Turizam u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8111
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#201 Re: Turizam u BiH

Post by Toto »

phenix_usk wrote:Da, ali Egipat i Hrvatska imaju ponudu koja nije usko vezana za mine... nas turizam bio bio baziran na rekreacijskom turizmu!
okolica Zadra je puna mina, ali to turistu ni najmanje ne smeta jer on nikad nece biti u prilici da dodje u okolicu zadra koja nema sto ponuditi, vec ce ici u Zadar!
Rekreacijski turizm nije lunjanje po vrletima i vukojebinama, vec je vezano za neki rekreacijski objekat i mikrolokaciju. Sto omogucava da se problem mina rijsi na zadovoljavajuci nacin.
Imas ove nase mounting bikere koji provozase cijelu Bih pa nikad ne naletise na problem mina. Sto ne znaci da se nisu susretali sa minskim poljima.


Image

Image
Ovaj biciklista se vozi drevnim rimskim putem koji je od vile Rustica u Mogorjelu u blizini Capljine isao ka Bosoni na sjeveru i istocno ka drevnim Iilirima Daorsima.
Image
Ovaj se dzombosava niz tursku kaldrmu i nista nije minirano.
Image
phenix_usk
Posts: 67
Joined: 20/10/2010 22:11
Location: Una-Sana

#202 Re: Turizam u BiH

Post by phenix_usk »

Obzirom da sam radio u Hrvatskoj jedno ljeto kao skiper i iz iskustva ti kazem da u grupi turista svaki put ama bas svaku put imas jednog nedokazanu budalu koja skrene sa puta pa se malo zagubi... a biciklom sam skoro cijelu BiH prosao uzduz i poprijeko i uvijek imas dionica koje su uz samo minsko polje a ako si imalo prije citao postove od drugih forumaša skuzio bi da ono sto je nama ovdje svakodnevnica i sto smo sazivjeli sa takvim pojavama, ljudima iz EU-a definitivno nije.
Iskreno da imam love taj biznis nebi otvarao ovdje jer nebi imao hrabrosti da nekoga na duši nosim!
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#203 Re: Turizam u BiH

Post by olensoner »

To sa minama je itekako opasno, prvo sto mislim da takvo sto nije zakonski ni dozvoljeno i licno mislim da je to bolesno. A drugo, koliko ljudi je dovoljno ludo i zeljno adrenalina da se upusti u takvo sto, ne vidim ekonomske racunice, praviti hotele, organizovati ljude, rute itd. radi 50-ak ljudi godisnje.
User avatar
Toto
Posts: 8111
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#204 Re: Turizam u BiH

Post by Toto »

U BiH ima na stotine lokacije na kojima se moze organizovati reklerecioni turizam a da mina nema na desetine kilometara od te lokacije.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#205 Re: Turizam u BiH

Post by Jara »

olensoner wrote:To sa minama je itekako opasno, prvo sto mislim da takvo sto nije zakonski ni dozvoljeno i licno mislim da je to bolesno. A drugo, koliko ljudi je dovoljno ludo i zeljno adrenalina da se upusti u takvo sto, ne vidim ekonomske racunice, praviti hotele, organizovati ljude, rute itd. radi 50-ak ljudi godisnje.
Ta nije valjda da ima tura po minskim poljima? :-)
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#206 Re: Turizam u BiH

Post by olensoner »

Jara wrote:
olensoner wrote:To sa minama je itekako opasno, prvo sto mislim da takvo sto nije zakonski ni dozvoljeno i licno mislim da je to bolesno. A drugo, koliko ljudi je dovoljno ludo i zeljno adrenalina da se upusti u takvo sto, ne vidim ekonomske racunice, praviti hotele, organizovati ljude, rute itd. radi 50-ak ljudi godisnje.
Ta nije valjda da ima tura po minskim poljima? :-)
Nema, nego se to ovdje predlaze :roll:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#207 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

Biznews |Objavljeno 26.07.2011. u 13:22
Biznews
BiH: U maju znatno više turista

Bosnu i Hercegovinu je u maju posjetilo 74.585 turista, što je više za 41,8 posto u odnosu na prethodni mjesec i za 1,5 posto više u odnosu na maj 2010.

Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH, turisti su ostvarili 156.131 noćenje, što je više za 53,4 posto u odnosu na april ove godine i za 0,2 posto više u odnosu na maj 2010. godine.

U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista je 46,2 posto, a stranih 53,8 posto. U prosjeku turisti su se zadržavali 2,1 noć.

U maju su među stranim turistima najviše noćenja ostvarili turisti iz Hrvatske, Srbije, Turske i Slovenije.

(FENA)
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#208 Re: Turizam u BiH

Post by poznanik »

@Pipi,

Ko evidentira i kako se evidentiraju strani turisti u BiH?

Koliko su relevantni svi podaci o broju stranih turista koji se iznose kao zvanični?

Je li moguće iz određenog broja stranih turista proračunati prihod u novcu?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#209 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

poznanik wrote:@Pipi,

Ko evidentira i kako se evidentiraju strani turisti u BiH?

Koliko su relevantni svi podaci o broju stranih turista koji se iznose kao zvanični?

Je li moguće iz određenog broja stranih turista proračunati prihod u novcu?
Pojma nemam, ja sam priučeni turistički radnik sa položenim kursom turističkog vodiča.

Izračunao sam na osnovu ovakvih članaka, ali za Kanton Sarajevo, da bi se samo u Sarajevu moglo zaposliti oko 35 turističkih vodiča sa neto platom od oko 2000KM mjesečno.
Fala bogu, pa je Ugostiteljsko - turistička inspekcija Kantona već odradila nekoliko kažnjavanja nelegalnih turističkih vodiča.
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#210 Re: Turizam u BiH

Post by GOLFER »

PipiDugaDevetka wrote:
poznanik wrote:@Pipi,

Ko evidentira i kako se evidentiraju strani turisti u BiH?

Koliko su relevantni svi podaci o broju stranih turista koji se iznose kao zvanični?

Je li moguće iz određenog broja stranih turista proračunati prihod u novcu?
Pojma nemam, ja sam priučeni turistički radnik sa položenim kursom turističkog vodiča.

Izračunao sam na osnovu ovakvih članaka, ali za Kanton Sarajevo, da bi se samo u Sarajevu moglo zaposliti oko 35 turističkih vodiča sa neto platom od oko 2000KM mjesečno.
Fala bogu, pa je Ugostiteljsko - turistička inspekcija Kantona već odradila nekoliko kažnjavanja nelegalnih turističkih vodiča.
A sta je nelegali tristicki vodic? Da li ja ako mi dodje grupa stranaca (njih 20, poslovno) spadam nelegalnog vodica, ako ih provedem roz grad i ukrato ih upoznam o svemu...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#211 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

@GOLFER,
Ne bih da ti pišem nadugo i naširoko, pa evo primjera iz susjedne nam turističke velesile, Hrvatske, o jednom sličnom slučaju.

Nema razloga da tako ne bude i kod nas:
Image

Švicarski profesor kriv za neovlašteno pružanje usluga turističkog vodiča
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#212 Re: Turizam u BiH

Post by GOLFER »

PipiDugaDevetka wrote:@GOLFER,
Ne bih da ti pišem nadugo i naširoko, pa evo primjera iz susjedne nam turističke velesile, Hrvatske, o jednom sličnom slučaju.

Nema razloga da tako ne bude i kod nas:
Image

Švicarski profesor kriv za neovlašteno pružanje usluga turističkog vodiča
Kako sam razumio, meni dodju gosti TURCI njih 20-tak, i idemo mi u grad na veceru, svratimo, da klanjamo aksam, u Begovu dzamiju i onda im ja ukratko opisem ko je i kako napravio tu dzamiju, pokazem im Turbeta i to je dovoljno da me hapse i kaznjavaju? ili sam pogresno skontao?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#213 Re: Turizam u BiH

Post by KatarinaKosaca »

