Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#1351 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by skafiskafsnjak »

Bloo wrote: 12/01/2022 20:48
skafiskafsnjak wrote: 12/01/2022 20:26 Eto ja nemam prijatelja ateista... Ima li nesto da ne znas ?

Pa vise vjerujem teolozima koji su posvetili zivot tome nego nekome na forumu...

Postujem vas izbor.
Sumnjam da imas. Mozda radnog kolegu, ali prijatelja, sumnjam.
Da, neko je posvetio zivot izucavajuci svoju religiju. Neko se time bavi jer ga interesuje, neko ejr smatra da je sve to glupo, puno je razloga.
Ali, svako moze biti interesantan sagovornik, ako postoji volja i zelja obje strane da pristojno komuniciraju. To sto neko polemise o nekom aspektu tvoje religije, ne znaci napad na tebe (ovo pisem generalno, ne samo u slucaju vas dvojice).
Takode, teolozi uglavnom rade unutar zatvorenog svijeta vlastite religije.
To sto ces sa nekim promuhabetiti o zdravom razumu iza nekih propisa koji su izvedeni, a ne nalaze se bukvalno u svetim knjigama, nije razlog da budes antagonisticki raspolozen.
I teolozi su samo ljudi, nisu sveci, nisu poslanici, nisu posveceni ni na koji nacin...vec samo ljudi kojima je dat autoritet da promisljaju unutar religijske ideologije.
Neko ko pije, ne klanja, ne ide u dzamiju ,niti radi ista sto je vjerski... Jel to ateista ? Mora li se izjasnit ateistom? Takvog prijatelja imam....
l opet, sta ja znam, ti.bolje znas.... :roll:

Nije im dat autoritet nego su ga stekli obrazovanjem i radom... Hoces da kazes, da ne smiju naci nelogicnosti ?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1352 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

skafiskafsnjak wrote: 12/01/2022 21:08 Neko ko pije, ne klanja, ne ide u dzamiju ,niti radi ista sto je vjerski... Jel to ateista ? Mora li se izjasnit ateistom? Takvog prijatelja imam....
l opet, sta ja znam, ti.bolje znas....

Nije im dat autoritet nego su ga stekli obrazovanjem i radom... Hoces da kazes, da ne smiju naci nelogicnosti ?
Imas ateista ne piju. :lol:
Imas muslimana (barem se tako izjasnjavaju), leše se.
Imas ljudi koji se smatraju vjernicima, a ne prate niti jedan ritual...
Da, bitno se izjasniti i to barem u okviru sistema vjernik - ateista.

Ne kontas me za autoritet. Mogu se i ja obrazovati i objavljivati, ali ti ces uvijek vise vjerovati teologu koji pripada tvojoj religiji, nego meni. Jel da?
A prosjecan vjernik ne zamara se previse koliko primjetih da razmislja o uzrocima nekih propisa, forma versus sustina, poenti mikromenadzmenta...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1353 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote: 12/01/2022 20:50 *And she drops the mic*
Hajd se sagni po njega. :evil:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1354 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by apsidejzi »

Idemedosumom wrote: 12/01/2022 20:02
skafiskafsnjak wrote: 12/01/2022 19:57 Ne znam.
Pametnije je ne diskutovati.
Pozz
Šta će ti onda acc na forumu?
Kako hazreti Hidr fino kaže: "Sada se rastajemo ja i ti!"
Kako romanticno. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1355 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Idemedosumom »

Naravno da ćafir nemere shvatit' unikatnu vezu između nestrpljivog učenika i mudrog učitelja. :kiss:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#1356 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by skafiskafsnjak »

Bloo wrote: 12/01/2022 21:14
skafiskafsnjak wrote: 12/01/2022 21:08 Neko ko pije, ne klanja, ne ide u dzamiju ,niti radi ista sto je vjerski... Jel to ateista ? Mora li se izjasnit ateistom? Takvog prijatelja imam....
l opet, sta ja znam, ti.bolje znas....

Nije im dat autoritet nego su ga stekli obrazovanjem i radom... Hoces da kazes, da ne smiju naci nelogicnosti ?
Imas ateista ne piju. :lol:
Imas muslimana (barem se tako izjasnjavaju), leše se.
Imas ljudi koji se smatraju vjernicima, a ne prate niti jedan ritual...
Da, bitno se izjasniti i to barem u okviru sistema vjernik - ateista.

