Tvrdjava- Mesa S.

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

prof-ca
Posts: 43
Joined: 14/01/2010 17:05

#51 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by prof-ca »

Tvrđava mi je kao mala ikona , svako malo je pročitam ,i iznova doživim , svaki put drugačije , svaki put nađem sebe u svakom liku u njoj ,kako godine života idu , tako se i ona mijenja po tom istom obrascu ...bezvremenska knjiga ...
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#52 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Truba »

jedva čekam da počnem čitati mešu i andrića
jeb ga propustio sam mnogo toga u životu
ali knjige se barem mogu nadoknaditi :D
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#53 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by sadmire »

Za "Tvrdjavu" reci da je depresivna moze samo neko ko nije citao "Dervis i smrt".
A "Tvrdjava" je naspram "Dervisa" knjiga za malu djecu, to moze potvrditi svako ko se imalo razumije u literaturu!
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#54 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by ahuseino »

I Dervis i Tvrdjava jesu vise na depresivnoj strani, samo meni to nije previse. Tvrdjava dosta 'vedrija' ako se to moze reci, sa barem nekom nadom (tim meni draza).

Ovo se moze razumjeti ako se pogleda kako je Mesa modelirao Dervisa, likove u prici, njegovim licnim previranjima i suocavanju sa smrcu svoga brata (streljanom sto je uzeo nesta starog namjestaja za svoj novi stan/sobu)... kojem mescini nije ni bio na dzenazi, jer je dan dva kasnije morao drzati predavanje. U dervisu se sve to skupilo i ispoljilo.

Ali oba djela su meni nista manje nego GENIJALNA, i trebaju procitati svako 5 godina... garantovano ce se dozivjeti drugacije i bolje svaki put.

Mladjim ljudima ce oba djela biti vjerujem preteska (meni jesu u srednjoj), ali drugacije dozivis sa 25, drugacije sa 35 itd...

Valjda treba zivotno iskustvo da se razumije ono o cemu Mesa govori.

:thumbup:
airborne
Posts: 1
Joined: 07/06/2010 10:31

#55 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by airborne »

Odlična knjiga, lakša je od derviša. Sve su Mešine knjige dobre.
User avatar
2407
Posts: 4437
Joined: 26/07/2007 21:32
Location: on a 50 milion year trip...

#56 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by 2407 »

komi wrote:jedva čekam da počnem čitati mešu i andrića
jeb ga propustio sam mnogo toga u životu
ali knjige se barem mogu nadoknaditi :D
Ista situacija. Srecom imam kolekciju i od jednog i od drugog, pa se samo trebam zaleti :-D
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#57 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Truba »

ma nije problem imam i ja u kolekciji

nego nije mi se čitalo a sad mi se čita :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#58 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by zijancer »

sadmire wrote:Za "Tvrdjavu" reci da je depresivna moze samo neko ko nije citao "Dervis i smrt".
A "Tvrdjava" je naspram "Dervisa" knjiga za malu djecu, to moze potvrditi svako ko se imalo razumije u literaturu!
a neko ko ne živi zadnjih godina u bosni, nikada mu neće povjerovati
hell, nisam ni ja u prvom čitanju, ali čini mi se da je vrijeme za drugi krug :)
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#59 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by anthraxQ »

da i ja dadnem doprinos temi, da se ne "ugasi"... :wink:

Tvrdjavu sam procitao u srednjoj, prvi puta... od tada, vjerujte mi, u mnogome mi se zivot izmjenio! kasnije sam tu

knjigu procitao jos 4 puta...

Dervisa sam takodjer procitao, 2 puta... knjiga je zrelija, ali...Tvrdjava je njeznija!

P.S. Dobar je i nedovrseni roman Krug... i Ostrvo nije loše!
User avatar
anthraxQ
Posts: 1936
Joined: 14/07/2010 11:26
Location: sretan sam što osjećam,da nisam kao drugi,ne zatupljuju me medijima,u podsmijehu sam prvi

#60 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by anthraxQ »

lilla wrote:Evo nešto iz djela koje se pominje rijeđe od ostalih - Magla i mjesečina:


Dvadeset mi je godina. Na selu bih već imao djecu. A u gradu se drukčije živi. Stidiš se što si čist.

_________

Najgore je kad ljudi ćute, kad se ne objasne, pa svaka sumnja ima prava na život. I moja i tvoja. Jer ti možda misliš o meni što je samo tebi istina, što je samo za tebe moja krivica, jer te niko ne razuvjerava, a ja mogu da ti pripišem zlu namjeru, a to nije dobro.

zanimljivo! posto sam i sam u dvedesetim godinama.... :wink:
Sarajevski_Marlboro
Posts: 7686
Joined: 01/05/2010 11:41

#61 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Sarajevski_Marlboro »

Moja profesorica bosanskog jezika nam je govorila kako Dervisa cita svake godine vec 40 godina,te ga svaki put drugacije dozivi i otkrije nesto novo.
Odlucila sam da ponovim taj postupak :-D .
User avatar
statix
Posts: 2961
Joined: 27/08/2009 09:04
Location: Sarajevo

#62 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by statix »

