ubijanje divljih životinja

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#151 Re: ubijanje divljih životinja

Post by WildRedRose »

sokkia wrote:klasican primjer coporativnog razmišljanja.
kriminalci (politicari i drugi funkcioneri) koji kradu milione od naroda i svjesno uništavaju fabrike koje bi mogle raditi i zapošljavati stotine radnika i hraniti njihove porodice niti se zatvaraju niti im se odsjecaju udovi a ovima bi ljudima to radili c c c c :?
istina da se pogriješili,ali kladim se da nisu imali pojma da se ris ne smije ubijati jer u protivnom to ne bi ni uradili niti se slikali sa životinjom.
kome je ovaj ubijeni ris najveci problem u životu, onda blago njemu.

Normalno da ih branis, kad si jedan od njih :roll: :|
sokkia wrote:drugar, ja sam odrastao po lovištima i uz lovce ,svi preci su mi bili lovci, i braca i bliža rodbina a sad sam i sam lovac.
User avatar
Hajlac
Posts: 3855
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#152 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

sokkia wrote:klasican primjer coporativnog razmišljanja.
kriminalci (politicari i drugi funkcioneri) koji kradu milione od naroda i svjesno uništavaju fabrike koje bi mogle raditi i zapošljavati stotine radnika i hraniti njihove porodice niti se zatvaraju niti im se odsjecaju udovi a ovima bi ljudima to radili c c c c :?
istina da se pogriješili,ali kladim se da nisu imali pojma da se ris ne smije ubijati jer u protivnom to ne bi ni uradili niti se slikali sa životinjom.
kome je ovaj ubijeni ris najveci problem u životu, onda blago njemu.
Znaš šta, švašta bih ti se nagovorio s dobrim razlogom! ali banovaće me.

Ljudi ima preko SEDAM MILIJARDI ignorantu jedan ignorantski a risova na prostorima Dinarida svega 40 do 60 primjeraka, ignorantu jedan :evil:

Vrati se u obdanište da te nauče razliku između milijarde i par desetina a u srednju školu da te nauče razliku između istrjebljenja čitavih vrsta i "problema" počinioca tih istrjebljenja!

Ono bi poredilo i izjednačavalo međuljudske problemćiće sa sistematskim istrjebljenjem biljnih i životinjskih vrsta od strane jedine vrste koja je u ekspanziji zadnjih 500tinjak godina! Ni virusi i bakterije nisu u ekspanziji, opet zahvaljujući čovjekovom uticaju(medicina).

Ignorantu jedan najgore vrste!

Ništa nisi bolji od onog ignoranta, predsjednika krivolovačkog društva "Divokoza" koji juče svijetla obraza s takve pozicije laže kako se RIS ni ne spominje u Zakonu a ono u stvari životinja na crvenoj listi jer je pred izumiranjem!

Fuj kakvih spodoba na forumu!


Populacija risa ponovo je dovedena pred izumiranje - procjenjuje se da u Hrvatskoj živi od 40 do 60 životinja

http://bib.irb.hr/datoteka/622851.Sindi ... ukcije.pdf
Last edited by Hajlac on 31/01/2014 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#153 Re: ubijanje divljih životinja

Post by WildRedRose »

Ma u tome i jeste problem, sve sto nije u vezi sa politicarima, ignorisemo, jer, pobogu, trebaju nam oni biti jedini problem.. a ostalo sve ode u 3 lijepe ! :|

Da se ja pitam, sve bi ih trebalo kazniti, sto zatvorom, sto novcanikom jer to najvise boli. ne izostaviti ni onog predsjednika krivolovačkog društva "Divokoza"..

