Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1476 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:21 U gradu ti momak dodje pod prozor, pa pricate preko musebaka.
Malo to zvuci isprofano danas, ali tako je bilo.
Brojevi i procenti.
Znač kao kad pišeš naučno-istraživački rad.
Komparativna analiza.

Uzorak: 200 porodica
Lokacija
Broj ženske djece/broj obrazovane ženske djece/nivo obzraovanja roditelja/nivo obrazovanja kćerki
Intervju/izjave
Komparacija izjava o načinju "zabavljanja"
znaš kak već to ide...

To bi se moglo i danas uraditi. Postoji dovoljan broj živih jedinki :D
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1477 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Bloo wrote: 07/12/2022 10:41 ....ti opet i iznova ne možeš da razlučiš elemente.
vrlo dobro ja mogu da razlucim elemente
nisam budala da mislim da je u selu kraj Cajnica i na Skenderiji isto odrastanje

mene brine prakticiranje saudijskog Islama na recimo Skenderiji
mene budale poput pezica brinu i njegovo retardirano propovjedanje
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1478 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

broj dva wrote: 07/12/2022 10:43
Bloo wrote: 07/12/2022 09:26

A koje je to "naše" poimanje islama?
Nema alkohola za ramazan. To je naš orginalni doprinos.
:thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24175
Joined: 08/09/2005 20:08

#1479 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Haris.ba »

AKCIJA ZA SKIDANJE FEREDŽE U NR SRBIJI UREDNIŠTVO GLASNIK IVZ VOL. I (XIII), BR. 11-12, STR. 347. 1950.

povodom akcije za skidanje zara i feredže, u Novoj Varoši je sedmog oktobra održana šira frontovska konferencija, kojoj je pored pretstavnika partije, vlasti i Narodnog fronta bio prisutan i zamjenik Reis-ul-uleme Hadži Murat ef. Šećeragić. Kao pretstavnik vjerskog starješinstva u Sarajevu, Šećeragić aktivno učestvuje u agitaciji za skidanje i zabranu nošenja zara i feredže, koja je ostala u nasljeđu iz davne prošlosti.

Konferenciju je otvorio Hajro berbović, a zatim dao riječ Šećeragiću koji je duže govorio u vezi pokrenute akcije za skidanje i zabranu no šenja zara i feredže, kao i nedavno donetog Zakona u Narodnoj Repu blici bosni i Hercegovini. On je govorio o svojim utiscima sa putovanja po dalekom istoku, prilikom odlaska na Hadž, gdje se i sam lično uvje rio da muslimanke islamskih država ne nose zar i feredžu, jer su se još ranije oslobodile te vjekovne zaostalosti.

On je zatim istakao da je ski danje feredže neobično važno za kulturno uzdizanje muslimanki, što niukom slučaju nema suprotnosti sa islamskim propisima. Sa konferencije je upućena Rezolucija prezidijumu Narodne skup štine NRS u kojoj 143 građanina i građanke Nove Varoši zahtjeva da i skupština NRS po primjeru NR bosne i Hercegovine donese Zakon o zabrani nošenja zara i feredže.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24175
Joined: 08/09/2005 20:08

#1480 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Haris.ba »

Bloo wrote: 07/12/2022 10:47
Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:21 U gradu ti momak dodje pod prozor, pa pricate preko musebaka.
Malo to zvuci isprofano danas, ali tako je bilo.
Brojevi i procenti.
Znač kao kad pišeš naučno-istraživački rad.
Komparativna analiza.

Uzorak: 200 porodica
Lokacija
Broj ženske djece/broj obrazovane ženske djece/nivo obzraovanja roditelja/nivo obrazovanja kćerki
Intervju/izjave
Komparacija izjava o načinju "zabavljanja"
znaš kak već to ide...

To bi se moglo i danas uraditi. Postoji dovoljan broj živih jedinki :D
Zamisli danas pitas nekoga kako se stupa u kontakt sa zenama. I on onda nabraja instagram, fejbuk, tinder, forum, teretana, kafana, skola, posao....

Ne mora znaciti da ta osoba je sve to probala. Ali, eto - dosla informacija do nje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1481 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:54 Zamisli danas pitas nekoga kako sw stupa u kontakt sa zenama. I on onda nabraja instagram, fejbuk, tinder, forum, teretana, kafana, skola, posao....

