Turska-Prijatelj BiH?

Locked
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#151 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

Janjicar wrote:
_Reds_ wrote:
Janjicar wrote: Druze,brate,prijatelju de procitaj sta sam napisao -.-" A za tvoju informaciju Bosna je u okviru Osmanskog Carstva imala najvece povlastice od svih regija koje je Osmansko carstvo osvajalo.

A gdje sam ja napisao da su nam dali da se odvojimo ?
Gdje sam ja naopisa da se odvojimo ?? Hajde ponovi tu historiju, i daj mi relavatne podatke za to sto kazes, i vidi dobro za sto su se borili Gradascevic i njemu slicni. Ali i to je samo jedna od stvari.

A na one gore druge moje nisi ni pokusao odgovoriti, tipa kukaviku prodaju Bosne, prodaju Sandzaka, razdvajanje Bosne od Sandzaka, poturcivanje Bosnjaka, naseljavanje Vlaha i sl. i dr.
Turci su u Bosnu donijeli Islam, ali su donijeli i jos jednu vjeru, Pravoslavlje.

Dakle ti i ja imamo prilicno oprecna misljenja, i to je i tvoje i moje pravo, ali cinjenice su nesto drugo.

Turska je uvijek imala odnose sa Srbijom i to prlicno dobre, pa cak i u ratu, kao i mnogo Arpaske zemlje.

Turci jednostavno nemaju nas mentalitet i merhametluk, oni mnogo vise vole sebe, nego sto mi volimo, i to je tako, a mi mislimo da su svi kao mi.
Za "kukavicku" prodaju su ti drugu odgovorili prelistaj stranicu nazad....
Oni mnogo vise vole sebe??? Nadji mi bilo koga da voli vise drugog nego sebe.

Bosna je u doba Osmanlijskog carstva imala povlasteni status u odnosu na sve druge zemlje u okviru njenog carstva a to ide u prilog tome sto Bosnjaci preuzimaju potpuno lokalnu vlast u svoje ruke.

A to sto vise da su donijeli pravoslavlje to ti je skroz "fula"

Pravoslavna crkva je postojala prije dolaska turaka ali u malom dijelu a sto se tice Islama on nije nikako postojao na ovom prostoru tako da to ne mozes porediti.
Nigdje nije bilo, niti postoje ikakavi historijski dokazi da su postojali pravoslavni manastiri u Bosni. Postojao je samo u Istocnoj Hercegovini. Dakle Turci su rasrili Pravoslavlje, ma koliko se to tebi nesviđalo, ali tako je.

I eto vidis koliko je nasem narodu bilo dobro pod Turcima, pa su ostale i danas dan sevdalinke o Moricima i sl.

I gledam ove sto su dosli ovdje, koliko su to samo-svoji pokazuje da za par godina u Bosni, nisu naucili par rijeci naseg jezika. Drugo u Turskoj, ako hoces da si iko i ista, i nemas prezime tursko, odnose se pream tebi kao prema Romima u Bosni. Pa onda i onim postistima promjene prezimena, samo ne bil' nosili kakva turska.
Last edited by _Reds_ on 19/03/2012 22:08, edited 1 time in total.
User avatar
Janjicar
Posts: 5456
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#152 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Janjicar »

_Reds_ wrote:
Janjicar wrote:
_Reds_ wrote:
Gdje sam ja naopisa da se odvojimo ?? Hajde ponovi tu historiju, i daj mi relavatne podatke za to sto kazes, i vidi dobro za sto su se borili Gradascevic i njemu slicni. Ali i to je samo jedna od stvari.

A na one gore druge moje nisi ni pokusao odgovoriti, tipa kukaviku prodaju Bosne, prodaju Sandzaka, razdvajanje Bosne od Sandzaka, poturcivanje Bosnjaka, naseljavanje Vlaha i sl. i dr.
Turci su u Bosnu donijeli Islam, ali su donijeli i jos jednu vjeru, Pravoslavlje.

Dakle ti i ja imamo prilicno oprecna misljenja, i to je i tvoje i moje pravo, ali cinjenice su nesto drugo.

Turska je uvijek imala odnose sa Srbijom i to prlicno dobre, pa cak i u ratu, kao i mnogo Arpaske zemlje.

Turci jednostavno nemaju nas mentalitet i merhametluk, oni mnogo vise vole sebe, nego sto mi volimo, i to je tako, a mi mislimo da su svi kao mi.
Za "kukavicku" prodaju su ti drugu odgovorili prelistaj stranicu nazad....
Oni mnogo vise vole sebe??? Nadji mi bilo koga da voli vise drugog nego sebe.

Bosna je u doba Osmanlijskog carstva imala povlasteni status u odnosu na sve druge zemlje u okviru njenog carstva a to ide u prilog tome sto Bosnjaci preuzimaju potpuno lokalnu vlast u svoje ruke.

A to sto vise da su donijeli pravoslavlje to ti je skroz "fula"

Pravoslavna crkva je postojala prije dolaska turaka ali u malom dijelu a sto se tice Islama on nije nikako postojao na ovom prostoru tako da to ne mozes porediti.
Nigdje nije bilo, niti postoje ikakavi historijski dokazi da su postojali pravoslani manasitari u Bosni. Postoajo je samo u Istocnoj Hercegovini. Dakle Truci su rasrili Pravoslavlje, ma koliko se to tebi nesviđalo, ali tako je.
Historija Bosne od NOEL MALCOLM
Pravoslavna crkva jedva da je bila prisutna na teritoriju same Bosne prije dolaska Turaka, samo je u Hercegovini igrala vazniju ulogu.
Jedva da je bila, to znaci da je bila i da se za nju znalo ali ipak nije joj niko davao mnogo paznje niti je bio pripadnik te iste vjere.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#153 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

zlata wrote: Ne radi se o "Turcima", nego o Osmanlijama.
U redovima Osmanlija su se nalazili i Bosnjaci.
Znaci, jednu su ZA, a drugi PROTIV Sultana i demokratizacije-modernizacije-liberalizacije carstva.

