Tvrdjava- Mesa S.

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#26 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by BSn »

callmethebreeeze wrote:
Jara wrote:
callmethebreeeze wrote:jok, ovo je jedan svedski pisac.
Jes', pa da nam onda traži da prevedemo strip: ;-)
:D

to bi bilo super.
inace, i ja se slazem da je andric bolji od selimovica.
ali to nije tema ove diskusije. :D

Kako god da okrenes, ovdje niko da "ubode" temu diskusije, a to su patnje mladog Ver...Ahmeta. :D
I nemoj da mi izvreces rijeci, to za Andrica i Selimovica. :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#27 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

ne znam, meni je andric nekako slojevitiji. doduse, moram biti iskren i reci da sam, pored tvrdjave i dervisa, procitao samo ostrvo i poceo citati mesin "partizanski" roman. i nisu ni blizu tvrdjave i dervisa, a i ti su malo "preslatki" za moj ukus.
:D
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#28 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Jara »

Ne zbunjujte je još s Andrićem...oba su odlični pisci, svaki na svoj način.
@vivs, je l' to unaprijed znate temu za pismeni rad? Ili je to za domaću zadaću?
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#29 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

ja joj predlazem da se baci na seobe.
:D
:D
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#30 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Jara »

callmethebreeeze wrote:ja joj predlazem da se baci na seobe.
:D
:D
Eki tebe, pa to je napisao Krleža. Eh... :-D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#31 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

Jara wrote:
callmethebreeeze wrote:ja joj predlazem da se baci na seobe.
:D
:D
Eki tebe, pa to je napisao Krleža. Eh... :-D
:D :D :D
moram priznati da to nisam do kraja procitao, ali se sjecam jako eroticne scene sa bratovom zenom u prvoj knjizi.
:D
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#32 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by black »

žalosno je kad školarci nečitaju ovakva djela poput Tvrđave ili Derviša....evo možda ti ovo pomogne..

Ahmeta Šabu pisac je predstavio kao veoma jednostavnu, ali upečatljivu ličnost suočenu sa svijetom nepravde i to kako novom životu prilazi sa naivnošću. Šabo je čovjek kojeg je život surovo kaznio poslavši ga da kao jedan intelektualac hodi krvavim i zločinačkim stazama. Borba mu se nametnula kao neminovna i neizbježna, a slučajnost kao putokaz koji malog čovjeka vodi u velike životne bitke. On kao jedan od malobrojnih pojedinaca preživjelih u ratu nosi gorka sjećanja i uspomene, i ratno vrijeme nosi vječito u podsvijesti i ne može potisnuti sjećanja i uspomene. Iz rata je izišao sa mnoštvom pitanja na koja ni u svijetu mira nije nalazio odgovore. Rat ga je mnogo izmijenio i predstavlja neku vrstu prekretnice u njegovom životu. Nekadašnjih osmijeh poslije rata rijetko bi šta izmamljivalo, u duši je nosio gorčinu, ozlojeđenost. Šabo je deprimiran, pesimističan, pasivan, otuđen i usamljen. Ne prihvata životnu stvarnost, a posrednik i uzrok svega su krvave vode Dnjestra i rat. On kao pošten čovjek koji se odlikuje humanošću i u sebi nosi brojne moralne vrijednosti ne može da se uklopi u sredinu u kojoj žive ljudi bez moralnog skrupula, ljudi koji se kite ljudskim nevrijednostima. Svjestan je da se vratio u svijet nepravde i prisile, u svijet starih nepravdi gdje se također vodi rat, samo nekim drugim sredstvima. Šabo shvata da su čovjekove mogućnosti izbora u tom svijetu prisile jako male i ograničene. Izmjenjen ratom, vrativši se u svijet koji je napustio odlaskom u rat, on taj svijet ne želi mijenjati po svom povratku, samo želi uskracenu slobodu da može dovoljno suditi o tom svijetu nepravde. Njemu je dovoljna rijeka kao utjeha i nada da će njegove duševne rane zacijeliti i da će voda koja nepovratno otiče sa sobom odnijeti svu bol. Ovaj Selimovićev junak prezire vlast i gnuša se nad njom, a mora živjeti u skladu sa zakonima koje mu vlast nameće. U početku ne shvaća pasivnost i tromost seljaka prema okrutnim i brutalnim zakonima, ne razumije lakoću mirenja i prihvatanja takve sudbine. Njegova razmišljanja u početku su naivna i nezrela, ali nakon što se uhvatio u koštac sa surovom stvarnošću i nakon što mu je život pokazao pravo lice istine shvatio je i spoznao pravu pozadinu stvari. Shvatio je da je ćutanje seljaka zapravo plod iskustva i pokoravanje pred višim silama. Shvatio je da su sve to mali ljudi koji ne mogu i ne smiju protiv vlasti i moćnika koje Šabo smatra najgorim i najvećim mogućim porokom koji razara i slama ljudski karakter. Za razliku od surovog i potlačenog društva on se opredijelio za kritičnu svijest, vlastitu vrijdnost, vlastitu ličnost. On ne želi izgubiti svoju čovječnost koja je jedna od najbitnijih crta njegove ličnosti. Za ovog čovjeka ljubav je osnovna pokretačka snaga i ono što njegovom životu daje smisao i neku višu vrijednost. Iz njegovog nezadovoljstva činjeničnim stanjem proizišao je tihi revolt. On je tihi pobunjenik koji je nakon svega svjestan besmislene pobune protiv moćnih neprijatelja. Možda je kranji smisao pobune zapravo bio mirenje sa sudbinom koja nas malene ljude uzima na zub, koja se često i prečesto poigrava sa jednostvanim ljudima kojima je na koncu svega uprkos njihovoj jednostavnosti život izuzetno komplikovan. Tu se krije onaj viši smisao, poruka i poenta koju nam je Selimović ovim svojim djelom htio prenijeti. Mali jesmo, obični smo, ali nas život uvijek dovodi u koštac sa višim, nadmoćnijim i nudi nam uvijek veće izglede za porazom i pomiranjem, nego za pobjedom i promjenom.
vivs
Posts: 20
Joined: 22/10/2009 19:09