Ne mora znaciti da ta osoba je sve to probala. Ali, eto - dosla informacija do nje.
Top
Nije ono o cemu smo pricali. :D
Ali vidim svoj ti posao...kao i obicno. ;-)

Ne daj da te ometam u copy pejstanju.
User avatar
W0rM
Posts: 2314
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1482 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by W0rM »

Blixen wrote: 07/12/2022 10:11
Bloo wrote: 07/12/2022 10:04 Mislim da brkaš religiju/vjeru i običaje i kulturu.
nista ja ne brkam

elvedin pezic brka sa svojim propagiranjem vjere
hasan cengic dok je bio ziv je brkao sa pokusajima da nam nametne iransku doktrinu
razni turkofili brkaju stvari prizivanjem nekadasnjih okupatora u pomoc

drugi brkaju :D po Bosni odavno namecuci neki drugi Islam
Prvo trebamo onda utvrditi neka pravila jelte? Npr. da su Kur'an i Sunnet standardi po kojima cemo se ravnati. Pa ako od njih pocnemo onda, niti se moze popiti koja casica niti se moze imati momak prije braka. Ne kazem ja da sad svaki musliman to u bobu prati svako pravilo i ako jednom zgrijesi, da on to vise nije, gluho bilo, pa nismo evlije, ali se treba maximalno potruditi i drzati se toga, a ne uzimati kao sa svedskog stola. Ono sto Pezic kaze moze se svidjati nekome ili ne, ali haj da kažemo evo ako nije 100% tačno nek je 90% u pravu je covjek, ko ne vjeruje, sam nek prostudira.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1483 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by crveni_makovi »

Dovoljno bi bilo da svako bar čisti makar samo u svom dvorištu (primjenjivo na sve aspekte života). Nivo više bi bio da se suzdrže od zavirivanja u tuđa dvorišta, pa onda super napredni nivo da nikome ne nameću svoja mišljenja i stavove.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1484 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

W0rM wrote: 07/12/2022 12:55 Pezic..... ali haj da kažemo evo ako nije 100% tačno nek je 90% u pravu je covjek, ko ne vjeruje, sam nek prostudira.
pezic ti nije za ovog podneblja
ne idu te njegove teorije u savremenom svijetu
mozda kod vehabija gdje zena nema aktivno ucesce u drustvu u kojem zivi
ali kod obicnih ljudi njegova prica izaziva prezir
User avatar
W0rM
Posts: 2314
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#1485 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by W0rM »

Blixen wrote: 07/12/2022 13:17
W0rM wrote: 07/12/2022 12:55 Pezic..... ali haj da kažemo evo ako nije 100% tačno nek je 90% u pravu je covjek, ko ne vjeruje, sam nek prostudira.
pezic ti nije za ovog podneblja
ne idu te njegove teorije u savremenom svijetu
mozda kod vehabija gdje zena nema aktivno ucesce u drustvu u kojem zivi
ali kod obicnih ljudi njegova prica izaziva prezir
pa to sto ti mislis da zena nema nikakva prava u Islamu to je drugi par opanaka.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1486 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

W0rM wrote: 07/12/2022 15:46
Blixen wrote: 07/12/2022 13:17

pezic ti nije za ovog podneblja
ne idu te njegove teorije u savremenom svijetu
mozda kod vehabija gdje zena nema aktivno ucesce u drustvu u kojem zivi
ali kod obicnih ljudi njegova prica izaziva prezir
pa to sto ti mislis da zena nema nikakva prava u Islamu to je drugi par opanaka.
Po pezicu ima znatno manja prava od mnogih Bosanki koje ja znam
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1487 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by broj dva »

W0rM wrote: 07/12/2022 15:46
Blixen wrote: 07/12/2022 13:17

pezic ti nije za ovog podneblja
ne idu te njegove teorije u savremenom svijetu
mozda kod vehabija gdje zena nema aktivno ucesce u drustvu u kojem zivi
ali kod obicnih ljudi njegova prica izaziva prezir
pa to sto ti mislis da zena nema nikakva prava u Islamu to je drugi par opanaka.
Nije istina da nema nikakava prava ali nema jednaka prava kao muškarac. Žena u islamu nije samostalna nego je uvjek muški privezak.
User avatar
mirsek
Posts: 12813
Joined: 07/05/2010 15:40