Samo mi je zao sto se onaj mali takodjer ne moze kazniti. Hvali se, kezi pored mrtvog risa, i onda konta narod glup pa ce povjerovati u njegovo 'nisam znao, ljudi shvatite me' :|
User avatar
Altsa
Posts: 7405
Joined: 19/03/2004 18:31

#154 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Altsa »

Nikada mi nece biti jasno da neko moze uzeti pusku i upucati npr. jelena, srnu, medvjeda i onda ga preparirati i staviti u svoju jazbinu...koji to mora biti bolestan um da ucini takav zlocin..
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#155 Re: ubijanje divljih životinja

Post by dustaban »

Image

ne rise besime
User avatar
Hajlac
Posts: 3855
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#156 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

Eduard Jukić: Ubiti risa je zločin!

"Ja sam član planinarskog društva, a bio sam potpredsjednik lovačkog Udruženja i poznajem te ljude. To je zločin, ubiti risa je zločin", rekao je Jukić za Radiosarajevo.ba, predsjednik planinarskog društva 'Vranica' iz Fojnice.

"Lovci mogu pucati samo na one životinje koje su odobrene zakonom, to je lisica, vuk, divlje životinje, sve što su štetočine, ostale vrste su pod zaštitom i ne smije se pucati, to svaki lovac mora da zna", rekao nam je Jukić.

Image

http://radiosarajevo . ba/novost/139873/eduard-jukic-ubiti-risa-je-zlocin

Sve što će degenerici s puškama naučiti iz ovog slučaja jeste da više javno ne objavljuju ovakve "trofeje" :evil:
User avatar
vaučer
Posts: 9455
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#157 Re: ubijanje divljih životinja

Post by vaučer »

Ovi ljudi su bolesni.
To je sve što mogu reći.
Ubijati životinje za zabavu je poremećeno.

Opalio bi ih maksimalnom kaznom dozvoljenom po zakonu i postarao se da im se ugasi to jebeno Društvo.
Pizde.
User avatar
Hajlac
Posts: 3855
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#158 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

Da ponovimo:
spahoonfire wrote:
Iz LD "Divokoza" tvrde da ris ne podliježe Zakonu

Ivan Ababović, glavni lovovođa LD "Divokoza" tvrdi da ris nigdje u Zakonu o lovstvu nije spomenut tako da je dozvoljen njegov odstrijel.

- Da sam se ja lično pitao ne bih dozvolio da ga odstrijele. Po mojoj procjeni, to je odrasla muška jedinka koja je već duže boravila na tom području i ništa se sada ne može učiniti kada je već ulovljen - kazao je Ababović.
Koga ovaj ublehaš Ababović laže za Zakon ?
Član 15.

Za zaštićenu, odreñuje se sljedeća divljač:
- dlakava divljač: divokoza, srna, vidra, muflon, kozorog, mrki medvjed, jelen lopatar, zec,
vjeverica, puh, ris;
- pernata divljač: prave koke, divlje patke, divlje guske, šljuke, čaplje (osim sive čaplje), rode,
labudovi, supovi – lešinari, orlovi, škanjci, eje, lunje, sokolovi, nesiti, sivi ždral, jastrebovi,
droplje, liske, žalarke, prutke, muljače, vivak pozvizdač, pomornici, galebovi, čigre, kirgiska
saña, golubovi, sove, ronci, vranci, gnjurci, pljenori, gavran, galica, čolica i galica
crvenokljuna.
Korisnik lovišta može proglasiti zaštićenom i divljač koja nije navedena u stavu 1. ovog
člana.

Član 16.

Stalna zabrana lova, u skladu sa «crvenom listom», odreñuje se za sljedeće vrste zaštićene
divljači: vidra, ris, vjeverica, koka velikog tetrijeba, mali tetrijeb i njegova koka, koka šumske
jarebice, čaplje (osim sive čaplje), rode, labudovi, supovi – lešinari, orlovi, škanjci, eje, lunje,
sokolovi, nesiti, sivi ždral, jastrebovi, droplje, liske (osim crne liske), žalarke, prutke, muljače,
vivak pozvizdač, pomornici, galebovi, čigre, kirgiska saña, sove, ronci, vranci, gnjurci, pljenori,
galica, čolica i galica crvenokljuna.


