U koju drzavu preseliti?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
hannibal
Posts: 84
Joined: 14/02/2011 13:20

#1 U koju drzavu preseliti?

Post by hannibal »

Pozdrav raja,

Već neko vrijeme razmisljam da li otić iz Bosne ili ne i odluka je pala da bjezim. Zanima me sta vi mislite gdje bi bilo najbolje otic? Ja nekako trenutno naginjem najvise na Austriju, tacnije Salzburg. Imam tamo i neke rodbine pa bi mi prelaz vjerovatno bio dosta laksi. Grad i priroda su me odusevili kad sam bio. Druga opcija je Njemacka i tamo imam dosta rodbine i poznanika(Hamm, Stuttgart, Frankfurt, Koln, Berlin, Dusseldorf) al me nije očarala kao Austrija. U Svici nemam nikog a cuo sam da je teze dobit radnu dozvolu nego u ove dvije. Skandinavske zemlje su mi trenutno nize na listi zbog daljine i vremena.

Uglavnom vodim miran zivot s porodicom. Nocni zivot me toliko ne zanima koliko putovanja i priroda.

Dosta bitnu ulogu igra i poslovna perspektiva. Ja sam software developer sa skoro 10 godina iskustva, zavrsen FIT. Pa bi zamolio kolege ako imaju kakvih informacija u kojoj drzavi je najbolje placen IT sektor i koliku platu mogu gdje ocekivat?

Uglavom eto ako imate kakvih savjeta pisite, hvala unaprijed

Ako ima neki slican podforum slobodno me uputite pa cu premjestit post.
Last edited by hannibal on 19/11/2021 00:12, edited 2 times in total.
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#2 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by HB_BHF »

Što se tiče IT-a mislim da Salzburg nema neke posebne opcije. Beč je nešto drugo... Čak je i Graz jači od Salzburga. U Njemačkoj bi s tim iskustvom mogao imati hladno 60k€ godišnje i to bez jezika.
User avatar
hannibal
Posts: 84
Joined: 14/02/2011 13:20

#3 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by hannibal »

HB_BHF wrote: 31/08/2020 22:32 Što se tiče IT-a mislim da Salzburg nema neke posebne opcije. Beč je nešto drugo... Čak je i Graz jači od Salzburga. U Njemačkoj bi s tim iskustvom mogao imati hladno 60k€ godišnje i to bez jezika.
Steta za Salzburg :( Morat cu malo pogledat sta se nudi u tim gradovima.

Ta cifra je bruto jel tako? I jel generalno bolje placena IT struka u Njemačkoj? Njemački jezik dosta dobro razumijem, mada sam malo zahrđo kad je pričanje u pitanju jer ga nisam dugo koristio.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by vjesticanametli »

Njem uopste nije moranje.....sve pici na eng.... cifra je bruto ..... mozes i 65 nagurati....interno....a ako ces biti selbstständig onda produmaj o satnici i hoce li biti ista onsite i remote itd....ima negdje na forumu sam pisala satnice ne mogu se sad sjetiti teme ali od 55 za neke budalestine do 155 eura
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#5 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Dope_Man »

S obzirom na tvoju struku i iskustvo, njemacki je najmanje bitan faktor. Ono, naucices ga vremenom svakako zbog svakodnevnog zivota, ali te u poslu niko nece pitati.

Takodjer, platu ces imati solidnu gdje god bio, a tu je i mogucnost remote-a. Tako da bi ja, da sam u tvojoj poziciji, gledao iskljucivo gdje mi se svidja mjesto, gdje vidim sebe. Ne bi ganjao po svaku cijenu najvecu platu jer svakako u tom sektoru imas solidnu platu gdje god da si.