GOLFER wrote:Kako sam razumio, meni dodju gosti TURCI njih 20-tak, i idemo mi u grad na veceru, svratimo, da klanjamo aksam, u Begovu dzamiju i onda im ja ukratko opisem ko je i kako napravio tu dzamiju, pokazem im Turbeta i to je dovoljno da me hapse i kaznjavaju? ili sam pogresno skontao?
Mislim da nije ako su tvoji prijatelji. Radi se o tome (bar je tako objasnio predsjednik turističkih vodiča ili njihove asocijacije) da divlji vodiči dočekuju turiste(čak navodno idu i u Međugorje po njih), obiđu sa njima Sarajevo, odvedu ih na ćevape i ponovo pošalj u Mostar. Nisu zainteresirani da ostanu duže od jednog dana, ne odvedu ih ni u muzej, ni u bogomolje, samo mjesto (muzej) Gavrila Principa i ćavapi. Tako, objektivno, ostaje manje novca u Sarajevu po svim segmentima, oni uzmu dnevnicu direktno od turista. Kako je rekao nekoliko Kineza je ušlo u posao ilegalnih turističkih vodiča.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#214 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

GOLFER wrote:
PipiDugaDevetka wrote:@GOLFER,
Ne bih da ti pišem nadugo i naširoko, pa evo primjera iz susjedne nam turističke velesile, Hrvatske, o jednom sličnom slučaju.

Nema razloga da tako ne bude i kod nas:
Image

Švicarski profesor kriv za neovlašteno pružanje usluga turističkog vodiča
Kako sam razumio, meni dodju gosti TURCI njih 20-tak, i idemo mi u grad na veceru, svratimo, da klanjamo aksam, u Begovu dzamiju i onda im ja ukratko opisem ko je i kako napravio tu dzamiju, pokazem im Turbeta i to je dovoljno da me hapse i kaznjavaju? ili sam pogresno skontao?
Da, dobro si shvatio. I mene bi tako kaznili inspektori saobraćaja da slučajno stavim oznaku taxi na auto, a na šoferšajbu stavim natpis da ''taxi usluge pružam samo i isključivo prijateljima''.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#215 Re: Turizam u BiH

Post by KatarinaKosaca »

PipiDugaDevetka wrote:Da, dobro si shvatio. I mene bi tako kaznili inspektori saobraćaja da slučajno stavim oznaku taxi na auto, a na šoferšajbu stavim natpis da ''taxi usluge pružam samo i isključivo prijateljima''.
Pipi, ovo je jako teško dokazivo. Dođe meni familija iz vana i trebam unajmiti turističkog vodiča da im pokaže moj rodni grad i ono što ih zanima? Onaj vaš Zijo je drugačije objasnio ili sam ga ja drugačije razumjela.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#216 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

KatarinaKosaca wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Da, dobro si shvatio. I mene bi tako kaznili inspektori saobraćaja da slučajno stavim oznaku taxi na auto, a na šoferšajbu stavim natpis da ''taxi usluge pružam samo i isključivo prijateljima''.
Pipi, ovo je jako teško dokazivo. Dođe meni familija iz vana i trebam unajmiti turističkog vodiča da im pokaže moj rodni grad i ono što ih zanima? Onaj vaš Zijo je drugačije objasnio ili sam ga ja drugačije razumjela.
Nisam ja član Zijinog udruženja. Nisam gledao Ziju putem tv. Zakon je ovakav i šta god da Zijo priča to je nevažno.
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/2009/zakoni/18hrv.htm wrote:Novčanom kaznom od 100,00 KM do 1.000,00 KM kaznit će se za prekršaj fizička osoba, ako:

1. pruža usluge turističkog vodiča suprotno odredbi članka 30. ovoga zakona,
2. pruža usluge turističkog vodiča, a nema odobrenje iz članka 28. stavka 1. ovog
zakona ili ako prilikom pružanje tih usluga nema na vidljivom mjestu iskaznicu
turističkog vodiča (članak 33. stavak 1.)
Vidi postove iznad, pa je inspektor ipak dokazao sa tri ili 4 svjedoka na sudu da je ovaj švicarski profesor''ulovljen'' u nelegalnom poslu. Oduzima hljeb/kruh licenciranim vodičima koji plaćaju poreze.

