Turizam u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#251 Re: Turizam u BiH

Post by Hajvan »

jes', jes'!!

đes' to vidiJo?!?
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#252 Re: Turizam u BiH

Post by Opetja033 »

Turizam postaje sve vaznija industrijska grana u BiH i sve su prilike da ce ta putanja biti uzlazna i u buduce. Danas bas citam podatak da je MMF prognozirao rast industrijske proizvodnje u BiH u 2013-toj za oko 0,2% a on je u prvom kvartalu ove godine iznosio 6,8% sto je jedna od najvecih stopa rasta u regionu.
Kao jedan od glavnih uzroka tolikog procenta i tolikog zajeba MMF-a uzima se vrlo uspjesna zimska turisticka sezona te turisticka navala u bh gradove ovog proljeca.

Dakle turizam postaje jedna od jacih industrijskih grana u BiH. To je definitivno. Ma koliko god to bilo krivo ovim nevjernim tomama i zalosnim sovama koji ismijavaju BiH (svoju domovinu) kao turisticku destinaciju.
detroit-mercy
Posts: 16104
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#253 Re: Turizam u BiH

Post by detroit-mercy »

Opetja033 wrote:Turizam postaje sve vaznija industrijska grana u BiH i sve su prilike da ce ta putanja biti uzlazna i u buduce. Danas bas citam podatak da je MMF prognozirao rast industrijske proizvodnje u BiH u 2013-toj za oko 0,2% a on je u prvom kvartalu ove godine iznosio 6,8% sto je jedna od najvecih stopa rasta u regionu.
Kao jedan od glavnih uzroka tolikog procenta i tolikog zajeba MMF-a uzima se vrlo uspjesna zimska turisticka sezona te turisticka navala u bh gradove ovog proljeca.

Dakle turizam postaje jedna od jacih industrijskih grana u BiH. To je definitivno. Ma koliko god to bilo krivo ovim nevjernim tomama i zalosnim sovama koji ismijavaju BiH (svoju domovinu) kao turisticku destinaciju.
Rast 6.8% u odnosu na sta :D , je li na proslu godinu koja je bila izuzetno losa za turizam plus velike vremenske nepogode u Februaru :D . Mislim, biti patriota je jedno ali tumaciti statistiku jednostrano je drugo. RS je zvanicno u recesiji, u federaciji imas na hiljad blokiranih racuna firmi tako da rast BDPa od 0.2% bi za nas bio puna saka brade :D , jer realno gledajuci ako ovako nastvimo mogli bi imati i negativan rast BDPa na nivou BiH. I onda ti kazes, kako im se omaklo :D .
Glede turizma, imamo dosta toga za pokazati ali bez ozbiljnog ulaganja u infrastrukturu i smjestajne kapacitete ne pise nam se dobro.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#254 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

Brisbane wrote:Turizam, a copori dzukela ujedaju ljude u glavnom gradu :-)
Jeste da je ružno vidjeti ove čopore, ali se nije desio niti jedan ujed džukele prema stranim gostima.Barem, nisu mediji dojavili.
Uostalom, meni se ne sviđaju gradovi bez pasa i mačaka lutalica. Liče mi i podsjećaju me na Sarajevo u zimu 1992./3.g.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58831
Joined: 03/08/2010 19:04

#255 Re: Turizam u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

gdje ići na rafting,najpovoljnije,da li dijete od 11 godina smije na rafting?
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#256 Re:

Post by iamia »

