U Cazinu borba protiv islama

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#51 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Towelie »

It_is_a_Leclerc wrote:
Towelie wrote:
Sandžo, nemoj se miješati u stvari BiH s kojima nemaš veze.
Samo da znas, sa ad hominem argumentima ne postizes nista, samo pokazujes da si bez argumenata.
Iako nisam upucen direktno u konkretnu situaciju, samo problematika otvaranja mesdzida u obrazovnim ustanovama mi je itekako poznata.
Mi smo na fakultetu vodili istu ovakvu borbu, kao musliman prakticar samo imao iste probleme sa profesorima zbog namaza, dobijao sam minuse na prisustvo, propustao kolokvijume ako se zadese u vreme dzume, zamerio se sa bulumentom profesora hriscanske veroispovesti..
Nisu ovo stvari BiH, ovo su stvari svih muslimana u Evropi. A musliman je muslimanu brat, pa se mora interesovati za njegovo stanje bilo gde da se nalazi.

No, ti to ne znas, i ne mozes da razumes jer nisi osetio slast Islama na pravi nacin.
Da li si ti spreman da meni, npr. hindusu, omogućiš da u javnu ustanovu dovedem rogato govedo, meni svetu, božansku životinju ili to smatraš neprikladnim i želiš da prekršiš moje osnovno ljudsko pravo na religiju ?
Da, samo probaj da to posmatras sa pragmaticne strane i u kontekstu sredine u kojoj se nalazis. Ako tebi kao Hindusu treba prostorija u kojoj ces obavljati svoj religijski ritual, uvek sam za to. Dovodjenje goveda, iako deo tvojih religijskih ubedjenja, je neizvodljivo. Isto je neizvodljivo da neko to govedo zakolje za kurban, kao islamski ritual.

Govorimo o stvarima koje su sa prakticne strane izvodljive u BiH/Srbiji/Balkanu.
User avatar
dakine
Posts: 691
Joined: 09/01/2013 13:26
Location: strogi centar

#52 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by dakine »

Sta na malim i velikim odmorima da klanjaju i pritom i abdest da uzimaju, aferim! Ne znam vala, al ja sam za da se uvede zakonom da se musliman tek nakon zavrsene osnovne skole moze biti, do tada svi katolici, razlog, cisto zbog skolskih obaveza, a i misa je nedjeljom, pa se stigne i na nju...
dosada_ziva
Posts: 383
Joined: 04/02/2015 22:54

#53 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by dosada_ziva »

pa ako vam je džamija odmah do škole, nek vam dozvole da odsustvujete sa nastave 5,6 minuta dok obavite namaz i to je to. ne znam samo što se ovako medijski eksponirate i od muhe pravite slona. kod mene je vjeroučitelj obavljao namaz u jednoj od praznih učionica. nikakav problem.
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#54 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by VCorp »

dosada_ziva wrote:pa ako vam je džamija odmah do škole, nek vam dozvole da odsustvujete sa nastave 5,6 minuta dok obavite namaz i to je to. ne znam samo što se ovako medijski eksponirate i od muhe pravite slona. kod mene je vjeroučitelj obavljao namaz u jednoj od praznih učionica. nikakav problem.
Po kojem zakonu je dužan pravdati profesor svaki dan izostanak sa časova kojeg nigdje zakon ne odobrava ?
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#55 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by broj dva »

ExNihilo wrote:
insomnia78 wrote:Obavezno omoguciti, izglasati zakon da se radno vrijeme u citavoj drzavi prilagodi vjerskim potrebama, na djelu pod "muslimanskom kontrolom" proglasiti petak neradnim a nedelju radnim danom...

PS: Kako ba 2-3 namaza, kolko se to bude u skoli?
Vidi se da nikad nisi klanjao :lol:

Zimi, zadnji namaz je oko 17-18 h. Škola počinje 12-13, završava u pola 7 (druga smjena). U prvoj smjeni fulaš 2, u drugoj tri.

Ne vidim nikakav problem u ovome. Ne traži niko da se radno niti školsko vrijeme prilagođava namazu. Ne treba karikirati. Ako ljudi žele da na malom odmoru obave namaz, jer ne mogu za 5 minuta stići do džamije, klanjati i vratiti se na nastavu, imaju puno pravo na to. Isto vrijedi i za pripadnike drugih religija, ako iskažu želju. To ih ne čini ni teroristima ni talibanima, kako to gore ingeniozno zaključuje jedan retardirani član foruma kojeg nećemo imenovati.

