U cemu je moc Avaza???

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#1 U cemu je moc Avaza???

Post by kub lajkan »

Prije izvjesnog vremena razmijenio sam par poruka s jednim forumasem. Dotakli smo se Avaza i njegove moci.

Evo jedne poruke sa par zanimljivih recenica:

"Tiraz Avaza je svega nekih 30-40 hiljada primjeraka, dok npr. '60 minuta' koja je zaista bezobrazno jednostrana gleda puno vise gledalaca.
Krajnje je vrijeme da se prestanu pripisivati mitske razmjere Fahri i njegovim novinarima."


Prvo, moze li se krenuti od cinjenice da Avaz i "60 minuta" imaju otprilike isto gledalaca?
Ja te podatke nemam i mogu samo nagadjati. Da li postoje neke opipljivije cifre od kojih bi se moglo krenuti?
U svakom slucaju, oko tih tiraza/gledanosti (Avaz vs. 60 minuta) cine mi se vazne dvije stvari:

1) Ma koliko da je citalaca, oni su to SVAKI DAN. A gledaoci su samo JEDNOM SEDMICNO.

2) Broj citalaca se multiplicira u odnosu na broj prodatih primjeraka tako sto novina (svaki broj!) ide iz ruke u ruku. TV-emisija ne moze kruziti na taj nacin.

Tako da cak i kad bi bilo duplo manje citalaca od gledalaca (poredeci tiraz i gledanost) ipak je situacija puno povoljnija za Avaz.

=============

To je ono sto se tice cifara. A sad nesto sto se tice sadrzaja.

Mislim da postoje neki principi kojih se Avaz mora drzati da bi ostao na vrhu, odnosno da bi na maksimumu drzao svoj utjecaj.
Koji su to principi u pravljenju novine kojih se Fahro nikad nije odrekao?
Ja ih nadjoh dva, a sigurno ih ima i vise:

1) Uvijek budi na strani vodje Islamske zajednice

2) Nikad ne pisi protiv Bosnjaka (uz izuzetak da je dozvoljeno (i pozeljno) pisati protiv onih koje napada Islamska zajednica - npr. SB, Dani, Tihic, Lagumdzija...)

Meni se cini da su ovo neki od kljuceva moci...
penzioner
Posts: 515
Joined: 17/02/2007 17:06

#2

Post by penzioner »

Razlog je taj što Avaz piše na toliko prost način da i onaj najgluplji seljak iz dna kace shvati šta je novinar htio reći. To je "tajna" uspjeha Avaza. Kad bi u Avazu počeli izlaziti tekstovi koje mogu razumjeti samo intelektualci i ljudi s mozgom, tiraž bi im opao za 90%.
Avax_
Posts: 95
Joined: 19/02/2007 15:27
Location: BiH

#3

Post by Avax_ »

Slazem se da Avaz ima velku moc, ali ne bas toliku koliko to neki govore.
Emisiju 60 min. vidi i cuje veci broj ljudi, ali je kvaka u tome sto sam urednik te emisije pravi pocetnicke greske.

Uticaj Bakirove emisije je svega 2%, a zasto je to tako?

Po mom misljenju, narod je dosta okusio na svojoj kozi i sve manje vjeruje u ono sto mu se jednostrano zeli utuviti u glavu. Bakirova emisija je bas takva, a narod je to shvatio.

A mozda i zato sto je narodu jasna Bakirova pristrasnost, pa sve ono sto on govori uzima sa rezervom!

Senadov CD je manje gledan, ali jedna Senadova rijec vrijedi deset bakirovih, a za to je sam Bakir kriv!
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#4

Post by kub lajkan »

penzioner wrote:Razlog je taj što Avaz piše na toliko prost način da i onaj najgluplji seljak iz dna kace shvati šta je novinar htio reći. To je "tajna" uspjeha Avaza. Kad bi u Avazu počeli izlaziti tekstovi koje mogu razumjeti samo intelektualci i ljudi s mozgom, tiraž bi im opao za 90%.
Slazem se da je mozak suvisan... :D

Ali i druge novine pisu pojednostvavljeno. 60 minuta pokazuje dokumente, SB objavljuje dokaze... Nije bas sve u tome...
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#5

Post by kub lajkan »

Avax_ wrote:Slazem se da Avaz ima velku moc, ali ne bas toliku koliko to neki govore.
Ja mislim da je moc Avaza ogromna. Dovoljno je napraviti listu politicara koje su oni pogurali nizbrdo...
Avax_ wrote:Emisiju 60 min. vidi i cuje veci broj ljudi, ali je kvaka u tome sto sam urednik te emisije pravi pocetnicke greske.
Koje tacno greske?
Avax_ wrote:Po mom misljenju, narod je dosta okusio na svojoj kozi i sve manje vjeruje u ono sto mu se jednostrano zeli utuviti u glavu. Bakirova emisija je bas takva, a narod je to shvatio.
Avaz nije "jednostran"?
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#6

