u rvackoj nemere sa maramom...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
pentesileja
Posts: 151
Joined: 14/07/2006 10:40

#26

Post by pentesileja »

mukkii :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
monolog
Posts: 186
Joined: 13/09/2005 08:20

#27

Post by monolog »

@Mukki

S koje su je strane slikali? :D :D Ovo je opasno u saobracaju...

:D :D :D Ima i kategoriju za traktor :D :D
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#28

Post by mr__bosnjak »

@Beatrice_22

:thumbup:
deex
Posts: 106
Joined: 05/05/2006 20:12

#29

Post by deex »

Procitala sam komentare na ovaj dogadjaj u Hrvatskoj i zaista su odvratni i primitivni, cak rasisticki. :x Ipak, moje je misljenje da moramo postovati zakone zemlje u kojoj zivimo, ali naravno da oni moraju da vaze za sve, pa i casne sestre i stare zene. Enesa moze privatno nositi sta god zeli, ali ipak je u pitanju zvanicni dokument. Smatram da su Francuzi u pravu kad su donijeli zakon da u skoli nema mjesta religioznim obiljezjima i da tu nema izuzetaka. Inace, zestoko sam protiv pokrivanja zena, pa makar i maramama. Naravno, ne zelim nikom nametati svoje misljenje.
bleka
Posts: 700
Joined: 20/09/2005 11:43

#30

Post by bleka »

Nije to nista evo cuo sam frajera da su mu sestri odbili njemacku vizu u Sarajevu. Prvo maznuli 100 KM i onda rekli e pa ne moze to tako. Covjek je njemacki drzavljanin i ne moze se nikome zaliti. JA mislim da se moze ozbiljno dovesti u pitanje zasto uzimaju po 100 KM u ambasadi kada znaju da ce odbiti to je totalno nelegalno i nista vise od dnevne krade.
Kad mi neko kaze za neke olaksice...
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#31 Re: u rvackoj nemere sa maramom...

Post by mIRCerka »

Nindža Kornjača wrote:Dvadesettrogodišnja Enesa Šemić iz Gejkovca rezignirano je napustila Policijsku postaju u Vojniću kada su joj u jednom danu dvaput odbili napraviti novu osobnu iskaznicu, i to zato što je priložila fotografije s maramom na glavi.

http://www.jutarnji.hr/dogadjaji_dana/c ... a,38830.jl

O toleranciji susjeda toplo preporučam komentare istih. Bljak......
dobila je hrvatski pasos sa slikom na kojoj ima maramu, tako da se najvjerovatnije radi ili o admin gresci PU ili bezobrazluku dame na salteru..


jebem ti izbore i ko ih izmisli...
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#32

Post by Anka »

monolog wrote:
Anka wrote:Ne znam kako je to zakonom propisano,mislim da kosa mora da se vidi na slikama u ličnim dokumentima. Nije isto braniti odlazak u školu sa maramom (Francuska) i imati maramu na slici u ličnoj karti.
Kada sam se ošišala rekli su mi da moram da promenim ličnu kartu jer mi je izmenjen lični opis! Bunila sam se, ma ljudi,to je bezveze,pa valjda vidite da sam to ja. Ne i ne! Moraš da promeniš ličnu kartu !
Ankice, moze biti da si naletila na nekog drota koji ne zna pravila. Poznajem djevojaka koje se sisaju, farbaju, sminkaju, prave mini val pa peglaju kosu (u stvari sve to rade), do tacke neprepoznatljivosti (barem meni), i niti jedna nije morala mijenjati vozacku, licnu i pasos... Pa znas li ti koliko bi to kostalo??? To je smijesno. Licni opis se mijenja operativnim zahvatom, nesrecom ili kao posljedica bolesti.
Nadam se da ce tehnologija staviti tacku na ovo pitanje, i ljudi ce se identifikovati otiskom prsta, roznjacom, potkoznim cipom ili sta se vec smisli...
Ma naravno da je nisam promenila,promenila sam je kada joj je istekao datum važnosti,prošlog leta.
Inače,nadam se da nikada nikome neće pasti na pamet identifikacija ljudi putem ugradnje čipova,to bi bilo totalno gubljenje privatnosti. Nismo mi kućni ljubimci pa da nosimo čipove da nas pronađu za slučaj da se izgubimo... Doduše,to bi dobro došlo za praćenje kriminalaca...ali oni bi to odstranili operativnim putem...
bleka
Posts: 700
Joined: 20/09/2005 11:43

#33

Post by bleka »

Cuj jebe izbore. Elementrna (Sekunde) ljudska prava su u pitanju ...
Staljin bi je vjerovatno izrucio u Guantanamo tj. RH je jos uvijek daleko ispred nas.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#34

