Tuzba, ugriz psa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
forumka
Posts: 86
Joined: 02/10/2010 11:16

#1 Tuzba, ugriz psa

Post by forumka »

Zdravo,

Da li je neko imao iskustva sa tuzbom, po osnovu ugriza psa lutalice, da je tuzio opcinu odnosno kanton? kakva su iskustva?
Lp,
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#2 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by mad_max_ba »

forumka wrote:Zdravo,

Da li je neko imao iskustva sa tuzbom, po osnovu ugriza psa lutalice, da je tuzio opcinu odnosno kanton? kakva su iskustva?
Lp,
Zapisnik iz hitne
Zapisnik iz MUP-a

Osnov za sve...
forumka
Posts: 86
Joined: 02/10/2010 11:16

#3 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by forumka »

Znam to, nego kakav je ishod, koliko traje proces itd?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#4 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by Korisnikk »

forumka wrote:Znam to, nego kakav je ishod, koliko traje proces itd?
Koliko traje... Zavisi. Prvostepeni u pravilu godinu do dvije. Drugostepeni, opet zavisi. Na Kantonalnom u Zenici oko dvije do tri godine. Tuzla po pet. Sarajevo pet i više.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#5 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by vješalica »

koliko god da čekaš isplatiće ti se kad dođe cifra koja god da bude
nemoj bježati da tužiš
nek se bagra nauči pameti sa đukelama
forumka
Posts: 86
Joined: 02/10/2010 11:16

#6 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by forumka »

Otprilike koji se iznos dobije, je li neko licno imao iskustva?
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#7 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by bingov buraz »

A moralna satisfakcija to nista?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#8 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by Korisnikk »

Zavisi od povrede. Vještak kojeg ti plaćaš vještači jačinu i trajanje bola i straha i od njegovog nalaza zavisi koliko dobiješ + od toga da li si imao/la dodatne troškove (kupovina lijekova, prevoz radi liječenja...). Neko dobije 500,00 KM, neko 1.400,00 KM. Zavisi.
forumka
Posts: 86
Joined: 02/10/2010 11:16

#9 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by forumka »

Vještačenje obavlja vještak ortoped i neuropsihijatar. Znam da zavisi od niza okolnosti, ali me zanima kako se to pretezno zavrsavalo?
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#10 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by orinoco »

Korisnikk wrote:
forumka wrote:Znam to, nego kakav je ishod, koliko traje proces itd?
Koliko traje... Zavisi. Prvostepeni u pravilu godinu do dvije. Drugostepeni, opet zavisi. Na Kantonalnom u Zenici oko dvije do tri godine. Tuzla po pet. Sarajevo pet i više.
Šta ako je pas ugrizo u samoodbrani? Ako mu je život bio ugrožen, ili njegovih štenaca... Mora li tužitelj dokazivati namjeru psa i ima li tužena strana pravo na odbranu i protivtužbu?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#11 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by Korisnikk »

orinoco wrote:
Korisnikk wrote:
forumka wrote:Znam to, nego kakav je ishod, koliko traje proces itd?
Koliko traje... Zavisi. Prvostepeni u pravilu godinu do dvije. Drugostepeni, opet zavisi. Na Kantonalnom u Zenici oko dvije do tri godine. Tuzla po pet. Sarajevo pet i više.
Šta ako je pas ugrizo u samoodbrani? Ako mu je život bio ugrožen, ili njegovih štenaca... Mora li tužitelj dokazivati namjeru psa i ima li tužena strana pravo na odbranu i protivtužbu?
Pas nema pravo na odbranu i protivtužbu jer nije subjekat prava nego objekat prava. On nije stvar ali se na njega primjenjuju propisi koji vrijede za stvari.
forumka
Posts: 86
Joined: 02/10/2010 11:16

#12 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by forumka »

Mene najviše interesuje, da li je neko imao konkretan slucaj i kako se zavrsilo? Okolnosti mogu biti drugačije, ali sam cin ugriza psa je isti.
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#13 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by mad_max_ba »

ja sam angažovao advokata
reko mu sve što bude od države nek sebi uzme i dao mu dokumentaciju, nemam pojma ni dokle je niti me je ko zvao za šta...

Nije mi se dalo trošiti vrijeme a nisam htio pustiti da to tek tako prođe, jer pas me je ujeo na takav način da sam se zahvaljivao Bogu što sam bio ja a ne neko dijete ili neko ko ne zna sa psima, doslovno se mimoišli i čapio me za guzicu, nije ni zarežao ni zalajao ništa.
Ja se okrenuh kad on mene ujeda..
forumka
Posts: 86
Joined: 02/10/2010 11:16

#14 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by forumka »

I kod mene je slicno bilo...samo sam angazovala advokata, pa moram placati te me interesuje kad se otprilike proces zavrsi da mogu vratiti ulozeni novac, ako dobijem presudu...
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#15 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by orinoco »

forumka wrote:I kod mene je slicno bilo...samo sam angazovala advokata, pa moram placati te me interesuje kad se otprilike proces zavrsi da mogu vratiti ulozeni novac, ako dobijem presudu...
Ko zastupa tuženu stranu, je li općinski pravobranilac?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#16 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by Korisnikk »

Da. Opštinski pravobranilac.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17 Re: Tuzba, ugriz psa

Post by moonca »

forumka wrote:I kod mene je slicno bilo...samo sam angazovala advokata, pa moram placati te me interesuje kad se otprilike proces zavrsi da mogu vratiti ulozeni novac, ako dobijem presudu...
Ok sto si angazovao advokata, ali ga moras pratiti sta radi. Zna se otegnuti i njegovom krivicom a ti mu placas izlaske na svako rociste.
:roll:
Post Reply