Turizam u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#226 Re: Turizam u BiH

Post by poznanik »

Turistički vodiči

Turističkom djelatnošću, prema Zakonu o turističko ugostiteljskoj djelatnosti, smatra se pružanje usluga putničke agencije, turističkog vodiča, pratitelja, animatora i zastupnika, turističke usluge u nautičkom turizmu, seoskom domaćinstvu, zdravstvenom, kongresnom , vjerskom, športskom, lovnom i drugim oblicima turizma, kao i pružanjem ostalih turističkih usluga.

Turistički vodič je osoba koja turistima pokazuje i stručno objašnjava prirodne ljepote i rijetkosti, kulturno-povijesne spomenike, umjetnička djela, etnografske i druge znamenitosti, povijesne događaje i legende o tim događajima i ličnostima, društveno političke tijekove i zbivanja te ekonomska dostignuća mjesta i područja .

Ne smatra se turističkim vodičem stručni djelatnik koji obavlja poslove vodiča na svom radnom mjestu kod pravne osobe ili fizičke osobe unutar poslovnog prostora u kojem radi (muzej, galerija, nacionalni park i sl.), stručni djelatnik putničke agencije koji prati skupinu turista iz mjesta u mjesto, vodič u planinama i jamama, u lovu i ribolovu, kao i voditelj i pratitelj ekskurzija i izleta.

Turistički pratitelj je osoba koja obavlja operativno-tehničke poslove u vođenju i praćenju turista, te daje turistima osnovna priopćenja o svrsi putovanja. Turistički animator je osoba koja organizira slobodno vrijeme turistima koji se nalaze na organiziranom turističkom putovanju za vrijeme njihovog boravka u hotelima. Turistički zastupnik je osoba koji zastupa organizatora putovanja u mjestu ispunjavanju usluga.
Organizator je dužan pismeno obavijestiti davatelja usluga o osobi zastupnika, njegovim ovlaštenjima i svim eventualnim promjenama.

Ovlaštenja turističkog zastupnika su sljedeća:
- štiti interese i prava putnika i organizatora putovanja kod davatelja usluga,
- pruža obavještenja i upute putnicima kod izvršenja programa putovanja i dodatnih usluga,
- naručuje dodatne usluge u ime organizatora putovanja, prema dobivenim ovlaštenjima,
- posreduje u pribavljanju dodatnih usluga za putnika (izlet, kulturne i športske priredbe i sl.),
- obavlja i druge poslove za zaštitu interesa putnika i organizatora putovanja
Nautički turizam podrazumijeva plovidbu i boravak turista na moru i jezerima radi odmora i rekreacije u neposrednom dodiru sa prirodom.

Turističke usluge u seoskom domaćinstvu su pružanje usluga boravka turista, a radi odmora i rekreacije u ugođaju seoskog života i krajolika s mogućnošću sudjelovanja u aktivnostima seoskog gospodarstva (iznajmljivanje konja za jahanje, lova i ribolova, foto safari, organiziranje branja plodova i gljiva, berbe voća i povrća, ubiranje ljetine i dr.)

Turistički vodiči i turistički pratitelji trebaju znati što više stranih jezika, poznavati različite kulture i imati široku naobrazbu. Moraju biti komunikativni i voljeti raditi s ljudima te biti susretljivi. Poželjna je i dobra fizička kondicija zbog čestih putovanja. Turistički pratioci moraju imati i dobre organizacijske sposobnosti te snalažljivost u nepredvidivim situacijama.

Za pružanje usluga turističkog vodiča turistički vodič mora posjedovati odobrenje Općinskog tijela.
Odobrenje izdaje, na zahtjev turističkog vodiča, općinsko tijelo na čijem području turistički vodič ima prebivalište...