Post by mIRCerka »

bleka wrote:Cuj jebe izbore. Elementrna (Sekunde) ljudska prava su u pitanju ...
Staljin bi je vjerovatno izrucio u Guantanamo tj. RH je jos uvijek daleko ispred nas.
bleka, ja znam da ti uzivas u takvim tekstovima, i uzivas kad mozes reci EVO DOKAZA DA SUZIVOT NEMA BUDUCNOSTI ali ja ti kazem POTPUNU CINJENICU a to je da je ista djevojka dobila hrvatski pasos "putovnicu" sa sve slikom sa samijom, tj maramom...

ali ne, bitno je srati da su Hrvati vaki naki, bitno je srati da su Srbi vaki naki...a tek muslimani...bljak...

sramotno je sta se sve koristi za dizanje nacionalnih tenzija..bas sad pred izbore...
ali ne sekiram se ja, nije ovaj narod dosao tobe do sada, pa nece ni u narednih mjesec i po...
*smajli koji cacka uho i lagano zvizduce*
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#35

Post by vodolija_33 »

Za "inžinjere" objašnjenje:

lični/osobni dokumenti moraju imati sliku na kojoj se jasno vidi LICE osobe kojoj pripada, a ne boja kose ili frizura koje se mogu mijenjati kako kome padne na pamet...

Dakle, marama tu ne igra ama baš nikakvu ulogu... Ove sa feredžama MORAJU otkriti LICE iz praktičnih razloga jer ispod feredže može da bude i osoba kojoj dokumenti ne pripadaju :)
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#36

Post by vodolija_33 »

Anka wrote:
Ma naravno da je nisam promenila,promenila sam je kada joj je istekao datum važnosti,prošlog leta.
Inače,nadam se da nikada nikome neće pasti na pamet identifikacija ljudi putem ugradnje čipova,to bi bilo totalno gubljenje privatnosti. Nismo mi kućni ljubimci pa da nosimo čipove da nas pronađu za slučaj da se izgubimo... Doduše,to bi dobro došlo za praćenje kriminalaca...ali oni bi to odstranili operativnim putem...
Pa sada su se okomili na žene koje nose maramu... a kako se olako zadire u privatnost ljudi, poslije toga možda i slijedi ugradnja čipova :wink:
deex
Posts: 106
Joined: 05/05/2006 20:12

#37

Post by deex »

Ma, skoro sam procitala da pasosi nekih zemalja, nisam sigurna da li francuski, engleski... imaju ugradjene, da sad ne lupim, cipove ili neki klinac. Sad da li to vec funkcionise ili ce tek, pojma nemam. Ni meni nije jasno kako na fotografiji na pasosu moze biti potpuno pokrivena zena. Sta ce onda tu slika! A i te jadnice, strasno.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#38

Post by mr__bosnjak »

Sto se tice feredze smatram da se mora skinut ali u mahrami ne vidim smetnju. :?
nesvrstan
Posts: 278
Joined: 21/01/2005 12:14

#39

Post by nesvrstan »

Odbacivsi sve vjerske i politicke konotacije, nalazim da je ovo ipak interesantna tema.
Mislim na vizuelnu identifikaciju osoba.
Tu se mora desiti neka revolucija i mislim da se i desava sa ovim, cini mi se da se to zove bio-identifikacijskim, metodama.
Ali vratimo se na sliku koja je jos uvijek i jos ce dugo biti jedan od glavnih identifikacijskih elemenata.
Evo ova zena sa maramom, ako ona kaze da maramu nikad ne skida, ja bih onda INSISTIRAO da u dokumentima upravo bude slika sa maramom. Kaznio bih je ako je na slici sa maramom, a uhvatim je bez marame!
To je potpuno isto kao i slucaj muskaraca sa bradom. Ako nosis bradu - stavi sliku sa bradom, ako se obrijes - mijenjaj dokumente !

Dakle, bas mi se cini da u ovakvim slucajevima pitanje marame treba tretirati jednako kao i bradu, slazete li se ?
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#40

Post by tempora »

vodolija_33 wrote:Za "inžinjere" objašnjenje:

lični/osobni dokumenti moraju imati sliku na kojoj se jasno vidi LICE osobe kojoj pripada, a ne boja kose ili frizura koje se mogu mijenjati kako kome padne na pamet...

Dakle, marama tu ne igra ama baš nikakvu ulogu...
Ove sa feredžama MORAJU otkriti LICE iz praktičnih razloga jer ispod feredže može da bude i osoba kojoj dokumenti ne pripadaju :)
Upravo tako. AKo pravilo znaci za jedne, a za druge ne ( kao sto je slucaj sa casnim sestrama) onda se radi o diskriminaciji.
Moja tetka, Pulezanka, koja u Istri zivi skoro 40 godina, kaze da joj je izuzetno tesko pao taj momenat kada je morala da se otkrije, da bi izvadila novu licnu kartu.

