Tvrdjava- Mesa S.

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#76 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by triconja »

Ja je nisam procito ali sam cuo otprilike o cemu je kad su odgovarali. :lol: :lol: :lol:
User avatar
freelancerusk
Posts: 480
Joined: 19/07/2018 16:05

#77 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by freelancerusk »

ahuseino wrote:I Dervis i Tvrdjava jesu vise na depresivnoj strani, samo meni to nije previse. Tvrdjava dosta 'vedrija' ako se to moze reci, sa barem nekom nadom (tim meni draza).

Ovo se moze razumjeti ako se pogleda kako je Mesa modelirao Dervisa, likove u prici, njegovim licnim previranjima i suocavanju sa smrcu svoga brata (streljanom sto je uzeo nesta starog namjestaja za svoj novi stan/sobu)... kojem mescini nije ni bio na dzenazi, jer je dan dva kasnije morao drzati predavanje. U dervisu se sve to skupilo i ispoljilo.

Ali oba djela su meni nista manje nego GENIJALNA, i trebaju procitati svako 5 godina... garantovano ce se dozivjeti drugacije i bolje svaki put.

Mladjim ljudima ce oba djela biti vjerujem preteska (meni jesu u srednjoj), ali drugacije dozivis sa 25, drugacije sa 35 itd...


Valjda treba zivotno iskustvo da se razumije ono o cemu Mesa govori.

:thumbup:

:thumbup:

Kod mene je obrnuto, što sam stariji teže mi ga je čitati, sve više razumijem patnju njegovu što je nosio sa sobom čitav život i ubacio je u svoje romane.

Lovi ribu, Ahmete Šabo... ;-)


edit: vidim sada post ti je star osam godina, pa da upitam :D kakva je promjena sa Mešom sada? :)
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4353
Joined: 09/09/2018 23:21

#78 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by tuzlak1212 »

u Dervisu ja sam pokupio poruku knjige, zivi zivot na zemlji ne zivi ga na nebu... ne znam sto vam je toliko depresivna, radnja ko radnja u stilu meše i pravi je uzitak citat knjigu
tvrdjava je malo drugacija i po konceptu i sadrzaju, ona mi je isto ko nastavak na dervisa, opisuje sta znaci ustvari zivjeti na zemlji haha :-D u stilu meše neponovljivog
mada ce svako svoj dojam dobit i svoje shvatanje imat, ko nije procitao preporucujem, knjige su cisti uzitak i mozgu i dusi :-D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18167
Joined: 11/02/2013 11:32

#79 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Ramzess Veliki »

Dervisa sam pokusao citati kao srednjoskolac i toliko me je opteretio da sam odustao i nikad nisam dovrsio citanje. Tvrdjavu sam citao kao student i jos uvijek sam pod dojmom knjige, genijalno djelo koje me je dojmilo i kako vrijeme tece nalazim sve vise zivotnih povezica sa knjigom. :thumbup:
Post Reply