nendertalac wrote:I don’t really want to do this – it would take me a hell of a time to visit and list them all, especially those who are not registered for business, but I’m willing to bet that there are more rooms, motels, hotels, restaurants, night bars, coffee shops and diners per square kilometer in Sarajevo than in Las Vegas. Or just about. Only – most are either empty or working without lights. No, it’s not a figure of speech. You read it right. Without lights. It’s not uncommon for a hotel owner who is also the head of operations, to order that all lights including the parking light and a light advertisement above the main entrance to the hotel – be turned off. It’s a waste of electrics.
For 40 euros a night you can have once-we-were-white towels. If you are a foreigner it’s 80 euros. For business travelers, you can find internet club in a hotel bar. You are not very likely though to manage to reserve the room over the internet in any of the hotels operating in Bosnia. You are not very likely to arrange the room reservation over the internet or to even find hotels. Talking about possibility to actually search for the room by the price or location and number of rooms or beds available – you are day dreaming. If you are having a dinner in a restaurant on the patio of the hotel – you might have it together with several neighborhood cats. You will get into a lot of places where you can have pizza – but you are not very likely to find good local food. If you want a room with a view to the lake – you might get a view to the garbage we leave behind. If you want to have a walk in a park – make sure you are done sightseeing before dark. As souvenirs – we sell books about war, wine coolers made of grenade shells, candle holders made of bullets. We also have hand made shoes that will raise your need for Band-Aids and corn healers. Or you can buy a hand made wool sweater that will make you itch like hell no matter how many shirts or undershirts you have under. We have never heard of most of the drinks you are asking for and we don’t make cocktails. If you want to order something to eat in the bar, we will make a big deal out of it and charge you about 10 euros for the funkiest tasting food that you have ever eaten before. If you would like to eat something from international cuisine – we can fix it for you – you just have to tell us how. If a man or a woman in your company is speaking Bosnian – our servers will assign them as translators. All soft drinks are bottled, including water. Most wines are not offered by glass. A bottle of wine will cost you more than five glasses of the same wine. If you take a cab you will pay for a round trip no matter where you go. We have winter sports facilities, but it’s better not to come here in winter. Snow is always a big surprise for us – you might end up staying here far longer than you thought you would. There are places where you can’t enter wearing a sport suit – it goes bad with the smell of city sewage from the river. For other places you might need a bulletproof shirt – on occasion we chose night clubs to take care of our business. Most places worth seeing you will not be able to visit with an organized trip. National museums might be closed for public. If you find non smoking seats in a restaurant – they are non smoking for guests only – the boss can smoke wherever he wants. If you find a place with a good vegetarian food – let me know – I’ll make them a free webpage.

We still have a lot of burned buildings that you can take photos off. You can also take photos of beggars, from those hanging in their mothers lap and screaming on 40 degrees temperature in mid July, over 5-12 years old barefooted in the middle of the winter. To over 12 years old with their own children wrapped in their arms.

If you tell us that you can get a far better experience with an excellent service in any place of the world – we will tell you to go ahead and go there.
Mislio sam zagalamiti jer si toliko negativan , ali. ... Kad razmislim sve si tacno rekao. :bih:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#257 Re: Turizam u BiH

Post by It_is_a_Leclerc »

Uopšte nije realan. Dapače, ocjene su mu nekorektne, paušalne, proizvoljne, neodgovarajuće realnom stanju.. Obična nakupina budalaština koja govori o tome da se dotični nije pomakao iz sarajevske kotline, a drži nam predavanja o turizmu, i to na engleskom kako bi što više ljudi odgovorio od posjete BiH.

Pa nek' ode u Italiju, pa nek' vidi da li će mu taksist naplatiti, koliko košta boca vina i da li je "sigurno" se kretati navečer.. :oops:
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#258 Re: Turizam u BiH

Post by iamia »

It_is_a_Leclerc wrote:Uopšte nije realan. Dapače, ocjene su mu nekorektne, paušalne, proizvoljne, neodgovarajuće realnom stanju.. Obična nakupina budalaština koja govori o tome da se dotični nije pomakao iz sarajevske kotline, a drži nam predavanja o turizmu, i to na engleskom kako bi što više ljudi odgovorio od posjete BiH.

Pa nek' ode u Italiju, pa nek' vidi da li će mu taksist naplatiti, koliko košta boca vina i da li je "sigurno" se kretati navečer.. :oops:
Ako je u Italiji isto ne znaci da je pogriješio o situaciji kod nas. Naprotiv. ! Sve je tacno rekao.



Ps. Ali NIJE trebao pisati na engleskom.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#259 Re: Turizam u BiH

Post by It_is_a_Leclerc »

Ne, nije rekao ništa tačno. Neka ode, npr. do Bihaća, do NP Una kojeg je posjetilo preko 100.000 ljudi u prošloj godini, a koji postaje sve interesantniji zbog promotivnog štanda postavljenog na Plitvičkim Jezerima. Neka ode, npr. do Mostara u kojem se ne može proći po starom gradu od ljudi, a u kojem je turistička ponuda sve bolja i bolja...