Jedino što je smiješno u ovom videu jeste ovaj zadnji lik, koji navodne opstrukcije naziva "terorizmom". :D

Ne zna se ko je smješniji; on kojem je terorizam što mu ne daju klanjati, ili vi, kojima je terorizam što on želi klanjati.
------
Slazem se sa tim da ako neki ucenik (ili radnik) zeli svoju pauzu iskoristit za molitvu onda ima puno pravo na to.
Ali se ne slazem da skole ili radna mjesta trebaju stvarat mogucnosti za molitve jer to nije zadatak skole ili firme.
I jos smatram da je uvodjenje religije na mala vrata u skole izuzetno losa ideja, ipak su to obrazovne ustanove koje su odvojene od prakticiranja religije.
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#56 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by BHCluster »

NE U JAVNIM USTANOVAMA!
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#57 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Dangubic »

VCorp wrote: 24/01/2015 15:20 Tokom protekle 2014. godine u cazinskoj školskoj ustanovi JU Gimnazija Cazin jedan dio učenika pokrenuo je inicijativu da se obezbijedi onima koji to žele, mesdžid za klanjanje namaza. No tada su, prema njihovim riječima, naišli na neodobravanje od Uprave škole, gdje su pokušali na više nadležnih institucija obezbijediti sebi pravo da klanjanju u Gimnaziji Cazin.

Učenik Muhamed Jušić uputio je pismo MTV Igman u kojem se navodi:

“Ja sam Muhamed Jušić, iz bosanske Krajine, iz Cazina. Javljam se povodom slučaja u kojem se narušava sloboda ispoljavanja vjere i onog što je vezano za nju. Moji prijatelji koji idu u JU “Gimnazija” Cazin ne mogu da klanjaju u školi jer im se prijeti izbacivanjem čak i ako budu klanjali za vrijeme odmora u krugu škole i školskog dvorišta. Napomenuo bih da su tražili prostor za klanjanje i dobili su odbijenicu od Nastavničkog vijeća. Jedan moj prijatelj zvao je Ministarstvo gdje su mu rekli da je zakonom zabranjeno ispoljavati svoju vjeru. Htio bih da nam pomognete da djeca dobiju ono što im treba za obavljanje 2-3 namaza u školi. Koliko znam desetak učenika klanja, naš dug je da se borimo za njih, da vas Allah nagradi najboljom nagradom”.

Nedavno je snimljen i video prilog sa izjavama aktera ovog slučaja koji je pokrenuo lavinu različitih mišljenja na općini Cazin. U prilogu pogledajte video koji su snimili učenici i bivši profesor Gimnazije Cazin, koji iznose svoje probleme i mišljenja o trenutnom stanju u ovoj obrazovnoj ustanovi po pitanju prakticiranja vjere.


https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1 ... 4503534lav


Čitav grad priča o ovome trenutno, profesori i Gimnazija se klevetaju, zakon kaže jedno magarci drugo. I da dodam da je džamija locirana odmah do zgrade Gimnazije u Cazinu. A naravno i laju preko koga drugog nego Fatmira, našeg ministra propagande :lol:
Cuj klanjati u gimnaziji nije valjda da se u drugim školama klanja za vrijeme časova 🤣🤣🤣
User avatar
Manual
Posts: 2124
Joined: 01/10/2018 18:07

#58 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Manual »

Vjera u kucama i u vjerskim objektima, moze se poslije skole uvijek naklanjatu..
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#59 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Dangubic »

Margita81 wrote: 25/01/2015 15:15 ja isto hocu sobu za opustanje i zabavu da na odmoru beze ne blejim na hodniku. imam pravo na to!

