Tužiteljstvo KS prikupilo dovoljno dokaza o smrti 24 bebe

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#1 Tužiteljstvo KS prikupilo dovoljno dokaza o smrti 24 bebe

Post by valterbranisarajevo »

Tužiteljstvo KS prikupilo dovoljno dokaza o smrti 24 bebe

Pokrenuta istraga protiv šefice Pedijatrijske klinike

Tužiteljstvo Kantona Sarajevo otvorilo je u utorak istragu protiv dr. Senke Mesihović - Dinarević, šefice Pedijatrijske klinike Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.
“Tužiteljstvo je donijelo odluku o pokretanju istrage protiv šefice Pedijatrijske klinike, zbog postojanja osnovane sumnje da je počinila krivično djelo protiv zdravlja ljudi, a što je utvrđeno na osnovu do sada prikupljenih dokaza i nalaza obdukcija beba Malagić i Mekić. Tužiteljstvo je ocijenilo da postoji osnovana sumnja da je dr. Mesihović - Dinarević, kao odgovorna osoba, propustila provođenje obaveznog unutarnjeg nadzora nad stručnim radom zdravstvenih radnika na Pedijatrijskoj klinici, po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti”, doznajemo u Tužiteljstvu KS.
Nezvanično saznajemo da je obdukcija beba Mekić i Malagić pokazala da se radi o upali mozga, odnosno o sepsi.
Podsjećamo, Tužiteljstvo KS je otkrilo da su na ovoj klinici tokom aprila umrle 24 bebe, odnosno da je u osam dana preminulo osam njih.
Slučaj je dobio medijsku pozornost nakon prijave roditelja preminule bebe Nejre Malagić, koji su osoblje bolnice krivili za nemarnost. Ubrzo je uslijedila ekshumacija bebe Mekić u Bugojnu, čije tijelo je prebačeno u prosekturu u Tuzlu na obdukciju.
Iako je Tužiteljstvo KS tek u utorak dalo svoju prvu ocjenu, prvi ljudi KCUS-a i njegovog Upravnog odbora su ubrzo nakon pokretanja istrage donijeli zaključak kako osoblje Pedijatrijske klinike nije krivo za smrt ovolikog broja beba. Podsjećamo, ovu odluku UO je donio samo na osnovu djelimične dokumentacije, budući da je Tužiteljstvo još nekoliko dana ranije izuzelo potrebnu dokumentaciju iz ove bolnice!

Oslobođenje 16.5.2007.
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#2

Post by amrino »

:x :x :x

I onda se jos pocnu pravdati...i dizati sami sebe u nebesa...
Ne mogu ni zamisliti kako se osjecaju roditelji malih beba...neka im dragi Bog da snage da to izdrze... :(
I kako se sutra otici poroditi u tu istu ustanovu?
Kako se dati njima u ruke?! :? :x
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#3

Post by valterbranisarajevo »

Mi svi moramo, jednostavno moramo, vršiti pritiske svim sredstvima na vlast da se što prije završi i pusti u funkciju porodilište Zehra Muidović, te da se u njemu smjeste pored porodilišta, institut za majku i dijete kao i pedijatrijska klinika.

Pa makar morali ležati pred zgradom Kantona..
Unjustice
Posts: 175
Joined: 14/04/2007 01:14

#4

Post by Unjustice »

Cekaj ne mozemo samo Milosevica kriviti za ono sto nam je Srbija uradila? Sta je sa ostatkom "ekipe"? Mislim da tu jos treba biti krivicnog gonjenja.
bloody hell
Posts: 14
Joined: 15/05/2007 22:49
Location: third rock

#5

Post by bloody hell »

sencho wrote:Znao sam da tu nesto smrdi (a ocito i "odgovorni" sa Koseva) onaj dan kada se nastradale bebe iz Ljubice Ivezic. Jedna od beba koja je dovezena na Kosevo tog dana je navodno uspjesno reanimirana, i to "samo zahvaljujuci nadljudskim naporima dr. Senke Mesihović - Dinarević". Ovo se moglo cuti u svim vijestima tog i narednog dana i bilo je veoma iritantno, nekako na silu.
bilo je grozno
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#6

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

Sud će utvrditi da li je bilo propusta radnika, doktora i direktorice.

