Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#176 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Haris.ba »

Irsar wrote: 28/12/2019 12:21

Ko kaže da grupa muslimana ne može uspostaviti svoj džemat, dokle god ne odstupaju od temelja Islama? Ko kaže da jedna zajednica može drugoj diktirati je li džemat ili nije? Ko kaže da ne postoje opravdani razlozi za "paralelne zajednice"?

Ima negdje zatrpana tema i IZ, pa možemo tamo o ovome. Mislim da ovo nije tema za tu raspravu.

I da, mislim da ne postoje opravdani razlozi za rušenje autoriteta IZ u BiH. Sa svim manjkavostima IZ treba biti posebno našiljen pa pokušavati mimo IZ organizovati vjerski život muslimana u BiH.
King_Diamond
Posts: 162
Joined: 21/12/2019 10:04

#177 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by King_Diamond »

Haris.ba wrote: 29/12/2019 07:39 Sa svim manjkavostima IZ treba biti posebno našiljen pa pokušavati mimo IZ organizovati vjerski život muslimana u BiH.
pa vjerski život muslimana u BiH ne organizuje IZ već elvedin pezić i slični njemu.

IZ se bavi samo parama i onim što SDA naredi.
Nivelacija
Posts: 5366
Joined: 24/08/2018 23:15
Location: Travnik

#178 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Nivelacija »

Sta fali Elvedin Peziću?
User avatar
Laertes
Posts: 4242
Joined: 08/01/2015 18:25

#179 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Laertes »

Nivelacija wrote: 29/12/2019 10:17 Sta fali Elvedin Peziću?
Fali mu nastavak -u za dativ imena.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#180 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by spreca »

King_Diamond wrote: 29/12/2019 09:30
Haris.ba wrote: 29/12/2019 07:39 Sa svim manjkavostima IZ treba biti posebno našiljen pa pokušavati mimo IZ organizovati vjerski život muslimana u BiH.
pa vjerski život muslimana u BiH ne organizuje IZ već elvedin pezić i slični njemu.

IZ se bavi samo parama i onim što SDA naredi.
:thumbup: ...a moze i lova za arlaukanje od Dodika,davno su oni svoju savjest gurnuli u guzicu
King_Diamond
Posts: 162
Joined: 21/12/2019 10:04

#181 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by King_Diamond »

ljudi su bizMismeni u religiji, vjeruju samo u pare i bajram banku sinovima političara i narko dilera.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#182 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by mali jomu »

spreca wrote: 28/12/2019 20:25
mali jomu wrote: 28/12/2019 14:52 Ja ne volim djeda mraza, ljut sam pravo na njega, on me je najvise puta u zivotu izradio, nikad mi nista nije donio, samo suplja eto ga dolazi a nigdje ga, ceko sam ga vazda, nisam spavo, hladno, zima, gladan i ngidje ga, starci ga vadili ko poslo mi je ovo, ovo i ono tamo... a meni ne trebaju nikakvi pokloni vec samo da dadnem jelenima secera, taj lik muci zivotinje, tjera ih svukud po svijetu po hladnoci, kisi i vjetru, tuzit cu ga za ugrozavanje zivotinja i sto me lagao da ce doci a nije ni jednom dosao.
Ma dosao bi on ali morao je ovoj plavusi odnjeti kobasicu :lol: :lol:
Image

Nek kara... ali nemoj mi ba jelene zajebavat, pripremam tuzbu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#183 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Sanjarko »

spreca wrote: 29/12/2019 11:10
King_Diamond wrote: 29/12/2019 09:30
Haris.ba wrote: 29/12/2019 07:39 Sa svim manjkavostima IZ treba biti posebno našiljen pa pokušavati mimo IZ organizovati vjerski život muslimana u BiH.
pa vjerski život muslimana u BiH ne organizuje IZ već elvedin pezić i slični njemu.

IZ se bavi samo parama i onim što SDA naredi.
:thumbup: ...a moze i lova za arlaukanje od Dodika,davno su oni svoju savjest gurnuli u guzicu
Ima dosta istine u vezi IZ BiH ali ima i obrnutoga. Dosta i pomaganja od strane zajednica, dzemata iz dijaspore i iz Bosne.

Vjerujem kad bi se tim nekim zajednicama obratio da bi pomogli koliko toliko i ne samo meni nego i drugima.

Znam da su pomagali ljudima ovdje.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#184 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by spreca »

Sanjarko wrote: 29/12/2019 11:57
spreca wrote: 29/12/2019 11:10
King_Diamond wrote: 29/12/2019 09:30

pa vjerski život muslimana u BiH ne organizuje IZ već elvedin pezić i slični njemu.