Osim toga, Gradascevic i Bosnjaci nikad nisu smatrani kao kulturoloski "strani", na nacin na koji nas dozivljavaju nasi susjedi, a cak i Austrijanci, Madjari, itd.
Na koncu, kad si vec tako dobro informiran-a, cudi me da ne spominjes nacin na koji su Austrijanci GUSILI madjarske buntovnike.
Je'l' mislis da bi bili milostivji prema Bosnjacima koji bo zeljeli NEZAVISNU BiH?
Ako se dobro sjecam, madjarski buntovnici su pobjegli u Osmansko Carstvo, i nastanili se u Istanbulu i Trakiji.
Slicno je bilo i sa poljskim buntovnickima koji su se skrasili na Bosforu.

Na koncu, ako smo vec tako rado prihvaceni od strane nasih europskih susjeda,
kako to da i danas-dan MORAMO lobirat kod nasih "Istocnih-muslimanskih kumova", da bi usjpeli zaradit bar imalo pravde i milosti, od Zapadnih?

Kako to da smo cekali 3 duge godine na ikakvu intervenciju Zapada u BiH?
Mene ne zanima sta su radili oni sa Mađarima, znam sta su radili u Bosni, i kako su se odnosili prema Bosni. Ja nisam spominja nikakv Zapad, nego samo Austriju, koja nam jeste, iako kršćanska zemlja danas prijtelj, ako pogledamo samo koliko naših studenata studira na njihovim univerzitetima.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#154 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

Janjicar wrote:
Historija Bosne od NOEL MALCOLM
Pravoslavna crkva jedva da je bila prisutna na teritoriju same Bosne prije dolaska Turaka, samo je u Hercegovini igrala vazniju ulogu.
Jedva da je bila, to znaci da je bila i da se za nju znalo ali ipak nije joj niko davao mnogo paznje niti je bio pripadnik te iste vjere.
Upravo to, nisu zivjeli u Bosni pravoslavni vjernici, nego su samo prolazili nekad kao trgovci ili putnici, u u tom smislu je bila pristuna. Ovo tvoje se nista ne razlikuje od onoga gore sto sam ja rekao.

Dakle zakljucak je jasan, da su Turci rasirili pravoslavlje i na Bosnu i na Hrvatsku.
User avatar
mokra_carapa
Posts: 280
Joined: 15/12/2009 11:52
Location: Lociran!

#155 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by mokra_carapa »

U Bosni su najbrojniji bili Bogumili, odnosno Crkva Bosanska prije Osmanilja... u strahu od križara poslje okupacije većina ih je prešlo na Islam, a Osmanlije nisu osporavale ni jednu vjeru o čemu govore razni historijski spisi. Treba uzeti u obzir da su muslimani bili povlašteniji u odnosu na ostale vjernike koji su morali da plaćaju kojekakve izdatke itd ...
Hercegovina je nastala tek u Osmanskom dobu..
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#156 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by amoninan »

ovoj temi još samo soundtrack fali, predlažem:



:D
User avatar
Janjicar
Posts: 5456
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#157 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Janjicar »

_Reds_ wrote:
Janjicar wrote:
Historija Bosne od NOEL MALCOLM
Pravoslavna crkva jedva da je bila prisutna na teritoriju same Bosne prije dolaska Turaka, samo je u Hercegovini igrala vazniju ulogu.
Jedva da je bila, to znaci da je bila i da se za nju znalo ali ipak nije joj niko davao mnogo paznje niti je bio pripadnik te iste vjere.
Upravo to, nisu zivjeli u Bosni pravoslavni vjernici, nego su samo prolazili nekad kao trgovci ili putnici, u u tom smislu je bila pristuna. Ovo tvoje se nista ne razlikuje od onoga gore sto sam ja rekao.

Dakle zakljucak je jasan, da su Turci rasirili pravoslavlje i na Bosnu i na Hrvatsku.
:)
Ako vec raspravljamo o historiji valjda znas osnovne stvari:

Kada se prica o Historiji nekog naroda ne prica se o turistima,trgovcima i ostalim "prolazacima"...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#158 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Hemel »

Picccolo wrote:Ja nisam dosao sa 12 godina i pricao o referendumu, nego sam dosao 20 godina poslije i pricao o tome. Isto kao sto ti danas pricas o tome, a vjerujem da nemas vise godina od mene.
Druga i najvaznija stvar, ne povlacim ja tezu kako smo MI KRIVI ZA RAT, nego tezu kako smo mi izmanipulisani od svijeta i nasih politickih elita, i mi smo zaista mislili da se mozemo osamostaliti bez rata. To je upravo bila ta najbolnija zabluda koja nas je kostala koliko je kostala. To sto se ti pravis Kinez, kao ne vidis sta ja pricam je naka prica za sebe. Prosjecan zatucani Bosnjak, Srbin i Hrvat uvijek se pravi budala kad mu neko nesto govori i okrece vodu na svoj mlin (ili je zaista toliko sebi puta ponovio svoju laz da danas vjeruje da je to istina).
Pored rata u Hrvatskoj, koji je trajao vec gotovo godinu dana, "mi" (navodnici jer dosta nas smo tada bili djeca, ili nismo nista ni mislili, ali mislili su nasi roditelji u nase ime) smo cvrsto mislili da cemo se izvuci jer je propaganda bila takva. Da je bilo srece pa da neko pokaze malo odgovornosti i bude iskren sa ljudima, izadje u medije i kaze sta slijedi u slucaju da se otcijepimo onda bi sve bilo ok i ja ne bih nista pisao. Nego se desila apsolutna prevara, svako ko je znao sabrati 2 i 2 znao je da slijedi rat, pokolj i ostalo ali niko to nije htio reci obicnom narodu. Jos je interesantno kako i dan danas se prave svi budale oko toga. Uostalom ako su bili tolike budale (politicari prije svih) i u uveli zemlju u rat nevjesno onda bar nakon rata su trebali se svi do jednog povuci iz politike jer nemaju pojma sa zivotom. Ali ne, oni su nastavili po svom, i evo kao sto vidim po tebi ali i po vecini drugih njihove greske su postale herojstvo i zato danas nam je Bakir Izetbegovic predsjednik.
Te '92. god. ja sam imao vise godina nego ti sada tako da sam bolje shvatao situaciju nego da mi neko prica price i besjede ''sa koljena na koljeno''...a ti sada nastavi tamo gdje si stao (o referendumu kao uzroku stradanja a zaboravljas 9. januar i Pale, ukopavanje JNA iznad svih gradova mnogo prije referenduma...)ali bez mene.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#159 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

Janjicar wrote:
_Reds_ wrote:
Janjicar wrote:
Historija Bosne od NOEL MALCOLM
Pravoslavna crkva jedva da je bila prisutna na teritoriju same Bosne prije dolaska Turaka, samo je u Hercegovini igrala vazniju ulogu.
Jedva da je bila, to znaci da je bila i da se za nju znalo ali ipak nije joj niko davao mnogo paznje niti je bio pripadnik te iste vjere.
Upravo to, nisu zivjeli u Bosni pravoslavni vjernici, nego su samo prolazili nekad kao trgovci ili putnici, u u tom smislu je bila pristuna. Ovo tvoje se nista ne razlikuje od onoga gore sto sam ja rekao.