I sam razmisljam da cu vjerovatno u rolu 1-2 godine otici, a moj izbor bi bio Graz. Proveo sam gore dosta vremena ovako u posjetama, vidio grad iz svih uglova i svidja mi se pravo kao grad, a veliku plus je i to sto je najblizi BiH.
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#6 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by BlackRiver »

Posto zivim i radim kao software developer u Salzburgu, mogu ti reci da ima nekoliko jakih kompanija ovdje.
Npr. imas Red Bull koji ima jako dobar IT department. Takodje, Porsche Salzburg uvijek trazi developere. Lagermax je jos jedna firma koja redovno zaposljava developere.
Ima jos mnogo manjih firmi koje imaju IT odjele, ali nisam siguran koliko su otvorene za zaposljavanje ljudi iz vana.

Firma za koju ja radim zaposljava mnogo developera sa Balkana, ali iskreno ne znam da li imaju planove da zaposljavaju uskoro, jer su bas neki dan zaposlili momka iz Srbije.

Inace, Salzburg je divan grad. Malo skuplji od austrijskog prosjeka, posebno nekretnine. Ali priroda i kultura su na vrhu definitivno.
Sto se tice plate u AT, sve je do tebe i kako ispregovaras. Svaka firma ce pokusati da te dobije jeftino, ali ako imas dobre reference u 10 godina karijere onda vjerujem da mozes startati sa 55k bruto godisnje. U vecini ozbiljnih firmi, nakon 3 mjeseca ta plata se povecava i onda mozes manje-vise svake godine pregovarati o povisici.
Naravno, 13. i 14. plata su uvijek dobrodosle, a treba uzeti u obzir i poreske reforme koje su u manjem dijelu vec implementirane, ali ce najveci dio zazivjeti od iduce godine. Ukratko, smanjuje se porez, povecava se neto primanje.
User avatar
hannibal
Posts: 84
Joined: 14/02/2011 13:20

#7 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by hannibal »

vjesticanametli wrote: 01/09/2020 06:18 a ako ces biti selbstständig
nisam o tome razmisljao. Kako bi to islo, bil mogo dobit radnu dozvolu?
Dope_Man wrote: 01/09/2020 07:41 Tako da bi ja, da sam u tvojoj poziciji, gledao iskljucivo gdje mi se svidja mjesto, gdje vidim sebe. Ne bi ganjao po svaku cijenu najvecu platu jer svakako u tom sektoru imas solidnu platu gdje god da si.
I sam tako razmisljam, al eto opet gledam da sve izvagam.
BlackRiver wrote: 01/09/2020 11:23 da mozes startati sa 55k bruto godisnje.
Znaci sa tom 13. i 14. platom nije neka razlika u odnosu na Njemacku.

@BlackRiver
Znas li da li firme u Austriji nude neke pogodnosti pri zaposlenju npr. pomoc pri trazenju stana, automobil, neki finansijski paket za preseljenje i slicno? Cuo sam da dosta firmi u Njemackoj to radi.

A generalno kakva je razlika izmedju dvije drzave sto se tice stanarine, vrtica, skolovanja, zdravstva, kupovine nekretnina? Kazu da je u Austriji skuplji zivot nego u Njemackoj, koliko je to istina ili je to nesto zanemarivo?
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#8 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by CikCikCikPogodi »

@hannibal
Ti ako zelis prirodu bolje ti je u Innsbruck. Grad je isto ko Sarajevo, izmedu planina, mozes vidjeti na google mapsu, kakav je pogled sa planina.
Isto je lijep Klagenfurt, on je pored jezera.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#9 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by vjesticanametli »

Hanibale ne znam....pomisljala sam otici u te vode prije par god al ipak ne.... imam u de dobar hajmo reci drzavni posao i ne pada mi na pamet....jos sad kako su nadrljali s koronom ovi sto su selbstständig ..... ma nema saMse..... sigurica ipak
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#10 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by BlackRiver »

@hannibal ,

Iz mog licnog iskustva, firma za koju radim mi je sredila RWR (viza), dala stan na koristenje prvih mjesec dana i platila sve troskove dolaska na razgovore i putne troskove prilikom selidbe iz Bosne za AT.
Mnoge firme nude taj relocation package, a sta konkretno u to ulazi, zavisi od firme do firme.

