Turski čaj u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Shibby
Posts: 76
Joined: 01/01/2010 22:13

#1 Turski čaj u Sarajevu

Post by Shibby »

Gdje se ima kupiti dobar turski čaj u Sarajevu?
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#2 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by beautyfool »

Bakkal prodavnica na bascarsiji, odmah preko puta Sebilja. Oni imaju turske proizvode.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#3 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Je li moras imati i onaj dupli cajnik da bi ga pravio?
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#4 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by Ma.Le.Na »

_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2021 20:33 Je li moras imati i onaj dupli cajnik da bi ga pravio?
Trebalo bi
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#5 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by beautyfool »

_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2021 20:33 Je li moras imati i onaj dupli cajnik da bi ga pravio?
Nemoras, mozes ga praviti i kao obican caj ali trebas pri kupovini traziti caj u vrecicama i kad ga potopis u vrucu vodu cekaj neke 2-3min pa izvadi vrecicu.

Oni koriste taj dupli cajnik jer piju caj satima, pa kako caj ispusta svoju aromu bude jak, iz tog razloga u donji cajnik ide obicna voda kako bi se mogao razblaziti.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#6 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by mali_balon »

Jena anegdotica.....radio ja sa turskom vojskom nekoliko mjeseci i nestane im caja, posto nisu smjeli izaci iz baze mene zamole da im idem kupit caj i ja odem i kupim im sipak :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zovu oni mene kazu nismo trazli Himber nego caj :lol: :lol: :lol: :lol: i zadovoljili se obicnim crnim cajem

I dze ima kupit kod nas onih nturskih casa za caj
Last edited by mali_balon on 10/03/2021 20:53, edited 1 time in total.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#7 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by Ma.Le.Na »

beautyfool wrote: 10/03/2021 20:43
_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2021 20:33 Je li moras imati i onaj dupli cajnik da bi ga pravio?
Nemoras, mozes ga praviti i kao obican caj ali trebas pri kupovini traziti caj u vrecicama i kad ga potopis u vrucu vodu cekaj neke 2-3min pa izvadi vrecicu.

Oni koriste taj dupli cajnik jer piju caj satima, pa kako caj ispusta svoju aromu bude jak, iz tog razloga u donji cajnik ide obicna voda kako bi se mogao razblaziti.
U tome i jeste bit...da se kuha dugo i otpusta aromu a ti doziras vodom jacinu
Kesicom to ne mozes postic
Zato treba ovo kuhalo
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

E jbga nemam ja to kad kuhat, znaci bolje mi je Earl Grey uzimat.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#9 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by Ma.Le.Na »

Eto ti vikenda svakako nesh nidje pa pristavi ujutro, do podne ce bit taman :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Eto vikenda, nit cu dje ici nit cu pristavljat :lol:
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#11 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by beautyfool »

mali_balon wrote: 10/03/2021 20:46 Jena anegdotica.....radio ja sa turskom vojskom nekoliko mjeseci i nestane im caja, posto nisu smjeli izaci iz baze mene zamole da im idem kupit caj i ja odem i kupim im sipak :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zovu oni mene kazu nismo trazli Himber nego caj :lol: :lol: :lol: :lol: i zadovoljili se obicnim crnim cajem

I dze ima kupit kod nas onih nturskih casa za caj
:D pa ja oni za turski caj kazu caj a ostale nazivaju sa imenom. Turskih casa i cajnika imas isto u ovom bakkalu na bascarsiji a mozda da vidis i u English home u Bingo centar.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#12 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by beautyfool »

Ma.Le.Na wrote: 10/03/2021 20:49
beautyfool wrote: 10/03/2021 20:43
_BataZiv_0809 wrote: 10/03/2021 20:33 Je li moras imati i onaj dupli cajnik da bi ga pravio?
Nemoras, mozes ga praviti i kao obican caj ali trebas pri kupovini traziti caj u vrecicama i kad ga potopis u vrucu vodu cekaj neke 2-3min pa izvadi vrecicu.

Oni koriste taj dupli cajnik jer piju caj satima, pa kako caj ispusta svoju aromu bude jak, iz tog razloga u donji cajnik ide obicna voda kako bi se mogao razblaziti.
U tome i jeste bit...da se kuha dugo i otpusta aromu a ti doziras vodom jacinu
Kesicom to ne mozes postic
Zato treba ovo kuhalo
Ma ako nece imati kakve goste iz turske nema potrebe da se zahmeti oko cajnika, slobodno nek kupi vrecice i nek si napravi
caj, nema neke razlike.
A ako hoce duze da ispija moze i u dvije dzezve pa u jednu caj u drugu vodu.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#13 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by mayab »

mali_balon wrote: 10/03/2021 20:46 Jena anegdotica.....radio ja sa turskom vojskom nekoliko mjeseci i nestane im caja, posto nisu smjeli izaci iz baze mene zamole da im idem kupit caj i ja odem i kupim im sipak :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zovu oni mene kazu nismo trazli Himber nego caj :lol: :lol: :lol: :lol: i zadovoljili se obicnim crnim cajem

