Turska serija "Alija"

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#101 Re: Turska serija "Alija"

Post by insomnia78 »

Kako kome bgm
Ammaar
Posts: 312
Joined: 06/03/2013 01:45

#102 Re: Turska serija "Alija"

Post by Ammaar »

Turci odjebite vise od BiH, povedite sa sobom i Bakira a i kosti Alijine u zamjenu za kosti HUSEINA KAPETANA GRADASCEVICA. Alija je podjelio BIH i bio je naivniji nego moj sin kad je imao 5 godina. Jos mi odzvanja u usima njegova izjava "narode izadjite na ulice i setajte, rata nece biti". Dok sam se krvio sa cetaljima, rezervistima, seseljovcima itd. prakticno u njegovoj avliji samo preko Save u HR on govori narodu rata nece biti, umjesto da je rekao narode naoruzavajte se kako ko moze i umije sprema se kijamet. Sto se tice Baketa trezorasa o njemu je suvisno pricati nadam se da ce zavrsiti kao Causesku.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#103 Re: Turska serija "Alija"

Post by tranquil »

Ima već tema.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#104 Re: Turska serija "Alija"

Post by sadie_forever »

Jel ko gledao na tv sa dokumentarac prvi dio o Aliji danas? tu se vidi koliko je nas ALija bio dubokouman i inteligentan,ne znam samo na koga se bacio Bakir
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#105 Re: Turska serija "Alija"

Post by sadie_forever »

Ammaar wrote:Turci odjebite vise od BiH, povedite sa sobom i Bakira a i kosti Alijine u zamjenu za kosti HUSEINA KAPETANA GRADASCEVICA. Alija je podjelio BIH i bio je naivniji nego moj sin kad je imao 5 godina. Jos mi odzvanja u usima njegova izjava "narode izadjite na ulice i setajte, rata nece biti". Dok sam se krvio sa cetaljima, rezervistima, seseljovcima itd. prakticno u njegovoj avliji samo preko Save u HR on govori narodu rata nece biti, umjesto da je rekao narode naoruzavajte se kako ko moze i umije sprema se kijamet. Sto se tice Baketa trezorasa o njemu je suvisno pricati nadam se da ce zavrsiti kao Causesku.
Nije Alija kriv,mi smo kao narod naivni i glupi,kad se sjetim price (jer sam bila dijete) kako su jedino muslimani LETJELI da predaju oruzje prije rata,cak bio slucaj komsija komsiju prijavljuje jer nije predao heeej

i danas mnogi vise vole srbe nego bosnjake iz Podrinja,Sandzaka...mi smo jednostavno pogan narod,ne vecina ali mnogi a razlog je sto nismo imali jaku elitu a narod koji nema elitu je narod koji se stidi svoga i zeli pripadati jacima,a sad kad su turci dosli tobe sjetili su se da su i nas ostavili na Balkanu,pa se malo angaziraju,hvala im.Nisu ni oni zlatni uvijek bili,kad je nekad svojevremeno Ataturkov neki izaslanik dosao u posjetu Sarajevu bosnje poljetjeli kontajuci evo brat osmanlija,on se pravio da nas nema cak nije ni selam htio nazvat? moze tak opet biti jer Erdogan ima 50% turske,a 50% ovi ataturkovci koji bosnu ne zarezu ni 1%

ps:mi nemamo para ni znanja za ovog jbg,a turske serije sirom svijeta gledaju
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#106 Re: Turska serija "Alija"

Post by orinoco »

sadie_forever wrote: i danas mnogi vise vole srbe nego bosnjake iz Podrinja,Sandzaka...mi smo jednostavno pogan narod,...
Treba voljeti ljude, kako god se oni zvali i kome god oni pripadali, etnički, vjerski, socijalno, isl. Alija je bio uticajan član ideologije prepoznavanja ljudi upravo prema njihovim navedenim osobinama. Razlikovanje Bošnjaka od Srba ili Hrvata jbio e jedan od glavnih povoda rata.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#107 Re: Turska serija "Alija"