Post by _sa_ »

tajna avaza je u parama.
ko ima pare- taj kolo vodi, pored svih vec pobrojanih crta
AmchoSM
Posts: 144
Joined: 20/09/2006 15:48
Location: Sarajevo

#7

Post by AmchoSM »

Avaz ima tiraž kao sve ostale dnevne i sedmične novine u bih zajedno u toku jedne sedmice i daleko najveću čitanost koja kaže po međunarodnim standardima 1 novinu čita 4-8 ljudi ovisno od stanardadržave.
E sve emisije kao 60 minuta, pećnica, senadov dnevnik itd idu 1 om sedmično, a avaz svaki dan. Dok ovi demantuju na TV ovaj ih uništi 7 dana zaredom. Onda je za demant kasno. Još ako ima činjenice i dokaze protiv nekoga, a ako postoje igdje avaz će ih iskopati da su ne znam ti gdje. Onda je toj osobi bolje da se povuče. Fakat koga uzme na zub neće popustiti dok ga ne sruši. Bar ja ne znam da je iko ostao uspravan
dmr
Posts: 88
Joined: 10/11/2005 21:19
Location: Big Apple

#8

Post by dmr »

Ma nije do avaza, do nas je.
hemac
Posts: 243
Joined: 28/02/2007 00:44
Location: Sarajevo

#9

Post by hemac »

Bolje citat Avaz nego politiku i jutarnji list...
Slazem se da trebaju vise sadrzaja, kolumni, feljtona, stranica kulture u smislu objavljivanja... Sve u svemu ja sam zadovoljan postojanjem Avaza
Nezavisna novina je veoma solidna samo opet mi je nekako "bljutava" ako smijem da se izrazim previse bezbojna
User avatar
angevin
Posts: 230
Joined: 24/01/2007 10:29

#10

Post by angevin »

dmr wrote:Ma nije do avaza, do nas je.
Upravu si.
Sjecam se jednog primjera koji nije politicki. Objavili su vijest da je tokom operacije u glavi ostao neki hirurski instrument :? , a vijest potkrijepili rendgenskom slikom trbuha u kojem se vidi jedan instrument. Mislis da je iko od citatelja to primjetio. To je bezvezan primjer njihove povrsnosti i nebrige za novinarske standarde, ali nisu im ni potrebni jer ih citateljstvo ne zahtjeva.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#11

Post by in33sa »

Kad neko pocne sa "narod je shvatio" odmah je jasno da temu treba zakljucati.

Blago tom narodu, vec smo na dnu Europe po BDP po glavi stanovnika. Ubjedljivo zadnji. A i na planetarno globalnom planu vodimo ostru bitku sa Burundijem za predzadnje mjesto.

Aferim.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#12

Post by kub lajkan »

AmchoSM wrote:Avaz ima tiraž kao sve ostale dnevne i sedmične novine u bih zajedno u toku jedne sedmice
Zasto?
Ja sam ponudio 2 razloga. Imas li mozda dodati neki novi?
in33sa wrote:Kad neko pocne sa "narod je shvatio" odmah je jasno da temu treba zakljucati.
A ko je poceo tako?
AmchoSM
Posts: 144
Joined: 20/09/2006 15:48
Location: Sarajevo

#13

Post by AmchoSM »

Lajkane. Dnevni avaz je uvijek bio i ostaće sigurno pro bošnjački list koji će štititi interese bošnjaka prije svega i koji će mu omogućavati dobru prodaju i samim tim veliku čitanost i upravljanje na neki način tim ljudima. To je najjači razlog.2 gi razlog je MARKETING !! Pogledaj koji su oglasi, konkursi, smrtovnice itd. 1 strana je cca 2000 KM pa prebroj strane, a Petak je posebna priča. Ja nisam nikad čuo da neka novina ima skoro pola kilograma * 100 000 komada petkom. Sila je to papira, boje itd. Treba to pravdati sa 1 KM i još ima 2 PDV-a na sve to. Ne vjerujem da će ga neka novina srušiti u narednih nekoliko godina. Pogotovo u Sarajevu. Eh sad možemo ga i osuđivati ako je nekad pristrasan nekoj političkoj stranci. On se ne zbližava sa strankama na vlasti već ih dovodi na vlast. To je tako. Prošao je vakat jedne partije kao nekad. Pitanje je kako bi se Oslobođenje ponašalo da je 70 ih i 80 ih bio višepartijski režim. Daleko od toga da avazu treba stranka da ga štiti. Sjetimo se SDA i SDP a kad su ga htjeli uništiti pa se desilo obrnuto. Eto i tihića je srušio, izgubi zbog njega, a harisa promovisao u pobjednika. Ima ogromnu medijsku moć to je definitivno, s tim što sam primjetio, a čitam ga 10 godina da se u posljednje vrijeme otvaraju nove rubrike, al dobre. Sviđa mi se onaj prilog subotom gdje pišu poznate ličnosti i zaista intervijui sa jakim ljudima koji su uistinu rijetkot i na nivou su jedne profesionalne novine. Počinju ići malo profesionalizmu i pravom novinarstvu. Krenuli su sa rekao bih otvaranjem prema drugim narodima, a dokle i kako i hoće li biti prihvaćeni vidjećemo. Mada sumnjam da će se upustiti u rizik nekog većeg priklonjivanja drugim narodima, a rizikovati sa tim da izgubi Bošnjake kao čitaoce koji bi mu zbog toga mogli okrenuti ledja i kao čitaoci i kao marketing partneri.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#14

