Ubicama Amara Mistrića izrečene preniske kazne?!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

sarajevo_84

Ubicama Amara Mistrića izrečene preniske kazne?!

Post by sarajevo_84 » 22/09/2011 13:56

Kantonalni sud u Sarajevu osudio je Edina Vuka (24) na 16 godina zatvora za ubistvo Amara Mistrića (1986), koje je 13. augusta 2009. počinio pri bezobzirnom nasilničkom ponašanju. Anel Herak (24) je kažnjen sa šest godina i osam mjeseci za nasilničko ponašanje i izazivanje opšte opasnosti, dok su Midhat Čajić (23) i Almir Bravo (24) dobili po šest mjeseci zatvora zbog neprijavljivanja počinilaca nakon učinjenog krivičnog djela.
:shock: :shock: :x :x :( :roll:

Sramotno za cijelu državu i pravosuđe...

Koje je vaše mišljenje?

Black swan

Re: Ubicama Amara Mistrića izrečene preniske kazne?!

Post by Black swan » 22/09/2011 14:09

viši sud će povećat

Warhead

Post by Warhead » 22/09/2011 14:27

Bas me interesuje sta je ova karikatura od sudinice uzela kao olaksavajucu okolnost? Pa pizda joj materina kako je nije stid? Onog konjoglavog Heraka sto je pucao na trudnu zenu i sto je direktno doprinio ubistvu Mistrica da nagradi ovako sa 6,8 godina?! A znamo da ce mozda u najboljem slucaju realno odlezati samo 4-5 godina :x :x :x

Ne znam, prije je sudije u normalnim zemljama mafija dizala u zrak zato sto su radili svoj posao. Ovdje bi ih izgleda trebalo dizati u zrak zato sto stite mafijase i olos.

bandini

Post by bandini » 22/09/2011 14:30

a ovo je tuga stvarno, mada realno nisam ni ocekivao vise
jos ce im priznat ovo sto su odlezali tokom sudjenja, onda ce im zbog "dobrog" ponasanja smanjit kaznu za jos koju godinu i eto ovog ubice maksimalno za 10 godina opet na ulici, a ovaj herak ce izac za 3-4 godine sigurno
zlocin se ipak isplati :( :x

kuma to be

Post by kuma to be » 22/09/2011 14:35

Cudi me da je Sud odredio toliko, s obzirom kakva nam je vlast. Amara sam lično poznavala,a sto se tice osudjenih, prislonila bi im pistolj na glavu pa da vide kako je. Sto se pravosudne vlasti tice, moje je misljene da je to skoro sve kupljeno i podmiceno, vjeruje se svakojakim lazima od strane optuzenih. Licni primjer : Mog mladjeg brata je lik pokupio autom kao pješaka na sred Obale, policiji je rekao da nije vozio preko 30, a vozio je preko 80km/h. Po bolnici se raspitivao, i davao citulje u novine sa pogresnim imenom. Sud mu je uzeo kao olaksavajucu okolnost jer je rekao da se javio porodici, al nije!!!!!!!!!!!!! Djete je umrlo nakon mjesec i pol patnje od posljedica udara, a "gospodin" kojem se sudilo za ubistvo je dobio 8 mjeseci uvjetno na 2 godine. NI VOZACKA MU NIJE ODUZETA!!!

Malo sam skrenula sa tem,e al to je samo dokaz kako se sudi u ovoj drzavi i da smo spali na to da moramo biti zahvalni ako nekog osude za nesto. SRAMOTA!!!!!!!!!!!!!

TheGodfather001
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Post by TheGodfather001 » 22/09/2011 14:37

obzirom da je tuzilac trazio kaznu zatvora za prvooptuzenog (u to vrijeme) sud se vodio donjom granicom kaznjivosti odnosno raspona od 10 do 20 godina zatvora i odmjerio kaznu zatvora u tom rasponu, ali da je tuzilac trazio kaznu dugotrajnog zatvora, mozda bi sud i uzeo u obzir i tu mogucnost i izrekao kaznu dugotrajnog zatvora u trajanju od 21 do 45 godina... dok se ne procita pismeni otpravak presude ne treba nista komentarisati... tu ce se tacno utvrditi kojim kriterijima se vodio sud pri donosenju svoje odluke...
Za ove saucesnike su kazne prenisko odmjerene i mislim da vrhovni sud moze povecati odmjerene kazne samo u odnosu na njih... Volio bih da sam u krivu, ali mislim da se kazna nece povecavati u odnosu na prvopresudjenog...

