U Sarajevu protest protiv queer festival

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
escobar_
Posts: 341
Joined: 17/03/2008 22:30
Location: 0111010001111010
Contact:

#51 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by escobar_ »

komeba wrote:O kojem ti ljudskom pravu govoris? O ljudskom pravu da se ugrozi necije drugo pravo? Znaci meni ako padne na pamet i ako skupim dovoljno budala,mogu protestovati da se tebi zabrani da udises zrak,jer eto vrijedas moj vazdusni prostor.Sve ima svoju granicu...dakako,vjerovatno i ja imam pravo traziti da se tebi zabrani disanje,ali onda me treba okarakterisati kao idiota,fasistu ili kako ne vec.Tako su i po meni ovi koji protestuju obicni fasisti.Oni imaju pravo na protest,ali imaju i pravo na to da ih nazovemo fasistima.
O čemu ti pričaš čovječe? Ovdje je u pitanju, koliko vidim, poziv na MIRNE (M-I-R-N-E) proteste protiv održavanja festivala. Kakvo ugrožavanje tuđih prava bolan? U pitanju je izražavanje nezadovoljstva zbog održavanja tog festivala. Valjda to nije zabranjeno?!
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#52 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by klixober »

escobar_ wrote:
komeba wrote:O kojem ti ljudskom pravu govoris? O ljudskom pravu da se ugrozi necije drugo pravo? Znaci meni ako padne na pamet i ako skupim dovoljno budala,mogu protestovati da se tebi zabrani da udises zrak,jer eto vrijedas moj vazdusni prostor.Sve ima svoju granicu...dakako,vjerovatno i ja imam pravo traziti da se tebi zabrani disanje,ali onda me treba okarakterisati kao idiota,fasistu ili kako ne vec.Tako su i po meni ovi koji protestuju obicni fasisti.Oni imaju pravo na protest,ali imaju i pravo na to da ih nazovemo fasistima.
O čemu ti pričaš čovječe? Ovdje je u pitanju, koliko vidim, poziv na MIRNE (M-I-R-N-E) proteste protiv održavanja festivala. Kakvo ugrožavanje tuđih prava bolan? Ovdje se radi o izražavanju nezadovoljstva zbog održavanja tog festivala. Valjda to nije zabranjeno?!
Pa i ja pricam o istom.Ja ako organizujem M-I-R-N-E proteste na kojima trazim da se tebi zabrani disanje jer me to vrijeda,da li me to opravdava,da li sam u tom slucaju normalan? Ili bih bio nenormalan samo ako ti protesti prerastu u nasilne?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#53 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by d2 »

emra_a wrote:Je li ko vidjao ovakve plakate po gradu? :D

Image
ja konto zoves na protest protiv kradje i lopovluka u vlasti...
ccc
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#54 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by shuriken »

protivnici su ocito bolje organizovani od podrzavatelja

dakle vrijeme je da se digne dupe sa tastature i sutra krene na festival
mirno i dostojanstveno
preporucam ipak da se obuku gojzerice ili marte
just in case

hocemo se negdje skupit ili idemo do Akademije svako za sebe?

u koliko sati je otvaranje?
User avatar
x0z0y0
Posts: 1473
Joined: 10/11/2007 21:51

#55 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by x0z0y0 »

shuriken wrote:protivnici su ocito bolje organizovani od podrzavatelja

dakle vrijeme je da se digne dupe sa tastature i sutra krene na festival
mirno i dostojanstveno
preporucam ipak da se obuku gojzerice ili marte
just in case

hocemo se negdje skupit ili idemo do Akademije svako za sebe?

u koliko sati je otvaranje?
ako budete isli pliz pp mi :)
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#56 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by elSaik »

Eno, neki dan se antiislamisti pokušaše skupiti u Kelnu i protestovati, pa im ovi, normlani, yebaše majku. Što se to ne bi sutra ponovilo?
User avatar
Atrus
Posts: 411
Joined: 16/05/2008 17:44
Location: EU

#57 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by Atrus »