Post by kub lajkan »

AmchoSM wrote:2 gi razlog je MARKETING !! Pogledaj koji su oglasi, konkursi, smrtovnice itd. 1 strana je cca 2000 KM pa prebroj strane, a Petak je posebna priča.
Nije Avaz jak zato sto zgrce lovu na oglasima, nego zgrce lovu na oglasima zato sto je jak. Lako je odraditi marketing kad imas proizvod, ali marketing je posljedica, a ne uzrok...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#15

Post by mostarac »

AmchoSM wrote:Lajkane. Dnevni avaz je uvijek bio i ostaće sigurno pro bošnjački list koji će štititi interese bošnjaka prije svega i koji će mu omogućavati dobru prodaju i samim tim veliku čitanost i upravljanje na neki način tim ljudima. To je najjači razlog.2 gi razlog je MARKETING !! Pogledaj koji su oglasi, konkursi, smrtovnice itd. 1 strana je cca 2000 KM pa prebroj strane, a Petak je posebna priča. Ja nisam nikad čuo da neka novina ima skoro pola kilograma * 100 000 komada petkom. Sila je to papira, boje itd. Treba to pravdati sa 1 KM i još ima 2 PDV-a na sve to. Ne vjerujem da će ga neka novina srušiti u narednih nekoliko godina. Pogotovo u Sarajevu. Eh sad možemo ga i osuđivati ako je nekad pristrasan nekoj političkoj stranci. On se ne zbližava sa strankama na vlasti već ih dovodi na vlast. To je tako. Prošao je vakat jedne partije kao nekad. Pitanje je kako bi se Oslobođenje ponašalo da je 70 ih i 80 ih bio višepartijski režim. Daleko od toga da avazu treba stranka da ga štiti. Sjetimo se SDA i SDP a kad su ga htjeli uništiti pa se desilo obrnuto. Eto i tihića je srušio, izgubi zbog njega, a harisa promovisao u pobjednika. Ima ogromnu medijsku moć to je definitivno, s tim što sam primjetio, a čitam ga 10 godina da se u posljednje vrijeme otvaraju nove rubrike, al dobre. Sviđa mi se onaj prilog subotom gdje pišu poznate ličnosti i zaista intervijui sa jakim ljudima koji su uistinu rijetkot i na nivou su jedne profesionalne novine. Počinju ići malo profesionalizmu i pravom novinarstvu. Krenuli su sa rekao bih otvaranjem prema drugim narodima, a dokle i kako i hoće li biti prihvaćeni vidjećemo. Mada sumnjam da će se upustiti u rizik nekog većeg priklonjivanja drugim narodima, a rizikovati sa tim da izgubi Bošnjake kao čitaoce koji bi mu zbog toga mogli okrenuti ledja i kao čitaoci i kao marketing partneri.
ti si malo popio meni se cini kad u jednoj recenici mozes spojiti avaz i profesionalizam
lady_bug
Posts: 291
Joined: 25/01/2007 16:04

#16

Post by lady_bug »

nazalost, avaz u ovom trenutku nema konkurenciju. sve ostale dnevne novine ili su u deficitu s novcem, ili s kadrom, ili izvorima informacija jer avaz drzi monopol.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#17

Post by klixober »

U Avaz je ulozena lova najvecih bosnjackih kriminalaca,kvazipatriota.Avaz svojom podrskom samo vraca ulozeno.Jadna je drzava u kojoj je to najcitanija novina.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#18

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 13:57, edited 1 time in total.
penzioner
Posts: 515
Joined: 17/02/2007 17:06

#19

Post by penzioner »

Žao mi je Oslobođenja. Šteta takve institucije...
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#20

Post by Vingo »

Od nostalgije i kukanja hajra nema.....Treba graditi nove institucije. Vrijeme da se krene...i to...