IZ se bavi samo parama i onim što SDA naredi.
:thumbup: ...a moze i lova za arlaukanje od Dodika,davno su oni svoju savjest gurnuli u guzicu
Ima dosta istine u vezi IZ BiH ali ima i obrnutoga. Dosta i pomaganja od strane zajednica, dzemata iz dijaspore i iz Bosne.

Vjerujem kad bi se tim nekim zajednicama obratio da bi pomogli koliko toliko i ne samo meni nego i drugima.

Znam da su pomagali ljudima ovdje.
Ja ocekujem kad ce IZ pokrenuti tuzbu pred domacim i medjunarodnim sudovima tuzbu za sve porusene objekte u BiH kako Srbe tako i Hrvate a i drugi neka tuze Bosnjake za sve sta je porusila A BiH, a ne da pruzaju ruku i prose od onih koji su rusili...opet cu da kazem da su balije naj opsnije po Bosnjake
Korisničkoime
Posts: 4828
Joined: 18/11/2010 00:26

#185 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Korisničkoime »

Irsar wrote: 28/12/2019 09:25 Sam naslov bar sadrži jednu istinu - "paradžemat" je potpuno izmišljena stvar, riječ bez značenja. To što bi Islamska zajednica da ima monopol nad definicijama ko je musliman i kako, a kao svi koji takvi nisu su "paradžematlije", je naravno problem Islamske zajednice.
agent_zero wrote: 26/12/2019 08:45 https://www.klix.ba/vijesti/bih/bilbord ... /191225088

Dokle će se u jednoj sekularnoj, evropskoj Bosni i Hecegovini, čemu nadam se svako normalan teži, tolerisati ovakvo propagiranje bolesnih, umobolnih i nadasve primitivnih svjetonazora?

Kakva je to tzv. država da niko za ovo nelegalno i nezakonito postavljanje bilborda na javnim mjestima nije već kažnjem, a bilbordi uklonjeni?
Patetiku ovog posta nastranu, zanimljivo je pozivanje na "sekularizam" i istovremeno pozivanje na cenzuru i intervenciju države da kontroliše javni izričaj. Ono, bitno je da je država tobože "sekularna", a pitanje ličnih sloboda - pa koga briga za to ako mi one smetaju.

Ako se već mogu promovisati svakakve stvari u javnom prostoru, uključujući medije, nema razloga zašto neko ne može izraziti protest upravo protiv tih promovisanja ili stvari koje se promovišu. Ne vidim da neko protestvuje što Katolici obilježavaju Božić, što bi bilo svakako bizarno, ali protestvovati protiv moderni(stički)h trendova je nešto na što svako ima apsolutno pravo.
Paradzemat jeste ispravan naziv jer navedeni dzemati nisu organizovani unutar neke vjerske zajednice osnovane u skladu sa zakonom. Mozes osnovati muslimansku vjersku zajednicu u skladu sa zakonom i unutar iste osnovati dzemat i onda nisi paradzemat ali ovako je pogodnije niti se zna ko pije niti ko placa.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#186 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Milenkov buraz »

Smatram plakate bespotrebnim ali eto ima onih koji smatraju suprotno očito. OK, plakati postavljeni, vjerovatno uredno plaćeni, nadležna firma postavila. Pitanje odakle je došlo finansirtanje? Ako znamo da je hrvatska OSA uhvaćena sa rukama u medu i afera vrbovanja selefija da prenose oružije onda me ne bi čudilo da su i ovo finansirali. Mi naravno to ne znamo, možemo samo nagađati da li su pare došle iz Saudije ili Hrvatke. Odakle god došle pare cilj finansijera je po meni isti.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#187 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Sanjarko »

spreca wrote: 29/12/2019 12:29
Ja ocekujem kad ce IZ pokrenuti tuzbu pred domacim i medjunarodnim sudovima tuzbu za sve porusene objekte u BiH kako Srbe tako i Hrvate a i drugi neka tuze Bosnjake za sve sta je porusila A BiH, a ne da pruzaju ruku i prose od onih koji su rusili...opet cu da kazem da su balije naj opsnije po Bosnjake
Pa trebalo bi tako ali nerazmisljaju oni o tome izgleda ili? Dosta bi ih to i kostalo itd. Pitanje bi li i dobili tuzbe itd. Ja samo kazem da dosta ovih zajednica, dzemata pomazu ljude, pogotovo iz dijaspore vise zato sto ipak vi u dijaspori vecinom imate bolji standard nego mi ovdje, pa cak mozda i sto ste bolje organizovaniji i slicno.

*Jimu* sam to malo na temi "pomozi.ba" spomenuo malo da smo mi ovdje manje organizovani i slicno. Ali mozda grijesim. Mozda mi se samo cini. Znas moju, nikad ne tvrdim da sam upravu.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#188 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by mali jomu »

Sanjarko wrote: 29/12/2019 13:38 ....

