Turska-Prijatelj BiH?

Locked
bambinas
Posts: 108
Joined: 14/06/2008 12:47
Location: Sarajevo

#201 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by bambinas »

Otidjite u sela okolo Srebrenice pa pitajte koliko im je turski narod dao pomoci. Samo sto mi i ne znamo da ta sela postoje, a turci znaju.

Da, znam dosta o odnosima Turske i Bosne jer mi je to ujedno i posao i vec duzi niz godina bavim se tim.

Djeca koju skoluju NE İDU u Tursku, vec ostaju u Bosni, bez ikakvog interesa cisto radi pomoci pruzaju im mogucnost da se skoluju, sto u Bosni sto u Turskoj. Vecinom djeca koja su ostala bez roditelja u ratu, za koju mi, u nasoj drzavi, i ne znamo.

Dodik i Turska imaju veze, jer ako neko ovdje moze spominjati historiju davnih godina kada je Turska vladala, onda mogu i ja spominjati historiju koju sam prozivjela.

Oni od dzamija, mostova i poslovnih prostora nemaju nista. Da zele samo zaraditi, kao sto rekog, imaju siromastva i svojoj drzavi, mogu praviti u Anadoliji.

A to sto smo mi sami sebi dusmani, pa ne mozemo ni sami sebe, tu nam niko ne moze pomoci. A budite sigurni da ljubav prema Turskoj raste, to sto je ovdje na 8 stranica 15 ljudi napisalo, ne daje misljenje cijele Bosne. Zivi bili pa vidjeli, pa cete se sjetiti mene. Sve dok Turska ovako jaca, turci ce biti uz nas, a i turska zastava.

Turci bi ucinili mnogo vise da im mi dopustamo, ali ljudi nemaju sredstva da kod nas nesto postignu. Kod nas samo mafija i glavonje mogu zavrsiti sta im treba.

İ da volim Tursku koliko i Bosnu, ali ljubav je jedno, cinjenice drugo.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#202 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by ljubav_aha »

Turska ulaze na Balkanu,ne iskljucivo BiH

Increasingly active in the Balkans, Turkey has been striving to broker friendlier relations between the Balkan neighbors. As its foreign minister likes to emphasize, Turkey’s diplomacy consists of three main objectives: 1) strengthening Turkey’s good relations with traditional Balkan partners; 2) establishing relations with countries with which Turkey has had a problematic past; and 3) improving regional stability by playing a mediator role wherever possible.

Being a member of the Southeast European Cooperation Process (SEECP), an initiative klix back to 1996, Turkey held the chairmanship of SEECP from 2009 to 2010. In the framework of SEECP, Turkey successfully managed to institutionalize two tripartite consultation mechanisms: BiH-Serbia-Turkey and BiH-Croatia-Turkey. As a result of these, the Serbian parliament adopted a declaration apologizing for the genocide of Srebrenica.

In turn, Turkish companies are pouring in significant investment by deciding to build a new highway linking Belgrade with southern Serbia. In this manner, Turkey hopes, the reconciliation process between BiH and Serbia can be somewhat accelerated. By the same token, although the relations between BiH and Croatia have been quite warm since the end of the war, the city of Mostar remains the scene of intermittent ethnic clashes between Bosniaks and Croats.

Again, Turkey is hoping to counteract this by investing in and around Mostar. Finally, on April 24, 2010, Turkey achieved a major diplomatic success when the Istanbul Declaration on Peace and Stability in the Balkans was signed by Serbia, Croatia and BiH. That declaration calls for peace in the region as well as its European integration and future common prosperity. The then Bosniak member of the Bosnian tripartite Presidency, Haris Silajdžić, represented his country in Istanbul and signed the declaration. This consequently engendered rage in RS, where Silajdžić was accused of violating the country’s constitution and Bosniaks in general were depicted as Turkey’s protegés.
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#203 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Emi_Nevermind »

Moram samo ispricati jednu onako cudnu anegdotu. Prije par godina sjedim u onoj basti preko puta barhane, prilazi konobar, ja ga pitam da mi donese nesto ne sjecam se sta, on kaze nema, ja kazem daj onda produzenu, on kaze ja ne razumije. :?: :?: Pitam sta ne razumiJE, on kaze Ja iz Turska. Kazem ok, super, kafu produzenu. On kaze aaa kafa. Moja prijateljica voli da prica sa svakim pa ga malo pegla i pokaze se da je on tu 3 mjeseca i bla bla. Kad ga pitam kako to da je dobio posao tako brzo bez da zna jezik, kaze sredio mu neki rodjak, a jezik ce nauciti, nije tesko, a mi smo braca, ljudi sve vise uce turski. Tad sam se osjecala malo bezze, jer je u Svedskoj recimo tesko nasima da dobiju posao i sa savrsenim svedskim i visokim skolama, dok nasi gledaju Turke kao superiorne. I onda turske skole, serije, turska hrana, ponekad se osjecam kao da zivimo u novom otomanskom obrucu. Vjerujem da Turci ulazu, ali nista nije dzaba.. Mi smo ionako nekako zakinuti za dio identiteta sa ovim nazivima a la Bosnjaci Srbi Hrvati, sto ne mozemo da se izjasnimo kao Bosanci, sto nas jezik niko ne priznaje, pa ni mi sami, samo nam jos fali da se poistovjetimo sa potpuno drugom zemljom. Mrzim to mahanje turskim zastavama. Ko se osjeca ko Turcin nek ide u Tursku i mase, nek zivi u njihovim zabitima i vice naslsen do mile volje. Ovo nije Turska. Ovo je :bih:

Ulaganje bez interesa je kad recimo Holandija donira tramvaje. Niko ne mase holandskom zastavom. Meni ne treba doner, i mene boli sto najbolji avion BH airlines pripada Turkish Airlines-u. Treba znati kad ulaganje postaje preuzimanje trzista. To je moje misljenje.
User avatar
Janjicar
Posts: 5459
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#204 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Janjicar »

milaa wrote:Ne znam zasto se u isti kontekst stavljaju tursko"prijateljstvo" i Dodik, Srebrenica, napadi na dzamije..
Mozda zato da sad svi "zapjenimo"i pocnemo velicat Tursku?!
Smijesno, ovo dvoje nema veze jedno sa drugim.
Ovo poredjenje je nista vise do pokusaj manipuliranja i usporedbe pakla koji smo prosli, nesuglasica i usudila bih se reci mrznje izmedju bosanskohercegovackih naroda, svjezih rana koje jos nicu zarasle, naustrb tzv.turskog prijateljstva!
Bilo bi smijesno da nije tragicno!!
Ljubav prema Turskoj na svu srecu ne raste, naprotiv..dovoljno je procitati temu od pocetka, da se uvjerimo u to.
Sto se mene tice, uz turske, komotno mogu nositi i zastave nacisticke Njemacke, okupatori bili i jedni i drugi.
Da, tacno je da Turci prave dzamije, poslovne prostore..ali sebi, tu su iskljucivo radi novcane dobiti, a ne prijateljstva.
Ta djeca koju otskoluju, na kraju zavrse u Turskoj, dakle, ponovno interes i novcana dobit.
3 kamiona humanitarne pomoci odvezli za Srebrenicu?!
Ma dajte molim vas!!
Sto nisu bili prijatelji pa nedozvolili da se Srebrenica uopce desi??

@bambinas
Jos jedan u nizu proturskih postova na ovoj temi u stilu, ja znam, ja cula, ja vidjela, ja dozivjela..

Ponovit cu, nista veci prijatelji od bilo koje evropske zemlje, tu su iskljucivo radi sebe i svojih interesa..
Turska 90-tih godina nije bila ni sjena ove danasnje Turske a ucinila je sta god je mogla
mi smo inace poznati kao nezahvalan narod tako da donacije shvatamo kao zamjena za nesto drugo

Ja volim i Ruske donacije,Turske,Americke, pa cak i izraelske samo nek ulazu i nek se razvija zemlja
nek nasi ne kradu.
Dok vi pricate ovdje kako ljubav prema Turskoj ne raste Ahmet Davutoglu (citaj MVP Turske) dobiva pocasni doktorat na UNTZ :thumbup:
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#205 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by nOrMaLaC »

Moja matica nije Turska. Moja matica je Bosna i Hercegovina.Sa Turskom ja nikakve veze nemam jedino što
mi je vjera Islam kao i Turcima. Niti težim da se ulizuej Turskom.
Srbima je matica Srbija Hrvatima je Hrvatska a mnei je matica Bosna i Hercegovina! :-D

ps: Sjetite se da Turci nisu dali da se unese transparent sa Srebrenicom kada se igrala utakmica prije par godina u Istanbulu.
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#206 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by amoninan »

nOrMaLaC wrote:
ps: Sjetite se da Turci nisu dali da se unese transparent sa Srebrenicom kada se igrala utakmica prije par godina u Istanbulu.
Sjeti se ti da je zabranjeno bilo kakvo isticanje političkih poruka na stadionima pod organizacijom Fife i Uefe. HZ, odnosno Sarajevo je nedavno dobilo masnu kaznu za transparent o Srebrenici.
Odnos Turaka prema Srebrenici možeš provjeriti u sedmici 11 jula. Kada se od državne do privatne TV vrte dokumentarci i prilozi iz i o Srebrenici. Kao i po broju javnih tribina, skupova i brojnosti učesnika tih dana.
bambinas
Posts: 108
Joined: 14/06/2008 12:47
Location: Sarajevo

#207 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by bambinas »

Po pitanju Srebrenice... Samo par primjera odnosa turaka prema Srebrenici.

Trenutno u gradu Adana se sadi suma od 8372 drveca koja je posvecena zrtvama genocida. Prosle godine kada je bio cilj skupiti 8372 pari cipela, u Turskoj je skupljeno 15 hiljada cipela. Prosle godine 24 tone pomoci otisle su u okolna sela Srebrenice, Visokog, Gorazda, Doboja... Ko ne vjeruje neka istrazi. İ jos mali milion primjera mogu navesti.

A zasto Turci ne uspijevaju vise nego sto zele kod nas, procitajte danas u Oslobodjenju zadnje stanje partnerstva izmedju BH Airlines-a i Turkish Airlines-a.

To sto nam Holandija donira svoje stare tramvaje koje bi svakako bacila, meni iskreno, nista ne znaci. Erdoan, Davutolu ili Gul na skoro svakom svom javnom obracanju spomenu Bosnu i Sarajevo. Ah dobro, vama to ne mora nista znaciti, ali ako cu uporediti sa predsjednicima drugih drzava kojima nikada nenaumpadnemo, meni onda znaci.

Kada shvatimo ko nam je zaista prijatelj i kada prestanemo gledati samo svoj interes a dopustimo da nam ljudi pomognu, onda ce nesto biti od nas. Sve dok gledamo samo kako ''JA'' mogu uspijeti a briga me za drzavu domovinu itd. nista od nas nece biti.
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#208 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

bambinas wrote:Po pitanju Srebrenice... Samo par primjera odnosa turaka prema Srebrenici.

Trenutno u gradu Adana se sadi suma od 8372 drveca koja je posvecena zrtvama genocida. Prosle godine kada je bio cilj skupiti 8372 pari cipela, u Turskoj je skupljeno 15 hiljada cipela. Prosle godine 24 tone pomoci otisle su u okolna sela Srebrenice, Visokog, Gorazda, Doboja... Ko ne vjeruje neka istrazi. İ jos mali milion primjera mogu navesti.

A zasto Turci ne uspijevaju vise nego sto zele kod nas, procitajte danas u Oslobodjenju zadnje stanje partnerstva izmedju BH Airlines-a i Turkish Airlines-a.

To sto nam Holandija donira svoje stare tramvaje koje bi svakako bacila, meni iskreno, nista ne znaci. Erdoan, Davutolu ili Gul na skoro svakom svom javnom obracanju spomenu Bosnu i Sarajevo. Ah dobro, vama to ne mora nista znaciti, ali ako cu uporediti sa predsjednicima drugih drzava kojima nikada nenaumpadnemo, meni onda znaci.

Kada shvatimo ko nam je zaista prijatelj i kada prestanemo gledati samo svoj interes a dopustimo da nam ljudi pomognu, onda ce nesto biti od nas. Sve dok gledamo samo kako ''JA'' mogu uspijeti a briga me za drzavu domovinu itd. nista od nas nece biti.
Ja vjerujem da je Turska kao bivsi okupator Bosne i Hercegovine i Bosnjaka/Bosanaca (oko 400 g) danas njihov prirodni prijatelj i zasto to nebi bila? isto kao recimo i bivsa Austrougarska? I Turska i Austrougarska su na kraju izgubili te ratove i svoju bivsu koloniju Bosnu i Hercegovinu, ta vremena su prosla i sada su neka nova vremena. Naravno da se nema 100% garancija da nece nekad u buducnosti sa nekom promjenom politike u svijetu pokusati opet nesto okupirati ali za sada su te mogucnosti male ili skoro nikakve.

