U Čajniču se nakon 14 godina jučer prvi put čuo ezan

Svakodnevna dešavanja u Goraždu, Višegradu, Foči, Vlasenici, Han-Pijesku i ostalim mjestima regije.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#1 U Čajniču se nakon 14 godina jučer prvi put čuo ezan

Post by Grom iz vedra neba »

U Čajniču se nakon 14 godina jučer prvi put čuo ezan

A. BAJRAMOVIĆ

Reis Cerić: Mi ne smijemo napuštati našu zemlju * U istočnu Bosnu se vratilo više mrtvih nego živih Bošnjaka * Nijedan zločinac neće izbjeći pravdu * Tuga zbog porušenih džamija

Jučer je na mezarju Rakitnica u Čajniču Ramiz Musabašić ukopao oca Tajiba, koji je 1992. godine ostao kod svoje kuće, uhapšen i odveden na Mostinu, gdje je ubijen. Imao je 82 godine. Pronađen je tek ove godine u jednoj od masovnih grobnica na Mostini. Tajib Musabašić prvi je Bošnjak koji se do danas, nažalost na tabutu, vratio u svoj grad. Još jedan u istočnoj Bosni, u koju se vratilo više mrtvih nego živih Bošnjaka.

Posjeta povratnicima

- Čajničanima koji su daleko, po Americi i Evropi, želim da ovo bude razlog da razmišljaju o tome da se vrate. Prvo da posjete Čajniče, da vide da se može doći ovdje. Naša budućnost je u povratku u svako selo i u svaki grad. Mi ne smijemo napuštati našu zemlju - kazao je reisu-l-ulema IZBiH Mustafa ef. Cerić, koji je predvodio dženaza-namaz.
Prvi ezan proučen na temeljima Sinanpašine džamije odjeknuo je jučer gradom nakon 14 godina.
- Bh. sudovi rade, Hag još uvijek traje i mislim da nijedan zločinac neće moći izbjeći pravdi. Danas smo proučili ezan, osjećao sam se lijepo i čini mi se da nikad u svom životu nisam čuo ljepši ezan kao što je bio ovaj danas ovdje u Čajniču - kazao je reis Cerić, koji je jučer posjetio i povratnike u selu Kapov Han, u kojem je izgradnja mesdžida u završnoj fazi.

Veliki optimista

Reis Cerić obišao je i porušene čajničke džamije - Gornju ili Mahalsku, koja se u narodu još zove i Mirmuhamedova, Mustajbegova i Ženska, te džamiju Sinanpaše Boljanića iz 1570. godine u centru grada. Klanjao je u snijegu.
- Dugo sam želio doći u Čajniče i ovdje klanjati na mjestu gdje je bila džamija. Kao što vidite, nema joj nikakvog traga, sve je odneseno. Ovo je prilika da pozovem sve Čajničane i sve Bošnjake da ne odustaju od svog grada Čajniča. Čajniče je lijep grad. Osjećam se tužno što je porušena, ali osjećam se i snažnim. Veliki sam optimista da će se ljudi vratiti u Čajniče, da ćemo obnoviti Sinanpašinu džamiju i da će se sve više ljudi vraćati u istočnu Bosnu - kazao je za "Dnevni avaz" reis Cerić.

Slobodni na Drini

- Opet ćemo ponoviti - imat ćemo slobode u BiH onoliko koliko budemo slobodni na Drini, koliko budemo slobodni u istočnoj Bosni. Neka nam Allah dž.š. svima pomogne, ovom našem mejtu neka Allah da lijepi dženet, njegovoj porodici sabur, a svima nama pouku da nam se nikad više ovo ne dogodi, da nas ne iznenadi ono što nas je iznenadilo i da budemo jaki i snažni da se možemo oduprijeti onima koji nam ne žele dobro, koji nam žele nanijeti zlo - kazao je reis Cerić.
Stala prodaja imovine

Predsjedavajući SO Čajniče Dino Šabanović kazao nam je da tek od ove godine ljudi bojažljivo dolaze svojim kućama.
- Još uvijek u gradu nemamo nijednog povratnika, ali imamo pozitivne primjere da ljudi postepeno počinju obnavljati svoje kuće. Ove godine trend prodaje imovine je zaustavljen. Prodane su samo jedna ili dvije kuće - kaže Šabanović.
Gnjuscic
Posts: 198
Joined: 27/02/2005 20:46
Location: Iza coska jednog djeta kuće

