Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1451 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Blixen wrote: 07/12/2022 09:05 da nam kvare nase poimanje Islama
A koje je to "naše" poimanje islama?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1452 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by crveni_makovi »

Mnogim ljudima koji su u ratu iz mjesta poput Stoca jednosmjernim letovima "presađivani" u sredine tipa Pakistana bio je ogroman šok na svim nivoima života i gledali su da što prije steknu mogućnost da zbrišu negdje drugo ako već ne mogu da se vrate kući ili bilo gdje u BiH. Nekome se vjerovatno i dopalo pa su se prilagodili toj kulturi i svim sistemima života.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1453 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Bloo wrote: 07/12/2022 09:26
Blixen wrote: 07/12/2022 09:05 da nam kvare nase poimanje Islama
A koje je to "naše" poimanje islama?
pa recimo

da je dozvoljeno da zena ima momka prije braka
mojoj materi dedo nije branio momka dok je studirala

da dedo popije koju iako ide u dzamiju (samo dzuma i bajram namaz)

da zena nije pokrivena kao u vecini zemalja koje nam salju svoje emisare

da su u nasem poimanju Islama prava zena znatno veca od prava zena u zemljama poput saudije i slicnih
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1454 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Blixen wrote: 07/12/2022 09:55
Bloo wrote: 07/12/2022 09:26

A koje je to "naše" poimanje islama?
pa recimo

da je dozvoljeno da zena ima momka prije braka
mojoj materi dedo nije branio momka dok je studirala

da dedo popije koju iako ide u dzamiju (samo dzuma i bajram namaz)

da zena nije pokrivena kao u vecini zemalja koje nam salju svoje emisare

da su u nasem poimanju Islama prava zena znatno veca od prava zena u zemljama poput saudije i slicnih
Mislim da brkaš religiju/vjeru i običaje i kulturu. Da ne spominjemo historijska dešavanja i društvena uređenja.

Islam i pravila koja se izvode iz islama bi valjda trebala biti ista za sve muslimane. Ono ummet i te trice.
Ovako možemo govoriti o islamima.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#1455 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Haris.ba »

Blixen wrote: 07/12/2022 09:55
Bloo wrote: 07/12/2022 09:26

A koje je to "naše" poimanje islama?
pa recimo

da je dozvoljeno da zena ima momka prije braka
mojoj materi dedo nije branio momka dok je studirala

da dedo popije koju iako ide u dzamiju (samo dzuma i bajram namaz)

da zena nije pokrivena kao u vecini zemalja koje nam salju svoje emisare

da su u nasem poimanju Islama prava zena znatno veca od prava zena u zemljama poput saudije i slicnih
Nije se dalo zenama u osnovnu skolu, a ti pricas o studiranju.

Je li ti pricas o studiranju u komunizmu?
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1456 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Bloo wrote: 07/12/2022 10:04 Mislim da brkaš religiju/vjeru i običaje i kulturu.
nista ja ne brkam

elvedin pezic brka sa svojim propagiranjem vjere
hasan cengic dok je bio ziv je brkao sa pokusajima da nam nametne iransku doktrinu
razni turkofili brkaju stvari prizivanjem nekadasnjih okupatora u pomoc

drugi brkaju :D po Bosni odavno namecuci neki drugi Islam
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1457 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:09 Je li ti pricas o studiranju u komunizmu?
1965-1970
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#1458 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Haris.ba »

Blixen wrote: 07/12/2022 10:11
Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:09 Je li ti pricas o studiranju u komunizmu?
1965-1970
Teska tema. Imas cak i u tom periodu da su narocito curice ispisivane iz osnovne skole kada dobiju menstruaciju. Jeste to bilo samo u ruralnim podrucijima, ali je bilo.

Pogledaj malo u moderniju historiju, najvise prijepora jeste upravo oko obrazovanja. Pogledaj vakufsko mearifsku (prosvjetnu) autonomiju.