Ne kontas me za autoritet. Mogu se i ja obrazovati i objavljivati, ali ti ces uvijek vise vjerovati teologu koji pripada tvojoj religiji, nego meni. Jel da?
A prosjecan vjernik ne zamara se previse koliko primjetih da razmislja o uzrocima nekih propisa, forma versus sustina, poenti mikromenadzmenta...
Okej, ja licno u zivotu nisam upoznao takvu osobu. Bar ne znam da jesam.... Zar je do mene? Nikad nisam.odbio prijateljstvo zbog toga sto neko nije vjernik.... Npr od prijatelja mi je pola pola ... Da li se pola izjasnjavaju kao ateisti, ne znam. To nam nije tema.

Pa da se obrazujes kao oni u tom polju, mozda bi dobila odgovore na neka pitanja tj suprotna saznanja od tvojih. Nisam ni ja obrazovan na tom polju.... Ali neki smisao vidim, valjda kako i vi vidite da nema smisla . Mozda svako vidi sto zeli...


Sto se tice ajeta sure iznad, pogresno je kopirano.
Ispravno je "ako prelazite put" , a ne " ako ste putnici". Nazalost, koliko je internet dobar, ovo je primjer i da je nekada lose...svako moze napisati sta hoce.

Kopiram:

"Allah zabranjuje Svojim robovima, vjernicima da obavljaju namaz kada su pijani i kada ne zna onaj koji klanja šta govori, da se približavaju mjestima u kojima se obavlja namaz, a to su džamije, kada su nečisti (džunubi) izuzev ako prelaze od vrata do vrata bez zadržavanja. To je bilo prije zabrane alkohola "

Zatim govori ako ste nuzdu obavili ili bili u dodiru sa zenama, da cistu zemlju dlanovima dodirnemo....tu samo kaze da moze i bez vode, ako je nema.

Kur'an je govor koji nije tako jednostavan kako mnogi hoce da bude - ili je crno ili bijelo..
Ima.mnogo stvari.koje su vezane za kontekst tog vremena plus za druge sure i ajete...ja nazalost nisam teolog niti ga znam napamet da budem kompetentan odgovarati na sve...

Ne bojim se ja raspravljati s nekim.... Nego ne vidim smisao. Niti cu ja nekoga navesti da vjeruje, a ni taj mene nece navesti da ne vjerujem. Sad ce se opet neko naci da mi replicira i pokaze da nisam upravu. Necu se raspravljati jer mi nije misija da nekoga konvertujem na islam, a izgleda neki izgaraju u zelji za suprotnim.

Edit: Prica je pocela od toga da ne mozes abdest izgubiti jer ga nemas... Majke ti, sta odgovoriti .
Lijepo se kaze da je covjek necist ako obavi nuzdu i da treba ponoviti abdest. To je jasno ko.dan, a on nesto pametuje kako je dovoljno oprat se samo. I to je rekao samo na osnovu svog misljenja, nicega vise. I u navedeni ajet sam mu dao gdje pise u biti da se treba OBNOVITI abdest, a on se uhvatio.drugih stvari u njemu...

Necu vise .....
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1357 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by apsidejzi »

skafiskafsnjak wrote: 12/01/2022 21:47
Bloo wrote: 12/01/2022 21:14

Imas ateista ne piju. :lol:
Imas muslimana (barem se tako izjasnjavaju), leše se.
Imas ljudi koji se smatraju vjernicima, a ne prate niti jedan ritual...
Da, bitno se izjasniti i to barem u okviru sistema vjernik - ateista.

Ne kontas me za autoritet. Mogu se i ja obrazovati i objavljivati, ali ti ces uvijek vise vjerovati teologu koji pripada tvojoj religiji, nego meni. Jel da?
A prosjecan vjernik ne zamara se previse koliko primjetih da razmislja o uzrocima nekih propisa, forma versus sustina, poenti mikromenadzmenta...
Okej, ja licno u zivotu nisam upoznao takvu osobu. Bar ne znam da jesam.... Zar je do mene? Nikad nisam.odbio prijateljstvo zbog toga sto neko nije vjernik.... Npr od prijatelja mi je pola pola ... Da li se pola izjasnjavaju kao ateisti, ne znam. To nam nije tema.

