Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#151 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Irsar »

Haris.ba wrote: 28/12/2019 09:54
sinuhe wrote: 28/12/2019 09:46 Nema monopol po zakonima (sloboda vjeroispovijesti, sloboda udruzivanja i okupljanja) drzave ali jesu umislili da imaju.
I po zakonima ima. Može se svako udruživati, vjerovati šta hoće, okupljati kako hoće (naravno bez nasilja i planiranja i činjenja krivičnih djela i prekršaja), ali ne može biti Islamska zajednica.

ZAKON O SLOBODI VJERE I PRAVNOM POLOŽAJU CRKAVA I VJERSKIH
ZAJEDNICA U BOSNI I HERCEGOVINI

Član 8.
2. Ovim zakonom potvrđuje se kontinuitet svojstva pravne osobe historijski zasnovanim crkvama i
vjerskim zajednicama u Bosni i Hercegovini u skladu s vjerskim propisima i unutrašnjom organizacijom u
Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Katoličkoj crkvi i Jevrejskoj
zajednici Bosne i Hercegovine, kao i svim ostalim crkvama i vjerskim zajednicama kojima je priznato
svojstvo pravne osobe prije stupanja na snagu ovog zakona.

Član 18.
1. Novu crkvu ili vjersku zajednicu može osnovati 300 punoljetnih državljana Bosne i Hercegovine, bez
obzira na njihovo entitetsko državljanstvo. Pod istim ili sličnim imenom postojeće crkve ili vjerske
zajednice ne može se osnovati nova crkva ili vjerska zajednica. Niko ne može bez saglasnosti nadležne
vlasti crkve ili vjerske zajednice koristiti njene službene simbole, znamenja i atribute.
Ah da, zakoni države BiH. Pa mislim stvarno. :lol: Svako malo krši se ustav, namjerno pišem sa malim slovom "u", od strane gomile političara, stranaka i entiteta, a ustav bi kao trebao biti najviši zakon države, nešto što niko ne smije okaljati ili prekršiti. Ne kontam čemu pozivanje na niže zakone, tipa zakona o slobodi vjere, ako se i najviši zakon krši kako kome ćejf.

Helemnejse, kako god, dovoljno je da se grupa muslimana proglasi sljedbenicima ovog ili onog učenjaka i sav problem oko "copyright-a" će se izbjeći. "Pezićelije", na primjer :D Vrlo lako se da zaobići svo ovo pozivanje na Islamsku zajednicu i zakone oko nje...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#152 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by salik79 »

Irsar wrote: 28/12/2019 12:32
Haris.ba wrote: 28/12/2019 09:54
sinuhe wrote: 28/12/2019 09:46 Nema monopol po zakonima (sloboda vjeroispovijesti, sloboda udruzivanja i okupljanja) drzave ali jesu umislili da imaju.
I po zakonima ima. Može se svako udruživati, vjerovati šta hoće, okupljati kako hoće (naravno bez nasilja i planiranja i činjenja krivičnih djela i prekršaja), ali ne može biti Islamska zajednica.

ZAKON O SLOBODI VJERE I PRAVNOM POLOŽAJU CRKAVA I VJERSKIH
ZAJEDNICA U BOSNI I HERCEGOVINI

Član 8.
2. Ovim zakonom potvrđuje se kontinuitet svojstva pravne osobe historijski zasnovanim crkvama i
vjerskim zajednicama u Bosni i Hercegovini u skladu s vjerskim propisima i unutrašnjom organizacijom u
Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, Katoličkoj crkvi i Jevrejskoj
zajednici Bosne i Hercegovine, kao i svim ostalim crkvama i vjerskim zajednicama kojima je priznato
svojstvo pravne osobe prije stupanja na snagu ovog zakona.

Član 18.
1. Novu crkvu ili vjersku zajednicu može osnovati 300 punoljetnih državljana Bosne i Hercegovine, bez
obzira na njihovo entitetsko državljanstvo. Pod istim ili sličnim imenom postojeće crkve ili vjerske
zajednice ne može se osnovati nova crkva ili vjerska zajednica. Niko ne može bez saglasnosti nadležne
vlasti crkve ili vjerske zajednice koristiti njene službene simbole, znamenja i atribute.
Ah da, zakoni države BiH. Pa mislim stvarno. :lol: Svako malo krši se ustav, namjerno pišem sa malim slovom "u", od strane gomile političara, stranaka i entiteta, a ustav bi kao trebao biti najviši zakon države, nešto što niko ne smije okaljati ili prekršiti. Ne kontam čemu pozivanje na niže zakone, tipa zakona o slobodi vjere, ako se i najviši zakon krši kako kome ćejf.

