Tvrdjava- Mesa S.

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

vivs
Posts: 20
Joined: 22/10/2009 19:09

#1 Tvrdjava- Mesa S.

Post by vivs »

Ehh ljudi procitala sam knjigu, pa mi je dosta stvari jasnije.. :D mozete ako hocete raspravljati o ovoj knjizi, kakvi su vasi utisci, mozete je usporediti sa Dervisem :)
Last edited by vivs on 16/02/2010 13:33, edited 1 time in total.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#2 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Jara »

vivs wrote:Eh ovako, imam pismeni rad na temu : Pobuna Ahmeta Šabe
vjerovatno se misli na pobunu vlasti, pa moze li neko da mi opise tu njegovu pobunu, kakav je on imao stav prema vlasti i tako to
A da pročitaš knjigu? :)
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#3 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

ja mislim da se primarno ne misli na tu vrstu pobune, a ti misli sta hoces. :D
i poslusaj jaru. procitaj tu knjigu. dobro ce ti doci.
User avatar
felipe kajetano
Posts: 4084
Joined: 21/09/2009 19:32
Location: Nachtwerk

#4 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by felipe kajetano »

i tako to.. :lol: :lol: :lol: ..prejako....sad opleti na sony :wink:
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#5 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by piupiu »

A, nije los pisac, taj Mesa S. Eeeee, Tijana, Tijana ... :wink: :oops: :-)
uvijek dobar post
Posts: 314
Joined: 11/06/2007 15:31
Location: capajebo

#6 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by uvijek dobar post »

dno, dna...
Fozgen
Posts: 581
Joined: 14/09/2006 12:52

#7 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Fozgen »

I kako onda da covjek ne mrzi internet? :skoljka:
User avatar
Zlocin&Kazna
Posts: 628
Joined: 10/02/2009 15:44

#8 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Zlocin&Kazna »

"A činim zlo i kad ništa ne činim, ostavljajući i zlo i dobro na miru. Činim zlo i kad govorim. jer ne kažem ono što bi trebalo. Činim zlo i kad ćutim, jer živim kao da me i nema. Činim zlo zato što živim, jer ne znam kako da živim"

"Boj se svega, ne budi ono što si".

:bih:
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#9 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by BSn »

Ahmet je bio uvijek za Tita i za vlast partizana, al' dopisivao se s nekom rajom iz Irana. Imao je drugove, bili su mu bliski, Ahmet se nikad nije poljubio filmski. Pisma su citali MUP-ovci zeljni odlikovanja, sta ima da pise tamo nekom iz Irana. Mjesto da se bavi sportom, da marljivo studira - on vamo povazdan klanja i garant spijunira! Jedno vece su dosli po njeg: "Ahmete, nece te ni sultan spast', podrivao si drzavu, sistem, rusio si narodnu vlast!". Deset godina mu dade Nermina sudinica, obecalo joj da ce postat radnog naroda predsjednica (sudinici, ne Ahmetu, tako da su ga bez procesa osudili i bez prava na advokata i citanja optuznice na maternjem jeziku).

Njegova celija je bila uvijek cista, on ili radi il' place. Oko njeg sami kriminalci, oko njeg goli lopov. Nocu je mislio:"Zar ce i oni, sto im nema vjere u srcima, zar ce na kraju postati isto, ista zemlja, isti prah?"

Al' u dubini duse je znao i manje je patio, to njeg ovi iz vlasti probaju, za parlament testiraju.

Al' ispade da su pod pritiskom oplakali druga Tita, u novoj vlasti bitan faktor postede Ahmet.

Njegova kankcelarija je vazda cista, on je u vaznoj misiji, on pazi da nebi neko, nesto u novinama, na televiziji.



To ti je, onako, u grubo. Sad ti malo dodaj svojih rijeci i to. Ono, napisi da je taj lik tako zivopisan, jer je i sam autor dozivio torturu sultana na svojim ledjima i da je prezivio proces tranzicije iz Osmanske Imperije u post-kapitalisticku SFRJ.
Last edited by BSn on 15/02/2010 14:41, edited 1 time in total.
Fozgen
Posts: 581
Joined: 14/09/2006 12:52

#10 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Fozgen »

Zlocin&Kazna wrote:"A činim zlo i kad ništa ne činim, ostavljajući i zlo i dobro na miru. Činim zlo i kad govorim. jer ne kažem ono što bi trebalo. Činim zlo i kad ćutim, jer živim kao da me i nema. Činim zlo zato što živim, jer ne znam kako da živim"

"Boj se svega, ne budi ono što si".