Pa da se obrazujes kao oni u tom polju, mozda bi dobila odgovore na neka pitanja tj suprotna saznanja od tvojih. Nisam ni ja obrazovan na tom polju.... Ali neki smisao vidim, valjda kako i vi vidite da nema smisla . Mozda svako vidi sto zeli...


Sto se tice ajeta sure iznad, pogresno je kopirano.

Kopiram:

"Allah zabranjuje Svojim robovima, vjernicima da obavljaju namaz kada su pijani i kada ne zna onaj koji klanja šta govori, da se približavaju mjestima u kojima se obavlja namaz, a to su džamije, kada su nečisti (džunubi) izuzev ako prelaze od vrata do vrata bez zadržavanja. To je bilo prije zabrane alkohola "

Zatim govori ako ste nuzdu obavili ili bili u dodiru sa zenama, da cistu zemlju dlanovima dodirnemo....tu samo kaze da moze i bez vode, ako je nema.


Necu vise .....
Sta sad, izmisljamo prevod kako bi naveli vodu na svoj mlin? Cuj "pogresno kopirano". Valjda pogresno prevedeno... Al haj da vidimo jel ovaj novi prevod ista bolji. Kunem se da sam dobro kopirao. Kliknuo crtl+c i sad evo ctrl+v
O vjernici, ne pristupajte namazu pijani, dok ne budete znali šta govorite, niti kada ste džunubi, osim ako prelazite put, sve dok se ne okupate. A ako ste bolesni, ili na putu, ili ako je neko od vas došao nakon nužde, ili ako ste bili u dodiru sa ženama, a ne nađete vode, onda dlanovima čistu zemlju dotaknite i lica vaša i ruke vaše potarite. Allah, doista prelazi preko grijeha i prašta!
https://www.tefsir.ba/ajet/5784

Znaci, ne vidim da pise "a to su dzamije" nigdje sto ukazuje da si to dodao proizvoljno kako bi naveo vodu na svoj mlin. Al haj... Ne pristupajte namazu pijani dok se ne otrijeznite. Kontam. Niti kada ste dzunubi. Haj i to kontam. Osim ako prelazite put???? Ovo ne kontam. Ne prilazite namazu osim ako prelazite put? WTF. kakav put? Ja sam mislio da se moze i kuci klanjati. Ne trebas nikakav put preci. Jel ovo onda znaci da u kuci mogu pijan klanjati?

Ako smo bolesni, na putu ili ako smo se upiskili/ukakili ili pak bili u dodiru sa zenama onda tejemum. Dva pitanja: Kakve veze prvi dio ajeta sa drugim djelom ajeta. Predjeni put sa tejemumom. Ovo fakat nije pisala normalna osoba. Zamisli da ti neko kaze slijedecu recenicu: Ne trebas nesto raditi dok si pijan, recimo voziti automobil a kad izadjes iz WC-a operi noge. Ja cu ti grijehe oprostiti. Drugo pitanje: Vazi li ovaj ajet i za zene? Ja ovdje vidim da se iskljucivo obraca muskarcima. Mozda se zene impliciraju. Svakako su nebitne.

Vidis li ti koliko su ovo nepovezane recenice? Tako je i moj poznanik Nermin pricao. Mi smo mislili da je puko a mozda je bio neshvaceni poslanik. Haj probaj sebi objasniti sta bi kazao za osobu koja ti kaze gorenavedenu recenicu. Ja bih u najmanju ruku pomislio da je nesto konzumirao.

Zamisli da je upravo ovaj ajet objavio neko ko tvrdi za sebe da je najmocniji, sveznajuci, svemoguci. Ne znam... za mene je najnepovezaniji.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#1358 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by skafiskafsnjak »

apsidejzi wrote: 13/01/2022 00:10
skafiskafsnjak wrote: 12/01/2022 21:47
Okej, ja licno u zivotu nisam upoznao takvu osobu. Bar ne znam da jesam.... Zar je do mene? Nikad nisam.odbio prijateljstvo zbog toga sto neko nije vjernik.... Npr od prijatelja mi je pola pola ... Da li se pola izjasnjavaju kao ateisti, ne znam. To nam nije tema.