oridjidji

Post by oridjidji » 22/09/2011 14:41

Uopste nije sramotno. Pravosudje je svoje odradilo. Okolnosti pod kojim se ubistvo Mistrica desilo,
daleko su od toga da su upotpunosti razjasnjeni i javnosti prezentovani. Mnogo verzija toga dogadjaja su se ispricale, od toga da je to bilo ubistvo sa predumisljajem pa do toga da je to sve bio nesretan slucaj. Isto tako je bila prica da su Herak i Vuk bili uhapseni slucajno u Hrvatskoj, medjutim javnosti je nepoznato da su se oni sami predali jer su mediji pisali i ono sto je tacno i ono sto nije u vezi ovoga slucaja.

Mnogi ovdje se ponasaju kao ocevidci ubistva. Prema svim verzijama dogadjaja Vuk je bio taj koji je ubistvo pocinio. Herak je bio saucesnik u dijelu, zato sto je s istim zatecen na mjestu ubistva, dali je i on potegao oruzje i pucao, to nemozemo znati, isto tako nemozemo znati da li je pridonjeo da dodje do svadje izmedju Mistrica i Vuka, te ista kulminira ubistvom. Dobio je 6-8 godina, duplo manje nego Vuk. Moguce je da se isti nagadjao na stetu Vuka.

bandini

Post by bandini » 22/09/2011 14:53

oridjidji wrote:Uopste nije sramotno. Pravosudje je svoje odradilo. Okolnosti pod kojim se ubistvo Mistrica desilo,
daleko su od toga da su upotpunosti razjasnjeni i javnosti prezentovani. Mnogo verzija toga dogadjaja su se ispricale, od toga da je to bilo ubistvo sa predumisljajem pa do toga da je to sve bio nesretan slucaj. Isto tako je bila prica da su Herak i Vuk bili uhapseni slucajno u Hrvatskoj, medjutim javnosti je nepoznato da su se oni sami predali jer su mediji pisali i ono sto je tacno i ono sto nije u vezi ovoga slucaja.

Mnogi ovdje se ponasaju kao ocevidci ubistva. Prema svim verzijama dogadjaja Vuk je bio taj koji je ubistvo pocinio. Herak je bio saucesnik u dijelu, zato sto je s istim zatecen na mjestu ubistva, dali je i on potegao oruzje i pucao, to nemozemo znati, isto tako nemozemo znati da li je pridonjeo da dodje do svadje izmedju Mistrica i Vuka, te ista kulminira ubistvom. Dobio je 6-8 godina, duplo manje nego Vuk. Moguce je da se isti nagadjao na stetu Vuka.

jesi im ti neki jaran???
pa sto su bjezali u hrvatsku onda uopste, ako su se htjeli sami predat
gledalo se filmova akcionih, previse se igralo GTA pa misle mogu ubit covjeka i otic malo do hrvatske da se sve smiri i eto ih nazad
kad su skontali sta su uradili i kad im je doslo iz guzice u glavu onda su se i predali, da barem malo sebi olaksaju
ubistvo nista ispod 25 godina al da ih odsluze, jer ovako ce izac za cenera i bit ce jos veci idioti nego sto su sad

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 22/09/2011 14:58

oridjidji wrote:Uopste nije sramotno. Pravosudje je svoje odradilo. Okolnosti pod kojim se ubistvo Mistrica desilo,

Šta nije sramotno?! Srokaš čovjek i 16 godina, jako mi pravosudje u vražju mater. Ispade da je ovo najisplativija država za ubit čovjeka.
Još će se žalit', dobiti manju kaznu i izać poslije 3/5 odslužene kazne. Ovdje treba smrtnu kaznu vješanjem uvesti i takve na trgu vješat kao opomenu drugima.

krompir i riza

Post by krompir i riza » 22/09/2011 15:20

Ghost_Rider_XXX wrote: Još će se žalit', dobiti manju kaznu i izać poslije 3/5 odslužene kazne. Ovdje treba smrtnu kaznu vješanjem uvesti i takve na trgu vješat kao opomenu drugima.
Potpis ko kuća!