Sarajevski_Marlboro wrote:Moja profesorica bosanskog jezika nam je govorila kako Dervisa cita svake godine vec 40 godina,te ga svaki put drugacije dozivi i otkrije nesto novo.
Odlucila sam da ponovim taj postupak :-D .
Ista moja stara, i Tvrdjavu takodjer... :D
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#63 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Mis mekinjas »

statix wrote:
Sarajevski_Marlboro wrote:Moja profesorica bosanskog jezika nam je govorila kako Dervisa cita svake godine vec 40 godina,te ga svaki put drugacije dozivi i otkrije nesto novo.
Odlucila sam da ponovim taj postupak :-D .
Ista moja stara, i Tvrdjavu takodjer... :D
dođi sine mami, u krilo..... :D :D :D :D
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#64 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by mr.gugl »

citam knjigu i kontam covjek sve nesto mene opisuje, odakle on toliko, rekoh, zna o meni?! nisam procitao mnogo knjiga (priznajem, pa ko hoce nek doda pola, ko hoce nek pola oprosti), ali Tvrdjava me odusevila. ima li ko da proda knjigu, ako mu nije po ukusu?
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#65 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Ductus Holedocus »

hajde vi,koji ste svjeze procitali Dervisa ili Tvrdjavu..ako se sjecate,ima negdje napisan citat nekog kralja,koji je dobio neko porculansko,veoma dragoceno posudje..i sve porazbijao..jer kate da je,lakse tako..nego da se svaki put jedno po jedno razbija..
U sustini,bolje je nesto dragoceno nikad ne imati,nego imati i izgubiti..
Tako nekako..
Ako se neko sjeca,nek napise...Bila bih :)
User avatar
Ductus Holedocus
Posts: 2502
Joined: 18/07/2010 00:33
Location: mejhana,kod morića hana

#66 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Ductus Holedocus »

lillo.zdravo bila nama forumasima :D :thumbup:
brzi1
Posts: 2
Joined: 01/06/2012 08:46

#67 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by brzi1 »

Pozdrav ima li neko kratak sadrdžaj od lektire Tvrđave treba mi hitno pomazite molim vas.imam maturski i ta mi je lektira :(

Hvala svima unaprijed! :)
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#68 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by palamuda »

brzi1 wrote:Pozdrav ima li neko kratak sadrdžaj od lektire Tvrđave treba mi hitno pomazite molim vas.imam maturski i ta mi je lektira :(

Hvala svima unaprijed! :)
Brzi, Brzi molim te pročitaj knjigu kad tad nema u njoj stranice koju u životu nećeš iskusiti.
brzi1
Posts: 2
Joined: 01/06/2012 08:46

#69 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by brzi1 »

palamuda wrote:
brzi1 wrote:Pozdrav ima li neko kratak sadrdžaj od lektire Tvrđave treba mi hitno pomazite molim vas.imam maturski i ta mi je lektira :(

Hvala svima unaprijed! :)
Brzi, Brzi molim te pročitaj knjigu kad tad nema u njoj stranice koju u životu nećeš iskusiti.

Vjerujem ti druze al mi sad treba kratak sadrzaj :) a ne mogu je procitat do ponedeljka nikako moram prvo vratiti knjigu stranac da bi nju podigo :)
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#70

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 03/06/2023 21:17, edited 1 time in total.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#71 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by sabina1 »

brzi1 wrote:
palamuda wrote:
brzi1 wrote:Pozdrav ima li neko kratak sadrdžaj od lektire Tvrđave treba mi hitno pomazite molim vas.imam maturski i ta mi je lektira :(

Hvala svima unaprijed! :)
Brzi, Brzi molim te pročitaj knjigu kad tad nema u njoj stranice koju u životu nećeš iskusiti.

Vjerujem ti druze al mi sad treba kratak sadrzaj :) a ne mogu je procitat do ponedeljka nikako moram prvo vratiti knjigu stranac da bi nju podigo :)
Pročitaj knjigu , možeš je pročitati za par sati , samo moraš - čitati :-D
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#72 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Challenger__ »

ultima_palabra wrote:Toliko novih značenja se otvara ovoj knjizi u današnjem vremenu, i pogotovo u situaciji u kojoj se nalazimo. Svaki misleći čovjek se, htio ne htio, nalazi u poziciji Ahmeta Šabe.
Bravo!
_____________

"Tvrđava", jedan od najjačih romana naše književnosti. Nezaobilazan, neizostavan!
User avatar
AhmetShabo
Posts: 2881
Joined: 03/03/2011 09:12

#73 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by AhmetShabo »

Tu sam
Citam vase komentarem, ježim se
Treba li reći da mi je ovo omijena knjiga?
Žalim samo sto je nisam imao kao lektiru, trebala mi je da je procitam prije svoje dvadesete..
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#74 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by Boemica »

Tvrđavu treba čitati u tinejdžerskom dobu, pa onda ponovo u adolescenciji, pa i još jednom kad se odraste.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#75 Re: Tvrdjava- Mesa S.

Post by lmo »

kako misliš u tinejdžerskom, pa opet u adolescenciji? :oops: adolescencija je period (mentalni razvoj) koji se preklapa sa pubertetom (tjelesni razvoj) najprostije rečeno, a to su te tinejdž godine, osim kod osoba kod kojih potraje do 22/23. godine.

al se slažem da je treba pročitati i nakon vremena u kojem je bila lektirsko djelo.. :thumbup:
Post Reply