Probaj rodbinu odvesti u Dubrovnik i pokazivati im zidine dubrovačke, bićeš i ti, i rodbina protjerni sa zabranom ulaska u Hr. xy godina.
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#217 Re: Turizam u BiH

Post by GOLFER »

PipiDugaDevetka wrote:
GOLFER wrote:
PipiDugaDevetka wrote:@GOLFER,
Ne bih da ti pišem nadugo i naširoko, pa evo primjera iz susjedne nam turističke velesile, Hrvatske, o jednom sličnom slučaju.

Nema razloga da tako ne bude i kod nas:
Image

Švicarski profesor kriv za neovlašteno pružanje usluga turističkog vodiča
Kako sam razumio, meni dodju gosti TURCI njih 20-tak, i idemo mi u grad na veceru, svratimo, da klanjamo aksam, u Begovu dzamiju i onda im ja ukratko opisem ko je i kako napravio tu dzamiju, pokazem im Turbeta i to je dovoljno da me hapse i kaznjavaju? ili sam pogresno skontao?
Da, dobro si shvatio. I mene bi tako kaznili inspektori saobraćaja da slučajno stavim oznaku taxi na auto, a na šoferšajbu stavim natpis da ''taxi usluge pružam samo i isključivo prijateljima''.
Pa to je glupost... Ne moze mene niko tjerat da ja uzimam turistickog vodica da familiju i prijatelje provedem po gradu, ej po mojoj mahali!!!

Kad vec poredis sa taxijem (tvoje poredjenje nije bas tacno), ovo sto ti kazes je isto kao da ja ne smijem svojim automobilom goste voziti, nego im moram uzimati TAXI... E to je to odprilike tako... Dakle pored ovih gostiju poslovne prirode koji dolaze, cesto naleti i rodbina i kad god im nesto objasnjavam rizikujm kaznu :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#218 Re: Turizam u BiH

Post by Jara »

Onda i već spomenuti Kinezi mogu reći - evo došao mi pun autobus rođaka da vide kako mi je u dijaspori! :lol:
Ili - vodim ih na džumu, ima nas Kineza i muslimana. :lol:
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#219 Re: Turizam u BiH

Post by GOLFER »

Jara wrote:Onda i već spomenuti Kinezi mogu reći - evo došao mi pun autobus rođaka da vide kako mi je u dijaspori! :lol:
Ili - vodim ih na džumu, ima nas Kineza i muslimana. :lol:
To je vec karikiranje... Ja pricam o realnim situacijama, mnogo puta sam ja ili neko od mojih poznanika i kolega bili u situaciji da nasim gostima (profesorima i studentima uglavnom turcima) u danu kada zaista odemo do dzamije, ukratko im objasnim neke sitnice o dzamiji, medresi i carsiji... To je cisto pitanje uloge DOMACINA i nista vise, nit m ko za to placa, niti zelim da me plate... Glupo mi je dodci sa ljudima i pricati o NEBESKIM TJELIMA, samo da ne bi pricao o dzamiji, jer eto neko mi treba spucati kaznu za to :-)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#220 Re: Turizam u BiH

Post by Jara »

GOLFER wrote:
Jara wrote:Onda i već spomenuti Kinezi mogu reći - evo došao mi pun autobus rođaka da vide kako mi je u dijaspori! :lol:
Ili - vodim ih na džumu, ima nas Kineza i muslimana. :lol:
To je vec karikiranje... Ja pricam o realnim situacijama, mnogo puta sam ja ili neko od mojih poznanika i kolega bili u situaciji da nasim gostima (profesorima i studentima uglavnom turcima) u danu kada zaista odemo do dzamije, ukratko im objasnim neke sitnice o dzamiji, medresi i carsiji... To je cisto pitanje uloge DOMACINA i nista vise, nit m ko za to placa, niti zelim da me plate... Glupo mi je dodci sa ljudima i pricati o NEBESKIM TJELIMA, samo da ne bi pricao o dzamiji, jer eto neko mi treba spucati kaznu za to :-)
@Golfer, ovo je bilo apropos Kineza, ne tebe. Čujem da ih ima dosta koji sami vode kineske grupe ( ja Kineze uopće ne viđam osim u radnjama, kao da ih ni nema u gradu). Ovo bi "karikiranje" bilo zgodno za Nadrealiste, meni fakat smiješno kako bi se opravdavali kontroli. :D
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#221 Re: Turizam u BiH

Post by GOLFER »

Znaci ti zelis reci da ja nemam pravo nikome objasnjavati gradjavine u gradu ili slucajno provesti ljude carsijom??? Tj moje goste? Dakle ja kao domacin nakon sto klanjamo podne namaz u nekoj od dzamija, ne smijem ljudima nista reci o dzamiji, nego eto trebam traziti kakvog vodica da to uradi???

