U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#26 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Nije bar meni bitno samo porez zarada i slicno.Sa svojom profesijom ja najnormalnije zivim i u Sarajevu.Meni ne trebaju ni djipovi ni kavijar...sa svojom strukom i znanjem normalno zivim i u Engleskoj i u Bugarskoj.Bosnu sam volio vise nego iko moze sanjat.U zadnje vrijeme mi se sve zgadilo i klima i politika i nacionalisti i iskreno narod sve nekako pokvareniji.I"vani"ima svakakvog zla u ljudima al nekako i ne ocekujem da me neko voli u AmeriKi.Uz to lakse mi zivit na engleskom nego se koristiti jednim jezikom u Sarajvu drugim na Palama i trecim na Carsiji.Sve mi nesto fuj...Hvala svima za predlozima!
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#27 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

[quote="melac"]Ja bih razmislio i o Tenerifima i Kanarskim ostrvima. Znam da su im porezi manji vec u ostatku EU, a imaju priljev turista kroz cijelu godinu, tako da je ugostiteljstvo sigurno prolazna bransa. E sad oko stjecanja prava na stakni boravak kupnjom nekretnina ne znam.
No meni se svidili Tenerifi, da evo vec godinu dana trazim posao da se preselil tamo.[/quotePrije sam razmisljao o ovim dijelovima.Dobra klima,turizam...narod se raduje svakom danu a ne da hodaju ko mrgudi.Odmah ljepse za zivot.Proguglat cu Tenerife.
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#28 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by melac »

Dogoljubac wrote:
melac wrote:Ja bih razmislio i o Tenerifima i Kanarskim ostrvima. Znam da su im porezi manji vec u ostatku EU, a imaju priljev turista kroz cijelu godinu, tako da je ugostiteljstvo sigurno prolazna bransa. E sad oko stjecanja prava na stakni boravak kupnjom nekretnina ne znam.
No meni se svidili Tenerifi, da evo vec godinu dana trazim posao da se preselil tamo.
Prije sam razmisljao o ovim dijelovima.Dobra klima,turizam...narod se raduje svakom danu a ne da hodaju ko mrgudi.Odmah ljepse za zivot.Proguglat cu Tenerife.
I to bih ja trazio Santa de la Cruz i La Laguna, te pvaj grad na sjevernoj strani. Juzna strana sa Los Cristianos i Costa Adeje je ono ful turisticko mjesto, isto je super ali ne za svakodnevni zivot. Meni se Santa de la Cruz svidio do jaja.
Na Gran Kanariji je isto Las Palmas, ali tamo nisam bio.
I sto je zanimljivo, sjeverni dio Tenerifa je kisovit i ima suma, cvijeca, trave i zelenila, dok juzni je na pola pustinja, ali je zato suncaniji. Slicno kao Bosna i Hercegovina.
Otto24
Posts: 83
Joined: 15/12/2018 09:54

#29 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Otto24 »

Dogoljubac wrote:Planiram sa porodicom sve prodati u Sarajevu i zbogom Bosno.Ne ide mi se što nemam posla vec jednostavno-jebo ovo sve kad se uzme u obzir.Znam da je u Turskoj opcija-kupis stan,dobijes papire i uglavnom si miran.Koje još drzave primaju Bosance za stalno?
I know nothing about “jebo ovo kad se uzme u obzir”

Da li si znao da je jedan konj u Australiji nazvan Manuel, po karakteru iz popularne BBC komedije Fawlty Towers. Konj vjerovatno govori engleski bolje nego sto je Manuel ikada govorio, a isti vlasnici u svojoj ergeli imaju jos jednog konja zvanog Basil.

Kakav je tvoj engleski, ne znam, ali uci jezik ili budi strpljiv.

Tvoj konj u Sarajevu se rita, nece jos dugo.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#30 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Engleski...zivio na engleskom dugo al nisam profesor.Znam dosta pametnjakovica koji znaju sve o konjima,mobitelima,trebama...sve znaju.A hljeba nemaju.Nece niko da ih plati da sjede u Ferhadiji i piju kafe.Bruka-niko da im da stoju sto sjede.Stvarno bezobrazluk.Bar petobanku za drndanje mobitela.Il cvaju zato sto znaju koji DJ je 1989 u maju prikopco koji zvucnik u Engleskoj.Fakat sramota da ovakve niko ne placa.Svi hoce samo radnika i postena insana.Sram ih bilo.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#31 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