IBM wrote: Zamolit cu moderatore da uklone ove slike jer zaista vrijedjaju vjernike. Ja se prvi put javljam na ovoj temi jer niti sam protiv festivala niti ga podrzavam. To je njihovo ljudsko pravo, odrzavanje ovog festivala spada u istu zakonsko pravo kao pravo na vjerski odgoj u predskolskom obrazovanju i pravo na izgradnju vjerskih objekata. Dakle, ja jesam vjernik ali sam i pravnik. Ova fotomontaza jeste odraz islamofobije, a mogu komotno reci da autor tih fotomontaza nije nista bolji od onih na islambosni koji pozivaju na linc. Dakle u jednom slucaju imamo homofobiju a u drugom islamofobiju.Ja sam protiv oba!
Ovdje se ne radi o islamofobiji, vec o osudjivanju primitivizma. Ova zemlja ima vaznijih problema od sprijecavanja gay pro i contro skupova. Recimo, poraditi na toleranciji i ne dozvoliti da osvjedoceni kriminalci posadjuju dzamije gdje im padne na pamet. Protiv toga se ne dizete, niti protiv kriminala i korupcije, minderasi i prodane duse. Dakle, IBM, ne impliciraj i ne zamjenjuj teze.
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#58 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by delightful »

Atrus, opomena pred ban.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#59 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by stickitout »

sarajevac071 wrote:
stickitout wrote:
escobar_ wrote:Koji ste vi licemjeri to je nevjerovatno. Po vama je dakle uredu što homići održavaju festivale, ali nije uredu što pojedinci žele protestirati protiv toga? Licemjerstvo, i samo licemjerstvo.
Mozda bi jedan protest protiv kicenja Titove ulice za bajram (od nasih para) bolje bio ocjenjen?
ili za novu godinu
Nova godina je ok, svima je nova godina. Za bozic vec obavezno protest
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#60 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by shuriken »


Nova godina je ok, svima je nova godina. Za bozic vec obavezno protest
ni slucajno nije svima nova godina
ima julijanski, gregorijanski i hidzretski kalendar
svakom svoje
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#61 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by stickitout »

shuriken wrote:

Nova godina je ok, svima je nova godina. Za bozic vec obavezno protest
ni slucajno nije svima nova godina
ima julijanski, gregorijanski i hidzretski kalendar
svakom svoje
Pa bilo bi to mashala protesta
User avatar
Mikado
Posts: 1413
Joined: 17/05/2007 11:48
Location: Sarajevo
Contact:

#62 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by Mikado »

:sax:

:mrgreen: :mrgreen:
User avatar
turban
Posts: 1847
Joined: 13/01/2008 08:47
Location: trazim ga

#63 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by turban »

Zasto protesti?
Meni homici ne smetaju,neka zive kako hoce.Ja bi istima savjetovao da se previse ne eksponiraju.To iritira i najtolerantnije.Nije prirodno.U svakom slucaju to su ljudi ma gdje i sta upraznjavali svoj seksualni implus.Uostalom zivot je postao monoton i za one koji nisu homici te se pribjegava raznim metodama kako bi se dozivio neki euforicni dozivljaj.Dovoljno je otici u sex-schop pa ce te vidjeti da svakom ponesto vali.Sexualni implus je cudo... :shock:
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#64 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by StLouis »

Bosanska kristalna noc.

Ne treba vama dati u EU ili u neku normalnu zajednicu jer ste dvolicni. Uvijek vas neko ta trane, kukate, ovo, ono; razbili me, ubili, oteli, a takvo nesto bi za tili cas uradili :dance: zao mi je nekolicine normalnih, oni ce ispastati zbog njihovog inata i prostakluka.

BH gay populaciji zelim svako dobro, borite se za svoja prava. Ta zemlja u kojoj placate porez ne pripada samo njima, a ramazan je vjerski praznik. To je vas grad, vasa zemlja...
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#65 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by StLouis »

turban wrote:Zasto protesti?
Meni homici ne smetaju,neka zive kako hoce.Ja bi istima savjetovao da se previse ne eksponiraju.To iritira i najtolerantnije.Nije prirodno.U svakom slucaju to su ljudi ma gdje i sta upraznjavali svoj seksualni implus.Uostalom zivot je postao monoton i za one koji nisu homici te se pribjegava raznim metodama kako bi se dozivio neki euforicni dozivljaj.Dovoljno je otici u sex-schop pa ce te vidjeti da svakom ponesto vali.Sexualni implus je cudo... :shock:
Turban, uvijek jedno te isto ponavljas. Da si pravi covjek, borio bi se za bilo cija prava, pa makar ti ljudi bili poluljudi ili homici, pederi kako ih precesto oslovljavas. Zasto da se ne eksponiraju? Da li je njih ikad netko upitao sta njima smeta? Jebote, kakva nakarada od drzave, sizofrena, nazadna...
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#66 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by zlatiborka »