Federalno ministarstvo okoliša i turizma
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#227 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

http://movies.msn.com/movies/article.as ... &gt1=28101
Potpuno besplatna reklama za bh. turizam putem AP novinske agencije.
Drage gazde turističkih objekata pojačavajte investicije u vaše kapacitete, dolaze bolja vremena i gosti ''from all over the world''.
Anđo, fala ti od srca sarajevskog!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#228 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

Uzvrati Anđa! Mi njoj Srce sarajevsko-počasno, a ona besplatnu reklamu za BiH i Sarajevo kakvu ne bi mogao platiti niko u BiH.
Image
http://movies.msn.com/movies/article.as ... &gt1=28101
Hajmo engleskigovoreći forumaši postavljajte komentare ispod ove vijesti na MSNBC! Ima i negativnih komentara među ova tri četiri što su već postavljena!
Last edited by PipiDugaDevetka on 31/07/2011 23:08, edited 1 time in total.
User avatar
ratata
Posts: 2138
Joined: 23/02/2010 04:52
Location: Alipašino

#229 Re: Turizam u BiH

Post by ratata »

PipiDugaDevetka wrote:Uzvrati Anđa! Mi njoj Srce sarajevsko-počasno, a ona besplatnu reklamu za BiH i Sarajevo kakvu ne bi mogao platiti niko u BiH.
Image
http://movies.msn.com/movies/article.as ... &gt1=28101
ima li kakva reklama za ovu raju sto nema posla :roll: sit sam vise patriotizma sa praznim stomakom :cry:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#230 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

ratata wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Uzvrati Anđa! Mi njoj Srce sarajevsko-počasno, a ona besplatnu reklamu za BiH i Sarajevo kakvu ne bi mogao platiti niko u BiH.
Image
http://movies.msn.com/movies/article.as ... &gt1=28101
ima li kakva reklama za ovu raju sto nema posla :roll: sit sam vise patriotizma sa praznim stomakom :cry:
Biće povećan broj turista u vrijeme Božića i oko Nove godine, pa pokušaj pronaći posao u turizmu.
Reci mi za koga si glasao na oktobarskim izborima?
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#231 Re: Turizam u BiH

Post by daxon »

Image

Skakala je Anđa i po Africi pa ne vidim da se nešto turisti lome da odu tamo,
a već sutra se naša Anđa slika negdje drugdje i niko se ne sjeća gdje se slikala danas, tako je to, nema od toga hajra ni selameta, prije bih rekao da je Sarajevo reklama njoj nego ona Sarajevu.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#232 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

daxon wrote:Image

Skakala je Anđa i po Africi pa ne vidim da se nešto turisti lome da odu tamo,
a već sutra se naša Anđa slika negdje drugdje i niko se ne sjeća gdje se slikala danas, tako je to, nema od toga hajra ni selameta, prije bih rekao da je Sarajevo reklama njoj nego ona Sarajevu.
Bosnu i Hercegovinu je u maju posjetilo 74.585 turista, što je za 41,8 odsto više nego u aprilu, a za 1,5 odsto te više nego u maju prošle godine, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Turisti su u maju ostvarili 156.131 noćenja, što je više za 53,4 odsto nego u aprilu, a za 0,2 odsto više nego u maju prošle godine. U ukupno ostvarenom broju noćenja učešće domaćih turista je 46,2 odsto i stranih 53,8 odsto.

Turisti su se u prosjeku zadržavali 2,1 noći - 2,2 noći domaći, a dvije noći strani turisti.

Najviše noćenja ostvarili su turisti iz Hrvatske 13,6 odsto, Srbije 12,8 odsto, Turske 11,5 odsto i Slovenije 6,9 odsto, dok su turisti iz ostalih zemalja ostvarili 55,2 odsto noćenja.