Post by SmokingMan »

julisiz es grant wrote:
U Glavogodinama, na pitoresknoj lokaciji iznad nekog romantičnog potočića snimana je scena spašavanja vojnika Alije.
Vjerovatno ćemo u narednim godinama imati čast da gledamo ovaj serijal u reprizama,kako je to slučaj sa vizom za budućnost.Čisto da narod ima priliku da se s vremena na vrijeme prisjeti rata,stradanja vlastitog naroda,i to u svrhu održavanja prakse generalizacije i mržnje bošnjaka-muslimana prema drugome i drugačijem.Da bogme,ovde je neupitno da se radi o klasičnom propagadnom materijalu,koji bi u narednim godinama ili decenijama trebao biti "garantni list" koje će SDA omogućiti da sa svojim podmatkom održe vlast,što je duže moguće.I izgleda da je rat u BIH različitim politikama i ideologijama i onima koji to robusno zastupaju,donio najveći mogući profit,nauštrb običnog čovjeka,jedine prave žrtve.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#108 Re: Turska serija "Alija"

Post by sadie_forever »

orinoco wrote:
sadie_forever wrote: i danas mnogi vise vole srbe nego bosnjake iz Podrinja,Sandzaka...mi smo jednostavno pogan narod,...
Treba voljeti ljude, kako god se oni zvali i kome god oni pripadali, etnički, vjerski, socijalno, isl. Alija je bio uticajan član ideologije prepoznavanja ljudi upravo prema njihovim navedenim osobinama. Razlikovanje Bošnjaka od Srba ili Hrvata jbio e jedan od glavnih povoda rata.
nije to poceo Alija nego zna se ko
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#109 Re: Turska serija "Alija"

Post by insomnia78 »

Kakvo hinjsko podmetanje. Fuj
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#110 Re: Turska serija "Alija"

Post by Jack Be Nimble »

Ja cekam da Karanana dadne svoje utiske o ovoj seriji. Ako nema dovoljno sisa i jebacine za njegov ukus, nije vrijedno ni gledati.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#112 Re: Turska serija "Alija"

Post by insomnia78 »

Oj pa sto to snimaju. Naljutice nam se komsije
User avatar
BarbaDue
Posts: 63299
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#113 Re: Turska serija "Alija"

Post by BarbaDue »

SmokingMan wrote:
julisiz es grant wrote:
U Glavogodinama, na pitoresknoj lokaciji iznad nekog romantičnog potočića snimana je scena spašavanja vojnika Alije.
Vjerovatno ćemo u narednim godinama imati čast da gledamo ovaj serijal u reprizama,kako je to slučaj sa vizom za budućnost.Čisto da narod ima priliku da se s vremena na vrijeme prisjeti rata,stradanja vlastitog naroda,i to u svrhu održavanja prakse generalizacije i mržnje bošnjaka-muslimana prema drugome i drugačijem.Da bogme,ovde je neupitno da se radi o klasičnom propagadnom materijalu,koji bi u narednim godinama ili decenijama trebao biti "garantni list" koje će SDA omogućiti da sa svojim podmatkom održe vlast,što je duže moguće.I izgleda da je rat u BIH različitim politikama i ideologijama i onima koji to robusno zastupaju,donio najveći mogući profit,nauštrb običnog čovjeka,jedine prave žrtve.
Ne kontam, šta je problem da život ide dalje a da te neko usput napomene ko je bio prvi predsjednik države u kojoj živiš (kakav je takav, on je naš prvi i do sada jedini predsjednik, a predsjednici drugih država u sukobu znamo kako su završili), takođe i na rat i stradanja od prije 20-30 godina koji su vodili tvoji očevi, djedovi, majke, nane itd.