Naravno da Bosnjaci i Bosanci treba da imaju prijateljske ili bolje reci profesionalne odnose sa bivsim okupatorima zbog ekonomskih, politickih i jos nekih drugih razloga.

Sto se tice ovih nekih turskih donacija (osim polovnih i unistenih cipela za memorijalni centar) u Srebrenici i nekim drugima mjestima o kojima pises se na terenu ili u stvarnom zivotu ne vide nigdje, ili nisu nikad dosle ili je te donacije neko treci pokrao.

Bosnjaci i Bosanci moraju sa donacija preci na zaposljavanje i samozaposljavanje, samostalno zaradjivanje novca a zatim placanje poreza u drzavnu kasu od kojih ce se kasnije izdrzavati neke druge kategorije drustva kao sto su: penzioneri, bolesni, socijalni slucajevi (siromasni), ratni invalidi, djeca i zene poginulih boraca, ucenici, nezaposleni itd.

Turci (kao i druge drzave) konkretno ako zele najbolje mogu pomoci Bosnjacima i Bosancima i Bosni i Hercegovini kao i drugim Bosnjacima na prostoru Balkana tako sto ce otvoriti zavisno od mogucnosti jednu ili vise fabrika u Bosni i Hercegovini i na taj nacin zaposliti jedan dio stanovnistva. Ili da zaposljavaju Bosnjake i Bosance i njihove firme na raznim vecim i manjim gradjevinskim projektima u Turskoj i drugim drzavama Azije. Treci jos bolji i konkretniji nacin pomoci je da Turci potpisu ugovore sa Bosnjacko/bosanskim proizvodjacima raznih proizvoda i usluga i njihove proizvode i usluge garantovano uvoze i prodaju na turskom trzistu. Na taj nacin bi se osigurao sav bosnjacko/bosanski Izvoz u Tursku kao i druge recimo kao primjer islamske drzave Azije. Posto Bossnjaka i Bossanaca ima vrlo malo u BiH (mozda negdje oko 2 miliona) za njih su islamske drzave Azije jedno ogromno i fantasticno trziste za izvoz roba i usluga, zaradjivanja novca, dizanje zivotnog standarda i gradjena drzave i drzavnih institucija. Znaci sve u svemu Bosnjacima i Bosancima treba sto manje donacija a sto vise radnih mjesta i izvoza njihovih roba i usluga.
bambinas
Posts: 108
Joined: 14/06/2008 12:47
Location: Sarajevo

#209 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by bambinas »

Mrsko mi sada da postavljam fotografije samo proslogodisnje pomoci koja je otisla u Srebrenicu. Kao sto sam i rekla, najlakse je pricate dok sjedimo u fotelji. Ko ne vjeruje u pomoc neka ode u sela Srebrenice pa neka razgovara sa narodom, sto hrana sto odjeca i obuca a isto tako i namjestaj i sl.

A ako nekoga bas interesuje, postavicu i fotografije. No, mislim da to nije toliko presudno, jer je to samo jedna od velikog broja turske pomoci Bosni.

Tacno, slazem se da prvo Bosanci moraju pomoci sami sebi kao i svojoj drzavi. To je znacajnije nego Turska ili necija druga pomoc. Ali mi to ne znamo niti zelimo.
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#210 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Emi_Nevermind »

Slazem se sa Normalcem, Turska nije nasa matica. Ako pustimo da postane, ne treba da se ljutimo kad nam kazu da smo "Turci" i sl.. Ja se s tim ne mogu pomiriti.

Drugo, pola Sarajva nema vode navecer, jer prodase sve, pa i vodu koje toliko imamo, sve prodase Turcima, Evropi, Americi.. Radi 15 000 para starih cipela i 8500 posadjenih biljki mi treba da podijelimo i prodamo pola drzave?

Upravo kao sto neko rece, ulagaje je fabrika, izvoz robe u druge drzave. Ulaganje nije otkupiti organizacije koje bi trebale da budu drzavne i polako se siriti. Pa pobjeglo se od ucenja ruskog, sad treba dijete da mi uci turski u skoli i da na odmor ide turskim BH airlines-om. Slobodno u Tursku kome je stalo, vratite nam nasu zemlju!
User avatar
@rman
Posts: 93
Joined: 22/05/2011 18:38

#211 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by @rman »

To sto nam Turci toliko uopce pomazu, sto se uopce toliko obaziru za nas, to ti je onaj iracionalni dio politike, koji nema veze samo sa tradicijom politickog realizma, i makivelijanizma, al' ima puno veze s'ljudskom psihom uopce

Pa covjece "prijatelj" nije samo onaj koji ti pokupuje banke i preuzme zavode za osiguranja.
Ako je to tebi dokaz prijateljstva, i ja cu tebi u avliji otvorit banke, pozajmicu ti bar 5 milijuna eura,
po vrlo visokim kamatama, i ako mi sve te pare ne vratis na vrijeme,
hebat cu ti i ceru, i zenu i mater. :D
:thumbup:
Sto se tice ovih nekih turskih donacija (osim polovnih i unistenih cipela za memorijalni centar) u Srebrenici i nekim drugima mjestima o kojima pises se na terenu ili u stvarnom zivotu ne vide nigdje, ili nisu nikad dosle ili je te donacije neko treci pokrao.

Pričaš gluposti, dovoljno je da prošetaš malo do Ilidže pa da vidiš u šta se donacije troše. Onaj kompleks univerziteta koji dole prave, a gdje je skoro 95% studenata stipendirano, je po meni najbolji dokaz altruizma i dobronamjernosti turske države i njenog naroda. Ne vjerujem da igdje na jugo-istoku Evrope postoji ijedan univerzitet sa modernijom i jačom infrastrukturom od dotičnog kampusa. Financijsku korist iz ovog projekta sigurno ne mogu izvući, a ni indoktrinacijusku kako neki zlobnici to žele predstaviti, jer su i nastava a i literatura "zapadnjačog karaktera". U suštini, jedinu korist koju Turci od toga imaju jeste nastavak, kako Zlata reče, nekog iracionalno-emotivnog vezivanja ova dva naroda.