No, utjehe radi, stvari mogu biti jos i gore! Anno 2006, djevojka iz Maroka, nastanjena u Zwolle ( Holandija) biva prinudjena ( jer nema druge mogucnosti) da skine maramu i da se predstavlja kao da je Spanjolka-po savjetu svoga poslodavca, kako bi prala sudje u restoranu.
Feminizam o ovome naravno suti, zagusen sveopstim misljenjem da je marama dokaz i simbol ugnjetavanja zene- jer ipak zivimo u svijetu univerzalnih ljudskim vrijednosti.
monolog
Posts: 186
Joined: 13/09/2005 08:20

#41

Post by monolog »

tempora wrote:Feminizam o ovome naravno suti, zagusen sveopstim misljenjem da je marama dokaz i simbol ugnjetavanja zene- jer ipak zivimo u svijetu univerzalnih ljudskih vrijednosti.
Kad vidim one djevojke na modnoj reviji u Milanu kako nose marame, bude mi ih zao do koje ih mjere ugnjetavaju... :D

Wilma i Thelma su zbog marama presle liticu. :D
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#42

Post by vodolija_33 »

tempora wrote:
vodolija_33 wrote:Za "inžinjere" objašnjenje:

lični/osobni dokumenti moraju imati sliku na kojoj se jasno vidi LICE osobe kojoj pripada, a ne boja kose ili frizura koje se mogu mijenjati kako kome padne na pamet...

Dakle, marama tu ne igra ama baš nikakvu ulogu...
Ove sa feredžama MORAJU otkriti LICE iz praktičnih razloga jer ispod feredže može da bude i osoba kojoj dokumenti ne pripadaju :)
Upravo tako. AKo pravilo znaci za jedne, a za druge ne ( kao sto je slucaj sa casnim sestrama) onda se radi o diskriminaciji.
Moja tetka, Pulezanka, koja u Istri zivi skoro 40 godina, kaze da joj je izuzetno tesko pao taj momenat kada je morala da se otkrije, da bi izvadila novu licnu kartu.

No, utjehe radi, stvari mogu biti jos i gore! Anno 2006, djevojka iz Maroka, nastanjena u Zwolle ( Holandija) biva prinudjena ( jer nema druge mogucnosti) da skine maramu i da se predstavlja kao da je Spanjolka-po savjetu svoga poslodavca, kako bi prala sudje u restoranu.
Feminizam o ovome naravno suti, zagusen sveopstim misljenjem da je marama dokaz i simbol ugnjetavanja zene- jer ipak zivimo u svijetu univerzalnih ljudskim vrijednosti.
I zar nije pomalo ironično to što se "na Zapadu" na takav način bore protiv "ugnjetavanja"... hoću da kažem da niko ne vodi računa o osjećajima tih žena i ne razumiju da one tu maramu ne vide i ne doživljavaju na način kako to neko drugi sa strane vidi... na silu nameću tzv. slobodu odnosno, ugnjetavaju :-?
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#43

Post by tempora »

vodolija_33 wrote:
tempora wrote:
vodolija_33 wrote:Za "inžinjere" objašnjenje:

lični/osobni dokumenti moraju imati sliku na kojoj se jasno vidi LICE osobe kojoj pripada, a ne boja kose ili frizura koje se mogu mijenjati kako kome padne na pamet...

Dakle, marama tu ne igra ama baš nikakvu ulogu...
Ove sa feredžama MORAJU otkriti LICE iz praktičnih razloga jer ispod feredže može da bude i osoba kojoj dokumenti ne pripadaju :)
Upravo tako. AKo pravilo znaci za jedne, a za druge ne ( kao sto je slucaj sa casnim sestrama) onda se radi o diskriminaciji.
Moja tetka, Pulezanka, koja u Istri zivi skoro 40 godina, kaze da joj je izuzetno tesko pao taj momenat kada je morala da se otkrije, da bi izvadila novu licnu kartu.

No, utjehe radi, stvari mogu biti jos i gore! Anno 2006, djevojka iz Maroka, nastanjena u Zwolle ( Holandija) biva prinudjena ( jer nema druge mogucnosti) da skine maramu i da se predstavlja kao da je Spanjolka-po savjetu svoga poslodavca, kako bi prala sudje u restoranu.
Feminizam o ovome naravno suti, zagusen sveopstim misljenjem da je marama dokaz i simbol ugnjetavanja zene- jer ipak zivimo u svijetu univerzalnih ljudskim vrijednosti.
I zar nije pomalo ironično to što se "na Zapadu" na takav način bore protiv "ugnjetavanja"... hoću da kažem da niko ne vodi računa o osjećajima tih žena i ne razumiju da one tu maramu ne vide i ne doživljavaju na način kako to neko drugi sa strane vidi... na silu nameću tzv. slobodu odnosno, ugnjetavaju :-?