Dakle zakljucak je jasan, da su Turci rasirili pravoslavlje i na Bosnu i na Hrvatsku.
:)
Ako vec raspravljamo o historiji valjda znas osnovne stvari:

Kada se prica o Historiji nekog naroda ne prica se o turistima,trgovcima i ostalim "prolazacima"...

Ja stvarno tebe ne kontam, sam kazes, da su znali da postoji, dakle znali od ljudi koji su tu putovali i prolazili, ali nisu bili pripadnici iste.

dakle jasno ko dan: OSAMNLIJE su naselile pravoslavno stanovisntvo u Bosnu, i tako rasirili i pravoslavlje.
User avatar
Janjicar
Posts: 5456
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#160 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Janjicar »

_Reds_ wrote:
Janjicar wrote:
_Reds_ wrote:
Upravo to, nisu zivjeli u Bosni pravoslavni vjernici, nego su samo prolazili nekad kao trgovci ili putnici, u u tom smislu je bila pristuna. Ovo tvoje se nista ne razlikuje od onoga gore sto sam ja rekao.

Dakle zakljucak je jasan, da su Turci rasirili pravoslavlje i na Bosnu i na Hrvatsku.
:)
Ako vec raspravljamo o historiji valjda znas osnovne stvari:

Kada se prica o Historiji nekog naroda ne prica se o turistima,trgovcima i ostalim "prolazacima"...

Ja stvarno tebe ne kontam, sam kazes, da su znali da postoji, dakle znali od ljudi koji su tu putovali i prolazili, ali nisu bili pripadnici iste.

dakle jasno ko dan: OSAMNLIJE su naselile pravoslavno stanovisntvo u Bosnu, i tako rasirili i pravoslavlje.
hoces glavom kroz zid i drugacije ne ide

Evo nisam ni ja ni ti napisao
nego neko ko je izucavao ovo podrucje i kaze
Pravoslavna crkva jedva da je bila prisutna na teritoriju same Bosne prije dolaska Turaka, samo je u Hercegovini igrala vazniju ulogu.
To znaci:
a) Pravoslavna crkva nije bila prisutna nikako
b) Pravloslavna crkva je bila prisutna u maloj "kolicini"
c) Svi su bili pripadnici Pravoslavne crkve


Et samo mi reci odgovor i sve mi je jasno
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#161 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

Janjicar wrote: To znaci:
a) Pravoslavna crkva nije bila prisutna nikako
b) Pravloslavna crkva je bila prisutna u maloj "kolicini"
c) Svi su bili pripadnici Pravoslavne crkve


Et samo mi reci odgovor i sve mi je jasno
U Bosni nije postjao ni jedna pravoslavni objekat, dakle u biti nije postajala. kada gledamo danasnju Bosnu i Hercegovinu, samo u Istcnoj Hercegovini je bio jedna ili dva pravoslavna manasitra.

Dakle sad ti meni odgovori:

a) Prvoslavno stanovistvo u Bosnu su doveli Turci(Osmalnije)
b) lokalno stanovnistvo u Bosni je primili pravoslavlje
c) Postojali su i prije dolaska Turaka, a Turci kao veliki muslimani su im dozvoili da isre svoju vjeru.
User avatar
mokra_carapa
Posts: 280
Joined: 15/12/2009 11:52
Location: Lociran!

#162 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by mokra_carapa »

_Reds_ wrote:
Janjicar wrote: To znaci:
a) Pravoslavna crkva nije bila prisutna nikako
b) Pravloslavna crkva je bila prisutna u maloj "kolicini"
c) Svi su bili pripadnici Pravoslavne crkve


Et samo mi reci odgovor i sve mi je jasno
U Bosni nije postjao ni jedna pravoslavni objekat, dakle u biti nije postajala. kada gledamo danasnju Bosnu i Hercegovinu, samo u Istcnoj Hercegovini je bio jedna ili dva pravoslavna manasitra.

Dakle sad ti meni odgovori:

a) Prvoslavno stanovistvo u Bosnu su doveli Turci(Osmalnije)
b) lokalno stanovnistvo u Bosni je primili pravoslavlje
c) Postojali su i prije dolaska Turaka, a Turci kao veliki muslimani su im dozvoili da isre svoju vjeru.

Pričati o historiji... pogotovo sa ovih prostora.. pa vi ste smiješni :lol:
Svako vjeruje u svoju historiju.. ubjeđujemo se u onu ispravnu već dugo dugo vremena
TalkTalkTalk
Posts: 119
Joined: 25/03/2011 01:37

#163 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by TalkTalkTalk »

Samo oni turci koji zaposle nase ljude, ti su prijatelji
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#164 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by zlata »

_Reds_ wrote:
zlata wrote: Ne radi se o "Turcima", nego o Osmanlijama.
U redovima Osmanlija su se nalazili i Bosnjaci.
Znaci, jednu su ZA, a drugi PROTIV Sultana i demokratizacije-modernizacije-liberalizacije carstva.

Osim toga, Gradascevic i Bosnjaci nikad nisu smatrani kao kulturoloski "strani", na nacin na koji nas dozivljavaju nasi susjedi, a cak i Austrijanci, Madjari, itd.
Na koncu, kad si vec tako dobro informiran-a, cudi me da ne spominjes nacin na koji su Austrijanci GUSILI madjarske buntovnike.
Je'l' mislis da bi bili milostivji prema Bosnjacima koji bo zeljeli NEZAVISNU BiH?
Ako se dobro sjecam, madjarski buntovnici su pobjegli u Osmansko Carstvo, i nastanili se u Istanbulu i Trakiji.
Slicno je bilo i sa poljskim buntovnickima koji su se skrasili na Bosforu.