Pa da se obrazujes kao oni u tom polju, mozda bi dobila odgovore na neka pitanja tj suprotna saznanja od tvojih. Nisam ni ja obrazovan na tom polju.... Ali neki smisao vidim, valjda kako i vi vidite da nema smisla . Mozda svako vidi sto zeli...


Sto se tice ajeta sure iznad, pogresno je kopirano.

Kopiram:

"Allah zabranjuje Svojim robovima, vjernicima da obavljaju namaz kada su pijani i kada ne zna onaj koji klanja šta govori, da se približavaju mjestima u kojima se obavlja namaz, a to su džamije, kada su nečisti (džunubi) izuzev ako prelaze od vrata do vrata bez zadržavanja. To je bilo prije zabrane alkohola "

Zatim govori ako ste nuzdu obavili ili bili u dodiru sa zenama, da cistu zemlju dlanovima dodirnemo....tu samo kaze da moze i bez vode, ako je nema.


Necu vise .....
Sta sad, izmisljamo prevod kako bi naveli vodu na svoj mlin? Cuj "pogresno kopirano". Valjda pogresno prevedeno... Al haj da vidimo jel ovaj novi prevod ista bolji. Kunem se da sam dobro kopirao. Kliknuo crtl+c i sad evo ctrl+v
O vjernici, ne pristupajte namazu pijani, dok ne budete znali šta govorite, niti kada ste džunubi, osim ako prelazite put, sve dok se ne okupate. A ako ste bolesni, ili na putu, ili ako je neko od vas došao nakon nužde, ili ako ste bili u dodiru sa ženama, a ne nađete vode, onda dlanovima čistu zemlju dotaknite i lica vaša i ruke vaše potarite. Allah, doista prelazi preko grijeha i prašta!
https://www.tefsir.ba/ajet/5784

Znaci, ne vidim da pise "a to su dzamije" nigdje sto ukazuje da si to dodao proizvoljno kako bi naveo vodu na svoj mlin. Al haj... Ne pristupajte namazu pijani dok se ne otrijeznite. Kontam. Niti kada ste dzunubi. Haj i to kontam. Osim ako prelazite put???? Ovo ne kontam. Ne prilazite namazu osim ako prelazite put? WTF. kakav put? Ja sam mislio da se moze i kuci klanjati. Ne trebas nikakav put preci. Jel ovo onda znaci da u kuci mogu pijan klanjati?

Ako smo bolesni, na putu ili ako smo se upiskili/ukakili ili pak bili u dodiru sa zenama onda tejemum. Dva pitanja: Kakve veze prvi dio ajeta sa drugim djelom ajeta. Predjeni put sa tejemumom. Ovo fakat nije pisala normalna osoba. Zamisli da ti neko kaze slijedecu recenicu: Ne trebas nesto raditi dok si pijan, recimo voziti automobil a kad izadjes iz WC-a operi noge. Ja cu ti grijehe oprostiti. Drugo pitanje: Vazi li ovaj ajet i za zene? Ja ovdje vidim da se iskljucivo obraca muskarcima. Mozda se zene impliciraju. Svakako su nebitne.

Vidis li ti koliko su ovo nepovezane recenice? Tako je i moj poznanik Nermin pricao. Mi smo mislili da je puko a mozda je bio neshvaceni poslanik. Haj probaj sebi objasniti sta bi kazao za osobu koja ti kaze gorenavedenu recenicu. Ja bih u najmanju ruku pomislio da je nesto konzumirao.

Zamisli da je upravo ovaj ajet objavio neko ko tvrdi za sebe da je najmocniji, sveznajuci, svemoguci. Ne znam... za mene je najnepovezaniji.
Da, pogresno.prevedeno. Zato sam rekao da je internet nekada los.
Ima mnogo ajeta i hadisa koji govore da je alkohol zabranjen tako da je tvoje pitanjje suvisno.
Plus, dobro je da covjek zna kada je koja sura objavljena, i to je bitno.

Kao sto sam rekao Kur'an nije tako jednostavan govor da bi ga tumacili na nacin ili je crno.ili bijelo. Da je tako, ne bi postojali fakulteti i ljudi koji ga proucavaju citav zivot. Ja nisam teolog pa ne mogu dublje zalaziti... A ja vjerujem tim ljudima .