Helemnejse, kako god, dovoljno je da se grupa muslimana proglasi sljedbenicima ovog ili onog učenjaka i sav problem oko "copyright-a" će se izbjeći. "Pezićelije", na primjer :D Vrlo lako se da zaobići svo ovo pozivanje na Islamsku zajednicu i zakone oko nje...
Odlicno! Najbitnije je da sutra niko ne moze prozivati IZ, ili bosanske muslimane koji ne pripadaju "pezicelijama", za eventualna sranja pocinjena od strane istih. Niko od ovih "povratnika" nije pod "kisobranom" IZ, nego upravo sljedbenik "pezicelija".
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40822
Joined: 29/06/2011 23:39

#153 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by dječak sa šibicama »

Ako ti smeta djed mraz, ne salji dijete na podjelu paketica i sve pet.

Ali ne, ono bi da namece nekome, da zabranjuje, jer je na to naviklo. Smatra da je onih 20 i nesto % njegovo, on zauzeo, i u tom dijelu BiH nece biti onoga sto njemu smeta.

Uostalom, ovo nije nista novo, Djed Mraz je nakon rata prakticno i bio zabranjen, sjetimo se one sale sa zelenim djed mrazom. Neki su i Miki Mausa nazvali nepozeljnim jer je "pogani mis" i nije u "tradiciji Bosnjaka".

Pa je Sejfo Tokic nosio kravatu sa likom Miki Mausa da provocira gospodina predsjednika predjednistva... to dok je Sejfo jos bio "socijaldemokrat".
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#154 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by mali jomu »

Ja ne volim djeda mraza, ljut sam pravo na njega, on me je najvise puta u zivotu izradio, nikad mi nista nije donio, samo suplja eto ga dolazi a nigdje ga, ceko sam ga vazda, nisam spavo, hladno, zima, gladan i ngidje ga, starci ga vadili ko poslo mi je ovo, ovo i ono tamo... a meni ne trebaju nikakvi pokloni vec samo da dadnem jelenima secera, taj lik muci zivotinje, tjera ih svukud po svijetu po hladnoci, kisi i vjetru, tuzit cu ga za ugrozavanje zivotinja i sto me lagao da ce doci a nije ni jednom dosao.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#155 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Maraschino wrote: 28/12/2019 10:05
Bloo wrote: 28/12/2019 09:54
Maraschino wrote: 27/12/2019 19:00 Mi imamo baru od drzave i karinu od naroda.

Manijak postavio jedan bilbord, uuuuuuaaaaaaa, sekularna drzava.

Udjes u bilo koji javni objekat koje kontrolisu pravoslavci i katolici, na svakom zidu kriz/krst, iznad table, iznad kreveta u bolnici, ikone na svakom koraku, slave se slave za svaku instituciju i sto je najgore, upravo ti ce reci za onaj bilbord uuuuuaaaaa, sekularna drzava.

...e pa nabijem vas ali sve sa onim sto je postavio bilbord.
Mislis kao katolicke bolnice?
To je.privatni prostor.
Da li u tim institucijama imalu poruke ovakvog sadrzaja? Jedno je promovisanje svoje ideologije, a drugo je osudivanje i negacija tude.

S obzirom da svako ima pravo na slobodu misljenja i govora a bez izazivanja nacionalne i vjerske mrznje, ovi plakati su ok iako se ne slazem sa sadrzajem i porukom.
I ne znam da postoje katolicke bolnice u BiH ali nevezano, mislim na opste i javne bolnice u kojima bi se trebali svi lijeciti.
Bar bi takve ustanove(skole, bolnice, obdanista...) trebale zauzeti neutralan status na cijelom prostoru BiH(bolnica u Doboju i Bijeljini)
Javni objekat u Sarajevu koji ne.kontrolisu muslimani na zidovima ima krstove?
Koji?
Ja sam.iskreno zaintrigiraTa.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#156 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by zforumas »