BiH je u maju raspolagala sa 26.224 ležaja, što je više za 1,3 odsto nego u aprilu, te za 3,8 odsto nego u maju 2010. godine.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#233 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

''Divlji'' turistički vodič iz meni nepoznate zemlje u sarajevskom Morića hanu:

Image

Nije on kriv, do Inspekcije je i do TZ Kantona koja podržava ''divlje'' vođenje turista, čak i organizuje ''divljanje''.
User avatar
sinuhe
Posts: 11501
Joined: 03/06/2011 11:33

#234 Re: Turizam u BiH

Post by sinuhe »

Jah, neko da dovede ljude u Sarajevo, ali monopolisti da ih vodaju po njemu.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#235 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

sinuhe wrote:Jah, neko da dovede ljude u Sarajevo, ali monopolisti da ih vodaju po njemu.
Taakaav Zakon, a i EU zakoni su slični. Za područje koje je proglašeno POSEBNOM TURISTIČKOM DESTINACIJOM, a to Sarajevo jeste, mora se angažovati lokalni vodič, a ne vodič iz Kine koji ne vjerujem da ima i pravo boravka u BiH, a kamoli da obavlja poslove taksiste, turističkog vodiča,...

_____________________________________________
Švicarski profesor kriv za neovlašteno pružanje usluga turističkog vodiča

Poreština, 30.01.2011 (21:20)
Presuda Prekršajnog suda u Poreču protiv švicarskog profesora Thomasa Achermanna zbog nedozvoljenog obavljanja usluga turističkog vodiča u kompleksu porečke Eufrazijeve bazilike je početkom ovog mjeseca postala pravomoćna, doznajemo.
Image

Slučaj je u istarskim medijima podigao vrlo veliku prašinu, a o njemu je parentium.com izvijestio prvi.

Okrivljeni je profesor na sudu osporio počinjenje prekršaja koji mu se stavlja na teret te naveo da nije pružao usluge turističkog vodiča u Eufrazijevoj bazilici u Poreču u kojoj se nalazio sa svojim učenicima. Prema njegovoj izjavi, svi su zajedno razgledavali Baziliku, bez da im je davao ikakva objašnjenja. Osim toga, novinarima je pričao o maltretiranju kojem je bio podvrgnut od inspektora i djelatnika Policije te prijetio kako će o slučaju izvijestiti švicarske kolege i tražiti od njih da ne odlaze u Hrvatsku, jer je to opasna i nesigurna država u kojoj vlada bezakonje. Sud je, međutim, u navedenom predmetu saslušao četvero svjedoka čije su izjave bitno drukčije.

Gospodarski inspektor koji je pozvao policiju i slučaj prijavio sudu rekao je kako je Achermann većoj skupini mladih ljudi govorio o povijesti Bazilike. Nakon što ga je upozorio da se to bez licence ne smije činiti, profesor je inspektora upitao gdje se to smije, na što mu je inspektor odgovorio "u autobusu", jer je cijela starogradska jezgra zaštićena na način da usluge turističkog vodiča mogu pružati samo ovlaštene osobe.

Nakon što je Achermann svoje predavanje nastavio ispred ulaza u Baziliku, od inspektora je dobio novo upozorenje zbog prekršaja, kao i obavijest da će inspektor pozvati policiju, sa čime se Achermann složio.

Druga svjedokinja, inače licencirani turistički vodič, potvrdila je inspektorovu priču. Inspektor je njenu iskaznicu pokazao Achermannu, pojasnivši mu da bez takve iskaznice ne može obavljati djelatnost turističkog vodiča. Prema njenom svjedočenju, Achermann je na njemačkom rekao: "Ne bismo li to mogli jednostavno zaboraviti, ja idem van i nikome ništa?"

Treći je svjedok, također licencirani vodič, po fotografiji u članku na našem portalu prepoznao Achermanna, a zapamtio ga je po tome što ga je dan ranije u Rovinju vidio kako skupini učenika pokazuje crkvu Svete Eufemije. Vodič je pristupio Achermannu i rekao mu kako to ne smije raditi ako nije vodič te ga savjetovao da se javi turističkoj agenciji. Achermann je rekao da hoće, ali ga je svjedok kasnije vidio kao učenicima opet 5-10 minuta nešto objašnjava u gradu kod fontane, u blizini hotela Adriatic.

Četvrti je svjedok, vlasnik obližnje trgovačke radnje, zapamtio žustru raspravu između turističkog inspektora i okrivljenog profesora. Potvrdio je da je Achermann učenicima držao predavanje u Bazilici i ispred nje, a sa sobom je imao i na papiru pripremljene bilješke.