Postoji ta neka malo romantizirana slika muslimana u Bosni poslije 1945.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1459 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Malo je nezahvalno usporedivati "gradske" i seoske" muslimane.
Momak prije braka, da li to ukljucuje i seks i zajednicki zivot i odlazak na more itd.? Sumnjam.

I danas danas, broj nepismenih (bukvalno nepismenih) zena je veci od broja nepismenih muskaraca.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1460 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:15
Blixen wrote: 07/12/2022 10:11

1965-1970
Teska tema. Imas cak i u tom periodu da su narocito curice ispisivane iz osnovne skole kada dobiju menstruaciju.

Pogledaj malo u moderniju historiju, najvise prijepora jeste upravo oko obrazovanja. Pogledaj vakufsko mearifsku (prosvjetnu) autonomiju.
iskren da ti budem vakufsko mearifsku autonomija je meni potpuna nepoznanica :D

ja sam iz takve kuce u kojoj je uvijek bilo slobode
opet, pricam o Sarajevu koje je mozda bilo ispred drugih sredina
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1461 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Blixen wrote: 07/12/2022 10:18 ja sam iz takve kuce u kojoj je uvijek bilo slobode
Pa ne mozes licni primjer uzeti kao pravilo. :lol:
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1462 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Bloo wrote: 07/12/2022 10:18 Momak prije braka, da li to ukljucuje i seks i zajednicki zivot i odlazak na more itd.
nisam to mamu pitao :D
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1463 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Bloo wrote: 07/12/2022 10:20
Blixen wrote: 07/12/2022 10:18 ja sam iz takve kuce u kojoj je uvijek bilo slobode
Pa ne mozes licni primjer uzeti kao pravilo. :lol:
pa necu onda uzeti primjer iz Irana ili Indonezije i reci sebi e sad cemo ovako :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#1464 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Haris.ba »

Bloo wrote: 07/12/2022 10:18 Malo je nezahvalno usporedivati "gradske" i seoske" muslimane.
Momak prije braka, da li to ukljucuje i seks i zajednicki zivot i odlazak na more itd.? Sumnjam.

I danas danas, broj nepismenih (bukvalno nepismenih) zena je veci od broja nepismenih muskaraca.
Meni u porodici su pricali kako je izgledalo to momak prije braka. Imam price licnih iskustava i sa kaldrme Sarajeva(znaci gradsko zabavljanje) i sa sela.

U gradu ti momak dodje pod prozor, pa pricate preko musebaka.
Malo to zvuci isprofano danas, ali tako je bilo.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1465 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:21
Bloo wrote: 07/12/2022 10:18 Malo je nezahvalno usporedivati "gradske" i seoske" muslimane.
Momak prije braka, da li to ukljucuje i seks i zajednicki zivot i odlazak na more itd.? Sumnjam.

I danas danas, broj nepismenih (bukvalno nepismenih) zena je veci od broja nepismenih muskaraca.
Meni u porodici su pricali kako je izgledalo to momak prije braka. Imam price licnih iskustava i sa kaldrme Sarajeva(znaci gradsko zabavljanje) i sa sela.

U gradu ti momak dodje pod prozor, pa pricate preko musebaka.
Malo to zvuci isprofano danas, ali tako je bilo.
FIS igranke
Izleti u prirodu sa fakultetom
kazu da je tako bilo
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1466 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:21
Bloo wrote: 07/12/2022 10:18 Malo je nezahvalno usporedivati "gradske" i seoske" muslimane.
Momak prije braka, da li to ukljucuje i seks i zajednicki zivot i odlazak na more itd.? Sumnjam.

I danas danas, broj nepismenih (bukvalno nepismenih) zena je veci od broja nepismenih muskaraca.
Meni u porodici su pricali kako je izgledalo to momak prije braka. Imam iskustvo i sa kaldrme Sarajeva(znaci gradsko) i sa sela.

