U koju drzavu preseliti?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#26 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Nadzorna_ploca »

Za Luksemburg treba da se ozenis ili udas, dodjes u tu drzavu i u opstini podneses zahtjev za tzv Family Member Card. Koji ces dobiti prilicno brzo.
Ne znam o kakvoj vizi govorimo, ja sam se ozenio u subotu a u srijedu vec bio tu i podnio zahtjev i dobio dokument i ostao evo skoro godinu da me niko nije mrko pogledao. :D
To nije ni blizu isto kao recimo za Njemacku gdje moras u ambasadi predati za vizu i cekati termin.
Trappist
Posts: 4235
Joined: 12/09/2020 08:52

#27 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Trappist »

anida_s wrote: 02/10/2020 10:07 Zašto ne probaš Holandiju? Mi smo došli nedavno, firma suprugu vizu završila za mjesec dana. Također IT struka u pitanju. Bili smo i u Austriji ali meni se ljudi tamo nikako nisu svidjeli, tačno osjetiš koliko mrze strance. U Holandiji je potpuno druga priča, puno su tolerantniji i ljubazniji. Naravno, nema nekog pretjeranog druženja sa njima, ali su otvoreni da ti pomognu kada god treba. I da, svi pričaju engleski, za razliku od Austrijanaca koji i kada znaju neće s tobom da pričaju na engleskom.
MOze vise detalja ako nije problem :) Koji grad, kakvi su troskovi zivota poredeci sa austrijom ili BiH :D
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20487
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#28 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Bullet Tooth Tony »

Luksemburg , za IT ima puno posla ... Minimalac 2200 eura neto (naravno neces raditi za minimalac) , internacionalan grad .... dosadan, ali koliko sam skontao miran si porodican covjek pa ce ti biti dobro ...

Kakva Austrija i Njemacka :P :D :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#29 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Rockefeller »

IT struka jako trazena.

Moras biti iskusan IT sa zavrsenim fakultetom ili vaze zavrseni kursevi za struku? Onako, samo pitam :mrgreen:
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#30 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by RagibUzoriti »

Znam samo da je Norveska jako popularna za srbijance.
Masovno dolaze, ko mravi, jedan za drugim.
Post Reply