Ali ne.. Najlakše je sjediti u Sarajevu i pisati o tome kako treba nositi pancirku po gradu, kako smrdi kanalizacija, kako su taksisti skupi, kako su muzeji zatvoreni, ne bi li što više ljudi uvjerio da je tako u cijeloj BIH, a nije.. Nije ni u Sarajevu tako, a kamoli negdje drugo.
User avatar
sinuhe
Posts: 11494
Joined: 03/06/2011 11:33

#260 Re: Turizam u BiH

Post by sinuhe »

PipiDugaDevetka wrote:
Brisbane wrote:Turizam, a copori dzukela ujedaju ljude u glavnom gradu :-)
Jeste da je ružno vidjeti ove čopore, ali se nije desio niti jedan ujed džukele prema stranim gostima.Barem, nisu mediji dojavili.
Uostalom, meni se ne sviđaju gradovi bez pasa i mačaka lutalica. Liče mi i podsjećaju me na Sarajevo u zimu 1992./3.g.
Pariz, London, Bec... te podsjecaju na ratno Sarajevo :?
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#261 Re: Turizam u BiH

Post by iamia »

It_is_a_Leclerc wrote:Ne, nije rekao ništa tačno. Neka ode, npr. do Bihaća, do NP Una kojeg je posjetilo preko 100.000 ljudi u prošloj godini, a koji postaje sve interesantniji zbog promotivnog štanda postavljenog na Plitvičkim Jezerima. Neka ode, npr. do Mostara u kojem se ne može proći po starom gradu od ljudi, a u kojem je turistička ponuda sve bolja i bolja...

Ali ne.. Najlakše je sjediti u Sarajevu i pisati o tome kako treba nositi pancirku po gradu, kako smrdi kanalizacija, kako su taksisti skupi, kako su muzeji zatvoreni, ne bi li što više ljudi uvjerio da je tako u cijeloj BIH, a nije.. Nije ni u Sarajevu tako, a kamoli negdje drugo.
ne znam za unu i mostar, ali sto se tice sarajeva nije nigdje pogrijesio.
neki dan jedem rucak sa familijom na bascarsiji pokraj sebilja. sunce ugrijalo, super atmosfera. smijemo se i zezamo, kad pored mene stade 15godisnja romkinja sa djetetom u zagrljaju (mozda par mjeseci ili dana staro). i prosi. odmah mi hrana u grlu stade.
osjecao sam se morbidno. ubi mi osjecaj ugodnosti.
e, sad zamisli kako bi se jedan svabo ili englez osjecao kad dozivi slicno ?? :?:

zasto policija ne hapsi te rome koji svoju (*ili bog zna ciju) djecu toliko maltretiraju?.
da li se postoje djecija odgajalista ? da li uopste neko brine cija su to djeca ? zasto su tu ?
zasto se ne pohapse odrasle osobe koje takvu djecu navode da prose, a ubiru profit od njih ?
hiljadu zasto,, hiljadu zato.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13683
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#262 Re: Turizam u BiH

Post by JohnnyS »

iamia wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Uopšte nije realan. Dapače, ocjene su mu nekorektne, paušalne, proizvoljne, neodgovarajuće realnom stanju.. Obična nakupina budalaština koja govori o tome da se dotični nije pomakao iz sarajevske kotline, a drži nam predavanja o turizmu, i to na engleskom kako bi što više ljudi odgovorio od posjete BiH.

Pa nek' ode u Italiju, pa nek' vidi da li će mu taksist naplatiti, koliko košta boca vina i da li je "sigurno" se kretati navečer.. :oops:
Ako je u Italiji isto ne znaci da je pogriješio o situaciji kod nas. Naprotiv. ! Sve je tacno rekao.



Ps. Ali NIJE trebao pisati na engleskom.

Radon plaza ima rezervacije preko interneta, tako da nije sve točno rekao. Možda imaju i drugi, ali za njih konkretno znam.

Mačke u restoranima postoje i u Dubrovniku, a to je valjda najelitnije ljetovalište s ove strane Jadrana. Ako nekome smetaju prosjaci toliko da ne odu u tu destinaciju, onda ja te ljude žalim jer nikad neće vidjeti Rim ili Pariz gdje ih ima poprilično, a u Rimu znaju biti jako agresivni.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#263 Re: Turizam u BiH

Post by iamia »

jedno je prosjak, a drugo je rom od 5 godina bez cipela i promrzlim rukama prosi na -10 C temperaturi.
a to sam vidio u sarajevu !


u rimu, parizu, berlinu postoje djecija skrbnistva.

a sta radi fakin policija kad gleda ko to dijete postavi na cosku ulice ??
User avatar
JohnnyS
Posts: 13683
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#264 Re: Turizam u BiH

Post by JohnnyS »