melac wrote:
Dogoljubac wrote:
melac wrote:Ja bih razmislio i o Tenerifima i Kanarskim ostrvima. Znam da su im porezi manji vec u ostatku EU, a imaju priljev turista kroz cijelu godinu, tako da je ugostiteljstvo sigurno prolazna bransa. E sad oko stjecanja prava na stakni boravak kupnjom nekretnina ne znam.
No meni se svidili Tenerifi, da evo vec godinu dana trazim posao da se preselil tamo.
Prije sam razmisljao o ovim dijelovima.Dobra klima,turizam...narod se raduje svakom danu a ne da hodaju ko mrgudi.Odmah ljepse za zivot.Proguglat cu Tenerife.
I to bih ja trazio Santa de la Cruz i La Laguna, te pvaj grad na sjevernoj strani. Juzna strana sa Los Cristianos i Costa Adeje je ono ful turisticko mjesto, isto je super ali ne za svakodnevni zivot. Meni se Santa de la Cruz svidio do jaja.
Na Gran Kanariji je isto Las Palmas, ali tamo nisam bio.
I sto je zanimljivo, sjeverni dio Tenerifa je kisovit i ima suma, cvijeca, trave i zelenila, dok juzni je na pola pustinja, ali je zato suncaniji. Slicno kao Bosna i Hercegovina.
Guglam.Lijepo.Nekretnine-prihvatljive cijene.Ne mogu nista da nadjem o mogucnosti useljenja.Valjda ce gugl nesto znati.
PS:pravopisne greske su namjerne.Tek onako...
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#32 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by melac »

Evo gledam stan 60 m2 u Porto de la Cruz 65 000 ojera.
Istina jest na ovo brdu, to ne vidi ko nije bio. Ko sad na Kosevskom, a pogled prema moru i gradu.
Dok u centru idu nekretnine na 2500 ojera za kvadrat.
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#33 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by melac »

https://villendrup.com/obtaining-a-resi ... g-a-house/

Izgleda da Kanari imaju zakon da ljudi izvan EU mogu dobiti radnu i boravisnu vizu kupnjom nekretnine.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#34 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by pustopoljina »

Dogoljubac wrote:Hvala na informaciji.Uskoro idem na par mjeseci u HR pa cu se dodatno raspitati o svemu.Iskreno HR mi nekako najvise odgovara.Kakva je varijanta ako kupim poslovni prostor,otvorim neki manji restoran-da li se tako rjesava radna dozvola ili treba neko drugi da mi da radnu dozvolu.
Usput ako neko ima stan ili kucu na prodaju na moru neka se javi.
Pa otkad je hrvatska drzava koja malog covjeka ostavlja na miru?
Ne znam fakat...zemlje za zivot uz more-portugal, spanija, italija naravno...eto turska...grcka...al' sad da te drzava ostavi na miru? Tesko. Sve te zemlje imaju prilicno problema i korupcije.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#35 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

pustopoljina wrote:
Dogoljubac wrote:Hvala na informaciji.Uskoro idem na par mjeseci u HR pa cu se dodatno raspitati o svemu.Iskreno HR mi nekako najvise odgovara.Kakva je varijanta ako kupim poslovni prostor,otvorim neki manji restoran-da li se tako rjesava radna dozvola ili treba neko drugi da mi da radnu dozvolu.
Usput ako neko ima stan ili kucu na prodaju na moru neka se javi.
Pa otkad je hrvatska drzava koja malog covjeka ostavlja na miru?
Ne znam fakat...zemlje za zivot uz more-portugal, spanija, italija naravno...eto turska...grcka...al' sad da te drzava ostavi na miru? Tesko. Sve te zemlje imaju prilicno problema i korupcije.
Citav zivot slusam kako ništa i nigdje ne valja.Nigdje.Predlazem da se kompletno stanovnistvo planete ubije.Lakse je nego radit.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#36 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

melac wrote:Evo gledam stan 60 m2 u Porto de la Cruz 65 000 ojera.
Istina jest na ovo brdu, to ne vidi ko nije bio. Ko sad na Kosevskom, a pogled prema moru i gradu.
Dok u centru idu nekretnine na 2500 ojera za kvadrat.
Svako roba ima cijenu i musteriju.Inace nisam planirao da zivim"na plazi",radnja uz more,kuca ili stan dalje od dreke i guzve
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#37 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by spreca »

Dogoljubac wrote:Sve ima svoju cijenu.Cijene u Ferhadiji nisu male,posla moze biti al imamo drzavu koja guli do iznemoglosti.Cijena...sve vrijedi onoliko koliko ce neko platiti.
Probaj Estoniju ,Litvu i Latviju....tamo je nekad bilo kupis nekretninu i to je to...neznam kako je sada
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#38 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

spreca wrote:
Dogoljubac wrote:Sve ima svoju cijenu.Cijene u Ferhadiji nisu male,posla moze biti al imamo drzavu koja guli do iznemoglosti.Cijena...sve vrijedi onoliko koliko ce neko platiti.
Probaj Estoniju ,Litvu i Latviju....tamo je nekad bilo kupis nekretninu i to je to...neznam kako je sada
Hladno je to za mene.Samo more i turizam,ipak hvala na preporuci.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#39 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Maraschino »