Zbog svega toga, Prekršajni sud nije prihvatio obranu okrivljenog prof. Achermanna, nego mu je naplatio minimalnih 3.000 kuna kazne, u što su uračunati sudski troškovi i troškovi prijevoda na njemački jezik. (odredbom članka 65. Zakona o pružanju usluga u turizmu za takav je prekršaj propisana novčana kazna od 3 do 15.000 kuna.)

_______________________________________________
Ah, kako bi ovog Kineza s merakom otpratili iz Hrvatske i još bi neke kazne ''popio'' o zabrani ponovnog ulaska na 100 godina. Zašto bi smo se mi i u čemu razlikovali od Hrvatske, velesile u turizmu, a u vezi sa ilegalnim radnicima i vodičima - strancima?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#236 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

sinuhe wrote:Jah, neko da dovede ljude u Sarajevo, ali monopolisti da ih vodaju po njemu.
Za sada jedini monopol u vodanju turista po gradu ima TZ Kantona preko radnika u TZ koji, opet ima registrovanu dodatnu djelatnost turističkog vodiča (Btw, to nigdje ne piše u Zakonu da se može obavljati kao dodatna/dopunska djelatnost). Oni, u TZ Kantona organizuju svoja ''grla'', ''divlje'' vodiče, studente i ostale plaćaju 30-40KM, a naplaćuju oko 80€ po jednoj turi od 50 turista.
Znači, već postoji monopol kriminalaca iz TZ Kantona.
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#238 Re: Turizam u BiH

Post by iz dna duše »

Nađoh ovu staru temu, koja nikada ne gubi na aktuelnosti...

Za razliku od nekih forumaša na početku, koji rekoše da mi nemamo nikakvih uslova za masovni turizam, ja mogu samo reći, hvala bogu jer je masovni turizam "izašao iz mode", prošlost...došla su neka druga vremena, na Zapadu je to već od ranije slučaj. "U modi" je aktivni odmor, avanturistički turizam i ja mislim da naša zemlja ima itekako šta da ponudi na tom polju, uz bolju promociju, bolju organizaciju itd...Svaki pomak, ako ga ima, možemo zahvaliti privatnim turističkim radnicima, država je tu spora i nekako sve što radi, radi na neki, hajde da kažem, neatraktivan način, kao da pravi referat za politički komitet. Minstri turizma su da te bog sačuva, pojave se, ispucaju koju floskulu na otvaranjima sajmova itd....zaista sav trud odrade privatnici, od svojih gostiju prave stalne klijente, koji opet drugi puta dovode svoje sunarodnjake, rodbinu i tako se broj gostiju povećava...Eh sada, to ovi isti privatnici i "naplate" ne prijavljujući goste, tako da izgleda da se broj turista neznatno povećava...on se povećava, samo statistika o tome ne zna ništa, niti poreska uprava i drugi, jer se odradi na crno...

Mislim da država treba da uloži puno više sredstava u promociju naših prirodnih ljepota i kulturno-istorijskih znamenitosti, a ne samo da se pojavi sa par letaka i par CD-ova o BiH na sajmovima i malo folklora - i to je to...mora stalno biti prisutna u očima i ušima naših potencijalnih gostiju iz inostranstva...Neko spomenu Švedsku i prisustvo hrvatskih turističkih reklamnih poruka u medijima...To sam i ja primijetila u svim zemljama...i to nije samo sada..i ranije, dok sam bila dijete, pred očima su mi istale reklamne poruke jadranskog primorja, slovenačkih planina, kojima je Jugoslavija vršila promociju tada jugoslovenskih turističkih potencijala...