oridjidji

Post by oridjidji » 22/09/2011 15:30

bandini wrote:

jesi im ti neki jaran???
pa sto su bjezali u hrvatsku onda uopste, ako su se htjeli sami predat
gledalo se filmova akcionih, previse se igralo GTA pa misle mogu ubit covjeka i otic malo do hrvatske da se sve smiri i eto ih nazad
kad su skontali sta su uradili i kad im je doslo iz guzice u glavu onda su se i predali, da barem malo sebi olaksaju
ubistvo nista ispod 25 godina al da ih odsluze, jer ovako ce izac za cenera i bit ce jos veci idioti nego sto su sad
Za mene je najadekvatnija kazna za ubistvo sa predumisljajem smrtna kazna, ali kad je u nasoj zemlji nema i kada nam krivicni zakon ima mane, necudi me ovakva kazna. Mislim da godine prelezane u zatvoru nece vratiti utijehu porodica zrtava, niti upotpuniti pravdu. Nisam im jaran, niti imam potrebu da ih branim. Ne moze se iz novina dokuciti smisao jedne presude i okolnosti pod kojim je ona donesena, kao ni rasvijetliti slucaj, niti se zbog ovoga slucaja moze donjeti zakljucak da nam je pravosudje odron ko sto ovdje mnogi rade.

Ti si odgovorio na pitanje upuceno meni o tome zasto su bjezali u Hrvatsku...

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 22/09/2011 15:33

oridjidji wrote:Za mene je najadekvatnija kazna za ubistvo sa predumisljajem smrtna kazna, ali kad je u nasoj zemlji nema i kada nam krivicni zakon ima mane, necudi me ovakva kazna. Mislim da godine prelezane u zatvoru nece vratiti utijehu porodica zrtava, niti upotpuniti pravdu. Nisam im jaran, niti imam potrebu da ih branim. Ne moze se iz novina dokuciti smisao jedne presude i okolnosti pod kojim je ona donesena, kao ni rasvijetliti slucaj, niti se zbog ovoga slucaja moze donjeti zakljucak da nam je pravosudje odron ko sto ovdje mnogi rade.

Naravno da se iz novina ne može dokučiti smisao jedne presude niti bilo čega drugog, al da nam je pravosudje odron jeste i to nije zaključak samo na osnovu ovog slučaja.

Reci mi molim te da li je tebi normalno da se za ubistvo dobije samo 16 godina?!

zonbirile

Post by zonbirile » 22/09/2011 15:38

sudije su samo provodile praksu dosadašnjih suđenja,bliže donoj granici i po visini kazne i kvalifikaciji djela.Gore neko napisa za saobraćajku,gdje je zaprečena kazno od 8g i nikad nije presuđena.Jednostavno je praksa takva,zato i imamo takav saobraćaj.

bandini

Post by bandini » 22/09/2011 15:38

Za mene je najadekvatnija kazna za ubistvo sa predumisljajem smrtna kazna, ali kad je u nasoj zemlji nema i kada nam krivicni zakon ima mane, necudi me ovakva kazna. Mislim da godine prelezane u zatvoru nece vratiti utijehu porodica zrtava, niti upotpuniti pravdu. Nisam im jaran, niti imam potrebu da ih branim. Ne moze se iz novina dokuciti smisao jedne presude i okolnosti pod kojim je ona donesena, kao ni rasvijetliti slucaj, niti se zbog ovoga slucaja moze donjeti zakljucak da nam je pravosudje odron ko sto ovdje mnogi rade.

pa dosad se u nekoliko slucajeva pokazalo da se zlocin isplati, pa ubica denisa mrnjavca je cini mi se dobio desetak godina u vrh glave, a ubistvo je dokazano
i sta sad treba da se radi, taj mali klosar ce otic u zatvor odsluzit kaznu jedno 7-8 godina i izace jos nafuraniji kao on ubio covjeka i lezo u zatvoru sa 18 godina, sad ce umislit da je neki strah i trepet i samo je pitanje vremena kad ce opet nekog roknut
isti slucaj je i sa ovom dvojicom levata
ima tih slucajeva jos od prije nekoliko godina, gdje su za hladnokrvna ubistva kazne bile desetak godina
i sta ja da onda mislim o nasem pravosudju