Izvor: http://www.aarhus.ba/~aarhus/images/doc ... -06%29.pdf
User avatar
OldMayor
Posts: 2999
Joined: 30/10/2013 11:21

#159 Re: ubijanje divljih životinja

Post by OldMayor »

Bas vidim lovce kako citaju zakone. Ubij me ako pola njih zna u sta puca. :D Zato i nije neobicno kad neko od njih upuca jedan drugog.

Kazem vam, imao sam priliku nekoliko puta biti u drustvu tih ljudi. Pjandure obicne i bas ono sto se kaze 'lovci'.
Odu, malo se stekaju, ako upucaju sta dobro je, zderu i piju.

Ne kazem ja da nije zanimljivo, sjedne se, pije, jede, vatrica, u prirodi. Ali to se sve moze uraditi i bez ubijanja zivotinja. Pogotovo sto imam osjecaj da je tih divljih zivotinja sve manje i manje.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#160 Re: ubijanje divljih životinja

Post by sokkia »

Normalno da ih branis, kad si jedan od njih :roll: :|
ne citaš pažljivo,
ne branim ove budale ni sekunde, jer da nisu budale ne bi ovo ni uradili .

ali pogledaj samo pojedince da bi ove ljude sjekli na komade zbog jednog risa.
to mi lici na ono kad jedan pas zalaje na macku a onda svi psi koji ga cuju pođu lajati a ni sami ne znaju što laju.
ko oni dobrocinetelji i humanisti, a koliko su u svarnosti spremni pomoci životinjama ili ljudima ???
zapitaliju li se imaju li komšina djeca šta jesti ili marku za sendvic u školu ponijeti?
pogađa li ih to kad pitaju djecaka sa Haitija kome su roditelji poginuli u zemljotresu kad si zadnji put jeo a on kaže u cetvrtak a taj dan subota bila.
@hajlec
davno sam rekao da s tobom nemam šta razgovarat i tvoje me mišljenje interesuje koliko i pasije govno.
User avatar
sinuhe
Posts: 11548
Joined: 03/06/2011 11:33

#161 Re: ubijanje divljih životinja

Post by sinuhe »

Sta fali, doktor Nakas je ubio zadnjeg muflona, ili nesto slicno, prije 15 godina i hvalio se u novinama :D
User avatar
Altsa
Posts: 7405
Joined: 19/03/2004 18:31

#162 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Altsa »

sokkia wrote:
Normalno da ih branis, kad si jedan od njih :roll: :|
ne citaš pažljivo,
ne branim ove budale ni sekunde, jer da nisu budale ne bi ovo ni uradili .

ali pogledaj samo pojedince da bi ove ljude sjekli na komade zbog jednog risa.
to mi lici na ono kad jedan pas zalaje na macku a onda svi psi koji ga cuju pođu lajati a ni sami ne znaju što laju.
ko oni dobrocinetelji i humanisti, a koliko su u svarnosti spremni pomoci životinjama ili ljudima ???
zapitaliju li se imaju li komšina djeca šta jesti ili marku za sendvic u školu ponijeti?
pogađa li ih to kad pitaju djecaka sa Haitija kome su roditelji poginuli u zemljotresu kad si zadnji put jeo a on kaže u cetvrtak a taj dan subota bila.
@hajlec
davno sam rekao da s tobom nemam šta razgovarat i tvoje me mišljenje interesuje koliko i pasije govno.
ne razvodnjavaj pricu sa ovom supljom kada si isti kao i ovi hrgalji sto ubise ovako lijepu zivotinju...prica ti je krajnje kretenska...kakva komsijska djeca, kakav Haiti na cemu si ti
Last edited by Altsa on 31/01/2014 11:45, edited 2 times in total.
User avatar
Hajlac
Posts: 3855
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#163 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

sokkia wrote:
Normalno da ih branis, kad si jedan od njih :roll: :|
ne citaš pažljivo,
ne branim ove budale ni sekunde, jer da nisu budale ne bi ovo ni uradili .

