U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#1 U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Planiram sa porodicom sve prodati u Sarajevu i zbogom Bosno.Ne ide mi se što nemam posla vec jednostavno-jebo ovo sve kad se uzme u obzir.Znam da je u Turskoj opcija-kupis stan,dobijes papire i uglavnom si miran.Koje još drzave primaju Bosance za stalno?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by muminovic »

Dogoljubac wrote:Planiram sa porodicom sve prodati u Sarajevu i zbogom Bosno.Ne ide mi se što nemam posla vec jednostavno-jebo ovo sve kad se uzme u obzir.Znam da je u Turskoj opcija-kupis stan,dobijes papire i uglavnom si miran.Koje još drzave primaju Bosance za stalno?
Sve ako imas radnu dozvolu i radis, a drzavi treba radnika, znaci 90% EU.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#3 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Plan mi je da kupim stan negdje na svijetu,uslov da je pored mora.Camac,riba...ugostitelj sam po profesiji,otvorio bih kakve manje radnje i lagano.Nesto sam trazio i sve me dovodi do Turske,zakoni,porezi...dosta toga.Al mi se ne gledaju Rusi i Arapi al bolje i oni nego dnevnik.Ima li jos kakva drzava da ce insana pustit na miru,ono-kupis nesto svoje,radis,placas porez i niko te ne dira.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#4 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

muminovic wrote:
Dogoljubac wrote:Planiram sa porodicom sve prodati u Sarajevu i zbogom Bosno.Ne ide mi se što nemam posla vec jednostavno-jebo ovo sve kad se uzme u obzir.Znam da je u Turskoj opcija-kupis stan,dobijes papire i uglavnom si miran.Koje još drzave primaju Bosance za stalno?
Sve ako imas radnu dozvolu i radis, a drzavi treba radnika, znaci 90% EU.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#5 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Dogoljubac wrote:
muminovic wrote:
Dogoljubac wrote:Planiram sa porodicom sve prodati u Sarajevu i zbogom Bosno.Ne ide mi se što nemam posla vec jednostavno-jebo ovo sve kad se uzme u obzir.Znam da je u Turskoj opcija-kupis stan,dobijes papire i uglavnom si miran.Koje još drzave primaju Bosance za stalno?
Sve ako imas radnu dozvolu i radis, a drzavi treba radnika, znaci 90% EU.
A mrsko mi i po Njemackoj...ima li gdje uz more?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#6 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by muminovic »

Dogoljubac wrote:Plan mi je da kupim stan negdje na svijetu,uslov da je pored mora.Camac,riba...ugostitelj sam po profesiji,otvorio bih kakve manje radnje i lagano.Nesto sam trazio i sve me dovodi do Turske,zakoni,porezi...dosta toga.Al mi se ne gledaju Rusi i Arapi al bolje i oni nego dnevnik.Ima li jos kakva drzava da ce insana pustit na miru,ono-kupis nesto svoje,radis,placas porez i niko te ne dira.
Ne znam u kojoj zemlji bi mogao kupiti stan, m2 je od 3.000 EUR na vise u razvijenim drzavama EU.

Prosjecni Njemac nema svoj stan.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#7 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by muminovic »

Imas u Hrvatskoj, a i jeftine su im nekretnine uz more... 3.000 EUR +m2
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#8 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Kako ide sa papirima?Da me ne saltaju haj sad malo u Sarajvo pa opet dodji...hocu da odem i da nikad vise ne vidim Sarajvo.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#9 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by muminovic »

Dogoljubac wrote:Kako ide sa papirima?Da me ne saltaju haj sad malo u Sarajvo pa opet dodji...hocu da odem i da nikad vise ne vidim Sarajvo.
Provjeri za konkretnu zemlju koja te zanima, otidji raspitaj se.

Vrati se prodaj sve i zauvijek idi...

Mnogo srece zelim !
missko
Posts: 11433
Joined: 22/02/2008 13:22

#10 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by missko »

U svakoj te mogu vratiti u Sarajevo sve dok ne steknes uslov da uzmes drzavljanstvo te zemlje.
Australija je najbolja opcija
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#11 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Turska navodno nikog ne vraca.Nije kakav standard al meni i ne treba vise od mirnog zivota.Mislio sam da neko ima informaciju iz"prve ruke".
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#12 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

muminovic wrote:
Dogoljubac wrote:Kako ide sa papirima?Da me ne saltaju haj sad malo u Sarajvo pa opet dodji...hocu da odem i da nikad vise ne vidim Sarajvo.
Provjeri za konkretnu zemlju koja te zanima, otidji raspitaj se.

Vrati se prodaj sve i zauvijek idi...