Meni će iskreno biti drago da nekada u budućnosti moj sin kroz lik a.r. Alije Izetbegovića spozna svoju bližu istoriju.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#114 Re: Turska serija "Alija"

Post by Heller »

Jel ima koj epizoda u Foči? Jel mezeti klempu sa Hasanom Čengićem?
Cavendish
Posts: 471
Joined: 21/04/2013 17:12

#115 Re: Turska serija "Alija"

Post by Cavendish »

Dok u regiji su snimljene ili se snimaju serije koje aktualiziraju "skakljive" teme i osobe iz prošlosti mi smo morali čekati 15 godina od smrti prvog predsjednika da dođe neko iz Turske pa da snimi seriju o njemu. Sad o Aliji kao predsjedniku i kao osobi bi se moglo mnogo toga reči. Danas je teško čuti objektivno mišljenje o njemu, na jednoj strani su oni koji ga svrstavaju u isti koš sa Mladicem, Miloševićem, Karadžićem, Tuđmanom i drugim dok su drugi oni koji ga smatraju gotovo bezgrijesnim, a istina je vjerovatno tu negdje na pola puta. Ali o tome vjerovatno ima tema negdje drugo na forumu, ali žalosno je da mi nemamo kvalitetan domaći dok program ili seriju o njemu, makar bio predstavljen kao najveći ratni zločinac. Sutra kada dođe neko iz Turske da snimi igrani film o Srebrenici mi ćemo uglas reci "ta će Turci", a mi dvadeset i kusur godina, od događaja koji smo konsenzusom karakterisali kao genocid, nismo snimli kvalitetan film koji prevazilazi kvalitet YouTube uretka.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#116 Re: Turska serija "Alija"

Post by sunceKOtepsija »

link uzivo-prva epizoda upravo pocinje
http://www.trt.net.tr/Anasayfa/canli.aspx?y=tv&k=trt1
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#117 Re: Turska serija "Alija"

Post by It_is_a_Leclerc »

Pogledah insert iz epizode u kojoj se prikazuje naš general Nanić, i samo mogu još jednom reći - neka sram i stid bude onog ko je dozvolio da se na ovakav način vrijeđa ime i uspomena na poginule pripadnike ARBIH.

Turska ekipa očito nije imala nikakvog stručnog konsultanta da ih uputi u temu kojom se bave, jer su neke stvari prikazane na tako ponižavajući način da je grozno što nema reakcija iz BiH. I da, jasno mi je da ovo nije dokumentarni nego igrani program i da historijska akurentnost nije nužna, no ipak - tema je delikatna, likovi kontraverzni, događaji složeni, pa se valjda moglo makar malo poraditi na scenariju.

Primjera radi, u sceni u kojoj gine r. general Nanić on je prikazan kao nekakav kamikaza, praktično divljak, a ne obrazovan, čestit oficir. Drugo, general nije poginuo u borbi nego u zasjedi tokom napredovanja jedinica 5. Korpusa; treće s generalom je ubijeno još četevero ljudi, a ovdje je prikazano kako su oni eto ostali iza bukve, i pustili Nanića na vatru. Četvrto, dženaza generalu je prikazana jadno i žalosno. Nanić nije u zemlju otišao pokriven nekom crnom islamističkom zastavom, već ljiljanima, a dženazi je prisustvovalo preko 10.000 ljudi (ovdje se vidi kao skup od 6-7 osoba).

Da ne pričam da se ARBiH pokazuje kao vrhunski opremljena vojska, sa nekakvim optičkim puškama i sl. To bih još i mogao oprostiti.

Sjetit ćete se da su turski orjentalisti itekako prigovarali da se u toku snimanja serije Veličanstveno stoljeće iskrivljavaju historijske činjenice vezane za period života Sulejmana El-Kanunija - od barokne kostimografije do megalomanskog uveličavanja uloge Sulejmana u vojnim pohodima. Oni svoju historiju izgleda itekako znaju cijeniti i poštovati.
User avatar
Atego
Posts: 816
Joined: 21/02/2018 19:38

#118 Re: Turska serija "Alija"

Post by Atego »

ima li ovo gdje da se skine? prevodi ?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#119 Re: Turska serija "Alija"

Post by Nurudin »