:skoljka:
Tacno 😁
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#60 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Dangubic »

Medolinooo wrote: 28/01/2015 11:07 skola je OBRAZOVNA ustnova, ne vjerska, ima tacno odredjen plan i program, vjera je pitanje licnog opredjeljenja, ako naprave mesdzid, onda treba napraviti i pored kapelicu i sinagogu, zamisli koji bi to cirkus bio kada bi se dozvolilo da svako svoje tjera i obavlja molitve kako mu se hoce, imaju i vjerske skole koje dopustaju takve stvari pa izvolite lijepo prepisati se u iste, ako vam ove drzavne ne odgovaraju ili otvorite privatnu skolu pa radite tamo sta hocete
Bravo, kakve gluposti cuj klanjati u školi. Pa idi u vjersku školu ako to hoćeš, treba opšta škola da im obezbijedi klanjanje. Dokle ide ovo vjersko zaludjivanje u našim krajevima nevjerovatno
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#61 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by HakanSukur »

Dokle je stigao cazinski džihad protiv islama?
User avatar
Veigar
Posts: 2346
Joined: 07/01/2020 12:17

#62 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Veigar »

zambaklija wrote: 25/01/2015 15:20 vjera,vjera,vjera,vjera...jebala vas više vjera to treb a zabraniti na javnim mjestima i ustanovama :skoljka:
Ne vjeru kolega, organizovanu religiju treba zabranit na mjestima gdje joj nije mjesto. Nauči razliku između pojmova vjera i religija.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#63 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Milenkov buraz »

A šta će napraviti za nas agnostike? Evo predlažem da nama naprave opservatorij i teleskop da u doba molitve možemo gledati zvijezde i filozofski promišljati, imamo puno pravo na to.
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#64 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by broj dva »

Milenkov buraz wrote: 22/05/2020 14:15 A šta će napraviti za nas agnostike? Evo predlažem da nama naprave opservatorij i teleskop da u doba molitve možemo gledati zvijezde i filozofski promišljati, imamo puno pravo na to.
Zna se za vas vi dobijete Dr. Pepper da pijete i gotovo.

User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#65 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Henry Chinaski »

Demokratija je prevaziđen sistem. Pravo glasa bi trebali imati samo visoko obrazovani i oni koji dokažu da su visoko inteligentni.
Ovako smo svi taoci mase neobrazovanih i nepismenih. Njih argumentima ne možeš pobijediti jer ih ne slušaju ili ne razumiju.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#66 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Milenkov buraz »

Henry Chinaski wrote: 03/06/2020 09:39 Demokratija je prevaziđen sistem. Pravo glasa bi trebali imati samo visoko obrazovani i oni koji dokažu da su visoko inteligentni.
Ovako smo svi taoci mase neobrazovanih i nepismenih. Njih argumentima ne možeš pobijediti jer ih ne slušaju ili ne razumiju.
Možeš imati PhD i još uvijek biti glupan. Eto i Karadžić je bio doktor pa ostao prikaza i moralna nakaza.
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#67 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Henry Chinaski »

Milenkov buraz wrote: 03/06/2020 21:37
Henry Chinaski wrote: 03/06/2020 09:39 Demokratija je prevaziđen sistem. Pravo glasa bi trebali imati samo visoko obrazovani i oni koji dokažu da su visoko inteligentni.
Ovako smo svi taoci mase neobrazovanih i nepismenih. Njih argumentima ne možeš pobijediti jer ih ne slušaju ili ne razumiju.
Možeš imati PhD i još uvijek biti glupan. Eto i Karadžić je bio doktor pa ostao prikaza i moralna nakaza.
Nije važno. Ne možeš imati dokaz karaktera ili ideloških načela ali možeš dokazati da znaš razmišljati šta je dobro za zajednicu i izvan tvoje avlije ili tvog sela. Ko živi u BiH, a još mu nije jasno da nam kapu kroji ogromna većina neobrazovanih, nemam mu šta objašnjavati.
Naročito ako neko, kao u tvom slučaju, umanjuje značaj obrazovanja zato što je neko pokvaren bio obrazovan.

OBRAZOVANJE NEMA ALTERNATIVU, TAČKA!

Ako se to ovdje masovno ne shvati, moja djeca će odrastati u okruženju gdje je znanje najvrijedniji resurs.