#33 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by vivs »

black wrote:žalosno je kad školarci nečitaju ovakva djela poput Tvrđave ili Derviša....evo možda ti ovo pomogne..

Ahmeta Šabu pisac je predstavio kao veoma jednostavnu, ali upečatljivu ličnost suočenu sa svijetom nepravde i to kako novom životu prilazi sa naivnošću. Šabo je čovjek kojeg je život surovo kaznio poslavši ga da kao jedan intelektualac hodi krvavim i zločinačkim stazama. Borba mu se nametnula kao neminovna i neizbježna, a slučajnost kao putokaz koji malog čovjeka vodi u velike životne bitke. On kao jedan od malobrojnih pojedinaca preživjelih u ratu nosi gorka sjećanja i uspomene, i ratno vrijeme nosi vječito u podsvijesti i ne može potisnuti sjećanja i uspomene. Iz rata je izišao sa mnoštvom pitanja na koja ni u svijetu mira nije nalazio odgovore. Rat ga je mnogo izmijenio i predstavlja neku vrstu prekretnice u njegovom životu. Nekadašnjih osmijeh poslije rata rijetko bi šta izmamljivalo, u duši je nosio gorčinu, ozlojeđenost. Šabo je deprimiran, pesimističan, pasivan, otuđen i usamljen. Ne prihvata životnu stvarnost, a posrednik i uzrok svega su krvave vode Dnjestra i rat. On kao pošten čovjek koji se odlikuje humanošću i u sebi nosi brojne moralne vrijednosti ne može da se uklopi u sredinu u kojoj žive ljudi bez moralnog skrupula, ljudi koji se kite ljudskim nevrijednostima. Svjestan je da se vratio u svijet nepravde i prisile, u svijet starih nepravdi gdje se također vodi rat, samo nekim drugim sredstvima. Šabo shvata da su čovjekove mogućnosti izbora u tom svijetu prisile jako male i ograničene. Izmjenjen ratom, vrativši se u svijet koji je napustio odlaskom u rat, on taj svijet ne želi mijenjati po svom povratku, samo želi uskracenu slobodu da može dovoljno suditi o tom svijetu nepravde. Njemu je dovoljna rijeka kao utjeha i nada da će njegove duševne rane zacijeliti i da će voda koja nepovratno otiče sa sobom odnijeti svu bol. Ovaj Selimovićev junak prezire vlast i gnuša se nad njom, a mora živjeti u skladu sa zakonima koje mu vlast nameće. U početku ne shvaća pasivnost i tromost seljaka prema okrutnim i brutalnim zakonima, ne razumije lakoću mirenja i prihvatanja takve sudbine. Njegova razmišljanja u početku su naivna i nezrela, ali nakon što se uhvatio u koštac sa surovom stvarnošću i nakon što mu je život pokazao pravo lice istine shvatio je i spoznao pravu pozadinu stvari. Shvatio je da je ćutanje seljaka zapravo plod iskustva i pokoravanje pred višim silama. Shvatio je da su sve to mali ljudi koji ne mogu i ne smiju protiv vlasti i moćnika koje Šabo smatra najgorim i najvećim mogućim porokom koji razara i slama ljudski karakter. Za razliku od surovog i potlačenog društva on se opredijelio za kritičnu svijest, vlastitu vrijdnost, vlastitu ličnost. On ne želi izgubiti svoju čovječnost koja je jedna od najbitnijih crta njegove ličnosti. Za ovog čovjeka ljubav je osnovna pokretačka snaga i ono što njegovom životu daje smisao i neku višu vrijednost. Iz njegovog nezadovoljstva činjeničnim stanjem proizišao je tihi revolt. On je tihi pobunjenik koji je nakon svega svjestan besmislene pobune protiv moćnih neprijatelja. Možda je kranji smisao pobune zapravo bio mirenje sa sudbinom koja nas malene ljude uzima na zub, koja se često i prečesto poigrava sa jednostvanim ljudima kojima je na koncu svega uprkos njihovoj jednostavnosti život izuzetno komplikovan. Tu se krije onaj viši smisao, poruka i poenta koju nam je Selimović ovim svojim djelom htio prenijeti. Mali jesmo, obični smo, ali nas život uvijek dovodi u koštac sa višim, nadmoćnijim i nudi nam uvijek veće izglede za porazom i pomiranjem, nego za pobjedom i promjenom.
eii hvala ti punoo za ovo :D btw procitala sam knjigu, ostalo mi je jos nekoliko stranica, i sad su mi stvari jasnije :D knjiga me odusevila :D moram i dervisa da procitam :D eto hvala jos jednom.. poZZzz !!!!
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#34 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ultima_palabra »

