Tužba-mjenica iz 2007 godine

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#1 Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Admir_1984 »

Pozdrav,

Neki dan donese poštar plavu kovertu na mamino ime, a u njoj presuda na protest mjenice iz 2007 godine :? U prilozima ta odluka i dokumenti iz 2007 kao dug neki. Moji su tad nekad nešto renovirali i u kerametalu uzeli nešto u iznosu preko 1500 KM, od čega su 200 i nešto platili kešom, a iznos od 1400 otprilike dogovorili kao neki potrošački kredit na 9 rata od oko 170 maraka preko hipo banke. Taj ugovor i plan otplate je došao sad u prilogu, kao i kopija fiskalnog za keš. Moji se sekunde ne sjećaju na koji način su to otplatili, a nikad nikakva opomena ili nešto slično nije došlo. Još ispod piše ako se kasni 10 dana ide opomena i dalje već kako ide....Jedino što mi pada na pamet da su oni to dogovorili a onda u medjuvremenu to sve isplatili, jer nema šanse da su uzeli to nešto i nikad nisu platili :?
Dalje piše da su tu mjenicu il šta već hipo banka prebacila na neku mikrokreditnu organizaciju iz banja luke, a koju zastupa neki advokat iz travnika pa to preko njega ide. Mama ga je zvala, ostavila podatke rekao se javiti dok vidi šta je tačno al još ne zove.
U papirima još piše da se za tri dana javi ako se ima dokaz da je dug isplaćen :?

Jel moguće da ovde neko lovi u mutnom ili šta je u pitanju? Mama dok nije otišla u penziju prije 5 godina je dizala kredite i nikad se taj dug nije pojavljivao, a znam da lrc biro uvijek ima podatke ako si nekoj financijskoj ustanovi dužan.
Svaki savjet je dobrodošao jer žena ne zna šta da radi i odakle da krene a skoro joj je i 70 godina :sad:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24393
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Haris.ba »

Sad iz glave, 10 godina je zastara izvršenja presude.

Rokovi za mjenicu, protestiranje mjenice su kratki.

Odnesi ti to nekom advokatu, nek čovjek ti fino rastumači, ovako napamet teško će ti iko išta znati reći.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by vjesticanametli »

banka prodala dug MKO ili :? ......nista s njima ne pricaj....niti je kod njih bila zaduzena niti su oni dali pare.....ako su kupili od banke potrazivanja sami su sebe jebali.......ima li tvoja mama izvode ili nesto kako ste otplacivali ali ne zovite MKO i ne upustajte se ba u rasprave......ko se upeca upeco se :roll: e svasta ljudi dragi mjenice trazite uvijek nakon otplate duga ponistene nazad
ne zovite tog hahara iz travnika i naDZite advokata nek vam pomogne tj da mu odgovori i to skine s `murca da prostis ....sretno :thumbup:
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Tomahawk11 »

Ne kontam što bi došlo sa suda ako je dug isplaćen :?
Da nije promijenjena adresa stanovanja...ona koja je bila kad se mjenica potpisivala, tu je sigurno dolazilo sve sa suda.
Nekako puno nepoznatih u jednačini.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#5 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Admir_1984 »

Adresa nam je ista 30 godina. Ovo je milion posto isplaćeno samo poslje 12 godina ajd ti nadji dokaz. Ako su plaćali preko uplatnica nećeš valjda 12 godina čuvati uplatnice :-) vidjece sa arhivom gdje je radila da nadju platne liste iz tog perioda da nije slučajno prebacila da se skida sa plate 9 mjeseci, ako uopšte drže arhivu toliko dugo.

Meni kao laiku pada na pamet samo da kada su izmirili to da to tamo nije rasknjizeno pa sad se neko pravi lud i lovi u mutnom. Pa za bilo kakav dug da je tad postojao davno bi te ganjali, tužili i šta sve ide. Vezano za zastaru ne kontam jer je sa suda došlo, valjda se tamo kontaju u te stvari.
Vidjecu da nazovemo ovu besplatnu pravnu pomoć u kantonu možda oni šta pametnije kažu.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#6 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by nlt »

ja mislim da sud nesto kao ne pazi na zastaru, nego to kao ti pratis
provjerite to..
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by kuli1961 »