Nema u Sarajevu, znaci nema ni u BiH....
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#157 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by MorningStar »

zforumas wrote: 28/12/2019 16:33 Nema u Sarajevu, znaci nema ni u BiH....
Treba se ugledati na one koje ocemo da popljujemo , kada treba pljuvati - hrak zna se gdje - kada treba pravdati - kontraprimjer uzimati zna se odakle :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#158 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

zforumas wrote: 28/12/2019 16:33 Nema u Sarajevu, znaci nema ni u BiH....
Receno je...udes u bilo.koji javni objekat....
Ja zivim u Sa i bez problema.mogu skoknuti do "bilo kojeg" javnog objekta da provjerim.
Ako navede javne objekte i Sa i mjestima u blizini, nije mi.mrsko trknuti. :mrgreen:
A valjda i u Sarajevu ima neki javni objekat koji kontrolisu pravoslavci i katolici jebogaja pa da.potvrdimo ovo receno.

Ako sad kaze Siroki Brijeg, jbg....
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#159 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Maraschino »

Bloo wrote: 28/12/2019 17:55
zforumas wrote: 28/12/2019 16:33 Nema u Sarajevu, znaci nema ni u BiH....
Receno je...udes u bilo.koji javni objekat....
Ja zivim u Sa i bez problema.mogu skoknuti do "bilo kojeg" javnog objekta da provjerim.
Ako navede javne objekte i Sa i mjestima u blizini, nije mi.mrsko trknuti. :mrgreen:
A valjda i u Sarajevu ima neki javni objekat koji kontrolisu pravoslavci i katolici jebogaja pa da.potvrdimo ovo receno.

Ako sad kaze Siroki Brijeg, jbg....
:lol:

znaci tamo se podrazumijeva
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#160 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Maraschino wrote: 28/12/2019 18:11
Bloo wrote: 28/12/2019 17:55
zforumas wrote: 28/12/2019 16:33 Nema u Sarajevu, znaci nema ni u BiH....
Receno je...udes u bilo.koji javni objekat....
Ja zivim u Sa i bez problema.mogu skoknuti do "bilo kojeg" javnog objekta da provjerim.
Ako navede javne objekte i Sa i mjestima u blizini, nije mi.mrsko trknuti. :mrgreen:
A valjda i u Sarajevu ima neki javni objekat koji kontrolisu pravoslavci i katolici jebogaja pa da.potvrdimo ovo receno.

Ako sad kaze Siroki Brijeg, jbg....
:lol:

znaci tamo se podrazumijeva
Ne...vec daleko jebogaja...
Morel Ljubuski? Ak.ikad budem.obilazila.famaliju rahmetli djeda, da uletim u kakav javni objekat :mrgreen:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#161 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by MorningStar »

Cekaj znaci tvrdnja je - siroki brijeg fasisti,islamofobi,uzp kako vec idu pridjevi ostali :D pa onda uzimas za opravdanje “vidite kako oni- pa mozemo i mi”
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#162 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Sto me zadevera :|

Cak ni u KSCu nema krizeva u ucionicama....valjda da silne Amre, Adnani, Kemali...koji su uvijek bili vecina u KSCu u Sa se ne uvrijede.
alipasijaner
Posts: 1254
Joined: 01/08/2016 23:05

#163 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by alipasijaner »

Najgore je kada za vlastitu budalastinu nalazis opravdanje u tudjoj, a to se ovdje non stop radi bez obzira na stranu koja to radi..
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#164 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Jbg mozda u RSu u opstini i vise krizevi/krstovi i slika svete Petke, zastitnice uhljeba...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#165 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Maraschino »

nastavite vas dvoje, ja odo malo u grad :run:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#166 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Maraschino wrote: 28/12/2019 18:23 nastavite vas dvoje, ja odo malo u grad :run:
Zrakni u kakvu javnu instituciju bolan! :mrgreen:

Ak.si dosao u BiH :mrgreen:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#167 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by MorningStar »

Maraschino wrote: 28/12/2019 18:23 nastavite vas dvoje, ja odo malo u grad :run:
Ponesi sice i toplih carapa migrantima da mos udijeliti kroz guzvu :D

Ps : pazi da ti se koji ne zakaci ispod auta kad vidi strane table :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#168 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