Toliko novih značenja se otvara ovoj knjizi u današnjem vremenu, i pogotovo u situaciji u kojoj se nalazimo. Svaki misleći čovjek se, htio ne htio, nalazi u poziciji Ahmeta Šabe. Velika je šteta što nemamo pravog režisera koji bi aktuelizirao taj trenutak u film ili predstavu (Kupusović se ne pika).
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#35 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

tvrdjava bi trebala biti obavezno stivo svima, bez obzira u koju skolu idu. ja sam naivan i mislim da citanje knjiga ljude cini boljim.
User avatar
black
Posts: 17117
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#36 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by black »

callmethebreeeze wrote:tvrdjava bi trebala biti obavezno stivo svima, bez obzira u koju skolu idu. ja sam naivan i mislim da citanje knjiga ljude cini boljim.
tvrdjava i jeste obavezna lektira u srednjim skolama, al' mislim da vise od pola djaka to ne procita vec traze na netu ukratko napisane sastave..
a to da bi trebalo da knjiga covjeka ucini boljim, i sam znas da ima monstruma koji su bili i profesori, dr. itd. pa ih broj procitanih knjiga ni za mrvu nije ucinio boljima..
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#37 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

black wrote:
callmethebreeeze wrote:tvrdjava bi trebala biti obavezno stivo svima, bez obzira u koju skolu idu. ja sam naivan i mislim da citanje knjiga ljude cini boljim.
tvrdjava i jeste obavezna lektira u srednjim skolama, al' mislim da vise od pola djaka to ne procita vec traze na netu ukratko napisane sastave..
a to da bi trebalo da knjiga covjeka ucini boljim, i sam znas da ima monstruma koji su bili i profesori, dr. itd. pa ih broj procitanih knjiga ni za mrvu nije ucinio boljima..
znam, ali i dalje mislim da citanje velikoj vecini moze pomoci da razviju empatiju i mislim da bi bilo jos vise gadova da je manje knjiga.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#38 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ahuseino »

callmethebreeeze wrote:tvrdjava bi trebala biti obavezno stivo svima, bez obzira u koju skolu idu. ja sam naivan i mislim da citanje knjiga ljude cini boljim.
Ne mogu djeca shvatiti to, nema teorije...

Trebaju ti godine za nesto kao Dervis i Tvrdjavu...