Ja vjerujem da je Turska kao bivsi okupator Bosne i Hercegovine i Bosnjaka/Bosanaca (oko 400 g) danas njihov prirodni prijatelj i zasto to nebi bila?

Sa takvom sviješću si ti sam sebi najveći neprijatelj, pa zar mislis da bi imao ikavog identiteta da si u nekom vakumu, nezavisnom i od vremena i prostora odrastao? Otomanska imperija jarane moj je bila american dream za čitavu evropu tada a kamo li za barbare sa balkana koji su pojam institucije razumjeli tek kada su nas osmanlije prosvijetlili. Da su tako krvoločni i zli prema nama bili, ( kako to naše komšije žele da nas ubijede, a očigledno su tebe to i uspjeli) onda ti kao Bosanac danas ili eventualno Srbin, uopće ne bi ni postojao... U suštini sam ponosan na to što su moji preci u prošlosti bili lojalni tako jednoj velikoj imperiji isto kao što će moji nasljednici jednog dana biti ponosni na to što će živjeti u jednoj velikoj imperiji zvanoj EU.
User avatar
Janjicar
Posts: 5459
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#212 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Janjicar »

Nacionalniid_BOSANCI wrote:
bambinas wrote:Po pitanju Srebrenice... Samo par primjera odnosa turaka prema Srebrenici.

Trenutno u gradu Adana se sadi suma od 8372 drveca koja je posvecena zrtvama genocida. Prosle godine kada je bio cilj skupiti 8372 pari cipela, u Turskoj je skupljeno 15 hiljada cipela. Prosle godine 24 tone pomoci otisle su u okolna sela Srebrenice, Visokog, Gorazda, Doboja... Ko ne vjeruje neka istrazi. İ jos mali milion primjera mogu navesti.

A zasto Turci ne uspijevaju vise nego sto zele kod nas, procitajte danas u Oslobodjenju zadnje stanje partnerstva izmedju BH Airlines-a i Turkish Airlines-a.

To sto nam Holandija donira svoje stare tramvaje koje bi svakako bacila, meni iskreno, nista ne znaci. Erdoan, Davutolu ili Gul na skoro svakom svom javnom obracanju spomenu Bosnu i Sarajevo. Ah dobro, vama to ne mora nista znaciti, ali ako cu uporediti sa predsjednicima drugih drzava kojima nikada nenaumpadnemo, meni onda znaci.

Kada shvatimo ko nam je zaista prijatelj i kada prestanemo gledati samo svoj interes a dopustimo da nam ljudi pomognu, onda ce nesto biti od nas. Sve dok gledamo samo kako ''JA'' mogu uspijeti a briga me za drzavu domovinu itd. nista od nas nece biti.
Sto se tice ovih nekih turskih donacija (osim polovnih i unistenih cipela za memorijalni centar) u Srebrenici i nekim drugima mjestima o kojima pises se na terenu ili u stvarnom zivotu ne vide nigdje, ili nisu nikad dosle ili je te donacije neko treci pokrao.


Turci (kao i druge drzave) konkretno ako zele najbolje mogu pomoci Bosnjacima i Bosancima i Bosni i Hercegovini kao i drugim Bosnjacima na prostoru Balkana tako sto ce otvoriti zavisno od mogucnosti jednu ili vise fabrika u Bosni i Hercegovini i na taj nacin zaposliti jedan dio stanovnistva. Ili da zaposljavaju Bosnjake i Bosance i njihove firme na raznim vecim i manjim gradjevinskim projektima u Turskoj i drugim drzavama Azije.
Pokrali pokrali nasi :thumbup: a donacija je bilo ;)
A sto bi Turska pored svojih stanovnika koji su nezaposleni tebe iz BiH zvali da radis ? gdje je tu logika ? koliki si mi god prijatelj ja vise volim opet sebe...
A to za fabrike da ti oni otvaraju u kojoj ce zaposliti 500-1000 ljudi ces se nacekat
Kao prvo imamo tu vlast koje nista ne dozvoljava a sam prijer ti je i BH Airlains ;)
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#213 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

@rman wrote:

Pričaš gluposti, dovoljno je da prošetaš malo do Ilidže pa da vidiš u šta se donacije troše. Onaj kompleks univerziteta koji dole prave, a gdje je skoro 95% studenata stipendirano, je po meni najbolji dokaz altruizma i dobronamjernosti turske države i njenog naroda. Ne vjerujem da igdje na jugo-istoku Evrope postoji ijedan univerzitet sa modernijom i jačom infrastrukturom od dotičnog kampusa. Financijsku korist iz ovog projekta sigurno ne mogu izvući, a ni indoktrinacijusku kako neki zlobnici to žele predstaviti, jer su i nastava a i literatura "zapadnjačog karaktera". U suštini, jedinu korist koju Turci od toga imaju jeste nastavak, kako Zlata reče, nekog iracionalno-emotivnog vezivanja ova dva naroda.


Haha, de bolan smiri malo, znam da je tvoja ljubav prema braci Turcima zaista velika, ali vjeruj da njihova nije prema nama sekunde. Dobro znam oko tog kampusa, i sta tamo rade i kako rade. Govoris o infrastrukturi, tamo se nalaze dva univerziteta, dvije srednje skole i jedna osnova skola. IUS ima tamo onu lijepu sliku kako sve treba da izgleda, al tako ce biti za jedno 20 godina, posto jednu zgradu prave po 3-4 godine. Ono kade zarade kakvih para onda prave nesto, silni investitetori, da su neki kako trebea sve bi bilo gotovo prije 5 godina.

Nadalje, ovo su otvorili ovdje, prvenstveno iz razloga turskih zakona, koji nedozvoljavaju studiranje pokrivienim osobama. Turci koji studiraju na ovim fakultetima, su vecinom nekomunikativni, ne trude se da nauce nista naseg jezika, niti kulture, sto mi iskreno strasno ide na zivce (cast nekolicini izuzetaka), a drugi i zasto bi, pa dodju ovdje, jedni sa drugima se druze, Turci im na faksu predaju, imaju lagano i svoje kafanice, i svoje neke kafeterije. Mogo bi jos pricati koliko hoces, ali eto toliko o tom njihovom iracionalno-emotivnom vezivanju.

Sve u svemu upitno je da li je ovo investicija ili ne, nisam ekonomista, ali mi sve ovo lici mnogo vise na nekakvo pranje novca,nego za investiciju.