@Maraschino

Zovi na kahvu, mi te volimooo :kiss:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#169 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by spreca »

mali jomu wrote: 28/12/2019 14:52 Ja ne volim djeda mraza, ljut sam pravo na njega, on me je najvise puta u zivotu izradio, nikad mi nista nije donio, samo suplja eto ga dolazi a nigdje ga, ceko sam ga vazda, nisam spavo, hladno, zima, gladan i ngidje ga, starci ga vadili ko poslo mi je ovo, ovo i ono tamo... a meni ne trebaju nikakvi pokloni vec samo da dadnem jelenima secera, taj lik muci zivotinje, tjera ih svukud po svijetu po hladnoci, kisi i vjetru, tuzit cu ga za ugrozavanje zivotinja i sto me lagao da ce doci a nije ni jednom dosao.
Ma dosao bi on ali morao je ovoj plavusi odnjeti kobasicu :lol: :lol:
Image
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#170 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by allem_77 »

Da li ljepše zvuči Djed Mraz ili Djed Božičnjak?
Ili za nas u BiH Dido Božičnjak?









Danas je još uvijek mnogima u Hrvatskoj nejasno je li ispravno pisati i govoriti Djed Mraz ili pak Djed Božićnjak. Da odmah razriješimo dvojbu – “ispravno” je i jedno i drugo jer je riječ o religiozno-mitološkim likovima za koje ne postoji nikakav zakon ili pravilo koje propisuje koja se verzija treba upotrebljavati.

I Djed Mraz i Djed Božićnjak zapravo su metaforički entiteti koji danas u prenesenom smislu predstavljaju dobri duh Božića, tj. vrijeme darivanja, obilja, radosti i veselja. Ovi “djedovi” porijeklo vuku iz legende o svetom Nikoli. On je bio kršćanski svetac koji je živio u 3. stoljeću u Maloj Aziji, u pokrajini Liciji. Prema predaji volio je darivati djecu raznim poklonima, a ta predaje vuče korijen iz još starije legende prema kojoj je sveti Nikola darovao tri mlade siromašne djevojke vrećicama punim zlatnika, kako bi imale za miraz te kako ne bi morale prodavati svoje tijelo.

Djed Božićnjak se danas često pojavljuje kao zaštitni znak Coca-Cole. Američki su novinari u 19. stoljeću popularizirali Djeda Božićnjaka (umjesto svetog Nikolu) kao dobrog sijedog djeda koji živi na Sjevernom polu te putujući saonicama donosi za vrijeme Božića poklone svoj djeci svijeta.

Djed Mraz je pak lik iz ruske bajke, vrlo sličan Djedu Božićnjaku, koji je na Silvestrovo djeci dijelio poklone. Prikazan je kao personifikacija zime te predstavlja istočnoeuropsku varijantu Djeda Božićnjaka.

Kod nas se češće, radi uvriježenosti i jednostavnijeg izgovora, koristi pojam Djed Mraz nego Djed Božićnjak, mada između ova dva lika nema nikakve suštinske razlike.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#171 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Maraschino »

Bloo wrote: 28/12/2019 18:32 @Maraschino

Zovi na kahvu, mi te volimooo :kiss:
gdje cemo? :kiss: :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#172 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Maraschino wrote: 29/12/2019 01:15
Bloo wrote: 28/12/2019 18:32 @Maraschino

Zovi na kahvu, mi te volimooo :kiss:
gdje cemo? :kiss: :D
Cim Morning staru istekne ban od 7 dana.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#173 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Maraschino »

Bloo wrote: 29/12/2019 01:32
Maraschino wrote: 29/12/2019 01:15
Bloo wrote: 28/12/2019 18:32 @Maraschino

Zovi na kahvu, mi te volimooo :kiss:
gdje cemo? :kiss: :D
Cim Morning staru istekne ban od 7 dana.
pa zar je zaginuo...ni kriv ni duzan...kada? :oops: :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#174 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

On i emric :|
U tuznom.okrsaju kod OK.korala..
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#175 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Maraschino »

Bloo wrote: 29/12/2019 01:37 On i emric :|
U tuznom.okrsaju kod OK.korala..
pih :oops:

a taman ga htio na kafu zvati. :D
Post Reply