Ne samo to, ja sam misljenja da rijetko koji odrasli mogu ovo djelo shvatiti, odnosno da imaju stepeni shvatanja, specijalno prvi dio... gdje ti treba i vojno iskustvo za potpuni ugodjaj. Ali oni koji hoce i koji se javljaju ovdje mogu. :D

Kada sam je citao kao tinejdzer citao sam jer sam morao, pa mi nije bilo interesantno; kada sam je ponovo citao... u tridesetim... uhm :D bilo je to nesto potpuno drugacije...
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#39 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ahuseino »

ultima_palabra wrote:Toliko novih značenja se otvara ovoj knjizi u današnjem vremenu, i pogotovo u situaciji u kojoj se nalazimo. Svaki misleći čovjek se, htio ne htio, nalazi u poziciji Ahmeta Šabe. Velika je šteta što nemamo pravog režisera koji bi aktuelizirao taj trenutak u film ili predstavu (Kupusović se ne pika).
Slazem se 100%
Djelo je potpuno iznad vremena.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#40 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ahuseino »

BSn wrote:
vivs wrote:
BSn wrote:Ahmet je bio uvijek za Tita i za vlast partizana, al' dopisivao se s nekom rajom iz Irana. Imao je drugove, bili su mu bliski, Ahmet se nikad nije poljubio filmski. Pisma su citali MUP-ovci zeljni odlikovanja, sta ima da pise tamo nekom iz Irana. Mjesto da se bavi sportom, da marljivo studira - on vamo povazdan klanja i garant spijunira! Jedno vece su dosli po njeg: "Ahmete, nece te ni sultan spast', podrivao si drzavu, sistem, rusio si narodnu vlast!". Deset godina mu dade Nermina sudinica, obecalo joj da ce postat radnog naroda predsjednica (sudinici, ne Ahmetu, tako da su ga bez procesa osudili i bez prava na advokata i citanja optuznice na maternjem jeziku).

Njegova celija je bila uvijek cista, on ili radi il' place. Oko njeg sami kriminalci, oko njeg goli lopov. Nocu je mislio:"Zar ce i oni, sto im nema vjere u srcima, zar ce na kraju postati isto, ista zemlja, isti prah?"

Al' u dubini duse je znao i manje je patio, to njeg ovi iz vlasti probaju, za parlament testiraju.

Al' ispade da su pod pritiskom oplakali druga Tita, u novoj vlasti bitan faktor postede Ahmet.

Njegova kankcelarija je vazda cista, on je u vaznoj misiji, on pazi da nebi neko, nesto u novinama, na televiziji.



To ti je, onako, u grubo. Sad ti malo dodaj svojih rijeci i to. Ono, napisi da je taj lik tako zivopisan, jer je i sam autor dozivio torturu sultana na svojim ledjima i da je prezivio proces tranzicije iz Osmanske Imperije u post-kapitalisticku SFRJ.
hvala tiii punooo :D
Nista i drugi put. :D

Meni je Mesa mnogo "jaci" od Andrica. Steta sto se kod nas citao na kraju IV godine, jer su njegova djela neiscrpan izvor za rasprave i eseje. Mozes "100" razlicitih tematika obraditi kroz njegova djela.
Meni majku?!!!!

Oba 'pisca', ali je samo jedan veliki filozof.

Ja bih rado onu Nobelovu na razmatranje; Mesa je bio kvalitetniji kandidat.
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#41 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Gospoda Ministarka »

ahuseino wrote:Oba 'pisca', ali je samo jedan veliki filozof.
Ja bih rado onu Nobelovu na razmatranje; Mesa je bio kvalitetniji kandidat.
Noblova nagrada za knjizevost je dodijeljena Ivi Andricu 1961, a 1966 je izasla Mesina "Dervis i smrt" a 1970 "Tvrdava".

Ali ju je svakako M.M Selimovic zasluzio.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#42 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ahuseino »

Gospoda Ministarka wrote:
ahuseino wrote:Oba 'pisca', ali je samo jedan veliki filozof.
Ja bih rado onu Nobelovu na razmatranje; Mesa je bio kvalitetniji kandidat.
Noblova nagrada za knjizevost je dodijeljena Ivi Andricu 1961, a 1966 je izasla Mesina "Dervis i smrt" a 1970 "Tvrdava".

Ali ju je svakako M.M Selimovic zasluzio.
... vise nego IA 5 god prije... a boga mi i 9... :D ... je moja poenta...
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#43 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

zao mi je, ali ja nikada, nikada ne mogu selimovica staviti ispred andrica. ivo je meni puno kvalitetniji i bolji pisac. misli, mesa je vrh, ali ivo je viSLJI vrh.
:D
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#44 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ahuseino »

callmethebreeeze wrote:zao mi je, ali ja nikada, nikada ne mogu selimovica staviti ispred andrica. ivo je meni puno kvalitetniji i bolji pisac. misli, mesa je vrh, ali ivo je viSLJI vrh.
:D
nikad'...
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#45 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

ahuseino wrote:
callmethebreeeze wrote:zao mi je, ali ja nikada, nikada ne mogu selimovica staviti ispred andrica. ivo je meni puno kvalitetniji i bolji pisac. misli, mesa je vrh, ali ivo je viSLJI vrh.
:D
nikad'...
vazda.
:oops:
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#46 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ahuseino »

callmethebreeeze wrote:
ahuseino wrote:
callmethebreeeze wrote:zao mi je, ali ja nikada, nikada ne mogu selimovica staviti ispred andrica. ivo je meni puno kvalitetniji i bolji pisac. misli, mesa je vrh, ali ivo je viSLJI vrh.
:D
nikad'...
vazda.
:oops:
Pa jeli moze genijalnije nego ovo:

"Lovi ribu Ahmete Sabo."