Ono sto mogu reci za Salzburg, opet iz licnog iskutva, jeste da su stanarine vece od austrijskog prosjeka. Mislim da su jedino u Innsbrucku vece.
Ja trenutno placam garsonjeru od 38m kvadratnih 600 EUR-a. Za te pare u Linzu ili Becu mozes naci stan sa odvojenom spavacom sobom.
Radna kolegica placa 90m kvadratnih stan 1500 EUR-a (dijeli troskove sa cimericom). Specificnost za Salzburg jeste blizina Njemacke, tj gradica po imenu Freilassing. Bukvalno 10min autom od centra Salzburga, nekretnine dosta jeftinije kako za iznajmiti tako i za kupiti.

Za vrtice i skole ti ne mogu puno toga reci, jer nemam djecu pa trenutno i nemam te troskove. Zdravstvo je sasvim OK, sto je i za ocekivati za zemlju poput Austrije. Moras se mozda prilagoditi na cinjenicu da je sve na termin, te ako ne ides privatniku cekanje termina moze da potraje.
Troskovi hrane zavise od navika. Supruga i ja se pokusavamo hraniti sto zdravije, tako da mjesecno na hranu potrosimo u prosjeku 500 EUR-a. Ako uracunas par puta mjesecno izlaske u restorane i sl, onda ide i preko te cifre.
Iz moga iskustva, razlike u cijenama hrane i tako nekih sitnica, izmedju Njemacke i AT (Freilassing i Salzburg) su male. Ako imas auto, isplati se ponekad otici, kupiti neke stvari. Ali, nije da ces sad ustedjeti stotine eura.

Sve u svemu, ako imas prosjecnu ili malo iznad prosjecne plate za software developera mozes normalno zivjeti u Salzburgu, pa tako i u bilo kojem drugom gradu u AT. Ako jos i supruga radi, onda se moze i fino ustedjeti.
User avatar
CikCikCikPogodi
Posts: 2734
Joined: 29/01/2020 08:39

#11 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by CikCikCikPogodi »

BlackRiver wrote: 03/09/2020 10:00 @hannibal ,

Iz mog licnog iskustva, firma za koju radim mi je sredila RWR (viza), dala stan na koristenje prvih mjesec dana i platila sve troskove dolaska na razgovore i putne troskove prilikom selidbe iz Bosne za AT.
Mnoge firme nude taj relocation package, a sta konkretno u to ulazi, zavisi od firme do firme.

Ono sto mogu reci za Salzburg, opet iz licnog iskutva, jeste da su stanarine vece od austrijskog prosjeka. Mislim da su jedino u Innsbrucku vece.
Ja trenutno placam garsonjeru od 38m kvadratnih 600 EUR-a. Za te pare u Linzu ili Becu mozes naci stan sa odvojenom spavacom sobom.
Radna kolegica placa 90m kvadratnih stan 1500 EUR-a (dijeli troskove sa cimericom). Specificnost za Salzburg jeste blizina Njemacke, tj gradica po imenu Freilassing. Bukvalno 10min autom od centra Salzburga, nekretnine dosta jeftinije kako za iznajmiti tako i za kupiti.

Za vrtice i skole ti ne mogu puno toga reci, jer nemam djecu pa trenutno i nemam te troskove. Zdravstvo je sasvim OK, sto je i za ocekivati za zemlju poput Austrije. Moras se mozda prilagoditi na cinjenicu da je sve na termin, te ako ne ides privatniku cekanje termina moze da potraje.
Troskovi hrane zavise od navika. Supruga i ja se pokusavamo hraniti sto zdravije, tako da mjesecno na hranu potrosimo u prosjeku 500 EUR-a. Ako uracunas par puta mjesecno izlaske u restorane i sl, onda ide i preko te cifre.
Iz moga iskustva, razlike u cijenama hrane i tako nekih sitnica, izmedju Njemacke i AT (Freilassing i Salzburg) su male. Ako imas auto, isplati se ponekad otici, kupiti neke stvari. Ali, nije da ces sad ustedjeti stotine eura.