*Jimu* sam to malo na temi "pomozi.ba" spomenuo malo da smo mi ovdje manje organizovani i slicno. Ali mozda grijesim. Mozda mi se samo cini. Znas moju, nikad ne tvrdim da sam upravu.


U Islamu je pravilo "Koga nema bez njega se moze...", po tom principu se sve i organizira.

Govoriti o bilo kakvoj organiziranosti bilo koga, a ne biti njen dio i ne ucestvovati u njoj je... ???
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#189 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by spreca »

Sanjarko wrote: 29/12/2019 13:38
spreca wrote: 29/12/2019 12:29
Ja ocekujem kad ce IZ pokrenuti tuzbu pred domacim i medjunarodnim sudovima tuzbu za sve porusene objekte u BiH kako Srbe tako i Hrvate a i drugi neka tuze Bosnjake za sve sta je porusila A BiH, a ne da pruzaju ruku i prose od onih koji su rusili...opet cu da kazem da su balije naj opsnije po Bosnjake
Pa trebalo bi tako ali nerazmisljaju oni o tome izgleda ili? Dosta bi ih to i kostalo itd. Pitanje bi li i dobili tuzbe itd. Ja samo kazem da dosta ovih zajednica, dzemata pomazu ljude, pogotovo iz dijaspore vise zato sto ipak vi u dijaspori vecinom imate bolji standard nego mi ovdje, pa cak mozda i sto ste bolje organizovaniji i slicno.

*Jimu* sam to malo na temi "pomozi.ba" spomenuo malo da smo mi ovdje manje organizovani i slicno. Ali mozda grijesim. Mozda mi se samo cini. Znas moju, nikad ne tvrdim da sam upravu.
Ima i dijaspore i domacih koji pomazu...sve je do individue....a sto se tice tuzbe vjerovatno bi tu dijaspora puno pomogla sto se tice finansija
King_Diamond
Posts: 162
Joined: 21/12/2019 10:04

#190 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by King_Diamond »

čudna jada

Image

Sve je kulminiralo smanjenjem imamske plate sa 700 KM na 450. Većina džematlija podržava efendiju Bešlagića. Zbog smanjenja i zbog kašnjenja i umanjenje plate, Mehmed efendija je odlučio da ne uči ezan i da ne predvodi namaz.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#191 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by mk ultra »

Zar oni ne dobijaju plate od clanarine u IZ?

Bas je prekjucer na hutbi ovaj kod mene lokalni pricao o tome, kako je u starom gradu zatvoreno 20tak dzamija starijh
User avatar
Zmaj_od_Panonije
Posts: 128
Joined: 16/12/2019 18:05
Location: Planeta Zemlja

#192 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Zmaj_od_Panonije »

Apsolutno se slažem da je sadržaj ovih plakata smiješan i glup. Ali isto tako, ako je nekim srpskim turbofolk sisuljama dozvoljeno da se eksponiraju po bilbordima širom Bosne i Hercegovine, ne vidim zašto bi bilo zabranjeno da neko postavlja ovakve poruke na iste?

Da možda imamo nekog, makar trun morala u društvu, neke od ovih stvari bi bile cenzurisane i ne bi svaka budaletina mogla stavljati reklamu kakvu hoće, već bi postojala neka inspekcija za javni prostor koja bi uvela zabranu reklamiranja određenih pojava, proizvoda itd.

Zamislite sad da na bilbord neko rokne ogroman dildo i napiše "I vaša žena zna šta joj stvarno treba", pola muškaraca bi podivljalo jer bi se osjećali prozvanim ili šta već.

Poenta je da živimo u anarhičnom društvu, i da se ovakve stvari trebaju rješavati zakonom a ne kukanjem po portalima.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#193 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Sanjarko »

mali jomu wrote: 29/12/2019 14:03
Sanjarko wrote: 29/12/2019 13:38 ....

*Jimu* sam to malo na temi "pomozi.ba" spomenuo malo da smo mi ovdje manje organizovani i slicno. Ali mozda grijesim. Mozda mi se samo cini. Znas moju, nikad ne tvrdim da sam upravu.


U Islamu je pravilo "Koga nema bez njega se moze...", po tom principu se sve i organizira.

Govoriti o bilo kakvoj organiziranosti bilo koga, a ne biti njen dio i ne ucestvovati u njoj je... ???
Ja ni nemogu bas. A htjeo bi. Recimo imali smo, imao sam radio stari aparat koji sam tad htjeo donirati. Gdje sam ga tada mogao donirati? Recimo htjeo ga poslati nekome manje sretnom, primjerice nekome u Africi, ko nema ali kako? Od cega itd.

Kazem manje smo ovdje organizovani i slicno, onda imamo i manje mogucnosti sto se tice svega od primanja pa nadalje.