StLouis wrote:
turban wrote:Zasto protesti?
Meni homici ne smetaju,neka zive kako hoce.Ja bi istima savjetovao da se previse ne eksponiraju.To iritira i najtolerantnije.Nije prirodno.U svakom slucaju to su ljudi ma gdje i sta upraznjavali svoj seksualni implus.Uostalom zivot je postao monoton i za one koji nisu homici te se pribjegava raznim metodama kako bi se dozivio neki euforicni dozivljaj.Dovoljno je otici u sex-schop pa ce te vidjeti da svakom ponesto vali.Sexualni implus je cudo... :shock:
Turban, uvijek jedno te isto ponavljas. Da si pravi covjek, borio bi se za bilo cija prava, pa makar ti ljudi bili poluljudi ili homici, pederi kako ih precesto oslovljavas. Zasto da se ne eksponiraju? Da li je njih ikad netko upitao sta njima smeta? Jebote, kakva nakarada od drzave, sizofrena, nazadna...
Lijepi Zakon o javnom redu i miru..... :mrgreen:

za rukice neka se vodaju isto kao i heteroseksualni parovi.....ako hoce.....

kad se pocnu zvalaviti ili nesto gore, ima policija i neka ih sankcionise.....

sto vazi i za raspustenu omladinu kada cura sjedi u krilu svog momka u javnom prevoznom sredstvu i zvalave se....a putnici to moraju gledati.....a desavale su se i jebacine po tramvajima..... :x :x

svoju seksualnu napaljenost neka ostave kod svojih kuca i jedni i drugi......pristojne gradjane to ne zanima..... :x

To je moje misljenje o pederima, lezbijkama i seksualno napaljenim koji to pokazuju na javnom mjestu..... :x
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#67 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by tataratira »

vi isto kao da će vas da yebu

:lol:
neka omladina uživa
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#68 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by Jara »

Čini mi se da je u Sarajevu prije nekoliko godina održana slična manifestacija, queer festival ( ili kako se već zvalo), da je bila nekakva izložba u galeriji Mak ... bilo u medijima... ne sjećam se da je ko protestov'o protiv održavanja...niti da je ta manifestacija narušavala "javni red i moral"...Čemu sad ovolika frka? :-)
Celly
Posts: 159
Joined: 18/12/2006 14:01

#69 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by Celly »

Jara wrote:Čini mi se da je u Sarajevu prije nekoliko godina održana slična manifestacija, queer festival ( ili kako se već zvalo), da je bila nekakva izložba u galeriji Mak ... bilo u medijima... ne sjećam se da je ko protestov'o protiv održavanja...niti da je ta manifestacija narušavala "javni red i moral"...Čemu sad ovolika frka? :-)
kako otkud frka??!! pa jer smo mnogo uznapredovali od tada. eeee
Last edited by Celly on 23/09/2008 20:56, edited 1 time in total.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#70 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by zlatiborka »

tataratira wrote:vi isto kao da će vas da yebu

:lol:
neka omladina uživa
Je li se zezas ili si ozbiljan?

Omladina neka uziva u budzacima, skrivenim mjestima i parkovima ili u svojim sobama!

Valjda ima neka elementarna pristojnost, jebi ga, hajdemo svi onda na ulicu goli i taslacimo se javno u sred dana, sta nas briga, ko nece da gleda neka okrene glavu....svako sa svakim, eto moze i tako, a zasto ne..... :x