Treba uzeti u obzir ono šta se dešava u našoj zemlji.Sveopšti uvoz smeća od GM hrane i sjemeena do mlijeka i mesa sa nepoznatim dozama hormona rasta i antibiotika, ne znamo šta nam radi osiromašeni uran, ne znamo ko vozi dizelaše na trafo ulje, haraju bruceloza i kju-groznica, ne znamo šta nam rade pojačivači okusa, GM zasladjivači u hrani, ne znamo kakvu vodu pijemo,...sve je to moglo utjecati na zdravlje roditelja, pa tako i na zdravlje beba...Dio smo eksperimenta još od Ikara i lanč paketa, pa sve do danas.
Javni zavod za zdravstvo FBiH opremljen super kvalitetnom IT opremom iz nekog veoma povoljnog kredita, e da bi kvalitetno upratio kakve bolesti bolujemo i od čega umiremo.
Zakon o hrani usvojen, ali nema podzakonskih akata, pa se može prodavati bilo šta, uprkos zabranama.

Ponavljam, sud će utvrditi da li je bilo propusta u porodilištu. Optužnica nije isto što i presuda.
idic
Posts: 865
Joined: 04/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#7

Post by idic »

Poslije bahatog i nadmenog nastupa na TV emisije šefice pedijarijske klinike, iskreno me je obradovala ova vijest. Da se jednom stane u kraj njihovom javašluku i bezobrazluku. Iskreno se nadam da će ovaj primjer pokrenuti lavinu i da će ljudi shvatiti da nisu bogovi u bijelim mantilima i da moraju odgovarati za svoje propuste i greške. :x
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#8

Post by Dori »

Sinoc je na vijestima bilo da su dokaza o smrti samo 4 bebe :?
malena`
Posts: 25
Joined: 13/05/2007 21:33
Location: SARAJEVO

#9

Post by malena` »

ti ljudi ipak imaju i dosta uspjeha gore nije to bas sve tako crno,ipak su to nedonesena djeca,djeca bez imunog(razvijenog mislim)sistema i svaka promjena i intervencija oko njih moze biti kobna
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#10

Post by _BosanaC »

HASKY wrote:ti ljudi ipak imaju i dosta uspjeha gore nije to bas sve tako crno,ipak su to nedonesena djeca,djeca bez imunog(razvijenog mislim)sistema i svaka promjena i intervencija oko njih moze biti kobna
I tako petnaest beba u mjesec dana? :?
malena`
Posts: 25
Joined: 13/05/2007 21:33
Location: SARAJEVO

#11

Post by malena` »

_BosanaC wrote:
HASKY wrote:ti ljudi ipak imaju i dosta uspjeha gore nije to bas sve tako crno,ipak su to nedonesena djeca,djeca bez imunog(razvijenog mislim)sistema i svaka promjena i intervencija oko njih moze biti kobna
I tako petnaest beba u mjesec dana? :?
nije u redu to je bez daljnjeg ali ljudi pa oni rade evo u ovo vrijeme strajka mislim da su jedini u BIH koji svaki minut u 24h radeeeeeee I SPASAVAJU IDALJE I JOS SE BORE SA KOJEKAKVIM OPTUZBAMA!!!!!!!!
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#12

Post by _BosanaC »

HASKY wrote:
_BosanaC wrote:
HASKY wrote:ti ljudi ipak imaju i dosta uspjeha gore nije to bas sve tako crno,ipak su to nedonesena djeca,djeca bez imunog(razvijenog mislim)sistema i svaka promjena i intervencija oko njih moze biti kobna
I tako petnaest beba u mjesec dana? :?
nije u redu to je bez daljnjeg ali ljudi pa oni rade evo u ovo vrijeme strajka mislim da su jedini u BIH koji svaki minut u 24h radeeeeeee I SPASAVAJU IDALJE I JOS SE BORE SA KOJEKAKVIM OPTUZBAMA!!!!!!!!
Nisu to kojekakve optuzbe, niti su sve bebe bile nedonoscad :x

Ne daj Boze da je tvoje dijete u pitanju, pitao bih te onda :x
malena`
Posts: 25
Joined: 13/05/2007 21:33
Location: SARAJEVO