Niti se bavim turizmom, niti me to interesuje, drago mi je ako drzava zastiti neku djelatnost, ali ovdje se radi o potpuno drugoj stvari. Dakle sta jos treba, kada mi dodju gosti ne smijem ih voziti svojim automobilom, moram placat taxi ili nekog lokalnog ovlastenog prevoznika??? To je u istom fazonu i sa ovim sto vi govorite.

de mi lijepo objasnite sta ja smijem uraditi na carsiji kada imam grupu ljudi koju odvedem da se Bogu pomole i na veceru na carsiju???
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#222 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

GOLFER wrote:Znaci ti zelis reci da ja nemam pravo nikome objasnjavati gradjavine u gradu ili slucajno provesti ljude carsijom??? Tj moje goste? Dakle ja kao domacin nakon sto klanjamo podne namaz u nekoj od dzamija, ne smijem ljudima nista reci o dzamiji, nego eto trebam traziti kakvog vodica da to uradi???

Niti se bavim turizmom, niti me to interesuje, drago mi je ako drzava zastiti neku djelatnost, ali ovdje se radi o potpuno drugoj stvari. Dakle sta jos treba, kada mi dodju gosti ne smijem ih voziti svojim automobilom, moram placat taxi ili nekog lokalnog ovlastenog prevoznika??? To je u istom fazonu i sa ovim sto vi govorite.

de mi lijepo objasnite sta ja smijem uraditi na carsiji kada imam grupu ljudi koju odvedem da se Bogu pomole i na veceru na carsiju???
Be water, my friend,...Evo broja telefona Kantonalne inspekcije, pa neka ti oni objasne smiješ li vodati rodbinu i objašnjavati im k-h baštinu Grada:033/770-100 - centrala, pa traži Ug.-turističku inspekciju.
Dojavi i nama šta su ti rekli.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#223 Re: Turizam u BiH

Post by Jara »

GOLFER wrote:Znaci ti zelis reci da ja nemam pravo nikome objasnjavati gradjavine u gradu ili slucajno provesti ljude carsijom??? Tj moje goste? Dakle ja kao domacin nakon sto klanjamo podne namaz u nekoj od dzamija, ne smijem ljudima nista reci o dzamiji, nego eto trebam traziti kakvog vodica da to uradi???

Niti se bavim turizmom, niti me to interesuje, drago mi je ako drzava zastiti neku djelatnost, ali ovdje se radi o potpuno drugoj stvari. Dakle sta jos treba, kada mi dodju gosti ne smijem ih voziti svojim automobilom, moram placat taxi ili nekog lokalnog ovlastenog prevoznika??? To je u istom fazonu i sa ovim sto vi govorite.

de mi lijepo objasnite sta ja smijem uraditi na carsiji kada imam grupu ljudi koju odvedem da se Bogu pomole i na veceru na carsiju???
Golfer, ne želim to reći, naopako si shvatio. Očito te nešto muči, ali nemoj mene pitati. Našalila sam se oko vještih Kineza koji ne samo da okupiraše svijet svojom robom nego izgleda preuzimaju primat i u drugim branšama.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#224 Re: Turizam u BiH

Post by respo »

ma prica vam je suplja dobro golfer rece ne smijes rodjacima reci nista o istoriji sarajeva ili o nekom objektu

a sta se desi ako recimo upoznas neko drustvo amerikanaca zezancija pravo se sprijateljili i odlucis im pokazati grad i znamenitosti
hoce li te i zbog toga privesti?

i hocu li vam uzimati hljeb iz usta kao sto govorite
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#225 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

We smoke and fly:
Post Reply