U saobraćajnoj nesreći povrijeđen Omer Behmen

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

ragib
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

#1 U saobraćajnoj nesreći povrijeđen Omer Behmen

Post by ragib » 11/01/2007 00:33

Džemat - U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila sinoć, 9. januara 2006., oko 18 sati i 40 minuta u ulici Hamdije Kreševljakovića teško je povrijeđen Omer Behmen, suosnivač Stranke demokratske akcije. Behmena je dok je prelazio ulicu udarilo vozilo "Fiat Punto" kojim je upravljao N. M. rođen 1980.godine iz Istočnog Sarajeva. Glasnogovornica Kliničkog Centra Koševo Biljana Jandrić jutros je izjavila da se ljekari još bore za Behmenov život i da je on u komi nakon teške povrede glave i mozga.

Omer Behmen rođen je 1929. godine u Mostaru. Zbog pripadnosti organizaciji Mladi muslimani 1949. godine osuđen je na 20 godina strogog zatvora, od čega je odležao 11 godina i četiri mjeseca. Behmen je uhapšen na Šumarskom fakultetu dok je bio na nastavi. Iz zatvora je pušten 26. jula 1960. godine.

U zatvoru je preživio strašne torture o kojima je opširno pisao u svojoj nedavno objavljenoj autobiografiji "Na dnu dna". Tokom istrage više puta je prebacivan iz Sarajeva u Mostar i obratno, nije mogao dobijati pakete, imati posjete, držan je mahom u samici i stalno tučen i maltretiran. Te 1949. godine, dok je bio pod istragom, nije imao nikakvu predstavu o vremenu, o danu i noći, o datumu i to je, kako piše u knjizi, jedina godina kad nije postio ramazan, jer nije znao ni kad je. Jedan od primjera patnje kroz koju je prošao tokom istrage 1949. godine Behmen opisuje ovako: „Moje isljeđivanje se nastavlja, 4., 5., 6., 7. dan, odnosno noć. Tada su me prvi put objesili sa rukama svezanim konopcem pozadi, iza krsta, kojeg jako zategnuše, s visoko podignutim odzada i objesiše me na prozor. Osjetih veliki bol u ramenima i kičmi. Viseći tako jedva sam malo uspjevao dohvatiti nožnim prstima pod, a tijelo je u povijenom- naprijed nagetom položaju. Čovjek tad teško diše. Pokušavaš da bol, koji s vremenom postaje nesnosan, u mislima ignoriraš. Tako obješenog me ostavljaju, a oni izlaze iz kancelarije. Provodim sam neko vrijeme, oni ulaze s vremena na vrijeme. Pitaju hoću li priznati, udaraju me tako obješenog vojničkom cokulom u cjevanicu, šamaraju, udaraju šakama u stomak, slabine...“.
O Behmenovom čvrstom karakteru svjedoči zabilješka tadašnjeg upravnika KP doma Zenica Gojka Latinovića: "Na izdržavanje kazne u ovaj dom došao je oktobra mjeseca 1952. godine. Odmah po dolasku u dom počeo je da neprijateljski djeluje među ostalim osuđenicima. Veliki je vjernik, te kao takav podgovara ostale osuđenike da treba da vjeruju u Boga, da trebaju biti dobri muslimani i sl. Radi svoga neprijateljskog djelovanja izolovan je od ostalih osuđenika da ne bi negativno uticao na ostale."
Omer Behmen je u augustu 1983. kao blizak saradnik Alije Izetbegovića i aktivni član Mladih muslimana ponovo procesuiran u sudskom postupku protiv dvanaest bošnjačkih dužnosnika koji su tada osuđeni na ukupnu kaznu zatvora od 90 godina. U „Sarajevskom procesu“ Behmen je osuđen na 15 godina zatvora, a u zatvoru je proveo šest i po godina, do 25. novembra 1988. godine kad su svi politički zatvorenici amnestirani.
Nakon izlaska iz zatvora aktivno se uključio u politiku i učestvovao u osnivanju Stranke demokratske akcije, te u formiranju Patriotske lige i Zelenih Beretki.

U posljednje vrijeme oštro je kritizirao politiku koju vodi SDA, a često je izražavao i svoje neslaganje s najvećim dužnosnicima stranke, posebno nakon smrti Alije Izetbegovića.
Last edited by ragib on 11/01/2007 00:44, edited 1 time in total.

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 11/01/2007 00:38

Uzas.

Gnjuscic

Post by Gnjuscic » 11/01/2007 00:50

Cek' cek' !! Jel' to onaj sto je poslije rata zagovarao odlazak na radne akcije u Saudijsku Arabiju ? Ono " Bosna radi - Saudija se gradi ". Ako je to isti gospo'n, pitanje je zasto je i bio u zatvoru. A krajnje je upitna i njegova ispovijest. Dok su on i takvi bili tamo gdje im je mjesto, bilo je u Bosni i nafake. :razz:

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 11/01/2007 00:50

Drzi se Behmene!