Dogoljubac wrote:Planiram sa porodicom sve prodati u Sarajevu i zbogom Bosno.Ne ide mi se što nemam posla vec jednostavno-jebo ovo sve kad se uzme u obzir.Znam da je u Turskoj opcija-kupis stan,dobijes papire i uglavnom si miran.Koje još drzave primaju Bosance za stalno?
Ako si rodjen u Bosni nema sanse da ces to ispostovati.
Mozes ti iz Bosne ali ona jarane nikad iz tebe.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#40 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Sve što sam nanijetio ispostovo sam.Bosna...jebi je...šta me drzi ovde?Šta moja djeca imaju od toga?Citav zivot posteno zivim,vojnik,skako po šumama,branio sve p..ke koje su danas u stranKi,,nikad nisam dobio ni zvake od drzave ,skolovo djecu,niko im ni olovku nije dao dzaba.Nisam imao tele da dam za zaposlenje.A rodio sam se kao i svi moji na Carsiji.
Last edited by Dogoljubac on 16/02/2019 22:59, edited 1 time in total.
parameter345
Posts: 62
Joined: 09/10/2018 16:30

#41 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by parameter345 »

Dogoljubac wrote:Planiram sa porodicom sve prodati u Sarajevu i zbogom Bosno.Ne ide mi se što nemam posla vec jednostavno-jebo ovo sve kad se uzme u obzir.Znam da je u Turskoj opcija-kupis stan,dobijes papire i uglavnom si miran.Koje još drzave primaju Bosance za stalno?

povedite i mene,
ne zajebajem se. Taman da imate drustvo.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#42 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

parameter345 wrote:
Dogoljubac wrote:Planiram sa porodicom sve prodati u Sarajevu i zbogom Bosno.Ne ide mi se što nemam posla vec jednostavno-jebo ovo sve kad se uzme u obzir.Znam da je u Turskoj opcija-kupis stan,dobijes papire i uglavnom si miran.Koje još drzave primaju Bosance za stalno?

povedite i mene,
ne zajebajem se. Taman da imate drustvo.
Nedrustven sam ali ako mogu bilo kome bilo kada pomoci-hocu.Mogu li kako pomoci?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#43 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by cyprus »

melac wrote:Ja bih razmislio i o Tenerifima i Kanarskim ostrvima. Znam da su im porezi manji vec u ostatku EU, a imaju priljev turista kroz cijelu godinu, tako da je ugostiteljstvo sigurno prolazna bransa. E sad oko stjecanja prava na stakni boravak kupnjom nekretnina ne znam.
No meni se svidili Tenerifi, da evo vec godinu dana trazim posao da se preselil tamo.
Niti se kaže Tenerifi, niti je riječ o množini... Tenerife je jedno ostrvo :)
Otto24
Posts: 83
Joined: 15/12/2018 09:54

#44 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Otto24 »

Dogoljubac wrote:Bosna...jebi je...šta me drzi ovde?Šta moja djeca imaju od toga?Citav zivot posteno zivim,vojnik,skako po šumama,branio sve p..ke koje su danas u stranKi...
Znaci, u pravu su bili zlobnici kad su rekli da su na brdima oko Sarajeva divlje zvijeri, dok u gradu spava sami vrag, glavom i bradom.
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#45 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by kokuz_sa »

U HR ne mozes kupiti nekretninu sem ako nisi njiihov drzavljanin ili drzavljanin EU..

Bar je to bilo do prije 2g kada je nekoiz porodice ganjao da uzme kucu na moru
noviclan
Posts: 10956
Joined: 31/10/2013 06:48

#46 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by noviclan »

a sta mislis da odes u rs
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#47 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

noviclan wrote:a sta mislis da odes u rs
Daj mi jedan razlog za RS
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#48 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Otto24 wrote:
Dogoljubac wrote:Bosna...jebi je...šta me drzi ovde?Šta moja djeca imaju od toga?Citav zivot posteno zivim,vojnik,skako po šumama,branio sve p..ke koje su danas u stranKi...
Znaci, u pravu su bili zlobnici kad su rekli da su na brdima oko Sarajeva divlje zvijeri, dok u gradu spava sami vrag, glavom i bradom.
Haj bgt,glup sam,reci sta si htio reci.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#49 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

noviclan wrote:a sta mislis da odes u rs
Ako ti nesto znaci(da se ne sekiras)bio sam u ARBiH,,musliman sam radio po cijelom svijetu,nit sam imao problema sa drugim vjerama niti oni sa mnom.A i sad da mi neko pocne pucat po kuci branio bih se.Tema je bila:Gdje otici i provesti ostatak zivota pored mora,camac,riba,ugostiteljstvo...nikakvi ratovi i mrznje me ne interesuju.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#50 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by graue_maus »

more i turisti to je par mjeseci u godini radis ko ludjak i onda se ostalo ubi od dosade........
Post Reply