Turizam u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Slo Burner
Posts: 5361
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#301 Re: Turizam u BiH

Post by Slo Burner »

Image
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#302 Re: Turizam u BiH

Post by iz dna duše »

Slo Burner wrote:Ovaj vikend bio na raftingu na Neretvi. Rezervisali kod Dzajića BUka, ono nesto noćenje rafting i 4 obroka. fenomelano osoblje, usluga, odlična hrana, skiperi, poslije ovog definitivno svake godine cu odvajati dva dana za rafting pa tek onda produziti do mora. Ljudi moji pojma nisam imao kakva prirodna bogatstva posjedujemo, ono je ludilo totalno, rijeka koju piješ skoro pa do Konjica !
I ja već 10-tak godina idem kod njih....volim taj kraj, grnji tok Neretve, Prenj....tu ima toliko ljepota, a Dzajica buk mi je baza, tu dolazim sada već kao kod dragih prijatelja.
Ljudi griješe kada misle da je rafting samo pitanje adrenalina...U stvari, nema bolje mogućnosti da se vidi predivni kanjon Neretve, nego iz čamca, tako da je osim te zdrave doze adrenalina rafting i idealna prilika za ljubitelje prirode da vide tu ljepotu: Tirkizno-zelena Neretva kako se probija kroz bijele i suncem obasjane stijene, kakve samo priroda može izvajati, obrasle vegetacijom često endemskih vrsta biljaka, sa puno malih vodopada, koji se slijevaju niz litice.

I ja planiram uskoro dole...
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#303 Re: Turizam u BiH

Post by iz dna duše »

iamia wrote:evo par mojih slika iz pariza..
od prosle godine.. ;-)



Image
Image
Image
Image
Image
Image
A gdje je čuveno blještavilo Pariza? :).... Kakvo je tvoje mišljenje? Je li kao sa razglednica ili je u stvarnosti ipak nekako običniji?
detroit-mercy
Posts: 16105
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#304 Re: Turizam u BiH

Post by detroit-mercy »

iz dna duše wrote:
iamia wrote:evo par mojih slika iz pariza..
od prosle godine.. ;-)



Image
Image
Image
Image
Image
Image
A gdje je čuveno blještavilo Pariza? :).... Kakvo je tvoje mišljenje? Je li kao sa razglednica ili je u stvarnosti ipak nekako običniji?
Nekako prosle godine sam bio u Rizupa :D , grad je stvarno hebiga, ima se sta vidjeti na svakom koraku. Izgleda kada je kolega bio, bilo je lose vrijeme pa slike nisu nesto bas naj. Ako imas priliku da odes, idi, neces zazaliti.
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#305 Re: Turizam u BiH

Post by Nebitan32 »

brucewayne
Posts: 4
Joined: 14/02/2014 23:56

#306 Re: Turizam u BiH

Post by brucewayne »

Bas sam ovaj vikend sam bio u Sarajevu zbog eko turizma na planinama i super se proveo u gradu, i mimo eko turizma. Rezervisali smo kod Franz Ferdinanda, centar grada totalni, odlican hostel, odlicnooo noćenje. fenomelano osoblje, usluga, odlična hrana, posle ovog definitivno svake godine cu odvajati vreme da dodjem u Sarajevo uvek kada mogu. Ljudi moji, pojma nisam imao o Sarajevuuu, jedva cekam doci ponovo. :)
Preporuka svimaaa
http://www.franzferdinandhostel.com/
armin1921
Posts: 41
Joined: 22/06/2013 17:21

#307 Re: Turizam u BiH

Post by armin1921 »

Jeste li znali da je Austrija od skijanja zaradila 8 puta više nego Hrvatska od mora za jednu sezonu? Šta vam to govori? Imamo planine, OLIMPIJSKE PLANINE. Šta čekamo?
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#308 Re: Turizam u BiH

Post by rekla-kazala »

armin1921 wrote:Jeste li znali da je Austrija od skijanja zaradila 8 puta više nego Hrvatska od mora za jednu sezonu? Šta vam to govori? Imamo planine, OLIMPIJSKE PLANINE. Šta čekamo?
Nemamo snijega, nemamo infrastrukture, nemamo autocesta i nemamo domaćih gostiju,... jer neće se neko iz Austrije, Njemačke, Švicarske, Italije zbog dva dana odmora drndati ni do Hrvatske a kamoli do BiH.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13686
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#309 Re: Turizam u BiH

Post by JohnnyS »

armin1921 wrote:Jeste li znali da je Austrija od skijanja zaradila 8 puta više nego Hrvatska od mora za jednu sezonu? Šta vam to govori? Imamo planine, OLIMPIJSKE PLANINE. Šta čekamo?