Recimo da budes donor organa je komplikovanija procedura, nedovoljno je narod pa i ja upucen u nju i nije toliko uredzeno zakonski itd.

PS. Mislim da sam ostavio radio u bolnici ljudima kad sam lezao na odjelu PK u kantonalnoj bolnici ovdje u ZE, ali nisam siguran. Ostavio sam i kuhalo da mogu da kuhaju kafe.
Last edited by Sanjarko on 29/12/2019 18:28, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#194 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by Sanjarko »

spreca wrote: 29/12/2019 14:31
Ima i dijaspore i domacih koji pomazu...sve je do individue....a sto se tice tuzbe vjerovatno bi tu dijaspora puno pomogla sto se tice finansija
Ma i slanjem novca svojima kao i robe pomazete nam prilicno ne samo sa donacijama raznim. A sto se tice tuzbe, ne znam, nije IZ ni pokusala. Dok ne pokusa necemo ni znati.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#195 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by plain vanilla »

Ja jos cekam bradonju da dodje po mene, i ja sam necije dijete :mrgreen:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#196 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by allem_77 »

plain vanilla wrote: 29/12/2019 19:43 Ja jos cekam bradonju da dodje po mene, i ja sam necije dijete :mrgreen:
Koliko si planirala čekati? Da pustim bradu? :shock:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#197 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by dr_Evil »

allem_77 wrote: 29/12/2019 22:06
plain vanilla wrote: 29/12/2019 19:43 Ja jos cekam bradonju da dodje po mene, i ja sam necije dijete :mrgreen:
Koliko si planirala čekati? Da pustim bradu? :shock:
Mozda pustas bradu na pogresnoj lokaciji :zjev:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#198 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by allem_77 »

dr_Evil wrote: 30/12/2019 10:27
allem_77 wrote: 29/12/2019 22:06
plain vanilla wrote: 29/12/2019 19:43 Ja jos cekam bradonju da dodje po mene, i ja sam necije dijete :mrgreen:
Koliko si planirala čekati? Da pustim bradu? :shock:
Mozda pustas bradu na pogresnoj lokaciji :zjev:
:D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#199 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by mali jomu »

Sanjarko wrote: 29/12/2019 18:23 PS. Mislim da sam ostavio radio u bolnici ljudima kad sam lezao na odjelu PK u kantonalnoj bolnici ovdje u ZE, ali nisam siguran. Ostavio sam i kuhalo da mogu da kuhaju kafe.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#200 Re: Tzv. "paradžemati" - legla umobolnika

Post by mali jomu »

NE HVALA, JA TOME NE PRIPADAM: Dok Bošnjaci slave Novu, niko od pripadnika drugih vjera ne dočekuje hidžretsku godinu


Jesmo li se ikada zapitali zašto niko od pripadnika drugih vjera ne ‘dočekuje’ zajedno s muslimanima novu hidžretsku godinu?!
Neka svi znaju da ne postoji međunarodni kalendar jer naučnici nikada nisu sjeli da ga naprave na naučnim osnovama bez kraćeg februara i prestupnih godina jer takav služi samo kršćanskim svetkovinama po naučavanju crkve.

Najtačniji solarni kalendar na svijetu je izradio poznati muslimanski matematičar i astronom Havarizmi ali na to se niko ne osvrće niti predlaže da se usvoji kao univerzalni.

Djedu Mrazu (episkopu Nikolaju) SantaKlausu i njegovim kočijama, Coca~Coli i poklonima nije mjesto u našim domovima; naše kuće nisu prostor koji se ukrašava jelkama, svijećama i svjetiljkama, već njihov ukras je naš namaz, zikr i Kur'an, a sve spomenuto pripada našim komšijama kršćanima, mi to trebamo znati, poštovati kao njihov izbor vjerovanja.

Novogodišnju, ili kako je nazivaju „najluđu“ noć, iskreni i pravi muslimani trebaju provesti kao i svaku drugu, to jest sa svojom porodicom, u islamskoj atmosferi, ibadetu – namazu i učenju Kur'ana, sticanju korisnog znanja, posjeti članovima rodbine, obilasku bolesnika, pomoći potrebnome itd.
Zašto nikada nismo čuli da je komšija Marko sa svojom porodicom sav ushićen čekao zalazak sunca da proslavi i muslimanima čestita novu hidžretsku godinu. Nismo i nikada nećemo jer to njima ‘ne pripada’. Baš kao što je rekao jedan dječak katolik prošli Bajram kada su mu htjeli dati paketić da se ne osjeća izdvojen: ‘Ne hvala, ja tome ne pripadam!’

Jesmo li ove riječi ikada čuli od roditelja Bošnjaka muslimana, a kamoli djece?


http://izdvojeno.ba/ne-hvala-ja-tome-ne ... ku-godinu/
Post Reply