#2

Post by Gnjuscic »

Fino ! Bas fino. Samo, ne znam kome taj ezan.
BIHBOSNJAK
Posts: 121
Joined: 28/01/2007 10:35

#3

Post by BIHBOSNJAK »

Ako netko pozeli da se vrati,osjecat ce se sigurnije ako vidi da se ipak nesto radi na normaliziranju zivota na tom podrucju
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#4

Post by a.basko »

...cuo sam da se niko nije vratio tamo (muslimani)...
je li to istina?
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#5

Post by burekodsira »

istina... a "oni" koji su ostali izumiru... za 10ak godina skoro da nece ni postojati cajnice
Cary Grant
Posts: 81
Joined: 27/11/2006 00:34

#6

Post by Cary Grant »

Elhamdulillah. Da više nikad ne prestane inshallah.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#7

Post by Liberalism »

a.basko wrote:...cuo sam da se niko nije vratio tamo (muslimani)...
je li to istina?
Nije istina.

Ima dosta bosnjaka koji su se vratila u sela cajnicke opstine. Zive ko u srednjem vijeku. Ode im reis jednom u 15 godina i tamo im vazi kako ce im vlasti iz Sarajeva pomoci u svim njihovim problemima. I ode u Sarajevo i sve se zaboravi.

Djeca nemaju gdje da idu u osnovnu skolu

Starci nemaju gdje kupiti bilo kakav lijek

Niko nema posla

I bolje je kad nikoga od Bosnjaka tamo nema nego da se pate kako se stvarno pate danas.

Al koga to briga zar ne? Reis ce valjda dovu Allahu uputiti za pomoc, jer on nema kad od silnih obaveza...
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#8 Re: U Čajniču se nakon 14 godina jučer prvi put čuo ezan

Post by Smartex »

- Čajničanima koji su daleko, po Americi i Evropi, želim da ovo bude razlog da razmišljaju o tome da se vrate.

E da znas bas ce ti se vratit iz Amerike i Evrope, sve trce jeeedva cekaju da se vrate, e ja svakakvih odvala se moze cut
gbojan2004
Posts: 65
Joined: 21/01/2007 09:10

#9

Post by gbojan2004 »

I ja mislim da ce neko da se vrati,vecina ljudi koja je postovala ovde ocigledno nikad nije bila u Cajnicu,i iskreno bolje sto nisu.Kad zamislite nedodjiju,onda ste zamislili Cajnice, najsiromasniji grad Istocne Bosne.Privreda ne postoji,platu ima samo Sumarsko preduzece Vucevica.Ostali se razisli po okolnim zemljama,tipa Crna Gora i Slovenija,u zadnje vrijeme je popularna Rusija.
Neko je napisao da se gore zivi kao u srednjem vijeku i nije puno promasio,samo tako zive 99 posto populacije u Cajnicu,a ne samo povratnici.
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#10

Post by seiko22 »

User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#11

Post by burekodsira »

cak se i hanka upisala u knjigu gostiju da reklamira njen sajt :D :-)
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#12

Post by seiko22 »

burekodsira wrote:
cak se i hanka upisala u knjigu gostiju da reklamira njen sajt :D :-)
Hanka je iz Cajnica, a stranica oslikava da je to bio lijep gradic, sa dosta aktivne omladine! Interesantnim sadrzajima, privredom turizmom, drustvenim zivotom, dok nije dosla cetnicka vlast i rs!
Danas je na mjestu dzamije parking za kamione "balvanase"!
Cajnice je jos jedan razlog zasto cetnicki faschisticki rs treba ukinuti!

.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#13

Post by burekodsira »

seiko22 wrote:
burekodsira wrote:
cak se i hanka upisala u knjigu gostiju da reklamira njen sajt :D :-)
Hanka je iz Cajnica, a stranica oslikava da je to bio lijep gradic, sa dosta aktivne omladine! Interesantnim sadrzajima, privredom turizmom, drustvenim zivotom, dok nije dosla cetnicka vlast i rs!
Danas je na mjestu dzamije parking za kamione "balvanase"!
Cajnice je jos jedan razlog zasto cetnicki faschisticki rs treba ukinuti!