Ja jesam uočila npr. promjene i u mome ponašanju, u odnosu na vrijeme od prije 10 g. Ranije, za mene je odmor bio more, danas, volim otići par dana na more, potrebno mi je da ga vidim, udahnem, osjetim Dalmaciju, Istru, Crnogorsko primorje, ali sam više pobornik aktivnog odmora na planini, na našim jezerima, rijekama, planinarenje, rafting i to sve u BiH. Čak imam i svoja omiljena mjesta, stekla sam prijatelje na tim destinacijama, gdje volim da se krećem, upoznala sasvim drugačije ljude, zanimljive, nekomplikovane ljubitelje prirode.....Druačijim očima sve posmatram, svaka stijena, kamen, potočić, rijeke, sve gledam drugačijim očima i uživam u tome.

Moj zaključak je da imamo potencijala, ima i dosta pomaka i BiH je daleko više od našeg prelijepog Starog Mosta, Baščaršije, Banjalučkog Kastela, Dobojske gradine, Mistične i moje omiljene tekije....Treba samo malo skrenuti sa magistralnih puteva i otkriva se pravo blago...i prirodno i kulturno-istorijsko. E ja se upravo tako ponašam zadnjih 10 godina i odmor u BiH je za mene dobio jednu novu dimenziju. Imam puno prijatelja stranaca i znam da, kada ih provedem kroz našu zemlju, obavezno dođu ponovo i postaju zaljubljenici u sve ovo što imamo.

Ono što je trend, a što ne volim su vještačka etna sela. Ja bih radije dala podršku stručnoj restauraciji naših pravih napuštenih ili skoro napuštenih sela oko Trebinja, Konjica itd....vratila ih u život i dovela turiste...ali o tome drugi puta.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#239 Re: Turizam u BiH

Post by theTruePath »

mr_orange wrote:Sta mislite o turizmu u BiH i o njegovom razvoju? Da li mi stvarno imamo nesto za ponuditi , cime bi privukli turiste i postoji li mogucnost razvoja turizma u BiH? Sta to mi mozemo ponuditi, pa da pridobijemo strance da dolaze kod nas, umjesto na hrvatski Jadran, u Egipat, Tunis, Tursku, Grcku...?
Nemamo prirodni potencijal za to
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#240 Re: Turizam u BiH

Post by PipiDugaDevetka »

theTruePath wrote:
mr_orange wrote:Sta mislite o turizmu u BiH i o njegovom razvoju? Da li mi stvarno imamo nesto za ponuditi , cime bi privukli turiste i postoji li mogucnost razvoja turizma u BiH? Sta to mi mozemo ponuditi, pa da pridobijemo strance da dolaze kod nas, umjesto na hrvatski Jadran, u Egipat, Tunis, Tursku, Grcku...?
Nemamo prirodni potencijal za to
Image
Kako, bolan, nemamo prirodu lijepu.
http://www.tntmagazine.com/news/travel/ ... ravel-show
Ljuba Moljac
Posts: 735
Joined: 07/05/2013 23:49

#241 Re: Turizam u BiH

Post by Ljuba Moljac »

Postoji veliki potencijal za zimski planinski turizam, ali treba puno ulagati. sve se svodi na staru pricu.
Zanimljiva smo destinacija i za planinare, ali nazalost veliki dio tih prostranstava je miniran

Sto se tice samih gradova, kulture i historije, vise smo egzoticni nego sto zaista imamo nesto da ponudimo. Ali i ta egzotika je dovoljna 8-)
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#242 Re: Turizam u BiH

Post by iz dna duše »