Cak mi je jednom jedan hafiz rekao taj nacin govora ne razumiju u potpunosti ni svi Arapi... Cak se nekada i ne moze prevesti na nas jezik 100% tacno jer neke arapske rijeci imaju puno razlicitih znacenja.

Otisao si od prvobitne teme, a to je da se abdest trreba obnoviti i to pise u Kur'anu. Naveo sam tu gdje pise i tim.sam s tobom zavrsio. Necu dalje da raspravljam jer neko.kao ti ce u svakom ajetu naci nesto da raapravlja.

Budi pozdravljen .
Last edited by skafiskafsnjak on 13/01/2022 11:08, edited 1 time in total.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#1359 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by -Chesterfield- »

apsidejzi wrote: 13/01/2022 00:10 Kunem se da sam dobro kopirao. Kliknuo crtl+c i sad evo ctrl+v
U šta se kuneš?
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#1360 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by skafiskafsnjak »

-Chesterfield- wrote: 13/01/2022 10:39
apsidejzi wrote: 13/01/2022 00:10 Kunem se da sam dobro kopirao. Kliknuo crtl+c i sad evo ctrl+v
U šta se kuneš?
U tastaturu i u ctrl+c i ctrl+v :mrgreen:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1361 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by apsidejzi »

-Chesterfield- wrote: 13/01/2022 10:39
apsidejzi wrote: 13/01/2022 00:10 Kunem se da sam dobro kopirao. Kliknuo crtl+c i sad evo ctrl+v
U šta se kuneš?
U Bil Gejtsa :lol:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1362 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by apsidejzi »

skafiskafsnjak wrote: 13/01/2022 10:20
Da, pogresno.prevedeno. Zato sam rekao da je internet nekada los.
Ima mnogo ajeta i hadisa koji govore da je alkohol zabranjen tako da je tvoje pitanjje suvisno.
Plus, dobro je da covjek zna kada je koja sura objavljena, i to je bitno.

Kao sto sam rekao Kur'an nije tako jednostavan govor da bi ga tumacili na nacin ili je crno.ili bijelo. Da je tako, ne bi postojali fakulteti i ljudi koji ga proucavaju citav zivot. Ja nisam teolog pa ne mogu dublje zalaziti... A ja vjerujem tim ljudima .

Cak mi je jednom jedan hafiz rekao taj nacin govora ne razumiju u potpunosti ni svi Arapi... Cak se nekada i ne moze prevesti na nas jezik 100% tacno jer neke arapske rijeci imaju puno razlicitih znacenja.

Otisao si od prvobitne teme, a to je da se abdest trreba obnoviti i to pise u Kur'anu. Naveo sam tu gdje pise i tim.sam s tobom zavrsio. Necu dalje da raspravljam jer neko.kao ti ce u svakom ajetu naci nesto da raapravlja.

Budi pozdravljen .
E vidis, ova nasa mala poddiskusija nije daleko od teme. Veoma je mali korak u logici umobolnika izmedju tvog nacina tumacenja i njihovog nacina tumacenja. Problem i jeste tumacenje. Kako biti objektivan pri tumacenju ovog iznad ajeta? Kako cu ja znati da je tvoje tumacenje ispravno a njihovo nije?

Sto me vraca jedan korak unazad. Stvarni problem ne lezi ni u tumacenju. Stvarni problem lezi u izvoru tj u Kur'anu. On je nejasno napisan i ostavio je sirok prostor da se tumaci. Postoji nekoliko objasnjenja toga i ja preferiram ono koje je najrealnije i najprizemljenije. Evo da ih nabrojim pa ti izaberi svoje objasnjenje a ja cu probadi dati komentar na svaku opciju (mozda ima jos opcija koje sam promasio...)

1) Kur'an je objavio Bog kao sveznajuce i svemocno bice i zelio je ostaviti nejasne ajete iz sebi znanih razloga
2) Kur'an je objavio Bog kao sveznajuce i svemocno bice i ovi ajeti su jasni samo odredjenim ljudima koje nadahne
3) Kur'an je objavio Bog ali se zajebao sa ovim ajetima
4) Kur'an nije objavio Bog nego je Muhammed to izmislio
5) Kur'an nije objavio Bog nego je Muhammed bio pod uticajem nekih opojnih droga i sebi umislio da je poslanik


Evo malo i komentara:

1) Ovo ga cini okrutnim bogom koji ne zna upravljati resursima. Imas 604 stranice teksta da objavis uputu od sad pa do kraja vremena i ti izaberes da objavis stvari koje niko nece razumjeti. Mnogo bi bolje bilo da je ovaj prostor iskoristio za ajet u kojem ukida ropstvo. No nije. To ga cini okrutnim, nepouzdanim.

