Ubice sa frankenštajn psima

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#26 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Tomahawk11 »

i agree wrote: 24/07/2020 09:30 sve smatraju svojom teritorijom jer su u divljini samim tim nisi znaci nigdje dobro dosao jer ces zavrsit kao poslastica...
ne samo ti kao covjek nego sve slabije zivotinje a pocesto bude i obracuna sa jacim od sebe....
stomak kad je gladan ne bira...
ne treba ti nikakvo licno iskustvo imas kanala i emisija o tome danas na izvolte kolko hoces.....
I knjiga :thumbup:
Ne misliš valjda da svoje iskustvo temeljim na ličnom :mrgreen: nisam još bio na safariju, a ni na Aljasci :oops:
User avatar
i agree
Posts: 9853
Joined: 21/10/2018 10:40
Location: SaRa Je Vo

#27 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by i agree »

:lol:
ne mislim,da je bilo licno vjerovatno bi sada sa nekog drugog mjesta,svijeta "forumao" :lol:
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#28 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by bunk »

Tomahawk11 wrote: 23/07/2020 15:00 Ni jedan pas od nabrojanih nije opasan ako ga se ne kultiviše da bude takav.
Tomo,razmem te do kraja,i sam imam cjelozivotno iskustvo sa psima.Ali u gusto naseljenim mjestima drzati pse kojima je priroda podarila velicinu i snagu za cuvanje stada goveda ili cuvanje ogromnih imanja je u najmanju ruku sumanuto.
Grad nije mejsto (zgrade) ili gusto naseljeno sa kucama i mini dvoristima da se drze psi tezi od 10 Kg(karikiram).
Pit bul,rotvajler,vucjaci(belgijski,njemacki),stafordi,tornjaci,sarplaninci,kavkasi,kangali i sve zvijeri slicne konstitucije i namjene nisu za drzanja u gradu.
Ako si vec gazda(nebitno odakle ti lova,mislim na ljude koji zele takve pse) ,kupi brate komad zemlje ,ogradi je i uzivaj i ti i zivotinja u sirini a nikog neces dovesti u situaciju da nakon sto tvoj pas ujede necije dijete ne daj Boze da roditelj uzima pravdu(pusku ili otrov) u svoje ruke....a sudeci po desavanjima u nasim gradovima alarm vec predugo zvoni.
Zato sam napisao ,"uvesti"porez" 500KM godisnje za drzanje tih "velikih pasa namijenjenih za cuvanje" pa ko voli nek izvoli.
Garantujem da bi se za 99% smanjio broj tih zvijeri iz gusto naseljenih mjesta.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#29 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Tomahawk11 »

bunk wrote: 24/07/2020 10:17
Tomahawk11 wrote: 23/07/2020 15:00 Ni jedan pas od nabrojanih nije opasan ako ga se ne kultiviše da bude takav.
Tomo,razmem te do kraja,i sam imam cjelozivotno iskustvo sa psima.Ali u gusto naseljenim mjestima drzati pse kojima je priroda podarila velicinu i snagu za cuvanje stada goveda ili cuvanje ogromnih imanja je u najmanju ruku sumanuto.
Grad nije mejsto (zgrade) ili gusto naseljeno sa kucama i mini dvoristima da se drze psi tezi od 10 Kg(karikiram).
Pit bul,rotvajler,vucjaci(belgijski,njemacki),stafordi,tornjaci,sarplaninci,kavkasi,kangali i sve zvijeri slicne konstitucije i namjene nisu za drzanja u gradu.
Ako si vec gazda(nebitno odakle ti lova,mislim na ljude koji zele takve pse) ,kupi brate komad zemlje ,ogradi je i uzivaj i ti i zivotinja u sirini a nikog neces dovesti u situaciju da nakon sto tvoj pas ujede necije dijete ne daj Boze da roditelj uzima pravdu(pusku ili otrov) u svoje ruke....a sudeci po desavanjima u nasim gradovima alarm vec predugo zvoni.
Zato sam napisao ,"uvesti"porez" 500KM godisnje za drzanje tih "velikih pasa namijenjenih za cuvanje" pa ko voli nek izvoli.
Garantujem da bi se za 99% smanjio broj tih zvijeri iz gusto naseljenih mjesta.
Ne znam nekog da drži šarplaninca, tj. nisam vidio da voda po gradu :D
Opet sjeti se Betovena, ogroman, strašan, a zapravo bezopasan.