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 22/09/2011 15:42

bandini wrote:pa dosad se u nekoliko slucajeva pokazalo da se zlocin isplati, pa ubica denisa mrnjavca je cini mi se dobio desetak godina u vrh glave, a ubistvo je dokazano
i sta sad treba da se radi, taj mali klosar ce otic u zatvor odsluzit kaznu jedno 7-8 godina i izace jos nafuraniji kao on ubio covjeka i lezo u zatvoru sa 18 godina, sad ce umislit da je neki strah i trepet i samo je pitanje vremena kad ce opet nekog roknut
isti slucaj je i sa ovom dvojicom levata
ima tih slucajeva jos od prije nekoliko godina, gdje su za hladnokrvna ubistva kazne bile desetak godina
i sta ja da onda mislim o nasem pravosudju
Upravo tako i niko da ovoj praksi stane u kraj.

oridjidji

Post by oridjidji » 22/09/2011 15:43

Ghost_Rider_XXX wrote:

Šta nije sramotno?! Srokaš čovjek i 16 godina, jako mi pravosudje u vražju mater. Ispade da je ovo najisplativija država za ubit čovjeka.
Još će se žalit', dobiti manju kaznu i izać poslije 3/5 odslužene kazne. Ovdje treba smrtnu kaznu vješanjem uvesti i takve na trgu vješat kao opomenu drugima.
Da nisi ti poznavalac krivicnog prava i neko ko je radio predano na ovome slucaju pa da si o svemu obavjesten?
Da nisi mozda ocevidac ubistva pa da vjerno mozes posvjedociti sta se tu noc desilo na C.Vili?

Pa jbg ako trazis pravdu pitaj se kako je Erdemovic dobio 5 godina zatvora, a ubio je preko 70 ljudi i to pred puno jacim sudom od naseg.

zonbirile

Post by zonbirile » 22/09/2011 15:45

oridjidji wrote:
Ghost_Rider_XXX wrote:

Da nisi ti poznavalac krivicnog prava i neko ko je radio predano na ovome slucaju pa da si o svemu obavjesten?
Da nisi mozda ocevidac ubistva pa da vjerno mozes posvjedociti sta se tu noc desilo na C.Vili?

Pa jbg ako trazis pravdu pitaj se kako je Erdemovic dobio 5 godina zatvora, a ubio je preko 70 ljudi i to pred puno jacim sudom od naseg.
------------------------
ne vredi objašnjavati

JThomas
Been thanked: 44 times

Post by JThomas » 22/09/2011 15:47

kazne su zajebancija za takvo djelo. praksa je zajebancija i sud je zajebancija.

ako on izađe na slobodu sa jedno 35-37 godina starosti...to ne da neće imati preventivni efekat, nego će biti gore. jer će biti ime i imati reputaciju, a biće još u snazi. a pošten posao čisto sumnjam da će raditi. oni u opštem interesu trebaju istrunuti u zatvoru i izaći k'o starci.

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 22/09/2011 15:48

oridjidji wrote: Da nisi ti poznavalac krivicnog prava i neko ko je radio predano na ovome slucaju pa da si o svemu obavjesten?

Da ti nemaš neki problem u glavi?

Nit sam poznavalac krivičnog prava nit sam očevidac, ali nije normalno da se za ovako gnusne zločine dobije ovako mizerna kazna. Ovo samo daje podstrek novim nadobudnim idiotima da hodaju kroz grad s pištoljima i maltretiraju ljude.

oridjidji

Post by oridjidji » 22/09/2011 15:58

Ghost_Rider_XXX wrote:
oridjidji wrote:Za mene je najadekvatnija kazna za ubistvo sa predumisljajem smrtna kazna, ali kad je u nasoj zemlji nema i kada nam krivicni zakon ima mane, necudi me ovakva kazna. Mislim da godine prelezane u zatvoru nece vratiti utijehu porodica zrtava, niti upotpuniti pravdu. Nisam im jaran, niti imam potrebu da ih branim. Ne moze se iz novina dokuciti smisao jedne presude i okolnosti pod kojim je ona donesena, kao ni rasvijetliti slucaj, niti se zbog ovoga slucaja moze donjeti zakljucak da nam je pravosudje odron ko sto ovdje mnogi rade.

Naravno da se iz novina ne može dokučiti smisao jedne presude niti bilo čega drugog, al da nam je pravosudje odron jeste i to nije zaključak samo na osnovu ovog slučaja.

Reci mi molim te da li je tebi normalno da se za ubistvo dobije samo 16 godina?!
Naravno da nije, ali ako je tuzilac trazio da se izrekne kazna zatvora do 21 godine za pocinioca ovoga ubistva, onda mu se takva i kazna donosi, ako je trazio kaznu dugotrajnog zatvora onda ta kazna nemoze biti manja od 21 godine zatvora, gornja granica joj je 45 godina i donosi se za visestruka ubistva. Pljuvati po pravosudju, a nemati informaciju kakvu je tuzilac zahtijevao kaznu od suda je pomalo pretjerano.