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 11/01/2007 00:51

Gnjuscic wrote:Cek' cek' !! Jel' to onaj sto je poslije rata zagovarao odlazak na radne akcije u Saudijsku Arabiju ? Ono " Bosna radi - Saudija se gradi ". Ako je to isti gospo'n, pitanje je zasto je i bio u zatvoru. A krajnje je upitna i njegova ispovijest. Dok su on i takvi bili tamo gdje im je mjesto, bilo je u Bosni i nafake. :razz:
I za tebe ima jedno fino mjesto...

amrino

Post by amrino » 11/01/2007 09:44

Gnjuscic wrote:Cek' cek' !! Jel' to onaj sto je poslije rata zagovarao odlazak na radne akcije u Saudijsku Arabiju ? Ono " Bosna radi - Saudija se gradi ". Ako je to isti gospo'n, pitanje je zasto je i bio u zatvoru. A krajnje je upitna i njegova ispovijest. Dok su on i takvi bili tamo gdje im je mjesto, bilo je u Bosni i nafake. :razz:
Gnjusam se na tebe !!! :x

mostarac

Post by mostarac » 11/01/2007 09:50

moderator wrote:Ni u ovakvim situacijama respekta nemate.
ja za ovog lika licno nemam. Nije ni on imao respekta za nas dok smo ginuli a on krao novac namjenjen hrani, lijekovima i oruzju.
Stigla ga je kazna.

Gnjuscic

Post by Gnjuscic » 11/01/2007 09:50

A ko ima respekta za situaciju u kojoj sam ja i toliki drugi :x !? I koliko godina traje ta situacija ( agonija ), kojoj su mladjani muslimanac i njegovo drustvo umnogome kumovali. :x Zbog njihovih fikcija je moja stvarnost mora. :x

mostarac

Post by mostarac » 11/01/2007 09:52

Gnjuscic wrote:
A ko ima respekta za situaciju u kojoj sam ja i toliki drugi :x !? I koliko godina traje ta situacija ( agonija ), kojoj su mladjani muslimanac i njegovo drustvo umnogome kumovali. :x Zbog njihovih fikcija je moja stvarnost mora. :x
bas to

amrino

Post by amrino » 11/01/2007 10:16

Jadni vi kada VAS stigne kazna!
Ovo nije politicko niti socijalno pitanje nego pitanje ljudskosti a toga vama izgleda fali...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 11/01/2007 10:20

mostarac wrote:
ja za ovog lika licno nemam. Nije ni on imao respekta za nas dok smo ginuli a on krao novac namjenjen hrani, lijekovima i oruzju.
Stigla ga je kazna.
Najgore je nasladjivati se tudjom mukom.
Koliko god mi bila mrska vrhuska SDA, koliko god mi bila mrska vecina onih sto tu clansku kartu imaju, ja se opet ne mogu nasladjivati time.
Zasto? Ko je krao treba krivicno da odgovara, a ne da jedan po jedan umiru i samo Bogu da polazu racune.
Nek se Behmen oporavi, pa onda svi vi fino papire na sunce i optuzite ga za lopovluk i sve ostalo, pa nek odgovara.
Moju podrsku cete dobiti.

BHG

Post by BHG » 11/01/2007 10:20

amrino wrote:Jadni vi kada VAS stigne kazna!
Ovo nije politicko niti socijalno pitanje nego pitanje ljudskosti a toga vama izgleda fali...
zar nas nije stigla kazna vec 92....ili cemo mozda biti nagradjeni sto smo bili natjerani da prolazimo kroz sve to???? :x :x :x :x :x :x

amrino

Post by amrino » 11/01/2007 10:31

BHG wrote:
zar nas nije stigla kazna vec 92....ili cemo mozda biti nagradjeni sto smo bili natjerani da prolazimo kroz sve to???? :x :x :x :x :x :x
Svi dobiju po zaslugama...neko prije neko kasnije. Sudija je samo JEDAN-PRAVEDAN i SAMILOSTAN...a valja nama svima preko "rijeke"...

mIRCerka

Post by mIRCerka » 11/01/2007 10:32

amrino wrote:
BHG wrote:
Svi dobiju po zaslugama...neko prije neko kasnije. Sudija je samo JEDAN-PRAVEDAN i SAMILOSTAN...a valja nama svima preko "rijeke"...
Pa da onda raspustimo i Haag, jer ce svi kod Njeg odgovarati. NEmoj ici u tu krajnost zivota ti.

amrino

Post by amrino » 11/01/2007 10:39

mIRCerka wrote:
amrino wrote:
BHG wrote: zar nas nije stigla kazna vec 92....ili cemo mozda biti nagradjeni sto smo bili natjerani da prolazimo kroz sve to???? :x :x :x :x :x :x
Pa da onda raspustimo i Haag, jer ce svi kod Njeg odgovarati. NEmoj ici u tu krajnost zivota ti.
Htjela ne htjela, kontala il ne kontala i ti ces "preko rijeke"! To je cinjenica a ne krajnost,a
ti nemoj ici u tu BUKVALNOST.