Etiketu i problem vlasnicima pasa stavljaju prije svega klošari koji preko psa žele biti zajebani.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#30 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Sanjarko »

Tomahawk11 wrote: 24/07/2020 10:26
bunk wrote: 24/07/2020 10:17
Tomahawk11 wrote: 23/07/2020 15:00 Ni jedan pas od nabrojanih nije opasan ako ga se ne kultiviše da bude takav.
Tomo,razmem te do kraja,i sam imam cjelozivotno iskustvo sa psima.Ali u gusto naseljenim mjestima drzati pse kojima je priroda podarila velicinu i snagu za cuvanje stada goveda ili cuvanje ogromnih imanja je u najmanju ruku sumanuto.
Grad nije mejsto (zgrade) ili gusto naseljeno sa kucama i mini dvoristima da se drze psi tezi od 10 Kg(karikiram).
Pit bul,rotvajler,vucjaci(belgijski,njemacki),stafordi,tornjaci,sarplaninci,kavkasi,kangali i sve zvijeri slicne konstitucije i namjene nisu za drzanja u gradu.
Ako si vec gazda(nebitno odakle ti lova,mislim na ljude koji zele takve pse) ,kupi brate komad zemlje ,ogradi je i uzivaj i ti i zivotinja u sirini a nikog neces dovesti u situaciju da nakon sto tvoj pas ujede necije dijete ne daj Boze da roditelj uzima pravdu(pusku ili otrov) u svoje ruke....a sudeci po desavanjima u nasim gradovima alarm vec predugo zvoni.
Zato sam napisao ,"uvesti"porez" 500KM godisnje za drzanje tih "velikih pasa namijenjenih za cuvanje" pa ko voli nek izvoli.
Garantujem da bi se za 99% smanjio broj tih zvijeri iz gusto naseljenih mjesta.
Ne znam nekog da drži šarplaninca, tj. nisam vidio da voda po gradu :D
Opet sjeti se Betovena, ogroman, strašan, a zapravo bezopasan.

Etiketu i problem vlasnicima pasa stavljaju prije svega klošari koji preko psa žele biti zajebani.
Nekad davno kad sam bio dijete u kvartu bio jedan lutalica. Maza, hranio ga kvart. Ali s "Bunkom" se slazem. Pise on dobro uvijek. :thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#31 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by kakavdanakneiskustvu »

bunk wrote: 24/07/2020 10:17
Tomahawk11 wrote: 23/07/2020 15:00 Ni jedan pas od nabrojanih nije opasan ako ga se ne kultiviše da bude takav.
Tomo,razmem te do kraja,i sam imam cjelozivotno iskustvo sa psima.Ali u gusto naseljenim mjestima drzati pse kojima je priroda podarila velicinu i snagu za cuvanje stada goveda ili cuvanje ogromnih imanja je u najmanju ruku sumanuto.
Grad nije mejsto (zgrade) ili gusto naseljeno sa kucama i mini dvoristima da se drze psi tezi od 10 Kg(karikiram).
Pit bul,rotvajler,vucjaci(belgijski,njemacki),stafordi,tornjaci,sarplaninci,kavkasi,kangali i sve zvijeri slicne konstitucije i namjene nisu za drzanja u gradu.
Ako si vec gazda(nebitno odakle ti lova,mislim na ljude koji zele takve pse) ,kupi brate komad zemlje ,ogradi je i uzivaj i ti i zivotinja u sirini a nikog neces dovesti u situaciju da nakon sto tvoj pas ujede necije dijete ne daj Boze da roditelj uzima pravdu(pusku ili otrov) u svoje ruke....a sudeci po desavanjima u nasim gradovima alarm vec predugo zvoni.
Zato sam napisao ,"uvesti"porez" 500KM godisnje za drzanje tih "velikih pasa namijenjenih za cuvanje" pa ko voli nek izvoli.
Garantujem da bi se za 99% smanjio broj tih zvijeri iz gusto naseljenih mjesta.
imam komsiju u zgradi,ima vucjaka,70 kila tezak,strasno ga vidjeti,a nikad zalajao nije,ali ogroman
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#33 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Bloo »