Razumijes sta hocu da kazem, neka granica mora da postoji.... :mrgreen:
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#71 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by buba »

komeba wrote:
escobar_ wrote:
komeba wrote:O kojem ti ljudskom pravu govoris? O ljudskom pravu da se ugrozi necije drugo pravo? Znaci meni ako padne na pamet i ako skupim dovoljno budala,mogu protestovati da se tebi zabrani da udises zrak,jer eto vrijedas moj vazdusni prostor.Sve ima svoju granicu...dakako,vjerovatno i ja imam pravo traziti da se tebi zabrani disanje,ali onda me treba okarakterisati kao idiota,fasistu ili kako ne vec.Tako su i po meni ovi koji protestuju obicni fasisti.Oni imaju pravo na protest,ali imaju i pravo na to da ih nazovemo fasistima.
O čemu ti pričaš čovječe? Ovdje je u pitanju, koliko vidim, poziv na MIRNE (M-I-R-N-E) proteste protiv održavanja festivala. Kakvo ugrožavanje tuđih prava bolan? Ovdje se radi o izražavanju nezadovoljstva zbog održavanja tog festivala. Valjda to nije zabranjeno?!
Pa i ja pricam o istom.Ja ako organizujem M-I-R-N-E proteste na kojima trazim da se tebi zabrani disanje jer me to vrijeda,da li me to opravdava,da li sam u tom slucaju normalan? Ili bih bio nenormalan samo ako ti protesti prerastu u nasilne?
Neko maloprije pominje bijeli i polubijeli hljeb u pekari :-) , ti zabranu zraka :roll: Jeste li kad culi za reciprocna poredjenja?!

Po ko zna koji put, ne podrzavam Q fest, sto apsolutno ne podrazumijeva tu homofobiju koju ovi srcani branioci ljudskih prava i sloboda nabijaju svakom neutralnom, a kamoli negativnom komentaru na nos. Treba imati na umu, da je prosjek starosne dobi bilo kojeg foruma, a i ovog (admini ce bolje znati), izmedju 16 i 25, a tu tesko da se moze naci sazreo i definitivan stav o bilo cemu, a kamoli ovako kompleksnim temama, cisto zato sto se godinama odvija proces kristalizacije, a o nekim stvarima mijenjamo stav usljed toga.
Ne pada mi na pamet da nekoga mlatim, prijetim, pljujem i batinam, sigurno ni vecini drugih ljudi, jer i kao pojedinci i zajednica imamo daleko vecih egzistencijalnih problema s kojima se trebamo obracunavati na takav nacin.
Sto se tice plakata, on je odraz misljenja i stava odredjenog miljea ljudi i u njemu ne vidim poziv na linc nego mirni protest. Breme stava i misljenja su trebali ponijeti neki drugi ljudi ovog grada, a ne narod s ulice, ali kao i obicno, guzice su u kraju, nosaju muda EU cimbenika u BiH.
GSC
Posts: 16
Joined: 30/08/2008 23:59

#72 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by GSC »

elSaik wrote:Eno, neki dan se antiislamisti pokušaše skupiti u Kelnu i protestovati, pa im ovi, normlani, yebaše majku. Što se to ne bi sutra ponovilo?
Ispade sad takvi kao ti normalni , a svi koji nepodrzavaju homoseksualce nenormalni,to je uvreda za sve vjernike.
A zasto ne izadete sutra da podrzite homice da vidimo te "normalne kako yebu majku"
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#73 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by uvjek dobar gost »

StLouis wrote:Bosanska kristalna noc.

Ne treba vama dati u EU ili u neku normalnu zajednicu jer ste dvolicni. Uvijek vas neko ta trane, kukate, ovo, ono; razbili me, ubili, oteli, a takvo nesto bi za tili cas uradili :dance: zao mi je nekolicine normalnih, oni ce ispastati zbog njihovog inata i prostakluka.

BH gay populaciji zelim svako dobro, borite se za svoja prava. Ta zemlja u kojoj placate porez ne pripada samo njima, a ramazan je vjerski praznik. To je vas grad, vasa zemlja...
Jako mi se sviđa ono Bosanska Kristalna noć.. samo imam mali problem sa tim, mislim da je trebalo da stoji Sarajevska Kristalna noć... i stvarno mogla bi se tema zasebna otvoriti sa ovim naslovom na podforumu Sarajevo (ne vezano samo za Q festival)...

Diskutovao sam sa mnogo ljudi, a pored toga naravno i na osnovu svojih stavova trudio sam se da formiram mišljenje o samom Q festo, a naravno i o pripadnicima te populacije.

Escobar je u pravu.. slažem se 100% sa njim i mislim da ja lično nemam nikakav problem sa tim, čak što više.. neki simpatični mirni protesti sa nekim parolama onako duhovitim, čak i karikature neke.. to bi meni kao pojedincu kao građaninu bilo super i na neki način ohrabrilo bi me jer kontao bi evo raja se nekako budi i koristi sve demokratske metode da ostvari svoja prava ili da ukaže na neke svoje potrebe.. to bi po meni bio najuspješniji festival jer je na obje strane probudio nešto pozitivno.. ovdje se mirni protesti podrazumijevaju.