ali pogledaj samo pojedince da bi ove ljude sjekli na komade zbog jednog risa.
to mi lici na ono kad jedan pas zalaje na macku a onda svi psi koji ga cuju pođu lajati a ni sami ne znaju što laju.
ko oni dobrocinetelji i humanisti, a koliko su u svarnosti spremni pomoci životinjama ili ljudima ???
zapitaliju li se imaju li komšina djeca šta jesti ili marku za sendvic u školu ponijeti?
pogađa li ih to kad pitaju djecaka sa Haitija kome su roditelji poginuli u zemljotresu kad si zadnji put jeo a on kaže u cetvrtak a taj dan subota bila.
Ljudi ima preko SEDAM MILIJARDI ignorantu jedan ignorantski a risova na prostorima Dinarida svega 40 do 60 primjeraka, ignorantu jedan :evil:
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#164 Re: ubijanje divljih životinja

Post by sokkia »

ne razvodnjavaj pricu sa ovom supljom kada si isti kao i ovi hrgalji sto ubise ovako lijepu zivotinju...prica ti je krajnje kretenska
ocigledno si se prepoznao u coporu pa zato tako reaguješ :?
User avatar
Hajlac
Posts: 3855
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#165 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

sokkia wrote:
ne razvodnjavaj pricu sa ovom supljom kada si isti kao i ovi hrgalji sto ubise ovako lijepu zivotinju...prica ti je krajnje kretenska
ocigledno si se prepoznao u coporu pa zato tako reaguješ :?
Gluho bilo koji mentalitet, ono docent za izučavanje ljudske psihologije a vamo kad ode s istim tim krivolovcima upravo se ponaša čopativno!
Zamjena teza na kvadrat!

Gdje vam je ta socijala, koju prosipate, za te životinje koje su tik pred istrjebljenjem, ignoranti jedni?!?

Mentalitet: ljude na pijedestal a životinje gazi čizmom do zadnjeg primjerka(uz vadionu da je "u samoodbrani")!
User avatar
Hajlac
Posts: 3855
Joined: 15/02/2012 15:08
Location: Chris Hedges!

#166 Re: ubijanje divljih životinja

Post by Hajlac »

Juče ljihov šef iz društva Ivan Ababović priča kako "ris nigdje u Zakonu o lovstvu nije spomenut tako da je dozvoljen njegov odstrijel" a danas se već peru kako nisu ni znali da se radi o risu već lafo mislili da je u pitanju divlja mačka :-)

"Mi smo dobili dojavu oko 16 sati da na ovom području ima krivolovaca te smo, uz patrolni list, krenuli u patrolu iz mjesta Stovarište. Oko 17:10 sati, kada je već padao prvi mrak, ugledali smo životinju za koju smo mislili da je divlja mačka, koja inače čini štetu u našem lovištu i čiji se odstrel inače i preporučuje u sklopu čišćenja lovišta. Dvojica kolega su zapucali i životinja je odmah pala, a kada smo joj došli blizu, vidjeli smo da je to ris", ispričao je Bureković.

http://www.klix.ba/vijesti/bih/lovci-iz ... /140131023

Lafo krenuli u ophodnju lovištem po dojavi da ima lovokradica a zapravo oni sami pucali i krivolovili divlje životinje i to još ubiše životinju čiji broj u BiH je svega nekoliko jedinki!
Još će mamlazi početi s onom pričom kako ris nije autohtona već ubačena vrsta :evil: :roll: (kao za zlatnog čagalja/šakala).