Sve u svemu, ako imas prosjecnu ili malo iznad prosjecne plate za software developera mozes normalno zivjeti u Salzburgu, pa tako i u bilo kojem drugom gradu u AT. Ako jos i supruga radi, onda se moze i fino ustedjeti.
Kada vec spominje prirodu, bolja bi mu bila opcija Innsbruck, ne znam koliko nasih ima u tom gradu.
Ali priroda mu je puno blize, blizu mu je Garmisch, jezero Garda gdje se moze kupat i svacega obici, Liechtenstein I Svicarska. Puno bolja mu je opcija ako zeli da obilazi i uziva u prirodi.
BlackRiver
Posts: 418
Joined: 11/07/2012 10:36

#12 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by BlackRiver »

CikCikCikPogodi wrote: 03/09/2020 12:01 Kada vec spominje prirodu, bolja bi mu bila opcija Innsbruck, ne znam koliko nasih ima u tom gradu.
Ali priroda mu je puno blize, blizu mu je Garmisch, jezero Garda gdje se moze kupat i svacega obici, Liechtenstein I Svicarska. Puno bolja mu je opcija ako zeli da obilazi i uziva u prirodi.
Ljepota je u oku posmatraca :)
User avatar
hannibal
Posts: 84
Joined: 14/02/2011 13:20

#13 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by hannibal »

CikCikCikPogodi wrote: 02/09/2020 23:20 @hannibal
Ti ako zelis prirodu bolje ti je u Innsbruck. Grad je isto ko Sarajevo, izmedu planina, mozes vidjeti na google mapsu, kakav je pogled sa planina.
Isto je lijep Klagenfurt, on je pored jezera.
definitivno cu razmotrit i Innsbruck :thumbup:
BlackRiver wrote: 03/09/2020 10:00 Sve u svemu, ako imas prosjecnu ili malo iznad prosjecne plate za software developera mozes normalno zivjeti u Salzburgu, pa tako i u bilo kojem drugom gradu u AT. Ako jos i supruga radi, onda se moze i fino ustedjeti.
Koja je prosjecna plata za software developer-a?

Supruga je diplomirani ekonomista. Zna li neko kakve oni poslove mogu naci tamo?
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#14 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by hp_user »

Luxembourg
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#15 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by hatemondays »

hannibal wrote: 07/09/2020 10:11
CikCikCikPogodi wrote: 02/09/2020 23:20 @hannibal
Ti ako zelis prirodu bolje ti je u Innsbruck. Grad je isto ko Sarajevo, izmedu planina, mozes vidjeti na google mapsu, kakav je pogled sa planina.
Isto je lijep Klagenfurt, on je pored jezera.
definitivno cu razmotrit i Innsbruck :thumbup:
BlackRiver wrote: 03/09/2020 10:00 Sve u svemu, ako imas prosjecnu ili malo iznad prosjecne plate za software developera mozes normalno zivjeti u Salzburgu, pa tako i u bilo kojem drugom gradu u AT. Ako jos i supruga radi, onda se moze i fino ustedjeti.
Koja je prosjecna plata za software developer-a?

Supruga je diplomirani ekonomista. Zna li neko kakve oni poslove mogu naci tamo?
Drug ako ti nije daleko bujrum kod klokana, za tebe i zenu nije problem naci posao a i djetetu nista ne bi falilo. Sacekaj malo da se grane otvore, sa 10 godina iskustva lako naci posao. Najveca prednost ti je drzavljanstvo koje mozes dobiti za 5 godina max. Razmisli ,ako budes htio vise info sikni pm.
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#16 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by caseytron »

Gdje god, vjeruj mi.
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#17 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Bascarsija1 »

caseytron wrote: 10/09/2020 18:46 Gdje god, vjeruj mi.
Ovo uopste nije savijet.

1. Recimo sve ove zemlje sto nam dolaze izbijeglice nisu bas optimalni kandidati.
2. Imas vrlo opresivne sisteme ...
3. Negdije nemozes uci (ili trebas jako velike pare ... sto da covijek to ima nebi ni isao iz Bosne)
4. Recimo ja nebi u Rusiju nikad.