2) Ako je ovo istina onda imamo nepotizam kao halal. Onda nismo svi jednaki pred bogom i nemamo jednake sanse da uspijemo. Ovo pravi nepravdu u startu, stvara klasno drustvo. U tom slucaju mi smo neka igrica u njegovim rukama. Jeftini izvor zabave. Neki njegov SIMS svijet. Nije nemoguce ali ga pravi psihopatom i definitivno mu ukida status Uzvisenog, Blagog, Pravednog i sl.

3) Onda nije Sveznajuci i Svemocan. Ova opcija mi vise lici na simulaciju nego na omnipotentnost. Opet nas vraca na SIMS.

4) Ovo je jedna veoma prizemna opcija koja ima smisla i objasnjava mnogo toga. Ipak ostaje jedna stvar neobjasnjena a to je Muhamedov motiv. Dobar dio zivota je bio proganjan i morao je dosta vremena i truda investirati da bi dobio i vidio korist. Kad sve saberes i oduzmes u njegovom zivotu, moglo bi se reci da je zavrsio u plusu. investirao jeste mnogo ali je i dobio mnogo. Usao je u bransu influencera a to je veoma teska bransa. Biti influenser 23 godine nije lagano. Izgori se. Pogotovo ako moras ratovati i rizikujes zivot. Morao je imati neki visi motiv. I to me dovodi do opcije 5

5) Po meni je ova opcija najprizemnija. Postoji opijat koji se naziva DMT i koji se kod rijetkih ljudi automatski proizvodi u mozgu. Zahtjeva jednu specificnu genetsku mutaciju ali je moguce. KOnzumiranje DMT-a rezultira halucinacijama u kojima vidis objekte sa krilima, putujes u vise dimenzije, komuniciras sa vanzemaljskim bicima. Imas na YouTube koliko hoces klipova kada ljudi sebe snimaju dok konzumiraju DMT i kada poslije opisuju sta su dozivjeli. Nerijetko se desi da ti ljudi izgovaraju recenice koje bi se mogle smatrati nadahnjujucim i religioznim. Isto tako, nerijetko izlazi i intelektualni proljev koji nista ne znaci. Bas poput ovog ajeta o kojem diskutujemo. "Kad se napijes nemoj voziti automobil osim ako noge operes. Bog sve zna i prasta"!

Po meni ova opcija 5 bi objasnila Muhamedovo ponasanje ali i nadahnuce. Djeluje mi veoma "zemaljska" i mnoge nejasnoce objasnjava. Ode u pecinu, konzumira DMT (neznajuci da je to DMT), dozivi halucinaciju koju protumaci kao da je Dzibril, mozak proizvede neku formu stihova koje nazove ajeti i onda ubijedi ljude da je to od boga. Sebe je svakako ubijedio jer 99% onih koji konzumiraju DMT izjave kako imaju osjecaj religioznog nadahnuca. Ostalo je stvar psihologije grupe. Kada jedna osoba uporno nesto govori i propagira te kada je jos samouvjerena, to kod ljudi stvara osjecaj lidera bez obzira koliko to bilo neinteligentno. Pogledaj primjer Dodika. Jasno laze svoje birace i oni su svjesni toga ali oni u njemu vide vodju. Tako su i prvi muslimani vidjeli Muhameda. Ostalo je samo samoispunjujuce prorocanstvo.