P.S. Identična priča o divljoj mački kao i o ostalim mesožderima - vukovima, zlatnim čagaljima, lisicama itd. - u divljini poželjno je samo ono što taj ljudski odron ždere i preparira a sve što je prirodni neprijatelj te divljači i sastavni dio prirodnog lanca ishrane mora se tamaniti do zadnjeg primjerka jer zaboga MI kažemo da su to "štetočine" i tačka(odnosno metak). :evil:

Kakav crni prirodni lanac ishrane - ono poznaje samo ljudski lanac ishrane&zabave!

Okolina - to je ono što homo sapiens okružuje i prekraja kako mu volja!
Hemera wrote:http://www.avaz.ba/vijesti/teme/ustrije ... vlju-macku
Grupa lovaca lovačke sekcije "Prokos" u sastavu Lovačkog društva "Divokoza" iz Fojnice, u rejonu riječice Borovnice uočila je šestogodišnjeg risa kojeg su tom prilikom i odstrijelili.

No, profesor s Veterinarskog fakulteta u Sarajevu Maid Rifatbegović kaže da je ova vrsta inače zaštićena članom 15 i 16. Zakona o lovstvu Federacije Bosne i Hercegovine i nalazi se na takozvanoj crvenoj listi zaštićenih životinja u Evropi te je njen lov kažnjiv i zabranjen.

- Radi se o izuzetno rijetkoj, a time i dragocjenoj divljoj mački i prosto je nevjerovatno da su je lovili. To nije lov već krivolov. Očito se radi o neznanju ljudi. Nažalost ovakvo djelo ne podliježe krivičnom Zakonu već se tretira kao prekršaj. Ovo je atak na prirodno bogatstvo BiH - kazao je Rifatbegović.

Ta činjenica nije spriječila Naima Burekovića, predsjednika lovačke sekcije "Prokos", a sa njim i lovce Hamdiju Zahirovića, Edina Pugonju i Fikreta Softića da je ubiju i time se pohvale u medijima i na društvenim mrežama. Ris će biti preparinan i krasit će prostorije lovačkog doma u Jezernici.

Iz LD "Divokoza" tvrde da ris ne podliježe Zakonu

Ivan Ababović, glavni lovovođa LD "Divokoza" tvrdi da ris nigdje u Zakonu o lovstvu nije spomenut tako da je dozvoljen njegov odstrijel.

- Da sam se ja lično pitao ne bih dozvolio da ga odstrijele. Po mojoj procjeni, to je odrasla muška jedinka koja je već duže boravila na tom području i ništa se sada ne može učiniti kada je već ulovljen - kazao je Ababović.


Kazne za krivolov do 20.000 KM

Iz Saveza lovačkih udruženja BiH navode da se Kazne za krivolov kreću se od 1.000 do 20.000 KM. Najveći problem, kako nam je kazao profesor Maid Rifatbegović je veliki broj ovakvih Saveza, od općinskog pa do državnog nivoa i nedostatak koordinacije.

- Samo u Federaciji egzistiraju tri saveza. Da bi se uspostavio pravi monitoring potrebna je jedinstvena strategija. Nažalost situacija nije takva na terenu - istaknuo je Rifatbegović.
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#167 Re: ubijanje divljih životinja

Post by WildRedRose »

Da je kojim slucajem istina to sto govore, ne bi se onda poslije hvalisali sa lesom risa !! :-)
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#168 Re: ubijanje divljih životinja

Post by alkalna_baterija »

Čovjek je najodvratnija, najsvirepija, najkrvoločnija životinja, a nažalost ima nas tako mnogo.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#169 Re: ubijanje divljih životinja

Post by vješalica »

I šta će sada biti sa risom?=
Hoće li ga oduzeti i preparirati i ostaviti negdje???? :cry:

http://www.avaz.ba/vijesti/iz-minute-u- ... spendirana
spahoonfire
Posts: 8
Joined: 30/01/2014 19:06

#170 Re: ubijanje divljih životinja

Post by spahoonfire »