No mene kao pojedinca koji i sam ne pripada toj populaciji nervira stav takozvanih.. "vertikala društva".. uvaženih profesora, ministara, nervirale su me neke izjave vjerskih službenika.. terminologija koja se koristila, način sam napada, njivova objašnjenja.. ma sve mi se gadilo dok su mi jedino njihovi argumenti bili smiješni.. svi su pokazali totalnu neobrazovanost i glupost čak u jednu ruku... e sve to je dovelo do radikalizacije situacije, dalo je kuraž oponentima i na neki način oni su se osilili pa su prijetili bombama.. ma baš bezzzze..

O populaciji nije tema...

Hoću reći samo da se brinem za ovu sredinu u kojoj sam se rodio.. nekako ne sjećam se nikako ovakvog Sarajeva niti sam iz priča čou o njemu.. Sarajevo koje je važilo za malo drugačiju sredinu..danas ovako zvuči... ovo kažem jer se stručnjaci gore pomenuti mogu služiti istom argumentacijom kad drugi put budu nešto drugo napadali i osporavali neka zbivanja, pojave il manifestacije.. .. sjećam se MESS-a jedne godine i cenzure plakata... ...saopštenja povodom sarajevski protesta...

Eto meni to smeta.
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#74 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by valterbranisarajevo »

Queer Sarajevo Festival ipak će biti održan

22.09.2008
Prvi Queer festival u Sarajevu biće održan uprkos brojnim prijetnjama organizatorima, a i medijima koji su ga podržali. Policija ga je ocijenila skupom visokog rizika. Stoga će ga pet dana, od 24. do 28. septembra, koliko će trajati, obezbjeđivati policija i pripadnici zaštitarske agencije.

Na više lokacija u Sarajevu biće organizovane izložbe, projekcije filmova, performansi i tribine. Festival će biti otvoren u srijedu 24. septembra u Galeriji Akademije likovnih umjetnosti. Slobodanka Dekić iz Q udruženja predstavila je program festivala:


„Festival otvaraju tri izložbe: izložba fotografija udruženja Q koje je rađeno u saradnji sa Irfanom Redžovićem, portreti LGBTIQ osoba, queer-friendly osoba iz BiH, zatim izložba metalnih skulptura umjetnice Alme Selimović i udruženja Q i prezentacija radova koji su pristigli putem regionalnog konkursa „Okreni okvir“. Što se tiče filmskog programa, započinjemo ga također u četvrtak. Prvi film koji ćemo prikazati je dokumentarac „We are Dad“.



Jedan od donatora Queer festivala je i vlada kraljevine Holandije. Holandski ambasador u Sarajevu Erik Litfer:



„Mislim da organizatori zaslužuju našu podršku i da im je bilo potrebno dosta hrabrosti za promovisanje ovakvog festivala, naročito u ovim okolnostima.“




Od same najave održavanja Queer festivala u Sarajevu, organizatori primaju prijetnje. Na internet forumima vodi se oštra diskusija između onih koji su za i protiv ovakvog skupa. Kulminiralo je prijetnjama medijskim kućama koje su pokrovitelji festivala. Prošle sedmice na njihove adrese stiglo je prijeteće pismo koje potpisuje Unija ratnih veterana Sarajeva. Sve je prijavljeno policiji. Do danas niko nije reagovao. Urednik studentskog EFM Radija Zoran Ćatić:



„Riječ je o potpuno otvorenoj prijetnji. Više nismo sigurni ni u svom rođenom domu, ni kući, ni na poslu. Međutim, nije to ništa novo. Ono što mene posebno zabrinjava je to da je u četvrtak stigla ta prijetnja nakon čega je odmah obaviješten MUP koji je poslao obavijest tužilaštvu, pa su došli forenzičari, sve je to urađeno. Od tog trenutka se više nije apsolutno ništa desilo.“



Najava prvog Queer festivala u Sarajevu, multimedijalnog projekta koji bi kroz filmove, performanse i tribine trebao objasniti šta to znači queer, pokazala je još jednom vrlo javno u kakvom homofobičnom društvu živimo. Slobodanka Dekić:



„Ne moramo svi da se slažemo. Ja razumem da ima ljudi kojima je ovo i pogrešno, i ne slažu se i ne sviđa im se, i to je OK. Ne moramo svi da se slažemo i da mislimo isto, ali možemo da razgovaramo o tome.