Sva ta dječja skrbništva očito nisu dovoljna da maknu stotine djece prosjaka iz pariškog metroa.
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#265 Re: Turizam u BiH

Post by Nebitan32 »

iamia wrote:
ne znam za unu i mostar, ali sto se tice sarajeva nije nigdje pogrijesio.
neki dan jedem rucak sa familijom na bascarsiji pokraj sebilja. sunce ugrijalo, super atmosfera. smijemo se i zezamo, kad pored mene stade 15godisnja romkinja sa djetetom u zagrljaju (mozda par mjeseci ili dana staro). i prosi. odmah mi hrana u grlu stade.
osjecao sam se morbidno. ubi mi osjecaj ugodnosti.
e, sad zamisli kako bi se jedan svabo ili englez osjecao kad dozivi slicno ?? :?:
I Njemac i Francuz u Sarajevu vide manje cigana i beskucnika nego u Parizu ili u Berlinu. Jesi li ti ikad bio u Francuskoj? Otidi na google slike i ukucaj SDF Paris i vidjet ces samo jedan mali mali dio pariskih beskucnika. Ima ih na hiljade. U svim dijelovima grada. U Francuskoj svake godine umre oko 400 osoba na ulici. Od gladi, zime i neimastine. Tako da trebao bio znaci o cemu pricas

http://www.google.be/search?gs_rn=14&gs ... 0QWfuYC4DA


SDF = sans domicile fixe

Sto se tice pasa po Bosni. Ne shvatam zasto ih sinteri ne pohvataju i ne eutaniziraju.
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#266 Re: Turizam u BiH

Post by Nebitan32 »

Opetja033 wrote:Turizam postaje sve vaznija industrijska grana u BiH i sve su prilike da ce ta putanja biti uzlazna i u buduce. Danas bas citam podatak da je MMF prognozirao rast industrijske proizvodnje u BiH u 2013-toj za oko 0,2% a on je u prvom kvartalu ove godine iznosio 6,8% sto je jedna od najvecih stopa rasta u regionu.
Kao jedan od glavnih uzroka tolikog procenta i tolikog zajeba MMF-a uzima se vrlo uspjesna zimska turisticka sezona te turisticka navala u bh gradove ovog proljeca.

Dakle turizam postaje jedna od jacih industrijskih grana u BiH. To je definitivno. Ma koliko god to bilo krivo ovim nevjernim tomama i zalosnim sovama koji ismijavaju BiH (svoju domovinu) kao turisticku destinaciju.

Upravo to. Turizam je najperspektivnija grana jer je mondijalizacija doprinijela ekonomskom napretku mnogih krajeva. Kina, Brazil, Indija, Indonezija itd su zemlje u kojima ima sve vise i vise osoba koja imaju mogucnosti da plate putovanja. Ovo se posebno odnosi na Azijate cija kupovna moc raste nevidenom brzinom.


Ovakvi turistisko rekreativni kompleks imaju ogroman potencijal u Bosni

http://www.bijelevode.ba

Image
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#267 Re: Turizam u BiH

Post by cyprus »

Nebitan32 wrote:
iamia wrote:
ne znam za unu i mostar, ali sto se tice sarajeva nije nigdje pogrijesio.
neki dan jedem rucak sa familijom na bascarsiji pokraj sebilja. sunce ugrijalo, super atmosfera. smijemo se i zezamo, kad pored mene stade 15godisnja romkinja sa djetetom u zagrljaju (mozda par mjeseci ili dana staro). i prosi. odmah mi hrana u grlu stade.
osjecao sam se morbidno. ubi mi osjecaj ugodnosti.
e, sad zamisli kako bi se jedan svabo ili englez osjecao kad dozivi slicno ?? :?:
I Njemac i Francuz u Sarajevu vide manje cigana i beskucnika nego u Parizu ili u Berlinu. Jesi li ti ikad bio u Francuskoj? Otidi na google slike i ukucaj SDF Paris i vidjet ces samo jedan mali mali dio pariskih beskucnika. Ima ih na hiljade. U svim dijelovima grada. U Francuskoj svake godine umre oko 400 osoba na ulici. Od gladi, zime i neimastine. Tako da trebao bio znaci o cemu pricas

http://www.google.be/search?gs_rn=14&gs ... 0QWfuYC4DA


SDF = sans domicile fixe

Sto se tice pasa po Bosni. Ne shvatam zasto ih sinteri ne pohvataju i ne eutaniziraju.
Lako ćemo i za prosjake i za cuke... al avaj šta ćemo sa GRAS-om? :sad:
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#268 Re: Turizam u BiH