bunk wrote: 24/07/2020 10:17
Tomahawk11 wrote: 23/07/2020 15:00 Ni jedan pas od nabrojanih nije opasan ako ga se ne kultiviše da bude takav.
Tomo,razmem te do kraja,i sam imam cjelozivotno iskustvo sa psima.Ali u gusto naseljenim mjestima drzati pse kojima je priroda podarila velicinu i snagu za cuvanje stada goveda ili cuvanje ogromnih imanja je u najmanju ruku sumanuto.
Grad nije mejsto (zgrade) ili gusto naseljeno sa kucama i mini dvoristima da se drze psi tezi od 10 Kg(karikiram).
Pit bul,rotvajler,vucjaci(belgijski,njemacki),stafordi,tornjaci,sarplaninci,kavkasi,kangali i sve zvijeri slicne konstitucije i namjene nisu za drzanja u gradu.
Ako si vec gazda(nebitno odakle ti lova,mislim na ljude koji zele takve pse) ,kupi brate komad zemlje ,ogradi je i uzivaj i ti i zivotinja u sirini a nikog neces dovesti u situaciju da nakon sto tvoj pas ujede necije dijete ne daj Boze da roditelj uzima pravdu(pusku ili otrov) u svoje ruke....a sudeci po desavanjima u nasim gradovima alarm vec predugo zvoni.
Zato sam napisao ,"uvesti"porez" 500KM godisnje za drzanje tih "velikih pasa namijenjenih za cuvanje" pa ko voli nek izvoli.
Garantujem da bi se za 99% smanjio broj tih zvijeri iz gusto naseljenih mjesta.
Problem je djelomicno i u nasem tretiranju pasa. Dosta ljudi koji imaju kuce i basce u padinskim dijelovima (i to je grad - npr. Bistrik) imanje psa svode na to da ga svezu na 2 metra lanca i ograde.
Nema dresure, treniranja, oblikovanja karaktera psa...o setnjama da i ne govorimo, nije ni cudo da se psi ne znaju ponasati vani, kao ni vlasnik.
Biti vlasnik je odgovornost, psu se treba posvetiti svaki dan, dresirati ga...ali jok, svezi na lanac i daj mu da jede i pije, a njegovo je da laje ako ko naide.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#34 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote: 24/07/2020 21:29
bunk wrote: 24/07/2020 10:17
Tomahawk11 wrote: 23/07/2020 15:00 Ni jedan pas od nabrojanih nije opasan ako ga se ne kultiviše da bude takav.
Tomo,razmem te do kraja,i sam imam cjelozivotno iskustvo sa psima.Ali u gusto naseljenim mjestima drzati pse kojima je priroda podarila velicinu i snagu za cuvanje stada goveda ili cuvanje ogromnih imanja je u najmanju ruku sumanuto.
Grad nije mejsto (zgrade) ili gusto naseljeno sa kucama i mini dvoristima da se drze psi tezi od 10 Kg(karikiram).
Pit bul,rotvajler,vucjaci(belgijski,njemacki),stafordi,tornjaci,sarplaninci,kavkasi,kangali i sve zvijeri slicne konstitucije i namjene nisu za drzanja u gradu.
Ako si vec gazda(nebitno odakle ti lova,mislim na ljude koji zele takve pse) ,kupi brate komad zemlje ,ogradi je i uzivaj i ti i zivotinja u sirini a nikog neces dovesti u situaciju da nakon sto tvoj pas ujede necije dijete ne daj Boze da roditelj uzima pravdu(pusku ili otrov) u svoje ruke....a sudeci po desavanjima u nasim gradovima alarm vec predugo zvoni.
Zato sam napisao ,"uvesti"porez" 500KM godisnje za drzanje tih "velikih pasa namijenjenih za cuvanje" pa ko voli nek izvoli.
Garantujem da bi se za 99% smanjio broj tih zvijeri iz gusto naseljenih mjesta.
Problem je djelomicno i u nasem tretiranju pasa. Dosta ljudi koji imaju kuce i basce u padinskim dijelovima (i to je grad - npr. Bistrik) imanje psa svode na to da ga svezu na 2 metra lanca i ograde.
Nema dresure, treniranja, oblikovanja karaktera psa...o setnjama da i ne govorimo, nije ni cudo da se psi ne znaju ponasati vani, kao ni vlasnik.
Biti vlasnik je odgovornost, psu se treba posvetiti svaki dan, dresirati ga...ali jok, svezi na lanac i daj mu da jede i pije, a njegovo je da laje ako ko naide.
tacno, pas se mora odgojiti, posvetiti mu se vrijeme i paznja a ne vodati za ukras.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Bloo »

hadzinicasa wrote: 24/07/2020 21:31
tacno, pas se mora odgojiti, posvetiti mu se vrijeme i paznja a ne vodati za ukras.
Imala haskija :D pretpostavljam da je jednako imanju blizanaca :mrgreen:
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#36 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by hadzinicasa »

