMEDIJA :?
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#189 Re: ubijanje divljih životinja

Post by kosava »

ma to i jeste tragikomedija jer da nije zalosno bilo bi smjesno , hej da macka bude onolika ?
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#190 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Opetja033 »

Ne bih bas da se upustim u ovu pljuvacinu na lovce. Slazem se da dobar dio lovaca (mozda i vecina) ima neke poremecaje, barem u mojim ocima. Ciljam na to da su "lahki" na obaracu kada su zivotinje u pitanju. I nimalo se ne dvoume kada je u pitanju recimo odstrijel lutalica.
Medjutim imam lovaca u porodici, i sam imam lovacku licencu. Nikada u zivotu nisam ubio zivotinju koju nisam pojeo. Nikada u zivotu ne bih udario lutalicu (osim ako mene ne napadne) a kamoli je ubio.

Ovim idiotima treba zauvijek oduzeti licencu - kako za lov tako i za oruzje. Cuj mislili da je divlja macka.

Ali i kod nas lovci brinu o zivotinjama. Zimi ostavljaju hranu, cesto se desava da se brinu i o napustenim mladuncima.
Ako cemo gledati globalno, upravo su bogati lovci ti koji odrzavaju u zivotu neke populacije zivotinja - recimo u Africi. Sta je u pitanju?
Dosta nacionalnih parkova masno naplacuje bogatasima sa zapada koji love "Big Five". Vodici nacionalnih parkova ih vode i dozvoljavaju ubijanje jedinki koje su u poznim godinama zivota. Za novac koji im ovi uplate pospjesuju lov na lovokradice, sigurnost nacionalnog parkova i uposlenika, itd. Sistem dokazano funkcionise.
Mene licno ovaj sistem ne fura jer mi je filozofija da ubijam samo ono sto jedem. Ne furam se na trofeje, itd.

Lovacke organizacije moraju poraditi na tome da iskorijene ovakve debile iz svog miljea. To ce ici dosta tesko i proces je dug jer ih ima zaista jako mnogo. Ali imidz se mora mijenjati.

Mozda nema direktno veze sa ovom temom, ali sam morao reagovati jer ipak treba napraviti razliku. Nisu svi lovci isti. Nisu svi lovci krvolocne ubice.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#191 Re: ubijanje divljih životinja

Post by sokkia »

Mozda nema direktno veze sa ovom temom, ali sam morao reagovati jer ipak treba napraviti razliku. Nisu svi lovci isti. Nisu svi lovci krvolocne ubice.


đaba pricaš, nemaš to ovdje kome kazati :(
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#192 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Admir_1984 »

Image

evo još heroja iz Vakufa :roll:

kakva pogana sorta ljudi u pm, isti ali isti su mi i kao oni što ljude ubijaju :run:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#193 Re: ubijanje divljih životinja

Post by It_is_a_Leclerc »

Vuk je ugrožena vrsta u BiH.

I ove treba kažnjavati.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#195 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Opetja033 »

It_is_a_Leclerc wrote:Vuk je ugrožena vrsta u BiH.

I ove treba kažnjavati.
????
Hajde prvo malo provjeri cinjenice pa onda pisi. Vuk nije ugrozena vrsta u BiH i kada su odrasli muzjaci u pitanju - lov na vukove je dozvoljen tokom citave godine. Samim time ne postoji ama bas nikakav pravni osnov po kojem se ovi ljudi mogu goniti.
Nazalost los ukus i seljacka bahatost nije kaznjiva zakonom.

Meni nije jasno kako neko moze kategoricno tvrditi nesto sto je totalna nebuloza.
User avatar
matic.ivan
Posts: 272
Joined: 19/02/2012 14:24

#196 Re: ubijanje divljih životinja

Post by matic.ivan »

Kazne stavit 50.000 EUR-a ko ubija zasticene zivotinje, i rjesen problem.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#197 Re: ubijanje divljih životinja

Post by It_is_a_Leclerc »

Opetja033 wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Vuk je ugrožena vrsta u BiH.

I ove treba kažnjavati.
????
Hajde prvo malo provjeri cinjenice pa onda pisi. Vuk nije ugrozena vrsta u BiH i kada su odrasli muzjaci u pitanju - lov na vukove je dozvoljen tokom citave godine. Samim time ne postoji ama bas nikakav pravni osnov po kojem se ovi ljudi mogu goniti.
Nazalost los ukus i seljacka bahatost nije kaznjiva zakonom.

Meni nije jasno kako neko moze kategoricno tvrditi nesto sto je totalna nebuloza.
Samo pažljivije čitati i ništa neće biti nejasno.
Nisam rekao da je vuk zakonom zaštićena vrsta u BiH. Jer nije.
Vuk nije zakonom zaštićena vrsta jedino u BiH, što će ga bez dileme i nesumnjivo (slušao sam predavanje prof. Barudanović na temu temu) dovesti na rub istrebljenja, jer je egizstencijalno ugrožena vrsta.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#198 Re: ubijanje divljih životinja

Post by sokkia »

što manje vuka u šumi to više sve ostale divljaci, zato vuka treba :fazlija: ;-)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#199 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hadzi Lojo »

Kod nas vazi obrnuto, sto manje lovaca i nadri lovaca, vise divljaci u sumi i planinama!
Najgori su mi oni kad kazu pa mi samo cuvamo nasa stada od vukova bla , blaaaaa.
Nigdje vise u svijetu raznjeva uz ceste da se okrece, a manje stoke na pasnjacima, kao sto je kod nas!
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#200 Re: ubijanje divljih životinja

Post by sokkia »

istina je da ima krivolovaca, možda i previše.
ali nisu svi lovci krivolovci i lešinari-shvatite to pobogu.
drugo, mislim da se ne bi trebalo diskutovati o necemu što se poznaje površno ili nikako :(
Post Reply