To više govori o hrvatskoj nesposobnosti nego o Austrijancima i njihovim planinma. Btw, nisam baš siguran da je tu u pitanju samo lova od alpskog turizma, a da nije uključen i ogroman novac kojeg priskrbi vrhunska turistička destinacija kakav je grad Beč.
armin1921
Posts: 41
Joined: 22/06/2013 17:21

#310 Re: Turizam u BiH

Post by armin1921 »

Pa nama je problem uložiti pare u Bjelašnicu, Igman, Vlašić, Jahorinu (U nju je ulozeno dosta, ali moze i vise), Radušu, itd. Pa kakve mi potencijali imamo za zimski turizam nismo ni svjesni toga. Pa Bjelašnica s druge strane ima toliko potencijala da je smješno pričati o tome, Igman također, kolko se samo ski staza može napraviti od Bjelašnice do Igmana, pa staza na drugu stranu Bjelke, pa ski skakaonice, pa može svjetski kup u skijanju, Sarajevo od Bjelašnice 25 km. Pa povezati sve to linijama, pa kad turist dođe da može otici u Sarajevo jedan dan. Mogu do sutra nabrajati. Al šta ćeš kad je nama bitniji sejdić finci od našeg turizma..
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#311 Re: Turizam u BiH

Post by daxon »

Onaj ko nema dobru saobraćajnu povezanost može zaboraviti na turizam, a što se tiče naše saobraćajne infrastrukture suvišno je trošiti riječi.
Kada je riječ o famoznom potencijalu naših planina, uz generalno slabu infrastrukturu i povezanost, naše planine su veoma male nadmorske visine, upoređujući ih sa ostalim evropskim skijaškim centrima, to čak i nisu planine već obična brda, na kojima, kako vidimo, ima vrlo malo snijega, a ni temperature često nisu dovoljno niske da bi se pravio umjetni, čak i kada bismo imali svu potrebnu opremu.
Uglavnom, na ovim našim planinama nije moguće razviti turizam na nekom evropskom nivou i prosjeku, više je to nekog lokalnog tipa, da raja iz okolnih gradova malo izađe i uhvati zraka i to je to, za nešto više, niti država, a ni te planine realno nemaju kapaciteta.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#312 Re: Turizam u BiH

Post by iz dna duše »

Ne kontam, zašto planine posmatrate isključivo sa aspekta zimskog turizma,,, Austrijanci, Južni Nijemci, Sjeverni Italijani, Švicarci su davno prestali smatrati planine samo zimskom turističkom destinacijom... Alpski predijeli su veoma dobro posjećeni i zimi..... Hiking/Wander- Tourismus je apsolutni trend i sve više se zemalja mu se okreće upravo zato što ima najdužu sezonu (gotovo da i ne ovisi o sezoni) a i sve više ljudi ga upražnjava... osim toga, to su turisti koji ne zeahtijevaju obavezno autoput do destinacije i sl... Zadovoljni su seoskim, planinskim i kućama za odmor, te hostelima u planini, neki i kamping mjestima, a što se tiče puteva, najveći "luksuz" je dobro obilježiti staze, postaviti karte kretanja i sl...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#313 Re: Turizam u BiH

Post by aldinjo »

Šta bi sa ovom temom? Kakvi su planovi federalne vlade i vlade KS u vezi turizma? Imaju li planove za oporavak istog?
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#314 Re: Turizam u BiH

Post by Dendrlix »

Pomoću tražilice nađoh ovu temu... Jel postoji neki registar da se provjeri da li je neki iznajmljivač u Sarajevu registrovan?
Dugarry
Posts: 235
Joined: 09/10/2022 12:23