Bloo wrote: 24/07/2020 21:34
hadzinicasa wrote: 24/07/2020 21:31
tacno, pas se mora odgojiti, posvetiti mu se vrijeme i paznja a ne vodati za ukras.
Imala haskija :D pretpostavljam da je jednako imanju blizanaca :mrgreen:
Imala beagla :D .... desetero djece. :run:
zposao
Posts: 2562
Joined: 22/03/2019 09:27

#37 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by zposao »

Ma boli me q da li vlasnik misli da je njegov pit bull "mala maca" ili "hladno oruzje" , šta se ja o tome moram misliti.

Mora se donijeti propis ko sve može posjedovati psa i pod kojim uslovima. Tipa ne može neki klošar bez prihoda u garsonjeri 30 m2 u kojoj živi sa majkom držati rottweilera, ne voditi ga redovno veterinaru, ne voditi ga na dresuru i ne drzati mu brnjicu kada ga izvodi u grad među ljude i druge pse.

Propisati lijepo da moraš imati određene minimalne uslove za kera, da ga moraš redovno voditi u veterinara i da mu MORAŠ platiti dresuru, a ne da je to opcija. I naravno da svaka ta imalo opasnija pasmina MORA imati brnjicu na labrnji kada se šeta kroz grad. Ako hoces bez brnjice, vodi na na selo ili u šumu pa neka se istrči bez brnjice. Među ljudima mora nositi i doviđenja.

Što se neko mora mislit jel tvoj ker "kultiviran" ili je "bijesan"... Što bi ja morao vršiti psiholosku procjenu čovjeka koji mi ide ususret vodeći pit bulla "kakav je on vlasnik"?
Boli me q , kakav je on čovjek, kakav je kao vlasnik i kakav je ker.
Ako hoces kera u gradu i to neku opasniju pasminu, ima da ispoštuješ ove neke uslove pa ti radi šta god hoćeš.

I naravno propisati rigorozne kazne za nepoštivanje ovakvih propisa. I za svaku štetu (materijalnu ili nematerijalnu) koju pas napravi teretiti vlasnika kao da je on sam to uradio.
Pa ako pas napadne nečije dijete, nema onda govoriti "ma fin je on, ne bi mrava zgazio, voli on djecu, fino sam ga dresirao, nešto mu je zasmetalo, mora da ste ga nasekirali..." Nego tretirati pred zakonom vlasnika kao da ne napao malo dijete ili zaskočio starca, ili isprepadao trudnicu.

Stvari su jednostavne. Postaviti u društvu posjedovanje psa da je takav luksuz i ozboljma stvar da se klošaru i budaletini neće isplatiti držati ga i maltretirati normalan svijet.

Ko ima toliku želju da posjeduje "opasnu" pasminu u gradu, izvoli uloži fine pare, uloži značajno vrijeme i živce i uloži svoj obraz i da kazneno odgovaras ako tvoj pas napravi sranje.
Pa bi vidili koliko bi bullova ili rotweilera bilo po gradu.

0
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#38 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by veliki_vezir »

mi imamo pit bula,
jedva se suzdržavam kad hodaam gradom da ga ne napucam na ljude
Što ga bolan na mamu Hajriju ne napucaš?
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#39 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Qler »

gore sam naveo par clanaka kako krvolocni labradori napadaju ljude. Da li i za njih treba posebna dozvola? I čivauve isto su agresivne, i njih treba kontrolisati. Znam i par dalmatinaca koji su napadali ljude.. Beagle je zamalo ujeo mog sina, da to sve zavedemo pod iste krvoloke?

I sad kad sam bio na odmoru dva dana prije nego sam dosao labrador je ujeo dijete od rusa koji zivi u zgradi gdje sam ja bio, za glavu... kaze cojvek jebi ga, desilo se, mali ga prepao i cuko ujeo.. ali to bi ja sve pod isti koš...