U gradu ti momak dodje pod prozor, pa pricate preko musebaka.
I danas, u tradicionalnijim, a opet modernim, muslimanskim porodicama našeg islama, koliko je prisutno da se odlazi zajedno na more, zivi zajedno prije braka itd.?
To sto su postojali lični primjeri relaksiranijih odnosa ne znaci da je bilo pravilo.

Islam teži ka makromenadžmentu svih aspekata života, tako da ovdje možemo pričati o mentalitetu, kulturi, društvenom uređenju itd. koje je oblikovalo pristup određenim pojavama uz religiju, a ne jedino i isključivo o "našoj verziji" neke religije.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1467 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:21
Bloo wrote: 07/12/2022 10:18 Malo je nezahvalno usporedivati "gradske" i seoske" muslimane.
Momak prije braka, da li to ukljucuje i seks i zajednicki zivot i odlazak na more itd.? Sumnjam.

I danas danas, broj nepismenih (bukvalno nepismenih) zena je veci od broja nepismenih muskaraca.
Meni u porodici su pricali kako je izgledalo to momak prije braka. Imam price licnih iskustava i sa kaldrme Sarajeva(znaci gradsko zabavljanje) i sa sela.

U gradu ti momak dodje pod prozor, pa pricate preko musebaka.
Malo to zvuci isprofano danas, ali tako je bilo.
Bilo je i slobodnijih momenata u tom periodu, ali opet nas troje usporedujemo sudbine i životne priče pojedinaca, bez da se možemo pozvati na neke masovno skupljene podatke.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#1468 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Haris.ba »

Blixen wrote: 07/12/2022 10:24 FIS igranke
Izleti u prirodu sa fakultetom
kazu da je tako bilo
Pa bilo je tako poslije 1945. U gradovima je tako bilo.

Zaboravlja se da je vlast morala donijeti zakon o zabrani feredze. Da je policija isla po curice da ih vodi u skole.

Do 1945.uglavnom su bile odvojene skole po spolu.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#1469 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Blixen »

Bloo wrote: 07/12/2022 10:25 a ne jedino i isključivo o "našoj verziji" neke religije.
prica mama da su upoznali neke zene muslimanke iz Azije
u pitanju je bio neki kongres
te zene su iz zemlje domacina

ni jedna od njih nikada nije bila na plazi, a zemlja ima more
niti je isla na bazen u hotelu, jer je neko moze vidjeti
u cudu su bile da su ove iz Sarajeva same doputovale
moglo bi se jos pisati bar dvadeset redaka o cudjenju

najsmijesnije je kada je jedna gospodja iz BiH uzela abdest klanjala i onda se opet otkrila
????? iznad glava domacina
nista im nije jasno

a muskarci su bili za to ih se protjera :lol: :lol:

sa druge strane stari uzivao kuci dok mame nije bilo :D
rostilj, piva, tekme, korpa.ba :lol:

sustina je da se i nasi i njihovi ako ih tako mogu nazvati drze iste svete knjige
istom se Bogu mole
a zive potpuno drugacije

meni se ovo nase svidja
a nametanje irasnkog ili saudijskog Islama Bosnjacima prezirem
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#1470 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by dulekrele »

Sjecam se da mi je nana govorila da kada je skinula feređu da je prodisala i da su to jedva docekali.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#1471 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Haris.ba »

Bloo wrote: 07/12/2022 10:26
Bilo je i slobodnijih momenata u tom periodu, ali opet nas troje usporedujemo sudbine i životne priče pojedinaca, bez da se možemo pozvati na neke masovno skupljene podatke.
Kad bi samo znala koliko je o ovome pisano.
PROGLAS O ŽENAMA   ULEMA MEDŽLIS   1913. PROGLAS
Ulemo i vaizi glavnoga grada Sarajeva! Odličnjaci i bašmuhtari, mahalski imami i muhtari i Vi ostali pobožni staleži stanovništva! Svi vidite i čujete na žalost od nekog vremena zavladala je u glavnom gradu megju našim ženskinjem nećudored i pokvarenost, iz dana u dan dapače se to umnožava i širi. po čaršiji, po ulicama, po pazarima šta više i po najživahnijim mjestima skitaju se bez ikakve potrebe što nam zadaje velike brige.