#315 Re: Turizam u BiH

Post by Dugarry »

iz dna duše wrote: 15/07/2013 06:38
Slo Burner wrote:Ovaj vikend bio na raftingu na Neretvi. Rezervisali kod Dzajića BUka, ono nesto noćenje rafting i 4 obroka. fenomelano osoblje, usluga, odlična hrana, skiperi, poslije ovog definitivno svake godine cu odvajati dva dana za rafting pa tek onda produziti do mora. Ljudi moji pojma nisam imao kakva prirodna bogatstva posjedujemo, ono je ludilo totalno, rijeka koju piješ skoro pa do Konjica !
I ja već 10-tak godina idem kod njih....volim taj kraj, grnji tok Neretve, Prenj....tu ima toliko ljepota, a Dzajica buk mi je baza, tu dolazim sada već kao kod dragih prijatelja.
Ljudi griješe kada misle da je rafting samo pitanje adrenalina...U stvari, nema bolje mogućnosti da se vidi predivni kanjon Neretve, nego iz čamca, tako da je osim te zdrave doze adrenalina rafting i idealna prilika za ljubitelje prirode da vide tu ljepotu: Tirkizno-zelena Neretva kako se probija kroz bijele i suncem obasjane stijene, kakve samo priroda može izvajati, obrasle vegetacijom često endemskih vrsta biljaka, sa puno malih vodopada, koji se slijevaju niz litice.

I ja planiram uskoro dole...
Mozete li podijeliti kontakt informacije?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7781
Joined: 03/06/2016 16:31

#316 Re: Turizam u BiH

Post by Dope_Man »

Dugarry wrote: 15/04/2024 08:26 Mozete li podijeliti kontakt informacije?
To je 11 godina star post, tesko da ce odgovoriti.

Svakako imas na google sve o Dzajica buk hotelu (http://www.neretvarafting.ba/#!/kontakt),
ili na bookingu: https://www.booking.com/hotel/ba/dzajic ... en-gb.html

Ako zavrsis tamo, obavezno obici Crni Vir vodopad do kog se moze prosetati od Dzajica.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5074
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#317 Re: Turizam u BiH

Post by oldtajmer »

rafting na neretvi je zaista odmor za dusu i tijelo u svakom pogledu,sve moguce preporuke
ako nisi osjetljiv na hladnocu pa se okupati u neretvi i rakitnici usput jos bolje :thumbup:
mishic
Posts: 6320
Joined: 28/04/2011 16:29

#318 Re: Turizam u BiH

Post by mishic »

Tema koja bi mogla biti mnogo življa.
Turizam nije samo more. Naše planine, rijeke, jezera, netaknuta priroda, historijske znamenitosti i zdrava hrana su naši potencijali.
Da se nedovoljno ulaže i da su putevi loši jasno je. Ali da ima i da je sve veći broj turista koji traže mir, tišinu, planinarenje, takođe je jasno.
Veliki hoteli mnogima ne odgovaraju a smještaja u seoskim domaćinstvima i vikendicama je malo.
Dakle potencijala i šansi ima ali fali poticaja da se oni iskoriste.
suspect_zero
Posts: 25878
Joined: 11/10/2008 21:45

#319 Re: Turizam u BiH

Post by suspect_zero »

Ima li neko ko često skokne do Ramskog jezera?
Konkretno me zanima mjesto Varvari :)
Dugarry
Posts: 235
Joined: 09/10/2022 12:23

#320 Re: Turizam u BiH

Post by Dugarry »

Dope_Man wrote: 15/04/2024 12:32
Dugarry wrote: 15/04/2024 08:26 Mozete li podijeliti kontakt informacije?
To je 11 godina star post, tesko da ce odgovoriti.

Svakako imas na google sve o Dzajica buk hotelu (http://www.neretvarafting.ba/#!/kontakt),
ili na bookingu: https://www.booking.com/hotel/ba/dzajic ... en-gb.html

Ako zavrsis tamo, obavezno obici Crni Vir vodopad do kog se moze prosetati od Dzajica.
Nisam primjetio da je post toliko star :lol:

Bio sam tamo na raftingu prije desetak godina. Razmisljam ove godine saa djecom.
Zato me zanima koja firma je najbolja. Ono, da je organizacija kako treba, da su skiperi iskusni i odgovorni. Kad idem sa djecom, moram biti ekstremno detaljan i siguran :)
Post Reply