Ja da se pitam ja bi probao klasike: Austrija, Njemacka, Francuska, Kanada, USA. Jako je interesantna Norveska (visoki standard ali klima bezveze).
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#18 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by L u c i f e r »

Ahiret
caseytron
Posts: 2083
Joined: 01/06/2016 16:42

#19 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by caseytron »

Bascarsija1 wrote: 12/09/2020 19:05
caseytron wrote: 10/09/2020 18:46 Gdje god, vjeruj mi.
Ovo uopste nije savijet.

1. Recimo sve ove zemlje sto nam dolaze izbijeglice nisu bas optimalni kandidati.
2. Imas vrlo opresivne sisteme ...
3. Negdije nemozes uci (ili trebas jako velike pare ... sto da covijek to ima nebi ni isao iz Bosne)
4. Recimo ja nebi u Rusiju nikad.

Ja da se pitam ja bi probao klasike: Austrija, Njemacka, Francuska, Kanada, USA. Jako je interesantna Norveska (visoki standard ali klima bezveze).
Ma na te i mislim, znam jednog momka koji je otisao u Rusiju za cijeli zivot. I Slovenija je dobra, samo da covjek nije u tom psiholoskom krahu
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#20 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Bascarsija1 »

caseytron wrote: 12/09/2020 19:28
Bascarsija1 wrote: 12/09/2020 19:05
caseytron wrote: 10/09/2020 18:46 Gdje god, vjeruj mi.
Ovo uopste nije savijet.

1. Recimo sve ove zemlje sto nam dolaze izbijeglice nisu bas optimalni kandidati.
2. Imas vrlo opresivne sisteme ...
3. Negdije nemozes uci (ili trebas jako velike pare ... sto da covijek to ima nebi ni isao iz Bosne)
4. Recimo ja nebi u Rusiju nikad.

Ja da se pitam ja bi probao klasike: Austrija, Njemacka, Francuska, Kanada, USA. Jako je interesantna Norveska (visoki standard ali klima bezveze).
Ma na te i mislim, znam jednog momka koji je otisao u Rusiju za cijeli zivot. I Slovenija je dobra, samo da covjek nije u tom psiholoskom krahu
Istinita prica: Tokom 60tih kad su svi bjezali na zapad jedan tatin prijatelj pobjego u rusiju. Tamo su ga isprebijali na mrtvo ime (jer su mislili da je spijun. Sto je normalno rezonovanje sa ruske strane).
User avatar
hannibal
Posts: 84
Joined: 14/02/2011 13:20

#21 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by hannibal »

hp_user wrote: 10/09/2020 00:15 Luxembourg
Kakva je procedura oko dobivanja radne dozvole, jel slicno ko i za AT?
hatemondays wrote: 10/09/2020 01:05 Drug ako ti nije daleko bujrum kod klokana, za tebe i zenu nije problem naci posao a i djetetu nista ne bi falilo. Sacekaj malo da se grane otvore, sa 10 godina iskustva lako naci posao. Najveca prednost ti je drzavljanstvo koje mozes dobiti za 5 godina max. Razmisli ,ako budes htio vise info sikni pm.
ma daleko, drug. Kontam daleko su mi skandinavske zemlje..Australija mi dodje na kraj svijeta. A nisam znao za drzavljanstvo, zanimljiva informacija. Mislim da se i u Spaniji nakon 5 godina dobije drzavljanstvo
L u c i f e r wrote: 12/09/2020 19:07 Ahiret
neka me jos
User avatar
Didier
Posts: 2166
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#22 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Didier »

hannibal wrote: 31/08/2020 15:33 Pozdrav raja,

Već neko vrijeme razmisljam da li otić iz Bosne ili ne i odluka je pala da bjezim. Zanima me sta vi mislite gdje bi bilo najbolje otic? Ja nekako trenutno naginjem najvise na Austriju, tacnije Salzburg. Imam tamo i neke rodbine pa bi mi prelaz vjerovatno bio dosta laksi. Grad i priroda su me odusevili kad sam bio. Druga opcija je Njemacka i tamo imam dosta rodbine i poznanika(Hamm, Stuttgart, Frankfurt, Koln, Berlin, Dusseldorf) al me nije očarala kao Austrija. U Svici nemam nikog a cuo sam da je teze dobit radnu dozvolu nego u ove dvije. Skandinavske zemlje su mi trenutno nize na listi zbog daljine i vremena.