Mnogo srece zelim !
Zanimaju me sve zemlje.Radio sam od Dubaija do Amerike.Sad mi treba mir,50 mi je godina.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#13 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

missko wrote:U svakoj te mogu vratiti u Sarajevo sve dok ne steknes uslov da uzmes drzavljanstvo te zemlje.
Australija je najbolja opcija
Ok.Šta je"najbolje" u Australiji? Porezi?Cijene nekretnina?Socijalna politika?Olaksice prilikom useljenja?...?
User avatar
Bascarsija1
Posts: 562
Joined: 21/11/2017 04:38
Location: Nexus 1

#14 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Bascarsija1 »

Zasto ne ides na filipine? Lako je uci, uz okean je. Jeftino je.
missko
Posts: 11433
Joined: 22/02/2008 13:22

#15 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by missko »

Dogoljubac wrote:
missko wrote:U svakoj te mogu vratiti u Sarajevo sve dok ne steknes uslov da uzmes drzavljanstvo te zemlje.
Australija je najbolja opcija
Ok.Šta je"najbolje" u Australiji? Porezi?Cijene nekretnina?Socijalna politika?Olaksice prilikom useljenja?...?
Nema iskustva al ona ko na prvu Engleski jezik olaksice za useljenje i daljina da ti vracanje nepadne na pamet ni turisticki
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#16 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Russki »

Trinidad i Tobago, Fiji, Nova Kaledonija (iako pripada Francuskoj), Maroko

Ma gdje god hoces :D
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#17 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by muminovic »

Meni je top Zanzibar, nas li RUsski mozel se tamo otic zauvijek ?
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#18 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Milenkov buraz »

Dogoljubac wrote:Turska navodno nikog ne vraca.Nije kakav standard al meni i ne treba vise od mirnog zivota.Mislio sam da neko ima informaciju iz"prve ruke".
Evo ti informacija za HR iz prve ruke. Kupovinom nekretnine ne stičeš pravo stalnog boravka već samo do 6 mjeseci u godini, isto kao i ostale EU zemlje. Da bi u HR mogao ostati koliko želiš moraš imati radnu dozvolu na osnovu koje dobivaš boravak, nekretnina ti je t plus naravno. Potoji opcija da tražiš vizu za korištenje nekretnine duže od 6 mjeseci ali i tu ima caka pa je najbolje raspitati se direktno u njihovom "uredu za strance". Nije jednostavno ali se može. U HR se može uzeti relativno jeftina nekretnina, naravno ne sada uz more prvi red ali 1-3km od mora ima solidnih nekretnina. Opcija je i zemljište pa nešto graditi.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#19 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Hvala na informaciji.Uskoro idem na par mjeseci u HR pa cu se dodatno raspitati o svemu.Iskreno HR mi nekako najvise odgovara.Kakva je varijanta ako kupim poslovni prostor,otvorim neki manji restoran-da li se tako rjesava radna dozvola ili treba neko drugi da mi da radnu dozvolu.
Usput ako neko ima stan ili kucu na prodaju na moru neka se javi.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#20 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by muminovic »

Mozes sebi kupit stan i kucu preko njuskalo.hr

Gledam cijene po splitu nije skupo 1 m2 je do 20.000,00 EUR - poslovnog na dobroj lokaciji.
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#21 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

Sve ima svoju cijenu.Cijene u Ferhadiji nisu male,posla moze biti al imamo drzavu koja guli do iznemoglosti.Cijena...sve vrijedi onoliko koliko ce neko platiti.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#22

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 07/06/2023 20:15, edited 2 times in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#23 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by cyprus »

Mislim da je moguće i u Sijeru Leone...
Dogoljubac
Posts: 240
Joined: 07/04/2017 11:51

#24 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by Dogoljubac »

jOFLA wrote:
Dogoljubac wrote:Planiram sa porodicom sve prodati u Sarajevu i zbogom Bosno.Ne ide mi se što nemam posla vec jednostavno-jebo ovo sve kad se uzme u obzir.Znam da je u Turskoj opcija-kupis stan,dobijes papire i uglavnom si miran.Koje još drzave primaju Bosance za stalno?
Kanada uvijek prima ako dolaziš kao investitor, i u tom slučaju preskoče se sve procedure i razmatranja koje npr izbjeglice moraju proći, svejedno jesi li Bosanac, ili ovaj onaj, peti, deseti... Bitno je samo da nemaš kriminalnu prošlost, i kao investitor dobićeš dozvolu trajnog boravka, i već nakon tri godine možeš podnijeti zahtjev za državljanstvo.

Cijene nekretnina variraju, u atlantskim pokrajinama može biti vrlo povoljno, ali na zapadnoj obali Victoria i Vancouver nekretnine su vrlo skupe. Vrlo. Suma para potrebna za useljenje kao ulagača varira svakih nekoliko godina, pa se trebaš raspitati u kanadskom konzulatu, piši ambasadi u Beču traži da ti pošalju papire sa svim informacijama.
Hvala.Ovo je koristan info.
melac
Posts: 1573
Joined: 25/08/2008 19:33

#25 Re: U koje drzave je moguce odseliti trajno?

Post by melac »

Ja bih razmislio i o Tenerifima i Kanarskim ostrvima. Znam da su im porezi manji vec u ostatku EU, a imaju priljev turista kroz cijelu godinu, tako da je ugostiteljstvo sigurno prolazna bransa. E sad oko stjecanja prava na stakni boravak kupnjom nekretnina ne znam.
No meni se svidili Tenerifi, da evo vec godinu dana trazim posao da se preselil tamo.
Post Reply