Ja sam pogledao insert sa pogibijom i dženazom Nanića i nemam taj dojam da se nešto previše odstupilo od historijskih
događaja. Poginuo u zasjedi i jeste bio umotan u zeleno platno ukrašeno arapskom kaligrafijom šehadeta.
I bio sam na dženazi pa znam, a ima i snimak.
Iako je istina da sam Nanić nije bio neki pobožan lik, naprotiv, bio je vjerovatno komunista , pa je u početku rata kad je
postao komadant brigade, bio osporavan od strane IZ i sda i pokušavali su ga smijeniti.
Kasnije je i on dolazio na džumu i tekbiro ali realno nije imao neke velike veze sa vjerom.

Što se same serije tiče, vidi se da je riječ o trećerazrednoj i niskobudžetnoj seriji , ni blizu Sulje veličanstvenog.
Uzimaju na emociju i patetiku , a za prikaz dženaze na kojoj je bilo vjerovatno deset hiljada ljudi, oni angažuju
tuce statista. Vjerovatno u nekom turskom seocetu ih našli
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#120 Re: Turska serija "Alija"

Post by julisiz es grant »

Atego wrote:ima li ovo gdje da se skine? prevodi ?
Ima na jućubu sve epizode al bez prevoda. Ukucaš "Alija bolum" :D
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#121 Re: Turska serija "Alija"

Post by It_is_a_Leclerc »

Nurudin wrote:Ja sam pogledao insert sa pogibijom i dženazom Nanića i nemam taj dojam da se nešto previše odstupilo od historijskih
događaja. Poginuo u zasjedi i jeste bio umotan u zeleno platno ukrašeno arapskom kaligrafijom šehadeta.
I bio sam na dženazi pa znam, a ima i snimak.
Iako je istina da sam Nanić nije bio neki pobožan lik, naprotiv, bio je vjerovatno komunista , pa je u početku rata kad je
postao komadant brigade, bio osporavan od strane IZ i sda i pokušavali su ga smijeniti.
Kasnije je i on dolazio na džumu i tekbiro ali realno nije imao neke velike veze sa vjerom.

Što se same serije tiče, vidi se da je riječ o trećerazrednoj i niskobudžetnoj seriji , ni blizu Sulje veličanstvenog.
Uzimaju na emociju i patetiku , a za prikaz dženaze na kojoj je bilo vjerovatno deset hiljada ljudi, oni angažuju
tuce statista. Vjerovatno u nekom turskom seocetu ih našli
Moguće da sam propustio detalj sa zastavom.

No, evo ispravite me, ali kakve veze Alija Izetbegović ima sa Izetom Nanićem. Izet Nanić nije imao nikakav poseban odnos sa Izetbegovićem, niti se, koliko ja znam, s njim susretao u toku rata. Nanić je odgovarao generalu Dudakoviću, a ne lično Izetbegoviću, niti je on bio na čelu neke elitne, predsjednikove jedinice.

Dakle, Nanić i Izetbegović se očito dovode u vezu nekog prijateljstva, Nanić iz Krajine smješta na obronke Trebevića ili obrnuto Izetbegović iz Sarajeva se odjednom nađe na Ćorkovači.

Opet ponavljam, znam da nije dokumentarni već igrani program, al' baš me zanima kako bi npr. Turci reagirali da mi snimimo seriju u kojoj Ataturka tako dovodimo u vezu sa svim i svakim.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#122 Re: Turska serija "Alija"

Post by Nurudin »

It_is_a_Leclerc wrote:
Nurudin wrote:Ja sam pogledao insert sa pogibijom i dženazom Nanića i nemam taj dojam da se nešto previše odstupilo od historijskih
događaja. Poginuo u zasjedi i jeste bio umotan u zeleno platno ukrašeno arapskom kaligrafijom šehadeta.
I bio sam na dženazi pa znam, a ima i snimak.
Iako je istina da sam Nanić nije bio neki pobožan lik, naprotiv, bio je vjerovatno komunista , pa je u početku rata kad je
postao komadant brigade, bio osporavan od strane IZ i sda i pokušavali su ga smijeniti.
Kasnije je i on dolazio na džumu i tekbiro ali realno nije imao neke velike veze sa vjerom.