Sto rece @tomahawk- puno nepoznatih u (ne)jednacini!
Polako, povuci rucnu i kreni od pocetka!
Kazes- presuda? Kada je tacno urucena? Sta pise- koji je rok zalbe (sporovi male vrijednosti- rok je 15 dana)? Je li mama ikad pozivana na sud?
Protest mjenice. vanparnicni postupak- sud poziva mjenicnog duznika dap lati dug iz mjenice.. POZIVA? Je li pozivana, da li se odazvala?
Sta pise u presudi- kada je trazen protest?
Opsti rok zastare- po Zakonu o obligacionim odnosima 5 ili 10 godina?
Ako se ne varam. rok za protest- godinu dana od dospjelosti? Sadrzaj mjenice- ima li datum -moze biti od znacaja?
Hitno idi advokatu, ne oklijevaj. Nisam siguran da ti BPP (besplatna pravna pomoc moze sta pomoci, ali probaj i kod njih..
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#8 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Admir_1984 »

Hvala svima na savjetima, dole postavljam linkove gdje sam slikao svu dokumentaciju koja je došla pa možda pomogne da razjasnimo ako je moguće. Advokat nam i nije najpovoljnija varijanta jer su oba roditelja u penziji, a ja na birou (vss) :sad: Bilo je pitanje jel ikad išta sa suda dolazilo u vezi ovoga, nije nikad ništa. Po nekim karticama znale su dolaziti opomene kao vecini al otkako je u penziji sve je nulirano i ima samo jedan manji kredit. Hvala jos jednom na savjetima











kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#9 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by kuli1961 »

Necu ti moci puno pomoci, ali ti mozda ovo bude od pomoci:
1. ovo nije presuda- ovo je zahtjev Procesnog centra ASOLSME Banja Luka za protest mjenice
2. moras naci uplatnice ili sta god, iz cega se vidi da je majka placala obaveze- kako je placano- cash na uplatnicu ili odbijanjem od plate(npr. trajni nalog)-ako je bilo ko od roditelja u to vrijeme bio zaposlen- trci u banku i trazi izvode za period 01.10.17-01.06.08., za lsucaj da je placano preko banke
3. ugovor glasi na 9 rata- od 01.10.2007. pa do 01. 6 2008. godine- 173,12 x 9 =1558,08- kako god racunam, potrazivana suma od 1438,08 se ne uklapa
4. prema ugovoru- banka je ovlastena ovo potrazivanje prenijeti na MIKROKREDITNU ORGANIZACIJU ASOLSME KREDIT- sjediste je u Sarajevu, Halilovići 12, a kao trazilac se javlja ovaj Procesni centar_ uloži prigovor aktivne legitimacije, tj da protest mjenice trazi neovlastena osoba- mozda je tanko, ali makar nesto...
5. cini mi se da zahtjev ne sadrzi sve sto protest mora imati- vidi član 73. Zakona o mjenici; rok zastare je 3 godine- vidi clan 80 Z. o mjenici F BiH-
6. obavezno napisi sudu odgovor na zahtjev za protest- ako ti nije kasno- rok je bio 3 dana-prigovor iz tacke 4 i prigovor zastarjelosti- da se mjenica mogla protestirati u roku od 3 godine od dospjelosti duga- pocev od 01.06.2008, a da je protest sudu dat 12.5.2020.

sretno
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#10 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Admir_1984 »

Poslali smo sudu odgovor na protest pozivajući se na zakon o zastari i da nismo u mogućnosti nakon toliko godina naći dokaze
User avatar
Dioklecijan
Posts: 37
Joined: 01/03/2020 13:59

#11 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Dioklecijan »

Samo pravo ne zastarjeva kao takvo, ali zastarjeva pravo na naplatu sudskim prinudnim putem, ali na to pravo sud ne pazi ex officio već po prigovoru stranaka. Ako te neko poziva preko suda da platiš dug a ti sudu ne kažeš da se pozivaš na ZOO i pravila o zastari, sud će presuditi u njegovu korist.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#12 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Admir_1984 »

Evo nakon što smo poslali odgovor sudu dolazi nam sad ovo ?



Šta ovo tačno znači
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#13 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by kica »

To tacno znaci da ne mozes pravni problem na ovom forumu rjesavat - sve sto ti je gore napisano od ljudi koji nisu pravnici ti nije pomoglo.

Kuli koje je pravnik ti je rekao da ides advokatu.