...ali


Posto mi to nismo u stanju, onda nastavimo razmatrati postojece....
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#21

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 14:12, edited 1 time in total.
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#22

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

Moc medija je ogromna, samim tim i Avaza kao najcitanijeg lista u BiH. Treba zahvaliti SDA koja je pogurala ovaj dnevni list, dala mu pocetni kapital, i on je danas izrastao u apsolutno najjaci bosnjacki medij. Niti jedna televizijska emisija (60 min i centralni dnevnik) ne moze uticati na javnost kao sto to radi avaz.

Sjetite se kako je Bicakcica napadao, pa ovaj propao. Onda je dovukao na vlast SDP-SBiH alijansu na celu sa Lagumdzijom. Istog tog Lagumdziju je srusio sa vlasti. Doveo Tihica. Poslije toga skinuo Tihica doveo Silajdzica. Ko je sljedeci.
Istina nikad negatvno nije nista pisao protiv Izetbegovica oca i sina. Kazu da je Farho prije Alijine smrti bio u posjeti kod bivseg predsjednika jako dugo. O cemu li se pricali.
Isto sam cuo price da je Fahro americki covjek u BiH. Kao zasto bi njega americka administracija zvala na molitveni dorucak, zajedno sa politicarima ostalim.

Helem, avaz ima novac, kapital, tako da nema sanse da propadne. Moze samo da bude bogatiji. I kada izgradi zgradu na Marin Dvoru postavlja se pitanje gdje ce narednu da gradi.

Dal se moze sta promijeniti, tesko, tesko, tesko.
AmchoSM
Posts: 144
Joined: 20/09/2006 15:48
Location: Sarajevo

#23

Post by AmchoSM »

Kazu da je Farho prije Alijine smrti bio u posjeti kod bivseg predsjednika jako dugo. O cemu li se pricali.
Isto sam cuo price da je Fahro americki covjek u BiH. Kao zasto bi njega americka administracija zvala na molitveni dorucak, zajedno sa politicarima ostalim.

Jeste bio je sa još 2-com ljudi cca 3 sata pred smrt. Ova 2 ca su izašla, a on je još ostao. Oni su posljednji osim Bakira i medicinskog osoblja koji su rahmetli Aliju vidjeli i pričali sa njim. Tad je pao dogovor koji će Fahro poštovati dok je živ, kao i ostala 2 ca zasigurno.
U SAD nije otišao upravo zbog toga što si Tvrtko napisao.

Ne govorim iz pukog nagađanja, već zato što sam blizak sa osobom koju navodite. U ovim temema i postovima pokušavam biti objektivan koliko mogu. Ima prečih stvari od profesionalizma, a Dnevni avaz u ovom trenutku nameće kao medij, kad Bošnjacima treba maximalna zaštita prije svega medijska. Dnevni avaz neće još ići u profesionalne vode, al mislim da nastoji biti profesionalan koliko to može biti sa obavezom i bremenom koji nosi na leđima. Nadam se da shvaćate poruku.
A za ovog čovjeka kojeg spominjete mogu reći da mi je čast i veliko zadovoljstvo što radim sa njim. Novine pratim koliko mi posao dozvoljava, uglavnom svaki dan šta stignem, iskreno pratim više druga izdanja nego avazova, nisam novinar i ne znam jesam li kompetentan da ih kritikujem pozitivno ili negativno, al mogu zasigurno govoriti o Fahrudinu kao čovjeku. Na kraju ne moram samo ja. Pitajte njegove uposlenike kakav je odnos prema radnicima. Kao Bošnjak musliman mogu reći da se ponosim što radim za instituciju kao što je AVAZ, i Fahrudina kao čovjeka, jer znam ono što malo ljudi zna o njemu.
A koliko nas je u BiH zadovoljnih. Malo nažalost. Premalo ako mogu reći. Kamo sreće da je Fahrudina i tako pametnih ljudi kao on više u BiH i da nema potrebe za pisanjima i ogovaranjima, al takvo nam je podneblje, puno problema, puno tračeva, previše nazadovoljstva u narodima.
Odabi
Posts: 372
Joined: 01/07/2005 12:58
Location: Sarajevo

#24

Post by Odabi »

dmr wrote:Ma nije do avaza, do nas je.
I ja se slazem sa ovim....
prleitihi
Posts: 4131
Joined: 24/01/2007 16:44
Location: laktaši

#25

Post by prleitihi »

avaz ne bi bio toliko moćan kad bi ga svi čitali u granapu k'o ja.. :oops:
Post Reply