Uglavnom vodim miran zivot s porodicom(dijete od tri godine). Nocni zivot me toliko ne zanima koliko putovanja i priroda.

Dosta bitnu ulogu igra i poslovna perspektiva. Ja sam software developer sa skoro 10 godina iskustva (vecinom PHP, 2 godine .Net), zavrsen FIT. Pa bi zamolio kolege ako imaju kakvih informacija u kojoj drzavi je najbolje placen IT sektor i koliku platu mogu gdje ocekivat?

Uglavom eto ako imate kakvih savjeta pisite, hvala unaprijed

Ako ima neki slican podforum slobodno me uputite pa cu premjestit post.

Ako gledaš lovu, Holandija ti je odlična opcija. Priroda nije nešto posebno, ali se mnogo lakše snaći samo na engleskom, posebno u Amsterdamu. Mnogo se više zarađuje nego u Njemačkoj, a klima je ista kao u Dizeldorfu, Kelnu, Hamburgu... Holanđani su i dosta otvoreniji, a ima i naše raje koliko hoćeš. Nema direktan let za Sarajevo, i to je mana, autom se putuje dugo do Bosne.

Ja sam živio u Minhenu, i ogromno mi je, nije za moj ukus, i sve je nenormalno skupo. Možeš ti to priuštiti, ali ti je glupo dati 4,50 eura za kafu. Dugo se i putuje. Berlin je super, ali takođe daleko. Nisu loši ovi manji gradovi po Bavarskoj, poput Ingolštata, Augsburga itd.

Austrija ti je super opcija, ali mislim da je bolje ići u Beč. Ima više opcija, društveni život je odličan, a imaš direktan let za skoro sve na Balkanu. Klima u Austriji je najbolja, priroda takođe.

Ima i u Barseloni super opcija za IT-ovce.

Što se tiče radnih dozvola, nemoj uopšte brinuti za to, to je najmanji problem ako si developer.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#23 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Rockefeller »

Danas ako ti je 16 sati puno sa autom putovat m, sjedi na avion i ne zali se. :mrgreen:
User avatar
hp_user
Posts: 249
Joined: 16/09/2017 20:13
Location: https://razg.net

#24 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by hp_user »

hannibal wrote: 13/09/2020 21:12
hp_user wrote: 10/09/2020 00:15 Luxembourg
Kakva je procedura oko dobivanja radne dozvole, jel slicno ko i za AT?
hatemondays wrote: 10/09/2020 01:05 Drug ako ti nije daleko bujrum kod klokana, za tebe i zenu nije problem naci posao a i djetetu nista ne bi falilo. Sacekaj malo da se grane otvore, sa 10 godina iskustva lako naci posao. Najveca prednost ti je drzavljanstvo koje mozes dobiti za 5 godina max. Razmisli ,ako budes htio vise info sikni pm.
ma daleko, drug. Kontam daleko su mi skandinavske zemlje..Australija mi dodje na kraj svijeta. A nisam znao za drzavljanstvo, zanimljiva informacija. Mislim da se i u Spaniji nakon 5 godina dobije drzavljanstvo
L u c i f e r wrote: 12/09/2020 19:07 Ahiret
neka me jos
Europska unija bro, svugdje isto :D
poslodavac > viza > zivot
brak > viza za spajanje porodice > zivot
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#25 Re: U koju drzavu preseliti?

Post by Hemsworth30 »

Ne moze u Eu svugdje biti isto, majku mu. Zar zivot u Njemackoj, Svedskoj, Austriji moze da se poredi sa zivotom u Ceskoj i Italiji. Zar je zivot u Ceskoj isti kao u Bugarskoj, Hrvatskoj, Rumuniji? Zna se sta je Zapad, sta srednja Evropa (kulturoloska definicija, ne geografska) a sta istok.
Post Reply