.
znam i za hanku (koja je od a ne iz cajnica) i za stanje cajnica (bio sam posle rata par puta), nego sam moro prokomentarisati hankin upis tj reklamu ;) njene stranice heheeh
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#14

Post by seiko22 »

burekodsira wrote:
seiko22 wrote:
burekodsira wrote: cak se i hanka upisala u knjigu gostiju da reklamira njen sajt :D :-)
Hanka je iz Cajnica, a stranica oslikava da je to bio lijep gradic, sa dosta aktivne omladine! Interesantnim sadrzajima, privredom turizmom, drustvenim zivotom, dok nije dosla cetnicka vlast i rs!
Danas je na mjestu dzamije parking za kamione "balvanase"!
Cajnice je jos jedan razlog zasto cetnicki faschisticki rs treba ukinuti!

.
znam i za hanku (koja je od a ne iz cajnica) i za stanje cajnica (bio sam posle rata par puta), nego sam moro prokomentarisati hankin upis tj reklamu ;) njene stranice heheeh


sasvim korektno uradjeno, posjetila stranicu o Cajnicu, pozeljela sve najbolje svojim sugradjanima, i onda ih pozvala da i oni posjete njezinu stranicu! Ne vidim problem, sasvim korektno! Za pozdraviti!

.
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#15

Post by a.basko »

...pogled na Cajnice sa Gramusovica...
Image
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#16

Post by a.basko »

...preko brda bi trebalo da je Gorazde...ako sam dobro starog razumio!
Image
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#17

Post by a.basko »

... a evo pogled na Hankino selo... Makotici!
Image
ines.c
Posts: 281
Joined: 06/03/2007 18:35

#18

Post by ines.c »

lijepo :kiss:
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#19

Post by a.basko »

...izgleda da se organizira neko sijelo...ko zna vise o ovome nek se javi!

http://www.cajnice.k-nettet.dk/main/gue ... p?wid=4762
BuFu
Posts: 317
Joined: 08/02/2006 01:30
Location: Orlando-CHi Town-Sarajevo

#20

Post by BuFu »

gbojan2004 wrote:I ja mislim da ce neko da se vrati,vecina ljudi koja je postovala ovde ocigledno nikad nije bila u Cajnicu,i iskreno bolje sto nisu.Kad zamislite nedodjiju,onda ste zamislili Cajnice, najsiromasniji grad Istocne Bosne.Privreda ne postoji,platu ima samo Sumarsko preduzece Vucevica.Ostali se razisli po okolnim zemljama,tipa Crna Gora i Slovenija,u zadnje vrijeme je popularna Rusija.
Neko je napisao da se gore zivi kao u srednjem vijeku i nije puno promasio,samo tako zive 99 posto populacije u Cajnicu,a ne samo povratnici.
- Još uvijek u gradu nemamo nijednog povratnika,

Alo, u gradu se jos niko nije vratio od Muslimana. A srbi sto sad zive u Cajnice zive
tako jer neznaju za bolje. Tu dosli Bog zna odakle i zasmrdili grad.
a.basko (citat):
...cuo sam da se niko nije vratio tamo (muslimani)...
je li to istina?

Istina
Amadeus II
Posts: 29
Joined: 11/09/2005 20:26

#21

Post by Amadeus II »

haha Srbi zasmrdili grad Čajniče...

haha nisam se odavno ovako ismijao...Čuj grad Čajniče???

Ali bitno je ne propustiti priliku i ne zasmrditi ovaj topic...
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#22

Post by seiko22 »

basko, lijepe slike, ako imas jos postavi!!

,
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#23

Post by Bosanac_21 »

Image
Cajnice

Ima li ko sliku novoobnovljene Sinan-begove dzamije u Cajnicu?
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#24

Post by seiko22 »

Bosanac_21 wrote:Image
Cajnice

Ima li ko sliku novoobnovljene Sinan-begove dzamije u Cajnicu?


ova nije obnovljena, potrazi sliku "lingispira" na njenom mjestu!!


,
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#25

Post by a.basko »

seiko22 wrote:basko, lijepe slike, ako imas jos postavi!!

,
ovo je bilo u ljeto 2005., pokusacu naci jos ...moram se zaroviti u ladice :D
znas li nesto o ovome sijelu cajnicana u sarajevu? :P
Post Reply