I kad nestane tih prvih sljedbenika i kada prodje odredjeni period, ostanu nejasne izjave ali i jako uvjerenje da je to od boga. Te izjave ne zna niko tumaciti jer nikada nisu ni imale smisla. To je bio rezultat mozga na DMT-u od kojeg ljudi sada pokusavaju napraviti neki smisao. Smisla nema i onda svako tumaci kako stize. I umobolnici tumace naravno izmedju ostalih.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1364 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by salik79 »

Samo da vam dam Korkutov prijevod, koji se (skoro 100%) poklapa sa njemackim, kao i engleskim prijevodom:
Surah An-Nisa, Verse 43:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنتُمْ سُكَارَىٰ حَتَّىٰ تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ وَلَا جُنُبًا إِلَّا عَابِرِي سَبِيلٍ حَتَّىٰ تَغْتَسِلُوا وَإِن كُنتُم مَّرْضَىٰ أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَفُوًّا غَفُورًا

O vjernici, pijani nikako molitvu ne obavljajte, sve dok ne budete znali šta izgovarate, i kada ste džunubi – osim ako ste putnici – sve dok se ne okupate. A ako ste bolesni, ili na putu, ili ako je neko od vas obavio prirodnu potrebu, ili ako ste se sastajali sa ženama, a ne nađete vode, onda dlanovima čistu zemlju dotaknite i lica vaša i ruke vaše potarite. – Allah, zaista, briše grijehe i prašta.
(Bosnian - Korkut)

via iQuran
Surah An-Nisa, Verse 43:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنتُمْ سُكَارَىٰ حَتَّىٰ تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ وَلَا جُنُبًا إِلَّا عَابِرِي سَبِيلٍ حَتَّىٰ تَغْتَسِلُوا وَإِن كُنتُم مَّرْضَىٰ أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَفُوًّا غَفُورًا

O ihr, die ihr glaubt, nahet nicht dem Gebet, wenn ihr betrunken seid, bis ihr versteht, was ihr sprecht, noch im Zustande der Unreinheit ausgenommen als Reisende unterwegs, bis ihr den Gusl vorgenommen habt. Und wenn ihr krank seid oder euch auf einer Reise befindet oder einer von euch von der Notdurft zurückkommt, oder wenn ihr die Frauen berührt habt und kein Wasser findet, dann sucht guten (reinen) Sand und reibt euch dann Gesicht und Hände ab. Wahrlich, Allah ist Allverzeihend, Allvergebend
(German)

via iQuran
Surah An-Nisa, Verse 43:
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنتُمْ سُكَارَىٰ حَتَّىٰ تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ وَلَا جُنُبًا إِلَّا عَابِرِي سَبِيلٍ حَتَّىٰ تَغْتَسِلُوا وَإِن كُنتُم مَّرْضَىٰ أَوْ عَلَىٰ سَفَرٍ أَوْ جَاءَ أَحَدٌ مِّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لَامَسْتُمُ النِّسَاءَ فَلَمْ تَجِدُوا مَاءً فَتَيَمَّمُوا صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُوا بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَفُوًّا غَفُورًا

O YOU who have attained to faith! Do not attempt to pray while you are in a state of drunkenness, [but wait] until you know what you are saying; nor yet [while you are] in a state requiring total ablution, until you have bathed - except if you are travelling [and are unable to do so]. But if you are ill, or are travelling, or have just satisfied a want of nature, or have cohabited with a woman, and can find no water - then take resort to pure dust, passing [there­with] lightly over your face and your hands. Behold, God is indeed an absolver of sins, much-forgiving.
(English - Mohd Asad)

via iQuran
Cisto da napustite bespotrebnu raspravu...
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#1365 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by skafiskafsnjak »

Krece ponovo...
A ti bi @salik79 trebao procitati sve pa onda replicirati.
Last edited by skafiskafsnjak on 13/01/2022 12:39, edited 1 time in total.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50411
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1366 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Bloo »

Ja bih malo uglancala taj engleski prevod. :mrgreen:
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1367 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by salik79 »

skafiskafsnjak wrote: 13/01/2022 12:37 Krece ponovo...
A ti bi @salik79 trebao procitati sve pa onda replicirati.
Nemam bas vremena. Mislio sam da je sporno nesto oko prijevoda. Izvinjavam se na smetnji.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1368 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Idemedosumom »