theTruePath wrote:
mr_orange wrote:Sta mislite o turizmu u BiH i o njegovom razvoju? Da li mi stvarno imamo nesto za ponuditi , cime bi privukli turiste i postoji li mogucnost razvoja turizma u BiH? Sta to mi mozemo ponuditi, pa da pridobijemo strance da dolaze kod nas, umjesto na hrvatski Jadran, u Egipat, Tunis, Tursku, Grcku...?
Nemamo prirodni potencijal za to
Molim?
Oprosti, to ne stoji, imamo itekako prirodni potencijal, a i onaj kluturno-istorijski...samo je do nas kako mi prvo sami da sve to sistematizujemo i promoviramo, a dosta nas, Bosanaca i Hercegovaca i i otkrije...Jer, ja koliko vidim, mi zaista poznajemo u prosjeku sam par stvari, koje se nalaze u tradicionalnoj turističkoj ponudi i ništa više...kako onda da se predstavimo strancima. Osim toga, tu je i naša dijaspora, koja redovno dolazi u BiH, znam da i oni mahom obilaze ista mjesta, svake godine i vjerujem da bi rado vidjeli i nešto drugo....sami to neće, jer su kratko tu i ako nemaju nekoga od rodbine i prijatelja da ih uputi, puno toga neće vidjeti......
Uzmimo prije rata, sa ekskurzijama se posjećivala u BiH samo mjesta značajna po bitkama iz NOB-a....N.P. Plitvice u hrvatskoj smo posjećivali obavezno, za Kravice nismo ni znali...Stećci, većina i danas zna samo za stećke u Radimlji, za ostale sada se kao nešto i čuje...Neretva je za nas bila južnije od Konjica, gornji, njen najljepši tok, rijetko je ko je ranije posjećivao, u sklopu turističkog putovanja. itd.... Neko reče za naše gradove da su više egzotični, nego...pa neka, bitno je da su drugačiji i interesantni na svoj način, zato s vi i putujemo, da vidimo zanimljivo i drugačije :)

I sve gore rečeno za nas ne generalizujem jer je uvije bilo ljudi u BiH, a i stranaca, koji su upoznali i onu drugu, neotkrivenu stranu BiH, i hvala im, Zahvaljujući kasnijim poznanstvima sa tim ljudima, i ja sam upoznala BiH, onakvu kakvu je ranije nisam poznavala. I moram reći da smo prelijepa zemlja.

Pipi je naveo jedan link, ja pratim takodjer dosta tih turističkih portala i ponekada se iznenadim jer imam osjećaj da stranci koji vole aktivni i avanturistički odmor u prirodi i šarm ("egzotiku" kako neko reče) naših gradova, o nama znaju više nego mi sami.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#243 Re: Turizam u BiH

Post by theTruePath »

Sorry,ali nemamo!

Mali broj turista je spreman doci samo radi kulture,sume i brda.Vecina zeli i predobre plaze,zemlja koja ima potencijal je Albanija,ludi su sto ne iskoriste.Imaju i velike ostatke iz rimskog carstva

Mi nemamo nista
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#244 Re: Turizam u BiH

Post by Nebitan32 »

Ljuba Moljac wrote:Postoji veliki potencijal za zimski planinski turizam, ali treba puno ulagati. sve se svodi na staru pricu.
Zanimljiva smo destinacija i za planinare, ali nazalost veliki dio tih prostranstava je miniran

Sto se tice samih gradova, kulture i historije, vise smo egzoticni nego sto zaista imamo nesto da ponudimo. Ali i ta egzotika je dovoljna 8-)

Maglic - najveci vrh u Bosni, Zelengora, Volujak su potpuno bezbjedni a iskoriscenost je nikakva.
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#245 Re: Turizam u BiH

Post by Nebitan32 »

theTruePath wrote:Sorry,ali nemamo!

Mali broj turista je spreman doci samo radi kulture,sume i brda.
Mi nemamo nista

To svakako nije istina. Austrija godisnje ima oko 24 miliona turisita a nema mora. Ceska republika ima oko 9 miliona turista godisnje a nema mora. Madarska preko 10 miliona i tako redom.

Za 15 dana cu ici na odmor u Svicarsku. Ni oni nemaju more ali imaju more turista i to je super zemlja za odmor.