Na koncu, ako smo vec tako rado prihvaceni od strane nasih europskih susjeda,
kako to da i danas-dan MORAMO lobirat kod nasih "Istocnih-muslimanskih kumova", da bi usjpeli zaradit bar imalo pravde i milosti, od Zapadnih?

Kako to da smo cekali 3 duge godine na ikakvu intervenciju Zapada u BiH?
Mene ne zanima sta su radili oni sa Mađarima, znam sta su radili u Bosni, i kako su se odnosili prema Bosni. Ja nisam spominja nikakv Zapad, nego samo Austriju, koja nam jeste, iako kršćanska zemlja danas prijtelj, ako pogledamo samo koliko naših studenata studira na njihovim univerzitetima.
Vidis, mene zanima KAKVI BI BILI Austrijanci,
da su bili u polozaju Osmanlija?

Znaci, zanima me sta su radili madjarskim nacionalistima, zanima kako su se ponasali pod Hitlerom, zanima me kakve sve politicke struje postoje u toj zemlji.

Danas-sutra, kakvi su prema drugom, bit'ce i prema meni.

Zanima me iz prostog razloga,
sto zelim biti objektivna,
informirana
i racionalna.

A da nam je Austrija najveci prijatelj....
lazes sebe
pa i nas ostale.

Odabiras SAMO selektivne povjesne detalje koji sluze tebi u obrani tvog argumenta.

Ti mi govoris o nepravdama koje su nam Osmanlije cinile po BiH....a ja bih ti mogla puno vise o nepravdama koje je nas narod dozivljavao pod tim istim Austrijancima....ali malo ranije.

Austrijanci i Madjari su bili ti koji su nam progonili pradjedove iz Like i Slavonije.
Austrijanci i Madjari su bili ti koji su nam narod porobili i nasilno krstili rodbinu koja se nije uspjela izvuc sa okupiranog teritorija.

Austrija i Njemacka su NAJPRIJE prijatelji Hrvatske i Slovenije. Oni imaju stare povjesne i rodbinske veze, i prirodno je da ce jedni drugim bit prisniji.

Postoji odredjena hijerarhija prijateljstva na nasem prostoru, :D
i mi se tu NE nalazimo na vrhu.

Za razliku od mnogobrojih potomaka Bosnjaka u danasnjoj Turskoj,
koji su de facto Turci, a mnogi i VRLO mocni,
i koji i tekako mogu utjecat na tursku politiku vis-a-vis BiH,
mi smo u Njemackoj i u Austriji....saka jada.

Trebat ce nam jos 100 godina, da izraste jedna njemacka-austrijska elita, bosanskih-hercegovackih korjena, koja ce moci isto tako utjecat na pravac austrijske ili njemacke politike na Balkanu. A i tad je upitno koliko, jer odnos isti vis-a-vis Hrvatske i Slovenije ce imat prioritet. :D

Osim toga, i moj se did borio u A-U armiji. I vratio se k'o vjecno lojalan carski vojnik. I citav zivot je prepricavao o svom iskustvu na frontu, o Budimpesti itd.

Ali nisu Bosnjaci sudjelovali u STVARANJU Austrije.
Njihovo prisustvo na tom prostoru i u okviru AU, je od nedavno.
Ali zato jesu bili STOLJECIMA, najodaniji borci i GRANICARI Osmanskog Carstva.
Znaci, krvni neprijatelji Austrijanaca i Madjara.

I jesu su se najkrvavije borili za ocuvanje onog sto je ostalo od'tog carstva, danasnje Turske.

Osim toga, zaboravljas da su nam preci isli u osvajanje te iste Austrije, Njemacke, Madjarske.
Je'l' mislis da se Svabe nece sjetit i tog slucajno zaboravljenog detalja.....kad i ako im bude u interesu. :D

Te odvratne Osmanlije, ti grozni "Turci", o kojim ti nama pises, su bili tvoj i moj pra-pra-pradjed. :P

Ako zelis glumit naivnost....nista protiv.
Ali molim te....nemoj mi tu sad izvrcat povjesne cinjenica i mazat oci svojom subjektivnoscu i predrasudama.

I ja sam odgojena u germanofilskoj kuci....ali molim te....ne fantaziraj.
Kad je doslo stani-pani, Englezi i Francuzi su pazili Srbe,
Svabe i Austrijanci, Hrvate,
a mi smo MORALI iskat pomoc od tebi odvratnih Turaka (Iranaca i Arapa).
(A gadilo nam se sto smo spali toliko nisko, da cak moramo molit te "divljake" da nam se smiluju). :roll:

Ti ako nisi progledao-a tad (upitno je jesil' i rodjen-a 1992-e), onda neces nikad.
Srebrenica je ocit dokaz, koliko nas je volila i pazila Europa.
User avatar
Janjicar
Posts: 5456
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#165 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Janjicar »

_Reds_ wrote:
Janjicar wrote: To znaci:
a) Pravoslavna crkva nije bila prisutna nikako
b) Pravloslavna crkva je bila prisutna u maloj "kolicini"
c) Svi su bili pripadnici Pravoslavne crkve


Et samo mi reci odgovor i sve mi je jasno
U Bosni nije postjao ni jedna pravoslavni objekat, dakle u biti nije postajala. kada gledamo danasnju Bosnu i Hercegovinu, samo u Istcnoj Hercegovini je bio jedna ili dva pravoslavna manasitra.

Dakle sad ti meni odgovori:

a) Prvoslavno stanovistvo u Bosnu su doveli Turci(Osmalnije)
b) lokalno stanovnistvo u Bosni je primili pravoslavlje
c) Postojali su i prije dolaska Turaka, a Turci kao veliki muslimani su im dozvoili da isre svoju vjeru.
Ja ti napisao u kojoj knjizi se spominje da su bili, da su postojali i prije dolaska Osmanlija na ove prostore ti mene bez ijednog dokaza ubjedjujes suprotno.