:bih:
Boj se ovna, boj se govna. A kad cu onda zivjet?
;) :bih:
vivs
Posts: 20
Joined: 22/10/2009 19:09

#11 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by vivs »

BSn wrote:Ahmet je bio uvijek za Tita i za vlast partizana, al' dopisivao se s nekom rajom iz Irana. Imao je drugove, bili su mu bliski, Ahmet se nikad nije poljubio filmski. Pisma su citali MUP-ovci zeljni odlikovanja, sta ima da pise tamo nekom iz Irana. Mjesto da se bavi sportom, da marljivo studira - on vamo povazdan klanja i garant spijunira! Jedno vece su dosli po njeg: "Ahmete, nece te ni sultan spast', podrivao si drzavu, sistem, rusio si narodnu vlast!". Deset godina mu dade Nermina sudinica, obecalo joj da ce postat radnog naroda predsjednica (sudinici, ne Ahmetu, tako da su ga bez procesa osudili i bez prava na advokata i citanja optuznice na maternjem jeziku).

Njegova celija je bila uvijek cista, on ili radi il' place. Oko njeg sami kriminalci, oko njeg goli lopov. Nocu je mislio:"Zar ce i oni, sto im nema vjere u srcima, zar ce na kraju postati isto, ista zemlja, isti prah?"

Al' u dubini duse je znao i manje je patio, to njeg ovi iz vlasti probaju, za parlament testiraju.

Al' ispade da su pod pritiskom oplakali druga Tita, u novoj vlasti bitan faktor postede Ahmet.

Njegova kankcelarija je vazda cista, on je u vaznoj misiji, on pazi da nebi neko, nesto u novinama, na televiziji.



To ti je, onako, u grubo. Sad ti malo dodaj svojih rijeci i to. Ono, napisi da je taj lik tako zivopisan, jer je i sam autor dozivio torturu sultana na svojim ledjima i da je prezivio proces tranzicije iz Osmanske Imperije u post-kapitalisticku SFRJ.
hvala tiii punooo :D
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55471
Joined: 15/12/2008 16:53

#12 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ultima_palabra »

:?: :-) :run:
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8693
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#13 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by SanskiBiser »

vivs wrote:Eh ovako, imam pismeni rad na temu : Pobuna Ahmeta Šabe
vjerovatno se misli na pobunu vlasti, pa moze li neko da mi opise tu njegovu pobunu, kakav je on imao stav prema vlasti i tako to
Evo ga na Facebook: Ahmet Sabo pa fino pitaj lika, posalji mu poruku i pitaj ga kakav stav je imao ili ima prema vlasti , inace lik dobro svira gitaru 8-) :roll:

User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#14 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by bez_ideje »

i javi nam kako prodje pismena :mrgreen:
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#15 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Gospoda Ministarka »

Bilo bi lijepo da procitas jedno od ako ne i najbolje djelo bosanske knjizevnosti, takoder procitaj i Mesinu biografiju puno odgovora se krije tamo jer je "Tvrdava" poluautobiografsko djelo.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#16 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Jara »

Kadija gej, budući kadijin zet gej. :shock: I Šabi se jedan od takijeh upucav'o, nudeći mu svjetliju budućnost. :roll:
E tu se Šabo pobuni - iako na rubu egzistencije, hrabro odbi pohotnog starca, jednog od moćnika.
A to što je bio u "mješovitom" braku, e, to je poseban oblik pobune protiv vlasti ( sudeći po knjizi, tada to bio manji "grijeh" nego danas ).
Pročitaj, ima još šokantnih momenata :shock: koje ti niko neće spomenuti!