Nejma škandalâ i rezaletâ koji se nedogagjaju na izletima i sastancima na piščivodi, Trčivodi, Zmajevcu i Koševi, a osobito na Ilidži i Vrelobosne te palima.

Svaki dan pojavlju se u raznim novim gizdavim zarovima, te čudnovatnom vanjštinom, kretanjem i držanjem izazivlju na se pozornost čak i nemuslima.

Na žalost mnoge su se tajno i javno nepoštenju podale. Sve ove pojave su sasvim u opreci adabi islamijje i šeriata.

Šeriat zabranjuje ženskinju miješati se s muškim. Krijenje ženske farz im je učinio. Nemoral i bludnju ubraja u gunahi-kebair (velike grijehove). Nekada su naši stari ustručavali se i ime našeg ženskinja pred jabandžijom spomenuti, a mi sada ravnodušno gledamo i čutimo kako one pod ruku s muškinjem se šeću i u nemuslimanske kuće, tržišta i radnje zalaze dapače i još više koješta... Za ovakovo kratko vrijeme ovoliki preokret megju nama kuda vodi?

Ovo je središte utočište dvaju velikih pokrajina u kojima živi 600.000 muslimana. željeti je, da naš glavni grad okolici i provinciji bude primjerom irza i namusa, a ne pokvarenosti i nevaljoština. Na dobro napučivati, od zla odvračati zadaća je, farz je svakom muminu.

Svi ste čobani i čuvari i svi ste odgovorni za svoje stado! glasi hadisi šerif. Dao bog, da ove riječi nagju pravog razumijevanja i da se i mi jednom prenemo i počnemo vršiti svoju islamsku dužnost. pobojmo se već boga dž.! Nemojmo božijeg gazapa na se navlačiti! Neka svatko koliko kome od ruku ide posegne se, da se već jedanput pomenuta zla sprečavaju! Neka svatko o tome gajret učini i poradi! progjimo se dosadašnjih navika „predbacivanja i namigivanja“ ženskim, a osobito okanimo se svoje sestre muslimanke u bludnju zavoditi!

Neka starješina kućanima, komšija komšiji, imam džema-atlijama, muhtar mahaljanima, vaizi u vazovima, odličnjaci i patriote nasihat čine, upućuju i odvraćaju! Na koju ne bi nasihat djelovo neka je preziru i po mogućnosti izviću i od nje glavu okrenu! Kod koje ni ovo pomoglo ne bi, neka se takova nesretnica ulema medžlisu prijavi, koji će nužno učiniti, te u slučaju, da njegova sredstva, koja će upotrebiti, nedovoljna budu radi dalnje pomoći na vlast će se obratiti, koja će sigurno na ruci biti i koja ne želi naše pokvarenosti. Bože nas na pravi put okreni! U Sarajevu 21. aprila 1913. ULEMA MEDžLIS
Prilozi za istraživanje sociokulturnog položaja žene u BiH
Last edited by Haris.ba on 07/12/2022 10:41, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1472 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Blixen wrote: 07/12/2022 10:34
Bloo wrote: 07/12/2022 10:25 a ne jedino i isključivo o "našoj verziji" neke religije.
prica mama da su upoznali neke zene muslimanke iz Azije
u pitanju je bio neki kongres
te zene su iz zemlje domacina

ni jedna od njih nikada nije bila na plazi, a zemlja ima more
niti je isla na bazen u hotelu, jer je neko moze vidjeti
u cudu su bile da su ove iz Sarajeva same doputovale
moglo bi se jos pisati bar dvadeset redaka o cudjenju