Sto stati tu :) macke grebu bas bez upoztorenja, i generalno ne mozes joj nikad znati, mazis je i dosadi joj i pocne da grebe, treba i to potamaniti, a o velikim papagajima da ne pricam, ko njima vjeruje? Ja ne... ni tigricama iskreno, i to zabraniti. Zato ja imam dva akvarija, i samo ja hranim ribice, da sta ne ujede djecu...
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#40 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by dzipalo »

Tomahawk11 wrote: 24/07/2020 09:26
i agree wrote: 24/07/2020 09:23
pa evo ti argument za te divlje zivotinje sto pricas da nisu opasne ako ih ne diras,otiđi negdje u prirodu gdje ima vukova,lavova,tigrova i samo sjedi pa ces vidjet kako nisu opasne ako ih ne diras,pojest ce te za cas...
Sjedi u lavlji/vučji/tigrov brlog...jasno da će te napasti.
To se tretira kao napad na teritoriju.
Govorim o slučajnim susretima, životinja te zaobiđe...ako nije gladna i ako ne osjeća opasnost (recimo, mečka s mladim i sl.)

Dok s čovjekom to nije slučaj. Ubiće te i ako si na teritoriji i ako nisi. Nekad zbog jela, nekad što mu je ćejf.
Kako ti znas u kojem trenutku ce se pas osjecati ugrozeno i sta ga moze prepasti i okinuti da ujede nekoga? Naravno da nece ujesti iz cista mira, ali dovoljno je da moje dijete naglo potrci i da se pas prepadne i napadne ga. Tebi je to opravdano jer je pas osjetio opasnost, dijete je krivo jer ga inace pas ne bi napao da nije potrcalo?
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#41 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Benjo34 »

Svaka pasimina može biti agresivna uz pogrešan odgoj vlasnika. Problem kod ljudi je taj što najčešće ne obraćaju pažnju na psa, nabave ga čisto da veći dio života provodi u boksu i ono malo vremena što provodi sa psom trudi se da jadnog psa izludi.

Imao sam nekoliko vrsta pasa, primjer, Šarplanicac kod mene je bio kao mačka. Otkad je štene bio, na rukama je svim clanovima porodice, s njim se razgovara, igra, mazi. Nikada nikog nije napao, ni čovjeka ni životinju (jedino macu malo ganja ali čim maca prestane da bježi i on stane čisto igranje). Ujutro se pušta iz boksa da obavi nuždu, protrci, nahrani se, i tako vise puta dnevno, non stop nekog vidi.

S druge strane, komšija, nabavlja štene također šarplaninca. Odlazim da vidim štene, umiljato, razigrano u jednu ruku. Onda ide čisto zlostavljanje, bacanje petardi tik pred boks, lupanje po boksu, čisto izluđivanje, rezultat je takav da na kraju ni on sam nije smio da mu priđe, poklonio ga nekom čobaninu kojem je nedugo nakon toga nekoliko ovaca poderao, nakon toga ga čovjek eutanazira.

Ne kudim nikog nit sebe hvalim nego samo pokusavam da kroz vlastiti primjer kažem, nije nikada ama bas nikada do psa nego do vlasnika.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#42 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Tomahawk11 »

dzipalo wrote: 25/07/2020 00:54
Tomahawk11 wrote: 24/07/2020 09:26
i agree wrote: 24/07/2020 09:23
pa evo ti argument za te divlje zivotinje sto pricas da nisu opasne ako ih ne diras,otiđi negdje u prirodu gdje ima vukova,lavova,tigrova i samo sjedi pa ces vidjet kako nisu opasne ako ih ne diras,pojest ce te za cas...
Sjedi u lavlji/vučji/tigrov brlog...jasno da će te napasti.
To se tretira kao napad na teritoriju.
Govorim o slučajnim susretima, životinja te zaobiđe...ako nije gladna i ako ne osjeća opasnost (recimo, mečka s mladim i sl.)