Znaci Prije Osmanlija je postojalo pravoslavlje ali u manjoj mjeri, s dolaskom Osmanlija se i pravoslavlje sirilo
Mozda se sirilo jer su ljudi u inat prelazili na pravoslavlje (to vec ne mozes znati)
michaela
Posts: 79
Joined: 13/06/2010 09:31

#166 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by michaela »

@ zlata
Gospodjo draga, ne mogu odoliti a da vam ne kazem da je ovo sto vi pisete cista glupost.
Toliko ste isfrustrirani, subjektivni, neinformirani i iracionalni, da je to za nepovjerovati.
Uz duzno postovanje vasem 10-godisnjem iskustvu na ovom forumu, ali vecu dozu budalastina, dugo ne procitah.
Ne zelim obrazlagat svoje misljenje, dovoljno je procitat vase da shvatim koliko ste depresivni i kivni na Austrijance i Europljane.
Da niste dobili kosaricu od jednog pa sad sipate vatru po svima..
Kakva Turska i njihovo prijateljstvo, to je paradoks.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#167 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by zlata »

michaela wrote:@ zlata
Gospodjo draga, ne mogu odoliti a da vam ne kazem da je ovo sto vi pisete cista glupost.
Toliko ste isfrustrirani, subjektivni, neinformirani i iracionalni, da je to za nepovjerovati.
Uz duzno postovanje vasem 10-godisnjem iskustvu na ovom forumu, ali vecu dozu budalastina, dugo ne procitah.
Ne zelim obrazlagat svoje misljenje, dovoljno je procitat vase da shvatim koliko ste depresivni i kivni na Austrijance i Europljane.
Da niste dobili kosaricu od jednog pa sad sipate vatru po svima..
Kakva Turska i njihovo prijateljstvo, to je paradoks.
Mislim da je veci paradoks "europsko" i "americko" prijateljstvo.

Njima su jos od kad se Tito bio pojavio na sceni....
puna usta slobode, demokracije, pravde, tolerancije i anti-rasizma.
A neki dan nevinom covjeku unistise zivot samo zato sto je Tweetom poslao poruku "Hajmo unistit konkurenciju".
Dobro, nebi ti o tome znala, jer ti zivis u pravednijem svijetu od mene. :D

Jer oni su bas i dirigirali ritam rata i klanja,
oni su diktirali Dayton,
i pogledaj sad gdje ti je drzava.

Ali dobro, posto bar 50% stanovnistva ionako ne zeli tu drzavu, ova se rasprrava ionako tice samo onih koji ju zele.
A od onih koji su nekako otisli vani, ogroman broj se presaltao na liniju najmanjeg otpora i uvlacenja domacinima u paksu. A tako nesto nam nije strano. Tako smo zivili i prije "demokracije".

ps. Vec sam navikla na "objektivne" kritike. :mrgreen:
1990 kad sam rodjacima rekla da se Srbi spremaju za rat,
rekli su mi da sam Ustasa i narodni neprijatelj. :roll:

Ja ne'znam je'l' i tebi treba Brejvik dignut gujcu u'zrak,
da bi progledala-o, ili se to tebe ne'tice, jer si ti "naprednija-i" i moderniji-a od mene.

I jos nesto...
Kad su nam ti drugi prijatelji toliko srdacniji i iskrniji od recimo.....Turske,
kako to da se nisu sjetili SVI ZAJEDNO, odrzat jednu konferenciju u Sarajevu,
o tome kako su i oni KRIVI za stanje u BiH i pokolje koje su dozvolili.....nad nenaourizanim narodom .
Narodu kojem su oni onemogucili da se naoruza i pravedno brani.

Ja ne'vidim nikakve POSTENE inicijative da se ispravi Kriva Drina, koju su ostavili u BiH. A da ne govorim o zrtvama koje se ne mogu ozivit.
Sve se to treba prezmirit ulazkom u EU. :roll:

Turke optuzuju za genocid, nakon 100 godina,
a prije 20 godina gledali kako se nevin narod kolje, i pravili se budale.

Oprosti, ali kad samo pogledas kako su se rado Grci, Rusi, Armenci svrstali za Srpsku Stvar,
kad vidis koliko je cak i grcka vlada umjesana u BiH klaonici,
onda progledas.

Medjutim, i tebi je, kao i svima nama, lakse glumit "neutralnu" i "objektivnu" budalu.
Tako te svi vole. "Ceo svet je tvoja basca. A ti njegov cvet." Nikom se ne zamjeris.

Krivi nam Turci, sto smo kolonija-protektorat pod americkom i EU kontrolom. :lol:
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#168 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

Zlato. ima dosta interesantnih stvari i pogleda o kojima pises. Medjutim mene interesuje jedna druga stvar o kojoj si pisala i tvrdila da su nama Bosnjacima (sa prostora Balkana) kao i jednom dijelu Bosnjaka odnosno jednom dijelu Bosanaca i Hercegovaca iz Bosne i Hercegovine Osmanlije ili danasnji Turci pradjedovi i djedovi?

Zna se da su na teritoriji danasnje Bosne i Hercegovine i prije dolaska Osmanlija zivjeli Bosnjaci (varijacije imena Bosniaci/Bosnjani) kao mjesani autohtoni narod od Ilira, Romana, Germana, Slavena itd. Po tvojoj logici nakon Osmanliskog osvajanja i okupacije BiH taj i takav Bosnjacki narod se mjesao nekih 400 god. sa Osmanlijama pa su tako nama danasnjim Bosnjacima i jednom dijelu Bosanaca Osmanlije ili Turci djedovi i pradjedovi. Ako je to tako kako su Bosnjaci uspjeli da izmedju ostalog zadrze slavenski jezik pod Osmanlijama sve do danas i ne predju na turski jezik? Drugo ako je sve ovo tako kao sto ti pises onda su i Srbima, Grcima, Bugarima, Rumunima, Albancima kao i svim drugim narodima koji su bili pod okupacijom Osmanlija oko 400 god svima njima danasnji Turci pradjedovi i djedovi? ako je i ovo tacno zasto onda Evropa i Amerika po tvojoj teoriji pomazu Srbiji i drugim hriscanima na Balkanu ali samo protiv Bosnjaka (muslimana) posto su svi ti hriscanski narodi sa Balkana i sire po tvojoj teoriji potomci Osmanlija ili dansnjih Turaka?
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#169 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by zlata »

Nacionalniid_BOSANCI wrote:Zlato. ima dosta interesantnih stvari i pogleda o kojima pises. Medjutim mene interesuje jedna druga stvar o kojoj si pisala i tvrdila da su nama Bosnjacima (sa prostora Balkana) kao i jednom dijelu Bosnjaka odnosno jednom dijelu Bosanaca i Hercegovaca iz Bosne i Hercegovine Osmanlije ili danasnji Turci pradjedovi i djedovi?