najsmijesnije je kada je jedna gospodja iz BiH uzela abdest klanjala i onda se opet otkrila
????? iznad glava domacina
nista im nije jasno

a muskarci su bili za to ih se protjera :lol: :lol:

sa druge strane stari uzivao kuci dok mame nije bilo :D
rostilj, piva, tekme, korpa.ba :lol:

sustina je da se i nasi i njihovi ako ih tako mogu nazvati drze iste svete knjige
istom se Bogu mole
a zive potpuno drugacije


meni se ovo nase svidja
a nametanje irasnkog ili saudijskog Islama Bosnjacima prezirem

Opet, uzimaš svoju porodicu kao pravilo. Na tvoju porodicu, dode više "tradicionalnijih" porodica gdje žene imaju završenu samo osnovnu školu, gdje se udaju rano i rađaju djecu do iznemoglosti, gdje nemaju vlastitih prihoda, vlastite imovine...

Broj nepismenih žena u BiH danas je samo posljedica određene pojave koja se nije pojavila sa Pezićem.

Boldirano - suština. Već sam ti napisala par puta. Određene odnose i dinamiku određuju ne samo religija, već (a možda i više), društveno uređenje, geografija, kultura, običaji....ti opet i iznova ne možeš da razlučiš elemente.

Možemo onda nastaviti sa diferencijacijom islama u samoj Bosni. "islam" tvoje porodice, islam neke druge porodice u Sarajevu koja nije doputala svojoj kcerci ono sto je bilo dopusteno tvojoj majci, islam neke zajednice u selu u okolici Gorazda....
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50401
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1473 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 10:40 Kad bi samo znala koliko je o ovome pisano.
Ja govorim o drugoj vrsti podataka. :)
broj dva
Posts: 4532
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1474 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by broj dva »

Bloo wrote: 07/12/2022 09:26
Blixen wrote: 07/12/2022 09:05 da nam kvare nase poimanje Islama
A koje je to "naše" poimanje islama?
Nema alkohola za ramazan. To je naš orginalni doprinos.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24750
Joined: 08/09/2005 20:08

#1475 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Haris.ba »

NAŠI DOPISI JEDAN MAHALSKI IMAM JENI MISBAH VOL. 1914, BR. 17, STR. 2. 1914. Sarajevo.

Koncem šabana Nijesam do sad običavao kovati dopise po novinama. Ali me je prisililo kao muslimana, da ovo par redaka napišem, za koje se nadam, da neće ostati glas vapijućeg u pustinji.

Ramazan nam je na pragu, a kako je svakom poznato, da je uz ramazan naše ženskinje od nazad nekoliko godina uobičajilo pohađati džamije, pa teravije i mukabele.

Kao imam uvidio sam da je većina našeg ženskinja koje ne idu radi namaza i sevaba, nego radi teferiča i ašikovanja.
Dosta sam puta čuo gdje se zakazuje između cura i momaka „rendevu“ u džamiji na mukabeli ili teraviji
. Ko je samo dolazio u one džamije, gdje naše ženskinje dolazi, mogao se je uvjeriti da to ne služi na diku i ponos nas muslimana.

Tamo je smijeh, šapat, bacanje šećerom, škripanje cipela i ćifta, a što je najgore, pred džamijom ašikovanje po više vremena. Kao na vašeru. Upozorujem našu visoku Rijaseti ilmijju, da bi štogod poduzela da ovu stvar spriječi.