Warhead

Post by Warhead » 22/09/2011 16:02

JThomas wrote:kazne su zajebancija za takvo djelo. praksa je zajebancija i sud je zajebancija.

ako on izađe na slobodu sa jedno 35-37 godina starosti...to ne da neće imati preventivni efekat, nego će biti gore. jer će biti ime i imati reputaciju, a biće još u snazi. a pošten posao čisto sumnjam da će raditi. oni u opštem interesu trebaju istrunuti u zatvoru i izaći k'o starci.
Upravo :thumbup:

Ghost_Rider_XXX

Post by Ghost_Rider_XXX » 22/09/2011 16:04

oridjidji wrote: Naravno da nije, ali ako je tuzilac trazio da se izrekne kazna zatvora do 21 godine za pocinioca ovoga ubistva, onda mu se takva i kazna donosi, ako je trazio kaznu dugotrajnog zatvora onda ta kazna nemoze biti manja od 21 godine zatvora, gornja granica joj je 45 godina i donosi se za visestruka ubistva. Pljuvati po pravosudju, a nemati informaciju kakvu je tuzilac zahtijevao kaznu od suda je pomalo pretjerano.
Vrlo sam upoznat sa činjenicom koliko je tužilac tražio, i moje pljuvanje po pravusudju nema nikakve veze sa ovim slučajem već sa cjelokupnim stanjem kako u pravosudju tako i u ovoj kvazi tvorevini zvanoj država.
Jadno je da je kod nas gornja granica 45 godina, i ispravi me ako griješim, ali još je niko nije dohvatio.

Ovi i slični ovima će odležati svoje i vratiti se brži, ludji, jači i predstavljati još veću opasnost. Realno bez mogućnosti kakvog normalnog zaposlenja vratiće se kriminalu i opet će neko zato što mu nije donio piće ili zato što su mu pantalone ljubičaste, a ne ciklama boje biti ubijen.

oridjidji

Post by oridjidji » 22/09/2011 16:05

Ghost_Rider_XXX wrote:
oridjidji wrote: Da nisi ti poznavalac krivicnog prava i neko ko je radio predano na ovome slucaju pa da si o svemu obavjesten?

Da ti nemaš neki problem u glavi?

Nit sam poznavalac krivičnog prava nit sam očevidac, ali nije normalno da se za ovako gnusne zločine dobije ovako mizerna kazna. Ovo samo daje podstrek novim nadobudnim idiotima da hodaju kroz grad s pištoljima i maltretiraju ljude.
Nije problem u mojoj glavi, krivicni zakon nisam pisao, niti njegove stavke, ali za svaki zlocin postoji i adekvatna kazna i da bi se o tim kaznama govorilo pravo se mora poznavati, makar i povrsno. Mislim da je i sutkinja koja je radila na ovome slucaju postupila najbolje sto je mogla. Na kraju njena presuda nije bila konacna, sto znaci da se kazna moze smanjiti ili povecati pred vrhovnim sudom.

JThomas
Been thanked: 44 times

Post by JThomas » 22/09/2011 16:11

oridjidji wrote:
Nije problem u mojoj glavi, krivicni zakon nisam pisao, niti njegove stavke, ali za svaki zlocin postoji i adekvatna kazna i da bi se o tim kaznama govorilo pravo se mora poznavati, makar i povrsno. Mislim da je i sutkinja koja je radila na ovome slucaju postupila najbolje sto je mogla. Na kraju njena presuda nije bila konacna, sto znaci da se kazna moze smanjiti ili povecati pred vrhovnim sudom.
a ti ga ni površno ne poznaješ, a praviš se pametan.

pod jedan, za ubistvo pri bezobzirnom nasilničkom ponašanju (a kako je djelo okarakterisano) se može se izreći dugotrajni zatvor. i ne mora biti višestruko. što će reći da je sud izrekao jedva više od 1/3 maksimuma koji je mogao. zašto? u konkretnom slučaju, zašto, koje su to silne olakšavajuće okolnosti?

pod dva, tužiočeva kvalifikacija djela i prijedlog kazne NE OBAVEZUJU SUD, samo činjenična osnova optužnice obavezuje sud.

Locked