Neka te @salik79, ahbabu stari, nema te odavno :thumbup:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#1369 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by vjeshalica »

apsidejzi wrote: 12/01/2022 15:30 Abdest se ne gubi jer abdest kao koncept ne postoji. To nije materijalna stvar nego je samo naziv za ritual.
ako je religija propisala da se prije klanjanja" uzima abdest" odnosno prevedeno sa tog pojma vrši obredno pranje, onda nakon završetka molitve, još uvijek si "pod abdestom", ukoliko ga nisi "pokvario" stvarima koje ga kvare...tako da u globalu pišeš besmislice
nije abdest propao po automatizmu nakon prestanka molitve,već ukoliko se desi nešto što ga po pravilu kvari
apsidejzi wrote: 12/01/2022 18:04
Kako mozes izgubiti nesto cega nema? Glupost! Gdje u Kur'anu pise da se moze izgubiti?
to je fraza,čemu tolika neupotreba mozga?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1370 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by apsidejzi »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 00:22
apsidejzi wrote: 12/01/2022 15:30 Abdest se ne gubi jer abdest kao koncept ne postoji. To nije materijalna stvar nego je samo naziv za ritual.
ako je religija propisala da se prije klanjanja" uzima abdest" odnosno prevedeno sa tog pojma vrši obredno pranje, onda nakon završetka molitve, još uvijek si "pod abdestom", ukoliko ga nisi "pokvario" stvarima koje ga kvare...tako da u globalu pišeš besmislice
nije abdest propao po automatizmu nakon prestanka molitve,već ukoliko se desi nešto što ga po pravilu kvari
apsidejzi wrote: 12/01/2022 18:04
Kako mozes izgubiti nesto cega nema? Glupost! Gdje u Kur'anu pise da se moze izgubiti?
to je fraza,čemu tolika neupotreba mozga?
Evo te ko Sanja Vlaisavljevic pokusavas sarkazmom na djecijem nivou graditi svoj argument :lol:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#1371 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by vjeshalica »

apsidejzi wrote: 17/01/2022 07:49
vjeshalica wrote: 17/01/2022 00:22

ako je religija propisala da se prije klanjanja" uzima abdest" odnosno prevedeno sa tog pojma vrši obredno pranje, onda nakon završetka molitve, još uvijek si "pod abdestom", ukoliko ga nisi "pokvario" stvarima koje ga kvare...tako da u globalu pišeš besmislice
nije abdest propao po automatizmu nakon prestanka molitve,već ukoliko se desi nešto što ga po pravilu kvari


to je fraza,čemu tolika neupotreba mozga?
Evo te ko Sanja Vlaisavljevic pokusavas sarkazmom na djecijem nivou graditi svoj argument :lol:
Na cemu ti gradis svoje argumente? Na idiotizmu?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8230
Joined: 25/05/2013 23:49

#1372 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by apsidejzi »

vjeshalica wrote: 17/01/2022 08:28
apsidejzi wrote: 17/01/2022 07:49
Evo te ko Sanja Vlaisavljevic pokusavas sarkazmom na djecijem nivou graditi svoj argument :lol:
Na cemu ti gradis svoje argumente? Na idiotizmu?
Na vrijedjanju neistomisljenika sigurno ne.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1373 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by salik79 »

Idemedosumom wrote: 15/01/2022 21:11 Neka te @salik79, ahbabu stari, nema te odavno :thumbup:

Dobri moj medo, navratim ponekad i produzim dalje :kiss:

A, koliko sam upratio, bisi ni ti nesto posebno aktivan :-D
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1374 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Idemedosumom »

salik79 wrote: 19/01/2022 09:01
Dobri moj medo, navratim ponekad i produzim dalje :kiss:

A, koliko sam upratio, bisi ni ti nesto posebno aktivan :-D
Istina, manje sam aktivan nego ranije. Dunjaluk i nefs pritisli, borba :-D

Malo smo skrenuli s teme narode, šta pišu Peza i ostali?
Sociolog
Posts: 4339
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#1375 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Sociolog »

Zabranjuje onu igru Minecraft gdje se jede svinjetina djeci da igraju :mrgreen:

A ovamo sto se pljacka Zekat ni Mukajet ne smiju pisnuti..a o tome kako Saudijci bombardiraju Jemen ni pomisliti ne smiju da bilo sta izucnu.

Kad im se to napise na FB u roku 10 sekundi bude obrisano...

E moj naivni Bosnjo..projekti Saudijske sluzbe kroz placeno skolovanje + finansije u zamjenu da ovi aagitiraju i propagiraju selefizam.

Ne znam ni jednog ovog selefiju da se pati s finansijama.
Post Reply