(Radovan nije bio glupan nego zao. I teško da je neko sa PhD glup, ne znam gdje ima da takvi izlaze iz ozbiljnih obrazovnih ustanova?)
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#68 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Milenkov buraz »

Henry Chinaski wrote: 04/06/2020 14:13
Milenkov buraz wrote: 03/06/2020 21:37
Henry Chinaski wrote: 03/06/2020 09:39 Demokratija je prevaziđen sistem. Pravo glasa bi trebali imati samo visoko obrazovani i oni koji dokažu da su visoko inteligentni.
Ovako smo svi taoci mase neobrazovanih i nepismenih. Njih argumentima ne možeš pobijediti jer ih ne slušaju ili ne razumiju.
Možeš imati PhD i još uvijek biti glupan. Eto i Karadžić je bio doktor pa ostao prikaza i moralna nakaza.
Nije važno. Ne možeš imati dokaz karaktera ili ideloških načela ali možeš dokazati da znaš razmišljati šta je dobro za zajednicu i izvan tvoje avlije ili tvog sela. Ko živi u BiH, a još mu nije jasno da nam kapu kroji ogromna većina neobrazovanih, nemam mu šta objašnjavati.
Naročito ako neko, kao u tvom slučaju, umanjuje značaj obrazovanja zato što je neko pokvaren bio obrazovan.

OBRAZOVANJE NEMA ALTERNATIVU, TAČKA!

Ako se to ovdje masovno ne shvati, moja djeca će odrastati u okruženju gdje je znanje najvrijedniji resurs.

(Radovan nije bio glupan nego zao. I teško da je neko sa PhD glup, ne znam gdje ima da takvi izlaze iz ozbiljnih obrazovnih ustanova?)
Ma vidi, ne mislim se raspravljati sa tobom, imaš svoj stav imam i ja. Obrazovanje je broj 1 za svaku osobu pa i zajednicu, jedan narod u cjelini. Taj zaključak koji izvodiš o tome na osnovu jedne moje izjave je upravo sve samo ne odraz obrazovane osobe ali eto neka ti bude. Taj "elitistički" pristup vodu u stranputicu i rikverc 150 godina. Neko će uvijek morati na njivi zasaditi krompir, sići u rudnik, barem narednih 100-150 godina, da nakopa ugalj...zamijesi malter...itd. Zašto misliš da neko sa diplomom vrijedniji član zajednice od nekog ko sadi krompir na njivi? Intaligencija je širok pojam tako da završen fakultet nije dokaz intaligencije niti dokaz moralnosti, empatije i solidarnosti. Eto dao sam ti rigidan primjer budale, u doslovnom smislu, Karadžića koji je bio doktor pa ostao budala kojeg je trebalo kastrirati da se ne širi bolest dalje. To što ti zagovaraš je još veća glupost, sutra će neko reći samo ljudi sa plavim očima imaju pravo glasa, legitimno bi bilo kao i tvoje sa obrazovanjem. Zato ne pričaj gluposti živ bio, znamo gdje to vodi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#69 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Sanjarko »

Dr, Mr, Pr i slicni titula vlasnici mnogi moralne i svakakve druge upitne licnosti. Od Mengelea do Karadzica. Sve Dr, Mr, Pr bili. Za najvise zla su sposobni visoko obrazovani i visoko intaligentni pociniti jer ipak ko je sta izmislio. Nije neki laik nesto izmislio kako znam nego visoko obrazovani i visoko intaligentni svi sa nekim titulama od Dr, Mr, Pr i dalje.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#70 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Dangubic »

Milenkov buraz wrote: 22/05/2020 14:15 A šta će napraviti za nas agnostike? Evo predlažem da nama naprave opservatorij i teleskop da u doba molitve možemo gledati zvijezde i filozofski promišljati, imamo puno pravo na to.
Tacno hoću i ja nešto.
Dangubic
Posts: 794
Joined: 01/12/2019 15:11

#71 Re: U Cazinu borba protiv islama

Post by Dangubic »

Medolinooo wrote: 28/01/2015 11:07 skola je OBRAZOVNA ustnova, ne vjerska, ima tacno odredjen plan i program, vjera je pitanje licnog opredjeljenja, ako naprave mesdzid, onda treba napraviti i pored kapelicu i sinagogu, zamisli koji bi to cirkus bio kada bi se dozvolilo da svako svoje tjera i obavlja molitve kako mu se hoce, imaju i vjerske skole koje dopustaju takve stvari pa izvolite lijepo prepisati se u iste, ako vam ove drzavne ne odgovaraju ili otvorite privatnu skolu pa radite tamo sta hocete
Bravo a sta je sa ne vjernicima hoćemo i mi svoj kutak bez vjernika.
Post Reply