Saša Madacki, direktor Centra za ljudska prava:




„Ustav BiH u svom članu 2.4 striktno zabranjuje bilo kakav oblik diskriminacije. Isto tako Zakon o ravnopravnosti spolova u BiH izrijekom kaže u članu 2 da je zabrana diskriminacije, ako se odnosi na seksualnu orjentaciju. Znači, striktno je utemeljeno u zakonu. Izrijekom je potvrđeno i u Statutu Distrikta Brčko, u okvirnom Zakonu o visokom obrazovanju BiH, tako da zaista već imamo normu koja je na snazi da je zabrana diskriminacije po bilo kom osnovu.“



No, iako je normativno riješena zabrana diskriminacije na osnovu seksualne orijentacije, krute stege patrijarhalnog društva čine se jačim od bilo kog zakona u ovoj zemlji. Forumi, mediji, plakate koje osvanu skoro svakog jutra na nekom od stajališta gradskog prevoza u Sarajevu sa porukom da pederi neće paradirati po glavnom gradu BiH te da ih treba ubiti, postali su svakodnevnica. Polemike oko organizacije Queer festivala dodatno su razbuktane činjenicom da će biti održavan za vrijeme mjeseca Ramazana i posta. Poslanik u državnom parlamentu Bakir Izetbegović:



„Nimalo nisam obradovan time. Jedno podsjećanje na Sodomu i Gomoru u danu 27. noći, jedne plemenite noći koju muslimani očekuju, nimalo nisam obradovan time.“



Državni poslanik Zlatko Lagumdžija:



„Ograditi slobodu bilo kome da bude drugačiji zbog svoje različitosti, je zaista civilizacijsko dno, u stvari, koje taman odgovara čobanskom mentalitetu koji nas je uveo u ovu bolnicu u kojoj mi živimo.“



Organizatori festivala više puta ponovili su da je jedino moguće vrijeme održavanja festivala bio kraj septembra, te da je planiran prije više od godinu. To ipak nije smirilo tenzije koje su raspirivali posbeno neki mediji igrajući na kartu svijesti vjernika i svetog mjeseca. Svetlana Đurković iz Q udruženja:



„Ono što mi radimo nije nikada bilo nasilno, niti kroz nasilnu komunikaciju, niti je neka vrsta presinga, međutim, ono što nama dolazi kroz medije i kao rezultat takvih reakcija je totalno i agresivno i nasilno i samo to je veoma nevjerski, neramazanski i nema veze sa Ramazanom.“



Mustafa Asani sa Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu smatra da je homoseksualizam na vjerskom nivou grijeh, a na društvenom nivou štetna pojava:



„Ako kažemo da je zabrana organiziranja homoseksualnog festivala, festivala homoseksualaca, ovdje u BiH ugrožavanje prava homoseksualaca, ja kažem da je u isti momenat njihovo pravo da imaju festival ovdje u Sarajevu, ugrožavanje mojih prava kao građana ovoga grada i ugrožavanje ili atak na moja vjerska osjećanja zato što se to dešava u toku mjeseca Ramazana.“



Prema Ustavu i zakonima, Bosna i Hercegovina je sekularna država. No, prema svijesti velikog broja ljudi očigledno nije. U takvoj situaciji objašnjenje da se nijedan festival ne bi trebao ravnati i usklađivati sa vjerskim praznicima ništa ne znači. No da je ovo zemlja paradoksa govori i činjenica da neki od ovdašnjih ljekara homoseksualizam smatraju bolešću, iako je sa liste Svjetske zdravstvene organizacije skinut još 1990. godine. Valjda u posljednjih 18 godina nisu čitali stručnu literaturu

Slobodna Evropa
Last edited by valterbranisarajevo on 23/09/2008 21:58, edited 1 time in total.
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#75 Re: U Sarajevu protest protiv queer festival

Post by shuriken »

sad cujem da trebaju pozivnice za otvaranje
dakle ko zeli sutra na otvaranje izlozbe mora nabavit pozivnicu
da ne bi dzabe klapio
Locked