Zna se da su na teritoriji danasnje Bosne i Hercegovine i prije dolaska Osmanlija zivjeli Bosnjaci (varijacije imena Bosniaci/Bosnjani) kao mjesani autohtoni narod od Ilira, Romana, Germana, Slavena itd. Po tvojoj logici nakon Osmanliskog osvajanja i okupacije BiH taj i takav Bosnjacki narod se mjesao nekih 400 god. sa Osmanlijama pa su tako nama danasnjim Bosnjacima i jednom dijelu Bosanaca Osmanlije ili Turci djedovi i pradjedovi. Ako je to tako kako su Bosnjaci uspjeli da izmedju ostalog zadrze slavenski jezik pod Osmanlijama sve do danas i ne predju na turski jezik? Drugo ako je sve ovo tako kao sto ti pises onda su i Srbima, Grcima, Bugarima, Rumunima, Albancima kao i svim drugim narodima koji su bili pod okupacijom Osmanlija oko 400 god svima njima danasnji Turci pradjedovi i djedovi? ako je i ovo tacno zasto onda Evropa i Amerika po tvojoj teoriji pomazu Srbiji i drugim hriscanima na Balkanu ali samo protiv Bosnjaka (muslimana) posto su svi ti hriscanski narodi sa Balkana i sire po tvojoj teoriji potomci Osmanlija ili dansnjih Turaka?
Osmanlije su bili svi ljudi koji su to carstvo dozivljavali kao svoju drzavu, i ravnopravno ucestvovali u njezinoj upravi i obrani.
Nemamo nikakvih dokaza, da su etnicki Turci (oni po krvi :roll: ) imali silne privilegije u odnosu na "ostale". Upravo, sistem je ovisio od ne-Turana, i uveliko se zasnivao na meritokraiciji.
Jos od ranih dana dolazka osmanske familije u Jedrenje i Istanbul, sve se vrtilo oko ne-Turana i konvertita koji titraju sultanu. Ne moze ni jedan rezim opstati ako nema cvrstu podrsku bar jednog djela stanovnistva odredjenog prostora.
Oni su bili ti koji su bili najutjecajniji pase i veziri, njihove su se kcerke udavale za sultane i velikane. Stvorio se identitet koji je bio a priori osmanski, a ne samo etnicki-turski. Kad su dosli u 19-o stoljece, rijec Turcin u Istanbulu je bila postala sinonim naseg Vlaha. :shock:
Trebalo im je par generacije intenzivne propagande da bi rehabilitirali pojam Turcina. :lol:
Kad bi kakav Bosnjo dig'o bunu protiv sultana, biva bi kaznjen, al' bi mu zato sin, brat ili unuk bio prihvacen na dvoru, ili u birokraciji.....kao da nista nije bilo.
Dozivljali su ih kao buntovnike, a ne kao strane neprijatelje kojim treba i sjeme zatrat.

Ne'znam ako si citao o Bosnjacima imigrantima u SAD-u na pocetku 20-og stoljeca....ali
Eto :-) , je'l' slucajno da se je jedan od'njih vratio iz Amerike da bi mogao branit O. Carstvo u Balkanskom Ratu.

Kad sam prvi put procitala to....mislila sam "lud frajer". :mrgreen:
Kad sam dobro razmislila.....pa to mu je bilo prirodno. I njegov su se caca, i djed i pradjed borili za to Carstvo. Ta im je uloga i pripadala, stoljecima.
Isto k'o sto su momci 1991-e isli branit Jugu u Slavoniji, i on je is'o branit Carstvo u Trakiji. On je im'o jos vise interesa branit Carstvo, neg' oni nasi sto su isli u Slavoniju i u JNA 1991-e.
Isto k'o sto se je masa Bosnjaka iz Hrvatske digla u obranu svoje zemlje, tako su se i Bosnjaci borili za O. Carstvo.
Za'kog bi se borili da nisu imali to Carstvo? S'kim? Kakve su tu opcije postojale kad su se nalazili u okruzenju za koje su muslimani bili anatema. Jos zamisli drustvo u kojem zene zive zatvorene u avlijama... iza kapija, i hodaju u feredzama....dok Francuskinji Antoinetti ispadaju sise iz grudnjaka.... :P

ps. jezik se zadrzao zato sto smo bili daleka provincija, daleko od epicentra moci, daleko od ikakvog veceg turkofonog centra. Medjutim, mnogi Armenci i Grci u Anatoliji uopce nisu govorili ni grcki ni armenski. Samo turski. U nasem slucaju, etnicki Turci bi bili asimilirani u Bosnjake, isto k'o sto su Tatari u Poljskoj lingvisticki asimilirani. Medjutim, da su ostali na vlasti malo dulje, mi bi danas vjerojatno bili govornici bar 2-3 jezika. Nisu ni Slaveni bili vecina, pa su domorodcima nekako uspjeli nametnut svoj jezik.
Ne fali puno da se jedan narod presalta s' jednog jezika na drugi. Procitaj sta se dogadja u Bugarskoj, Makedoniji i u Grckoj, sa Pomacima i Torbesima. Maternji ti jezik postane "narodni", a onaj drug, knjizevna lingua franca. Kasnije dodje do socijoloskih promjena, i postepeno se gubi maternji rijecnik....novi jezik postaje i maternji novih generacija.
Ne zalim vise pisat na ovu temu....nego u tvom zadnjem pitanju govoris o Srbima, Grcima i Osmanlijama.
Gledaj, oni se nisu aktivno borili za to Carstvo kao muslimani. Uloga prave obrane od povjerenja, je pripala muslimanima sa Kavkaza i sa Balkana. Jos prije neg' sto su Turci stigli u Bagdad, kalifat je imao sistem dovodjenja lojalnih ne-Arapa i novo-konvertita kao glavnih obrambenih snaga rezima. Oni su bili ljudi od najveceg povjerenja. Na pocetku su to bili i razni Turani, ali i mase Cerkeza, Gruzijaca, a u Osmanskom Carstvu i Albanaca, Bosnjaka, Grka.
User avatar
nikad_vise
Posts: 2012
Joined: 20/09/2010 22:35

#170 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by nikad_vise »