Helem, Turci nam jesu nekakv vid prijatelja, ali sada da ih velicamo ovdje, i pisemo hvalospjeve o njima, i da masemo njihovim zastavama, pa ne da je smijesno, nego tezi ka granici žalosti.
User avatar
Janjicar
Posts: 5459
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#214 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Janjicar »

_Reds_ wrote:
@rman wrote:

Pričaš gluposti, dovoljno je da prošetaš malo do Ilidže pa da vidiš u šta se donacije troše. Onaj kompleks univerziteta koji dole prave, a gdje je skoro 95% studenata stipendirano, je po meni najbolji dokaz altruizma i dobronamjernosti turske države i njenog naroda. Ne vjerujem da igdje na jugo-istoku Evrope postoji ijedan univerzitet sa modernijom i jačom infrastrukturom od dotičnog kampusa. Financijsku korist iz ovog projekta sigurno ne mogu izvući, a ni indoktrinacijusku kako neki zlobnici to žele predstaviti, jer su i nastava a i literatura "zapadnjačog karaktera". U suštini, jedinu korist koju Turci od toga imaju jeste nastavak, kako Zlata reče, nekog iracionalno-emotivnog vezivanja ova dva naroda.


Haha, de bolan smiri malo, znam da je tvoja ljubav prema braci Turcima zaista velika, ali vjeruj da njihova nije prema nama sekunde. Dobro znam oko tog kampusa, i sta tamo rade i kako rade. Govoris o infrastrukturi, tamo se nalaze dva univerziteta, dvije srednje skole i jedna osnova skola. IUS ima tamo onu lijepu sliku kako sve treba da izgleda, al tako ce biti za jedno 20 godina, posto jednu zgradu prave po 3-4 godine. Ono kade zarade kakvih para onda prave nesto, silni investitetori, da su neki kako trebea sve bi bilo gotovo prije 5 godina.

Nadalje, ovo su otvorili ovdje, prvenstveno iz razloga turskih zakona, koji nedozvoljavaju studiranje pokrivienim osobama. Turci koji studiraju na ovim fakultetima, su vecinom nekomunikativni, ne trude se da nauce nista naseg jezika, niti kulture, sto mi iskreno strasno ide na zivce (cast nekolicini izuzetaka), a drugi i zasto bi, pa dodju ovdje, jedni sa drugima se druze, Turci im na faksu predaju, imaju lagano i svoje kafanice, i svoje neke kafeterije. Mogo bi jos pricati koliko hoces, ali eto toliko o tom njihovom iracionalno-emotivnom vezivanju.

Sve u svemu upitno je da li je ovo investicija ili ne, nisam ekonomista, ali mi sve ovo lici mnogo vise na nekakvo pranje novca,nego za investiciju.

Helem, Turci nam jesu nekakv vid prijatelja, ali sada da ih velicamo ovdje, i pisemo hvalospjeve o njima, i da masemo njihovim zastavama, pa ne da je smijesno, nego tezi ka granici žalosti.
_reds_ ti non-stop kontriras cinjenicama a ne dajes ni jednu dobru recenicu zasto...
Nisi zahvalan sto ce ti ljudi napravit za 20 godina to, vec ti hoces za 5 da sve bude gotovo
kao sto sam i prije rekAo mi smo nezahvalan narod ;)
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#215 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

Janjicar wrote:
Turci (kao i druge drzave) konkretno ako zele najbolje mogu pomoci Bosnjacima i Bosancima i Bosni i Hercegovini kao i drugim Bosnjacima na prostoru Balkana tako sto ce otvoriti zavisno od mogucnosti jednu ili vise fabrika u Bosni i Hercegovini i na taj nacin zaposliti jedan dio stanovnistva. Ili da zaposljavaju Bosnjake i Bosance i njihove firme na raznim vecim i manjim gradjevinskim projektima u Turskoj i drugim drzavama Azije.
Pokrali pokrali nasi :thumbup: a donacija je bilo ;)
A sto bi Turska pored svojih stanovnika koji su nezaposleni tebe iz BiH zvali da radis ? gdje je tu logika ? koliki si mi god prijatelj ja vise volim opet sebe...
A to za fabrike da ti oni otvaraju u kojoj ce zaposliti 500-1000 ljudi ces se nacekat
Kao prvo imamo tu vlast koje nista ne dozvoljava a sam prijer ti je i BH Airlains ;)[/quote]

Ma jasta, eto sve do nase vlasti, a kako to drugi otovrise postrojenja, kako ih otvorise Hrvati, Slovenci, Njemci, ali braći Turcima nedaju naši "lopovi". I pustite se priče o donacijama, to je neko davno prošlo vrijeme, zna se na koji se način može iskreno pomoći jednom narodu na duže staze, to se svakako ne može spominjanjem Sarajeva u govorima, niti donacijama paketa pomoći nekim selima u Srebrenici nacije od 70 i nesto miliona ljudi.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#216 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

Janjicar wrote: _reds_ ti non-stop kontriras cinjenicama a ne dajes ni jednu dobru recenicu zasto...
Nisi zahvalan sto ce ti ljudi napravit za 20 godina to, vec ti hoces za 5 da sve bude gotovo
kao sto sam i prije rekAo mi smo nezahvalan narod ;)
Naravno dobili su lokaciju za male pare, obećali sve i svašta, a kako godine idu, sve ja manja korist Ilidže o tih njihovih kula.