Dok s čovjekom to nije slučaj. Ubiće te i ako si na teritoriji i ako nisi. Nekad zbog jela, nekad što mu je ćejf.
Kako ti znas u kojem trenutku ce se pas osjecati ugrozeno i sta ga moze prepasti i okinuti da ujede nekoga? Naravno da nece ujesti iz cista mira, ali dovoljno je da moje dijete naglo potrci i da se pas prepadne i napadne ga. Tebi je to opravdano jer je pas osjetio opasnost, dijete je krivo jer ga inace pas ne bi napao da nije potrcalo?
Psi se ne prepadaju baš tako lahko. Imaju izuzetan nivo tolerancije.
Ovaj tvoj primjer ne znam kako bih naveo osim nepoznavanjem vrste.
Samim tim i ovo o opravdanosti nema smisla.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#43 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Tomahawk11 »

Benjo34 wrote: 25/07/2020 00:55 Svaka pasimina može biti agresivna uz pogrešan odgoj vlasnika. Problem kod ljudi je taj što najčešće ne obraćaju pažnju na psa, nabave ga čisto da veći dio života provodi u boksu i ono malo vremena što provodi sa psom trudi se da jadnog psa izludi.

Imao sam nekoliko vrsta pasa, primjer, Šarplanicac kod mene je bio kao mačka. Otkad je štene bio, na rukama je svim clanovima porodice, s njim se razgovara, igra, mazi. Nikada nikog nije napao, ni čovjeka ni životinju (jedino macu malo ganja ali čim maca prestane da bježi i on stane čisto igranje). Ujutro se pušta iz boksa da obavi nuždu, protrci, nahrani se, i tako vise puta dnevno, non stop nekog vidi.

S druge strane, komšija, nabavlja štene također šarplaninca. Odlazim da vidim štene, umiljato, razigrano u jednu ruku. Onda ide čisto zlostavljanje, bacanje petardi tik pred boks, lupanje po boksu, čisto izluđivanje, rezultat je takav da na kraju ni on sam nije smio da mu priđe, poklonio ga nekom čobaninu kojem je nedugo nakon toga nekoliko ovaca poderao, nakon toga ga čovjek eutanazira.

Ne kudim nikog nit sebe hvalim nego samo pokusavam da kroz vlastiti primjer kažem, nije nikada ama bas nikada do psa nego do vlasnika.
Što će reći da je čovjek isključivi krivac kako će se pas ponašati :thumbup:
dzipalo
Posts: 844
Joined: 07/08/2018 22:31

#44 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by dzipalo »

Tomahawk11 wrote: 25/07/2020 01:06
dzipalo wrote: 25/07/2020 00:54
Tomahawk11 wrote: 24/07/2020 09:26

Sjedi u lavlji/vučji/tigrov brlog...jasno da će te napasti.
To se tretira kao napad na teritoriju.
Govorim o slučajnim susretima, životinja te zaobiđe...ako nije gladna i ako ne osjeća opasnost (recimo, mečka s mladim i sl.)

Dok s čovjekom to nije slučaj. Ubiće te i ako si na teritoriji i ako nisi. Nekad zbog jela, nekad što mu je ćejf.
Kako ti znas u kojem trenutku ce se pas osjecati ugrozeno i sta ga moze prepasti i okinuti da ujede nekoga? Naravno da nece ujesti iz cista mira, ali dovoljno je da moje dijete naglo potrci i da se pas prepadne i napadne ga. Tebi je to opravdano jer je pas osjetio opasnost, dijete je krivo jer ga inace pas ne bi napao da nije potrcalo?
Psi se ne prepadaju baš tako lahko. Imaju izuzetan nivo tolerancije.
Ovaj tvoj primjer ne znam kako bih naveo osim nepoznavanjem vrste.
Samim tim i ovo o opravdanosti nema smisla.
Ma nemoj? Nisi nikad cuo da je od normalnog komsije pas tipa “nece on, voli djecu, samo se igra, nije nikad nikog napao” nakon pola godine ujeo dijete od drugog komsije pa tog istog psa poslali na uspavljivanje?
Ja jesam.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#45 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Bloo »

Bio je neki dokumentarac o tome kako odrasli i djeca percipiraju psece emocije i reakcije, jer psi s obzirom da ne govore ljudski jezik, na odredeni nacin nam daju do znanja svje trenutno stanje i osjecaje.
Sto je bilo interesantno u tom dokumentarcu je da su djeca na iskezenog vucjaka kojem se ocnjaci vide do korijena imala komentar da se smijesi.