Post by iamia »

Nebitan32 wrote:[

I Njemac i Francuz u Sarajevu vide manje cigana i beskucnika nego u Parizu ili u Berlinu. Jesi li ti ikad bio u Francuskoj? .
bio sam u parizu 4 puta. zadnji put prije 8 mj. poslovno. u metro nisam ulazio i ne mogu ti reci stanje tamo, ali sigurno na turistickim mjestima i glavnim ulicama nisam vidio nijednog roma (a da o djeci i ne pricam) kako prosi !.
prosao sam parizom autom uzduz i poprijeko. ali eiffelov toranj i dan danas mi treba 3 sata da ga nadjem autom.
ulazio sam u crnjacke cetvrti i vecerao tamo..rekoh, da vidim i drugu stranu pariza.
svakog naroda ima. sigurno puno bijede.. ali ponavljaM TAMO GDJE SJEDE I JEDU TURISTI,, nema roma ~!,, a meni na bascarsiji gladno romsko djete od 5 mjeseci gleda u zalogaj. wtf>. i dan danas ne mogu taj imidz da izbijem iz glave. sokirao sam se jer i sam imam malu djecu.
Last edited by iamia on 26/05/2013 17:20, edited 1 time in total.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#269 Re: Turizam u BiH

Post by It_is_a_Leclerc »

Meni je u Atini, u turističkom autobusu na putu prema Akropoli, afrički emigrant pokušavao prodati "zlatan" sat za pet eura. :-D
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#270 Re: Turizam u BiH

Post by Nokija »

Kad bi turisti birali destinacije u kojima nema prosijaka nikad niko ne bi otisao u Indiju, Buenos Aires, Ria de Janeiro, Mexiko City, da ne spominjem Afriku, Tajland itd. Prakticno bi svi isli na godisnji u Svicarsku.
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#271 Re: Turizam u BiH

Post by iamia »

na vecini tih mjesta, ljudi koji prose su odstranjeni.
pogotovo djeca koja prose su udaljena daleko od ociju turista.
bio sam u jamajki, bahamama, mexicu... itd.. tamo gdje turisti dolaze, nema djece da pruzaju ruke. NEMA. Kako to fakin ne razumijete ?? ?
turiste nece da vide prosjake.
pogotovo nece da vide malu djecu kako prose.!1
Last edited by iamia on 26/05/2013 18:07, edited 1 time in total.
Nokija
Posts: 1590
Joined: 20/05/2012 14:46

#272 Re: Turizam u BiH

Post by Nokija »

Nadam se da ce moderacija reagovati.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#273 Re: Turizam u BiH

Post by iz dna duše »

Da ne citiram sada pojedinačno, navest ću samo ponešto, što pročitah u gornjim komentarima...
G. koji je pisao na engleskom nije u pravu po puno tačaka. Mislim da pretjeruje, ali ima takvih puno, ne iznenađuje me. Navodi između ostalog da nije moguće rezervisati sobu u našim hotelima online. Netačno, ja jako puno putujem po BiH i rezervacije obavljam online, kao i puno drugih stvari.

Ko je pominjao prosjake...ima ih svugdje...u Njemačkoj imate puno tkzv. "Obdachlose", koji žive na ulicama, ali i puno svih ostalih, iz ostalih zemalja...

I dalje tvrdim da imamo toliko prirodnih ljepota i kulturno-istporijskog naslijeđa, vrijednog da se posjeti, da nismo toga ni svjesni...treba se zainteresovati i malo skrenuti za uobičajenih maršuta i stereotipnih ponuda agencija.
Doduše, postoje ljudi koji vide samo ono negativno (čega ima, naravno i treba korigovati), a zanemaruju sve što je lijepo i pozitivno....
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#274 Re: Turizam u BiH

Post by insomnia78 »

"Ujace Dusko ti samo sto nisi bio na mjesecu
-O bio sam ja i tamo..."
s' moje sokoćalo
iamia
Posts: 1900
Joined: 09/10/2012 08:37

#275 Re: Turizam u BiH

Post by iamia »

pihh,,, nisam ja jedini./
ima forumasa koji su bili u vise zemalja nego ja.
pogledaj ovdje: http://www.klix.ba/forum/forumasi-koje- ... 12287.html

:thumbup:
Post Reply