#13

Post by malena` »

_BosanaC wrote:
HASKY wrote:
_BosanaC wrote: I tako petnaest beba u mjesec dana? :?
nije u redu to je bez daljnjeg ali ljudi pa oni rade evo u ovo vrijeme strajka mislim da su jedini u BIH koji svaki minut u 24h radeeeeeee I SPASAVAJU IDALJE I JOS SE BORE SA KOJEKAKVIM OPTUZBAMA!!!!!!!!
Nisu to kojekakve optuzbe, niti su sve bebe bile nedonoscad :x

Ne daj Boze da je tvoje dijete u pitanju, pitao bih te onda :x
sve su bebe bile nedonoscad dvije su bile ispod 800grama dvije su bile sa anomalijama a ovo znam jer mi prijateljica radi na tom odjelu i mislim da bi trebao malo raspitati sta znaci nedonosce i kakve su mu sanse za zivot.a moje djete je lezalo takodje tu i HVALA BOGU DOBRO JE I KAD BI MU TREBAO DOKTOR OPET BIH OTISLA GORE!!!!!!!!
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#14

Post by amrino »

Ma meni nije jasno ZASTO je toliko beba NEDONOSCAD.
Neko se ocito nije dobro brinuo za zdravlje majki... :x
User avatar
8. sekretar SKOJ-a
Posts: 1242
Joined: 23/01/2005 18:49
Location: Galerija Marsaevi - Republika Bosna i Hercegovina.

#15

Post by 8. sekretar SKOJ-a »

amrino wrote:Ma meni nije jasno ZASTO je toliko beba NEDONOSCAD.
Neko se ocito nije dobro brinuo za zdravlje majki... :x

:thumbup: Pravo pitanje!
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#16

Post by ja_cura_ »

HASKY wrote:
_BosanaC wrote:
HASKY wrote:ti ljudi ipak imaju i dosta uspjeha gore nije to bas sve tako crno,ipak su to nedonesena djeca,djeca bez imunog(razvijenog mislim)sistema i svaka promjena i intervencija oko njih moze biti kobna
I tako petnaest beba u mjesec dana? :?
nije u redu to je bez daljnjeg ali ljudi pa oni rade evo u ovo vrijeme strajka mislim da su jedini u BIH koji svaki minut u 24h radeeeeeee I SPASAVAJU IDALJE I JOS SE BORE SA KOJEKAKVIM OPTUZBAMA!!!!!!!!
hajd' ne zezaj, sta je sa Hitnom pomoci? oni to nemaju dezure 24h dnevno?!
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by _BosanaC »

Ma jebo i bebe i majke, BOGOVI u bijelim mantilima ce i dalje ostati BOGOVI, majke ako nemaju para da gurnu u dzep istim tim BOGOVIMA nece niko ni paziti na njih, sve ce na kraju zavrsiti na teoriji zavjere, i idemo dalje kako smo i naucili :x

Evo, juce slusam kako je i gazdi Pomodorina sve namjesteno, kako nije on kriv ni za sta, kao ni Pomodorino, kako je Celo u blizini otvorio fast food pa mu ne ide, kako je narod stoka jer blati covjeka a on obilazi ljude :x

Ni ne zasluzujemo bolje od ovog sto imamo :x

P.S. Uostalom, mozda je to sve tako BOG htjeo? :oops:
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#18

Post by uvjek dobar gost »

Bruceloza i Kju groznica u Sarajevu......?????

Kantonalna vlada.... NAPOLJE.... ministre zdravstva kantona u zatvore....-.

Svi u štrajk....... jer definitivno je vrijeme da se krene !!!!!
malena`
Posts: 25
Joined: 13/05/2007 21:33
Location: SARAJEVO

#19

Post by malena` »

uvjek dobar gost wrote:Bruceloza i Kju groznica u Sarajevu......?????

Kantonalna vlada.... NAPOLJE.... ministre zdravstva kantona u zatvore....-.