HOCES da kazes da im neko nesto brani, ma daj ba dobili su sve potrebne papire, o dozvole. Eh sad trebalo bi naći i to koliko našeg osoblja radi na ovim njihovim školama, jer su Turci sa sobom doveli i svoje, kako srednjoškolske, tako i univerzitetske profesore.
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#217 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by p206 »

_Reds_ wrote:Ma jasta, eto sve do nase vlasti, a kako to drugi otovrise postrojenja, kako ih otvorise Hrvati, Slovenci, Njemci, ali braći Turcima nedaju naši "lopovi". I pustite se priče o donacijama, to je neko davno prošlo vrijeme, zna se na koji se način može iskreno pomoći jednom narodu na duže staze, to se svakako ne može spominjanjem Sarajeva u govorima, niti donacijama paketa pomoći nekim selima u Srebrenici nacije od 70 i nesto miliona ljudi.
Raspitaj se koliko treba odprilike vremena da se otvori tj. završi papirologija za firmu u BiH, koliko u Hrvatskoj, koliko u Sloveniji, a koliko treba u Njemačkoj. Dobro je da imamo i jednu stranu firmu, kakve su nam procedure i kako su ažurni ljudi koji rade taj posao.
Jedan citat iz filma Gori vatra : "Pomogni ti meni, pomognuću ja tebi"
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#218 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

p206 wrote:
_Reds_ wrote:Ma jasta, eto sve do nase vlasti, a kako to drugi otovrise postrojenja, kako ih otvorise Hrvati, Slovenci, Njemci, ali braći Turcima nedaju naši "lopovi". I pustite se priče o donacijama, to je neko davno prošlo vrijeme, zna se na koji se način može iskreno pomoći jednom narodu na duže staze, to se svakako ne može spominjanjem Sarajeva u govorima, niti donacijama paketa pomoći nekim selima u Srebrenici nacije od 70 i nesto miliona ljudi.
Raspitaj se koliko treba odprilike vremena da se otvori tj. završi papirologija za firmu u BiH, koliko u Hrvatskoj, koliko u Sloveniji, a koliko treba u Njemačkoj. Dobro je da imamo i jednu stranu firmu, kakve su nam procedure i kako su ažurni ljudi koji rade taj posao.
Jedan citat iz filma Gori vatra : "Pomogni ti meni, pomognuću ja tebi"
Naravno samo na jednom strani su Bošnjaci 2 miliona, a na drugoj Turci 70 miliona.

Ja sam mislio na proizvodna postrojanje,a tipa Argete, Poli, Ledo, Meggle i sl.
User avatar
zahvalan
Posts: 690
Joined: 22/02/2012 19:19
Location: ...kad zora svane,a svanut ce...

#219 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by zahvalan »

treba prvo procitati kome sve turci pomazu< od Sandzaka,Bosne,afganistana,iraka, itd itd

ima par stranica iz dnevnika od njihovog premijera pa procitati ko sve ocekuje Tursku pomoc

Ima na youtube par klipova gdje Turska pomaze Somaliji(vecinsko stanovnistvo muslimani)

Kome smo to mi pomogli,kod nas ljudi vise vole kupiti nov automobil nego Masinu za proizvodnju
Emi_Nevermind
Posts: 900
Joined: 25/05/2010 22:34

#220 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Emi_Nevermind »

_Reds_ wrote:
@rman wrote:

Pričaš gluposti, dovoljno je da prošetaš malo do Ilidže pa da vidiš u šta se donacije troše. Onaj kompleks univerziteta koji dole prave, a gdje je skoro 95% studenata stipendirano, je po meni najbolji dokaz altruizma i dobronamjernosti turske države i njenog naroda. Ne vjerujem da igdje na jugo-istoku Evrope postoji ijedan univerzitet sa modernijom i jačom infrastrukturom od dotičnog kampusa. Financijsku korist iz ovog projekta sigurno ne mogu izvući, a ni indoktrinacijusku kako neki zlobnici to žele predstaviti, jer su i nastava a i literatura "zapadnjačog karaktera". U suštini, jedinu korist koju Turci od toga imaju jeste nastavak, kako Zlata reče, nekog iracionalno-emotivnog vezivanja ova dva naroda.


Haha, de bolan smiri malo, znam da je tvoja ljubav prema braci Turcima zaista velika, ali vjeruj da njihova nije prema nama sekunde. Dobro znam oko tog kampusa, i sta tamo rade i kako rade. Govoris o infrastrukturi, tamo se nalaze dva univerziteta, dvije srednje skole i jedna osnova skola. IUS ima tamo onu lijepu sliku kako sve treba da izgleda, al tako ce biti za jedno 20 godina, posto jednu zgradu prave po 3-4 godine. Ono kade zarade kakvih para onda prave nesto, silni investitetori, da su neki kako trebea sve bi bilo gotovo prije 5 godina.

Nadalje, ovo su otvorili ovdje, prvenstveno iz razloga turskih zakona, koji nedozvoljavaju studiranje pokrivienim osobama. Turci koji studiraju na ovim fakultetima, su vecinom nekomunikativni, ne trude se da nauce nista naseg jezika, niti kulture, sto mi iskreno strasno ide na zivce (cast nekolicini izuzetaka), a drugi i zasto bi, pa dodju ovdje, jedni sa drugima se druze, Turci im na faksu predaju, imaju lagano i svoje kafanice, i svoje neke kafeterije. Mogo bi jos pricati koliko hoces, ali eto toliko o tom njihovom iracionalno-emotivnom vezivanju.

Sve u svemu upitno je da li je ovo investicija ili ne, nisam ekonomista, ali mi sve ovo lici mnogo vise na nekakvo pranje novca,nego za investiciju.

Helem, Turci nam jesu nekakv vid prijatelja, ali sada da ih velicamo ovdje, i pisemo hvalospjeve o njima, i da masemo njihovim zastavama, pa ne da je smijesno, nego tezi ka granici žalosti.
:thumbup:
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#221 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

_Reds_ wrote:
@rman wrote:

Pričaš gluposti, dovoljno je da prošetaš malo do Ilidže pa da vidiš u šta se donacije troše. Onaj kompleks univerziteta koji dole prave, a gdje je skoro 95% studenata stipendirano, je po meni najbolji dokaz altruizma i dobronamjernosti turske države i njenog naroda. Ne vjerujem da igdje na jugo-istoku Evrope postoji ijedan univerzitet sa modernijom i jačom infrastrukturom od dotičnog kampusa. Financijsku korist iz ovog projekta sigurno ne mogu izvući, a ni indoktrinacijusku kako neki zlobnici to žele predstaviti, jer su i nastava a i literatura "zapadnjačog karaktera". U suštini, jedinu korist koju Turci od toga imaju jeste nastavak, kako Zlata reče, nekog iracionalno-emotivnog vezivanja ova dva naroda.


Haha, de bolan smiri malo, znam da je tvoja ljubav prema braci Turcima zaista velika, ali vjeruj da njihova nije prema nama sekunde. Dobro znam oko tog kampusa, i sta tamo rade i kako rade. Govoris o infrastrukturi, tamo se nalaze dva univerziteta, dvije srednje skole i jedna osnova skola. IUS ima tamo onu lijepu sliku kako sve treba da izgleda, al tako ce biti za jedno 20 godina, posto jednu zgradu prave po 3-4 godine. Ono kade zarade kakvih para onda prave nesto, silni investitetori, da su neki kako trebea sve bi bilo gotovo prije 5 godina.