I dze ima kupit kod nas onih nturskih casa za caj
U Bingu na Stupu, onaj neprehrambeni, veliki izbor i dobre cijene tih čaša
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#14 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by mali_balon »

mayab wrote: 11/03/2021 06:36
mali_balon wrote: 10/03/2021 20:46 Jena anegdotica.....radio ja sa turskom vojskom nekoliko mjeseci i nestane im caja, posto nisu smjeli izaci iz baze mene zamole da im idem kupit caj i ja odem i kupim im sipak :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zovu oni mene kazu nismo trazli Himber nego caj :lol: :lol: :lol: :lol: i zadovoljili se obicnim crnim cajem

I dze ima kupit kod nas onih nturskih casa za caj
U Bingu na Stupu, onaj neprehrambeni, veliki izbor i dobre cijene tih čaša
:thumbup: :thumbup:
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#15 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by mali_balon »

beautyfool wrote: 10/03/2021 21:37
mali_balon wrote: 10/03/2021 20:46 Jena anegdotica.....radio ja sa turskom vojskom nekoliko mjeseci i nestane im caja, posto nisu smjeli izaci iz baze mene zamole da im idem kupit caj i ja odem i kupim im sipak :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zovu oni mene kazu nismo trazli Himber nego caj :lol: :lol: :lol: :lol: i zadovoljili se obicnim crnim cajem

I dze ima kupit kod nas onih nturskih casa za caj
:D pa ja oni za turski caj kazu caj a ostale nazivaju sa imenom. Turskih casa i cajnika imas isto u ovom bakkalu na bascarsiji a mozda da vidis i u English home u Bingo centar.
:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

beautyfool wrote: 10/03/2021 21:40
Ma ako nece imati kakve goste iz turske nema potrebe da se zahmeti oko cajnika, slobodno nek kupi vrecice i nek si napravi
caj, nema neke razlike.
A ako hoce duze da ispija moze i u dvije dzezve pa u jednu caj u drugu vodu.
Ma sebi hocu na poslu da pravim. Mogu znaci vrecice?

Da imam goste iz Turske pocastio bi ih necim nasim, nisu dosli u Bosnu iz Turske da piju turski caj :D
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#17 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by beautyfool »

_BataZiv_0809 wrote: 11/03/2021 08:08
beautyfool wrote: 10/03/2021 21:40
Ma ako nece imati kakve goste iz turske nema potrebe da se zahmeti oko cajnika, slobodno nek kupi vrecice i nek si napravi
caj, nema neke razlike.
A ako hoce duze da ispija moze i u dvije dzezve pa u jednu caj u drugu vodu.
Ma sebi hocu na poslu da pravim. Mogu znaci vrecice?



Da imam goste iz Turske pocastio bi ih necim nasim, nisu dosli u Bosnu iz Turske da piju turski caj :D
Ma da, ima kupiti caj u vrecicama, kao I nasi obicni cajevi, tako da slobodno skuhaj. Ti cajevi u vrecicama su sitno i fino mljeveni cajevi pa samim tim nema potrebe za duzim kuhanjem.
Ja volim blazi caj, da bi to postigao nemoj puno drzati vrecice u vodi. A isprobaj koja ti jacina odgovara, nekad drzi duze vrecicu, nekad krace.
Kad budes kupovao caj pitaj jeli imaju karanfil/klincic, mozes ubaciti ponekad po jedan, on daje finu aromu a zdav je.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#18 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by ja71 »

Inače u vrećice ide B kvalitet i ona sića što ostane od "pravog" čaja. Zato Turci nerado piju iz vrećice.
I Švabe filtriraju kafu i to im je dovoljno, vjrovatno jer nikad nisu probali našu kahvu.

Turci su tek poslije 1. svjetskog rata napustili svoju tradicionalnu kahvu i prešli na čaj jer im je kafa postala skupa.
Inače i taj crni čaj (kao i zeleni) sadrži kofein.
Meni lično se najviše dojmio Taivanski Oolong koji je nesto između zelenog i crnog mada je naša kahva tzv. turska nenadj*biva :D

mi nazivamo sve tople napitke čajem a u stvari postoji biljka "čaj" Camellia sinensis.
Riječ je kineskog porijekla (cha).
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#19 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by beautyfool »

ja71 wrote: 11/03/2021 09:54 Inače u vrećice ide B kvalitet i ona sića što ostane od "pravog" čaja. Zato Turci nerado piju iz vrećice.
I Švabe filtriraju kafu i to im je dovoljno, vjrovatno jer nikad nisu probali našu kahvu.

Turci su tek poslije 1. svjetskog rata napustili svoju tradicionalnu kahvu i prešli na čaj jer im je kafa postala skupa.
Inače i taj crni čaj (kao i zeleni) sadrži kofein.
Meni lično se najviše dojmio Taivanski Oolong koji je nesto između zelenog i crnog mada je naša kahva tzv. turska nenadj*biva :D

mi nazivamo sve tople napitke čajem a u stvari postoji biljka "čaj" Camellia sinensis.
Riječ je kineskog porijekla (cha).
Poredjenje nase kafe sa filter kafom i nije bas adekvatno ako uzmemo u obzir da nasu kafu 95% stanovnistva kupuje vec mljevenu.