Svi u štrajk....... jer definitivno je vrijeme da se krene !!!!!
BRAVO MAJSTORE :D
malena`
Posts: 25
Joined: 13/05/2007 21:33
Location: SARAJEVO

#20

Post by malena` »

_BosanaC wrote:Ma jebo i bebe i majke, BOGOVI u bijelim mantilima ce i dalje ostati BOGOVI, majke ako nemaju para da gurnu u dzep istim tim BOGOVIMA nece niko ni paziti na njih, sve ce na kraju zavrsiti na teoriji zavjere, i idemo dalje kako smo i naucili :x

Evo, juce slusam kako je i gazdi Pomodorina sve namjesteno, kako nije on kriv ni za sta, kao ni Pomodorino, kako je Celo u blizini otvorio fast food pa mu ne ide, kako je narod stoka jer blati covjeka a on obilazi ljude :x

Ni ne zasluzujemo bolje od ovog sto imamo :x

P.S. Uostalom, mozda je to sve tako BOG htjeo? :oops:
U SVAKOM SLUCAJU SVE SE DESAVA SA NEKIM RAZLOGOM,SVE JE OVO NEKA VRSTA KUSNJE OD BOGA,NAZALOST UGLAVNOM NEVINI NASTRADAJU :x :?
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#21

Post by uvjek dobar gost »

Bez imalo šale... rade nam o glavama , a m se pravimo da je sve ok...
A daleko je od toga...
User avatar
Dust
Posts: 191
Joined: 26/01/2005 15:55
Location: negdje na putu
Contact:

#22

Post by Dust »

Ama ljudi ne budite djeca od toga nema nista, ovo je prica za malu djecu. Daj nadjite mi ''vjestaka medicinske struke'' (koji ce u ovom slucaju morati biti konsultovani za stvari i radnje iz struke) koji ce posvjedociti ili optuziti kolegu doktora.???
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
malena`
Posts: 25
Joined: 13/05/2007 21:33
Location: SARAJEVO

#23

Post by malena` »

Dust wrote:Ama ljudi ne budite djeca od toga nema nista, ovo je prica za malu djecu. Daj nadjite mi ''vjestaka medicinske struke'' (koji ce u ovom slucaju morati biti konsultovani za stvari i radnje iz struke) koji ce posvjedociti ili optuziti kolegu doktora.???
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad:
jesi li upoznata sa slucajem u zenici od prije par godina kada je taj kolega vjestak med.struke optuzio i zatvorio kolegu zbog nemara :? :oops:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#24

Post by _BosanaC »

uvjek dobar gost wrote:Bez imalo šale... rade nam o glavama , a m se pravimo da je sve ok...
A daleko je od toga...
Ko nam radi? Ne radi nam niko o glavama.

Bog je tako htio.

A Bog je Milostiv.

Amin.
User avatar
giga
Posts: 429
Joined: 14/10/2002 00:00

#25

Post by giga »

optuznica je podignuta protiv direktorice radi toga sto navodno nije vrsila dovoljnu kontrolu rada svojih zaposlenika, sto se nekom tuziteljskom logikom dovodi u vezu sa smrcu 4 bebe na jednom odjeljenju klinike

svi zaposlenici klinike svaki dan imaju sastanak ujutro i rano popodne kada se analizira sav rad i svi novi/stari pacijenti
-> http://www.pedijatrija-sa.ba/onama.php

klinika radi organizovana u 11 odjeljenja, od kojih je jedno odjeljenje Neonatologija sa intenzivnom njegom na kojem su zaposleni 9, ponavljam 9 ljekara, od ukupno 38 ljekara koji su zaposleni na cijeloj Pedijatrijskoj klinici. to je odjeljenje gdje su navedene 4 bebe umrle... ovdje napominjem da na ovo odjeljenje dolaze SAMO BEBE KOJE SU ZIVOTNO UGROZENE, i da se na na Pedijatrijskoj klinici zene NE PORADJAJU, vec se porode na Ginekoloskoj klinici i zatim ako je beba izuzetno ugrozena (a posebno nedonoscad) SAMO takve bebe odlaze na Pedijatrijsku kliniku na ovo odjeljenje
-> http://www.pedijatrija-sa.ba/odjeljenja.php#4