Doneseno je rjesenje protiv tebe.
User avatar
Arachnoidea
Posts: 688
Joined: 30/11/2019 00:22

#14 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Arachnoidea »

To znaci pare na sunce :run:
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#15 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Admir_1984 »

kica wrote: 26/03/2021 17:52 To tacno znaci da ne mozes pravni problem na ovom forumu rjesavat - sve sto ti je gore napisano od ljudi koji nisu pravnici ti nije pomoglo.

Kuli koje je pravnik ti je rekao da ides advokatu.

Doneseno je rjesenje protiv tebe.
Pa advokat nam je i savjetovao da napišemo to što smo poslali u 6 mjesecu prošle godine a napisao sam i ovde.

Općenito kao porodica nikad nismo imali posla sa advokatima, sudovima i tako to pa nam je ovo sve strano nekako i zato pokušavam ovde bar neke informacije dobiti. A advokat i košta, i sad kako ga od penzije platiti, a plus se stalno pitaš za šta uopšte. Nekome palo na pamet izmisliti il podvaliti neki dug nakon 12+ godina
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#16 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by kuli1961 »

Ne bavim se mjenicom bas svaki cas, tako da nisam do kraja upucen u tu materiju.
Ali, moglo bi biti ovako: protestni sud se nije bavio prigovorom zastare, mislim da se i ne mora baviti.
Prema sadrzaju protesta, duzan si platiti nalozeno.
Ali, ne bi trebalo biti velike sekiracije: moze se ne platiti samoinicijativno/dobrovoljno, sacekati da podnesu prijedlog za prinudno izvrsenje, protiv rjesenja o dozvoli izvrsenja podnijeti prigovor i u njemu prigovaraj osnovanost prostesta, tj. da duga uopste nema i da je zastarjelo pravo protestiranja.
Ako sud usovji prigovor, a mislim da bi trebalo, tada se taj izvrsni postupak pretvara u parnicni spor male vrijednosti (prijedlog za izvrsenje se smatra tuzbom). u tom parnicnom postupku, obe strane su duzne dokazati svoje tvrdnje.
Mislim da bi vrijedilo prisjetiti se kako je placano, ako je placano i zavisno od nacina placanja. npr. preko banke, trajni nalog ili pojeidnacno, ili preko plate, adiministrativnom zabranom, insistirati da banka ili bivsi poslodavac nadje podatke o placanjima.
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#17 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by Admir_1984 »

kuli1961 wrote: 26/03/2021 20:20 Ne bavim se mjenicom bas svaki cas, tako da nisam do kraja upucen u tu materiju.
Ali, moglo bi biti ovako: protestni sud se nije bavio prigovorom zastare, mislim da se i ne mora baviti.
Prema sadrzaju protesta, duzan si platiti nalozeno.
Ali, ne bi trebalo biti velike sekiracije: moze se ne platiti samoinicijativno/dobrovoljno, sacekati da podnesu prijedlog za prinudno izvrsenje, protiv rjesenja o dozvoli izvrsenja podnijeti prigovor i u njemu prigovaraj osnovanost prostesta, tj. da duga uopste nema i da je zastarjelo pravo protestiranja.
Ako sud usovji prigovor, a mislim da bi trebalo, tada se taj izvrsni postupak pretvara u parnicni spor male vrijednosti (prijedlog za izvrsenje se smatra tuzbom). u tom parnicnom postupku, obe strane su duzne dokazati svoje tvrdnje.
Mislim da bi vrijedilo prisjetiti se kako je placano, ako je placano i zavisno od nacina placanja. npr. preko banke, trajni nalog ili pojeidnacno, ili preko plate, adiministrativnom zabranom, insistirati da banka ili bivsi poslodavac nadje podatke o placanjima.
Hvala puno na objašnjenju. Kao što mi se na prvu i činilo jel moguće da ovde idu na neki prepad nešto pa kome prodje prodje? Stvarno neugodna situacija da se baviš nečim što je davno bilo ,a da je marka duga ostala pa valjda bi te sve te godine poslje neko tražio i tužio, a ne poslje 12 godina :-)
123bih123
Posts: 563
Joined: 19/10/2018 01:38

#18 Re: Tužba-mjenica iz 2007 godine

Post by 123bih123 »

Jedan moj dobar prijatelj isto tako da uštedi 600-700 km na kraju izgubi 30 000 km. Nije zelio otici advokatu, notaru i desi se šta se desi.

Otiđi advokatu.Bolje ti je platiti 300 km nego 1500
Post Reply