... Ili ovo:

"Usamljenost rađa misao, misao rađa nezadovoljstvo, nezadovoljstvo pobunu."




... Ili:

"Najmanje se govori kad te se najviše tiče."

"Ni haljinu ne valja krpiti, a kamoli ljubav."

"Volim ljude, ali ne znam šta ću s njima."

"Uvek je sumnjivo kad neko misli za sebe da je pametan."

"Oženi se! Rađaj djecu! I to smiruje nezadovoljstvo, jer nameće obaveze."

"Lako je biti dobar čovjek. Teško je ostati živ."

''Život naroda je glad, krv, bijeda, mučno tavorenje na svojoj zemlji i glupo umiranje na tuđoj.''

''Ulizice to su za mene najgoru ljudi na svijetu, najštetniji, najpokvareniji.Oni podržavaju svaku vlast, oni i jesu vlast, oni siju strah bez milosti, bez ikakvog obzira, hladni kao led, oštri kao nož, kao psi vjerni svakoj državi, kao kurve nevjerni svakom pojedincu, najmanje ljudi od svih ljudi. Dok njih bude nema sreće na svijetu, jer će uništiti sve što je istinska ljudska vrijednost.''

''A smrt nije tako strašna, vidio sam tolike ljude kad umiru, samo čvršće zaspe i ne bude se. Strašan je strah od smrti, ali kad vidiš šta je to, kad digneš ruke od želje da budeš bog i zadovoljiš se da budeš smrtni čovjek sve dođe na svoje mjesto, i mirno čekaš kao i san i nije ti žao što se sutra nećeš probuditi.''

''Nezadovoljstvo je kao zvijer. Nemoćna kad se rodi, strašna kad ojača.''

"Mi smo niciji. Uvijek smo na nekoj medji, uvijek neciji miraz. Vjekovima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro necemo znati ko smo. Živimo na razmedju svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi historije kao na grebenu. Otrgnuti smo, a neprihvaceni. Ko rukavac što ga je bujica odvojila od majke pa nema više ni toka, ni usca, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. Drugi nam cine cast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo. Mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo. Nesreca je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje, a sve se placa pa i ova ljubav. Svako misli da ce nadmudriti sve ostale i u tome je naša nesreca. Kakvi su ljudi Bosanci? To su najzamršeniji ljudi na svijetu, ni skim se istorija nije tako pošalila kao sa Bosnom. Juce smo bili ono što danas želimo da zaboravimo, a nismo postali ni nešto drugo. S nejasnim osjecajem stida zbog krivice i otpadništva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kad da gledamo unaprijed. Zar smo mi slucajno tako pretjerano meki i surovi, raznježeni i tvrdi. Zar se slucajno zaklanjamo za ljubav kao jedinu izvjesnost u ovoj neodredjenosti, zašto? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno znaci da smo pošteni. A kad smo pošteni, svaka cast našoj ludosti!"

"Hiljadu puta se pokajesh za ono shto kazesh, rijetko za ono shto preshutish..."






Ja mislim da ne moze...
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#47 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Jara »

callmethebreeeze wrote:
Jara wrote:
callmethebreeeze wrote:ja joj predlazem da se baci na seobe.
:D
:D
Eki tebe, pa to je napisao Krleža. Eh... :-D
:D :D :D
moram priznati da to nisam do kraja procitao, ali se sjecam jako eroticne scene sa bratovom zenom u prvoj knjizi.
:D
A jesi l' gledo taj film? Mujke genijalan, glumi i izgleda k'o Džek Nikolson, još i bolje! 8-)

Inače - bez veze ovo - treb'o je ovaj, treb'o je onaj...Nobelovu nagradu...mog'o je i Krleža pa nije.
Svaki je na svoj način odličan. :thumbup:
De gustibus... ;-)
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#48

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 12/06/2023 21:49, edited 2 times in total.
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#49 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by sammo »

Procitao sam knjigu, previse depresivan stil pisanja...
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#50 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ahuseino »

sammo wrote:Procitao sam knjigu, previse depresivan stil pisanja...
Koliko ti je godina... ako nije tajna.

Ne provociram.
Post Reply