Svakako je bolje kupiti turski caj koji je u listovima ali isto tako je super kupiti kafu u zrnu pa samljeti u kuci, sto skoro niko ne radi.

Ja kod nas nisam vidjela da ima turski caj u listovima kupiti vec samo krupno mljeveni u raznim pakovanjima i sitno mljeveni u filter vrecici.

I jos nesto, turci ne koriste caj u vrecicama uglavnom jer vrecice smatraju nezdravim, nerjetko ces vidjeti da kupuju caj u vrecicama i da samo otvore vrecicu i istresu sadrzaj.
Shibby
Posts: 76
Joined: 01/01/2010 22:13

#20 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by Shibby »

beautyfool wrote: 10/03/2021 19:49 Bakkal prodavnica na bascarsiji, odmah preko puta Sebilja. Oni imaju turske proizvode.
Ok, hvala. Ne znam da pi ste pili u Importanne centru na zadnjem spratu ima kafic nudi turske čajeve 1,50 KM soljica. Predobro su, pa sam pitao gdje kupuju i evo link https://www.olx.ba/artikal/41308804/caj ... -dostupan/
Samo ih nisam pitao kako spremaju...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9889
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by Bosanac sa dna kace »

Moze se turski caj samo zaliti u dzezvi li u srepi i i ostaviti na toploj ringli i piti po cjefu, treba samo sebi mjeru da pogodite.
Turski je isti kao i gruzijski caj, jer je na obali Vrnog mora u Turskoj od ranije postojala trasdicija pijenja istog...
Ima nekih prica da ne mogu zadovoljiti vise svoje trziste domacom proizvodnjom pa Çaykur, koji je poludrzavna firma,a i ostale firme uvoze neki jeftini caj iz Indije i Kine i pakuju ga kao turski proizvot.....
Shibby wrote: 11/03/2021 17:30 Ok, hvala. Ne znam da pi ste pili u Importanne centru na zadnjem spratu ima kafic nudi turske čajeve 1,50 KM soljica. Predobro su, pa sam pitao gdje kupuju i evo link https://www.olx.ba/artikal/41308804/caj ... -dostupan/
Samo ih nisam pitao kako spremaju...
ovo su oni hemijski praskovi,arome raznih cajvea, je'l tako?
1,5 marka je preskupo...
sitni svercer
Posts: 995
Joined: 08/09/2018 14:43

#22 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by sitni svercer »

ja71 wrote: 11/03/2021 09:54 Inače u vrećice ide B kvalitet i ona sića što ostane od "pravog" čaja. Zato Turci nerado piju iz vrećice.
I Švabe filtriraju kafu i to im je dovoljno, vjrovatno jer nikad nisu probali našu kahvu.

Turci su tek poslije 1. svjetskog rata napustili svoju tradicionalnu kahvu i prešli na čaj jer im je kafa postala skupa.
Inače i taj crni čaj (kao i zeleni) sadrži kofein.
Meni lično se najviše dojmio Taivanski Oolong koji je nesto između zelenog i crnog mada je naša kahva tzv. turska nenadj*biva :D

mi nazivamo sve tople napitke čajem a u stvari postoji biljka "čaj" Camellia sinensis.
Riječ je kineskog porijekla (cha).
crni, zeleni i bijeli caj (inace moj favo) se prave od biljke camellia sinensis. eazlika je u preradi zapravu broju faza prerade. :thumbup: bijeli caj je najbogatiji antooksidantima i dobar je za cuvanje linije jerbo topi masnocu :thumbup:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#23 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by Nierika »

Meni nema isti okus iz vrećice i onaj iz čajnika.
Ima li igdje u Sa turski čaj iz čajnika koji se servira u onim providnim čašama (evo kaže Google da se zovu armude)?
User avatar
muha_sa
Posts: 128609
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#24 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by muha_sa »

Nierika wrote: 10/10/2021 11:20 Meni nema isti okus iz vrećice i onaj iz čajnika.
Ima li igdje u Sa turski čaj iz čajnika koji se servira u onim providnim čašama (evo kaže Google da se zovu armude)?
Odeš kod mog druga Dzirle i nema kakvih nema cajeva. sve travka do travke--friško.

Image
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#25 Re: Turski čaj u Sarajevu

Post by Nierika »

muha_sa wrote: 10/10/2021 11:24
Nierika wrote: 10/10/2021 11:20 Meni nema isti okus iz vrećice i onaj iz čajnika.
Ima li igdje u Sa turski čaj iz čajnika koji se servira u onim providnim čašama (evo kaže Google da se zovu armude)?
Odeš kod mog druga Dzirle i nema kakvih nema cajeva. sve travka do travke--friško.

Image
Reću da me poslao Muha. :D Hvala ti.
ps. čini mi se da te nedavno nešto tražila @DEMONIKA a ja joj rekla da te nema :oops:
Post Reply