Ironicno? Mozda prije dvolicno jer zapad u posljednoj deceniji uglavnom kakofonise o univerzalnim ljudskim vrijednostima i ljudskim pravima-onim nekim "zapadnim" Rijec univerzalnost vrijednosti i ljudska prava sama po sebi je krajnje kontradiktorna jer ljudska prava su obicno vezana za nacionalne, religijeske ili etnicke "dobrobiti." Niti jedna drzava po pitanju nacije nije neutralna a samim time niti po pitanju religije iako se svaka demokratska, liberealna drzava po automatizmu uzima kao takva, a upitnost gradjanstva tih drzava o demokratskim idejama ne dovode se upitanje. Generalno gledajuci, gradjani zapadnih drzava su svi liberali, zagovaraci ljudskih prava i sloboda a gradjani drzava u nekim totalitarnim drzavama su "opozit"
Ja po pitanju "marame" koja se usko dovodi u vezu sa ugnjetavanjem, ne vidim armiju zena, feministica koja polemisu o ovoj "problematici" Uglavnom se radi o muskarcima ( politicarima, publicistima, itd) koji smatraju da zenu Islama treba spasiti od ugnjetavanja i terora njihovih muzeva. :?
Nindža Kornjača
Posts: 25
Joined: 31/07/2006 16:24

#44

Post by Nindža Kornjača »

nesvrstan wrote:Odbacivsi sve vjerske i politicke konotacije, nalazim da je ovo ipak interesantna tema.
Mislim na vizuelnu identifikaciju osoba.
Tu se mora desiti neka revolucija i mislim da se i desava sa ovim, cini mi se da se to zove bio-identifikacijskim, metodama.
Ali vratimo se na sliku koja je jos uvijek i jos ce dugo biti jedan od glavnih identifikacijskih elemenata.
Evo ova zena sa maramom, ako ona kaze da maramu nikad ne skida, ja bih onda INSISTIRAO da u dokumentima upravo bude slika sa maramom. Kaznio bih je ako je na slici sa maramom, a uhvatim je bez marame!
To je potpuno isto kao i slucaj muskaraca sa bradom. Ako nosis bradu - stavi sliku sa bradom, ako se obrijes - mijenjaj dokumente !

Dakle, bas mi se cini da u ovakvim slucajevima pitanje marame treba tretirati jednako kao i bradu, slazete li se ?
nesvrstani, slazem se u potpunosti!

mIRCerka, ova tema nema veze sa izborima, pun je meni kufer i SDA i bandita, a pravo da ti kazem nisam vidio nikakvih promjena ni za vladavine SDP-a. Ovaj put aminujem za liberale, ali sve je to potanko.
alaga
Posts: 11
Joined: 15/08/2006 11:45

#45

Post by alaga »

Nindža Kornjača wrote:
nesvrstan wrote:Odbacivsi sve vjerske i politicke konotacije, nalazim da je ovo ipak interesantna tema.
Mislim na vizuelnu identifikaciju osoba.
Tu se mora desiti neka revolucija i mislim da se i desava sa ovim, cini mi se da se to zove bio-identifikacijskim, metodama.
Ali vratimo se na sliku koja je jos uvijek i jos ce dugo biti jedan od glavnih identifikacijskih elemenata.
Evo ova zena sa maramom, ako ona kaze da maramu nikad ne skida, ja bih onda INSISTIRAO da u dokumentima upravo bude slika sa maramom. Kaznio bih je ako je na slici sa maramom, a uhvatim je bez marame!
To je potpuno isto kao i slucaj muskaraca sa bradom. Ako nosis bradu - stavi sliku sa bradom, ako se obrijes - mijenjaj dokumente !

Dakle, bas mi se cini da u ovakvim slucajevima pitanje marame treba tretirati jednako kao i bradu, slazete li se ?
nesvrstani, slazem se u potpunosti!

mIRCerka, ova tema nema veze sa izborima, pun je meni kufer i SDA i bandita, a pravo da ti kazem nisam vidio nikakvih promjena ni za vladavine SDP-a. Ovaj put aminujem za liberale, ali sve je to potanko.
da nisu u pitanju izbori po dzematima ?
pitam ja autora gornjeg priloga ,
sta bi se desilo ako bi neko bio dosljedan reliigiji koja zabranjuje bilo kakvo fotografisanje ?
Post Reply