Turska nam nije majka,ali nam je Turska prijateljska zemlja i hvala im na tome.Nema ni jednog argumenta kojim se moze pokopati da su nam oni neprijatelji,a mnogo je "bar sitnih stvari" koji nam govore da su nam prijatelji.Ja ne vidim cemu ici u nedogled u raspravi i vracat se do hadzipekmezovog vakta.hvala i dovidjenja :D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14640
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#171 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by DaysleepeR »

za bošnjake je velika stvar da se Turska odlučila uključiti u neka politička previranja na Balkanu. konačno bošnjaci nisu usamljeni u nekim stvarima.

s druge strane, klošari zalutali u politiku i na čelo raznih fukcija prvenstveno reis cerić, bakir izetbegović i silajdžić jedva čekaju da se naguze svemu što je iz Turske i da za male pare predaju naše resurse (Tekija u Blagaju, slučaj Turkoil, Anadolija, i sl.) što je mislena imenica našim firmama i institucijama u Turskoj, i po belaju budemo oštećeni kao posljednji slučaj Turkoil-a.

Turska jeste zemlja koja nam nikad neće biti neprijatelj, ali isto tako sve što dolazi iz Turske nije pod moranje sa najboljim mogućim namjerama. Turci koje možemo sresti ovdje smatraju bosnu svojom zemljom, ne u smislu bratske nego zemlje koja je njihova kolonija, kao u vremenu osmanske imperije. ne treba zaboraviti da je Turska ta koja je oduzela državnost ovoj zemlji za vrijeme osmanlnija.
pretresnov
Posts: 327
Joined: 12/03/2012 11:29

#172 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by pretresnov »

Turska je najveći neprijatelj Bosne u istoriji.

Kako bila, tako i ostala. Geopolitika se ne mijenja.
User avatar
nikad_vise
Posts: 2012
Joined: 20/09/2010 22:35

#173 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by nikad_vise »

Turski privrednici s 500 miliona KM finansiraju formiranje farmi koza
Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić primio je danas, u sjedištu Vlade FBiH u Sarajevu, delegaciju turskih privrednika koja mu je predstavila projekt fomiranja više od hiljadu farmi koza u našoj zemlji.

Riječ je o investiciji vrijednoj 500 miliona konvertibilnih maraka kojom se osigurava posao za oko tri hiljade ljudi, a procijenjeni uticaj na ukupan BDP naše zemlje iznosio bi oko milijardu KM.
Turska međunarodna agencija za saradnju i koordinaciju (TIKA) na području Bosne i Hercegovine će u 2012. godini ostvariti nekoliko veoma važnih projekata koji se tiču obnove obrazovnog i kulturnog naslijeđa ove zemlje.

Dr. Zulkuf Oruč, koordinator TIKA-e za područje Bosne i Hercegovine, rekao je dopisniku Anadolske agecije u Sarajevu da "TIKA pruža značajan doprinos u procesu obnove u Bosni i Hercegovini".

"Planiramo podršku za stotinjak škola u ovoj zemlji koje predstavljaju kulturno naslijeđe Osmalija. TIKA centri za nauku u tehnologiju u sklopu Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru uskoro će biti otvoreni," istakao je Oruč.

Oruč je kazao da će TIKA ove godine podržati rekonstrukciju mosta na Drini u Višegradu, zatim Kuršumli džamije u Maglaju i izgraditi "Muzej Srebrenice" u Sarajevu.
Šest političkih stranaka, koje su osvojile najviše glasova na izborima u Bosni i Hercegovini, 28. decembra postigle su dogovor po pitanju prevazilaženja krize o formiranju vlasti.

Međutim, između bošnjačkih stranaka nastao je spor oko podjele ministarstava.

Ministar vanjskih poslova Ahmet Davutoglu je sinoć i jutros obavio telefonske razgovore sa liderima dvije bošnjačke stranke, Sulejmanom Tihićem i Zlatkom Lagumdžijom.

Nakon ovih razgovora, saopšteno je da je Davutogluov savjet "dogovorite se" bio efikasan i da je spor prevaziđen.

Vrijedno pomena je svakako i govor premiera erdogana nakon izborne pobjede.
Erdogan je prokomentirao i sve češću ulogu Turske kao medijatora između Bliskog istoka i Zapada, te na Balkanu, rekavši da će Libanci, Sirijci i Palestinci takođe imati koristi od njegove pobjede:

"Vjerujte mi, Sarajevo je danas pobijedilo isto kao i Istanbul, Beirut je pobijedio kao i Izmir, a Damask kao i Ankara; Ramallah, Nablus, Jenin, Zapadna obala i Jerusalem pobijedili su koliko i Diyarbakir", rekao je Erdogan.
Ima mnogo stvari na kojima Turska pokazuje svoje prijateljstvo prema BIH bilo to ekonomski il na neki drugi nacin i svakako da je totalna glupost reci da su nam oni neprijatelji.Ne trebamo postati turska provincija al se trebamo snazno truditi da ocuvamo nase prijateljstvo sa danasnjom turskom koju predvode ljudi koji su jako naklonjeni nasoj zemlji i gaje simpatije prema nama.Da mogu vise,mogu vjerovatno ali smo i mi sami krivi sto nema vecih turskih investicija jer nismo napravili atmosferu u kojoj vise turskih biznismena moze da ulaze u ovu zemlju,ipak se tu radi o necijim parama iz dzepa i niko nece da baca u bunar bez dna.Pogledati tonove,izjave,i postupke danasnje turske i bilo koje drzave iz okruzenja i porediti je sasvim dovoljno da vidimo da su nam oni jako naklonjeni,vjerovatno i zbog nekog interesa,ali u velikoj dozi i zbog simpatija prema nama.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#174 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

zlata wrote: Vidis, mene zanima KAKVI BI BILI Austrijanci,
da su bili u polozaju Osmanlija?

Znaci, zanima me sta su radili madjarskim nacionalistima, zanima kako su se ponasali pod Hitlerom, zanima me kakve sve politicke struje postoje u toj zemlji.

Danas-sutra, kakvi su prema drugom, bit'ce i prema meni.

Zanima me iz prostog razloga,
sto zelim biti objektivna,
informirana
i racionalna.

A da nam je Austrija najveci prijatelj....
lazes sebe
pa i nas ostale.

Odabiras SAMO selektivne povjesne detalje koji sluze tebi u obrani tvog argumenta.