Što se same serije tiče, vidi se da je riječ o trećerazrednoj i niskobudžetnoj seriji , ni blizu Sulje veličanstvenog.
Uzimaju na emociju i patetiku , a za prikaz dženaze na kojoj je bilo vjerovatno deset hiljada ljudi, oni angažuju
tuce statista. Vjerovatno u nekom turskom seocetu ih našli
Moguće da sam propustio detalj sa zastavom.

No, evo ispravite me, ali kakve veze Alija Izetbegović ima sa Izetom Nanićem. Izet Nanić nije imao nikakav poseban odnos sa Izetbegovićem, niti se, koliko ja znam, s njim susretao u toku rata. Nanić je odgovarao generalu Dudakoviću, a ne lično Izetbegoviću, niti je on bio na čelu neke elitne, predsjednikove jedinice.

Dakle, Nanić i Izetbegović se očito dovode u vezu nekog prijateljstva, Nanić iz Krajine smješta na obronke Trebevića ili obrnuto Izetbegović iz Sarajeva se odjednom nađe na Ćorkovači.

Opet ponavljam, znam da nije dokumentarni već igrani program, al' baš me zanima kako bi npr. Turci reagirali da mi snimimo seriju u kojoj Ataturka tako dovodimo u vezu sa svim i svakim.
Ne da nemaju veze nego je sukob u Krajini vjerovatno i počeo kao posljedica dogovora 93g. da se BiH podijeli između tri naroda.
Tako bi se Fikretova autonomija uklopila u tu priču , koja je i počela malo prije tog bošnjačkog sabora.
Tu se situacija okrenula i ideja o podjeli nije dobila većinu, a Nanić je bio ova struja da kažem tako "lijevih" ,
koji su odbijali da prihvate taj sporazum od početka.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#123 Re: Turska serija "Alija"

Post by seln »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Kruh te rodio, pa ono je na nivou amaterskog pozorista.
Gluma, scenografija, kostimi, istorijska (ne)tacnost... da umres od smijeha.
Uz to jos potopljeno patetikom, bez koje ni jedna turska serija ne moze proci.

Sta ocekivati od produkcijske kuce koja se zove Sandzak Media?
iz zadnje klupe
Posts: 909
Joined: 27/07/2012 18:10

#124 Re: Turska serija "Alija"

Post by iz zadnje klupe »

Gledam scenu iz sudnice i ne mogu da se povezem ( naravno problem turski jezik pride), jednostavno nedostaje autentičnosti, da su u salu ubacili bar nekog tipičnog Bosnju ( tipa Enis Bešlagić), ovako, likom jednostavno nisu nasi ljudi:(
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#125 Re: Turska serija "Alija"

Post by Heller »

Nurudin wrote:Ja sam pogledao insert sa pogibijom i dženazom Nanića i nemam taj dojam da se nešto previše odstupilo od historijskih
događaja. Poginuo u zasjedi i jeste bio umotan u zeleno platno ukrašeno arapskom kaligrafijom šehadeta.
I bio sam na dženazi pa znam, a ima i snimak.
Iako je istina da sam Nanić nije bio neki pobožan lik, naprotiv, bio je vjerovatno komunista , pa je u početku rata kad je
postao komadant brigade, bio osporavan od strane IZ i sda i pokušavali su ga smijeniti.
Kasnije je i on dolazio na džumu i tekbiro ali realno nije imao neke velike veze sa vjerom.

Što se same serije tiče, vidi se da je riječ o trećerazrednoj i niskobudžetnoj seriji , ni blizu Sulje veličanstvenog.
Uzimaju na emociju i patetiku , a za prikaz dženaze na kojoj je bilo vjerovatno deset hiljada ljudi, oni angažuju
tuce statista. Vjerovatno u nekom turskom seocetu ih našli
Vegeta :zzzz:
Post Reply