P.S. Glooho bilo šta djeci daju za pismeni... :D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#17 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by nellington »

Umal' da spomenem i islamofobiju koja izvire iz ovog djela :) Ali neću, BSn je ovo divno sažeo, Ahmet - test za džennet, čak se i rimuje :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#18 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

kako se zove onaj lik sto je izdao knjigu u kojoj obradjuje svjetske klasike u cetiri stripa?
kontam, da nam je pri ruci ako se jos neko od ovih marljivih djaka javi s molbom za pomoc oko lektire.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#19 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

kako se zove onaj lik sto je izdao knjigu u kojoj obradjuje svjetske klasike u cetiri stripa?
kontam, da nam je pri ruci ako se jos neko od ovih marljivih djaka javi s molbom za pomoc oko lektire.
vivs
Posts: 20
Joined: 22/10/2009 19:09

#20 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by vivs »

Gospoda Ministarka wrote:Bilo bi lijepo da procitas jedno od ako ne i najbolje djelo bosanske knjizevnosti, takoder procitaj i Mesinu biografiju puno odgovora se krije tamo jer je "Tvrdava" poluautobiografsko djelo.
aa procitala sam knjigu, ostaloo mi je jos nekoliko stranica, knjiga je fascinantna :-D
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#21 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by nellington »

callmethebreeeze wrote:kako se zove onaj lik sto je izdao knjigu u kojoj obradjuje svjetske klasike u cetiri stripa?
kontam, da nam je pri ruci ako se jos neko od ovih marljivih djaka javi s molbom za pomoc oko lektire.
Kanter?
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#22 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

jok, ovo je jedan svedski pisac.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#23 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by BSn »

vivs wrote:
BSn wrote:Ahmet je bio uvijek za Tita i za vlast partizana, al' dopisivao se s nekom rajom iz Irana. Imao je drugove, bili su mu bliski, Ahmet se nikad nije poljubio filmski. Pisma su citali MUP-ovci zeljni odlikovanja, sta ima da pise tamo nekom iz Irana. Mjesto da se bavi sportom, da marljivo studira - on vamo povazdan klanja i garant spijunira! Jedno vece su dosli po njeg: "Ahmete, nece te ni sultan spast', podrivao si drzavu, sistem, rusio si narodnu vlast!". Deset godina mu dade Nermina sudinica, obecalo joj da ce postat radnog naroda predsjednica (sudinici, ne Ahmetu, tako da su ga bez procesa osudili i bez prava na advokata i citanja optuznice na maternjem jeziku).

Njegova celija je bila uvijek cista, on ili radi il' place. Oko njeg sami kriminalci, oko njeg goli lopov. Nocu je mislio:"Zar ce i oni, sto im nema vjere u srcima, zar ce na kraju postati isto, ista zemlja, isti prah?"

Al' u dubini duse je znao i manje je patio, to njeg ovi iz vlasti probaju, za parlament testiraju.

Al' ispade da su pod pritiskom oplakali druga Tita, u novoj vlasti bitan faktor postede Ahmet.

Njegova kankcelarija je vazda cista, on je u vaznoj misiji, on pazi da nebi neko, nesto u novinama, na televiziji.



To ti je, onako, u grubo. Sad ti malo dodaj svojih rijeci i to. Ono, napisi da je taj lik tako zivopisan, jer je i sam autor dozivio torturu sultana na svojim ledjima i da je prezivio proces tranzicije iz Osmanske Imperije u post-kapitalisticku SFRJ.
hvala tiii punooo :D
Nista i drugi put. :D

Meni je Mesa mnogo "jaci" od Andrica. Steta sto se kod nas citao na kraju IV godine, jer su njegova djela neiscrpan izvor za rasprave i eseje. Mozes "100" razlicitih tematika obraditi kroz njegova djela.
Last edited by BSn on 15/02/2010 20:00, edited 1 time in total.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#24 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Jara »

callmethebreeeze wrote:jok, ovo je jedan svedski pisac.
Jes', pa da nam onda traže da prevedemo strip... ;-)
Last edited by Jara on 15/02/2010 22:06, edited 1 time in total.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#25 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by callmethebreeeze »

Jara wrote:
callmethebreeeze wrote:jok, ovo je jedan svedski pisac.
Jes', pa da nam onda traži da prevedemo strip: ;-)
:D

to bi bilo super.
inace, i ja se slazem da je andric bolji od selimovica.
ali to nije tema ove diskusije. :D
Post Reply