Nadalje, ovo su otvorili ovdje, prvenstveno iz razloga turskih zakona, koji nedozvoljavaju studiranje pokrivienim osobama. Turci koji studiraju na ovim fakultetima, su vecinom nekomunikativni, ne trude se da nauce nista naseg jezika, niti kulture, sto mi iskreno strasno ide na zivce (cast nekolicini izuzetaka), a drugi i zasto bi, pa dodju ovdje, jedni sa drugima se druze, Turci im na faksu predaju, imaju lagano i svoje kafanice, i svoje neke kafeterije. Mogo bi jos pricati koliko hoces, ali eto toliko o tom njihovom iracionalno-emotivnom vezivanju.

Sve u svemu upitno je da li je ovo investicija ili ne, nisam ekonomista, ali mi sve ovo lici mnogo vise na nekakvo pranje novca,nego za investiciju.

Helem, Turci nam jesu nekakv vid prijatelja, ali sada da ih velicamo ovdje, i pisemo hvalospjeve o njima, i da masemo njihovim zastavama, pa ne da je smijesno, nego tezi ka granici žalosti.
Ja se samo bojim da ove njihove neke investicije u vidu donacija ne budu po onoj narodnoj: dadnu ti novac (ili neku drugu pomoc) na mostu a onda ti ponovo uzmu novac (ili neke druge resurse) na cupriji. Bojim se da Turci ne rade kao i neke druge visoko razvijene drzave koje se uvaljuju skoro besplatno u siromasne drzave svijeta sa prirodnim i drugim resursima. Kao primjer u siromasnoj sredini te neke drzave potkupe politicare i ponude da besplatno izgrade i dadnu na poklon (donaciju) jednu bolnicu ili skolu ili nesto drugo a zatim besplatno ili skoro besplatno dobiju godinama koncesije nad raznim prirodnim i drugim bogatstvima. Znaci uloze skoro pa nista a zaradjuju godinama milijarde.

Turcima je dovoljno da uzmu samo jednu koncesiju nad nekim prirodnim bogatstvom ili necim drugim u Bosni i Hercegovini i da odmah vrate sve ulozene donacije u Bosni i Hercegovini. Kako oni tako i sve druge drzave svijeta koje su nesto ulozile ili ulazu u BiH.

Ako sam shvatio dobro od ove turske izgradnje objekata u formi universiteta, srednje i osnovne skole koristi ce imati i sami Turci iz Turske koji ce dolaziti da tu studiraju (razmjena studenata) kao i neki porijeklom Turci iz BiH i regije Balkana. Jos jedna stvar koja je ovdje nejasna je ko ce biti vlasnik ovih objekata i zemljista, da li Turci, ako su vlasnici oni onda ove skole nisu nikakva donacija? ili su pola pola vlasnici Turska i BiH ili ce postati vlasnici objekata samo BiH?

Ali Bosnjaci i Bosanci trebaju zaboraviti na donacije, sa Turcima i svakim drugim treba raditi i saradjivati profesionalno gdje ce od zajednickih poslova i ulaganja imati koristi i jedni i drugi a ne sistem pomozi mi danas donacijom pa me uzmi na koncesiju kao koloniju slijedecih 50 - 100 godina. Koncesija je odlicna stvar ako su stvari ciste, ugovori povoljni za sve strane i gdje nema korupcije i pljacke.
User avatar
@rman
Posts: 93
Joined: 22/05/2011 18:38

#222 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by @rman »

Haha, de bolan smiri malo, znam da je tvoja ljubav prema braci Turcima zaista velika, ali vjeruj da njihova nije prema nama sekunde. Dobro znam oko tog kampusa, i sta tamo rade i kako rade. Govoris o infrastrukturi, tamo se nalaze dva univerziteta, dvije srednje skole i jedna osnova skola. IUS ima tamo onu lijepu sliku kako sve treba da izgleda, al tako ce biti za jedno 20 godina, posto jednu zgradu prave po 3-4 godine. Ono kade zarade kakvih para onda prave nesto, silni investitetori, da su neki kako trebea sve bi bilo gotovo prije 5 godina.
Moja "ljubav" je usmjerena prema svima koji nesto dobro ovoj državi žele, a to što si ti zatrovan šovinizmom, tu ti mogu samo preporučiti jedno, otputuj nekada negdje van svoje mahale...

I ja sam dobro upućen oko činjenica vazanih za taj kampus, a kada vidim da se ismijavaš tome što "jednu zgradu grade 3-4 godine" onda zaključujem da ti imaš i mnogo većih problema osim tih šovinističkih... Ne grade se tamo stambene zgrade, već fakulteti sa svim svojim dodatnim i neophodnim naučno istraživačkim sadržajima. Također, tamo nisu dvije, već tri "zgrade" jer je trenutno završen objekat koji ima čisto naučno istraživačku finkciju.
Nadalje, ovo su otvorili ovdje, prvenstveno iz razloga turskih zakona, koji nedozvoljavaju studiranje pokrivienim osobama.
Također, opet si pogrešno informnisan, tačno je da je do prije dvije godine u Turskoj bilo zabranjeno pokrivenim djevojkama da studiraju, međutim, to više nije slučaj, a da je to jedini razlog otvaranja tog kampusa opovrgava činjenica da je tamo skoro 30 % studenata koji nisu turske nacionalnosti a oni koji to jesu, tu spada oko 50 % muškaraca, stoga, čisto sumnjam da su Turci taj projekat od nekoliko desetina miliona km konstruisali samo radi nekih 200 turkinja...;)
Turci koji studiraju na ovim fakultetima, su vecinom nekomunikativni, ne trude se da nauce nista naseg jezika, niti kulture, sto mi iskreno strasno ide na zivce (cast nekolicini izuzetaka), a drugi i zasto bi, pa dodju ovdje, jedni sa drugima se druze,
Službeni jezik na tom fakultetu je engleski, a bosanki su obavezi učiti samo onoliko koliko im je nužno za svakodnevne potrebe. U suštini nepoznavanje bosankog jezika ne predstavlja nažalost nikakvu poteškoću u društvu koje ionako svoje odnose ne zasniva na zdravoj komunikaciji već na novcu i bezobrazluku.
Sve u svemu upitno je da li je ovo investicija ili ne, nisam ekonomista, ali mi sve ovo lici mnogo vise na nekakvo pranje novca,nego za investiciju
Sada si se zabrinuo da su ovdje jer novac peru? Pa eto, i da jeste tako, što se to nas tiče? Eto, kada jedna Švicarska bude zabranila da u njihovim bankama novac polažu javeći kriminalci, diktatori i ostali šljam sa ove planete, onda bi imalo smisla pozabaviti se i našim slučajem...;)
Helem, Turci nam jesu nekakv vid prijatelja, ali sada da ih velicamo ovdje, i pisemo hvalospjeve o njima, i da masemo njihovim zastavama, pa ne da je smijesno, nego tezi ka granici žalosti
Niko ne piše hvalospjeve o njima, niti ih veličamo, već ti to sebi preuveličavaš isto kao što umanjuješ i omalovažavaš njihove doprinose na geopolitičkom a ubuduće vjerovatno i na ekonomskom planu kada je ovo područije u pitanju.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#223 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