Altsa wrote:Nikada mi nece biti jasno da neko moze uzeti pusku i upucati npr. jelena, srnu, medvjeda i onda ga preparirati i staviti u svoju jazbinu...koji to mora biti bolestan um da ucini takav zlocin..
S obzirom da su i ljudi životinje, u pitanju je čisto životinjski poriv, koji naravno neko kontroliše, a neko ne pa čini takve stvari. To je kao neka vrsta greške/zakržljalosti mozga, npr. kao kada ljudi jedu nepotrebne količine hrane pa se ugoje, a u pitanju je evolucijska zaostavština/zakržljalost velike potrebe za hranom i lova od naših predaka (kao mnoge druge tipa organa - repne kosti, očnjaci itd. ), samo što je ovdje u pitanju mozak čiji neki dijelovi nisu u potpunosti evoluirali, pa je ostao u tom stanju i dešavaju se greške da neki ljudi bez ikakvog razloga i logike, iako nisu u opasnosti ubijaju životinje, ili u primjeru hrane, jedu prekomjerne količine iako su već zadovoljili glad i potrebnu količinu, ali se uključuju zakržljale evolucijske osobine predaka, mozak vara i nepotrebno nastavljaju dalje bez ikakve logike i smisla da jedu i time štete sebi.

Detaljnije o ovome se može naći ovdje, jako zanimljiva stvar:
In the context of human evolution, human vestigiality involves those characters (such as organs or behaviors) occurring in the human species that are considered vestigial—in other words having lost all or most of their original function through evolution. Although structures usually called "vestigial" often appear functionless, a vestigial structure may retain lesser functions or develop minor new ones.

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_vestigiality
spahoonfire
Posts: 8
Joined: 30/01/2014 19:06

#171 Re: ubijanje divljih životinja

Post by spahoonfire »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/lovci-iz ... /140131023

Lovci iz Fojnice: Ubili smo risa misleći da je divlja mačka
Koga ovi budalaši opet levate?

Iz aviona su mogli vidjeti ogromnu razliku divlje mačke (Felis silvestris) i risa (Lynx lynx).

Evo njihovog risa (Lynx lynx):
Image

A evo kako izgleda divlja mačka (Felis silvestris):
Image
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#172 Re: ubijanje divljih životinja

Post by julisiz es grant »

Altsa wrote:Nikada mi nece biti jasno da neko moze uzeti pusku i upucati npr. jelena, srnu, medvjeda i onda ga preparirati i staviti u svoju jazbinu...koji to mora biti bolestan um da ucini takav zlocin..
Onaj ko može pucati u srnu ili lane (ili u bilo koju drugu životinju koja ga ne napada), ne bi imao nikakvih problema da puca i u čovjeka, to se mogu zakleti, 100%!
swanfilter
Posts: 8012
Joined: 06/06/2008 18:52

#173 Re: ubijanje divljih životinja

Post by swanfilter »

Da, da ... I meni ova njihova izjava o navodnom neznanju povukla zivac pravo. Ja, laik, od malih nogu poznajem razliku između risa i divlje macke, koja je i vise nego ocita. Pokusavaju djecijim pricama spasiti sto se spasiti da. Kada seljak ima pristup tehnologiji pa sam sebe pred sud postavi ...
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#174 Re: ubijanje divljih životinja

Post by TheMule »

Sto je ova tema jos uvjek aktivna?

Siguran sam da su lovci jos uvjek odgovorni, ubijaju samo stetocine, hrane divljac, da nije njih neke vrste bi potpuno nestale, stite sumu, vjezbaju pucanje u slucaju da se zarati, broje zivotinje i odrzavaju ekosistem, postuju zakon, itd itd...

Lovci su naj naj naj, sve naj
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#175 Re: ubijanje divljih životinja

Post by spreca »

da se ne boje guzici ,davno u sumi nebih bilo ni muha a kamoli zivotinja
Post Reply