Generalno, nisam ljubitelj kombinacije djece i zivotinja, pogotovo djece i tudih zivotinja a ako djeca nisu odrasla sa kucnim ljubimcima jer djeca "nemaju osjecaja" te zivotinje posmatraju kao igracke.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#46 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by bunk »

Kad cujem vlasnika psa da kaze "ma nece on nista on je kao beba" ospem se...
Najveci zayebi u ljudskim zivotima nastupe nakon uvoda "ma nece.." .
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#47 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Tomahawk11 »

dzipalo wrote: 25/07/2020 09:33
Tomahawk11 wrote: 25/07/2020 01:06
dzipalo wrote: 25/07/2020 00:54

Kako ti znas u kojem trenutku ce se pas osjecati ugrozeno i sta ga moze prepasti i okinuti da ujede nekoga? Naravno da nece ujesti iz cista mira, ali dovoljno je da moje dijete naglo potrci i da se pas prepadne i napadne ga. Tebi je to opravdano jer je pas osjetio opasnost, dijete je krivo jer ga inace pas ne bi napao da nije potrcalo?
Psi se ne prepadaju baš tako lahko. Imaju izuzetan nivo tolerancije.
Ovaj tvoj primjer ne znam kako bih naveo osim nepoznavanjem vrste.
Samim tim i ovo o opravdanosti nema smisla.
Ma nemoj? Nisi nikad cuo da je od normalnog komsije pas tipa “nece on, voli djecu, samo se igra, nije nikad nikog napao” nakon pola godine ujeo dijete od drugog komsije pa tog istog psa poslali na uspavljivanje?
Ja jesam.
Nemam takvih iskustava. Ne kažem da je nemoguće.
zposao
Posts: 2562
Joined: 22/03/2019 09:27

#48 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by zposao »

Haj da usvojimo tu premisu da nikad nije pas kriv nego vlasnik. Opet dolazimo do zaključka da nije svejedno hoćeš li klošaru dati čivavu ili staforda.

I nije svejedno hoce li dijete ujesti jazavčar ili će ga ujesti cane corso. Tako da nije svejedno koja je pasmina. Postoje pasmine koje su u rukama budale ili nemarnog čovjeka opasnije po okolinu.

Zato govorim da bi držanje pasa trebalo biti strogo definisano zakonima. I trebalo bi nametnuti obavezne dresure, brnjice, veterinraske preglede, itd... Pa ko je sposoban, ima para, vremena, zivaca, neka se bakće sa argentinskim dogama... A ako je neko nesposoban ne treba mu davati da maltretira čitav kvart svojim pit bulom.

Jednostavno je.
zposao
Posts: 2562
Joined: 22/03/2019 09:27

#49 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by zposao »

Tomahawk11 wrote: 25/07/2020 10:36
Nemam takvih iskustava. Ne kažem da je nemoguće.
Ja imam. Ujelo mog mlađeg brata kad je bio mali. Nikad nikoga prije nije ujeo. Samo prolazio pored i njemacki ovcar se suknuo i ujeo ga. Vlasnik se danima ibretio kako "nece on ništa, mora da ga je isprovocirao.." dijete samo prolazilo
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#50 Re: Ubice sa frankenštajn psima

Post by Bloo »

zposao wrote: 25/07/2020 10:37 Haj da usvojimo tu premisu da nikad nije pas kriv nego vlasnik. Opet dolazimo do zaključka da nije svejedno hoćeš li klošaru dati čivavu ili staforda.

I nije svejedno hoce li dijete ujesti jazavčar ili će ga ujesti cane corso. Tako da nije svejedno koja je pasmina. Postoje pasmine koje su u rukama budale ili nemarnog čovjeka opasnije po okolinu.

Zato govorim da bi držanje pasa trebalo biti strogo definisano zakonima. I trebalo bi nametnuti obavezne dresure, brnjice, veterinraske preglede, itd... Pa ko je sposoban, ima para, vremena, zivaca, neka se bakće sa argentinskim dogama... A ako je neko nesposoban ne treba mu davati da maltretira čitav kvart svojim pit bulom.

Jednostavno je.
Da, ali.govorimo o drzavi i mentalitetu...

Neko moze muciti.psa godinama u svojoj basci i nikom nista. Ni zabrane da drzi zlatne ribice ni kazne.
Post Reply