Ti mi govoris o nepravdama koje su nam Osmanlije cinile po BiH....a ja bih ti mogla puno vise o nepravdama koje je nas narod dozivljavao pod tim istim Austrijancima....ali malo ranije.

Austrijanci i Madjari su bili ti koji su nam progonili pradjedove iz Like i Slavonije.
Austrijanci i Madjari su bili ti koji su nam narod porobili i nasilno krstili rodbinu koja se nije uspjela izvuc sa okupiranog teritorija.

Austrija i Njemacka su NAJPRIJE prijatelji Hrvatske i Slovenije. Oni imaju stare povjesne i rodbinske veze, i prirodno je da ce jedni drugim bit prisniji.

Postoji odredjena hijerarhija prijateljstva na nasem prostoru, :D
i mi se tu NE nalazimo na vrhu.

Za razliku od mnogobrojih potomaka Bosnjaka u danasnjoj Turskoj,
koji su de facto Turci, a mnogi i VRLO mocni,
i koji i tekako mogu utjecat na tursku politiku vis-a-vis BiH,
mi smo u Njemackoj i u Austriji....saka jada.

Trebat ce nam jos 100 godina, da izraste jedna njemacka-austrijska elita, bosanskih-hercegovackih korjena, koja ce moci isto tako utjecat na pravac austrijske ili njemacke politike na Balkanu. A i tad je upitno koliko, jer odnos isti vis-a-vis Hrvatske i Slovenije ce imat prioritet. :D

Osim toga, i moj se did borio u A-U armiji. I vratio se k'o vjecno lojalan carski vojnik. I citav zivot je prepricavao o svom iskustvu na frontu, o Budimpesti itd.

Ali nisu Bosnjaci sudjelovali u STVARANJU Austrije.
Njihovo prisustvo na tom prostoru i u okviru AU, je od nedavno.
Ali zato jesu bili STOLJECIMA, najodaniji borci i GRANICARI Osmanskog Carstva.
Znaci, krvni neprijatelji Austrijanaca i Madjara.

I jesu su se najkrvavije borili za ocuvanje onog sto je ostalo od'tog carstva, danasnje Turske.

Osim toga, zaboravljas da su nam preci isli u osvajanje te iste Austrije, Njemacke, Madjarske.
Je'l' mislis da se Svabe nece sjetit i tog slucajno zaboravljenog detalja.....kad i ako im bude u interesu. :D

Te odvratne Osmanlije, ti grozni "Turci", o kojim ti nama pises, su bili tvoj i moj pra-pra-pradjed. :P

Ako zelis glumit naivnost....nista protiv.
Ali molim te....nemoj mi tu sad izvrcat povjesne cinjenica i mazat oci svojom subjektivnoscu i predrasudama.

I ja sam odgojena u germanofilskoj kuci....ali molim te....ne fantaziraj.
Kad je doslo stani-pani, Englezi i Francuzi su pazili Srbe,
Svabe i Austrijanci, Hrvate,
a mi smo MORALI iskat pomoc od tebi odvratnih Turaka (Iranaca i Arapa).
(A gadilo nam se sto smo spali toliko nisko, da cak moramo molit te "divljake" da nam se smiluju). :roll:

Ti ako nisi progledao-a tad (upitno je jesil' i rodjen-a 1992-e), onda neces nikad.
Srebrenica je ocit dokaz, koliko nas je volila i pazila Europa.
Ti si relano malo previse frustrirana, prvo ja nisam rekao da je mi je Turska odvartna, pa ni Iranci i Arapi, kojima tim stavljas znak jednakosti.

Ali neke stvari se trebaju znati, nije Turcima mane, Arapima jos manje, pa ni Irancima.

Neke arapske zemlje su u toku rata imale savrsene odnose sa rezimom Slobodana Milosevica, sta reci za njih ! I Da mi smo Evropljani, ma koliko to neizgledalo tako, ali smo puno vise okrenuti zapadu nego istoku. Sa istoka su pocinjeni mnogo veci zlocini nad nama nego sa zapada.

Dakle meni je Turska draga, ali da se ja nesto pouzdam u njih, i da ih smatram zastitnicima, daleko od toga. Ti pricas o tome kako eto postoji nekakva Bosnjacka dijspora u Turskoj, postoji ali malo morgen. Ova dijaspora sa zapada vise novca donese u BiH, za godinu, nego st ga je ta iz Turske donijela za 100 godina.
User avatar
_Reds_
Posts: 9367
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#175 Re: Turska-Prijatelj BiH?

Post by _Reds_ »

nikad_vise wrote:
Ima mnogo stvari na kojima Turska pokazuje svoje prijateljstvo prema BIH bilo to ekonomski il na neki drugi nacin i svakako da je totalna glupost reci da su nam oni neprijatelji.Ne trebamo postati turska provincija al se trebamo snazno truditi da ocuvamo nase prijateljstvo sa danasnjom turskom koju predvode ljudi koji su jako naklonjeni nasoj zemlji i gaje simpatije prema nama.Da mogu vise,mogu vjerovatno ali smo i mi sami krivi sto nema vecih turskih investicija jer nismo napravili atmosferu u kojoj vise turskih biznismena moze da ulaze u ovu zemlju,ipak se tu radi o necijim parama iz dzepa i niko nece da baca u bunar bez dna.Pogledati tonove,izjave,i postupke danasnje turske i bilo koje drzave iz okruzenja i porediti je sasvim dovoljno da vidimo da su nam oni jako naklonjeni,vjerovatno i zbog nekog interesa,ali u velikoj dozi i zbog simpatija prema nama.
Mislim da niko nije ovdje rekao da nam je turska neprijatelj. ALi Turska nas preferisa tacno onoliko, koliko to neugrozava njene odnose i njene investicije u susjednim zemljama. Dakle, vrlo, vrlo proracunato.

Kada si vidio Turcke da malo jace kazu Beogradu, da se namju sta petljati u unutrasnje stvari BiH, pa i nisi bas, jer to oni rade mudro, da se ne bi sa kim zakacili. I nisam siguran, ali mislim da su turske investicije u Srbiji vece od investicija u BiH.

I vrlo je upitno tursko kuhanje sa Izraelom, i njihva eto "zastita" Palestinaca, kad su ti isti Turci godinama prodavali oruzje Izraelu, sta reci, koje licemjerje.
Locked