Broj turista ce rasti iz godine u godinu. Kako u cijelom svijetu tako i u samoj Bosni. Na svijetu ima sve vise osoba koje imaju mogucnost da putu. Prije su to vecinom bili europljani i amerikanci ali s ekonomskim razvojom zemalja kao sto su Kina, Indonezija, Brazil...bit ce ogromna navala turista iz tih drzava. A njihov potencijala je i veci nego onaj koji postoji u EU.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#246 Re: Turizam u BiH

Post by theTruePath »

Ali to je Austrija,sjediste nekadasnje Austro Ugarske,domovina Mozarta i mnogih drugih

Ne poredi malu nebitnu BIH s time,u BIH vidjam redovno turke,ali i oni dolaze da vide sta su njihovi preci ostavili iza sebe a ne da vide rijeku Bosnu :D

jedino mozemo uspjeti na polju zimskog turizma,i to za balkanske zemlje
Nebitan32
Posts: 1118
Joined: 31/12/2011 21:40

#247 Re: Turizam u BiH

Post by Nebitan32 »

Nije u pitanju samo Austrija vec sam naveo i druge primjere. More je samo jedna od prendnosti. Moze biti presudna ali i nije. Kao sto sam vec napisao za 15 dana cu ici na odmor svicarsku. Pokraj Lausanne uz jezero Léman. Prekrasan dio. U ovom periodu mi ne treba more vec neko tako mirno mjesto za odmor. Niti idem tamo da vidim neke znamenitosti niti bilo sto drugo. Samo relaxiranje. Ljeti ici negdje na more a zimi na planinu na skijanje. Dakle nije samo jedno ili drugo. Ponuda je razna i samim time i zelje turista. Niti svi vole more niti svi vole planinu. Turizam moze imati i razlicite forme.

Radim u Luxemburgu i tu je uglavnom rijec o poslovnom turizmu. Poslovni ljudi koji dolaze na razne konferencije ili sastanke.
Oni odsjedaju u Luxemburgu samo radi posla, cak i ne idu okolo da razgledaju ali i to spada pod sferu turizma. Cak i dobro isplativog posto uglavnom odsjedaju u hotelima visokog standinga i trose dobre sume novca po lokalnim restoranima. Firma placa tako da nisu stedljivi.

Broj turista ru Bosni raste iz godine u godnu. Prema sluzbenim podacima, u federaciji je 2012 bilo blizu 500.000 turista.
Od toga je npr bilo 22.000 iz Italije, 15.000 iz Njemacke,26.000 iz Poljske pa cak smo imali i 3500 turista iz daleke Australije ili
3000 iz Kine. Tacne podatke mozes pogledati na donjoj poveznici.
http://fzs.ba/Bilten0213.pdf

Broj turista raste iz godine u godinu i on je znatno visi od ovog sluzbenog jer ugostitelji ne prijavljuju vecinu turista. To se posebno odnosi na privatne smjestaje. Turizam je u usponu i nikako ne moze ici ka dole. Nemoguce. Bosna ima izvrsne uslove i samo treba ulagati u infrastrukturu u onim mjestima koja zelimo predstaviti. Napraviti ih dostupnijim. Bosna svakako nikad nece biti najposjecenija drzava na svijetu ali definitivno moze prebaciti 10 miliona posjetitelja godisnje. Hrvatska je vec premasila taj broj i to prema sluzbenim podacima i ima prliiv od preko 10 milijardi eura sto i nije tak malo
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#248 Re: Turizam u BiH

Post by theTruePath »

Od toga vecina dijaspore,i oni ce nekad prestati dolaziti kad 2,3 generacija izumru.Hrvatska ima dobro more, i dobro izgeadjen turizam ne mozemo se porediti s njima

Ali eto neki dan tekst i pise da najvise dolazi turista iz Hrvatske,Turske i Srbije
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#249 Re: Turizam u BiH

Post by Hajvan »

theTruePath wrote:Ali to je Austrija,sjediste nekadasnje Austro Ugarske,domovina Mozarta i mnogih drugih

Ne poredi malu nebitnu BIH s time,u BIH vidjam redovno turke,ali i oni dolaze da vide sta su njihovi preci ostavili iza sebe a ne da vide rijeku Bosnu :D

jedino mozemo uspjeti na polju zimskog turizma,i to za balkanske zemlje
:run:
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#250 Re: Turizam u BiH

Post by Brisbane »

Turizam, a copori dzukela ujedaju ljude u glavnom gradu :-)
Post Reply