#1488 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by mirsek »

broj dva wrote: 08/12/2022 08:22
W0rM wrote: 07/12/2022 15:46

pa to sto ti mislis da zena nema nikakva prava u Islamu to je drugi par opanaka.
Nije istina da nema nikakava prava ali nema jednaka prava kao muškarac. Žena u islamu nije samostalna nego je uvjek muški privezak.
Muskarac je duzan da se brine o zeni, ima pravo na razvod, nema obavezu da bude udata.. ne bih bas rekao da je muski privjesak.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16919
Joined: 31/03/2019 14:56

#1489 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by vjeshalica »

Blixen wrote: 07/12/2022 13:17
W0rM wrote: 07/12/2022 12:55 Pezic..... ali haj da kažemo evo ako nije 100% tačno nek je 90% u pravu je covjek, ko ne vjeruje, sam nek prostudira.
pezic ti nije za ovog podneblja
ne idu te njegove teorije u savremenom svijetu
mozda kod vehabija gdje zena nema aktivno ucesce u drustvu u kojem zivi
ali kod obicnih ljudi njegova prica izaziva prezir
Moram te korigovati te,nije obicnih,nego razumnih. Kasnije cu jos nesto dopisati na konto njegovih tumacenja.
User avatar
vjeshalica
Posts: 16919
Joined: 31/03/2019 14:56

#1490 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by vjeshalica »

W0rM wrote: 07/12/2022 15:46
pa to sto ti mislis da zena nema nikakva prava u Islamu to je drugi par opanaka.
Tumacenje Pezica se svodi da serijatska pravila, i tumacenja vjerskih faca iz Saudije i slicno ti ucenjaci.


Sad cu da objasnim, ne sumnjam da su uzivali religijski autoritet tamo gdje su se nalazili, ali svi mi imamo predrasude pa tako i tumacenja ucenjaka su podlozna predrasudama pa ih tako formiraju i da nisu objektivni. Tako da fatanje i uzimanje tumacenia tih ucenjaka kao zvijezda vodilja je potpuno pogresno. Jer ako bolje poslazes okolnosti tih ljudi tamo gdj3 zive tu je dosta umjesana neka tradicija koja je neprimjenjiva na nase podneblje.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1491 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

vjeshalica wrote: 09/12/2022 10:12 koja je neprimjenjiva na nase podneblje.
to je sasvim logicno
recimo u Saudiji ne postoji Zenica
samim tim zena ne moze ici sama u Zenicu, jer nema Zenice

https://www.youtube.com/watch?v=VcO_TD_ ... l=DIWANBiH
liyf
Posts: 1156
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#1492 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by liyf »

Blixen wrote: 07/12/2022 13:17
W0rM wrote: 07/12/2022 12:55 Pezic..... ali haj da kažemo evo ako nije 100% tačno nek je 90% u pravu je covjek, ko ne vjeruje, sam nek prostudira.
pezic ti nije za ovog podneblja
ne idu te njegove teorije u savremenom svijetu
mozda kod vehabija gdje zena nema aktivno ucesce u drustvu u kojem zivi
ali kod obicnih ljudi njegova prica izaziva prezir
Učešće žene muslimanke u društvu je znatno veće i aktivnije nego što to ti misliš, tebi je predstavljen jedan vid Islama i ti se držiš toga, a taj vid Islama subhanallah nije ni od muslimana niti će ikada biti od muslimana - već je od zapadnjačkih medija i islamofoba.


Žena u Islamu ima mnogo veća prava nego te tvoje žene koje ti želiš da hodaju polu-gole po cesti kako bi se tvoja duša zadovoljila. Naprimjer, žena po Šerijatu smije ubiti muškarca koji je siluje. :run:

*fun facts about women in islam;
2 žene koje su nosile HiDžAb su napravile prvi univerzitet u svijetu
Prva osoba koja je prihvatila Islam od Poslanika Muhammeda, salallahu te'ala alejhi ve sellem, bila je žena, radiallahu te'ala anha.
Aiša, radiallahu te'ala anha bila je jedan od najvećih učenjaka Islama, do dan danas :)
Islam je bio prva "ideologija" koja je ženama dozvolila pravo na naslijedstvo
U Islamu, žena nema obavezu da radi ili zarađuje pare, a ima pravo da uzima novac od njenog muža, a ako žena odluči da radi, novac koji zaradi je njen i isključivo njen, a ako nema muža, onda novac zarađuju brat/otac
Žena u Islamu je prije stupnje u brak dužna da od muža traži novac ili nešto materijalno što će joj on dati, a ako ne da, ona ne mora da se uda za njega (to služi kao finansijsko sredstvo u slučaju razvoda braka, da bi ona (i djeca) mogla preživjeti)
Muž je dužan svoju suprugu da štiti u apsolutno svakoj situaciji, ako joj neko nešto dobaci na ulici, muž je dužan da reaguje (ne dobra volja, već religijska obligacija)
Žene u Islamu su slobodne od svih zabluda u koje su dovedene žene svijeta, Allah da ih sačuva.*
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1493 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

lavi wrote: 19/12/2022 02:34 žena nema obavezu da radi ili zarađuje pare
2022 godina
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#1494 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Puf »

Koja je meni komedija citati ovog Blixena ahhaha

Lik prica o vjeri (sigurno iz kafane). U zivotu nije knjige vjerske procitao, a ovde predavanja drzi o islamu i pravilima islama.

Pravila islama su jasna i ista za sve muslimane svijeta. Sad ko hoce da se pridrzava bujrum, ko nece ne mora. I to je to
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#1495 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by GAU8 »

Smijesno je uopce razgovarati o "pravilima" koja su pisana prije 1400 odn. 2000 godina....

Al' hajde de...
broj dva
Posts: 4456
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1496 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by broj dva »

Puf wrote: 19/12/2022 08:19 Koja je meni komedija citati ovog Blixena ahhaha

Lik prica o vjeri (sigurno iz kafane). U zivotu nije knjige vjerske procitao, a ovde predavanja drzi o islamu i pravilima islama.

Pravila islama su jasna i ista za sve muslimane svijeta. Sad ko hoce da se pridrzava bujrum, ko nece ne mora. I to je to
To "ko neće ne mora" nije baš tako u Iranu, Pakistanu, Saudi Arabiji, Afganistanu...ko neće MORA ili ide vješanje..
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#1497 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Puf »

broj dva wrote: 19/12/2022 10:06
Puf wrote: 19/12/2022 08:19 Koja je meni komedija citati ovog Blixena ahhaha

Lik prica o vjeri (sigurno iz kafane). U zivotu nije knjige vjerske procitao, a ovde predavanja drzi o islamu i pravilima islama.

Pravila islama su jasna i ista za sve muslimane svijeta. Sad ko hoce da se pridrzava bujrum, ko nece ne mora. I to je to
To "ko neće ne mora" nije baš tako u Iranu, Pakistanu, Saudi Arabiji, Afganistanu...ko neće MORA ili ide vješanje..
Tako je, ali na svu srecu kod nas nije
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1498 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Puf wrote: 19/12/2022 08:19 Koja je meni komedija citati ovog Blixena ahhaha
pecine su ti na drugom podforumu :D :D :D
sigurno ces naci dosta istomisljenika u njima

foe :thumbup:
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1499 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

broj dva wrote: 19/12/2022 10:06 To "ko neće ne mora" nije baš tako u Iranu, Pakistanu, Saudi Arabiji, Afganistanu...ko neće MORA ili ide vješanje..
a oni vole da moraju :lol:
vole da imaju gazdu
da neko vlada i upravlja sa njima
ne vole slobodu, zato se i furaju na iran i saudiju
liyf
Posts: 1156
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#1500 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by liyf »

broj dva wrote: 19/12/2022 10:06
Puf wrote: 19/12/2022 08:19 Koja je meni komedija citati ovog Blixena ahhaha

Lik prica o vjeri (sigurno iz kafane). U zivotu nije knjige vjerske procitao, a ovde predavanja drzi o islamu i pravilima islama.

Pravila islama su jasna i ista za sve muslimane svijeta. Sad ko hoce da se pridrzava bujrum, ko nece ne mora. I to je to
To "ko neće ne mora" nije baš tako u Iranu, Pakistanu, Saudi Arabiji, Afganistanu...ko neće MORA ili ide vješanje..
U vjeri nema prisile
Post Reply