Moje je skromno mnijenje, da bi najbolje bilo zabraniti uopće našem ženskinju pohađati džamije radi teravije i mukabele. Eto imaju vaizi, koji im vaz kazuju, a teraviju neka klanjaju po sebi u kućama. To bi bilo bolje nego praviti sramotu, koja se do sad pravila. U našeg ženskinja nema u džamijama, kao što bi trebalo da bude „hušu’a i nijaza“, nego kako sam rekao čisto ismijavanje. ja mislim, da u tom svi mahalski imami u Sarajevu dijele sa mnom mnijenje, jer se i u njih događa kao i u mene. jedan mahalski imam
TOPČIĆ, NEŠET APEL (APEL ZA UPISIVANJE ŽENSKE DJECE U OSNOVNE ŠKOLE) NOVI BEHAR VOL. III, BR. 9, STR. 141. 1929/1930.

Apel Nešeta Topčića; nastavnika građanske škole u Zvorniku na Ministra prosvjete gospodina božidara Maksimovića radi striktne primjene Uredbe o obve zatnoj osnovnoj nastavi u pogledu ženske muslimanske djece. Zvornik 27. augusta 1929.

Njegovoj Exelenciji gospodinu Božidaru Maksimoviću Ministru prosvjete beograd potaknut bijedom, u kojoj živi naš jugoslaven ski narod, čast mi je uputiti Vašoj Exelenciji molbu, da blagoizvoli narediti, naknadni upis ženske djece u osnovne škole u skladu sa Uredbom o obvezatnoj osnovnoj nastavi, a naročito s obzirom na član 7. tačka 2. spomenute uredbe.

U samom mjestu janji, srez bijeljina ima oko 200 (dvije stotine) muslimanske ženske djece (budu ćih jugoslavenskih majki) između 7 i 9 godina, koja bi po uredbi o obvezatnoj osnovnoj nastavi morala biti upisana, ali krivnjom školskog odbora, upisano je samo jedno žensko dijete u prvi razred. Ovakvi postupci mjesnog školskog odbora u janji, kao i u svim ostalim mjestima bosne i Herce govine ponižavaju nas, i prikazuju cijelu našu jugo slavensku zajednicu pred kulturnim svijetom veoma reakcionarnom, a u samoj državi, koja troši ogromni novac na narodno prosvjećivanje, pomaže se ovakvim postupcima povećavanje analfabetskog kadera, koji raste iz godine u godinu sve više i više, što služi na štetu i sramotu sviju nas, a naročito baca loše svjetlo na dosadašnje reakcionarne režime sa zločinačkim gestom protiv svom vlastitom narodu. Indolencija mjerodavnih faktora s jedne strane, a bol za propadanjem vlastitog naroda, učiteljska du žnost i građanska svijest s druge strane natjerali su me, kao poniženog i uvrijeđenog muslimana, da se obratim ovim putem Vašoj Exelenciji s apelom, da blagoizvoli narediti naknadno prisilno upisivanje sve muške i ženske djece u osnovne škole u smislu citi raneuredbe čime bi bila, skinuta ljaga sa nas sviju pred kulturnom istorijom i pokazano nastojanje jugoslaven ske zajednice, da se želi uspeti na istu kulturnu stepe nicu, na kojoj već odavna stoje ostali evropski narodi, a reakcionarne školske odbore i sve mjerodavne faktore ekzemplarno kazni radi nevršenja zakonskih propisa. Tim više se nadam, da ovaj moj apel neće ostati glas vapijućeg u pustinji, pošto je baš zadaća ove kraljevske vlade, da dokine nesavjesne špekulacije pojedinih dosadašnjih režima a poštovanje zakona digne iznad svega. Unaprijed se zahvaljujući Vašoj Exelenciji ispred sviju naprednih muslimana naročito zapuštene i jadne bosne i Hercegovine na uklanjanju dugogodišnje ne pravde, koja nam je ovim činjena, pozdravljam gest Vaše Exelencije, koji znači spašavanje cijelog naroda iz tame i kulturne zaostalosti, koja nas pritiskivaše sve do danas. Nešet Topčić nastavnik građanske škole
Last edited by Haris.ba on 07/12/2022 10:47, edited 1 time in total.
Post Reply