Posto obicno vodis racuna o svom pravopisu mozes li mi molim te objasniti da li je ovo boldirano samo lapsus ili namjerno napisano s tendencijom da se posalje neka "poruka"?

mostarac

Post by mostarac » 11/01/2007 10:46

sad ce zene da se pobiju :D

amrino

Post by amrino » 11/01/2007 10:49

mostarac wrote:sad ce zene da se pobiju :D
a ti gledaj sa strane i nasladjuj se... :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 11/01/2007 10:52

amrino wrote:
mIRCerka wrote:
amrino wrote: Svi dobiju po zaslugama...neko prije neko kasnije. Sudija je samo JEDAN-PRAVEDAN i SAMILOSTAN...a valja nama svima preko "rijeke"...
Htjela ne htjela, kontala il ne kontala i ti ces "preko rijeke"! To je cinjenica a ne krajnost,a

Posto obicno vodis racuna o svom pravopisu mozes li mi molim te objasniti da li je ovo boldirano samo lapsus ili namjerno napisano s tendencijom da se posalje neka "poruka"?
On, Njega, s Njim.
Valjda znas na sta se odnosi.
Ako vec ides preko rijeke, to je pretpostavka, nema dokaza nikakve verzije zagrobnog zivota.
Stoga, voz!
Eto, nastavite lelemudati i presipati iz supljeg u prazno, ja nemam vremena za to.
Pozz

@mostarac, jednom sam u zivotu ucestvovala u cat fight, nakon sto sam tu curu hljebovala, vidjela sam da znam i od tada ne tucem zene.

volvox

Post by volvox » 11/01/2007 10:52

Retrogradni muslimanski fundamentalista, lopov, stekao ogromnu imovinu (covjek ima vise stanova u Sarajevu) poslije i za vrijeme rata,od penzije naravno!, za vrijeme rata spremio prvo svoje u Teheran, nakon rata namjestio svima pozicije radna mjesta (sin na NTVHayat itd. itd. ) i naravno stanove. Kvazi mucenik muslimanske nacije. Covjek je obicni lazov, koji se osilio i manipulise svojom prosloscu. Sto je najgore neprosvijecen i strasno primitivan kako rece Tunjo!!!
itd.itd.
Zagovarao Podjelu bosne 1993 na prvom Bosnjackom Kongresu. Uzor mu je bio i jos uvijek je Komeni.

Ipak mu zelim da se oparavi i prezivi i jednog dana mozda pred sud!!

foucault

Post by foucault » 11/01/2007 10:53

amrino wrote:
BHG wrote:
Ti pricas o Bozijim zakonima, a mi o ljudskim. Neka dragi Bog vidi sta ce i kako ce s njim. Mi tu ne mozemo nista.Medjutim, s aspekta ljudskosti jako je tesko saosjecati s njim.

mostarac

Post by mostarac » 11/01/2007 10:54

mIRCerka wrote:
amrino wrote:
mIRCerka wrote: Pa da onda raspustimo i Haag, jer ce svi kod Njeg odgovarati. NEmoj ici u tu krajnost zivota ti.

On, Njega, s Njim.
Valjda znas na sta se odnosi.
Ako vec ides preko rijeke, to je pretpostavka, nema dokaza nikakve verzije zagrobnog zivota.
Stoga, voz!
Eto, nastavite lelemudati i presipati iz supljeg u prazno, ja nemam vremena za to.
Pozz

@mostarac, jednom sam u zivotu ucestvovala u cat fight, nakon sto sam tu curu hljebovala, vidjela sam da znam i od tada ne tucem zene.
a muskarce tuces :roll:

amrino

Post by amrino » 11/01/2007 11:00

Ja covjeku zelim brzo ozravljenje...da je ne znam ko sta ukrao nikad ne mogu dobiti zadovoljstinu na ovakav nacin.
Radovati se necijoj nesreci. :oops: ..umjesto da se otvori tema o problemu saobracaja u ovom gradu jer se ovo isto sutra moze desiti (ne daj Boze) bilo kome od nas.

amrino

Post by amrino » 11/01/2007 11:07

Vazda njih nesto ZULJA!

Latina

Post by Latina » 11/01/2007 11:11

Ta tvoja teza ragibe nije bas validna, ukoliko je istina ono sto je napisao @volvox.

Ako su mi ovakvi prijatelji, daj mi Boze sto vise neprijatelja. Barem znam na cemu sam.

Ovo naravno ne znaci da se radujem njegovoj nesreci. Zelim mu oporavak.

Latina

Post by Latina » 11/01/2007 11:12

amrino wrote:Vazda njih nesto ZULJA!
Koga "njih" ?

Locked