Nacionalniid_BOSANCI wrote: Ja se samo bojim da ove njihove neke investicije u vidu donacija ne budu po onoj narodnoj: dadnu ti novac (ili neku drugu pomoc) na mostu a onda ti ponovo uzmu novac (ili neke druge resurse) na cupriji. Bojim se da Turci ne rade kao i neke druge visoko razvijene drzave koje se uvaljuju skoro besplatno u siromasne drzave svijeta sa prirodnim i drugim resursima. Kao primjer u siromasnoj sredini te neke drzave potkupe politicare i ponude da besplatno izgrade i dadnu na poklon (donaciju) jednu bolnicu ili skolu ili nesto drugo a zatim besplatno ili skoro besplatno dobiju godinama koncesije nad raznim prirodnim i drugim bogatstvima. Znaci uloze skoro pa nista a zaradjuju godinama milijarde.

Turcima je dovoljno da uzmu samo jednu koncesiju nad nekim prirodnim bogatstvom ili necim drugim u Bosni i Hercegovini i da odmah vrate sve ulozene donacije u Bosni i Hercegovini. Kako oni tako i sve druge drzave svijeta koje su nesto ulozile ili ulazu u BiH.

Ako sam shvatio dobro od ove turske izgradnje objekata u formi universiteta, srednje i osnovne skole koristi ce imati i sami Turci iz Turske koji ce dolaziti da tu studiraju (razmjena studenata) kao i neki porijeklom Turci iz BiH i regije Balkana. Jos jedna stvar koja je ovdje nejasna je ko ce biti vlasnik ovih objekata i zemljista, da li Turci, ako su vlasnici oni onda ove skole nisu nikakva donacija? ili su pola pola vlasnici Turska i BiH ili ce postati vlasnici objekata samo BiH?

Ali Bosnjaci i Bosanci trebaju zaboraviti na donacije, sa Turcima i svakim drugim treba raditi i saradjivati profesionalno gdje ce od zajednickih poslova i ulaganja imati koristi i jedni i drugi a ne sistem pomozi mi danas donacijom pa me uzmi na koncesiju kao koloniju slijedecih 50 - 100 godina. Koncesija je odlicna stvar ako su stvari ciste, ugovori povoljni za sve strane i gdje nema korupcije i pljacke.
Vlasnici tih objekata i univerziteta su Turci. I kakva donacija, radi se o cistom biznisu. Pri tome radnicu u tom biznisu su većinom Turci.

I kao idu studenti iz Turske studirati u Bosni, razmjenom studenata, a ustvari idu opet kod Turaka, i opet taj novac od razmjene studenata ostavljaju Turcima, i sav novac su vrti u jednom krugu, turskom krugu.

@armane, ako ništa red je da ti univerziteti imaju jedan predmet bar na kojem se izučava naša kultura i naš jezik.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#224 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by kamen spoticanja »

_Reds_ wrote:
Vlasnici tih objekata i univerziteta su Turci. I kakva donacija, radi se o cistom biznisu. Pri tome radnicu u tom biznisu su većinom Turci.

I kao idu studenti iz Turske studirati u Bosni, razmjenom studenata, a ustvari idu opet kod Turaka, i opet taj novac od razmjene studenatama ostavljaju Turcima, i sav novac su vrti u jednom krugu, turskom krugu.
vecina studenata na tim univerzitetima su bh gradjani,koji izadju s validnim svjetskim diplomama s perfektnim znanjem engleskog i turskog jezika,a ta vrsta studiranje nema nikakve veze s razmjenama studenata izmedju BiH i Turske...turska svake godine stipendira 50 do i post diplomaca na njihovim univerzitetima koje se sasvim regularno vracaju nakon studija u BiH...
dakle ako vec pokusavas polemisat stvar licne kulture je znati o cemu pricas...ovako budes malko smijesan
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#225 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

kamen spoticanja wrote:
_Reds_ wrote:
Vlasnici tih objekata i univerziteta su Turci. I kakva donacija, radi se o cistom biznisu. Pri tome radnicu u tom biznisu su većinom Turci.

I kao idu studenti iz Turske studirati u Bosni, razmjenom studenata, a ustvari idu opet kod Turaka, i opet taj novac od razmjene studenatama ostavljaju Turcima, i sav novac su vrti u jednom krugu, turskom krugu.
vecina studenata na tim univerzitetima su bh gradjani,koji izadju s validnim svjetskim diplomama s perfektnim znanjem engleskog i turskog jezika,a ta vrsta studiranje nema nikakve veze s razmjenama studenata izmedju BiH i Turske...turska svake godine stipendira 50 do i post diplomaca na njihovim univerzitetima koje se sasvim regularno vracaju nakon studija u BiH...
dakle ako vec pokusavas polemisat stvar licne kulture je znati o cemu pricas...ovako budes malko smijesan
Nije istina da je većina studenata bh. državljani. BH državljani su u tome svemu dobro došli, daju pare Turcima, Turci uzmu pare i izvezu te pare odavde, dakle izvlače novac iz Bosne. To ti ga je isto, kao kad dodje Turčin, proda nešto u Bosni, i kaže hvala lijepo ;), odnosno uvoz u Bosnu.

A o kvalitetu i znanju na tom univerzitetu nekom drugom prilikom.

Helem nejse, da se ne bavimo više ovim univerzitetom, jer više zapolenih Bošnja ima BBI, nego sve ove turske škole.
Locked