dakle, s obzirom da svaki dan ljudi sastance, konsultuju se, podnose izvjestaje, i plus sto direktorica obilazi sva odjeljenja tokom radnog dana, ne znam zaista sta je tu profesorica kriva pod navodom da nije vrsila dovoljnu kontrolu. takodjer, raspitajte se ili otidjite sami na KCUS - vidjet cete da je Pedijatrijska klinika svemirski brod u odnosu na druge klinike, sa izuzetnim osobljem koje se stalno dodatno obucava, opremom koja se stalno nabavlja (donacijama koje, by the way, uglavnom pronalazi upravo direktorica) itd.
-> http://www.pedijatrija-sa.ba/onama.php#rad

drugo, zaposleno je 9 ljekara na odjeljenju za Neonatologiju (i plus setre, tehnicari), i ne vidim zasto je u slucaju 4 bebe direktorica na meti tuziteljstva i javnosti, a takodjer treba imati u vidu da se ovdje zbrinjavaju samo izuzetno zivotno ugrozena djeca te da je, nazalost, normalno da veci broj djece/bebe na ovom odjeljenju umre u toku kratkog vremenskog perioda (pa i u mjesec dana)
-> http://www.google.com/search?q=neonatal%20death
-> http://content.nejm.org/ (search: neonatal death)

meni se sve ovo cini kao hajka, obicna hajka na jednu osobu ili jednu kliniku zbog ko zna kojih razloga (postoji milion opravdanih razloga da se stotine drugih ljekara/direktora optuzuje po novinama, ali niko nista)

nas narod je neobrazovan, a ovo obrazovanog naroda sto imamo smatraju se velikim medicinskim strucnjacima. ja sam pred pocetak svog studija medicine (da, studiram medicinu i zao mi je sto me to kod vecine vas koji ovo citate automatski cini lopovom, bezobraznikom, uobrazenom samoljubljivom karijeristickom svinjom, iako imam samo iskrene i jasne humanisticke motive rada) mislio da su mnogi u pravu kada olako kritikuju rad ljekara, ali danas smatram da se tim poslom trebaju baviti iskljucivo medicinski strucnjaci (medicinski strucnjaci ljekari u kontroli, tuziteljstvu i sl.) i da javnost ne treba da se bombasticno informise prije presuda

nazalost, kod nas to ipak rade ljudi sa nikakvim ili povrsnim uvidom u medicinsko znanje, a medju takve ljude se ubrajaju i clanovi sudstva i tuziteljstva

generalno je vise stete nego koristi od toga da se javnost ovako rano ukljucuje probleme u medicini, jer ljudi izgleda ne prihvataju da je umiranje dio i zivota i medicine, da postoje statisticki utvrdjena ucestalost greski, komplikacija i sl. i da nikome ta cinjenica nije draga.
-> http://www.medicalnewstoday.com/medical ... wsid=11856
-> http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5602a1.htm

istrazivanje i razvoj su nesto cime se to u buducnosti moze smanjiti, a ne zaboravimo da takva ulaganja kod nas ne postoje i da BiH ne ulaze u nauku (EU zemlje ulazu 2% - 3% GDPa, a mi 0,01%)
-> http://www.anubih.ba/strategija/Strategija.pdf

na dan kada je u medijima objavljena ova hajka, takodjer je objavljena i oslobadjajuca presuda za Izudina Bajrovica u kojem sud kao "OLAKSAVAJUCU okolnost" navode da je "otac dvoje maloljetnje djece", i da je sud odbacio prijedlog da se uputi na lijecenje od alkoholizma (pijan zestoko pretukao zenu 4 puta u mjesec dana) jer je on "javna licnost" - interesantna argumentacija

takodjer, dan poslije, u Danima je objavljen jedan clanak u kojem se, ni manje ni vise, na osnovu traceva, mafija usmjerava na napad protiv jednog neurohirurga. u istom tom broju novinarka dana kao jedan od uzroka cestog trovanja hranom citira doktoricu infektologa i navodi i bakteriju "echeriah colli". ta doktorica je sigurno, 100%, pravilno izgovorila, ali sta ces... kada nam o medicini javnost saznaje od medicinski nepismenih novinara i medicinski nepismenih sudova/tuzioca. sto se tice ovog neurohirurga, njegov problem, cini mi se, nije novinarska nepismenost, vec ili zloba ili teska podmitljivost i naravno, malo zlobe jer covjek je ipak ljekar.
Post Reply